Ku hyjne shkencat ekzakte dhe ato natyrore duke filluar nga astrologjia,biologjia,matematika,fizika,kimia etj
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Gjeni IP adresën e emailave në Hotmail. Gmail dhe Yahoo
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4555
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Gjeni IP adresën e emailave në Hotmail. Gmail dhe Yahoo

Shkruan: Arsim Gjinovci

Kthehu mbrapa...

Ka shumë njerëz që mendojnë se përmes e-mailit mund të dërgojnë porosi dhe të mbeten anonim, ose si thotë populli duke e “hedhur gurin dhe fshehur dorën”, por pikërisht këtu gabojnë. Në internet asgjë nuk është anonime. Nëse dëshironi të gjeni IP adresën e personit që ju dërgon e-mail qoftë nga kureshtja apo ndodh që dikush ju shqetëson me e-mail, në Hotmail, Yahoo apo Gmail këtë mund ta bëni në mënyrë shumë të thjeshtë. Çdo e-mail i përcjellë, përveç tjerash në vete përmban edhe informatat në detaje, kush e ka dërguar, kur, nga cili vend. Shikoni video udhëzimet në këtë artikull se si mund ta gjeni IP adresën e personave që ju dërgojnë e-mail.

Udhëzimet janë me zë, prandaj lëshojani zërin altoparlantëve!U morë prej linkut http://www.mjellma.net/revistamjellma/a ... =&ucat=10&
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4555
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
5 kërcënimet tipike e kompjutrit

”Si mund të mbrojtur kompjuterin(KP.) tuaj?”
5 shkurt 2015
Rasmus Elm Rasmusen, Ekspert i kompjutrit
U morë nga gazeta e së Dielës "Søndagsavisen" e dt.
Kërcënimet i sillen kudo kompjutrit(KP..)kur ju shkoni online. Ma shpesh kjo kat ë baji me paratë tuaja që janë në rrezik.
Shumica e softuerit(programeve të KP..) të damtuem që ka me bollëk në internet ka shpërthyer në vitet e fundit. Sot ka kaq shumë lloje kërcënimesh, që të dy palët si përdoruesët dhe kompanitë e sigurimit nga viruset luftojnë për të mbajtun nalt nivelin e sigurisë nga viruse. Shumë prej tyre janë të dizajnuara për të marrë para nga përdoruesit.

Por si ju duhet të dini ju të sigurt, kur ju shfletoni në internetë, kontrolloni email apo lëvizin në mediat sociale?

5 kërcënimet tipike e sigurisë

Këtu janë shqyrtue pesë nga llojet ma të zakonshme të kërcënimeve të sigurisë, kështu që ju e dini kur ka rrezik. Ju me këtë rastë merrni këshilla se çfarë do të thotë për ju

1. Parapritë e KP. tuaj - Krymba dhe trojanët(lloje virusesh)
Imazh

Forma ma e zakonshme e kërcënimit ndaj KP. Tuaj janë viruset. Ato karakterizohen nga kopjimi i vetes dhe të përpiqet të përhapet në kompjuter kur ata ndodhen. Më shpesh këto janë krimba, të cilat janë programe të pavaruna, apo shtriga trojane, që fshehen prapa programeve të padëmshme që zvarriten mbi kompjuterin tuaj.¨
Kur kompjuteri juaj godit nga një krimb apo trojan, si tipike e veprimit të ngadalshëm të kompjutrit. Ndërsa KP. i juej refuzon për të sjellë Windows Update apo të depërtojë në faqet e caktueme të internetit. Softwaret e sigurisë kanë funksione për të rinovue ose drejtue, dhe gjenë gjithashtu software në kompjuterin tuaj që ju nuk e dini asgjë se si erdhën.
Për të mbrojtur veten kundër këtyre viruseve duhet të jetë siguria e software tuaj të jetë në gjendje për të trajtue krimbat dhe shtrigën trojane. Bani rregullishtë skanimin dhe kërkoni në të njëjtën kohë për të mbajtur Windows-in dhe programet e duhuna të KP. Përdorni gjithashtu të hapni filat, veçanërisht ato të shkarkohen nga burime të panjohura.

2. Një spiun në kompjuterin tuej - Spyware
Imazh

Një program i fshehur që përgjon në KP. tuaj, ose për të bombardue ty me reklama ose për të vjedhur informacionin tuaj të llogarisë bankare apo tjera. Nëse shfletuesi(browswer) juaj kur keni ndezë KP. dallon se ndryshon faqen e sfondit të KP. apo llojin e makinës të kerkimit, pa e kërkue, gja që ashtë një tregues se ju ashtë infektue nga një virus kompjutri i juej. Për të shpetue KP. me Spyware mund të provoni orientoni software tuaj të sigurisë në mënyrë të sigurtë.

3. Bllokimi dhe zhvatja me anë të Ransomware(një lloj virusit)
Imazh

Një program i sofistikuem djallzor të merr kontrollin dhe bllokon filat e kompjutrit tand. Ndodh kjo fillimishtë kur keni pague një shumë parash. Sapo i pagon ato para përdoruesi i kompjutrit menjiherë të çliron filat nga bllokimi duke rikthye në stabilitetë. Ransomware të kalzon në mënyrë tipike se si depërton nëpërmjet një fili në kompjutër duke të mashtrue me synim që ta grabisë. Infeksioni nga virusi zakonisht mund të hiqet me anë të software të sigurimit. Për me kenë i mbuluem nga agresioni i viruseve grabitqare ashtë e rekomanduem të bahet kopja e sigurisë të filës në një disk të jashtëm të kompjutrit tand.
Imazh


4. Frikësimi për të pague – scareware(virus)

Një paralajmëruese ekspozohet në kompjutër papritun dhe të kalzon se kompjutri ashtë infektue me viruse ose të thotë se duhet riparue. Menjiherë të ofrohet nji program, që ta zgjidhë problemet, nëse ti i paguen një shumë parash. Por, programi i shfaqun ashtë në fakt një virus. Për të shmangur kurthin e programit ashtë e randësishme që ju të mos klikoni në lidhjet në mesazhin që ju ofrohet, por e mbyll atë menjëherë si zakonishtë.

Scareware
Në zhargonin kompjuterik, scareware identifikon një klasë e softuerit me qëllim të keq apo ndryshe i shërbimeve të kufizuem instalimi i të cilit ashtë sugjerue për përdoruesit përmes teknikave të marketingut të drejtë, ose duke përdorë metodat e inxhinierisë sociale. Sot ata janë ma shpesh të grupueme nën klasën e malware të njohun si rogueware ose FraudTool.
Imazh
5. Jini të kujdesshëm ku ju klikoni - Phishing

Disa nga faqet e internetit janë të dizajnueme për mashtrim në lidhje mbi informacionin e llogarisë të juej bankar ose instalojnë teknikët software me qëllim të keq në kompjutrin tuaj. Kontaktoni bankën tuaj menjiherë nëse ju dyshoni se informacioni bankar i juej ka kenë i zbuluem. Për të shmangë faqet e rrezikshme, ju mund të instaloni te kompjutri programin ”Web of Trust” (http://www.mywot.com) që ju paralajmëron përpara se të klikoni mbi to.

Phshing
Phishing ashtë një fenomen i internetit në të cilën mashtruesi përpiqet të mashtroji përdoruesin e internetit në mënyrë të atillë që të mos dyshoji në marrjen e kodit të emnit të përdoruesit, fjalëkalimin, kartën e kreditit apo informacion bankare online. Kjo ashtë e zakonishme nga përdoruesit, që marrini një e-mail ose p.sh. një mesazh të drejtpërdrejtë në Twitter, ku përmbajtja e përdoruesit të paraqesë informacionin e tij në email, që e ban njeriun të hyji në një faqe interneti të rreme që duket si psh. Banka.

SIGURIA FALAS

Për të mbajtun kompjuterin tuaj të sigurt kërkon të paktën një antivirus i fortë dhe program anti-spyware dhe një firewall të mirë. Kjo lloj programi mbrojtës nuk duhet të kushtojë të holla.
Me Comodo Internet Security (comodo.com) ju mund të keni të dy në një program të shkëlqyer falas.
Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të instaloni një pajisje skanimi të mirë, të tilla si psh. Malwarebytes Anti-Malware falas (malwarebytes.org) që kontrollon KP. nga kërcënimet e njohuna.

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E shtunë, më dt. 7.II.2015
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 24 Nëntor 2020, 14:53
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari