Lulet - Bota e Njeriut. Cila lule ju pelqen?

Ku hyjne shkencat ekzakte dhe ato natyrore duke filluar nga astrologjia,biologjia,matematika,fizika,kimia etj

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Lulet - Bota e Njeriut. Cila lule ju pelqen?

Postby Laert » 08 Jul 2009, 11:00

Lulet jane shkronjat e shpirtit

Image

Bota pa lule do te ishte si nje shkretetire.
Lulja e brishte eshte delikate dhe teper manjetike per sensin e te bukures per Njeriun. Pikturon boten e Njeriut. Te petalet, gjethet, lulet, te ngjyra, te forma mund te zberthehen kodet e botes mistike te Njeriut.
Veshtire e kam te vecoj nje lule qe me pelqen me shume. Por sot Njeriu nepermjet perzgjedhjeve te saj pasqyron portretin e vet. Pra lulet jane edhe simbole dashurie, hidherimi, lumturie,.............
Lulet jane shkronja kolorature qe pikturojne endrren, pikturen e se ardhmes, pra jane shkronjat e shpirtit.
Pra lulet jane poezia e jetes.

ImageImageImageImageImageImageImageImage
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Re: Lulet - Bota e Njeriut. Cila lule ju pelqen?

Postby I-AMESHUAR » 08 Jul 2009, 14:33

Urime per temen shume e bukur. Sepse edhe une kam pasion natyren bimore qe bejne pjese dhe lulet

Lulja e Hijes
Image
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Image
User avatar
I-AMESHUAR
Drejtues
 
Posts: 995
Joined: 27 Jan 2009, 01:10

Re: Lulet - Bota e Njeriut. Cila lule ju pelqen?

Postby ksanthi » 09 Jul 2009, 08:49

Me pelqejne shume trendafilat.
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy


Return to Shkencat Natyrore

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron