[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Proletari Forum & Italia Forum • View topic - Si luftohet myku në bimët dekorative dhe njollat e frutave ?

Si luftohet myku në bimët dekorative dhe njollat e frutave ?

Ku hyjne shkencat ekzakte dhe ato natyrore duke filluar nga astrologjia,biologjia,matematika,fizika,kimia etj

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Si luftohet myku në bimët dekorative dhe njollat e frutave ?

Postby Laert » 07 May 2011, 00:34


Moti i lagur ka ofruar kushte të mira optimale për sëmundjet e kërpurdhës si myku në bimët dekorativë dhe njollave apo pikave të kulturave të ngrënshëm frutor si mollë, dardhë, qershia, manaferrat etj.

Për fat të mirë gjënden produkte që luftohen sëmundjet në pemë dhe në bimë si; Kumulus S,
Kundër mykut/kërpudhës, që përdoren në bimë zbukurimesh dhe në pemë frutor të ngrënshëm si molle, dardhë, manaferrat dhe rrush. Ky produktë mund të përdoren edhe në toka ekologjike, kështu që ka mundësi të madhe për të marrë maksimumin e bimëve të tij dekorative, në pemë frutor dhe në perime.

Produkti është në dispozicion si një pluhur që është i përzier me ujë dhe në formë spruci me pompë përdoret mbi zonat e prekura nga sëmundja e insekteve që duket në lëvore e pemës, në gjethe dhe në njollat në frutin e sapo dalur. Është e rekomanduar për të përdorë ilaçin apo solucionin dizinfektues pak më parë nëse keni përvojë me bimët specifike dhe të pemëve që janë të evidentuar nga sëmundjet e mykut.
Sidomos në kopsht dhe në serë, që është prezentë myku, ndryshku dhe njollat e rrezeve përban një problem të fshehtë që është e vështirë për të zbuluar herët, prandaj duhet të nisi dezinfektimi herët sapo të nisi të dalin sythet në pranverë. Për bimë zbukuruese përdoret një solucion kimik kundra mykut ose kërpurdhës që përdoret në formë spray - spruci dhe është e dobishme që të përdorni produktin në fillim të sezonit, nëse ne e dimë nga përvoja se disa bimë janë të prekur nga myku dhe sëmundjet tjera fungale.


Produktet kimikatë përmbajnë squfur, që është shumë efektive në luftën kundra sëmundjeve fungale.

Njollat e mollës është kërpurdha e quejtun Venturia inaequalis, që sjellë infeksion në gjethe dhe në frutë.[/b]


Njollat që dalin në frutin e mollës - Këtu shihen njollat e zeza në mollë. Aty lehtësishtë vijnë insekte, që e dëmtojnë mollën. Insektet gjejnë një ambientë përfektë te molla.

Molla bëhet e sëmurë. aty shfaqen sëmundje që quhet kancer dhe mykë. Më shumë quhet kjo sëmundje e zakonëshme njola e frutës. molla me të tillë pika apo njolla si të zeza hahen, por nuk është e mirë në shije. Kur molla apo fruta tjera me pika në frutë nuk mbahet e freskët në magazina gjatë se prishet.

Molla me sprucë përdoret me helmë kundër sëmundjeve dhe për të larguar insektet. Disa molla marrin helmin gjatë dizinfektimit me sprucë, kur ato janë këputë me synim që tï ruajnë në magazina për një kohë të gjatë nga prekja nga infeksioni pa u sëmurë. Prandaj njerëzit duhet t'i lajnë mollat para se t'i hajnë, për t'i heqë helmin nga fruti.
Shumë njerëz duen të hajnë molla pa helme, pra molla ekologjike prandaj duhet kultivuesi apo kujdestari i frutorëve nuk duhet të përdorë helme.
"Disa lloje mollë nuk janë aq të lehta të infektohen nga çdo sëmundje nga kokrra tjera. Ata mundet vetë të asgjësojnë infeksioni e sëmundjes. "Është mirë që kultivuesi i frutave t'i ketë kësi lloj mollë të tillë. Pra, ato mund të blehen për t'i ngrënë. "


E pregatiti në shqipë Bep Martin Pjetri
E shtunë, më 7.V.2011
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Return to Shkencat Natyrore

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest