Very important people(V.I.P). Ketu mund te gjeni gjithcka rreth jetes dhe aktiviteteve te vipave shqiptar per te gjithe fansat e tyre.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Bekim Fehmiu - Jeta - Vdekja e papritur -''vetvritet''
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Bekim Fehmiu

Imazh

Bekim Fehmiu është aktori më madh i të gjitha kohërave nga Kosova dhe njëri ndër më të famshmit në ish-Jugosllavi.

Jeta
Imazh

Bekim Fehmiu u lind në Sarajevë në vitin 1936 dhe vdiq me 15 qershor 2010 në Beograd ku bëri vetëvrasje.Rrjedh nga nje familja e njohur gjakovare. Babai i tij, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së parë në Kosovë dhe propaganduesi i madh i arsimit në gjuhën shqipe. Fehmiu u bë i famshëm me filmin "Mbledhësit e Puplave", në vitin 1966. Deri në atë kohë, ai kishte studiuar dhe ishte bërë i njohur nga shumë shtëpi filmi nëpër botë. Ai është aktori i parë shqiptar i filmit dhe i teatrit, i cili ka luajtur me sukses në filmat dhe skenat e gjithė hapësirës së ish-Jugosllavisë. Ka qenë një nga personalitetet që ka lënë gjurmë në kinematografinë ballkanike, por mbi të gjitha, ai është i madhë për kontributin artistik në kinematografinë botërore.
Rolet e tij në "Prova speciale", "Odiseja", "Aventurieri", "Rruga", "Vitet e nxehta", "Dezertori", përmenden si kryevepra. Nga filmat e para ka qenë "Ko puca otvorice mu se", "Vitet e nxehta", "Protesta", "Eskadrionet e partizanëve" dhe "Të kuq dhe të zinjë". Ai ka bashkëpunuar me John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Show, Dirk Bogart, Sharl Aznavur, Irene Papas, Claudia Cardinale etj. Ka interpretuar në shqip, sërbisht, maqedonisht, turqisht, në gjuhën rome, në spanjisht, anglisht, frëngjisht dhe italisht.
I martuar me një Branka Petric, ai ishte nga ata njerëz që nuk e braktisi në asnjė moment Beogradin dhe nuk iu tremb të qënurit shqiptar. Shqipërinë e ka vizituar në vitin 1972 dhe nuk e ka fshehur kurrë mallin që kishte për të. I pyetur për dëshirën e tij ai ka thënë thjeshtë se: "Do të doja të njihja më mirë shqipen". Në të gjithë hapësirėn ballkanike është gati në pėrmasat e një miti. Ndoshta kjo ka qėnë një nga arsyet, qė i biri quhet Uliks. "Njeriu nuk duhet të fajësojë për diçka që i ndodhë as babanë as vëllezërit, as fqinjën, as perënditë, por vetëm veten. Njëra nga tragjeditë tona lidhet me atë, që duke jetuar për shekuj së bashku nuk kemi mësuar nga njëri- tjetri, por dhe kur e kemi bërë këtë kemi mësuar vetëm të keqen",-shprehet ai.
Bekim Fehmiu është një nga artistët më të mëdhenj që kanë dalë prej këtyre anëve. Nga viti 1987, kur në mënyrë demonstrative braktisi shfaqjen "Madame Kolontine" të Anete Playel, ku luante Leninin dhe Stalinin, në teatrin jugosllav të dramës, ai i dha lamtumirën aktivitetit artistik në Jugosllavi.
Pas disa kohësh mori dhe vendimin për t'i dhënë fund karrierës edhe në aktivitetet artistike botërore. Pak kohė më parë në Jugosllavi është botuar libri me kujtime i Bekim Fehmiut, "Shkëlqim dhe frikë", në të cilin përshkruhet periudha që nga lindja e tij në Sarajevë, duke përfshirë gjithëçka deri në vitin 1955, kur u pranua në teatrin e dramës së Prishtinës.

Filmat qe luajti aktori

• Zemra dhe shpata - Cuore e la spada, Il (1998) (Film televiziv) si Gormond
• Deshperimi i Xhulias - Disperatamente Giulia (1989) mini serial televiziv si Armando Zani #2
• Emri i femijes Jezusi - Bambino di nome Gesù, Un (1987) mini serial televiziv si Joseph
• Poslednja prica (1987) (Film televiziv)
• Crveni i crni (1985) si Da Giozo
• Sarâb (1982) si Vlsdar
• Voce, La (1982)
• Siroko je lisce (1981)
• Vecchi e i giovani, I (1979) mini serial televiziv si Aurelio Costa
• Partizanska eskadrila (1979) si Majori Dragan
• Stici pre svitanja (1978) si Esad Ljumi
• Specijalno vaspitanje (1977) si Trajnuesi Zarko Munizaba
• Black Sunday (1977) si Mohammad Fasil
• Disposta a tutto (1977)
• Salon Kitty (1976) si Hans Reiter
• Permission to Kill (1975) si Alexander Diakim
• Pavle Pavlovic (1975)
• Kosava (1974) si Adam Milovanovic
• Deps (1974) si Deps
• Gioco della verità, Il (1974)
• Cagliostro (1974) si Count Alexander Cagliostro/Giuseppe Balsamo
• Testimone deve tacere, Il (1974) si Giorgio Sironi
• Bora e fundit e pranveres - Ultima neve di primavera, L' (1973) si Roberto
• Liria, dashuria ime - Libera, amore mio... (1973) si Sandro Poggi
• Paljenje rajhstaga (1972) (Film televiziv)
• I dezertuari - The Deserter (1971) si Kapiteni Victor Kaleb
• Klopka za generala (1971) si Doktor
• The Adventurers (1970) si Dax Xenos
• Odisea - "Odissea, L'" (1968) mini serial televiziv si Ulysses/Odysseus
• Prljave ruke (1968) (Film televiziv)
• Uzrok smrti ne pominjati (1968) si Mihajlo
• Skupljaci perja (1967) si Bora
• Protest (1967) si Ivo Bajsic
• Tople godine (1966)
• Koha e dashurise - Vreme ljubavi (1966) si Milija
• Morgan: A Suitable Case for Treatment (1966)
• Roj (1966) si Halil Beu
• Vajza- Devojka (1965)
• Klakson (1965)
• Ko puca otvorice mu se (1965)
• Neprijatelj (1965)
• Pod isto nebo (1964)
• Sasa (1962) si Maric
• Opstinsko dete (1953) si Shitës gazetash


http://sq.wikipedia.org/wiki/Bekim_Fehmiu
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gjendet i vdekur aktori kosovar Bekim Fehmiu
Imazh

Nuk mund të jetë një vetëvrasje
Shkoi një yll filma ish-Jugosllavisë Bekim Fehmiu


Sipas gazetes serbe ne online
Imazh
Ivica Dačić - minister i brendshem i Serbise - i dl.1966 - lindur ne Prizren

Si të gjitha mediat janë të publikuara, se ylli i ish-Jugosllavisë - Bekim Fehmiu, u gjet i vdekur në banesën e tij në Zvezdara. Sipas ministrit te Brendshëm serb Ivica Daçiç i qeverise se Serbisë tha per Radio - Televizionin e Serbise(RTS) se policia supozon se kjo ishte një vetëvrasje, si të shtëna u qëlluan nga një armë që është i regjistruar në emrin e aktorit te famshëm. Arsyet e vetëvrasjes janë akoma të panjohura.

Bekin Fehmiu ka lindur më 1 Qershor 1936 në Sarajevë. Ai u diplomua në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd, ishte shoku i klasës së Millosheviçit, dhe kap ase nje karrierë te pasur filmit dhe ka bashkëpunuar me Dean De Laurentiis, John Huston, Avom Gardner ...

Disa role mbeten të paharrueshme fale të këtij talenti të jashtëzakonshëm si te filmat; "Koha e Dashuri", "Edhe jevgu Met Happy", "Special" Arsimi, "Sapo zbardhi agimi," Partizani skuadron "...

Ai u largue nga skena që nga viti 1987 njehere epergjithmone derisa mbylli syte ne solidarizim ndaj vellezerve shqiptar ne Kosove ndaj " protestave dhe propagandës anti-shqiptare" te organizuem ne Beograde.

Ai la pas gruan e tij, i njohur edhe aktore, Branko Petriç, bijtë e Ulysses (edhe një aktor i suksesshëm, qe ka jetuar në Amerikë me gruan e tij, aktoren Snezhana Bogdanoviq) dhe Hedona rinj djali që jo vetëm "duke lene gjurme ne histori."


U perkthye sot me daten 15 qershor 2010 per http://www.proletari-kulture.com nga serbishtja teknikisht dhe u korektue
http://www.utripu.com/prica-se/javno-ta ... ehmiu.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Zvezdara - komuna ku jetoi dhe ''vrau veten'' aktori i Hollivudit - shqiptari Bekim Fehmiu
Imazh
'Harta e Beogradit

Zvezdara eshte komune ne qendrën e kryeqytetit të Beogradit. ka pasur 132.621 banore (sipas regjistrimit prej 1991. Sipas regjistrimit të vitit 2002 ka pasur 140 483 banorë).

Zvezdara – komuna ne qender te kryeqytetit te Beogradit. Ai ndodhet në pjesën juglindore të qytetit dhe është një nga komuna qendrore e Beogradit. Komuna mbulon një sipërfaqe prej 3165 ha, e cila ka rreth 130.000 banorë. Komuna Centar lavdinë e Zotit është Candlemas, 15 Shkurt. Kryetari i komunës Centar Milan Popoviq, një ekonomist i lindur më 21 qershor 1948 në Beograd. Në krye të Zvezdara është tashmë 5 vjet, pasi ai fitoi sërish besimin e zvezdarceve në zgjedhjet lokale në maj te 2008. Kuvendi Komunal i Zvezdares ka 53 anëtarë. Shumicën e anëtarëve këshilltarë e përbëjnë Partia e Koalicionit "Për një Zvezdara evropian, G17 Plus dhe Partisë Liberal Demokratike.

Përbërja etnike e regjistrimit të vitit 2002

Serbët -119 570 90,15%

Malazezët - 1715 1,29%

Jugosllavët - 1609 1,21%

Romët - 1251 0,94%

Maqedonasit - 790 0,59%

Kroatët - 636 0,47%

Muslimanët - 325 0,24%

Gorane - 216 0,16%

Bullgarët - 194 0,14%

Hungarezët - 187 0,14%

Sllovenët - 157 0,11%

Shqiptar - 156 0,11%

Boshnjakët - 106 0,07%

Rusët - 103 0,07%

Rumun - 59 0,04%

Sllovakët - 56 0,04%

Ukrainas - 38 0,02%

Çekët - 35 0,02%

Gjermanët - 31 0,02%

Bunjevci - 0,01% 17

Ruthenians - 13 0,00%

Te panjohur - 2901 2,18%


U perkthye nga serbishtja teknikisht dhe korektue nga Bep Martin Pjetri
Per http://www.proletarin-kulture
15 qershor 2010
U morre; sr.wikipedia.org/sr-el/Општина_Звездара
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10

За среду 16. јун 2010.
Најстарији дневни лист на Балкану.
Први број изашао 25. јануара 1904.
Оснивач Владислав Рибникар.

GAZETA POLITIKA ONLINE
E mërkurë 16 Qershor 2010
Gazeta e përditshme, më e vjetra në Ballkan.
Gazeta e parë doli me 25 Janar 1904
Themelues i rubrikes Vladimir.

Bekim Fehmiu u gjet i vdekur në banesën e tij
( Bekim Fehmiu - serbishte - Беким Фехмиу - i vetevrare - serbishte-самоубиству - shen.im B.P.)
Imazh


BEOGRAD
- Aktori Bekim Fehmiu është gjetur sot i vdekur në banesën e tij në Zvezdara, tha për agjencinë Beta Ministria e Brendshme e Serbisë.

Policia deri tani nuk kanë dashur të zbulojë më shumë detaje.

Bekim Fahmiu lindi më 1 Qershor 1936 në Sarajevë. Ai studioi në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd deri në 1960. Ne klasë kishte mësuesin Mate Millosheviç(Në vitin 1956, regjistrohet në Akademinë e Teatrit në Beograd, në klasën e regjisorit të njohur prof. Mate Millosheviç, ku paraprakisht kalon provimin pranues, por kushtëzohet që sa më shpejtë të mësojë gjuhën serbo-kroate. E shtova vete per sqarim une B.P.).
Festoi rolin e luftimeve në filmin "Edhe jevgj Met Happy." Në mesin e yjeve ne rolin e edukatorëve Zarka në "Edukimi Special" dhe Khalil-bej ne "Roy" për të cilin ai mori çmimin në festivalin në Pula.
Përveç Jugosllavisë, ai luajti në vende të tjera evropiane, sidomos në Itali. Ai kishte një kontratë afatgjatë me drejtorin - Dekani de Laurentiis italiane dhe kanë bashkëpunuar me John Huston, Avom Gardner, Dirk Bogart dhe Charles Aznavour. Suksesin e pare e korri ne filmin ''Mbledhesi i pendeve'' ne vitin 1966.
Ai u përpoq në kinema amerikane, por filmi "aventurierë" nga 1971 në të cilën ai luajti, kritika nuk e ka cilesuar te mirë.
Në prill 2001. është botuar nga Samizdat B92 ka publikuar një libër kujtimet e "shkëlqyeshme dhe të tmerrshme."
Ai u martua me kolegen – aktoren Branko Petriç me të cilin ai ka dy djem Hedona dhe Ulysses.

------------------ --------------------------------------

Ai ka luajtur në Hollivud

Muharem Pervić -
МУХАРЕМ ПЕРВИЋ, есејиста
Imazh
Muharem Pervić, eseist, kritik teatrore dhe letrare, tha se Fehmiu Bekim ishte një njeri i rrallë dhe një aktor i rrallë.

- Ndryshe nga shumë, nuk ashte folur kaq shume sa per Bekimin. Ai shkëlqye qysh me filmin e pare "Mbledhësi i pendëve''. Unë nuk e di se çfarë të vitit të kaluar kam menduar këtë njeri. Ndoshta, ai ishte i shqetësuar se cka bëjne te gjithe, por ishte një njeri që nuk ishte në gjendje që të ushqeje urrejtje per asnje. Për fat të keq, kemi jetuar dhe jetojmë në një kohë me pak dashuri, e cila do t'i përshtaten më shumë atij, dhe atë dhe artin e tij. Ai lindi për të dashur më shumë artin dhe se do të ishte nje mrekulli tek ai, dhe atë me ne, dhe ne me të në këtë qytetin tonë të Beogradit. Është një mëkat të madh që në mënyrë të parakohëshme iku nga jeta - Pervić.

Dushan Janiçijeviç, aktor -Душан Јанићијевић
Imazh

- Së bashku me Bata Stojkoviç, Bekim ishte një nga aktorët tanë më të talentuar. Ai është i njohur edhe duke studiuar, dhe sidomos pas marrjes se shume pendëve te arta. Prandaj ai ksihte ndoshta k një ndjenjë të fortë të rezistencës ndaj padrejtësisë. Disa muaj më parë, kam takuar gruan e tij, Branka, dhe mesova se Bekimi i kishte thene gruas tij se nuk donte të kerkonte pension kombëtar. Ai ishte dhe do të mbetet një histori serioze të pjesës serbe të filmit.

Purisa Gjorgjeviç, drejtor

- Ne jemi duke rënë dakord për filmin tonë "Pavle Pavlovic kthehet nga bunkerë e censurës. Në film, Bekimi ka luajtur një rol të madh. Filmi u shfaq në Serbi, por nuk morri pjese ne promovimin e saj për shkak se Bekimi ishte i ftuar jashtë shtetit, madje edhe në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork MOMA. Bekim kishte një angazhe artistik ne film më të mirë që e sollën atë në krye të botës së filmit. Ai ishte shumë i bukur dhe i talentuar për këtë botë.

Jovan Ćirilov, teatrolog: - ЈОВАН ЋИРИЛОВ, театролог

- U zhduk nga mjedisi ynë, është një aktor i madh dhe njeri i madh. Ai ishte gjithmonë mbi mjedisin primitive lokal. Një nga aktorët më të mirë të gjeneratës së tij. Ishte nje punëtor i Madh dhe i mençur. Një person i bukur dhe i mirë me sjellje, dhe ishte bir i lindur në një familje me shumë fëmijë. Branko dhe fëmijët e varfër, Zoti, Perëndia i ...

Velimir Bata Zivojinoviç, aktor:
- ВЕЛИМИР БАТА ЖИВОЈИНОВИЋ, глумац
Imazh
- Bekim ishte një personalitet të madh, me karakter dhe aktor i disiplinuar me rezultate të mëdha. Sipas njohjes me te, unë mund të them se është vetëvrasje politike. Ai nuk zgjodhi askënd dhe ai ra në një depresion. Ne ofruam rolin që i përshtatet atij, por ai nuk do te pranonte me asnjë kontakt me filmografine serbe. Gjithkush që e njihte atë, nuk mund të gjej diçka të errët në atë, ai ishte veshur brenda thellë. Ate e dine vetëm familja e tij. Mos harroni të roli "feathers kolektorit", një seri të "Ulysses," ishte nje bum ne karrierën e madhe të tij ndërkombëtare, ne angazhimin e tij të ekipit filmik, kolegët, është një unike ... e Madhe, aktor i madh ...


Goran Markoviç, drejtor - ГОРАН МАРКОВИЋ, редитељ
Imazh
Bekim Fehmiu ishte një aktor i madh dhe njeri i madh, kishte lidhje të madhe midis serbëve dhe shqiptarëve. Sipas agjensise Tanjug:tha drejtori i filmit te Beogradit - Goran Markoviç. "Bekim ka luajtur në filmin tim të parë dhe pastaj bëri një gjest që nuk kam harruar," tha Markoviç në të cilën e
Pashe ne filmin "Edukimi Special" Akti 1977. Fehmiu ka luajtur rolin e edukatorit Zarka. "Në atë kohë ai ishte një yll, unë kam qenë askush e asgjë, dhe ai ka pranuar të luajë një rol të madh.. Kam luajtur lojë si në shumicën e megaprojektu Hollywood, "tha Markoviç.
Duke cituar të dhënat mbi formatin 16 mm dhe jo edhe gjithmonë kishte kaseta, Markoviç tha se Fehmiu ka "punuar me të vërtetë shume dhe na mbante ne g´jendje tensioni të lartë. "Ai tregoi se qe jo vetëm një artist i madh, por edhe një njeri i madh," tha Markoviç.
Drejtori Goran ka vërejte se kjo qe i ndodhi Bekimit ishte "historia e vetëvrasjes është plotësisht e pakuptueshme," ai vuri në dukje se "Bekimin e dija si një luftëtar te madh, një njeri te fortë që nuk do të dorëzohej kaq lehte sipas temperamentit." "Unë mendoj se në këtë pikë është e rëndësishme të thuhet se Bekim ishte një lidhje të madhe midis serbëve dhe shqiptarëve, që ishte një aktor i madh dhe se ishte një njeri i madh", përfundoi Markoviç.


U vendose ne Online te Politika - Beograd me dt.15/06/2010.]

U perkthye teknikisht dhe u korektue prej Bep Martin Pjetrit
Per http://www.proletari-kulture.com
E marte 15.6.2010
Me respekte dhe mirenjohje punova per Gjigandin e Hollivudit - Bekim Fehmiun

U morre ; http://www.politika.rs/rubrike/vesti-da ... nu.sr.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Filmi - ''Mbledhesi i pendëve "/ 94 minuta / 1967
film artistik / bardh e zi / 35 mm

Imazh

Regjia: Sasha Aleksandar Petroviḱ
Skenari: Aleksandar Sasha Petroviḱ
Drejtor i fotografisë: Tomislav Pinter
Aktorët: Bekim Fehmiu, Jovanoviḱ Gordon, Aleksiḱ Mija, Vuco Oliver - Catherine, Velimir Bata Živoinoviḱ


Imazh
Pamje nga filmi; ''Arsimi special''
viti 1977
serbishte
110 minuta
Ish Jugosllavija
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 13 Maj 2021, 08:59
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari