Permasa - Koncepte

Ku hyjne shkencat ekzakte dhe ato natyrore duke filluar nga astrologjia,biologjia,matematika,fizika,kimia etj

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Permasa - Koncepte

Postby Laert » 29 Jan 2009, 16:15

Përmasa (lat. dimensio,-n - matje) është sasia e hapësirës së zënë nga diçka: shtrirja, madhësia, masa; ose ndryshe gjërësia, lartësia dhe gjatësia.
Përmasa është numri i gradëve të lira të pasura për lëvizjen në një hapësirë, përmasa që janë numri i paramasave të ndryshme të përdorura për të gjithë sendet e mundshme në një model. Në përdorimin e zakonshëm, përmasat e një sendi janë masat që përcaktojnë formën dhe madhësinë e tij.

Image
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Return to Shkencat Natyrore

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron