Cdo gje mbi diktaturen komuniste boterore dhe krimet e saj ne vende ish komuniste
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
KUSH E RREZOI KOMUNIZMIN NE TE VERTETE NE EUROPE?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
1 NENTOR 1989 - 1 NENTOR 2009 - RREZIMI I MURIT TE KOMUNIZMIT - TE BERLINIT

PAPA GJON PALI I DYTE ------------------- LECH VALESA----------------Nikola Caushesku ne gjyq para pushkatimit---------MURI I BERLINIT
---GORBACOV-RONALD REGAN
ImazhImazhImazhImazh
Imazh
RONALD REGAN - MIHAJL GORBACHOV

Pra ne prage te 1 nentorit 2009 bota ish komuniste ndodhet perpara nje evenimenti historik ''ate te permbysjes se komunizmit'' me preludin e RREZIMIT TE MURIT TE BERLINIT''

Kjo ngjarje zulmemadhe ka lene jehonen e vet e si per rrjedhoje nuk mund te shkulet aq lehte nga memoria e popujve te cliruar nga kjo kerme amerikane-angleze-ruse, qe quhet komunizmi.

Historianet te dale nga rregjimi komunist nuk mund te shkruajne sakte HISTORINE E PERMBYSJES SE KOMUNIZMIT NE EUROPE. E kete do ta bejne vete popujt me iniciativen e tyre te lire.
Prandaj na ndihmon te gjitheve qe ne te kthjellohemi, te ritherrasim kujteses per te kujtuar regjimin komunist shqiptar tashme me gjakftohtesi.
Eshte teme jo e komplikuar, por ka diversitet ne mendime se kush ishte i pari, apo kush e shtyti, apo kush e motivoi etj.

Dikush thote e beri ket permbysje Gorbacovi, e dikush rrezimi i murit ne Berlin e dikush ishte shprazja e predhave ne koke te presidentit komuniste te Rumanise se Nikola Causheskut me bashkeshorten e tij, apo......Papa Gjon Pali i Dyte, SOLIDARNOSTI ME KRYETARIN E SAJ LECH VALESA., apo Ronald Regani, Gorbacovi apo kryerja e misionit te saj si faza e pare...

Mos te bejme sehir miqe! Hidhni mendimet e juaja te ruajtura ne kujtese si ta gjykoni ju, me synim qe te mesojme sakte protagonistet e saj dhe shume te tjera. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Nese ne i sqarojme episodet nje per nje me aktoret protagoniste te Rrezimit te Murit Stalinist ne Europe ne Berlin sipas fotove te paraqitura mesiper atehere merret veshe se kujt i perket kjo trofe.
Duhet te kuptojme se per mish e pilaf u duken TAKIMET REGAN-gORBACOV, KU BOTA E DJALLEZUAR JAU DHA KETYRE DY POLITIKANEVE RRUFJANE MERITEN E SHKATERRIMIT KOMUNIST NE EUROPE.
Mjere kush bie ne kete kenete, ne kete kurthe te sajuar nga guzhina ruse-amerikane sikurse ajo guzhine e vitit 1939 ruse-amerikane-angleze.
Prandaj kujdesni ne keto episode politike e traktate djallezore dhe as ne favor te popujve te shtypur ne vendet ish komuniste.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4581
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Traktati Gorbacov-Regan ishte nje riciklim i Traktatit Rusi- Angli- Amerike ne dem te popujve te Europes Qendrore dhe Lindore, ku u firmose per INSTALIMIN NE KETO RAJONE SISTEMI RUSE - SITEMI KOMUNSITE, qe perkthehet Traktat i futjes nen Ombrellen Ruse kjo pjese e Rajonit te Europes ne shkembim te interesave te tyre.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Per mendmin tim ardhje e Karol Vojtiles ne toke ishte pikerisht misioni i tij qe te behet pape dhe te shkaterroje komunizmin, pastj padiksutim ka dhene nje ndihme te madhe dhe Gorbaçovi
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Maj 2021, 01:54
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari