Pesticidet shkaktojnë vdekjen e bletëve-Shqetsimi i Europës

Ku hyjne shkencat ekzakte dhe ato natyrore duke filluar nga astrologjia,biologjia,matematika,fizika,kimia etj

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Pesticidet shkaktojnë vdekjen e bletëve-Shqetsimi i Europës

Postby Laert » 10 Jun 2013, 08:01

Pesticidet shkaktojnë vdekjen e bletëve
Image
Komisioni i BE-s do të ndalojë përdorimin e tre substancave aktive
e cila dyshohet të jetë një faktor i randësishëm në paksimin e bletëve në Europë.

Komisioni Europian do të ndalojë përdorimin e trepesticide që vrasin bletët
LK 02.03.13

Komisioni Europian ka propozue ndalimin e përdorimit të tre përbërësve apo substancave aktivë si; imidacloprid, thiamethoxam dhe clothianidin, të cilat janë toksike për bletën.
Propozimi ashtë paraqitun për shkak se shumimi i bletës në Europë ashtë në paksimin drastik në vitet e fundit, për shkak të përdorimit të pesticideve bujqësore. Në Danimarkë përdoren tre substanca aktive në solucion kimik.

- Ne mund të shohim se shumimi i bletve në Europë për fat të keq ashtë në rënie. Dhe kjo ashtë aq serioze se ka disa ekspertë të cilët theksojnë se bletët mund të zhduken krejtësisht në disa vende në Evropë, thotë eurodeputeti danez Dan Jørgensen (Socialistë), Ritzau.
Dan Jørgensen, der har kæmpet biernes kamp i de otte år, han har været medlem af parlamentet, oplyser, at han sammen med en række andre medlemmer har rettet en henvendelse til Tonio Borg, der er sundheds- og forbrugerkommissær.
Dan Jorgensen ashtë përpjekë për tetë vjet ta sensibiloi çeshtjen e bletëve, si anëtar i parlamentit, sëbashku me disa anëtarë të tjerë kanë paraqitë një nënshtrimin ndaj Tonio Borg, komisionerit të shëndetësisë dhe mbrojtjes së konsumatorit.

- Çfarë do të ndodhë në se do të ndalojë përdorimin e trepesticide specifike që janë toksike për bletën?

- Tani komisioni e ka ba propozimin, dhe duhet të miratohet në Këshillin e Europës. Pra, kjo nuk ashtë se ajo duhet të kalojë nëpër një trajtim të gjatë, shumëvjeçar. Kjo çeshjte ashtë diçka që do të shkojnë shpejt procedurat, i thotë ai Ritzau.
Ashtë vlerësue se pllenim nga insektet, duke përfshirë edhe bletët, ka një vlerë prej rreth 115 miliardë dollarë në vit në BE.

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E hanë, më dt. 10.VI.2013
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Return to Shkencat Natyrore

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron