Me kete deshiroj te hap nje horizont te ri ne rrymat teologjike e filozofike te ndryshme qe lindin si nevoje e ushqimit shpirteror dhe mendor te njeriut.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
A duhet feja sikurse shtetetet e qyteteruar të djegin libra
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
A duhet feja sikurse shtetetet e qyteteruar të djegin libra, simbole fetarë,.....?
Imazh

E enjte, 26 gusht 2010
E drejta e djegies së Kuranit sipas Ministrit Ungjillore Kryerjen e në 11 shtator të 2010 në qendren memoriale te viktimave të 11 shtatotrit te 2000
Gazeta NY Times Raporton:

Gainesville, Fla. –

Nëse ndërtimin e një xhamie islame pranë Qendrës Zero, pastori ungjillore Terry Jones, 58 vjeç ka në plan të përkujtoj 11 shtatorin e sulmeve duke djegë me anë të një zjarri të madh Kuranin. Z. Jones, 58, një menaxher i ish hotelit me një fytyrë të kuqe dhe një mustaqe të bardhë argumenton se si një i krishterë amerikan ka të drejtë që të djeg librin e shenjtë të islamit, sepse "është e mbushur plotë me gënjeshtra." Ai ishte vitin e kaluar, kur ai shpalli një shenjë në kishën e tij duke u shprehur se "Islami është i djallit."

Por tani në qendër të vëmendjes botërore ka ndryshuar. Me debatin në Nju Jork ka ngrite tensionet fetare dhe prifti Jones ka tërhequr papritmas mijëra tifozë dhe kritikët në Facebook, ndërsa e gjithë bota që ai është duke u paraqitur si një simbol i ndjenjave amerikan anti-islamike.
Krerët muslimanë në disa vende, duke përfshirë Egjiptin dhe Indonezinë, i kanë dënuar zyrtarisht atë dhe kishën e tij, Një grup islamik në Angli ka përfshirë edhe përpjekjet Jones 'në YouTube një video që inkurajon Muslimanët do të "ngrihen lart dhe të kalojnë në akte dhune ndaj tij.
"Mund ta imagjinoni se çfarë imazhin do të sjellë në botë Djegia e Kuranit?", tha Ibrahim Hooper, një zëdhënës i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike në Uashington. "Kjo do të shtojë rrezikun sa herë që ka një prani amerikane në Irak apo Afganistan?"

Z. Jones, në një intervistë të gjatë në kishën e tij, tha se ai shpresonte sinqerisht që planifikon të Djegë Kuranin, djegia nuk do të çojë në dhunë. Ai hodhi poshtë idenë se mund të vënë trupat amerikane në rrezik më të madh, dhe - duke i bërë jehonë predikimet e tij - ai tha se kisha e tij ishte e persekutuar. Ai tha se banka e tij kohët e fundit kërkoi kthimin e menjëhershëm të bilancit 140.000 $ në peng kishës; se sigurimi i tij prona kishin dalë pasi ai njoftoi në fund të korrikut se ai synon të djegë kopjet e Kuranit, dhe pse që tani kërcënimet me vdekje i vijnë rregullisht. "Ne duhet të jemi të kujdesshëm ndaj terroristave islamik," tha ai. Ai ka një këllëf revoleje si e drejtë për vetmbrojtje në pantallona të shkurtra të tij xhins dhe mban një pistoletë kalibër 0,40-, të cilën ai tha se ishte e licencuar për ta përdorë për vetmbrojtje.
’’Reagimi ndaj aktit te djegies ," shtoi ai, "ka qenë shumë më e madhe se ne prisnim."
Z. Jones i cili duket të shpenzojnë më shumë nga koha e tij brenda një zyre të lagësht, të errët me një poster nga filmi "Braveheart" dhe një foto të ish-presidentin Xhorxh W. Bush, duket të jetë kryesisht i harruar në pasojat e mundshme për planet e tij. Duke folur shkurtimisht me një çështje-të-vërtetë, ai tha se ai nuk mund të kuptoj pse të krishterët e tjerë, duke përfshirë edhe shoqata ungjillore të vendit më të madhe, që vazhdojnë të heshtin,. U bëri thirrje për për të anulluar pjesmarrjen ne inaaugurimin e ndertimit të nje xhamie prane Qendres Memoriale te 3000 viktimave te Terrorit Islamik mbi 2 Kullat Binjake dhe të tjera në SHBA.

U shqiperue teknikishte dhe u korrektue ne shqipe nga www.proletari-kulturë.com
Dt. 7 shtator 2010

U morre nga linku; http://immigrationmexicanamerican.blogs ... ister.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pastor protestantë Terry Jones shpjegon pikëpamjet e tij të internetit Organizatës.
Imazh

Kisha amerikane u kërkon të krishterëve për të djegur Koranin
autori; Helsingin Sanomat
23.8.2010 10:54
Kisha amerikane i kërkon të krishterëve për të djegur librin e shenjtë musliman Kuranin. Në kishen e Floridës do të zhvillojë një "djegje në shtator të 2010 Ditën Ndërkombëtare të Kuranit ’’11 shtatorin diten e përkujtimit te sulmeve terroriste’’.
Kisha reklamohen rast në internet dhe faqe rreth. Rrjeti i organizuar ne internet janë të ftuar të paraqiten para kishës e të krishterëve për të djegur në 11 shtator Kuranin prej orës 18-21.
Qendra e paqes se Kishes thotë se duhen kujtuar viktimat dhe të kundërshtohet Islami.

"Ne besojmë se Islami është djalli dhe se ajo do të çojë në miliarda njerëz në ferr, kjo është një fe mashtruese, është një fe e dhunshme, dhe është vërtetuar shumë, shumë herë," tha Terry Rev Jones një kanal televiziv të SHBA CNN.
Jones ka shkruar më parë, se Islami është e shejtanit, një libër (në finlandisht "Islami është Satanai"), dhe kisha shet kriklla me birrë, kafe dhe bluza, i cili lexon titullin e librit "Islami është Satanai".
Kisha ka përhapë mesazhin e tij në shërbimin te YouTube video.
"Pyesni veten, a keni parë ndonjëherë një muslimanë me të vërtetë të lumtur? Kur ata janë në rrugën e tyre në Mekë? Kur ata të mblidhen në një xhami në katin përdhe? A duket si një gëzim të vërtetë në fe," Jones pyet një video Youtube. Ja si përgjigjet ai:
"Jo, unë mendoj se ky është fe e djallit."
Komuniteti ndërkombëtar në Facebook për djegien e Kuranit ka mbledhë mbi 5 700 tifozë.
Muslimanët dhe të krishterët kanë kundërshtuar këtë projekt. Shoqata Kombëtare e evangjelistëve, e cila është organizata më e madhe evangjeliste i bëri thirrje kishës që të anulojë aksionin anti-islam.
Shoqata u banë thirrje se ngjarja mund të shkaktojë në mes të krishterëve dhe muslimanëve në mbarë botën tensione.

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ame ... 5259549139
E perktheu qendra kulturore http://www.Proletari-Kulture.com
u morre në finlandisht.
5.IX.2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Të nderuar miqë!

E papranueshme esht kjo sjellje e dhuneshme qe i behet nje feje nga nje kishe protestante ne Florida.
SHBA qe esht tempulli i Lirise dhe i Demokracis duhet ta ndaloji ket veper qe quhet sakrilegj, nje veper qe per mua esht antifetare, si e tille antinjerezore, antishoqerore sepse Bota nuk don konflikt sikurse ne mesjete. E drejta per t'u shprehe per fete nuk duhet tejkaluar deri ne ate kufi sa te fyeji ndjenjat e gati 1 milardi njerzish musliman ne bote.
Kjo sjellje harbute ndaj feve shfaqet kryesisht jo vetem ne vendet islamike kunder tarikateve islamike sikurse ne Irak, Pakistan, Iran, Siri, Indi, etj,.., por kjo ndodhe edhe ne boten e qyteteruar sikurse ndodhi ne Danimark dhe tashi ne SHBA.
Une mendooj si ngjarje e shemtuar dhe e papranueshme qe vjen nga kisha amerikane protestantese esht nje vend i lokalizuar dhe denohet edhe nga kisha te tjera protestante ky gjest i neveritur.
Mendoj qe reaksioni i ketij veprimi te nje prifti nga bota islame duhet te jete njerezore dhe jo sikurse ndodhi me djegien e flamurit danez apo te djegieve te ambasadave daneze me nje menyre aspak dinjitoze.
Bota islame duhet te qyteterohet dhe jo te manifestoji dhune, tmerr per nje sjellje te ndonji piktori racist danez, antiislamik, apo ndaj nje prifti protestan ne Amerike sepse ne nje fare menyre ja perlifj, apo i jepe te drejte piktorit dhe priftit qe i kane be ate fyerje.
Bota islame te zgjedhi rrugen e qytetrimit ne reagime te tilla dhe jo rrugen e mesjetes, e tmerrit dhe revoltave shnjerezore sikurse kane ndodhe dhe priten te ndodhin.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pastori protestantë: ’’Ne djegum Kuranin sipa planifikimit’’
Imazh


Pastori, Terry Jones i ndodhur në kishën protestante të vogël në pylli World Outreach, në Florida ka tërhequr vëmendjen e botës për atë, sepse ai do të djegë Koranin në 9- të vjetorin e sulmeve terroriste të 11-të Shtator 2001. - Foto: RAOUX JOHN / AP


U shqiperua nga http://www.proletari-kulture.com
8.9.2010
U morre nga linku; http://jp.dk/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Shkurt 2021, 19:03
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari