Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
16 TETOR 1946 VARJA E KRYGJENERALEVE - MINISTRAVE HITLERIANE
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pamje nga Gjyqi i Nurenmberg-ut

ImazhImazh

PROCESI GJYQESOR ZGJATI PREJ DATES 20 NENTOR 1945 - 1TETOR 1946
16 TETORI DITA E EKZEKUTIMIT ME VARJE.
U GJYKUAN 24 KRIMINELA TE KANCELARIS SE HITLERIT, KU PREZENTE ISHIN 21.
ISHIN 4 FUQI TE MEDHAJA QE GJYKUAN KRIMET E LUFTES DYTE BOTERORE: USA, ANGLIA, FRANCA DHE ISH BASHKIMI SOVJETIK.
NJERI NGA GJYQTARET FRANCEZ KERKOI QE TE MOS PERDOREJ VARJA, POR PUSHKATIMI, NDERSA SOVJETIKET PROPOZUAN DHE KEMBENGULEN VARJEN, GJE QE U PERKRAH NGA AMERIKANET DHE ANGLEZET SIKURSE NE TE GJITHA TAKIMET MIDIS TYRE SI NE TEHERAN, NE JALTE, NE POTSDAM ETJ.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
16 TETOR 1946 VARJA GJENERALEVE HITLERIAN, Posted 08 Nëntor 2009, 03:13
LISTA E TE GJYKUARVE TE LUFTES


1.Martin Bormann
Imazh – minister, sekretar privat i Hitlerit prej 1941-1945. vdiqDenim ne mungese me varje.

2.Karl Dënitz - Admiral i madh dhe shef i marines prej 1943-1945. denohet 10 vjet burg.

3. Hans Frank
Imazh - guvernator ne Poloni. Denohet me varje

4. Vilhelm Frick
Imazh – minister i brendshem, prej 1943-1945. denohet me varje.

5. Hans Fritshe – shef i sektorit te ministrise se propgandes se Gëbelsit lirohet per mungese prova.

6. Valter Funk - shef i bankes shteterore prej 1939-1945. denim – burg te perjetshem

7. Hermann Gering
Imazh – marshall dhe komandant suprem i forcave ajrore. Denim – me varje, por u vetvra prej nje ampule cianurit ne darke.

8. Rudolf Hess - figure kryesore pas Hitlerit deri ne 1941. Ushtroikrime ne Angli deri ne 1941. Denim: - Burge te perjetshem

9. Alfred Jodl
Imazh– shef i shtabit te shtatmadhorise si dhe shef i komandave te larta operative te ushtrise. Denim – Me varje.

10. Ernst Kaltenbrunner
Imazh - shef i nje strukture speciale te policise dhe ishte shef i SS. Denim me varje.

11. Vilhelm Keitel
Imazh- Gjeneral fwltmarshall dhe shef i komandave te superiore. Denim me varje.

12. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach – industrialiste i madh dhe shef i koncernit te industrise se Krupit. Behet i semure.

13. Robert Ley - shef i punes neper kampet ku u vetvra me 25.tetor 1945.

14. Konstantin von Neurath - Diplomat, minister i jashtem prej 1932-1938 dhe protektor ne rajonin e Böhmen-Mähren prej 1939-1943. denim 15 vjet burg.

15. Franz von Papen Diplomat og ambasador ne Turqi. Lirohet ne salle per mungese provash.

16. Erich Raeder - admiral og shef flotes prej 1935-1943. denim – burge i perjetshem.

17. Joakim von Ribentrop
Imazh - minister i jashtem prej 1938-1945. denim me varje.

18. Alfred Rosenberg
Imazh – shef i ideologjise se partise Puntore Nacional – Socialiste dhe minister i territoreve te pushtuara ne lindje. Denim me varje.

19. Fritz Sauckel
Imazh– drejtues i larte i sektorit te punes se detyruar si dhe gjeneral per mobilizimin e krahut te punes ne 1942. denim me varje.

20.Hjalmar Shaht - shef i bankes qendrore prej 1933-1939, minister i ekonomise prej 1934-1937. lirohet per mungese provash.

21. Baldur von Shirah - drejtues i larte i rinise gjermane dhe shef per organizaten paramilitariste te rinise prej 1933-1940. denim me 20 vjet burg.

22. Arthur Seyss-Inkuart
Imazh– komisar i larte i Hollandes prej 1940-1945. denim me varje.

23.Albert Sper – minister i rekrutimit per ushtar, arkitekti privat i Hitlerit, dhe shef per Organisaten Todt . denim me 20 vjet burg.

24. Julius Shtraiher Gauleiter
Imazh- krime ne France dhe shef i redaksise per gazetenr Der Shtyürmer. Denim me varje.

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
e shtunë, me 8 nandor 2009

Në fund;

Përse nuk ju ba Gjyqi i Stalinit, Enver Hoxhës dhe gjithë liderve komunistë me shtabet e tyne për terrorin e gfjenocidin që ushtruen ndaj shtresave të veçanta, ndaj Fesë Katolike?

Përgjegja;

Nuk mund t'u bahet sepse u krye gjithë kjo gjenocid me urdhër, vendime, firma të terroristve të Jaltës si; çifuti Çurçill, Stalini dhe Rusvelti. Kjo asht drejtsia vetëm për Gjermanët dhe jo për mbi 100 milion njerëz të masakruem, të zhdukun, të përndjekun u ekzekutuan duke qeshur e hedhur valle mbi kafkat e viktimave pse nuk ishin me komunizmin, me vendimet shnjerzore të Jaltës, Teheranit,......nga anglo-sovjetikë-amerikanë.
Me dy standarte drejtsia;
Ndryshe për Mbrojtjen e 6 milion çifutve
Ndryshe për mbi 100 milion njerëz të vrarë e djegur e masakruemnë vendet komuniste.

Kush do t'i dalë Zot të drejtat e viktimave të 100 milion të vendeve komuniste?
Çohu o Europë e degjeneruem se viktimat kërkojnë drejtsi! 100 milon viktima ju mallkojnë atje në varr!
Çohuni o familjet e 100 milion viktimave edhe me armë me mbrojtë të drejtat e tyne.
SHBA-Anglia i mbron komunistët edhe me armë edhe sot pas 2012 sepse mbron krimet e firmave dhe janë projektuesit e masakrave të mbi 100 milion njerëz të likujdue pas 1945 deri në 1990!

Blerim Thupra
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Natyrisht njerëzit e thjeshtë nuk duan lufte
Deklaroi Hermann Goering ne Gjyqin e Nyrenbergut

Hermann Goering

"Natyrisht njerëzit e thjeshtë nuk duan luftë, as në Rusi as në Angli, as në Amerikë, as në Gjermani. Kjo është kuptuar. Por në fund të fundit, ajo është deshire e udhëheqësit te vendit që të përcaktojë politikën, dhe kjo është gjithmonë një çështje e thjeshtë e nje rrjete njerëzish qe së bashku, nëse kjo është një demokraci, apo një diktaturë fashiste, apo një parlament, ose një diktaturë komuniste. Zë ose pa zë, njerëzit mund të sjellë gjithmonë prova të ofertave të udhëheqësve. Kjo është e lehtë. Të gjithë ju duhet të bëni ate që të tregoni se ata janë duke u sulmuar, dhe denoncojnë pacifistet për mungesë patriotizmi dhe ekspozimin e vendit në rrezik. Kjo teori punon e njëjtë në çdo vend. "

- Hermann Goering gjatë Gjykimet Nuremberg, 1946.A duhej varur keta kryegjenerale, kancelar, ministra? A nuk kishte menyra tjera ndeshkimi fizik?
A thua deshmoi VARJA kulture ndeshkimi ne kete menyre mesjetare Europa e qyteteruar? Ishte ndeshkim i merituar apo nje fare hakmarrje e kater fuqive te medhaja ndaj Gjermanise si kolos edhe i vitalitetit, i mencurise shkencore, i supremacise rracore ndaj rracave te tyre?
Cdo ''keqkuptim'' i ketyre pyetjeve sjell me qellim peshtjellim qe te largohet pyetjeve dhe te corodise lexuesin. Pyetjet jane te qarta. Sepse fitimtare nuk ishin talebane qe te hakmerreshin ne kete menyre.

A duheshin varur dhe shkaktaret e Luftes se Dyte Boterore?
Ketu esht mendim i lire, prandaj kush e ndjen veten te pergjigjet te urdheroji.
:flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rusia propozoi dhe kambenguli per varjen e udheheqesve te larte gjerman


Sipas deshmive ne trupin gjykues u kerkua me propozim kembengules te dy gjyqtarve sovjetik qe ne denimin kapital te apikohet VARJA ne litar.
Ishte vetem nje gjykates nga pala franceze qe te mos veprohej keshtu, por te pushkatohen. Pala sovjetike u terbua dhe bertiti: ''VARJE, VARJE!''
Dhe keshtu u vendose prej pjeses tjeter te Gjykates se Nurenmbergut.

E pregatiti ne shqip Bep Martin Pjetri
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
E merituan eksponentet e krimeve te Luftes se Dyte Boterore vendimin kapital.

Por luftrat qe u bene pas 1945 te ideuar dhe financuar nga Perendimi ne kontinentin Europian, ne Ballkan, ne Bosnje, Kroaci, Kosove. Gjenocid i madh dhe vetem nje njeri u ndeshkua Sllobodani dhe te tjere hic.
Po ne kontinente te tjera qe ende vazhdon lufta?
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 01:57
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari