Antica cultura albanese mista con quello contenporaneo.
Artisti e l' arte albanese nei secoli.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
POESIA E PROSE ALBANESE
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4572
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
POESIA E PROSE ALBANESE, Posted 10 Shkurt 2009, 12:24
Poesie e Prose

Dall’Albania e dal Kosovo

a cura di Arminda Hitaj


L'amore per la propria terra

C'era una volta un contadino, che aveva tanti figli, tutti sani come le mele sul ramo e come la rugiada sull'erba.

AI confine con il suo campo c'era il bosco. .

Siccome i bambini erano cresciuti e gli serviva più terra per assicurare il pane a tutti, volle allargare il suo campo.

Ma, per allargare il suo campo, doveva bruciare il bosco.

Prima di bruciarlo, andò a chiedere consiglio ad un uomo sapiente: “O uomo della terra!“ cominciò – “devo aprire il bosco per dare il pane ai miei figli, ma prima di aprirlo, devo bruciarlo. Nel bosco ci sono tanti animali e, tanti uccelli e ho paura che si brucino. Insegnami come fare, uomo della terra, che sei conosciuto per la tua intelligenza e saggezza in tutto il paese”.

Il vecchio della terra, allora, pensò a lungo e alla fine consigliò così l'uomo che aveva tanti figli: “Prendi il tamburo e fa rumore per tre giorni e tre notti senza fermarti mai. Mentre batti i colpi, devi gridare a voce alta: - Per il pane dei miei figli devo bruciare il bosco, per poter ingrandire il campo più facilmente. O animali, o uccelli, o voi tutti che respirate nel bosco, scappate appena vedrete il fuoco e il fumo -".

Per tre giorni e tre notti la valle rimbombò per il rumore del tamburo. Dopo tre giorni, secondo la leggenda, il contadino incendiò il bosco per aprire la strada al campo.

Un giorno, lavorando vicino ad una roccia, vide lo scheletro di un'aquila e dei suoi piccoli.

L'uomo chiede allo scheletro: “Per l'amor di Dio, aquila, quando io feci tutto quel rumore con il tamburo, eri immersa in un sonno profondo o eri diventata sorda per non scappare?”

Si racconta che lo scheletro dell'aquila gli rispose: “Non ero né immersa in un sonno profondo, né ero sorda, né ero muta, ma non volevo lasciare la mia terra. Qui sono nata e qui ho voluto morire “.

Leggenda albanese

DASHURIA PËR VENDIN

Na paska jetuar njehere e nje kohe nje fshatar. Atij i paskan lindur shume femije. Te gjithe te shendoshe si molla ne gem, si vesa mbi bar. Ne skaj te ares se tij paska qene mali. Meqe femijet iu rriten, fshatarit i duhej me shume toke per te nxjerre buken e tyre. Para se ta hapte malin e ta bente are, iu desh ta digjte. Para se ta digjte, shkoi e pyeti nje plak te urte: “O plak i dheut! - ia nisi. - Me duhet te çel malin per kafshaten e femijeve, po, para se ta çel, me duhet ta djeg. Ne pyll ka shume kafshe e shpende. Kam frike se i djeg zjarri. Me meso çfare te beje, o plak i dheut, qe je i njohur per mençuri e di turi ne te kater anet e vendit.”

Plaku i dheut ishte menduar gjate e me ne fund e kishte keshilluar burrin me shume femije: “Merr daullen dhe bjeri tri dite e tri net pareshtur. Duke i rene thirre me ze te larte: per kafshaten e gojes te femijeve te mi, duhet t' i ve zjarrin malit, qe te mund ta çel me lehte. O shpende, o kafshe dhe o gjithe ç' merrni fryme ne mal, ikni posa ta shihni zjarrin dhe te shikoni tym!"

Tri dite e tri net kishte jehuar e gjemuar lugina nga daullja. Pas tri ditesh, siç thote legjenda, fshatari ia paska . vene zjarrin malit, qe te mund ta çelte.

Nje dite, duke punuar prane nje shkembi, pa skeletet e nje shqiponje dhe te zogjve te saj. E pyeti: “Aman, moj shqiponje, kur une i rash daulles tri dite e tri net, ne gjume te thelle qellove apo ishe shurdhuar qe nuk ike?”.

Thuhet se skeleti i shqiponjes i paska folur e i paska thene: “As isha ne gjume te thelle, as isha memece e shurdhe, por nuk desha te leshoja truallin tim. Ketu linda e ketu desha te vdes”.


Legjendë
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 05 Mars 2021, 09:12
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari