Me kete deshiroj te hap nje horizont te ri ne rrymat teologjike e filozofike te ndryshme qe lindin si nevoje e ushqimit shpirteror dhe mendor te njeriut.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
ROBERT ROYAL - Shqipëria: Shteti i parë ateist në botë
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Shqipëria: Shteti i parë ateist në botë

ROBERT ROYAL
Imazh

Shqipëria është një vend i vogël që krenohet për identitetin e saj te ashpër kombëtare dhe histori të gjatë të krishterë. Por pas kalimit të te qeveris nen kontrollin komunist ne vitin 1946 dhjetëra mijëra njerëzve të thjeshtë u vrane për motive fetare.

Besimi fetar erdhi në fillim në Shqipëri me ane te Shën Palit. Prifterinjte e saj me të shquar te Shqipërisë ishin midis bijve të saj të shquar dhe bija: Shën Jerome, që kanë përkthyer Dhjatën e Re ne latinisht, Papa Klementi XI, dhe Nënë Tereza. Shqipëria kishte vuajtur tmerrësisht gjatë Luftës së Dytë Botërore. Por tmerret e saj u shfaqe më 1946 me krijimin e Republikës Popullore të Shqipërisë Komuniste. Vetëm dëshmia e atyre që rezistuan, duke përfshirë edhe shumë të krishterë të cilët janë përndjekur deri në pikën e larte te vuajtjes.

Që në fillim të 1945, Enver Hoxha, diktatori komunist, u bëri nderime të tërthortë në Kishën shqiptare edhe ai e përshkroi si qëllimet e Partisë: "Kleri Katolik është një organ i mirë-organizuar, me tradita të forta dhe lidhjet e ngushta me Vatikanin. Prandaj, ne duhet të përballemi me organizimin e saj me organizatën tonë më të mirë, përballet me politikën e saj me vijë tonë politik, dhe të detyrojnë atë për të luftuar në terren tonë, dhe jo për interesat e veta. "Kjo do të përfshinte shpejte persekutimin, shpronësimin të pronës, masakra me shumicë te udhëheqjes katolike, dhe përpjekjet për të krijuar "shtetin e parë ateist në planetin." Kishte arsye politike per t’i kushtuar vëmendje Kishës. Françeskanët dhe Jezuitëve qe kishin luajtur një rol të madh në kulturën moderne shqiptare. Françeskanët mund të ketë ardhur ne Shqiperi heret te Shen Francesit nga Siria në 1219 dhe ata shqiptarë të arsimuar ne të gjitha përkatësive fetare. Jezuitëve nuk arrijnë deri në shekullin e 19, por ato ndihmuan në nxitjen e nacionalizmit shqiptar në një popull ende të ndikuar rëndë nga ana e perandorisë osmane. urdhërat e tjera - Salesians, komunitetet Servites e themeluar prej murgeshave qe cilën spitale, kopshte, dhe shkolla. Si përfundim, ndjenjat fetare ishin të integruar në zemër të jetës kombëtare.

Menjëherë pas pushtimit komunist, dy Françeskanët (Lek Lulit dhe Anton Harapi) dhe dy priftërinj jezuit (Lazër Shantoja dhe Andrea Zadeja) u ekzekutuan. Shantoja ishte aq i keq torturuar para se ai te vdiste i kishin thyer eshtra të këmbës, dhe se ai eci rreth mbi bërryla dhe gjunjë. Nëna e tij e zuri i kërkoi hetuesave komuniste për të vrarë atë. Zëvendës-Provinciali jezuit Gjon Fausti, Daniel Dajani rektori seminarit, si dhe redaktor françeskan e Morning Star, Gjon Shllaku, u pushkatua. Qeveria ka ekzekutuar edhe avokatin musliman, Muzafer Pipen, i cili me guxim mbrojti Jezuitëve dhe françeskanët.

Një shembull famëkeq u torturua Vincent Predushi, një françeskan dhe Kryepeshkop i Durresit. Ai ishte një student i folklorit shqiptar dhei këngës tradicionale. Ai gjithashtu shkroi poezi dhe ka përkthyer disa nga poezi më të mira nga gjuhët e tjera Evropiane. Por kjo famë e tij bie ne sy nga komunistet dhe ben qe te shpejtohen ne arrestimin e tij. Ai eshte dënuar me 20 vjet, në një moment, qe ai ishte i lidhur dhe i varur nga tavani ne banjon(WC – shen.im BP.) e burgut. Kryeipeshkevi ishte 65 vjeç në atë kohë. Një tjetër ipeshkev ishte Xhorxh Volaj, te Dioqezes se Sappes, ku kishte per t'u bërë peshkopi i ri në 1940 (në moshën 36) si dhe peshkop i ri që u martirizua shtatë vjet më vonë.

Një fat edhe më brutale e priti At Nikoll Gazulli, një pastor në Ipeshkevine e Shkodrës. At Gazulli iku, por ishte mashtruar në rruge e siper per tu kthyer ne Ipeshkevi, por shkoi te një fshatar që po vdiste. Por i tradhtuar, ai u qëllua në shpinë, edhe pse nuk e vranë. Si një mësim tregues, ai ishte varur ashtu i gjallë, në oborrin e kishës se fshatit për disa ditë.

Shumë njerëz u arrestuan edhe u torturuan për dështimin e operacioneve te sigurimit për të denoncuar "krimet" e klerikëve (famullitë e tërë e katolikëve shqiptar kërkoi që të arrestohej në vend të priftërinjve të tyre dhe u takuan për të thënë rruzaren në mungesë të priftit të). Maria Shllaku, nga Kosova: ajo u dënua për "tu djege ngadalë gjallë e te behej hi."

Në kampet e burgjeve, torturat ishin te ngadalshëm te shumë formave. Jan Gardini, një i mbijetuar jezuit, ka regjistruar në revistën e tij:

"Shumica e tyre u rrahën në këmbët e tyre të zhveshur me shkopinje, dru, pjesa me mish e këmbëve dhe mollaqe ishin të presuara me kripë guri futur nën lëkurë, dhe pastaj përsëri,ne këmbët e tyre, vendosen në ujë të vluar deri në mish qe u biente, pastaj ua mbeshtjellte me kripë; thembrat e Akilit e tyre ishin prere me tela të nxehtë. Disa ishin varur nga krahët e tyre për tre ditë pa ushqim, të vënë në akull dhe ujin e akullt deri gati të ngrirë; ishin vue telat elektrike në veshët e tyre, hundë, gojë, organet gjenitale, dhe të anusit; pishat e djegura i venin nën thonj gjilpërat, të detyruar për të ngrënë ndonje kg kripë dhe të rrinin te zhytur nen ujë të fshehur për 24 orë, vezë të ziera të vënë në sqetull e tyre, dhëmbët u shkulnin pa anestezion; lidheshin me litare pas furgonave qe i kane zvarritur, e i kane mbajte në izolim të vetmuar, pa ushqim ose pa ujë deri në kufirin kritik te vdekjes, per të detyruar të pinë urinën e tyre dhe te hanin jashtëqitjet e tyre dhe te tjerve; hedhnin në gropa fekalesh deri në qafat e tyre, i vëndosnin në një shtrat me thonje dhe i mbulonin me material të rënda.’’

Por populli kane mbetur besnik fese. Kur shërbimet fetare filluan sërish në 1990, ata menjëherë i tërhoqi mijëra. Qeveria u ka kthyer pronat fetare në 1991, në të njëjtin vit se Nënë Tereza bëri një vizitë të shkurtër dhe të hapte një kishe. Në 1993, Gjon Pali II vizitoi Shqiperine. Kisha shqiptare me ne fund kishte triumfuar - me një çmim të lartë;
- 156 priftërinjtë e para filloi persekutimi, 65 u martirizuan, 64 vdiqën gjatë ose pas burgimit. Dhjetra mijëra njerëzve të thjeshtë u vrane për motive fetare. Nuk ka njerëz qe të mos kene kalua nëpër një gjyq të tmerrshme në shekullin e 20.

Papa Gjon Pali II i ka thënë: "Historia nuk ka parë më parë se çfarë ka ndodhur në Shqipëri. Te dashur shqiptare, drama e juaj duhet të interesoi gjithë kontinentin evropian: Evropa nuk duhet të harroji kombin tuja. "

Kush eshte Roberti?

Royal, Robert. "Shqipëria: Shteti i parë Ateist." Arlington katolike Herald (2000).

Publikuar me lejen e Robert Mbretërore dhe katolike Arlington Herald.

Author

Robert Royal është president i Besimi dne Institutit Washington, DC Ndër librat e tij janë të Dëshmorëve katolike e shekullit XX: Një gjithëpërfshirës e Historise globale, Dante Alighieri: Divine Comedy, Komedia hyjnore, Ushtria i Papës: 500 Vite të Zvicrës Papës roje, 1492 dhe të gjitha që: Politike manipulim të historisë, Virgjëreshës dhe Dynamo: Përdorimi dhe shpërdorimit të Fesë në debatin e Mjedisit, dhe më së fundi, Perëndia që nuk arrijnë: Si Feja e ndërtuar dhe mbështet Perëndimin. Robert Royal është në bordin këshillues i Qendrës Burimore Arsimit katolike.


Copyright © 2000 Arlington Katolike Herald


U morre prej linkut; http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=dk

U perkthye ne kujdesin teknik dhe korektues nga Bep Martin Pjetri
1 maj 2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Shkurt 2021, 19:07
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari