Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 34 postime · Faqe 1 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Prift Angelo Masafra- shërbtori i Pushtetarve dhe i Italisë
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Biografia e kuqalashit të Puljes - sulltani - Mons. Anxhelo Masafra
Imazh
- Ipeshkvi - Anxhelo Masafra prej Puglie-s prej 1993
Imazh

Zev- President - Arqipeshkvi(Archbishop) Angelo Massafra

Lindja
S.E. Imzot. Angelo Massafra OFM (Urdhri i Fratit Minor) lindi më 23.III.1949 në San Marzano të San Giuseppe (Taranto) të krahinës të Puljes(Puglia), Itali, dhe ashtë një anëtar i komunitetit të arbëreshve në Itali.

Arsimimi dhe predikues në 1974
Pas provimit në Galatone, ai studioi filozofi dhe teologji në Lecce. Pas urdhnit meshtarak më 21 shtator 1974 në Lecce (Itali), ai ishte një predikues, edukator dhe merrej me thirrjen baritore në Provincën Françeskane në Itali.

A dihet Veprimtaria e Masafrës prej 1974 - 1993?

Kush din le ta spjegoji periudhën e 1974 - 1993 të Masafrës se me çka ashtë marrë?
- Si u gjend në Shqipninë e Kaosit, e anarkisë në 1993????


Në Shqipni - 1993
Ai u transferue në Shqipni në gusht të 1993 me detyrën për të pregatitë të rinjë (kandidatët) në jetën françeskan fetare. Ai ishte mësues i fillestarve në Lezhë dhe pastaj famullitar në Troshan dhe në Fishta (Lezhë).

Arqipeshkëv në Shkodër - 1998
28 mars 1998 ai u emërua Arqipeshkëv i Shkodrës dhe Administrator Apostolik i Sapës(Vau Dejës).

Kryeipeshkëv 2005
Mons. Massafra ashtë edhe moderator i Tribunales(Gjykatës) Kishtare të Dioçezave të Shkodrës.
Më 25 janar 2005, Selia e Shenjtë dekretoi bashkimin e dioqezës së Pult me Kryedioqezën Mitropolitane të Shkodrës me emnin e ri të Kryedioqeza Shkodër-Pult, ku Mons. Massafra u ba Kryeipeshkëv i Shkodrës-Pult.

200-2006 – President Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë
Në dy pesë vjeçarët ishte anëtar i Këshillit Papnor Cor Unum(lat. - Zemra e Bashkueme) dhe konsulentë i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve. Nga 2000-2006 ishte President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë.

Kryetar i Gjykatës Kishtare për Gjykimin e 40 Martirve prej vjetit 2000
Prej vjetit 2000 ai ka kenë kryetar i Gjykatës Kishtare për procesin e kanonizimin e katërdhetë "Shërbëtorët e Perëndisë(Servi di Dio)" - martirëve shqiptarë të vrarë gjatë diktaturës komuniste. Proçesi i Dioqezit filloi më 10 nëntor të 2002 dhe përfundoi më 8 dhjetor 2010.

Më 4 maj 2012 zgjidhet President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Edvin Rama gënjeu se ishte në Meshën e 4.XI.1990 n'Shkodër

Një të vertetë tha kryeministri Edvin Rama ndër të tjera në Fjalim, që nuk i pëlqen kuqos, M. Anxhelo Masafra me meshtarët servila rreth tij:
"...Historia mund të shkruhet gjithsesi dhe sidoqoftë mbi historinë, ata të cilët e jetojnë kanë këndvështrime të ndryshme, por unë hyj ndër ato që besoj se historia e madhe e ndryshimit në Shqipëri filloi atë dite, këtu dhe pararendësi i parë i saj, ishte Dom Simon Jubani...."


Nga fjalimi i Edvin Ramës më 4.XI.2015 mbajtun në Vorrezat e Rrmajit me ftesë të M. Anxhelo Masafrës
Imazh
Foto e gazetarit Sportiv të Shkodrës - Gac (Kin Tushi) Marku

".....Si njëri prej atyre 300 vetëve që në 4 nëntor të 25 viteve më parë kam qenë këtu. Kam qenë këtu, bashkë me disa miq. Jemi nisur shumë herët me tren nga Tirana, pasi na kishte mbërritur fjala që Dom Simoni i madh do të bënte një meshë. Dhe nëse nuk do të kisha qenë këtu, bashkë me 300 vetë të tjerë që janë dëshmitarë të asaj dite, nuk do të kisha pasur kurajën që të kujtoja një moment të asaj meshe, sepse me siguri do të më merrnin për të marrë.....


Edvin Rama, kryeministër mashtroi, kur tha se isha në 4 nandor 1990 të Meshës Parë
Imazh
Zef Gjoni - Pjesmarrës Kryesor në Mbshtetje të D. Simon Jubanit më 4.XI.1990 dishmon saktsisht:

“Rama gënjeu, nuk ka qenë në meshën e 4 nëntorit”
Postuar më: 06 Nëntor 2015 10:18

Një komentues i Mapo.al dukej se ishte më i qartë.

Ai tha se kryeministri Edi Rama nuk ka qenë në meshën e parë katolike më 4 nëntor, por ka qenë më 11 nëntor, në meshën e madhe, madje thotë se e ka pasur në krah.

Edhe trajneri i njohur i boksit, shkodrani Zef Gjoni thotë se Edi Rama nuk ka qenë më 4 nëntor të 1990.

Si dëshmitar i asaj dite, Gjoni thotë për Panoramën: “Më 4 nëntor Rama nuk ka qenë në varrezat e Rrmajit sepse për atë meshë nuk e ka ditur askush, pasi ka qenë pothuajse tërësisht rastësore. Unë nuk gënjej”.
“Ndoshta e ka ngatërruar. Ai më ka thënë mua se ka qenë më 11 nëntor kur është bërë mesha e madhe, por më 4 jo. Unë doja të thojë se me 4 nuk ke qenë, por nuk mund të flisja me të pas fjalës që mbajti”.
“Nuk kanë qenë 300 veta dhe nuk ka qenë as Edi Rama, se nuk ka pasur nga ta dijë sepse nuk e kemi ditur as ne vetë që do vijë Dom Simoni për t’u lutur e për të mbajtur meshë. Një ditë kur ta takoj, do t’i them Ramës që nuk ke qenë aty më 4 nëntor”.
http://www.mapo.al/2015/11/rama-genjeu- ... 4-nentorit
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Dosja e ipeshkvit italjan - Angelo Masafrës

Pjesa e I-rë

Ipeshkvi italjan Angelo Masafra përsekutoi dhe fyu Dom Simon Jubanin si dhe ftoi Edvin Ramën, birin e antarit të KQ të PPSH te Vorrezat e Rrmajit


Reagimi Patriotik i Pjetër Logorecit

Pjetër Logoreci:
"Krye-Ipeshkvi, M. Angelo Masafra - një horr me veladon"

Në Austri shkruen në facebok-un e tij;
"Për trajtimin keqdashës të Figurës së D. Simon Jubanit nga kuqalashi M.Anxhelo Masafra
Me rastin e 25 vjetorit të Rihapjes të Kishës Katolike në Shkodër e n'Shqipni

Imazh

4 nandor 2015, ora 14:51

Imazh
..., tuj pranue zyrtarisht njerz të padishruem....[/b](Edvin Rama -kryeministër, djali i ish antarit të K.Q. të PPSH dhe nipit të Spiro Kolekës - kasapit - ish antarit të Byrosë të K.Q. të PPSH, që mbajti fjalim aty te Vorrezat e Rrmajit me kërkesën e kuqaloshit Masafra - shenimi ju ba nga vendosësi i materialit).
Imazh

...Studjuesi historjan - Zotni i vjetër Shkodran Pjetër Logoreci shprehet: - "..o Zoja e Shkodrës fali se nuk dijnë çka bajnë....
..... ku e merr te drejten Angjelo Masafra mos me na lanë në paqe familjarët e vdekun qe gjinden në varrezën e Rrmajit...., tuj pranue zyrtarisht njerz të padishruem....
Dom Simoni
sot asht denigrue edhe i vdekun.... , ai asht denue sot për herë të tretë....një herë e denuen horrat komuniste, një herë një horr me veladon(Mons. Anxhelo Masafra)
tuj i hjeke te drejten e meshes dhe sot ...nga njerëz te padeshruem që morën pa drejtësisht vendin e tij ...
...xhelatët erdhën te viktimat....
....mos Zot ma keq....e mjerë na ku kena vojtë......"
Shenim
U morë nga -
https://www.facebook.com/pjeter.logorec ... cation=ufi

Mbi 100 qytetarë demonstruan kundër M. Anxhelo Masafrës për ftesën që i ka bë Edi Ramës në 25 vjetorin e Meshës Parë në facebook-un e zotni Pjetër Logorecit më 4 nëntor 2015
Imazh
4 nëntor 2015 - Edi Rama i ftuar nga M.Angjelo Masafra

Il Ha Ja, Marjeta Lisi, Sami Ymeri, Shkoder Locja, Danai Armena Johanexhian, Nathan Charlize, Ndreke Ndoci, Kristi Gjergji, Klaudia Gargjola Shllaku, Lazer Vila, Ferdinand Jaku, Lorik Laci, Pjerin Prennushi, Justina Borici, Luigj Babaj, Mimi Sekaj Behari, Ilirian Agolli, Vangjel Simaku, Prel Vukcaj, Vidush Ademi Bestaku, Irena Gajtani Logoreci, Sokol Guga, Hektor Jubani, Angjela Vasija, Genci Monda Bega, Manuela Eli Prengaj, Gjon Keka, Enriketa Kuqani Harusha, Loreta Mokini, Mark Laloshi, Sebastjan Berati, Edmond Ilami, Tonin Alia, Flamur Goranci, Fran Paja, Laura Ljarja, Valbona Qehaja-Trashani, Mustafa Dervishi, Serton Mirashi, Sokol Drrasati, Zef Filipi, Ridvan Hoti, Mikel Kraja, Adriano Makaj, Kujtim Cuni, Enver Parmeza, Luciana Tafili, Lodovik Vata, Luiza Shllaku, Gjon Gjovalin Ndoci, Diana Luca, Bashkim E Fatmira Pacrami, Frenklin Nikolla, Ndoc Shaben, Nexhi Demi Katana, Bledian Bilali, Marina Mirushi, Silvana Maka Bori, Florenc Daberdaku, Zef Gjeta, Nikolle Grimaj, Mikel Tozhi, Antonieta Logoreci Noga, Irena Shestani Shala, Paul Palushi, Frederik Haxhari, Flamur Hoxha, Ridvan Kecaj, Lulzim Lelcaj, Marcela Carkaxhija, Ferid Kola, Xhabir Zejnuni, Edmond Jakaj, Silva Kraja, Matana Lec, Eltion Shaholli, Arian Peraj, Zhani Llogori, Llesh Murrani, Manda Pashkja, Fatos Beqo, Zeni Dizdari, Mark Lazri, Nikolin Kapulani, Franc Prroni, Vjollca Tafili Foto, Simoni Broz

Shenim;
Materiali u muer nga facebook-u i zotni Pjetër Logorecit


Zotni Pjetër Logoreci kritik ndaj Shtirjes, Hipokrizisë, ndaj Antishkodranit të tmerrshëm Mons. Angelo Massafra
Imazh


Pjeter Logoreci - (e dt. 3 korrik 2016)
...sa kam deshire:.... qe Angjelo Massafra te mos thote per Shkodren "qyteti im"...
...sa kam deshire: ...qe ne inaugurime apo aktivitete te kishes katolike ne Shkoder, te mos "prrallisin" ne foltore, politikane, ateiste e qeveritare me prejardhje komuniste.


Komente
Valdete Gruda
Sa mire do te ishte qe aty te kishte vetem klerike shqiptare dhe sidomos shkodran qe nuk mungojne , 4.7.2016

Lejla Ademi
Paskeni deshira te pa realizueshme mik i mire!!!
Si zorrrr 4.7.2016

Mikel Tozhi
Per zoten z Pjeter ju edhe un po kena shum deshire por jan shum z, k , kur jane punesu te gjith ne ambasaden Amerikane jo spo hin te Masafra 4.7.2016

Klaudia Gargjola Shllaku
Ah.... sikur.... te ishte Shkodra e Shkodranve,si dikur..... anderr! 4.7.2016

Antonela Kçira
Deshiren e mire e pac, po shans ske me pase kurre! Hahaha 4.7.2016

Xhabir Zejnuni
Ku ka rast me te mire per "politikanet" per te folur se sa ne Kishe (apo Xhami)?! 1 · 16 min. 4.7.2016

Ndoc E Lula Lekunda
Pjeter mos harro se pushtetin sot ish komunistat e kan....5.7.2016

Xhabir Zejnuni
Dhe kurre nuk do e leshojne.....5.7.2016

Bruno Bufli
Pjeter, due te shtoj edhe diçka tjeter komentit tand, per deri sa flet Masafra tosknisht ne Katedralen e Shkodres kuptohet menjiher origjina e tij.

Pjerin Ndreka
Dashke shume,Pjeter! 5.7.2016

Stef Staku
Pozicioni i tijë(italjanit Angelo Masafrës) në atë vend asht ma tepër politik se sa shpirtnor. Arçipeshkvi i Shkodres duhet me kenë konform politikave kombetare e nderkombëtare për mbajtjen e katolikve të Shqipnisë sa ma larg Europës e stabilitetit. Pra tranzicioni me zgjatë pafundësisht e kjo me kenë tokë e djegun gjithmonë. Ne 60 vjetë vetem 6 vite e mbajtën katolikët e Shkodrës drejtimin e katedrales së tyne.6.VII.2016

93 persona që janë dakort për akuzat e Shkrimtarit, demokratit dhe Patriotit, Zotni Pjetër Logorecit kundër italjanit antishqiptar - Mons. Angelo Massafrës
Imazh
A e shifni Ipeshkvin e Shkodrës Angelo Massafra se si jargitet e langzohet kudo me femnat gjys nudo italjane. Ky ,,moralisti,, fyen femnat shkodrane kur hyjnë në kishë të veshuna sa gjysma e ktyne femnave në foto. Dyftyrsia e tij. Masafra urren shkodranët dhe i fyen në meshë gjithë kohën.

Lodovik Vata, Frenklin Nikolla, Ndue Lazri, Mirjam Daci, Flutra Kuqani Malo, Viktor Miraj, Nesti Nika, Viola Viola, Ejll Vecaj, Bruno Bufli, Mark Kacinari, Fran Paja, Kraja Saimir, Xhabir Zejnuni, Ester Pema, Mikel Mecaj, Aleks Dashi, Cecilia Shllaku, Marjeta Lisi, Sokol Lukani, Angjelika Cyfeku, Bali Spahija, Megg Gajtani, Viktor Jubani, Stef Staku, Mehribane Xerxa-Radoniqi, Klorinda Cuni, Aleksander Ivani, Jozefina Thomollari, Ilir Seci, Ferdinand Jaku, Pashk Marku, Lizeta Bushati, Leke Pepaj, Antonela Kçira, Frano Kulli, Klaudia Gargjola Shllaku, , Ermira Jermia, Ndreke Ndoci, Ferid Kola, Sokol Drrasati, Albert Tuka ,Filipina Ndreca Kulla, Mikel Tozhi, Valbona Unesco, Pjerin Prennushi, Niko Ljarja, Robert Shkreli, Valbona Qehaja-Trashani, Gazeta Shkodra, Kujtim Cuni, Lejla Ademi, Bashkim E Fatmira Pacrami, Llesh Murrani, Kol Guri, Zef Filipi, Tonin Baqli, Rozi Pema-voci, Aferdita Omi, Ani Nika.

Shenim;
U morë prej facebok-ut të Pjetër Logorecit të dt. 4, 5 korrik 2016;
https://www.facebook.com/pjeter.logoreci?fref=ts
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e II-të
Angelo Massafra ashtë pronar toket në fshatin Omaraj të Koplikut sipas banorve të Omarajve[u][/u]
Fyemja e hapun e kryeipeshkvit Angelo Masafra ndaj Martirve të Fesë Katolike injoron Martirizimin e Klerikve Katolikë për Atdhe dhe Fe


Mons. Angelo Massafra fyu Veprën e Martirve në Mesazhin e Pashkve të 27 marsit 2016:
- Martirët e Kishës vdiqën prej Egoizmit....

ImazhImazh
Dyshja që rrënoi me themel Traditat Patriotike të Besimit Katolik në Kryeqendrën e Katolicizmit në Ballkan
- Ipeshkëvi i Puljes Angelo Massafra me priftin Gjovalin Sukaj

Zotria e tij M. Massafra në Mesazhin e Pashkve të 27 marsit 2016 i fyu Martirët e Kishës me optikën e tij komuniste-katolike se u vranë nga nji plumb për egoizmin e tyne, që nuk nevojitej ky vetsakrifikim sepse ekziston Vepra e Mëshirës.

Pra, ky karagjoz i kuqtë i Pugli-es nuk i mjaftoi poshtnimi, denigrimi, përsekucioni ndaj;
Imazh

- Dom Simon Jubanit sepse demaskoi Diktaturën Komuniste sa qe gjallë duke i heqë;
- Të Drejtën e Meshës,
- Të Drejtën e Bekimit të Kunorës së Shejtë dhe shumë të tjera duke e shndrrue në nji kufomë të Kishës Katolike sa qe Gjallë ndaj Veprës së Heroit dhe Martirit të Shqipnis e Ballkanit.

- Krimi tjetër që bani ky karagjoz i pashpirtë nga Puglia ishte se nuk lejoi të Shenjtroheshin 131 Martirë të Kishës Katolike, por vetëm 38 sepse zbatoi Direktivat e Sigurimit të Diktaturës Komuniste.

Ja se si shprehë ndër tjera në Mesazhin e Pashkve në Shkodër M. Massafra:

"Ndoshta nuk na kërkohet të vdesim të qëlluar nga një plumb si ata(martirët), por sigurisht na kërkohet të vdesim për nga egoizmi ynë, që na bën të mbyllemi në vetvete për t’iu hapur dhurimit të vetvetes nëpërmjet veprave të mëshirshme”,- tha Izmot Angelo Massafra, Arqipeshkëv i Shkodër-Pult."

U morë nga ky link;
http://www.mapo.al/2016/03/pashket-imzo ... te-varfrit

E djelë, më dt. 27 mars 2016


Pashkët, Imzot Angelo Massafra: Politika të kujdeset për të varfrit

Postuar më: 26 Mars 2016 17:30
Imzot-Angelo-Massafra-1Presidenti i Konferencës Ipeshkvore Shqiptare, Imzot Angelo Massafra, në mesazhin e tij tradicional të Pashkëve, i beri apel përfaqësuesve të politikës, që të kujdesen më shumë për nevojat reale të më të varfërve në vendin tonë që po njeh vetëm rritje.

“Shikoni se sa ngjarje hiri Zoti është duke nxitur për popullin tonë në këtë vit Mëshire të vërtetë! Na garantohet falja, na jepet mundësia për të rifilluar vrapimin, por jovetëm: si bashkësi.
Së fundi, është duke na lejuar të shohim të lartësuar në nderet e altarëve Nënën tonë të dashur Tereza dhe të shpallur të Lumë Martirët tanë. Ja, Martirët tanë janë pikërisht shembulli më shprehës i asaj se si secili prej nesh mund të marrë pjesë në Mundimet e Krishtit që pastaj të marrë pjesë edhe në lavdinë e tij.

Ndoshta nuk na kërkohet të vdesim të qëlluar nga një plumb si ata, por sigurisht na kërkohet të vdesim për nga egoizmi ynë, që na bën të mbyllemi në vetvete për t’iu hapur dhurimit të vetvetes nëpërmjet veprave të mëshirshme”,- tha Izmot Angelo Massafra, Arqipeshkëv i Shkodër-Pult.
..............................................
U morë nga Revista Mapo. l
http://www.mapo.al/2016/03/pashket-imzo ... te-varfrit
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e III-të

Angelo Masafra - kryeipeshkëv sherbtor i verbtë i qeverisë komuniste të Shqipnis sepse e urren besimtarët shqiptarë duke ba punën e qeveris dhe jo atë të Interesimit të Zhdukjes të Vorfnis në Malet e Veriut

Imazh


Këshilla e Papës Françesko për 7 Ipeshkvijt e Huaj të Konferencës të Ipeshkvnore të Shqipnisë
Meshtarët duhet me kenë:
1. Barinj të Popullit
2. Besnikë ndaj Zotit

3. Jo klerikë sherbtorë të shtetit


Nga Akuzat me qellim diskretitimin e nji popullsie të tanë nga M. Masafra për Kthimin e Maleve, që ishin Troje të Lira shqyptare në shekuj janë sipas priftit Tokë Droget. KJo akuzë asht mashtrim me permasa të mëdhaja e shum dashakeqse. Fakt ashtë se u hodhë kjo bombë me helmë midis Meshës së Shenjtë të Pashkve të 27 marsit 2015, ku Foltorja e Zotit u shndrrue në Sallë Prokurorie qi merret me Akuza kundër Fajtorve, qi shkelin ligjin. I tha kto shpifje prifti i Puljes në nji kohë kur Papa Françesku i kishte porositë botnishtë qi priftnit të mos jenë Shërbtorë të Shtetit , por të jenë barinj e Sherbotrë të Zotit.
Ipeshkvi Angelo Massafra ka injorue Porosinë e papës Françesk në Meksikë duke u ba nji Spiun i qeverisë kundra nji Populli të pafajshem të maleve të Persekutuem për afro 50 vjet nga Diktatura Komuniste. Angelo Massafra prift duhet ndeshkue randë për shkelje të rregullave meshtarake nga Hierarkia e Kishës. Përndryshe Angelo Massafra ka me kenë Tabelë Qitje nga Besimtarët derisa të largohet nga Shqipnia.
Ma poshtë për me e besue çka shkruen Radio Vatikani në shqip për Porositë e Papës Françesk para nji muej e gjysë në Meksikë më 25 shkurt 2016:

E premte, më dt. 1.IV.2016


Papa, seminaristëve në Meksikë: Mos u bani “klerikë të shtetit”
Imazh
Papa Françesku ne mesin e indianeve meksikane, ne Tuxtla Gutierrez.

15-02-2016 - AP
15/02/2016 16:19¨
Radio Vatikani
Në seminarin ndërdioqezan të Ekatepekut, ku dje drekoi me shoqëruesit e vet, Papa Françesku la një shkrim për meshtarët e ardhshëm, duke u kërkue të mos bahen “klerikë të shtetit”.
“Të gjithë ata, që në këtë shtëpi, përgatitet për meshtari, ta mbajnë gjithmonë në mend Jezu Krishtin, Zotin e Nanën e tij të Shenjtë. Ata t’i përgatisin për të kenë barinj të popullit, besnikë ndaj Zotit e jo ‘klerikë shtetnorë’. Françesku” përfundon shkrimi në spanjisht.
Pusulla me këtë shkrim, lënë në seminar nga Papa, ashtë botue në faqen Twitter të drejtorit të revistës së jezuitëve “Qytetërimi Katolik”, atë Antonio Spadaro, i cili e shoqëron Atin e Shenjtë në udhëtimin e tij apostolik në Meksikë.

http://sq.radiovaticana.va/news/2016/02 ... et/1208832


A ashtë M.Angelo Masafra si President i Kishës Katolike të Shqipnisë Shërbtor i pushtetarve gjatë 23 vjetve apo i Halleve të Popullit Shqiptar?

Papa Francesko në 15.II.2016 në Meksikë porositë klerikët katolikë:"barinj të popullit, besnikë ndaj Zotit e jo ‘klerikë shtetnorë’


Ipeshkvijt - Shërbtorë të halleve të popullit ,,sulmojnë,, qeveritë e korruptuem.

Angelo Masafra sulmon me urrejtje e tërbim Malsorët e Veriut me Shpifje
Fukarenjt - Të Braktisunit nga Shteti dhe nga Kleri Katolik

Ja shembuj të freskët nga Lajmet e Vatikanit;


Brazil. Kardinali Klaudio Hummes: vigan, korrupsioni i klasës drejtuese
Imazh

10/04/2016 16:07
Radio Vatikani
Në Brazil vijojnë hetimet për skandalin lidhur me gjigandin e naftës, Petrobras, me të cilin lidhen një mori emrash të klasës drejtuese në një vend, ku vijon të thellohet papunësia e varfëria. Lidhur me fenomenin e frikshëm të korrupsionit, pengesë serioze për zhvillimin dhe jetën normale të njerëzve, po flasin edhe ipeshkvijtë brazilianë, të mbledhur në Aparesidë, në Asamblenë e tyre të 54-t të përgjithshme. Është në studim, një dokument, që lidhet me fenomenin. Intervistuam kardinalin brazilian Cláudio Hummes, kryetar i Komisionit ipeshkvnor për Amazonën:

Përgjigje: - Është krizë tepër e thellë: krizë politike, e shkaktuar kryesisht nga korrupsioni gjigand, i pafundmë i klasës drejtuese të Brazilit, që tashmë e njeh mbarë bota. Kriza ekonomike dhe shoqërore e pashembullt, që e ka pushtuar Brazilin, e ka zanafillën e vet pikërisht tek korrupsioni, gjë që ndikon, pastaj, fuqimisht në rritjen e papunësisë e të inflacionit. Këto, dy pasojat, që peshojnë tepër mbi kurrizin e njerëzve të thjeshtë: brazilianët janë tejet të shqetësuar për ardhmërinë e tyre, pikërisht nga shkaku i papunësisë dhe i inflacionit. Paraja vijon ta humbasë vlerën e njerëzit shikojnë t’u shkrihen në një ditë të vetme, kursimet e një jete, të kaluar me shumë mundime. Të varfërit po varfërohen gjithnjë më shumë. Për të pasuruar një grusht të korruptuarish. Gjëra që shikohen çdo ditë, menjëherë, por pa mundur t’u kundërvihesh, për ta shpëtuar jetën dhe vendin nga katastrofa. Prej këndej, edhe kriza politike, që në këto kushte nuk mund të zgjidhet. Sepse kush ta zgjidhë? Të korruptuarit? Është vërtet çast tejet i vështirë. E nuk dihet sesi do t’i gjindet filli këtij lëmshi të ngatërruar, pasojë e politikës dhe veprimtarisë së partive. Asambleja e ipeshkvijve e ndjek me shumë vëmendje këtë situatë: ne, ipeshkvijtë, duam të botojmë një notë, për t’i inkurajuar njerëzit që të mos e humbasin shpresën. Sidomos nënvizohet edhe nevoja për të mos i humbur vlerat e mëdha etike dhe demokratike: duhet të jemi shumë të vëmendshëm që kriza të mos marrë përmasa shkatrrimtare por - ndoshta - të krijojë mundësi për t’i përmirësuar kushtet e për të ndërtuar një demokraci të vërtetë - siç ta thotë fjala vetë - më të bazuar në vullnetin e popullit. Por është e domosdoshme edhe që vendi të luftojë përsëri kundër papunësisë, problem kolosal në këtë çast e të përballojë edhe çështjen monetare: të luftojë kundër zhvleftësimit të parasë, që makroekonomia të mund ta ndihmojë Brazilin të shkojë përpara. Ky është shqetësimi i madh i këtij çasti. Kisha merr pjesë në të gjitha ngjarjet e njerëzit gjejnë në të mbështetje e shpresë.

Pyetje: - Brazili do të rikthehet në qendër të reflektorëve edhe me Olimpiadën e Rio-de-Zhanéjros. Kjo krizë mund të ndikojë edhe mbi Lojërat Olimpike, ashtu si virusi Zika? Shumëkush e bën këtë pyetje…

Përgjigje: - Po, mund të ndodhë, por shpresohet që Olimpiada të zhvillohet normalisht. Për Brazilin është vërtet një çast kritik, për shkak të virusit Zika, të Dengue e të Chikungunya, por ky është problem më vete e besoj se nuk do të peshojë mbi Lojërat Olimpike 2016. Besojmë se gjithçka do të zhvillohet normalisht e do të shkojë për së mbari.

http://sq.radiovaticana.va/news/2016/04 ... se/1221730


Protesta në Rumani kundër shtrenjtësisë së jetesës.
Imzot Robu, kryeipeshkëv i Bukureshtit: “T’i jepet fund krizës morale”.

Imazh
Kryeipeshkvi i Bukureshtit - Joan Robu

26.I.2012 - Radio Vatikani
Rumania ka 10 milion banorë, ku 2 milion banorë janë katolikë, të tjerë ortodoksë, pak çifutë,..
Në Rumani vijojnë protestat e përditshme kundër shtrenjtësisë së jetesës. Sheshet e të gjitha qyteteve, duke përfshirë edhe Bukureshtin, pushtohen çdo ditë nga mijëra manifestues, të cilët kërkojnë dorëheqjen e qeverisë, kryesuar nga kryeministri Emil Boc. Në qendër të vëmendjes së protestave, që çuan në dorëheqjen e ministrit të jashtëm, Teodor Bakonski, politika fiskale e ekzekutivit dhe varfëria e madhe, që vijon të përhapet në të gjithë vendin. Por, të dëgjojmë kryeipeshkvin e Bukureshtit, imzot Joan Robu:

Përgjigje: - Duke gjykuar sipas parrullave të manifestuesve, që bërtasin me sa zë që kanë, mund të themi se arsyet e protestave janë korrupsioni e varfëria, paaftësia e qeveritarëve, tërbimi i njerëzve të ngopur me fjalë, me premtime, me gënjeshtra, me propagandën e partisë në pushtet, me padrejtësitë e shkaktuara nga shtimi i taksave, që duhen paguar, e me shpërdorimet e tjera të papranueshme të atyre, që e shikojnë gjendjen nga froni qeveritar.
Pyetje: - Shkëlqesi, ç’mund të na thoni për gjendjen ekonomike të Rumanisë sot? A solli ndonjë përmirësim të nivelit të jetesës, hyrja në Bashkimin Evropian, apo s’ mund të flitet për kurrfarë ndryshimi?
Përgjigje: - Do të thosha se gjendja ekonomike është në fazën e tranzicionit, pa cak të qartë e pa urtinë që duhet të kenë qeveritarët, për të siguruar të mirën e përbashkët. Njerëzit nuk mund të durojnë më mbi kokë, qeveritarë, që shikojnë vetëm interesat e tyre e jo të mirën e popullit. Ka pasur një farë përmirësimi pas hyrjes në Bashkimin Evropian, por nga kjo situatë përfituan shumë pak njerëz. Shumica e familjeve jetojnë në varfëri.
Pyetje: - Një situatë e tillë e vështirë, është tipike për vendet, që dolën nga ish-blloku komunist. Vende prej nga buron emigracioni drejt Perëndimit. Vijon ikja nga Rumania, apo gjendja ka ndryshyar?
Përgjigje: - Kjo situatë ka ndikime mjaft të rënda: familjet janë ndarë, fëmijët rriten pa nënë ose pa baba e shpesh, edhe pa të dy prindërit. Megjithatë duhet thënë se emigrimi ka edhe anën e vet pozitive, sepse pala që punon jashtë, ndihmon palën, që ka mbetur në vend. Ndërkaq Rumania po mbetet pa krahë pune. Nisen të gjithë jashtë, sepse këtu ka pak vende pune e paga është tepër e ultë. Njerëzit kanë të drejtë të kërkojnë pagë më të mirë. Edhe pse jashtë vendit u duhet të përballojnë shumë poshtërime e të jetojnë në kushte që, për fat të keq, janë ato që janë.
Pa harruar se edhe Rumania është përfshirë nga kriza ekonomike, nga kriza morale, e edhe nga kriza fetare, nga e cila burojnë një mori të këqijash, që ndikojnë si mbi ekonominë, ashtu edhe mbi jetën shoqërore. Pa folur për shekullarizimin që e ka prekur thellë vendin, në një kohë shumë të shkurtër. E këto sulme, tejet të forta, vijojnë.


Pasunia gjigande e Kishës Shqiptare asht me përhapë e me forcue Fjalën e Hyjit
apo për
Pushtetin e Ipeshkvinjve të Huej në Shqipni?


Kisha duhej të ishte si në kohën e apostujve;
E vorfën dhe e Virtytshme!

Franciscus Jorge Mario Bergoglio
13.III.2013

Papa Françesku sapo veshi rrobën e papës e shporri nga gishti dhe nga qafa metalin e arit dhe e zavendsoi me kryqet me metal të lirë sermi, ndërsa Ipeshkvijt Italjan në Shqipni vazhdojnë me kryqe e unaza Arit të kapardisen duke e sfidua Shembullin e apostujve të Vorfën nga Papa.

Tej pasunia e Kishës nisi me ikonat, që u banën pasunia e kishës, ku popujt vdisnin në masë prej vorfnis. Gja që sollën paknaqsina dhe trazina në popuj sepse gjithë mundi dhe djersa e tyne nuk perdorej për Fjlën e Hyjit, por për jetë luksoze dhe pushtet personal për qellime politike familjare, klanore dhe atavike.

Kisha Shqiptare shumë e Pasun

Po t'i veni re me kujdes Ipeshkvijt Italjan se pesë shqiptarë vdiqën për 19 vjet(1997-2016), tuj perfshi edhe vetëm nji ipeshkëv shqipar, që ka mbetë - Hilë Kabashi janë të zhytun në ar prej kreje e deri në gishtat, vetura supërluksoze që i ndrrojnë tash e tash. Shërbtorë sa të duash, murgesha sa të duash, jetojnë në shtëpia supër-luksoze të ndërtuem në qytete, në plazhe, në vende piktoreske, në malsi e kudo. Fjalët thash e theme thuhet se ipeshkvi ......me famullitarin kanë shitë toka të kishës për perfitimet financiare të tyne. Ipeshkvijt kanë krijue nji sistem të fortë izolimi nga syni i qytetarit dhe i shtetit shqiptar për të maskue veprimtarinë e tyne financiare. Përse gjithë kjo lloj metodike pune e stilit mafioz e ipeshkvijve dhe e funksionarve me atribute në shkolla klerikale të huej? Të gjithë kta njerz që kanë lidhje me veprimtarinë e Kishës Katolike shpërblehen dhe nuk dihet se sa e si pagat, honoraret, shpërblimet, udhtimet, botimet etj, që duhen të kalojn në sitën e Drejtoris së Taksave të Shtetit Shqiptar.
Sa masipër kta lloj ipeshkëv dhe titullarë institucionesh klerikale katolike në gamën e madhe të punës tyne kanë vendosë nji rrjet njerzish të hekurt .........që jan syni vigjilent dhe ekzekutues me urdhën të ipeshkvit dhe në bashkëpunim me titullarët të shkollave klerikale siç asht Rektori i Rektoratit Jezuit në duart e nji priftit italjan i pasjellshëm me shqiptarët.
Po t'i veni re me kujdes rreth orës 12 e drekës si turren meshtarët e ipeshkvi me supër veturat luksoze në qendrat e tyne për me hangër drekën. Veni re meshtarët e rinj të gjithë nga fshatrat e rrethinave të Gurit Zi e fshatrave fushore nëpër facebok-at në vende luksoze me femna e në pika turistike në restorantet ma të shtrejta e besimtarët e tyne u thotë: "Krishti do t'ju ndihmoji etj."
Sherbimi në Zonat Malore asht e Mjerueshme, gati nuk ekziston hiç sepse ipeshkvi italjan Angelo Massafra ka urrejtje të jashtzakonshëm - kët sjellje e ka dishmue edhe në akuzat te Mesha e Pashkve në katedralen e Shkodrës në 2016 si malsorët hiqen ktu në kishë si besimtar dhe Malet i kanë mbushë me Droga - një shpifje keqdashse dhe ultra fyese për ato Male që ishin streha e Shqiponjave dhe e Rezistencës kundra Mizorive Osmane dhe Bizante si dhe Komuniste.
Po t'i veni re murgeshat e shumta që kan ardhë prej Puljes(Puglie) Italis të vendosun në Shkodër i ka prue nga vendlindja puljezi - ipeshkvi Angelo Massafra. Luksoziteti i tyne asht në antitez me vorfninë e shqiptarve me asistenca 30 mij - 60 mij lek të vjetra. Një pasuni skandaloze e murgeshave nga Puglia.
Bahet pyetja; A kanë ardhë me fsheh pasuninë në Shqipni - murgeshat e me ba Vakancat apo me i sherbye me devotshmëri Fjalës së Hyjit?
Populli le t'i napë pergjegje vetë ktyne fakteve të masipërme.
jam i sigurt se kreut të kishes Shkodrës nuk i pelqejn kto fakte sepse nuk asht institucion që e njeh ket Vet- Pasqyrim, por Populli nuk e pranon funksionarët e kishës të tallen me Fjalët e Hyjit dhe t'i perfaqsojnë si të denjë. Si dhe duhet të zhvishet nga rroba e kishës e të shkoji me murgeshat që i ka zgjedhë prej Puljes e të largohet sa ma parë.

E verteta me Krishtin vuen, lëngon, persekutohet nga përfaqsuesit e padenjë vagabonda të zhytun në kryqe dhe unaza Arit, por Triumfon!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e IV-të
At Ambroz Martini akuzon direktë Angelo Masafrën,
me meshtarë, ipeshkvijt e huej dhe murgeshat kosovare që zbatojnë
Standartin e 1972 të Gjuhës Shqipe


Frati Françeskan Ambroz Martini:
"- Standarti i 1972 të Gjuhës Shqipe - Gjuhë Gabelsh
- Gjuhë fyese për Kulturën Shqiptare,..."


Pjesa e I-rë
Imazh

Biografia e At Ambroz Martinit

Kronika
At' Ambroz Martini, një prej françeskanëve të vjetër që kanë punua gjatë gjithë jetës me përkushtim;
- Në shërbim besimtarve dhe jo besimtarëve katolikë.
- Ruajtjes dhe përhapjes së vlerave të kulturës shqiptare.

- Lindi në Theth më 2.XII.1928 në Okol të Thethit, dioqeza e Pultit, në familjen e Martin Ndokës e të Lulë Bales.
- Më 17.IX.1938, në moshën 10 vjeç hyn në Urdhrin Françeskan – atë shërbimit fetar në Kolegjin Françeskan.
- Me 1938 veshi zhgunin françeskan nga duert e atë Anton Harapit ofm dhe zgjodhi emrin Ambroz.
- Në formimin e tij ndikuan figura të spikatuna të françeskanëve si; Pater Anton Harapi, At' Antonin Fishta, At' Mati Prenushi, At' Agostin Ashiku.etj.
- Në 1946 u largua me forcë nga Kuvendi Françeskan nga policia e diktaturës komuniste.
- Në kallnduer të 1947 e dërguen po me forcë ushtar në Tiranë.
- Më 26.07.1948, u arratis me At Vlash(Lin) Delinë me motrën stigmatine, Orsolinen e vëllaun, Palin. në Mal të Zi.
- Kohët e para të arratisë i kaloi në Vitomiricë (afër Pejet), së bashku me Atë Daniel Gjeçajn e grupin e malësorëve të arratisun së bashku me tê.
- Nga viti 1949-1951 ndoqi studimet në universitetin e Arteve të Bukura në Herceg Novi. U emnue mësues në Vladimir të krahinës Ana e Malit.
- Më 1952 arrestohet sepse shkonte në kishë për të marrë pjesë në Meshën e Shenjtë. I cilsuem si krim kundër një shteti që i jepte rrogën "për me kënë të pa Zot".
- Për gjashtë muaj e dërguen në Plevlien e Sanxhakut, pika ku takohen Bosnjë- Hercegovina, Serbia e Mali i Zi. Këtu ka ndenjë i internuem bashkë me 64 burra e gra shqiptarë ”anmiq,,.
- Në dhjetor të 1952 me të dalë prej burgut shkon në Pejë, sbashkut me Vitomiriç me At' Daniel Gjeçajn dhe meshtarë të tjerë.
- Në 1953 - 1995 studjoi "Gjuhët Klasike" (greqisht e latinisht), në Universitetin e Beogradit, ku ishin edhe studentë të tjerë shqiptarë si Martin Camaj, Dom Zef Oroshi, At' Bernard Sarreqi.
- Më.12.I.1955 shkoi së bashku me një grup klerikësh e shekullarësh, në Romë.
- 23.III.1957, mbasi kishte plotësue studimet teologjike, bani kushtet e përhershme rregulltare.
- Më 29.VI.1957 me privilegj special për shkak të moshës, shugurohet meshtar.vishet përsëri françeskan, duke u shugurue meshtar në Fiezole, në duert e imzot Ferronit.
- Vijoi, ndërkaq, studimet në fakultetin e letërsisë moderne, pranë Universitetit të Firences.
- Me 1964, në kulmin e emigracionit, u vendos në kuvendin françeskan romak të Shën Pjetrit në Montorio, së bashku me Atë Daniel Gjeçajn.
- Nisi shërbimin e kapelanit për mërgimtarët,
- Më 16.I.1970 në San Françisko (SHBA)
- Më 2 tetuer 1974 në Bruksel
- Në 1983 merrë nanshtetsinë belge.
- Më 25 prill 1993 kthehet në Shqipëri për herë të parë mbas një kohe të gjatë për shugurimin ipeshkvnor të katër meshtarëve, për të qëndrue përfundimisht në Provincën Françeskane Shqiptare të Zojës Nunciatë.
- Prej vjetit 2000 - 2006 jetoi në kuvendin e Zojës Rruzare tek Arra e Madhe ku ka dhanë ndihmën e tij si rrëfyes.
- Nga viti 2006 – 2010, deri sa vdiq ka jetue në Kuvendin e Shën Françeskut në Giuhadol.
- ora 02:20 e dt. 4.II.2010 – Mbylli sytë në Shkodër

- Ai ishte i fundit prej etërve françeskanë të formuem që në fillimet e shekullit të kaluem si Dionis Maka, Konrrad Gjolaj etj. Dhe pranë tyne do të prehet, tek kisha e Arrës së Madhe. Ceremonia ju ba të shtunën ora 10 në Kishën Françeskane.
- La mbas disa piktura, sidomos grafika, ndermjet të cilave, portretin e Atë Bernardin Palajt e një autoportret, si dhe një pjesë të letërshkëmbimit me Atë Daniel Gjeçajn, me vlerë të madhe njohëse e, jo ma pak, artistike, me stil tejet origjinal, që e radhit përkrah Atë Bernardin Palajt.

Pjesa e II-të
Intervista e At Ambroz Martinit

Imazh

https://www.youtube.com/watch?v=3riU5zt30W4
Video e At A. Martinit
Në Intervistë i ndjeri Fr. Ambroz Martini akuzon direktë kryeipeshkvin Angelo Masafrën në bashkëpunim me ipeshkëv, priftrinjë italian dhe priftrinj kosovarë kanë shkatrrue me temel Traditën e Klerit Katolik të vorrosun nën Dhe nga Diktatura Komuniste;
Fe dhe Atdhe - Shqipni dhe Fe

Kisha Katolike në Shqipni ashtë instalue nga priftrinjë jo shqiptarë sipas stilit puljeze pra ashtë italjanizue.
Shqipnia nuk ka Kishë Shqiptare. Kushtetuta Shqiptare ashtë dhunua!


"Qëndrimet e sjelljet e famullitarit dom Jaku apo, në përgjithësi, e klerit katolik (që s’më bëhet mbarë ta quaj “shqiptar”, për sa kohë hierarkia e tij është zënë nga klerikë të huaj), do të ishin një precedent e shembull i keq edhe për drejtuesit e komuniteteve të tjera fetare." te shkrimi "PËLLUMB XHUFI: OBJEKTI NË KALANË E SHKODRËS, KU GABOJNË KISHA DHE MYFTINIA" - 23.I. 2017 -Gazeta Shqiptare
Imazh


Fakt;
Sipas një burimit të brendshëm - Ipeshkvi Masafra ka ndëshkue një Meshtar se përdorte gegnishten tuj folë e në shkrim nga qyteti i Shkodrës duke e dergue si denim në malet e thella të Dukagjinit.

E pregatiti Rojtari i Klerikve për Shqipni dhe Fe
E premte, më dt. 8.IV.2016
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e V-të

Akuzohet Qeveria dhe Presidenti, Për Shkelje e Kushtetutës se ka lejue dhe vazhdon ta drejtojnë ipeshkvijt e huej Kishën Katolike të Shqipnisë.


Skandal i Statutit të Kishës katolike të Shqipnisë

Ndër 7 ipeshkëv të Konferencës Ipeshkvnore të Shqipnisë nuk ka Asnjeni shtetsi shqiptare ne krye të Ipeshkvisë Shqiptare.


"Kryetari i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipnis, Arkipeshkvi i Shkodrës Angelo Massafra dhe sekretari i i përgjithshëm i Konferencës ipeshkvnore, ipeshkvi i Tiranës George Frendo, nuk janë shqiptarë.
"I pari është italian, i dyti është maltez. Vetë prania e tyre në hierarkinë e lartë të Kishës Katolike në Shqipëri është një shpërfillje e statusit të Kishës Katolike të Shqipërisë. ......Tekefundit, as Massafra...., nuk na rezulton të jenë kushedi çfarë klerikësh me aftësi të jashtëzakonshme.
... Nga të shtatë ipeshkvij të Konferencës Ipeshkvnore, tre janë italianë - (Arkipeshkvi i Shkodër-Pultit Angelo Massafra;
- Ipeshkvi i Rrëshenit Cristoforo Palmieri;
- Ipeshkvi i Lezhës Ottavio Vitale),
- një është maltez (ipeshkvi i Tiranës, George Frendo)

Tre të tjerët janë shqiptarë të lindur jashtë kufijve të Shqipërisë, që nuk kanë shtetsi shqiptare:
- Arkipeshkvi i Tiranë-Durrësit Rrok Mirdita është shqiptar i lindur në Malin e Zi dhe i ardhur në Shqipëri në 1993,(ka vdekë)
- Ipeshkvi Administrator i Shqipërisë së Jugut Hil Kabashi është shqiptar i lindur në Kaparc të Prizrenit,
- ipeshkvi i Sapës (Vaut të Dejës dhe Pukës), Luçian Agustini është shqiptar i lindur në Kosovë.
Imazh
U morën të dhana nga shkrimi i Kastriot Myftaraj "Kur Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë i dërgon letër shtetit shqiptar nga adresa e Caritasit" 13.II.2015
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e VI-të

Konferenca Ipeshkvnore e Shqipnisë ka marrë Vendimin me Fshehtsi;
"Për përdorimin e Standardit të 1972 të Kongresit të
Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe
si
Gjuhën Zyrtare të Klerit Katolik"
(sipas Dom Gjergj Metës)
Imazh
D.gjergj meta - ramiz alia i kishës italjane-shqiptareDom GJERGJ META
A duhet liturgjia të flasë vetëm Gegnisht? – Një përgjigje për Ledi Shamkun!
Imazh


Shumë e dashur Ledi!

Po i përgjigjem një pyetje publike që ua ke drejtuar të gjithëve në rrjetin social facebook, por në mënyrë të veçantë mua, pasi më ke përmendur me emër. Po e vendos pyetjen edhe një herë këtu, më shumë si sqarim për lexuesit se sa për ty.

Duke qenë se repertori i çdo gjuhe, pra dhe i Shqipes se nuk e kemi sui generis, përbëhet nga regjistra e sidomos nga nënkode e ligjërime sektoriale, e duke qenë se:
1. Ka sllavishte kishtare (që nuk është sllavishtja letrare), ka greqishte liturgjike (që nuk është greqishtja letrare) etj etj me radhë; dhe:
2. Shqipja e liturgjisë ortodokse nuk është kodi standard po koineja toskë (pak a shumë ajo e ushtruar nga Noli) dhe
3. Edhe liturgjia katolike në shqip ka traditën e saj – vijmë tash te pyetja: çfarë e pengon liturgjinë katolike në shqip me ndjekë traditën, duke i dhënë kështu edhe Shqipes përmasën e duhur të repertorit? E kam pyetje, madje dilemë, jo objekt sherri. Kështu që kush ka përgjigje keqane joprofesionale, lutem t’i kursejë s’paku këtu.

Më duhet të them se ke prekur një temë sa delikate aq edhe të rëndësishme që më jep rastin të them publikisht atë çka mendoj dhe sigurisht të sqaroj disa gjëra që nga ana e shumë njerëzve, ose trajtohen cektësisht, ose me inat, ose me përçmim ndaj pasurisë gjuhësore që shqipja ka. Unë do të mundohem të shpreh mendimin tim duke u nisur nga premisa më shumë të karakterit liturgjik dhe ekleziologjik, se sa gjuhësor për të cilat nuk jam i fushës. Edhe nëse në të kaluarën kam hyrë në ndonjë çështje gjuhësore, që u përket specialistëve, këtë e kam bërë o nga nxitimi rinor o nga dëshira e mirë për të kontribuar diçka.

Ti Ledi në pyetjen tënde lidh dy fjalë me njëra-tjetrën gjuhën dhe liturgjinë. Për të dhënë mendimin tim më duhet së paku të jap një përkufizim për liturgjinë, ndërsa për gjuhën po ta lë ty. Sipas Konçilit II Vatikan, por jo vetëm, edhe sipas një tradite të gjatë të Kishës, liturgjia është “…ushtrimi i misionit priftëror të Jezu Krishtit; në të, nëpërmjet shenjave të ndjeshme (per signa sensibilia) dhe sipas mënyrës përkatëse të secilës prej tyre, përmbushet shenjtërimi i njeriut dhe ushtrohet prej Trupit Mistik të Jezu Krishtit, d.m.th. nga Kreu dhe nga gjymtyrët e tij kulti publik tërësor” (SC 7).

Së pari kur flasim për liturgji ne kemi parasysh, në kontekstin tonë, liturgjinë e krishterë dhe vetëm atë. Kjo do të thotë që fusha e hulumtimit tonë është e kufizuar në këtë aspekt. Liturgjia ekziston edhe në religjione të tjera sigurisht, por ne nuk mund të hapemi aq shumë se nuk na e lejon as koha e nevojiten edhe aftësi të veçanta. Prandaj ne kur flasim për liturgji duhet të kemi parasysh veçantinë e liturgjisë së krishterë e sidomos asaj katolike meqë po i referohemi. Pra liturgjia sipas përkufizimit të mësipërm, para se të jetë opus hominis (vepër apo veprim e njeriut) është opus Dei (vepër, veprim apo punë e Zotit). Subjekti liturgjik është Hyji e këtë ne nuk mund ta anashkalojmë për një trajtim sa më të mirë të çështjes. Liturgjia atëherë është një locus, nëse mund ta quajmë kështu, një hapësirë ku ndodh takimi i njeriut me Hyjin, një ndër ato hapësira që për Konçilin II të Vatikanit është actio sacra praecellenter(aktë/veprim i shenjtë i pakrahasueshëm - nga lat. Dega e Kulturës http://www.proletari.com), veprimi i shenjtë në kuptimin e plotë të fjalës (SC 7), d.m.th. hapësira më e privilegjuar për këtë takim. Sikurse mund të kesh vënë re më sipër elementët më specifikë të liturgjisë janë të ashtëquajturat signa shenjat, simbolet të cilat bashkojnë dy element: njërin material e tjetrin gjuhësor (jo rastësisht signum dhe significatio kanë të njëjtën rrënjë). Shenjat shoqërohen edhe me gjuhën, por në shumë raste ato flasin vetvetiu. Ka sigurisht një gjuhë të shenjave dhe për këtë nuk ka nevojë të zgjatem, sepse je vetë e fushës.

Në këtë pike, qoftë shenjat, simbolet e qoftë gjuha janë instrumenta, mjete, të cilat lejojnë këtë takim të njeriut me Hyjin. Dhe janë të vlefshëm, për aq sa lejonë këtë komunikim, dhe të pavlefshëm në momentin që kthehen në një skandalon (pengesë) për këtë takim apo komunikim. Megjithëse në të njëjtin dokument, pra Scarosantum Concilium etërit e Konçilit thonë që “Përdorimi i gjuhës latine, përveç të drejtave të veçanta, duhet të ruhet në ritet latine” vetë Konçili në të njëjtin dokument pohon që “…përdorimi i gjuhës kombëtare mund të jetë shumë më i dobishëm për popullin”. Në përkthimin e dokumentave të Koncilit në shqip është kthyer lingua vernacula në gjuhë kombëtare, çka sipas meje nuk është e përshtatshme. Megjithatë në mënyrë implicite në fakt ishin krijuar kushtet, dhe etërit e pranojnë, që gjuha latine, me gjithë fisnikërinë e saj dhe bukurinë e saj, ishte kthyer në një pengesë për pjesën më të madhe të njerëzve. Në fakt këtë e kishte kuptuar qysh në 1517 Martin Luteri e pse jo edhe në 1555 dom Gjoni jonë. Dom Gjoni jonë, i biri i Benediktit, ka kërkuar një mënyrë, një rrugë, një gjuhë për të ardhur afër njerëzve dhe nuk ka gjetur një më të mirë se sa ajo që flisnin gjindja e tij. Asnjë nga autorët kishtarë të shqipes së lashtë nuk ka shkruar që të kultivojë gjuhën shqipe, por që të sjellë Fjalën e amshuar në një gjuhë më të kuptueshme dhe më afër njerëzve. Kjo është logjika e mishërimit, Zoti u bëhet i afërt njerëzve, verbum caro factum est, fjala bëhet mish (Gjn 1,14). Në tekstin original të Ungjillit të Gjonit kemi Fjala bëhet mish dhe ndërton tendën e saj midis njerëzve. Tenda nuk nënkupton shtëpi guri, por diçka që lëviz e shtegton bashkë me njerëzit sa herë ata ngrenë tendën e tyre për të ikur. Vetë koncepti i tendës është realiteti i një shndërrimi dhe shtegtimi të vazhdueshëm. Nëse nuk hyjmë në këtë logjikë atëherë jemi kundër një logjike të mishërimit. Edhe gjuha, pra fjala është e tillë, shtegtuese bashkë me njerëzit.

Prandaj që,u] mua më duket statike dhe e ngurtë ideja e futjes së liturgjisë në danat e një koine-je, sado fisnike dhe e bukur që ajo të jetë.[/u] Nuk dua të hyj këtu në çështjet gegnisht, toskërisht standard. Ata që më kanë ndjekur e dijnë mendimin tim mbi këtë çështje. Por ajo që dua të them është që liturgjia e krishterë, nëse në disa momente ka qenë një lloj depositum linguae, për shumë linguae vernaculae(nga lat. - e perditshme - Dega e Kulturës http://www.proletari.com) e në mënyrë të veçantë për shqipen, kjo nuk do të thotë se ajo është vetëm e tillë dhe se këtë funksion duhet të vazhdojë të mbajë ndërkohë që kushtet ndryshojnë. Unë mendoj që sot Kisha gjendet në një realitet tjetër dhe të ndryshuar. Kush kërkon sot nga meshtarët që të kultivojnë gjuhën apo letërsinë apo historinë, mendoj se bën një gabim ideologjik, sepse risjell një model të para 80 vjetëve në mënyrë akritike në kushtet e sotshme dhe kjo është pura ideologia, përveçse padrejtësi historiografike. Në vitet 20’ apo 30’ meshtarët katolikë, në mënyrë të veçantë françeskanët, kanë bërë përveç punës baritore edhe një punë supletive për shkak të mungesës së institucioneve përkatëse edhe kjo ama brenda një logjike misioni specifik, që në atë moment Kisha e ka parë të arsyeshme ta bëjë të vetin. Mirë apo keq, dakort apo jo, sot ne kemi institucione që u përgjigjen këtyre aspekteve (Akademia e Shkencave, QSA, Universiteti etj). Në këtë pikë ne duhet t’i akordojmë më shumë besim këtyre institucioneve në vend që të kërkojmë nga meshtarët apo Kisha gjëra që sot për mendimin tim ajo nuk ka as për detyrë e as për mision të bëjë.

Duke u kthyer edhe një herë në argumentin tonë e dashur Ledi, unë mendoj se Kisha katolike qoftë në Liturgji, por qoftë edhe në aspektet kateketike apo edhe në botime duhet të ndjekë një kriter mishërimi dhe pështatjeje me kushtet e reja (alias inkulturimi). Të ftoj të lexosh kapituillin e nëntë të letrës së parë të Palit Apostull drejtuar Korintasve në të cilën ai thotë “u bëra gjithçka me të gjithë vetëm që të fitoja ndokënd për Krishtin”. Vetëm një logjikë e tillë i shkon për shtat Kishës e cila nuk flet vetëm një gjuhë, apo sikurse thua ti në pyetjen tënde vetëm një nënkod apo ligjërime sektoriale, por që merr çdolloj ligjërimi sektorial apo nënkodi dhe e përdor për të arritur vetëm një qëllim, atë të shpalljes së Fjalës së Mirë të Ungjillit e në liturgji shenjtërimin e njeriut.

Mendoj që Kisha dhe liturgjia nuk janë tashmë vendi ku duhet kultivuar gjuha, pasi ajo tashmë ka (falë Zotit) vendin e vet, por Kisha është e gatshme gjithmnë që të pranojë në gjirin e saj rrjedhën e gjuhës e të mos mbetet peng e asnjë standardi e asnjë nënkodi. Unë nuk mendoj që Kisha katolike duhet të marrë në liturgji gegnishten si standard të saj, sepse në këtë mënyrë do të bënim të njëjtin gabim të vitit 72’ kur shqiptarëve iu imponua një standard. Ne nuk mund ta bëjmë këtë për sa kohë që katolikë ka në Vermosh e në Gramsh, në Korçë e në Zadrimë. Por Kisha katolike dhe operatorët e saj (meshtarët në mënyrë të veçantë) do të duhet të flasin gjuhën e njerëzve, të dinë mirë gegnishten e Vermoshit e të Mirditës, po ashtu toskërishten e Vlorës e të Korçës, atë të Shqipnisë së mesme e po ashtu të dinë mirë standardin e 72’. Thonë që Zoti shkruan drejt në vija të shtrembta, e pse nuk u lëvdoka e u lutka edhe me standardin e 72’? Unë mendoj që padrejtësitë historike nuk korrigjohen në këtë kontekst.

Më lejo tani një shkarje jashtë fushës. Kultivuesit e gegnishtes duhet të kenë paarsysh që gegnishtja nuk është vetëm ajo që flasin katolikët, por edhe ajo që flitet nga popullsitë myslimane nga Elbasani e sipër e po ashtu edhe ajo e dibranëve ortodoksë të Gollobordës, apo ortodoksëve të Shkodrës. Prandaj nëse ekzsiton vullneti të kultivohet, të ruhet apo edhe më tepër të bëhet gegnishtja me të drejtë qytetarie, ajo duhet të ketë kultorët e saj më gjithpërfshirës, përndryshe do të mbetet vetëm sektoriale.

Unë jam dakort me vendimin e Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë për marrjen e standardit të 72’ si gjuhën zyrtare të saj. Kjo nuk e pengon Kishën që të dijë të shprehet edhe në gegnisht apo toskërisht, pasi duhet ta bëjë në sajë të misonit të saj. Por po aq nuk jam dakort me Konferencën Ipeshkvore që ka ndryshuar lutjet themelore si lutja “Ati ynë” apo “T’falem Mari”, edhe pse kjo do të hante një diskutim tjetër.

Është një çështje tjetër cilësia e punës që bëhet për tekstet dhe botimet kishtare, liturgjike apo te besimit. Por këtu nuk është problemi pse është zgjedhur standardi, por sepse ndoshta nuk ka ekspertë të mirfilltë, të cilët nuk duhet dhe nuk mund të kërkohen (vetëm) ndër meshtarë, por ndër njerëz laikë e të specializuar. Në këtë pikë Kishës katolike, pasi të bëjë një mea culpa(nga lat. Faji jem - u shqipnue nga Dega e Kulturës http://www.proletari.com), i duhet të investojë para dhe struktura për një punë të tillë. Në një kohë kur meshtarët janë më pak se në vitet 30’ dhe popullsia katolike është pothuajse dhjetëfishuar në krahasim me vitet 30’, nuk mund t’u kërkosh atyre, pra neve, që të jemi kultivues të gjuhës apo historisë dhe nuk kemi pse ta bëjmë këtë gjë. Jeni ju laikët, ndër të cilët edhe ti, që keni këto sensibilitete ta çoni përpara kauzën e kulturës e ne duhet të marrim prej jush.

Kishës i takon, sipas Gjon Palit II në dokumentin Redemtoris Missio(Misioni i Shëlbuesit - nga lat. Dega e Kulturës www. proletari.com), të inkulturohet në ato kultura që takon (RM 52). Kjo do të thotë se ajo duhet t’u flasë njerëzve konkretë dhe instrumentat, ndër të cilët edhe gjuha që përdor, nuk duhet të jenë një pengesë, por një lehtësim i takimit të njerëzve më Hyjin. Meqë më përmende sllavishten kishtare po shtoj edhe diçka. Lindja e cirilikut (nga shen Cirili) i përgjigjet pikërisht kësaj pengese që sillte latinishtja apo greqishtja për popujt sllavë. Ata kishin nevojë për diçka tjetër që nuk ishin dy gjuhët klasike dhe ajo u bë. Iu dhanë disa shkronja një gjuhe që Zoti të lëvdohej në atë gjuhë. Por duke e mbajtur liturgjinë në sllavishten e vjetër, që nuk është më e përdorur në jetën e popullit, unë mendoj se kjo i largon njerëzit nga burimi, sepse një burim ka kuptim vetëm kur sjell gjithmonë ujë të ri, ndryshe nuk është më burim. Ndryshe kthehet në ujë të ndenjur. Ne burimin në mënyrë të gabuar e kthejmë në diçka statike, të pandryshuar. Është krejt e kundërta. Kisha është burimore vetëm nëse është e reformueshme sipas asaj maksimës së vjetër: Ecclesia semper reformanda est! (- Nga latinishte në shqip - Kisha ka reformue gjithmonë! shqipëroi Dega e Kulturës se www. proletari.com e premtë, më 8.IV.2016)

Jam munduar të jem sa sintetik aq edhe shterues rreth mendimit tim mbi këtë çështje. Po e bëj publike meqë edhe pyetja jote ishte e tillë. Të falem!

U morë nga linku; http://peregrinus.al/2016/03/30/pergjig ... i-shamkut/


Fritz Radovani akuzon Italjanin - M. Angelo Massafra prej v. 1993
Për Ndalimin e Gegnishtes në Meshë dhe në Literaturat Fetare


ImazhImazh
Ipeshkvi italjan - A.Masafra dhe Anastas Janullatos - Kryepopi i Shqipris

Vendosja e gjuhës së “ndysuar” e percaktueme nga Prof. Arshi Pipa, deri në Ungjillin Shenjtë, perfundimi i shkollave shqipe me programet Anti – Atdhetare, të aprovueme nga Ipeshkvi i Shkodres italiani Angelo Masaffra dhe Popi i Ortodoksëve greku Anastasi Janullatos, ... të perkrahun nga një brezni “siç e ka percaktue At Mëshkalla”, sot ata po i afrohen ma shumë “puthjeve” të Juda Iskarjotit, se Mësimeve të Shën Palit, që perhapi Fenë e Katolike në Iliri që në vitin 67 mbas Krishtit.
U morë nga shkrimi; EDHE JUDA ISKARJOT ISHTE “APOSTULL...”!! me autor Fritz Radovanii - Melbourne, e enjte, më 6 Prill 2017.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e VII-të
Sa shumë i urren Angelo Masafra Gegnishten dhe Malet e Veriut të Shqipnis sikurse
Perandoria Osmane- Turke, Fan Noli, Migjeni, Enver Hoxha, Ismail Kadare!


Malet Shqyptare - Streha e Racës, e Krishtnimit, e Lirisë dhe Shqiponjave


Ja korespondenca e Papa Piut të II-të me Matia Korvinin
Matia Korvin(Matyáš Korvín) - 23.II.1443 – 6.IV.1490 - i njohun Huniadi bashkëpuntori i Gjergj Kastriotit - Pap Piu i II(Enea Silvio Piccolomini l. 18.X.1405 – 14.VII.1464)
ImazhImazh


"Në këto rrethana kishte të drejtë Matia Korvini kur i shkruante Papa Piut II se osmanët nuk i kërkonin malet e Shqipërisë për hatër të maleve; ata nëpërmjet tyre, si nëpër një urë, kërkonin t'i hapnin vetes rrugën për të sulmuar ,,krishterimin,,. Marrë nga Studimi "Vendi i Shqiptarve në Historinë Europiane të Shekujve VIII - XVIII" 1967 - Profesor Aleks Buda, kryetar i Akademisë.

Sa për malcort, mos i xen me goje aspak, se nuk je i denj.
Imazh

'' Qesh, o pagan, o peshkop i pa shkop, o fetar i pa fe, o imzot i pa Zot, o nacjonalist internacjonalist, o toskë gegofob, o shqiptar bolshevik. . . - e mori në qafë Shqipninë, o Fan Nol!. . . Sa për malcort, mos i xen me goje aspak, se nuk je i denj. Nji copë e vogel e lkurës së tyne me zdrale, asht shumë ma e vlefshme se të tanë tolla (qerosa) e jote e lagun me ujë Kolonjet. . . Ndeje gjashtë muej në Tiranë, o kryeministër ideal. . . i Shqipnise, e nuk begenise me shkue makare nje here të vetme, deri në Lezhë të shifshe ata malcore që të dhimbsen aq fort, ata malcorë që luftoshin për Shqipni, kur ti loshe si paljaço ndër theatro e kabaretë. . . Tye e shokve të tu, nuk u dhimben jo malcort, qi paskan fikun Don Loro Caka, por u vjenë keq e ju ka arritë vneri der te hundët, pse n'at Gegenin e keqe paska prapë njerz të cilët, edhe pse vdiq Bajram Curi e Elez Isufi, janë të zot me cue në kambë një popull, ndërsa ti me kompaninë tande e me tanë dijen e qitapeve tueja e t'hueja, nuk je i zoti me çue nga gjumi as katër pleshta në tanë Shqipninë (Toskërine. . . inclusive!). . ."(Fragment nga "Dom Lazer Shantoja, tue ju drejtue Fan Nolit ne Dhetorin e vitit 1924:") - U morë nga shkrimi "Na more ne qafe, imzot Noli!" autor - Sami Milloshi, SHBA

Urrjetja e Migjenit për Malet dhe Malsorët

Imazh
"Recital' Malsorit"

O, si nuk kam një grusht të fortë
t'i bij mu në zemër malit që s'bëzanë,


Kryesatani, vampiri Enver Hoxha urreu Malet duke mos i zhvillue, masakroi e persekutoi Malsorët e Veriut

Imazh
"Enver Hoxha dhe klani i tij sllavo-komunist e dinin fort mirë, se pushteti i tyre mund të konsiderohej i vendosur vetëm kur të ulej krenaria e fisnikërisë dhe e bajraktarëve të veriut, të zhdukej influenca e klerit katolik shqiptar e më pas do të mund të realizohej shtypja dhe nënshtrimi i katolikëve të veriut, i këtij populli që kishte jetuar në liri për shekuj me radhë" - Marrë nga shkrimi "Enver Hoxha, planet luftarake për të “mposhtur” Katolikët e Veriut", Pjesa e II-të, të 26.II.2014 me autor Gjet Ndoj Tarazhi, Dr. i Shkencave Historike, Drejtor i Përgjithshëm i Arkivit të Shtetit Shqiptar - Tiranë prej vjetit 2013, Kryetar i Partisë Aleanca Kombtare.

Ismail Kadare urren tmerrsisht Malet dhe Virtytet e Malsorve të Veriut

”….veprës së Fishtës, sidomos ‘’Lahutës së Malcisë’’, iu ngrit një kult e iu bë një reklamë e tillë, saqë rrezikonte ta kthente atë në një gur varri që mund t’i merrte frymën gjithë letërsisë shqipe."

Fq. 43 - Libri "”Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe” Ismail Kadare" U botue pasi ,,u arratisë,, Kadare në Paris - Streha e diktatorve të kuq të Tiranës, në 1991

Imazh
"Bibla dhe Kurani, këto puse të pashtershme idesh reaksionare". - “Realizmi socialist-arti i madh i revolucionit», Botue në gazetën e KQ të PPSH "Zeri i Popullit", 13 janar 1974, f. 3
- ”…në kushtet e pavarësisë, pra, në kohën që shoqëria shqiptare s’priste ndonjë gjë prej maleve, ato s’ishin veçse simboli i ngrirjes e i prapambetjes…. Tradicionalistët qenë kapur me thonj e me dhëmbë pas kreshtave të tyre. Ora e Maleve, Komiteti i Maleve, Lahuta e Malcisë.
Me dhjetra ishin vjershat, gazetat, shoqatat, që vazhdonin të himnizonin malet, …….”
Faqja 64, Libri "”Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe” Ismail Kadare" U botue pasi ,,u arratisë,, Kadare në Paris - Streha e diktatorve të kuq të Tiranës, në 1991


Kryeipeshkvi i Kishës katolike të Shqipnisë, italjani Angelo Masafra urren dhe shpif për Malsorët e Veriut Shqiptar

"O, Fan Nol!. . . Sa për malcort, mos i xen me goje aspak, se nuk je i denj."
Dom Lazër Shantoja, tue ju drejtue Fan Nolit ne Dhetorin e vitit 1924”

Imazh

".....malet i keni kthyer në parcela droge..." - Angelo Masafra në meshën e Pashkve, në Katedralen e Shkodrës më 27 prill 2016
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pjesa e VIII-të

Mons. Anxhelo Masafra asht Sherbtor i Shtetit e i Italisë


Kush do t'i sherbeji Besimtarve Kristjanë te Maleve të Veriut?


Shteti shqiptar prej 1991 e në vazhdim i ka braktisë me urrejtje banorët e Maleve. Po Meshtarët - Pse e kanë braktisë Besimtarët?

Tash 24 vjet qeveritë e kanë braktisë Banorët e Krahinave të Shllakut, Dushman-Temalit dhe Dukagjinit me qëllim prej urrejtjes të trashëguem nga diktatura komuniste, në kundërshtim të plotë me aktet kushtetuese. Pas 1991 u paralizua Veprimtaria Sociale, pra sherbimi ndaj malsorve, ku mjekët dhe mësuesat braktisën fshatrat. U detyruen të largohen familjet se nuk kishte shkolla e spitale, por mbetën shum e shumë malsorë në male se nuk gjenë tjetër jetesë.
Të njejtë veprimtari sa antshqiptare krahas braktisje nga ana e shtetit dhe krye ipeshkvi Angelo Massafra me meshtarët autoritarë, egoista, individualista ndoshta edhe materialista e aspak të thjeshtë e braktisën mijra besimtarë me qëllim e në shërbim të sarafëve të pashpirt e të pabesë.
Detyra e Kishës ashtë të mos i braktisë besimtarët e vet sepse kanë nevojë për katekizëm, për kungime e pagzime, për raste vdekje e lindje, për sherbime sociale si; mjeksore, ushqime, veshmbathje, për kulturë dhe ndihmë për paqtim ndaj gjaqeve e vrasjeve, ndaj hakmarrjeve të popullatës me që ligji i shtetit nuk funksion. A e kuptoni o meshtarë e ipeshkëv se çka i keni ba malsorve tash 24 vjet dhe nuk ka shpresë me këta soj modelesh meshtarësh dhe ipeshkëv të gjinden hallexhinjve e fukarenjve malsorë me Fjalën e Hyjit dhe me pak Ndihmë Humanitare.
Ma bukur nuk ka; Shteti kriminal i papërgjegjshëm tash 24 vjet, fondamentaliste dhe Kleri Katolik i ka braktisë delet e veta me urrejtjen ma të hapun!

Ipeshkvijt e meshtarë me vetura e banesa luksoze e të lamë në arë me kryqa e unaza kapardisen nëpër ekrane televizive sikur të ishin sheik të Arabisë
Imazh
Qellimi i Massafrës ashtë të mos lejoji nëpërmjet Kishës të Ringjallët Dashnia për Fe dhe Atdhe te Besimtarët e Maleve të Veriut

Sot meshtarët gëzojnë falë edhe demokracisë kushte moderne me vetura moderne shum të shtrenjta, që i ndrrojnë shpesh, me rrugë të mira me shumicë të asfaltueme dhe nuk shkojnë, por qellimisht pranojnë të marrin poste apo detyra kishtare të tjera vetëm që të mos shkojnë të jetojnë në malsi sikurse ndodhë me Dom Gjovalin Simonin me shokë.
Imazh
Dom Gjovalin Sukaj

- Për çudi emnohen në poste të nalta ata meshtarë të rinjë që nuk kanë krye meshtarinë e caktuem në katunde të largta si në Dushman - Temal sikur asht meshtari Dom Artur Jaku që u emnue në krye të Kishës të Madhe me largimin e meshtarit problematik në të gjitha pikpamjet Dom Gjovalin Sukaj. Nuk kishte turpë të deklaronte në verën e 2014 Dom Gj. Sukaj kur thoshte se vendin tem e zenë nji shok i jem klaset të vjetër. E kjo bahet me bekimin e puljezit italjan që ka pengue meshtarinë në Malet e Veriut me qellim tash 24 vjet.
Po pse emnimet në Kishë bahen me zevendsue shokë, kodosha apo ata që janë të moshuem etj.? Kisha nuk asht vend kodoshash e shokësh sepse besimtarët fyhen dhe ndjejnë se me zevendsimin e shokut të klasës e të dhomës fjetjes e të argëtimeve, D.Gj. Sukaj, njeriut tej negativ do të vazhdoji puna njisoj sikur D.Sukaj, d.m.th shumë keq.
Si mund të caktohej Dom Artur Jaku në Kishën e Madhe, ku për shumë vjetë braktisi besimtarët e Dushman - Temalit? Përse nuk ka vlersime pune edhe në Kishë? Si ashtë lejue ky meshtar që të braktisë detyrën meshtarake tuj e kalue sa ma n'Shkodër. A harron Ip. Massafra se në male banojnë besimtarë, apo ka synime ta leji të shkretuem shpirtnisht mijra besimtarë sikurse i la diktatura? Veprat e ksaj shthurje të Veprimtarisë të Meshtarve pasqyron politikën djallzore të Angelo Massafrës për ta lanë besimtarët e maleve pa fe sepse rilindja e fesë i ban malsorët ma shqiptarë të ndjehen.
Qellimi i Massafrës ashtë të mos lejoji nëpërmjet Kishës të Ringjallët Dashnia për Fe dhe Atdhe.
Për 24 vjet asht zbatue kjo strategji me përpikmëri tuj e lanë meshtarinë në shthurje totale e tuj u marrë vetëm me qytetin. Massafra duhet të shporret nga Shkodra se çdo ditë që rrinë vetëm dame i ban Besimtarve të Maleve të Veriut, ku në shekuj ishte zemra e Fesë dhe Atdhesë.


- Për me u dukë Mbret i Shkodrës Masafra i mbledhë meshtarëte tanë Veriut ditë shtuna e të dielave, ditët e Pashkve dhe Krishtlindjeve etj. në meshat në Kishën Katedrale e Shkodrës. Kjo ashtë komedia e Masafrës me tanë korin e meshtarve. Kulti i individit lulëzon në kreun e Kishës Shkodrës. Mjerim, që nuk i sherben Zotit, por etjes për lavdi e madshti. Sindromë e diktatorve shfaqet në ekrane televizive dhe në lterin e Kishës madhe në Shkodër.

24 vjet(1991-2015) pa meshtari në katundet e Maleve të Veriut
A e mendojnë ndopak këta krerë ipeshkëv dhe meshtarë se kanë damtue e po damtojnë breza e breza malsorësh pa sherbimin fetar??????;

- Pa ushqimin shpirtnor, atë të Fjalës të Hyjit!
- Po rriten brezat pa katekizëm dhe shkojn në Kishë ashtu pa dije fetare.
A ka ma tmerrë se si janë braktisë brezat e rinjë tash dy dekada e gjysëm nga barinjtë e Zotit? A ka ma vaj! Çoju At Gjergj Fishta dhe Gjergj Kastrioti! Shporri prej Kishave! Prejua kryetin e trupin në dysh që u asht trashë nga heja e vena, nga pijet e mishi e tërbimi i dhjamve mbi ftyrë e trupë bastardhve nga Italia dhe sahanlëpirsave shqiptarë!

A zbatojnë udhëzimet komuniste Angleo Masafra me Rrok Mirditën?

A ndjekin udhëzimet e komunizmit Ipeshkvi Angelo Masafra që të rrisin brezat pa kulturën minimale fetare? Veprat e deshmojnë këtë boshllëk në rininë e malsorve, që janë pjesa ma e madhe.
Nji pyetje bahet? Ku asht Ipeshkvi i Tiranës, Rrok Mirdita? Me shka merret ky shërbtor i Krishtit apo i kujt livadhit vazhdon me kenë?
Meshtarët me ipeshkvit shifen nëpër Kishat e Shkodrës dhe nëpër urimet e muhalebirave te Dervishët, për me hangër bakllavanë e bajramve nëpër xhamia dhe vizitave të syneteve të miqve tyne.
Kjo gjendje për afro 25 vjet asht nji bilancë që dishmon Nji gjendje ateiste që po e zbatojnë në heshtje tash 24 vjet Krerët e Shkodrës me të gjithë meshtarët me në krye Ipeshkvin Rrok Mirdita.
Merrni shembull prej Ipeshkvit të Rumanisë se si e mbron popullin rumun nga bandat qeveritare komuniste dhe të ashtuquejtuna jokomuniste.

Kujt i sherben kjo mos-meshtari bash në malet e patriotizmit shqiptar n’shekuj tash 24 vjet e n’vazhdim?

Kjo sjellje e ipeshkve si Angelo Massafra dhe atij Rrok Mirdita në dam të mosmeshtarisë dishmon se i sherben me dashje apo ateizmit-komunist. Kta dy ipeshkëv me meshtarët e tyne bajnë sikur i shërbejnë fesë, por në fakt i sherbejn vetëm ne qytetë të Shkodrës, ku shumica e besimtarve ndodhen në Malet e Shqiponjave. Kta ipeshkëv dhe meshtarë të papërgjegjshëm kanë braktisë tash 24 vjet dhe vazhdojnë edhe në 2015 të njejtin ritëm braktisje me sofizma e zgerdhimje para meshave e ekraneve dhe kryeqeveritarve e politikanve terrorista e antishqiptarë;
- Fjalën e Hyjit
- Veprën e Martirve Meshtarë të Dijes, të Atdheut, të Lirisë
- Malsorët – bijtë ma të pastër etnikisht e fetarisht në gjenezë shqiptar.

A mund të na thojn se kujt i sherbejnë kta ipeshkvij e meshtarë në Shkodër?

Deri kur populli do t’i duroji këta sarrafë që kanë zaptue kishat shqiptare, po e xhvasin e po sillen si padronë e jo si shërbtorë të përulun e besnik të Hyjit dhe besimtarve të keqtrajtuem e të grabitun tash 71 vjet prej qeverive kriminale e antishqiptare?
A thue e kanë pushtue kreun e Kishës sherbtorët e mazonve dhe komunistve në Tiranë dhe Shkodër. Veprat e tyne antikishtare e dishmojnë se janë dhe vazhdojnë t’i sherbejnë aspak Hyjit. Kishën e Shkodrës e kanë rrethue batakçinjtë, xhahila, fytyrë të vrerosun që nuk qeshin kurrë, por sillen si gardian burgut ndaj besimtarve që i xhvasin gjithshka kishës dhe meshtarët vazhdojnë kangën e tyne rituale Ta kullosim kët jetë me rrena e shtirje si barinjt e Zotit.
Dishmoni Pendesë vetëm me vepra nëse jeni taman dhe jo me hakmarrje ndaj Fjalës Lirë!


Pasojat e Braktisjes të besimtarve malsorë nga Kleri Katolik n'Shkodër

Ka tash 24 vjet që luten shpesh edhe sot në Meshë në qytetë meshtarët dhe ipeshkvi Massafra për t'u ba meshtar, por askush nga rinija e brezave pas 1991 nuk ndigjon ta baji fëminë e vet prift me këta meshtarë e ipeshkëv të pas 1991.
A e kuptoni o Masafra dhe Mirdita, se Besimi Katolik asht në Krizë dhe kjo asht Pergjegjsia e juej. A jeni të lumtun me këtë rezultatë? Bukur. Prandaj ju dekorojnë presidenta e kryeministra sepse po zbatoni udhëzimet ateiste të tyne.

Përjashta, Zhdukuni nga Shypnia e Martirve që i urreni!
Zhdukuni nga keni ardhë Sarafët e Kishës; Ti Rrok Mirdita në SHBA
dhe ti Angelo Massafra në Pulja sa ma parë!


Jepni shembuj, vepra sikurse Ipeshkvi i Bukureshtit me qendrimin e tij burrnor e fetar ka deshmue se nuk asht Peng i spiunazhit komunist të Rumanisë.
Autori – Thupra e Meshtarve dhe i ipeshkvijve
E premte, më datën 6.II.2015


Prifti prej Puljes së Italis, Ipeshkvi Angelo Massafra fyu duke shpifë për Malsorët e Veriut;
- Duke i venë në dyshim Besimin Fetar
- Se kanë mbjellë tokat me drogë.
Imazh
Shporru Masafra prej Veriut të Shqipnis!

Papritun në Meshën e Ringjalljes së Krishtit, Mons. A. Masafra tha se malsorët janë ndryshe në Kishë e ndryshe jashtë saj dhe e dyta sepse në fakt sipas tij i kanë shndrrue Malet në toka droge gjatë Meshës së Pashkve të 27 marsit 2016 në Katedralen e Shkodrës.

"Nga katedralja e “Shën Shtjefnit” ndërsa kremtoi meshën e Pashkëve, imzot Massafra lëshoi një apel të fortë për besimtarët e Krishterë, kur tha se në kisha mohoni të keqen, por nga ana tjetër tokat bujqësore dhe malet i keni kthyer në parcela droge. Ndjehem i turpëruar nga këto të krishterë vijoi imzot Massafra.
“Gjithë malet tona janë kthyer jo në tokë buke por në tokë droge, tokë vdekjeje. Ndihem i turpëruar nga të tillë katolikë. ......."(Marrë nga Ora New - 27/03/2016
Nga: Bepin Kolvata)

Përshtypja ime
Unë si shkodran mbeta i tmerruem nga ky deklarim kaq mashtrues e shpifës ndaj nji Populli të tanë Veriut të Shqipnis. Gja që nuk ka ndodhë kurrë në historinë e Shqipnisë kjo soj lloj deklarimi. Të përgjithsosh mbjelljen e drogës asht nji çmenduri, antishqiptarizëm dhe nji keqdashje me synime tej të liga e djallzore të paparashikueme. Të përdoresh Foltoren e Krishtit për të Akuzue nji Popull të Tanë të Veriut asht Sakrilegj.
E vërteta asht ndryshe
sepse ka tek tuk malsorë, që mbjellin drogë, por asht pakica që asht identifikue nga shteti.

Nuk e di se si do të reagojnë Shoqatat e Veriut, Njesitë Administrative dhe Bashkitë e Veriut para ktij banditizmit deklarativ nga nji prift italian antishqiptar!!

Unë nuk e besoj dhe e hedhë me neveri kët deklaratë shpifse e fyese ndaj Popullit të Veriut. Unë kam shetitë verën e fundit të 2015 sa në Dukagjin, Bogë, Razem e kudo në Veri nuk pashë toka me drogë, por të lulzuem e të punuem me djersë nga malsori ynë i vorfën, pa drita dhe me mungesa sociale-shendetsore-kulturore dhe komunikacioni, por puntor dhe atdhhedashës.

Ku asht kokrra e ksaj shpifje e Anxhelos?
Nuk kam ndigjue prej askujt se Tokat Bujqsore janë shndrrue në Toka Droget, por ky ka prej 1993 e në vazhdim nji urrejtje të madhe për Malsorët, kjo e tregon ma së mirit se rreth tij ka grumbullue fshatarë nga zonat fushore si janë arsimue dhe janë ba priftrinjë servila me bindje komunista, pasi nuk don asnji meshtar nga Malsia e Veriut se njihen si atdhetarë dhe antikomunista të fortë. Arsyeja asht e kjartë se Angelo Massafra asht prift i zgjedhun nga Sigurimi i Shtetit Komunist si prift me bindje komuniste.
I din prifti puljez A. Massafra se ku i ka pa Malet e Veriut të mbjellun në drogë?
A i ka pa në Fusha të mbjelluna Drogë ndonjiherë ky puljez i djallzuem në kulm? Apo nuk i ka pa, sepse priftrinjtë nga fusha e kanë pengue me e pa drogat që policija i ka fotografue dhe burgosë shumë prej tyne. Për këtë shfleto gazetat dhe kërko informacion në Drejtoritë e Policis Shtetit Shqiptar.

Kush shqetsohet e ndjehet i neveritun ma shum?
A thue e shqetson dikë aty në Kishë se mlasorët po punojn me nder dhe po e zbukurojnë Shkodrën, ndërsa katundarët nuk po arrijnë të spikatin në qytetin e Shkodrës. Kush shqetsohet apo turpnohet nga Aftsia e malsorve tanë të fort e puntorë dhe të ditun e fetarë me Krishtin?
A thue se po shqetsohen e tërbohen nji pakice qytetarësh të ashtuquejtun të grupuem si të vjetër në Shkodër prej Sukseseve në fushën e Investimeve kryesisht në Ndërtim në Shkodër?????????

Jehona e akuzave shpifse e denigrues ndaj malsorve nepër botë
A e dini o miqtë mi se ka ba bujë të madhe ky deklarim histerik, shpifës i ktij prifti puljez me qellim dashakeqës kundra malsorve tanë të vorfën, mikpritsa e shum të fetar?
Tana gazetat shqiptare dhe jashtë Shqipnis janë botue kjo deklaratë e tija prej nji të çmendurit! ¨

Angelo Massafra - Akuzohesh për shkelje të randa kishtare-Morale-Politike

1. Akuzohesh për Venie në dyshim të Besimit të Malsorve Katolike të Veriut
2. Akuzohesh për Shpifje të Popullit të Veriut
3. Akuzohesh se ke fyer Popullin e Shkodrës për Bijtë e Tyne të Popullit të Veriut
4. Akuzohesh për akuza publike me dam të rrezikshmënisë shoqnore
5. Akuzohesh se ke fyer me shpifjen tande personale Të Veprimtarisë të Qeverisë Shqiptare në Luftë Kundër Drogës- Një akuzë e pastërt denigruese politike.
6. Akuzohesh se ke fyer Moralin e Shqiptarve me epitet ateist dhe drogamen.
7. Akuzohesh se me shpifje e fyerje të besimtarve ke shndrrue Kishën nga Foltore e Besimit Kristian në një Sallë Gjyqit.
8. Akuzohesh se me fyerjen në mase të madhe të popullit shqiptar ke shpërdorue Postin si Krye-Ipeshkëv dhe President i Kishës Katolike Shqiptare

Angelo Massafra - Kërko Falje dhe Shporru nga Shqipnia sa ma urgjent!


Sikur një akuzë të keshë mjafton të mos jeshë ma Prift. Ti me tetë akuza përfundimisht nuk je ,,de facto,, ma prift dhe Përfaqsues i Shkodrës e i Pultit Jo që Jo. Ti duhesh të mbyllesh në një shpellë e ta përfundosh jetën si eremit.
Angelo Massafra po pregatitet siç duket të largohet nga Shqipnia i pasuruem mirë dhe don tja leji imazhin sa ma negativ Veriut të Shqipnis.
Angelo me këtë deklaratë të papërgjegjshme duhet të kërkoji ndjesë malsorve të Veriut para se të SHPORRËSH sa ma parë nga Shkodra e Kulturës dhe e Dashnisë për Malsorët Trima e Puntorë të Ndershëm.
Ty nuk të don ma asnji Malsor, as Populli i Veriut. Ti ma nuk ke të drejtë morale, fetare t'i përfaqsosh. Shporru sa ma shpejt se Malsorët do ta bajnë daljen tand me ceremoni.

Malet e Veriut
E Martë, më datën 29 marc 2016
Vazhdon
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Përpara
Posto një përgjigje 34 postime · Faqe 1 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 02:39
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari