Me kete deshiroj te hap nje horizont te ri ne rrymat teologjike e filozofike te ndryshme qe lindin si nevoje e ushqimit shpirteror dhe mendor te njeriut.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 11 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Si, ku dhe kur do të rrafshohen konflikte ndërfetare n'botë?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
SHBA, makinë dhuratë për pastorin Jones

E henë, 18 Tetor 2010 08:17

Pastori protestant Terry Jones, i cili një muaj më parë kishte kërcënuar se do të digjte tekstin e shenjtë të Islamit, Kuranin, gjatë përvjetorit të 11 shtatorit, rrëzimit të kullave binjake ku humbën jetën rreth 3 mijë persona, ka marrë dhuratë një makinë nga një koncesionar i Nju Xhersit. Në këmbim, ai duhet të premtojë se nuk do të praktikojë kurrë atë që kishte kërcënuar të bënte, djegien e Kuranit. Deklarata e tij në atë kohë indinjoi të gjithë komunitetin ndërkombëtar dhe nxiti protesta të dhunshme kundër amerikanëve në Lindjen e Mesme. “Meqë pastori Jones është angazhuar ta mbajë premtimin e tij, ne jemi impenjuar të mbajmë tonin”, tha koncesionari që i kishte rezervuar atij një “Hyundai Accent 2011”, me vlerë 13.600 dollarë, dhe “pastori e pranoi ofertën”. Një zëdhënëse e pastorit tha se ai ka ndër mend t’ia dhurojë makinën një qendre bamirësie myslimane.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 11 postime · Faqe 2 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Shkurt 2021, 19:13
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari