Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Legjenda e Solidarnostit - Leh Valesa(Lech Walesa) - Polak
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Legjenda e Solidarnostit

Imazh
Leh Valesa - elektricisti - kryetari i sindikates ''Solidarnostit''

Udhëheqës botërorë dhe qytetarë nga e gjithë Polonia festuan 25 vjetorin e krijimit të sindikatës së pavarur të punëtorëve Solidarnost, e cila njihet si organizata që bëri të mundur përmbysjen e komunizmit në Evropën Qendrore dhe Lindore. Sot në Gdansk, themeluesi i Solidarnostit dhe presidenti i parë i Polonisë i zgjedhur në mënyrë demokratike, Leh Valesa, tha se lëvizja Solidarnost e vuri Evropën lindore në rrugën e demokracisë.

Para çerek shekulli, zoti Valesa udhëhoqi një grevë në portin Lenin të Gdanskut kundër qeverisë komuniste të Polonisë. Imazhe të punëtorit të portit në atë kohë në moshën 37 vjeçare u përhapën në gjithë planetin dhe nxitën një lëvizje pa dhunë, që pas gati një dekade rrëzoi komunizmin dhe çoi në shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik. Ceremonitë përkujtimore të kësaj dite arritën kulmin me një meshë për nder të Papa Gjon Palit të Dytë. Vizita e Papës në vendlindjen e tij Poloni në vitin 1979, shihet gjerësisht si ngjarja që i frymëzoi polakët të kundërshtonin në mënyrë paqësore regjimin komunist. Por le t'i hedhim një vështrim historikisht "legjendës" së Solidarnostit:

25 vjet më parë, më 31 gusht 1980, qeveria komuniste e Polonisë njohu ligjërisht sindikatën e punëtorëve Solidarnost, një veprim i paparë në një vend komunist. Disa historianë e konsiderojnë këtë si momenti kur sistemi komunist në Evropën Qendrore dhe Lindore filloi t’i afrohet fundit. Por si filloi dhe cilat janë burimit dhe rrjedhojat e revolucionit Solidarnost.

Nënshkrimi i marrëveshjeve historike ndërmjet grevistëve që punonin në kantierin detar Gdansk dhe delegatëve të qeverisë polake në Varshavë u arrit pas dy javë konfrontimesh intensive të drejtuara nga Leh Valesa, një elektriçist që punonte në kantierin Gdansk.

Protestat filluan si rrjedhojë e pakënaqësisë së punëtorëve me kushtet e jetesës dhe të punës. Por shumë shpejt Solidarnosti mblodhi rreth vetes intelektualë, artistë, veprimtarë katolikë si dhe opozitën e re demokratike të Polonisë.

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit dhe ish ambasador amerikan në Poloni Dan Fried thotë se në fillim ai i ndoqi protestat me ngurim dhe skepticizëm:

“Në atë kohë nuk e mendonim që historia mund të ndryshohej. Shumë amerikanë, për fat të keq këtu përfshihem edhe unë vetë, mendonin se historia mori vendimin përfundimtar në vitin 1945 dhe se bota e Luftës së Ftohtë që kisha njohur në fëmijëri do të vazhdonte edhe në të ardhmen.” - thotë Fried.

Por ngurrimi shpejt u zëvendësua nga ngazëllimi dhe shpresa kur qeveria polake ra dakord të njohë pjesën më të madhe të kërkesave të punëtorëve, përfshirë edhe të drejtën për t’u organizuar lirisht. Qeveria premtoi të lehtësonte censurën mbi median, të garantonte lirinë e besimit dhe të ndalte përndjekjen e veprimtarëve për demokraci. Në këtë moment, thotë zoti Fried, e kuptova se komunizmi mund të mos jetë i përjetshëm.

Por regjimi komunist nuk u dorëzua aq lehtë. Në dhjetor 1981, udhëheqësi i Polonisë Voiçek Jarozelski shpalli shtetrrethimin, bllokoi lëvizjen Solidarnost dhe burgosi shumicën dërrmuese të udhëheqësve të saj. Regjimi polak nuk arriti dot kurrë të rimarrë plotësisht kontrollin, dhe lëvizja Solidarnost vazhdoi të veprojë në ilegalitet duke nxitur qëndresën civile ndaj autoritetit. Në vitin 1989 më së fundi regjimi pranoi të hiqte dorë nga një pjesë e pushtetit. Një vit më pas Leh Valesa u bë presidesti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në Poloni që pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Vite më pas, shembulli i Solidarnostit gjeti jehonë edhe në vende larg Gdanskut si në Ukrainë dhe Iran. Jaroslav Martiniuk, ekspert për median ishte në Ukrainë gjatë revolucionit paqësor të dhjetorit 2004.

“Mendoj se në një farë mënyre lëvizja Solidarnost është kthyer në një shembull për lëvizjet demokratike të shekullit të 21-të, ndër të cilët Revolucioni i Trëndafiltë në Gjeorgji, Revolucioni Portokalli në Ukrainë dhe deri diku revolucioni në Liban dhe Kirgistan. Është e vërtetë që kanë kaluar vite që nga Solidarnosti, por ky revolucion provoi që mund të heqësh nga pushteti një regjim kriminel, të korruptuar dhe totalitar nëse je i bashkuar dhe i vendosur.”- thotë eksperti.

Shembulli i Solidarnostit studiohet sot ndër vende të tjera, ndër të cilat edhe nga veprimtarët demokratë në Iran. Dr. Shariar Ahi, analist për Lindjen e Mesme thotë se frymëzimi i marrë nga Solidarnosti u vërejt në protestat anti-islamiste në Iran

Ndërkohë që polakët festojnë 25 vjetorin e Solidarnostit, shumë nga heronjtë e 1980 nuk janë më në jetën politike. Polonia është tani anëtare e Natos dhe e Bashkimit Evropian. Megjithatë vendi ende ndeshet me 18 për qind papunësi. Por legjenda e Solidarnostit, e njerëzve të thjeshtë që u ngritën kundër diktaturës dhe fituan, vazhdon në Poloni dhe përtej kufijve të saj.


01 shtator 2005 / TN

Zëri i Amerikës (31.08.2005) / Jaroslav ANDERS
U more nga ky link; - http://www.trepca.net/foto/personalitet ... N%26um%3D1
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
25 vjetori i organizates se Solidarnostit - permbysi komunizmin
Imazh

POLONIA:
25 VJET I "Solidarnosti"

Janë mbajtur në kantierin Gdansk takimi mbi 25 vjet e bashkimit "Solidariteti" të punës nën drejtimin e elektricist Lech Wałęsa, ku me fuqine e tyre permbysen gjigandin komunist te Evropës Lindore. Në shërbim të Levizjes per demokraci u inkuadrue edhe frati Popieluzko p.Jerzy, kapelan e Solidarnostit, qe u rrëmbye më 19 tetor 1984, u torturua dhe ne fund u vra duke e hedhur ne nje lume sherbimet sekrete komuniste. Lech Wałęsa, i cili ishte president i republikës dhe u kthye më vonë për të punuar në kantjerin, pranoi se vizita e papës në Poloni në vitin 1979 i dha guxim për polakët rebele kundër udhëheqësit komunist Jaruzelskit të vendit dhe atij i atribuohet merita ee ishte një revolucion i qetë ..

U mor nga ky link; - http://www.chasque.net/umbrales/rev162/ ... N%26um%3D1
E pregatiti nga polonishtja Bep Pjetri
copyright proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
LEH VALESA
Imazh


Lech Wałęsa ka lindur me 29 shtator te 1943 në Popowo - Ishte aktivist i sindikates dhe politikan polak, elektricist profesionale. Kreu Solidaritet dhe polak Presidenti i Republikës, në vitet 1990-1995.

Njeriu e vitit 1981 nga revista Time dhe fitues i Çmimit Nobel të Paqes (1983)

Pak biografi
Lech Wałęsa u lind më 29 shtator 1943 në Popowo. Prindërit e tij ishin Bolesław Walesa (1908-1945), baba marangoz nga profesioni, dhe Felix Kamienska shtëpiake (1916-1975). Ai ndoqi shkollat në Chalin dhe Lipno. Nga qershori 1961 e deri në maj te 1967 ai ka punuar në inxhinieri Łochocin Qendra e Shtabit. Në 1969, ai u martua me Danuta shtëpine e Golos, dhe tani ka tetë fëmijë.

Aktiviteti i opozitës në PRL

Ndërmjet 1967-1976 ai ka qenë i punësuar si një gji Gdańsk ndërrmarjes elektrike '' Lenini''. Në vitin 1970 ai ishte anëtar i Komitetit te Greves në kantierin detar te Gdansk-ut. Në vitin 1971 ai ishte përkohësisht një anëtar të bashkimit ligjore ekzekutiv, por një muaj më vonë ai u hoq nga posti i tij si "çështje gjyqësore''. Në vitin 1976 ai u shkarkua nga puna e tij si kritikë publike të menaxhimit kantjerin e Gdanskut. Nga 8 qershor i 1976 ai punoi për ZREMB Works. Në qershor 1978 u bashkua me Sindikatave të Tregtisë së Lirë të Bregut.

Gushti dhe Solidariteti i ''Bashkimit te Tregtisë''


Në gusht 1980 ai ishte një nga organizatorët dhe udhëheqësit e grevës në kantier detar Gdansk. Ai qëndroi në krye të Komitetit Greva, pastaj e MKS. Pas nënshkrimit të një marrëveshje me një delegacion qeveritar i kryesuar nga Mieczyslaw Jagielski MKS u bë një kordinues i përkohshme i Komitetit Solidaritetit, "dhe se për këtë arsye regjistrimin e gjykatës u bë Ekzekutiv i Komisionit Kombëtar. Ne 17 Shtator te 1980 Walesa u zgjodh kryetar i Komisionit Kombëtar për pajtim. Në prill 1981 delegatët në kongresin e Solidaritetit qe ishte Sindikate u zgjodh zyrtarisht kryetar i Solidaritetit dhe Komisionit Kombëtar për (1980-1981 pajtim), detyra e të cilit ishte për të mbajtur negociatat me qeverinë.

Internment dhe mbikqyrje

Në dhjetor te 1981 ai ishte i internuar në Chylicach, Otwock dhe Arłamowie, ku u lirua në nëntor te 1982. Një vit më vonë ai u kthye për të punuar në kantjerin si elektricist ne Gdansk me postin, që ai zyrtarisht e mbajti deri më 1990.

Në 1983, si një udhëheqës i Solidaritetit nëntokësore mori Çmimin Nobel të Paqes. Vajtja e tij me gruan e vet, Danuta Walesa ne 10 dhjetor te 1983 në Oslo.

Autoritetet komuniste refuzoi pasaportën Walesa.

Në vitet 1983-1987 ishte zyrtarisht vetëm një "person privat", por në fakt ka luajtur një rol të mbahet nën mbikëqyrje të vazhdueshme milicyjnym udhëheqës jozyrtar i opozitës . Në 1987 ai themeloi Bordin Ekzekutiv Kombëtar të semilegal "Solidaritetit", i cili kërkoi zyrtarisht ligjshme bashkimit. Ajo ka ekzistuar për tre vjet.

Në vitin 1988 ai bashkë-organizuar me një grevë në kantierin Gdansk, duke kulminuar në një marrëveshje miqësore me qeverinë dhe fillimin e bisedimeve Tabela e rrumbullakët. Ai ishte një bashkë-themelues i marrëveshjeve tryezën e rrumbullakët, pikërisht e ashtu-quajtur kreu jozyrtar. komponenti sociale i këtyre diskutimeve te pjesëmarrësve dhe zyrtarisht koordinator saj kryesore. Ai ishte edhe bashkë-themelues i Komitetit të Qytetarëve për Presidentin e Bashkimit të Sindikatave të Solidariteti.

Imazh

Tryezë
Walesa ne 31 gusht te 1988 gjatë një takimi me Gen Kiszczak arritën marrëveshje për fillimin e biznesit të Qeverisë dhe opozitës në këmbim për shuarjen e vales se grevave te organizuar nga Solidariteti

Diskutime e Tryezës filloi më 6 shkurt te 1989, dhe përfundoi 5 prill 1989. Si rezultat, ishte e mundur rishikimin e Kushtetutës dhe zgjedhjet komuniste parlamentare në qershor 1989.

Komiteti Qytetarët 'fitoi zgjedhjet në 1989, 99 nga 100 vende në Senat dhe të gjithë 35% nga zgjedhja e lirë e vendeve në Sejm. Ne gusht te 1989 organizohet një takim me kryetarët e ZSL dhe SD, solli një koalicion në Sejm, e cila më pas e ka krijuar pas pare lufte-qeverisë komuniste të Tadeusz Mazowiecki si kryeministër.
* Në 1995 ai themeloi jo-qeveritare Fondacioni Lech Wałęsa organizatë Institutit
* Në vitet 1996-97 u përpoqën të organizojnë vetë partia e tij politike, por përfundimisht mbështeti AWS fushatës, e cila përfundoi në vitin 1997, duke fituar në zgjedhjet parlamentare të grupit. Meritë në këtë sukses, megjithatë, është minimale, dhe Walesa vetë, pasi ai u kthye nga AWS dhe filluan të kritikojnë atë.
* Në vitin 2000, përsëri ka humbur zgjedhjet presidenciale, duke marrë mbështetje të papërfillshme (% 1,01), pas së cilës njoftoi një braktisje definitive e daljes në pension politik.
* Në vitin 2004, mori një Diplomë të veçanta të Ministrisë së Punëve të Jashtme për kontribut të shquar në promovimin e polonisht në botë.
* Në shkurt të vitit 2005 ai shkroi një letër të hapur në lidhje me stacionin e diskutueshme katolik radio Maryja Radio - fjalë të fortë, ai e akuzoi atë për teoritë e konspiracionit rreth qeverisë së Polonisë, anti-semitizmit dhe ksenofobisë. Stimul për këtë veprim ka bërë një Walesa akuzës transmetuar në Radio Maryja për të bashkëpunuar me Shërbimin e Sigurimit nën pseudonimin "Bolek". Met atë për një sulm agresiv të djathtë qarqet e krahut. Walesa njoftoi publikisht mbështetjen e saj për zhvillim Partisë Demokratike dhe mbështetur propozimin pothuajse paralelisht me Qytetare, Donald çatall partisë së Platforma për president të Polonisë [redakto].
* 16 nëntor 2005, mori vendimin e Institutit Kombëtar të statusit Kujtimi i plagosur nga forcat e sigurimit komunist dhe luftën kundër njoftoi përmes gjykatave me njerëz oskarżającymi atë në lidhje me aktivitetet e spiunazhit.
* Gusht 22, 2006 Lech Wałęsa përpara me Solidariteti që tregoi se marrëdhëniet shumë të përfshira në mbështetje të PiS dhe vëllezërve Kaczynski. Konsideruar vendimi tashmë në vitin 2005, ai ka urdhëruar pagesën e taksave anëtarësimit vetëm në fund të vitit.
* Qershor 11, 2007 në Gdansk Rajonale Gjykata vendosi se Lech Wałęsa shkelur interesat Christopher Wyszkowskiego personale, ndërmjet gjërave të tjera, duke e quajtur atë "një majmun me një brisk", "i çmendur", "debile sëmurë.
* 19 qershor 2007 në faqen e internetit e vet ka shkruar një koment në të cilën ai e quajti Presidentin Leh Kaczynski "f. .. bir," dhe në gazetaresk dot dhe i transmetuar në televizion TVN 24 mbështeti dënimin [4].
* Shtator 24, 2008, në Gjykatën Rajonale Gdansk mbajti dënimin e 11 qershorit 2007, Lech Wałęsa që kanë cënuar të drejtat personale Wyszkowskiego Christopher.

Në arenën ndërkombëtare [redakto]

* Në shkurt të vitit 2002 - gjatë hapjes madhe e Olimpiadës Dimërore 2002 u përfaqësua nga Evropa, duke mbajtur flamurin olimpik në anën e përfaqësuesve të famshme të kontinenteve të tjera
* Në qershor 2004, si përfaqësues i Presidenti polak Kvasnievski, autoritetet polake të përfaqësuara në funeralin e ish U. S. Presidenti Ronald Reagan
* Në fund të vitit 2004 - i mbështetur publikisht Revolucioni Portokalli në Ukrainë - sytë e tij në një tubim në Kiev Maidan turmat e shkaktuar eufori. Ai u përpoq për të ndërmjetësuar midis palëve ndërluftuese - kampit të Viktor Yushchenko dhe kampin e Viktor Janukoviç, por kundërshtoi Yanukovych përpjekje e tij për të ndërmjetësuar fillimi.
* Në prill 2005, me ftesë të Presidentit, Aleksandër polak Kvasnievski mori pjesë në delegacionin e qeverisë polake në funeralin e Papa Gjon Pali II. Pastaj, me iniciativën e Tadeusz Mazowiecki ishte zgjedhje e parë që një bisedë 1995 dy presidentëve.
* Nė tetor 2008, me mbështetjen e qeverisë, Donald çatall së, megjithë kundërshtimin nga presidenti Lech Kaczynski, Lech Wałęsa ishte një anëtar i sapo formuar 12-grupi person reflektive të Bashkimit Evropian, të njohur si "Këshilli i urti Men". Grupi, i cili propozoi krijimin e frëngjisht Presidenti Nikolas Sarkozi është për të adresuar çështjet fundamentale që kërkojnë përpunimin e ndryshimeve dhe vendimet politike në të ardhmen e afërt, të tilla si globalizimi, ndryshimi i klimës, emigracionin, tregun e punës, etj [5]

Akuzuar për bashkëpunim me SB [redakto]

Që prej viteve '90 e hershme në fjalët e ish-bashkëpunëtorëve të Lech Wałęsa dhe kundërshtarët e tij politike (duke përfshirë Christopher Wyszkowskiego, Andrew Star, Anna Walentynowicz dhe disa aktivistë të Solidaritetit) ka akuza për bashkëpunim me Shërbimin e Sigurimit. Lech Wałęsa u rendit si një emër bashkëpunëtor sekret SB "Bolek" dhe nga presidenti Lech Kaczynski, në qershor 2008 [6] [7]. Deklarata të ngjashme shfaqen në një dokumentar film Night Shift (1994) pro dhe pozitiv, pro negativ (2005-2006) dhe libra dhe Lech Wałęsa SB. Kontributi për biografi [8] (2008), në rastin Lech Wałęsa's [9] (2008) dhe Lech Wałęsa. Idea dhe historinë [10] (2009).

Fotografi SB më Lech Walesa, nuk janë të plota. Është e njohur se në 1992-1994, Presidenti polak Walesa siç janë aplikuar në UOP për qasje. Në 1996, mungesa e dokumentacionit dhe mungesës së mikrofilm huazuara. Dhjetra Powyrywano i faqeve të numëruara - kjo nuk është e njohur sot, u kthye në ministri apo i rastësishëm, ose shkatërruar ata më vonë për të diskredituar Walesa, siç pretendon ai, [11] [12].

Gjykimi i gusht 11, 2000 Gjykata e Apelit në Varshavë Divizionit V Lustracyjny vlerësoi se deklarata Bleona bërë nga kandidati për president të Polonisë Lech Wałęsa është e vërtetë [13] brenda kuptimit të ligjit të lustrimit të 11 prill 1997 [14].

Nëntor 16, 2005 Lech Wałęsa marrë çertifikatën nr 1763/05 [15], të lëshuar nga IPN, i cili thotë se i dha atij statusin e personit të plagosur brenda kuptimit të. 6 i Institutit të Përkujtimit Kombëtar, 18 dhjetor 1998 [16]. IPN dha Walesa statusin e personit të plagosur me votim të fshehtë, në një raport prej 4:3 [17].

Dhjetor 1, 2008 IPN botoi një raport të seancës më 18 nëntor Graczyk 2008 Edward, një ish oficer i SB, një person u arratis nga një kohë të gjatë në qarkullim publik për të vdekur (në vitin 2000 në mbështetje të vendimit të Gjykatës së verifikimit Graczyk tha se ai ishte një person i vdekur, si një dokument përsëriti SB autorët e librit dhe Lech Wałęsa. Kontributi në biografi). Edward Graczyk, një oficer të caktuar në dhjetor të vitit 1970 në kontakt me Gdansk Lech Wałęsa, tha se Lech Wałęsa në dokumentat ishte caktuar pseudonimin "Bolek", që i dha paratë për rimbursimin për shpenzimet e udhëtimit që si rezultat i informacionit të dhënë nga Walesa, nuk e lënduar dhe se nuk e di nëse në bazë të dokumenteve të paraqitura në atë Walesa u regjistruar si një bashkëpunëtor sekret [18]. Në një deklaratë të veçantë, mediat njëjtën Graczyk mohoi werbował Walesa më Sekret Associate
Imazh

Walesa u caktua nga Mbretëria heraldikë e Suedisë në rastin e dhënies së Rendit Mbretërore të Seraphim. Sipas qëllimit te projektuesit - Adami Heymowskiego - i referohet ngjyrave kombëtare polake dhe stemës se Gdańsk. Një pjese e kryqeve u zëvendësua me zambakun, qe symbolizon Virgjëreshës Mari e Czestochowa


U more nga ky link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Wa%C5%82%C4%99sa
U pregatite nga polonishtja prej Bep Pjetrit

copyright proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 02:39
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari