Me kete deshiroj te hap nje horizont te ri ne rrymat teologjike e filozofike te ndryshme qe lindin si nevoje e ushqimit shpirteror dhe mendor te njeriut.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Islamistet te huaj e kosovare ne sulm kunder suedezeve
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KUJDESNI SUEDEZ DHE BOTA NORDIKE ME FENE E TJETRIT! ASKUSH NUK E DENIGRON PROTESTANTIZMIN! PSE FYENI FENE E TJETRIT?

Piktori Lars Vilks

Te gjithe bertasin Allah Ykber


Dy te rinje musliman kosovar djegin shtepine e karikaturistit svedez Lars Vilks
(Incendiata la casa di Lars Vilks = Digjet shtepia e Lars Vilks)

Artistin svedez Lars Vilks qe beri nje karikature te Muhametit, e sulmuan ne Universitet per ta vrare dy te rij musliman kosovar. Pastaj mbas dy ditesh tentuan ta digjnin ne shtepine e vet duke i dhene zjarr shtepise se tij.

Publikuar me 10 mars 2010 ne gazeten italisht http://www.uaar.it/news/2010/05/16/ince ... ars-vilks/

Shiko ne YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=W5idpyrBlNU&feature=fvsr
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Revolte e islamikeve ne Suedi ndaj karikatures se Muhametit te vizatuar koken e Muhametit me trupe qeni nga suedezi Lars Vilks


Sulmi zjarr mbi Lars Vilks


Ne shtëpinë e karikaturistit te Muhametit si qen, suedezi Lars Vilkes ishte nje nate qe jane përpjeke ta djegnin.

Sulmues të panjohur kanë goditur një dritare dhe kane hedhe benzinë në shtëpinë e Lars Vilks në qytetin Skåne. Pastaj u duke shtellunga e zjarrit në shtëpi. Artisti nuk është në shtëpi natën e djeshme, kur ai qëndroi te një mik. Policia ka informuar Lars Vilks për shpërthimin e zjarrit, dhe me te shpejte artisti shkoi në shtëpinë e tij.

"Është mbushur shtepia me policë dhe policia të flasin me mua kështu që unë nuk mund të them më shumë tani per shkakun e zjarrit," thotë Lars Vilks. Per kete, ju mund të merrni informacion te policia
Lars Vilks është konfrontuar gjithashtu me nje sulm në Universitetin Uppsala të martën.
Duke komentuar mbi sulmin e fundit ndaj karikaturistit Vilks, - thotë Kryetari i Shoqërisë Free Press, Lars Hedegaard: "Unë jam habitur. Si munden burrat lehtas te hyjnin per te vrare në shtëpinë e Vilks e disa ditë pasi artisti ka qenë të sulmuar nga një turmë në Uppsala? Çfarë bëjnë aty policia suedeze? Dhe ajo që ata mendojnë të klasës politike suedeze? Miku im nuk ka një politikan të vetëm suedez, qe nuk dha asnjë koment mbi sulmin në Uppsala.
"Tani është koha për të treguar solidaritet. Ai është tani nën kërcënimin për vdekje. "Tha Lars Hedegaard.

15 Maj 2010 Uwe Jensen
http://www.sappho.dk/brandattentat-mod-lars-vilks.htm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pak per krahinen jugore suedeze - Skonë ne suedisht – Skåne
Imazh

Skone eshte nje krahine me nje siperfaqe prej 10.908 km2 - eshte gati sa gjysma e Shqiperise akuale. Ne juge laget prej Detit Balltik, Oresun( Øresund) dhe Kattegat. e Aty banojne rreth 1 milion banore.
Skåne ka liqene me te rendesishme si; Ringsjön dhe Vombsjön. Qytete me te medhaja ne Skone jane; Malmo, Helsingborg og Lund. Per 15 minuta shkohet me anije prej Helsinborgut te Suedise ne qytetin Helsingor te Danimarkes.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Policia suedeze arrestoi dy burra shqiptare per atentatin e venies se zjarrit ne shtepine e Lars Vilks

17. maj 2010 Uwe Max Jensen

Policia suedez ka arrestue gjatë fundjavës gjate nates se te shtunes te dates 15 maj 2010, qe kaloi arrestoi dy persona për bombën e zjarrit kundër shtëpisë Lars Vilks 'në Skåne. Sipas burimeve të mire-informuar ne Blogun ’’Xhihadi ’’ ne Suedisht në Malmo, ishin te perfshire ne kete atentat vëllezërit e arrestuar Mensur dhe Mentor Alija dhe (blogu ne Suedisht përmbante një nivel të lartë, por të dhënat duhet padyshim të merren me kujdes). Vëllezër ishin ne sfond thuhet se Suedisht-Shqiptare.
Imazh
Mensur Sulli Alija

Blogu Lars Vilks 'ishte fundjavë, ku përsëri u hacked, pas sulmeve të së martës në Lars Vilks në Universitetin Uppsala. Lars Vilks ju kerkua te komentoi mbi sulmi me armë zjarri në shtëpinë e tij. Për më tepër, ai mundi të deshmoi se jashtë shtëpisë u gjetën dy thika. Por bloget janë edhe një herë është përsëri hacked. Përpjekjet janë duke u zhvilluar për të marrë Vilks.net të funksionojë përsëri.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Islamisti shqiptar ne Landskrona arrestohet per venie zjarri te shtepise se lars Vilkes
Imazh
ZJARR NE SHTEPINE E lARS vILKES NE NATEN E DT.15 MAJ 2010


Mentor Alija shqiptare islamike i dl.1989 - 21 vjec u arrestua në orën 21 të shtunësn e dt.15 maj 2010 për zjarrvënie të qëllimshme kundër Lars shtëpi Vilks.
Policia zbuloi atë pjesërisht përmes një lënie te një xhaketë dhe dy thika ...
**Mensur Alija - 19 vjec
Sipas informatave të fundit, vetëm në HD ka gjithashtu një 19-vjeçar të arrestuar. (Ashtu si vjetër si Mentor ....) i vëllait interesante për studim: vëllai Mentor Alija. Nje faqe Akademik rreth islamit. I riu është shumë i interesuar në atë që dhe një mik i mirë me hatpredikanten islamike Anas Khalifa.
**
Këtu ju shihni arrestimit natën e fundit në Farm te reparti i bakrit në Landskrona:

Më shumë të njohur shqiptarë islamikë në Kaliforni:

Kushtrim Ademi dhe Abdurrahman Nika, që kanë kryer hatmordet shtazarak mbi

Chapel Street në Malmö.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dy të rinj arrestohen për sulmin me zjarr te Vilks


Të dy "vellezrit prej Landskrona " dyshohet se kanë tentuar për të vendosur zjarr në shtëpitë e Lars Vilks ka kërkuar mbrojtje avokatie. Njeri prej tyre eshte në spital dhe nuk do të jenë të pranishëm në seancën e paraburgimit para Gjykatës së Qarkut në Helsingborg per shkak te demtimit nga djegia.

Prokurorja Charlotte Österlund argumentoi se Mentor Alija (të vjetra të vëllezërve) për shkakun e mundshme është i dyshuar për zjarrvënie tentativë në natën midis 14 dhe 15 maj Ai mohoi nëpërmjet avokatit të tij per akuzen e krimit.

Mentor Alija esht i arrestuar pasi policia gjeti gjërat në shtëpinë e Larsit, duke sugjeruar se ai ka një interes në krimin ndaj Lars Vilks. Përveç kësaj, një prej objekteve të gjetura në kopsht te Lars Vilks ka te beje me sulmin e lidhura me Mentor Alija. Prokuroria duhet të mbledhe te dhena per te deri në 1 qershor 2010.

Avokati Yngligens pranon se provat kundër gjendjes së klientit të tij është e trishtuar:

- Por ai i ka dorëzuar një shpjegim të arsyeshëm për gjetjet e policisë në kopsht Vilks. Ajo nuk është si ai u largua nga gjërat atje.
Dëgjimi ndaj te paraburguarit Alija filloi në orët e pasdites në gjykatë pa praninë e tij personale, pasi ai shtruar aktualisht në spital në Helsingborg, ku ai po kujdeset për djegiet qe duhet të ketë ndodhe gjate sulmit me armë zjarri në banesë.
- Ai nuk është i aftë për t'u dëgjuar. Është e pamundur për të transportuar atë këtu, "tha kryeprokurorja.
Edhe pse eshte më i vogli nder vëllezërit ka mohuar nëpërmjet avokatit të tij Lennart Nilsson për çdo përfshirje në sulmin ndaj banesës.
Mentor Alija u arrestua të shtunën e dt.15 maj 2010 në shtëpinë e tij në Landskrona nga policë të armatosur rëndë. natën e diel kundër Akademik Alija qe u akuzua në mungesë të tij dhe në mëngjes policia diten e diel e ka mbajtur nen arrest. Ai ishte pastaj në Spitalin Helsingborg.

Sipas prokurorëve Charlotte Österlund ai është dëmtuar, por në qoftë se ai e kishte këto në kuadër të sulmeve zjarrvënës kundër artistit Lars shtëpi Vilks ajo nuk do koment.

Policia erdhi te vëllezërit Alija sipas gjurmëve, ku njeri prej tyre ka lënë pas një xhaketë ne kopshtin e Lars Vilks. Xhaketë u gjet në baze te adresën te cipsit te celularit te njerit prej tyre.


Marre prej Fria Nyheter – 18 maj 2010
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk

Mentor Alija
Dl.1989.04.20 (Man)
Adresa
Numri i postes se komunes 26143
Banon ne Landskrona


Merimangat e shpellave orientale
Imazh

- Çdo komb është arkitekt i fatit të tij, por edhe çdo komb është armiku më i madh i vetvetes së tij. Kur një komb është në krizë, kjo do të thotë se ai është në krize të të kuptuarit dhe të mungesës së identitetit të vërtetë të tij. Sepse, po të shohim arkeologjinë e mendimit të kombit shqiptar, do të zbulojnë këto gjera: mrekullitë, kontradiktat e mëdha të shekujve dhe pluhurin e perandorive sunduese. E vërteta e historisë së kombit shqiptar nuk është një barrë mbi kujtesën e tij, por është një ndriçim i plotë i tërë qenies së tij, si komb i lashtë.

Ne si komb nuk duhet të marrim mësim nga shkolla të nacionalizmit të kuq dhe sulltanizmit të qelbur, si dhe etjes për lavdi të rrejshme kombëtare, të ndërtuar mbi mite joreale dhe iluzione. Ne të gjithë jemi dëshmitarë se në Gadishullin Ballkanik ka ende kombe që nuk e duan lirinë dhe të vërtetën, sepse janë të kënaqur me gjendjen e tyre të mjerë dhe të dehur, prandaj edhe ne si komb nuk duhet të hyjmë në këtë vijë të kuqe të nacionalizmit të kuq, sulltanizmit aziatik të qelbur dhe mbetjes në gjumë të përjetshëm. Të gjitha heroizmat e një kombi, burimin e kanë nga mungesa e reflektimit, lirisë dhe identitetit. Ndërsa ambiciet kafshore të disa nga “pseudointelektualët” dhe “akademikët” e kombit shqiptar dalëngadalë po i thyejnë lidhjet e gjakut të pastër të Kombit Shqiptar, dhe kanë filluar t’i harrojnë detyrimet dhe mirënjohjet ndaj figurave të kulturës dhe të identitetit të Kombit Shqiptar, thjesht kanë harruar të vërtetën dhe rrënjët e tyre.

Me një fjalë, mund të themi se është pikërisht kjo natyra e ambicies kafshore të kësaj elite të mjerë orientaliste dhe sulltaniste të kombit shqiptar, për t’i bërë njerëzit gënjeshtarë dhe mashtrues, për të fshehur të vërtetën, duke u marrë më shumë me gënjeshtrat orientale-islamike, pastaj duke luajtur lojën e zhonglimit, flasin tjetër gjë nga gojët e tyre, ndërsa në zemrat e tyre qëndron sulltanizmi dhe demonizmi, pastaj kanë arritur që t‘i shkurtojnë të gjitha miqësitë dhe t’i zgjerojnë armiqësitë në masën e interesit të tyre vetjak, dhe janë duke u munduar që gjoja të shpalosin një fytyrë të mirë(maskë), pa ndihmën e vullnetit të mirë, pastaj ushqimit dhe mbështetjes në rrënjët e së vërtetës. Ndërkaq, ata (elita orientaliste dhe sulltaniste) dhe tërë kombi shqiptar duhet ditur se çdo njollë (turpi) do të thotë të prodhosh një dogmë, e cila buron nga satanizmi i zemrave të tyre të sulltanizuara dhe të demonizuara. Kështu që duhet pasur kujdes, se si kjo elitë orientaliste dhe demoniake luan me trashëgiminë, kulturën, identitetin origjinal, civilizimin e kombit të vërtetë dhe të mrekullueshëm shqiptar.

Prandaj nuk duhet t‘i lihet vend këtij llumi pseudointelektualësh dhe kësaj elite orientaliste, sepse, po nuk u pengua kjo rrugë e errët e kombit, që i prin kjo elitë orientaliste, pastaj janë edhe disa individë që duan më shumë orientin dhe sulltanizmin, sesa Oksidentin dhe integrimin, apo bashkimin në familjen e tyre evropiane, do të mund të vijë deri të humbja e lirisë, identitetit, kulturës, qytetërimit dhe kështu do mund të shkonte drejt një shkatërrimi të plotë të vetë kombit. Kjo është ambicia dhe vetëkënaqja e kësaj elite orientaliste dhe sulltaniste e kombit shqiptar; i thyen lidhjet e traditës, kulturës, civilizimit, i harruan detyrimet që patën, u bënë mosmirënjohjes ndaj miqve, thjesht janë bërë njerëz gënjeshtarë dhe mashtrues, të cilët e fshehin të vërtetën, i tregojnë përralla kombit te tyre, e manipulojnë etj., etj., ia shkurtojnë të gjitha miqësitë në masën e interesit të tyre personal dhe egoist.

Thjesht, me këtë gjendje kjo elitë orientaliste dhe sulltaniste po mundohet që, me anë të përpjekjeve të vazhdueshme, t’i detyrojë qytetarët që ta përbuzin vetveten, identitetin e tij, kulturën e tij e deri edhe vetë kombin . Kjo është ajo që unë e quaj shpesh ferri apo gehena në mesin e një elite dhe individ të çmendur dhe sataniste. Po ashtu, kjo elitë orientaliste dhe sulltaniste, në mënyrë tepër të shkujdesur dhe me një sy oriental, formon edhe bindje të satanizuara dhe qesharake, duke e mbushur vetveten kështu me gënjeshtra aziatike, pastaj me një pasion të paligjshme, saqë arrijnë deri edhe sa t’ua propozojë edhe të tjerëve këtë helm aziatik dhe satanist, të quajtur “merimangat e shpellave të satanizmit oriental”.

Duhet ditur se, për aq kohe sa bota do t’i duartrokasë së keqes së madhe, gënjeshtrës dhe padrejtësisë, përmbytja e kombit do të vazhdojë. Gjithashtu, për aq kohë sa nuk arrihet të kuptohet liria dhe të njihet e vërteta, mund të thuhet se burgu vazhdon vetëm për ata që mendojnë se fizikisht janë te lirë, duke harruar se janë të burgosur dhe skllavëruar shpirtërisht. Një komb që ka qenë me shekuj i pushtuar dhe i infektuar nga veset dhe sindromat otomane nuk është ai çfarë mendon dhe shfaqet në hije se është, por ai në të vërtetë është çfarë e fsheh në vetvete thellë. Ndërkaq, në këtë botë kam parë të jenë zhvilluar protesta kundër krizës ekonomike, luftërave, rrezikut të një lufte bërthamore, terroriste, kundër politikaneve me një qeverisje të korruptuar, por unë nuk kam parë ende te jetë zhvilluar ndonjë protestë kundër krizës nga rënia e moralit të njerëzimit, kundër materializmit të shpirtit të njeriut dhe dhjamosjes së tij. Nga kjo mund të themi se drejtësia dhe e vërteta nuk do të vijnë kurrë, përderisa Kombi Shqiptar nuk rilind dhe nuk ushqehet nga rrënjët e tij.

Megjithëkëtë, është një shpresë e fshehur brenda vetë qenies sonë si komb, se vërtet ka nga ata që e duan të vërtetën dhe historikisht dihet se e vërteta gjithmonë del fitimtare, sepse i ka rrënjët në qiell. Mbi të gjitha, një gjë është e vërtetë, se e vërteta qëndron te një pakicë njerëzish, ndërsa shumica e njerëzimit endet mbi akullin e hollë të një bote mashtrimi dhe gënjeshtare. Dhe nga kjo pakicë njerëzish mund të arrihet deri te madhështia e kombit shqiptar, duke e pasur si pishtar përpara vetes të vërtetën, e cila do e çojë sigurt drejt rrugës dhe qëllimit të nisur. Nga përvoja e historisë së njerëzimit mësojmë se rruga e së vërtetës së një kombi ka fituar gjithmonë. Nëse kultura e një kombi buron nga fryma e dashurisë, të vërtetës, artit dhe mendimit tij rrënjësor, atëherë askush nuk do të mund ta shuajë dhe skllavërojë atë.

Kujtimet historike të njerëzve fisnikë, të guximshëm dhe me famë të mirë nuk lejohet të vdesin asnjëherë, sepse veprat e tyre madhështore janë pjesë e njohurisë së atij kombi dhe pasardhësve te tij. Çdo individ duhet që me besnikëri dhe me të vërtetën të ruajë trashëgimin kulturore dhe identitetin e tij të vërtetë. Ndërsa, ana tjetër, patriotizmit nuk konsiston në dukjen e njerëzve me valëzimin e flamurit apo me veshje formale, por duke punuar dhe ruajtur që kombi të ketë dinjitetin e tij të plotë, identitetin, kulturën, civilizimin, si dhe ta prezantojë fuqishëm këto në botën demokratike dhe bashkëkohore.
23 November 2009
Gjon Keka
Gazeta ''Libertas''
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Shkurt 2021, 19:03
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari