"Human - njerezor"- Pra nje shkence e tere dedikuar vetem njeriut. Ky hyjne shkencat sociale,politike,juridike,psikologjike etj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
Kujdesni nga Vaksinat, sidomos ajo për Mbrojtjen e Mitrës
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kujdesni shqiptarë prej Vaksinave?


Llogaritni vetë ju shqiptarë se çbahet me vaksina që vijnë nga Anglia me nji ministër me plotë dyshime banditizmi në përvehtsimin e 11 milion dollarëve të paraqituna në gati të gjitha gazetat dhe në parlamentë dhe nuk e shqetson aspak shoqërinë dhe kryeministrin????????
Shihe se çka ndodhë në Angli nga ku merren vaksinat për femnat shqiptare gjoja për parandalimin e kancerit në Mitër. Vaksina fillon prej 9 vjeç e masipër. Po sjellë poshtë nji krim të nji segmenti shtetnor kundër popullsisë me synim që të mbushen spitalet me semundje kancerit e natyrisht me ulë ritmin e lindjeve, që asht projekti i mazonve, qi kanë zaptue me kollare e ftyra të bukra kryeministritë e minstra,….A e keni ndigjue llogaritarin Ilir Beqaj, ministër i shendetsisë prej 2013 kur thotë shpesh me krenari para parlamentit, para ekraneve televizive se po pregatisim si ministri shumë spitale për trajtimin e semundjes kancerit? Atëhere për me i shkue parashikimi i tij, ky i pashpirt men ë krye kryeministrin Edvin Rama blejnë dhe propogandojnë vaksina për popullatën sepse pasojat i sjellin popullatës semundje dhe fitimet kolosale nga industria gjenocidale e farmacive.
(Krimi i i nji segmentit të shtetit anglez në përfitimin e milionave sterlina për shitjen e vaksinave kundra kancerit të mitrës? Kryeministri anglez heshtë dhe merret me operacionet e marrjes të familjeve shqiptare në mesnatë me policinë duke i dëbue në Shqipninë e anarkisë dhe të vorfnisë totale.)

Ithtarët e vaksinave të vendosin të ardhmen e sëmurë të vajzave me HPV

Jeppe Findalen dhe Maria Cuculiza
21/10-15
FAKTE
Imazh

Gazeta ”Metrokspres 'tregon ndër të tjera se presidenti i kompanisë së prodhimit të vaksinës SAC-it, Andrew Pollard ishte kryetar i grupit të ekspertëve të qeverisë së saj britanike i cili miratoi vaksinën njikohësisht edhe si këshilltar i qeverisë për vaksinën i cili punon për intereat e një grup të vaksinës, ku kryen teste për prodhuesit e vaksinës. Andreu ndodhet listën e pagave te tek të dy prodhuesit e vaksinës dhe gjithashtu edhe te ajo që deklarue se vaksina ashtë e sigurt.
Të paktën katër mjekë të tjerë të përfshirë në grupin e madhë prej 11 personash kanë gjithashtu marrë fitime në para, dhe të paktën gjashtë prej tyre kanë ndihmue në miratimin e vaksinës, duke deklarue vaksinën të sigurt dhe kanë promovue atë në vendet e tyne.
Imazh
Andrew Pollard - Profesor në Universitetin Oxford për Sektorin Infektiv të Fëmijve në Angli dhe kryetar i kompanisë prodhimit të vaksinave SAC

Disa anëtarë të ekspertëve shkencorë, të cilat sot duhet të bajnë një studim objektiv raportit të hetimit të 13,915 vajzave europiane në lidhje me efekte anësore të vaksinës të tipit HPV në lidhje të ngushta me industrinë e vaksinës.

Vaksinnimi i HPV, o të shpëton jetën ose i damton sikurse në mijëra vajzave europiane?

Ai komision duhet të jetë një grup shkencor, ekspertësh këshillues i Agjencisë Europiane Mjeksisë, EMA duhet të organizoji urgjentishtë një takim në Londër. Grupi, SAC i Vaksinimit duhet të shqyrtojë 13,915 raportime te EMA për efekte anësore serioze.

- Ne kemi luftue për t'u testue efektet anësore të vaksinave që nga vjeti 2009, kështu që ne e kërkue ma herët për të verifikue produktin nga grupi prodhues të SAC-it, shpjegon spanjollja Alica Lanagram, e cilat posedon 88 histori të sëmundje prej grupit të vaksinës.
Por rezultati ashtë një përfundim i pashmangshëm, dhe askush nuk mund të presin një shqyrtim objektiv, thotë kritika nga ekspertët dhe politikanët danez pas leximit te gazeta ditore e pavarun ”metrokspres” më 21 tetor 2015 në rishikimin nga ekspertët e kompanis vaksinave SAC-it.
Shumica e ekspertëve mjekë ose kanë marrë para nga industria farmaceutike, për të miratue me sy mbyllët vaksinën ose asgja për t’u shfajësue për miratimin nga ana e tyne për mos vlersimin e efekteve serioze anësore.
Imazh
Kristel Shaldemose - deputete e Europës – social-demokrate daneze

Kristel Shaldemose(Christel Schaldemose) (S), antare e parlamentit të BE-së ashtë tronditë thellsishtë dhe tash ashtë duke e drejtue këtë çështje në Komisionin Evropian:
- Unë jam tmerrue, sepse ne kemi një obligim që duhet shique me sy objektiv fenomene të tilla. Por shumica e këtyre njerëzve përgjegjës flejnë se u leverdisë në aspektin ekonomik dhe politik, në një mënyrë që ju mund të jeni i sigurt për ta ndalue kët soj vaksine.
Imazh
Kandidat i shkencave mjeksore, Karsten Juul Jorgensen, i Institutit ”Cochrane” i pavarun i kerkimeve të pasojave të skanimeve për shendetin etj.

Gjithashtu Karsten Juul Jorgensen, i Institutit ”Cochrane” frigohet, se rezultati ashtë një përfundim i pashmangshëm.
- Humbje kohe. Njerzit nuk mund të presin një përgjigje objektive, dhe ajo kurrë nuk do të bindë skeptikët. Unë nuk e kuptoj se kjo ashtë e ligjshme, dhe ne jemi të lënë në baltë nga autoritetet shëndetësore shtetnore daneze.
Aty janë raportue në Ministrinë e Shendetsisë daneze raporti i 352 të vdekun dhe 39,171 raste me pasojat negative ndaj EMA në lidhje me vaksinat HPV.

Kjo ngjalli frustrimit te Karsten Viborg nga Shoqata e Efekteve Anësore të vaksinës HPV, që këto raste shumta do të shqyrtohen nga një grup ekspertësh si juristë, mjekë, farmacistë, kimistë, biologë, ku shumica e të cilëve kanë lidhje interesash financiare e bashkëpunimesh të ngushta me industrinë duke u ba avokatë për ligjshmërinë e ksaj lloje vaksine dam-shkatrruese për mitrën e femnës.
- Kjo lloj situate ashtë e tmerrshme për shumë vajzat e damtueme ku ka tash 10 vjetët e fundit autoritetet shendetsore i kanë shfajësue të damtuemet se nuk shkaktohen prej ksaj vaksinet vazhdimisht. Pra, pacientet e damtueme kanë shpresue prej organizmës AME shendetsore të BE-s, por unë tani jam plotsisht i frigsuem, por gjithashtu i dishpruem për pushtetin e fuqishëm e të padukshme të industrisë farmaceutike që nuk guxojnë shtetet dhe BE t’i kundërvehet.
Në Drejtorinë për Produkte Medicinale në Ministrinë e Shendetsisë së Danimarkës refuzon i shqetësuem Henrik G. Jensen:
Imazh
Henrik G. jensen - Shef në Drejtorinë e Sigurisë të Ilaçeve në Ministrinë e Shendetsisë Danimarkë


- Ne kemi besim të plotë se EMA mund të trajtojë këtë detyrë. Konflikti i çështjeve të interesit nën kujdesin e EMA-s ashtë trajtue nga EMA sipas rregullave, shtetet anëtare kanë ra dakord të përbashkët. Agjencia Shtetnore Daneze e ilaçeve kërkon të ndjekë rekomandimet autoritetet daneze dhe europiane të barnave ", tha ai.

Shenim
U pregatitë në shqip në ndihmë të femnave shqiptare, që të kujdesen për të pasë kujdesë Mitrën se ndryshe humbin jetën e tyne dhe bashkëshortore si dhe damtohet lindjet e racës shqiptare. Shpresoj të mirkuptohem! E di se shqiptarkat dhe nuk besojnë nga natyra të vertetat, vetëm mashtrimet qeveritare.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Në ndihmë të shëndetit të shqiptarve
Bangoku i Tailandës - Spitale të lira dhe shum efektive.
Stop Sherbimit Shendetsor Mjeran të Europes e SHBA!


Ndegjova te emisioni televiziv x se si nji nanpunës i randsishëm i ministrise shendetsise amerikane ju pergjegje gazetarit se ma lirë asht me u kurue në vendet e botës tretë se me u shtrue në spitalet amerikane dhe ato europiane. Gazetari i tha se të fluturosh me avion, të shtrohesh në spital, të bahesh operacion e të trajtohesh në hotel e të bash pak qejf në vende të bukura kur të permirsohet pacientit i kushton ma lir se me u shtrue dhe me u trajtue ne spital. Psh. skanimi kushton në SHBA prej 500 - 3000 dollar per ata qi nuk jan të siguruem. Shkojshin shum europian dhe amerikan në Bankok e tjera spitale të botës tretë, ku çmimet aty ishin sa 1/3 e çmimeve të Europës e të SHBA-s. Dha shembuj konkretë nierzish se si nji person e kishin perkeqsue gjendjen deri në paralizim spitalet e Londrës, pasi e kishin xhvatë mijra sterlina. Paret ja kan marrë me çmime gjigande dhe asnji pergjegjsi në Angli. Ky person i intervistuem në spitalin e Bankokut gjeti sherbimin e pergjegjshëm, pa u paragjikue nga feja, nacionaliteti, gjendj sociale etj. dhe me çmime të lira.
Aty frekuentoheshin nga shum nanpunsa amerikanë per t'u kurue saktë. Dhe pashe se si u demostrue nji trajtim shendetsor nga ekipi i mjekve tailandez me kulturë, pa u zgërdhirë për me i ba gropën nga xhepi dhe shndeti. Perfeksion dhe pergjegjshmëri.

Mjeksia europiane dhe amerikane asht shndrrue në bankë grabitqare dhe paragjykuese nga feja dhe nacionaliteti

Sherbimi shendetsor në Europë dhe në SHBA asht shndrue në grabitje të xhepave të qytetarve, mos shërim me qellim xhvatje sistematike dhe ma e keqja e ktyne grabitjeve monstruoze e tipit mafioz(ku për fatin e keq paret ju hoqën mafies të drogës dhe po i rrëmbejnë bluzat e bardha me buzëqeshje e me dashuri) ashtë se pacientit i shtohet faturë mesjetare atë të paragjykimit nga feja, nacionaliteti, inteligjenca etj. Në vendet perëndimore mjekët dhe infermierët merren me politikë dhe janë instrumenta me perfekte mafioze në realizimin e nji politike diferenciale-selektive sipas skemave të segmente kriminale të projektuem nga shteti. Betimi i Hipokratit asht braktisë sepse qysh në bankat e fakultetit të mjeksisë edukohen me ndjenjat e kulturës antinjerzore.
E premte, më dt. 30.X.2015
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Solidariteti njerzor asht Shërimi nga ,,virusi,,!
Me pak dashni, na mësonte Shen Nanë Tereza, bahen punë mëdha, shërohen shumë njerëz!

Imazh


I - Kjartsimi i ksaj ,,virusit kinezo-amerikan,, produkt i dy diktaturave; Diktatura e vrajses nga virusi dhe Diktatura e shtetit për të ,,ruejt,, popullin nga Diktatura Virus!
II - Masat profilaktike psihiko-patologjik nga friga e virusit dhe nga diktatura e shteteve!
III - Dashnia për Zotin, për familjen, për shoqërinë dhe Natyrën në tansi – Sfidë ndaj dy diktaturave!


Pak, sa për oreks!
Nuk jam as mjek virusolog, as magjistar e as propogandist i ndonji junte aktuale ushtarake-mediatike të mirë-pagueme! Jam thjesht, nji si ju!
Sikur nga nji dorë të mirë t’i japim njeni-tjetrit në virtualitet në ket lloj pandemije, besoj në Zot se e sfidojmë Projektin ogurzeze vdekjesh të miljona njerzve në botë sipas deklarimeve panike të kryeministrave dhe presidentve në botë.

I - Kjartsimi i ktij ,,virusit kinezo-amerikan,,

- Virusi aktuel covid 19 nuk asht biologjik, por artificial, produkt laboratorik! Nuk ban dame
në dukje, por prekë keqas genin duke transformue mutacjonin në kët rast për dobsimin e Imunitetit – Kështjella e Njeriut.

Roli i viruseve
Viruset shkaktojnë gripe me morfologji specifike të shumta, që nuk janë studjue nga shkenca mbasi nuk nevojiten receptura ilaçesh specifike, nuk janë të rrezikshme nëse kujdesemi në kohë.
Po të kurohen me mnyra bimore dhe tradicjonale, ku janë braktisë nga moderniteti apo nga mohimi i të mirave të kohve të hershme nga megallomania...shërohen!
- Gripi don; Izolim nga të tjerë, nga ambjenti i jashtëm, regjim shtrati spaku 2-3 ditë dhe kujdesë me çajra të nxehta, kambët në ujë të nxehtë, langje, sa ma shum portokalle, limonë, pak qetsus temperaturet, mjaltë, supna me shtrydhje limonjësh, lang mishit edhe me ushqime të thjeshta, por langje! Mjeimi gripit nga viruset nuk pretendon shkencë, por vullnet tradicjonal!

- Viruset, mikrobet, bakteriet, bacilat,…janë pjesë e jetës tonë!
Pa to do të ishte e pamujtun ekzistenca e njeriut sepse njeriu nuk asht produkt steril laboratorik.
Dami i pacientit nga koloni mikrobesh, virusesh,…asht, kur asht cenue randë kështjella e Njeriut – Imuniteti!

- Stresi, paniku, jeta me konflikte në familje, shoqëri, në punë, në shkollë, me shtetin, të ushqyemit të gabuem me yndyrna, krypna të shumta, pa rregull, pimja e duhanit, shpërdorimi i pijeve të ndryshme alkolike, jeta sedentare(pa punë, pa aktiivitete fizike,…), apo puna e randë, me orë të zgjatuna, punëra të shumta brenda ditës, mos-menaxhimi i vet-vedit, nervozizmi, llastimi,… asht Kazma që e bren si kanceri, hapë llogore depërtimi drejt aktivizimit me egërsi të kolonisë së viruseve, bacilave,… në brendsi drejt në bërthamën e Imunitetit pa u ndjerë, pa zhurmë e pa sirena!

II - Masat profilaktike psihiko-patologjik i popullatës

1.Njohja e sa masipër e përshkruem mendoj se i krijon njeriut nji ide për të menaxhue frenat dhe valvulat e çfrenimit të sensorve nervor deri në panik!
2. Mendoj kujdesin nga provokimet e liderve qeveritarë, që i cilsojnë virusin si Gjendje Lufte, ndalim i Liris së Fjalës, që do të thotë Virusi transformon shtetin në nji diktaturë virusale nga ma tragjike për popujt;
Virusi – Armë-vrasëse dhe Qeveritë Diktatorjale për popujt. Dy armë kriminale mbi popujt!
Kryeminnistri Edvin Rama i cilson thyersit e izolimit nga karantina shtëpiake si tradhtarë, etj…, nga sjelljet e teprueme agresive policore-ushtarake, nga propoganda agresive të disa mediave me gazetarë anti-njerzorë me ftyra të bukra e të mirë pagueme nga qeveritë që kujdesen gjoja për izolimin e popullatës nga virusi aktuel e shpikun me synime shnjerzore, për gjunjzimin e ekonomis, e fyemjes dhe burgosjes të popullatës nga Liria e lëvizjes, prodhimin e një vorfnie botnore, përkeqsimi i cilsis së jetës së popullit,…!
3. Aktivizimi me lexime, lojna të ndryshme, mësime, pregatitje shkencore, biseda me familjen, me shfletue abume familjare, me folë për të kaluemen,

III - Dashnia për Zotin, për familjen, për shoqërinë dhe Natyrën në tansi – Sfidë ndaj dy diktaturave!

a) Jeta familjare sa ma e shndoshë, lojna kompjuterike, shikime filmash,
b) Mos-marrja spaku e rrezatimit normal sipas ciklit biologjik të njeriut nga natyra në pranverë 2 orë në ditë diell ka mme kenë në verë një goditje diellore e randë me pasoja të randa tragjike tjetër masive ne popull prej shrregullimeve gastro-intestinale, psihike dhe vdekje ndër foshnjet, ndër të sëmurve dhe pleqve me sëmundje!
c) Me ushtrue lojna me kafshët shpijake, shpendët,…sipas mundsive!
d) Lutje dhe lexime të librave fetar me synime shpresë-dhanse!
e) Me inkurajue njeni-tjetrin për sfidimin e ksaj beteje sa ma pak dame njerzore dhe materjale!

IV
Solidariteti pozitiv social-human - Sfidë aktuale!


1. Me ndejë çdo ditë spaku 2 orë në diell! Përndryshe kur të vijë vera ka me pasë një katastrofa të dytë brenda vjetit vdekjesh në dy shresa; Pleqë dhe fmijë! Nuk perjashtohen grupi me 1 apo disa sëmundje!
2. Sa ma pak lajmet mbi virusin dhe me krye-pulatikajt!
3. Studjoni virusin në përgjithsi!
4. Lutuni dhe Kini besim në Zot!
5. Lexoni sa ma shum libra që ju pëlqejn!
6. Organizoni fmijve program ditor me aktivitete të ndryshme!
7. Bani fiskulturë shpijake!
8. Sa ma shum merruni me video humorit!
9. Me ecë spaku 2 orë përditë!
10. Ushqehuni me fruta dhe sa ma shum me pi ujë!
11. Me ndihmue sa keni mundsi hallexhiun!
12. Me tregue përralla, tregime, historina të gzueme, me pa albume shkolle, shoqnijet, martesash, me kujtue prindët,...!
13 Me kenë optimist në përballimin e ksaj teatri të shpikun ndërkombtar!
14. Shmangni panikun, nervozitetin, konfliktualitetin në familje!
15. Sa ma pak ilaçë, me ju rikthye traditave mjeksore popullore! Me u kujdes për të sëmurët!

Mbas 13 ditësh karantinë e popullit shqiptar
E hanë, 23.III.2020
Virusi Real
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Brazilianët revoltë k/izolimit nga mashtrimi, Posted 20 Prill 2020, 07:30
'Pandemi dhe kaosi': Brazilianët protestojnë për izolimin nga koronavirusit
Imazh

Brazili ka rastet më të konfirmuem të koronavirusit në Amerikën Latine - ma shumë se 36.500 - dhe të paktën 2.347 vdekje.
https://www.aljazeera.com/news/2020/04/ ... 13323.html
E shtunë - 18 prill 2020
'Qindra njerëz kanë dalë në rrugë nëpër qytete të mëdha në Brazil, duke bllokue trafikun rrugor, ndërkohë që ata denoncuan masat e bllokimit të pandemisë të kundërshtuem nga Presidenti Jair Bolsonaro.
Protestuesit në kamionë, makina dhe motoçikleta, disa mbështjellës në flamuj të gjelbër dhe të verdhë të vendit, brirë të ngulun në rrugët e Rio de Janeiro, Sao Paulo dhe kryeqytetin e Brasilia të Shtunën e dt. 18.4.2020, duke ba thirrje qeveritarve të hiqnin dorë nga masat që kanë detyrue shumicën e bizneseve të mbyllen për javë të tana.

Presidenti i Brazilit – Bolsonaro shkarkoi ministrin e tij të shëndetësisë, Luiz Henrique Mandetta, i cili kishte urdhnue masa izolimi.[b][/b]

Presidenti i Brazilit - Bolsonaro asht një kritik i ashpër i masave të shteteve federative të qëndrimit në shtëpi, duke argumentue se dami ekonomik mund të jetë ma i damshëm sesa sëmundja.
Protestat u zhvilluen një ditë pasi Bolsonaro shkarkoi ministrin e tij të shëndetësisë, Luiz Henrique Mandetta, i cili urdhnoi masa izolimi.


Anderson Moraes – deputetë i Brazilit organizoi protestën popullore kundër mashtrimit të virusit


Në Rio de Janeiro, rreth 100 automjete morën pjesë në gridlock, duke marshue poshtë Avenue Atlantica, përgjatë portreti dhe mbyllë përkohësisht plazhin Copacabana.
"Ose thjesht kemi pandeminë, e cila tashmë asht shumë, ose kemi pandeminë dhe kaosin", tha Anderson Moraes, një ligjvënës i shtetit u bani thirrje banorve të Rio që të bashkohen në protestë. "Me siguri, jeta asht ma e randsishme se çdo gja tjetër, por ne nuk mund të marrim vendime sot pa mendue për nesër. Sepse nesër, unë nuk e di se si do të jetë një burrë i familjes kur të shohë fëmijët e popullit të uritun".
Në Brasilia, Bolsonaro përsëriti qëllimin e tij për të fillue rihapjen e ekonomisë.
"Frika ishte e tepërt," tha ai të Shtunën e dt. 19.4.2020, duke denoncue "lakminë" e politikanëve "që kanë mbyllë gjithçka dhe kanë sjellë panik".
"Njerëzit duan një kthim në normalitet," tha presidenti në një seancë në Facebook Live pak para se të takohej me një turmë të vogël mbështetësish që ishin mbledhur jashtë pallatit presidencial të Planaltos. "Do të fillojmë të shtojmë më shumë fleksibilitet."
Brazili ka rastet më të konfirmuara të COVID-19 në Amerikën Latine - më shumë se 36.500 - dhe të paktën 2.347 vdekje. Ky asht një numër relativisht i ulët në raport me popullsinë e vendit prej 211 milion, por kulmi i shpërthimit pritet në maj.

Pandemia nepër botë


Pandemia që filloi në Kinën qendrore në dhjetor 2019 besohet të ketë infektue ma shumë se 2.3 milion njerëz në të gjithë botën. Të paktën 155,000 njerëz kanë vdeke, sipas një deklarate nga Universiteti Johns Hopkins.
Shumë vende po testojnë vetëm rastet ma serioze dhe numri i infeksioneve të konfirmueme ka të ngjarë të jetë një pjesë e totalit të vërtetë.
Qeveritë janë nën presion për të rihapë fabrika, dyqane, udhëtime dhe aktivitete publike, madje ndërsa numri i infeksioneve rritet në pjesën ma të madhe të globit.

Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë: Ranie ekonomike botnore 3% ma e madhe se 2009 e njohun prej 1930


Ndërprerjet që filluan në Kinë në fund të janarit 2020 dhe u përhapën në Shtetet e Bashkuara, Europë dhe gjetkë kanë fshirë miliona punë, duke zhytur botën në ranien e saj ma të dhimbshme ekonomike që nga Depresioni i Madh i viteve 1930.
Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që ekonomia globale të kontraktohet me një 3 përqind të paparë këtë vit - një humbje shumë ma e madhe sesa 0,1 përqind e vitit 2009 mbas krizës globale financiare.


Protestat pro Trumpit në SHBA

Të Shtunën e dt. 18.4.2020, mbështetësit e Presidentit amerikan Donald Trump protestuan gjithashtu në disa shtete duke kërkue që qeveritarët të përfundojnë kontrollet mbi aktivitetin publik, madje edhe ndërsa numri i ri i çështjeve rritet.
Presidenti në Twitter u bani thirrje mbështetësve të tij që të "çlirojnë" tre shtete me qeveritarët demokratë.
Texas, Indiana dhe disa shtete të tjera kanë njoftue planet për të lejue rifillimin e disa pakicave dhe aktiviteteve të tjera. Florida dhe Karolina e Jugut po rihapin plazhet.
Sidoqoftë, shumica e amerikanëve, dy-me-një, nuk janë dakord me protestuesit. Një studim i ri i Pew zbuloi se shumica ishin më të shqetësuar për përfundimin e mbylljes së shtëpive shumë shpejt sesa shumë vonë.
Guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo, i cili ka kritikue reagimin federal si të papërshtatshëm, kundërshtoi presionin për të rihapë bizneset.
Numri ditor i vdekjeve në New York ra nën 550 të Shtunën e 18 prillit 2020 për herë të parë në dy javë, por Cuomo tha se spitalet raportojnë gati 2,000 pacientë të rinj në ditë.
"Ne nuk jemi në një pikë kur do të rihapim asgjë menjëherë," u tha Cuomo gazetarëve.

4,5 miliardë njerëz - u izoluen në shtëpitë e tyne.


Provat në rritje sugjerojnë se distancimi social ngadalësoi pandeminë pasi ma shumë se gjysma e njerëzimit - 4,5 miliardë njerëz - u kufizuan në shtëpitë e tyne.
Disa vende - Spanja, Japonia, Anglia dhe Meksika - kanë lejue kufizime në lëvizje.
Por të tjerët janë duke heqë kufizimet mes shenjave se shpërthimi mund të jetë duke u lehtësue.


Zvicra, Danimarka, Gjermania dhe Finlanda rihapën dyqanet dhe shkollat pas 12 prillit 2020.


Zvicra, Danimarka dhe Finlanda rihapën dyqanet dhe shkollat këtë javë. Dhe Gjermania, e cila ka shpallë virusin "nën kontroll" pas 3,400 vdekjeve, lejoi që disa dyqane të rihapnin dhe do t'i linte disa fëmijë të ktheheshin në shkollë brenda disa javësh.

Italia dhe Irani po rihapet


Pjesë të Italisë filluan të dilnin edhe nga mbyllja, me banorët e Venecias shëtisnin nëpër kanale të qeta.
Irani gjithashtu lejoi disa biznese në kryeqytet, Teheran, të rihapnin të Shtunën, pavarësisht shpërthimit më vdekjeprurës të Lindjes së Mesme.
BURIMI: Al Jazeera dhe agjensitë e lajmeve
shenim:
Nantituj u vendosë nga redaksia e përkthimit në shqip
E djelë, 19 prill 2020

Nr. 1566 - 20.4.2020
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Andry Rajoelina (Madagascar president) braktis OBSH-Bande Gjenocidiste
Gjen kurën bimore kundra virusit për 10 ditë sherohet Gripi i kovdit!

Imazh

Andry Rajoelina (Madagascar president) braktis "Organizaten Botnore te Shndetligsise", dhe i ban thirrrje vendeve te tjera afrikane me veprue ne te njejten mnyre. Muajin e kaluem presidenti ne fjale deklaroi se shkenctaret vendas kishin prodhue nji kure vendase rezultative kunder covid19, qe ndihmon sherimin e te prekunve ne 10 dite, megjithse kriminelat e OB te Shndetligsise kane denue vet-mjekimet si kure kunder virusit. Kura organike bazohet ne bimen artemisian, me veti antimalarike, dhe bime te tjera lokale.

Simbas Celeysylv, presidenti ne fjale ka thane se Evropa ka krijue organizata me dishiren me i mbajte afrikanet te varun prej tyne. Afrika ka gjete kuren kunder covid19 por Evropa mendon se ka monopolin e inteligjences, dhe per rrjedhoje refuzojne me e njofte. Si rezultat, sonte vendi jem braktis kto organizata dhe i baj thirrje tana vendeve afrikane me veprue se ne dhe me u largue prej ktyne organizatave nderkombtare, per me krijue organizatat tona kombtare. Kerkush, asnji vend, asnji organizate nuk ka me na pengue me ece perpara, ka shtue Rajoelina, kunder "preokupimeve" te OB te Shndetligsise. (NP, 16 Maj 2020)
Autori - Zef Helmica
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4539
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Robert F.Kennedy - Jr. demaskon botnisht presidentat, kryeministrat, qeveritë dhe krye-kanibalët Bill Gay, ...në Gjermani në nji fjalim më 29 gusht 2020


JA PËR ÇFARË PO LUFTOJMË DHE ME KË PO PËRBALLEMI!
Fjalimi i mbajtur nga Robert F. Kennedy, Jr. (nipi i John Kennedi) në Berlin, më 29 gusht 2020.

Imazh

Fjalim në vendin e duhur dhe i denjë për mbiemrin që mban!
Berlin, e shtunë, më 29 gusht 2020
“Gazetat në SHBA shkruajnë se erdha këtu të flas me 5 mijë nazistë. Por nesër do të thonë jo po ishin diku te 35 mijë nazistë.
Kur shoh gjithë këta njerëz të mbledhur këtu, shikoj të kundërtën e nazistëve. Njerëz që duan një qeveri ndryshe, të hapur, duan demokracinë, njerëz që duan udhëheqës që nuk i mashtrojnë.
Duam politikanë që shqetësohen për shëndetin e bijve tanë dhe jo për pasurimin e tyre dhe të industrive farmaceutike dhe kjo është e kundërta e nazizmit.
Shikoj njerëz nga të gjithë kombet, nga të gjitha ngjyrat e lëkurës, që e duan njerëzimin, që janë këtu për shëndetin e bijve të tyre, për liri dhe demokraci.
Qeveritë i duan pandemitë, i duan për të njëjtat arësye që duan edhe luftërat, sepse u jep mundësinë të venë në veprim mekanizmat e kontrollit, sepse në kushte normale nuk munden. Janë institucione, mekanizma që kërkojnë nënshtrimin tonë. Dhe tani e dimë se njerëz si Bill Gates dhe Anthony Fauci e kanë planifikuar këtë pandemi prej dhjetra vitesh dhe tani e kanë vendosur mbi ne. Dhe tani dimë se këta s'janë në gjendje as të na spjegojnë ç'është pandemia...sajojnë numura, sajojnë një pandemi që të na futin frikën. Sajojnë këta numura që lexojmë në gazeta, që shohim në TV dhe kur shohim këta numura tmerrohemi.
S'kanë të paktën një test PCR të besueshëm. Ajo që janë të zotët të bëjnë është të krijojnë frikën. Dikur pyetën Hermann Göhring përse njerëzit shkojnë pas nazistëve. Ai u përgjigj: "Shumë e thjeshtë, s'ka të bëjë aspak me nazizmin. Vlen si për nazizmin, socializmin, diktaturën dhe mund të aplikohet në çdo demokraci apo monarki!. Kjo është natyra njerëzore. Mjafton t'u futim frikën njerëzve dhe ata pranojnë skllavërinë."
Pesëdhjetë vite më parë, xhaxhai im J.F. Kennedy erdhi në Berlin. Berlini përballej me totalitarizmin. Sot është e njëjta gjë: Berlini përballet me totalitarizmin. Prandaj sot, unë me krenari përsëris: Ich bin ein Berliner...Këtu ka flamuj nga gjithë Euopa por sot gjithë themi Ich bin ein Berliner!
Edhe diçka tjetër dua të them: s'keni kryer punë të mirë për mbrojtjen e shëndetit të njerëzve. Por keni bërë "punë të mirë" duke sjellë 5G nëpër bashkësitë tona. Dhe kanë filluar krijimin e monedhës digitale - dhe ky është fillimi i skllavërimit. Sepse duke kontrolluar llogaritë tuaja bankare, kontrollojnë sjelljen tuaj.
Shikojmë reklama në TV që thonë: 5G është duke hyrë nëpër bashkësitë tuaja. Dhe na thonë se 5G do të vendoset kudo dhe do të na bëjë jetën më të mirë. Dhe rreziku është që mjafton të pranojmë 5G. Vetëm sepse mund të shkarkojmë një video në 5 sekonda dhe jo 16 sekonda. Dhe po shpenzohen miliarda dollarë për 5G dhe shkaku i vërtetë është grumbullimi dhe kontrolli i të dhënave. Kjo shërben për Bill Gates, Zuckerberg e Lisa...por jo neve. Me satelitët e tij Bill Gates kontrollon çdo cm të globit. Dhe i përdorin edhe për njohjen e fytyrës. Të gjitha këto shpikje të mençura s'janë për ne, por për mbikqyrjen tonë dhe kontrollin e të dhënave tona.
Kjo pandemi i shërben elitës që të na diktojë se ç'duhet të bëjmë. Pandemia po përdoret për të na kontrolluar sa më mirë. Po përdoret për pasurimin e një pakice dhe varfërimin e njerëzve.
E vetmja gjë mes bijve tanë dhe atyre janë këta njerëz që janë mbledhur sot në Berlin. Dhe ne u themi: S'keni për të na i marrë lirinë, s'keni për të na i marë bijtë tanë dhe ne do ta shpëtojmë demokracinë tonë.”
përktheu Maksim Rakipaj
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 6 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 23 Tetor 2020, 10:40
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari