Dosja - Lulzim Basha-Antikatolik arabo-turk-antishqiptar

Me kete deshiroj te hap nje horizont te ri ne rrymat teologjike e filozofike te ndryshme qe lindin si nevoje e ushqimit shpirteror dhe mendor te njeriut.

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Dosja - Lulzim Basha-Antikatolik arabo-turk-antishqiptar

Postby Laert » 16 May 2017, 07:03

Lulzim Basha - kryepolitikan i ri i PD - Pjella enveriste e Familjes Anadollake të Sali Berishës
Image
Antikatolik arabo-turk- përçarës i feve dhe taleban antishqiptar


Katolikët e Veriut e kanë fajin për Bojkotin e zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit 2017 në Shqipnisipas gangsterit antishqiptar; arab-turk Lulzim Bashës

Image
Urrejtja dhe lufta kundër Katolikve Shqyptar

Pasaportë Euro-Amerikane për të kenë Lider n'Shqypnin e Mjerë!


Të dashtun motra e vllazën dhe prindër!
Po paraqesë një shkrim të gazetës austriake "Der Standard" të ditës së hanë, e dt. 15 maj 2017 në shqipë vetëm atë pjesë ku pohon Basha me mbiemën arabo-turk se gjithë ky lloj anarkijet, fajit për mos votimin e opozitës aktuale e paskan Katolikët e Veriut. Sa e vertetë - Gjykojeni ju pa gjyslykët e Bashës dhe familjes Berisha.

Po paraqesë vetëm nji fragment të shkrimit "LULZIM BASHA: FAJIN E KANË “KATOLIKËT VERIUT”!" të ish Drejtorit të Departamentit të Lajmeve të Zanit të Amerikës - gazetarit Frank Shkrelit - nga Gaz. "Dielli" SHBA
Image

“Standard”: Çfarë ju shqetëson juve ma së tepërmi?

Basha: Lidhja midis krimit dhe politikës në Shqipni ashtë e veçantë. Në parlamentin shqiptar, në karriget e kryetarëve të bashkive dhe në drejtimin e shumë institucioneve publike qëndrojnë persona që kurrë nuk kanë kenë në politikë. Ajo që i bashkon ata ashtë se janë të gjithë të burgosun në burgjet europjane vetëm për kontrabandën me drogë dhe armë, prostitucioni, trafikimi i qenieve njerëzore dhe vrasjet. 95 për qind e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 për qind në komuna janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.

STANDARD: Worum geht es Ihnen eigentlich?

”Basha: Die Verbindung zwischen Kriminalität und Politik ist in Albanien eine besondere. Im Parlament, in den Bürgermeistersesseln, in der Leitung von öffentlichen Institutionen sitzen Leute, die überhaupt nie in der Politik waren. Was sie vereint, ist, dass sie alle wegen Drogenhandels, Frauenhandels, Prostitution, Waffenhandels und Morden in europäischen Gefängnissen gesessen sind. 95 Prozent jener Leute mit kriminellem Hintergrund, die im Parlament sitzen, und 70 Prozent von denen, die in den Bürgermeisterämtern sitzen, sind Katholiken aus dem Norden von Albanien.”
U morë nga ky shkrim “Bojkoti i zgjedhjeve në Shqipëri: "Kjo ashtë një luftë misionarësh" INTERVISTË e gazetarit - ADELHEID WÖLFL marrë Lulzim Bashës në Tiranë
15 Maj 2017
(”Wahlboykott in Albanien: "Das ist ein missionarischer Kampf" - INTERVIEW ADELHEID WÖLFL - 15. Mai 2017, 12:05)
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Dosja Lulzim Basha-Antikatolik arabo-turk-antishqiptar

Postby Laert » 16 May 2017, 07:34

- Autori - Frank Shkreli
LULZIM BASHA: FAJIN E KANË “KATOLIKËT VERIUT”!


MAY 15, 2017 BY DGRECA
“Standard”: Çfarë ju shqetëson juve më së tepërmi?/

–Basha: Lidhja midis krimit dhe politikës në Shqipëri është e veçantë. Në parlament, në karriget e kryetarëve të komunave dhe në drejtimin e shumë institucioneve publike qëndrojnë persona që kurrë nuk kanë qenë në politikë. Çfarë ata i bashkon është vetëm kontrabanda me drogë dhe armë, prostitucioni, trafikimi i qenieve njerëzore dhe vrasjet. Një pjesë e tyre kanë qëndruar edhe në burgjet evropiane. 95 për qind e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 për qind në komuna janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.

–Standard: Çfarë ka të bëjë kjo me politikën?/

Basha-Standard-t: Katolikët e veriut kanë qenë bastioni ynë. Pra zoti Rama ka rekrutuar llumin e veriut për të shkatërruar bastionin tonë. Ata janë të fuqishëm dhe kanë emëruar drejtorë policie dhe taksambledhësit. Në 2016 Shqipëria u këthye në plantazh kanabisi.” /

Image

Nga Frank Shkreli
Para se të filloj, dua të rrëfej se kjo është një temë për të cilën nuk deshta të shkruaj, por është aq e rëndësishme sa që ndërgjegjia nuk më lejon të heshtë. Po i shkruaj këto fjalë me zemër të thyer. Siç mund ta dijë lexuesi i rregullt, shkrimet e mia modeste kanë qenë gjithmonë dhe janë, në themel, të një fryme pajtimi, jo vetëm midis feve por edhe në favor të pajtimit shoqëror në përgjithsi, madje edhe faktorit politik shqiptar. Edhe ky shkrim modest është në të njëjtën frymë, në një frymë pajtimi e vëllazrimi midis shqiptarëve, sepse tjetër rrugë nuk ka.Fjala është për një intervistë që Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Z. Lulzim Basha i ka dhënë gazetës austriake, Der Standard, të ribotuar në gazetën Bota Sot. Njërës prej pyetjeve se, “Çfarë ju shqetëson juve më së tepërmi?”, Z. Basha i përgjigjet, ndër të tjera, duke thënë se, “95 për qind e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 për qind në komuna, janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.”

Sipas intervistës të ribotuar sot në të përditshëm BOTA SOT, Kryetari i Partisë Demokratike – me dashje ose pa dashje — duket se me këtë deklaratë të papërgjegjshme, si njëri prej dy udhëheqësve kryesorë të vendit – Edi Rama dhe Lulzim Basha — që po kacafyten me njëri tjetrin për jetë a për vdekje politike, do që të fajin t’ia hedhë dikujt tjetër për problemet e tyre dhe të vendit. Sipas të gjitha vlerësimeve të mbrendshme dhe të jashtme, dy partitë kryesore socialistët dhe demokratët, e kanë futur vendin në një rrugë të pa-parashikueshme politike, madje sipas disave, në prak të humnerës. Në kundërshtim me deklaratën e Z. Basha, nuk besoj se mund të bindet kush – as mbrenda dhe as jashtë vendit — se janë katolikët e veriut ata që janë fajtorë për krizën aktuale politike dhe ekonomike dhe të krimit në vend dhe as për kanabisin. Në këtë vështrim, deklarata e Z. Basha nuk ndihmon por shpresojmë që të mos përshkallëzojë krizën — pa nevojë — në një nivel të rrezikshëm për vendin, duke i shtuar atmosferës acaruese politike edhe elementin fetar e krahinor. Absolutisht e papërgjegjëshme për cilindo udhëheqës që pretendon të jetë ose të bëhet udhëheqës dhe të qeverisi të gjithë shqiptarët!

Fatkeqsisht, kjo deklaratë e Z. Basha, qoftë bërë me qëllim ose pa u menduar mirë në nervozitetin e momentit, na sjellë në mend ditë më të zeza të pas Luftës së Dytë Botërore dhe të regjimit komunist, kur katolikët dhe Kisha Katolike akuzoheshin si forca “obskurantiste”, antishqiptare, që duheshin eliminuar për dëmet që i kishin sjellur Shqipërisë. Dihet se si e pësuan ata. Ama një gjë është e sigurt për Z. Basha dhe për të gjithë shqiptarët, se klerikët dhe katolikët e asaj gjenerate nuk ishin “llumi i veriut”, siç i quan Z. Basha në intervistën e tij “katolikët e veriut” sot, që sipas tij janë burim i krimeve në vend – por klerikët e vrarë dhe të persekutuarit nga regjimi komunist ishin përfaqësuesit më të denjë dhe nderi i kombit, jo vetëm në fushën fetare por edhe në fushën e gjuhës, të letërsisë dhe të kulturës shqiptare.

Unë nuk e di nëse shifrat që citon Z. Basha janë të vërteta ose jo, por edhe po të ishin të vërteta statistikat e tija, nuk është e këshillueshme për një politikan të përgjegjshëm që të fajësojë një grup të veçantë fetar, ose krahinor në këtë mënyrë – duke i akuzuar ata për krime dhe për të gjitha të zezat që kanë pllakosur sot Shqipërinë. Krimi nuk njeh as politikë, as fe, as krahinë, të nderuar politikanë shqiptarë. Kjo deklaratë, nqëoftse është bërë me qëllim të keq, fatkeqësisht, të kujton një periudhë tjetër të hidhët, të historisë së Shqipërisë.

Kjo deklaratë nënkupton se sipas Z. Basha, “problemi kanabis” dhe të gjitha pasojat që rrjedhin nga ky problem dhe që prekin zhvillimet politike të brendshme e të jashtme me të cilat përballet sot Shqipëria, na qenka një problem i shkaktuar prej “katolikëve veriut” të vendit dhe jo i kësaj klase politike që ka (keq) qeverisur vendin për më shumë se një çerek shekulli. Duhet theksuar se, mbi të gjithë, fajtorë për këtë situatë të krijuar, në një mënyrë ose në një tjetër, janë të gjitha gjitha palët politike pa përjashtim të cilat kanë qeverisur Shqipërinë për gjysmë shekulli tani. Janë qeveritë e dy partive kryesore ato që kanë kontrolluar policinë, ushtrinë dhe çdo gjë tjetër në vend, përfshirë edhe krimin, dhe jo katolikët e veriut si entitet. Absolutisht se në radhë me të tjerë shqiptarë, ka katolikë në radhët e kriminilëve në Shqipëri dhe jashtë, por nuk besoj se vetëm katolikët e veriut, mund dhe duhet të veçohen si kryekriminelët e vendit, dhe të pretendohet se 10% e popullësisë kontrollojnë kanabisin dhe gjitha krimet e Shqipërisë. Në vend të këtyre statistikave që citon Z. Basha, politikanët shqiptarë, në vend të statistikave të cituara, duhet tu referohen statistikave të shpërnguljes së shqiptarëve që po zbrazin vendin, pikërisht si rrjedhim i politikave të dy partive kryesore, përfshirë sidomos mërgimin e katolikëve të veriut. Me një vizitë në ato troje, çdo kush mund ta vlerësoj shpejtë gjëndjen e mjerueshme të atyre zonave. Për këtë duhet të marrin përgjegjësinë politikanët shqiptarë. Po për këtë nuk qenka përgjegjëse politika shqiptare dhe udhëheqsit e saj?! Jo, për problemet e vendit sot na qenkan fajtorë “katolikët nga veriu i Shqipërisë”, që sipas të gjitha të dhënave zyrtare e jo zyrtare, janë shtresa dhe zona më e varfër dhe më me pak influencë politike dhe ekonomike në vend.

Ja edhe dy pyetjet dhe për përgjigjet e Z. Basha në lidhje me këtë temë, marrë nga BOTA SOT, të intervistës së tij me gazetën austriake, Der Standard:

“Standard”: Çfarë ju shqetëson juve më së tepërmi?

Basha: Lidhja midis krimit dhe politikës në Shqipëri është e veçantë. Në parlament, në karriget e kryetarëve të komunave dhe në drejtimin e shumë institucioneve publike qëndrojnë persona që kurrë nuk kanë qenë në politikë. Çfarë ata i bashkon është vetëm kontrabanda me drogë dhe armë, prostitucioni, trafikimi i qenieve njerëzore dhe vrasjet. Një pjesë e tyre kanë qëndruar edhe në burgjet evropiane. 95 për qind e personave me origjinë kriminale që qëndrojnë në parlament dhe 70 për qind në komuna janë katolikë nga veriu i Shqipërisë.

Standard: Çfarë ka të bëjë kjo me politikën?

Basha: Katolikët e veriut kanë qenë bastioni ynë. Pra zoti Rama ka rekrutuar llumin e veriut për të shkatërruar bastionin tonë. Ata janë të fuqishëm dhe kanë emëruar drejtorë policie dhe taksambledhësit. Në 2016 Shqipëria u këthye në plantazh kanabisi.”

Krimi i çfardo lloji a forme qoftë, i nderuar Z. Basha nuk njeh parti, fe as krahinë. Problemi ka qenë dhe është politika e këtye pothuaj tre dekadave të fundit. Pajtohuni dhe bashkpunoni me njëri tjetrin për të mirën e gjithë shqiptarëve pa dallime fetare e krahinore. Luftoni krimin e vërtetë, e jo “katolikët e veriut”.


Intervista në varjantin gjermanisht
Wahlboykott in Albanien: "Das ist ein missionarischer Kampf"
Image
ADELHEID WÖLFL

INTERVIEW ADELHEID WÖLFL
15. Mai 2017, 12:05 43

POSTINGS Albanien sei zu einer "Cannabisplantage" geworden, sagt der Chef der oppositionellen Demokraten, Lulzim Basha Der Chef der Demokratischen Partei (DP) in Albanien, Lulzim Basha, hat bei einer Demonstration am Samstag in der Hauptstadt Tirana angekündigt, eine "neue Republik" gründen zu wollen. Erstmals seit der ersten freien Wahl in der ehemaligen kommunistischen Diktatur im Jahr 1991 nimmt die konservativ orientierte Partei nicht am Urnengang teil.

STANDARD: Gibt es noch eine Möglichkeit, dass Ihre Demokratische Partei an der Wahl teilnimmt?

Basha: Wir wollten immer an Wahlen teilnehmen, aber nicht an solchen, deren Resultate schon vorherbestimmt worden sind – durch Verbrechen und Drogen.

STANDARD: Es wurde Ihnen angeboten, dass vier technische Minister bestimmt werden. Sie hätten die Polizeidirektoren aussuchen können und den Chef der Wahlkommission. Warum hat Ihnen das nicht gereicht?

Basha: Eine echte technische Regierung wurde uns nicht angeboten. Unsere Vorstellung ist, dass es ausschließlich technische Minister gibt, die vor allem den Einfluss von Drogengeld auf die Wahlen bekämpfen und eine Wahlreform machen. Wir wollen, dass die Wahlen elektronisch durchgeführt und elektronisch ausgezählt werden.

STANDARD: Das würde zu einer Verzögerung der Wahl führen, die am 18. Juni stattfinden soll. Basha:

Es gibt europäische Firmen, die das innerhalb von wenigen Wochen machen können. Das kann bis Ende Oktober organisiert werden.

STANDARD: Worum geht es Ihnen eigentlich?

Basha: Die Verbindung zwischen Kriminalität und Politik ist in Albanien eine besondere. Im Parlament, in den Bürgermeistersesseln, in der Leitung von öffentlichen Institutionen sitzen Leute, die überhaupt nie in der Politik waren. Was sie vereint, ist, dass sie alle wegen Drogenhandels, Frauenhandels, Prostitution, Waffenhandels und Morden in europäischen Gefängnissen gesessen sind. 95 Prozent jener Leute mit kriminellem Hintergrund, die im Parlament sitzen, und 70 Prozent von denen, die in den Bürgermeisterämtern sitzen, sind Katholiken aus dem Norden von Albanien

STANDARD: Was hat das mit Politik zu tun?

Basha: Bei den Katholiken im Norden war immer unsere Hochburg. Also hat Herr Rama (Edi Rama, Premierminister und Vorsitzender der Sozialisten, Anm.) den Abschaum des Abschaums im Norden rekrutiert, um in unsere Hochburg einzubrechen. Die wurden mächtig und haben Polizeidirektoren und Steuerbeamte ernannt. 2016 wurde das gesamte Land zu einer Cannabisplantage gemacht.

STANDARD: Welche Bedingungen stellen Sie nun, was die technische Regierung betrifft, um an den Wahlen teilzunehmen?

Basha: Dass die Verbindung zwischen Drogen und Kriminalität und der Regierung gekappt wird. Durch die Drogen haben diese Kriminellen jetzt hunderte Millionen Euro in ihren Händen, viel mehr als die Polizei und die Armee.

STANDARD: Das ist doch ein gutes Wahlkampfthema für die Opposition. Warum wollen Sie nicht an den Wahlen teilnehmen?

Basha: Das ist nicht wahr, wir wollen teilnehmen.

STANDARD: Aber Ihre Partei wird bei der Wahl am 18. Juni nicht antreten.

Basha: Ja, weil es den Albanern wegen der Kriminalität und der Drogenbosse nicht ermöglicht wird, frei zu wählen. Lehrer, Soldaten und Polizisten müssen an Wahlveranstaltungen teilnehmen, und sie müssen private Details offenbaren.

STANDARD: Also noch einmal: Welche Bedingungen stellen Sie?

Basha: Das können wir verhandeln. Es gibt hier eine Wahlkrise, das hat auch die internationale Gemeinschaft schon gesagt.

STANDARD: Ja, die will, dass Ihre Partei an den Wahlen teilnimmt. Ich hatte den Eindruck, dass es die internationale Gemeinschaft für den Pluralismus und die Demokratie in Albanien sehr schade findet, wenn die DP nicht teilnimmt.

Basha: Es ist wichtig, ob es eine echte Wahl sein wird.

STANDARD: Also, was sind Ihre Bedingungen für die Bildung einer technischen Regierung?

Basha: Es geht darum, dass die politischen Parteien eine Ãœbereinstimmung finden. Wir haben das bereits 1991 in Albanien gemacht.

STANDARD: Ja, aber was wollen Sie?

Basha: Eine technische Regierung beruht auf einer politischen Ãœbereinkunft.

STANDARD: Ja, okay, aber welche Forderungen haben Sie? Basha: Unser Angebot war, dass ein Premier, der für uns akzeptabel ist, ernannt wird. STANDARD: Das wird nicht passieren. Rama wird vor der Wahl nicht zurücktreten. Gibt es jenseits dieser Maximalforderung noch etwas, mit dem Sie leben können?

Basha: Ja, wir werden die Leute mobilisieren, damit er die Wahrheit erkennt.

STANDARD: Spielt in der derzeitigen Situation die Einrichtung der Untersuchungskommissionen eine Rolle, die die korrupten Staatsanwälte und Richter aus der Justiz entfernen sollen?

Basha: Wenn es eine technische Regierung gibt, kehren wir in das Parlament zurück, und dann werden wir an der Errichtung der Untersuchungskommissionen teilnehmen.

STANDARD: Warum nicht zuvor?

Basha: Weil Herr Rama die Vereinbarung vom 21. Juli gebrochen hat, wonach wir die sieben Gesetzesänderungen im Konsens machen werden. Die gesetzlichen Änderungen sind nun verfassungswidrig. Wir wollten etwa einen Termin, bis zu dem die Untersuchungskommissionen in einem Fall ihre Arbeit beendet haben müssen. Aber nun wird das ohne zeitliche Begrenzung passieren. Die drei Regierungsvertreter sollen auch nicht Teil der Untersuchung sein, sonst führt ja quasi der Premier die Untersuchung durch.

STANDARD: Wenn diese Änderungen durchgeführt werden, treten Sie dann bei der Wahl an?

Basha: Was hat das damit zu tun?

STANDARD: Also hat das nichts damit zu tun? Basha: Nein. Für die Wahlen ist das nicht von Bedeutung. STANDARD: Wie kann man nun eine Eskalation verhindern?

Basha: Wir kämpfen um eine freie Wahl. Das ist keine politische Kalkulation mehr, das ist ein missionarischer Kampf.

STANDARD: Aber Politik ist keine Mission. Sie waren doch ein sehr pragmatischer Politiker. Ich erinnere mich, als Sie Bürgermeister von Tirana wurden.

Basha: Das war ich als Bürgermeister. Als Oppositionsführer muss ich die Freiheit in meinem Land verteidigen, die erst 27 Jahre alt ist.

STANDARD: Die EU und die USA haben kein Verständnis mehr für Ihre Position. Wie wollen Sie in Europa Unterstützung finden?

Basha: Es ist wichtig, was die sagen, aber am wichtigsten ist, was die Albaner sagen. Denn die Albaner essen nicht in Washington, Brüssel, Berlin oder Wien. Sie essen hier.
(Adelheid Wölfl aus Tirana, 15.5.2017)

foto: reuters Lulzim Basha (42) bekleidete zahlreiche Ministerposten und war von 2011 bis 2013 Bürgermeister von Tirana. Der Jurist ist verheiratet und hat zwei Töchter. - derstandard.at/2000057550757/Wahlen-in-AlbanienDas-ist-ein-missionarischer-Kampf
http://derstandard.at/2000057550757/Wah ... cher-Kampf
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Dosja - Lulzim Basha-Antikatolik arabo-turk-antishqiptar

Postby Laert » 24 May 2017, 07:13

Nga Nikoll Lesi
Një marrëveshje – pazar i ndyrë. Basha shet parimet, Rama ruan karrikenImage

5:59 - 18/05/2017
Marrëveshja e dirigjuar në media dhe në publik si një kontribut për standardet e zgjedhjeve të lira e të ndershme përfundoi në një pazar të ndyrë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.
Marveshja intime prej 5 orësh n'mesnatë të Lulzim Bashës-Edvin Ramës
Image

Në vend që të luftohej dhe realizohej “Republika e re”, siç premtoi Lulzim Basha para demokratëve, ai pranoi përsëri kryeministrin e vjetër, Edi Rama dhe mori prej tij një tortë të madhe me poste ministrash, drejtorësh – ku ka tenderime – dhe organesh të tjera, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me zgjedhjet e lira e të ndershme.
Një pazar që realisht u dyshua prej publikut dhe medias së lirë se po hartohej që mbrëmë vonë kur Basha dhe Rama larguan kryetarët e partive të tjera politike dhe mbeten vetëm kokë më kokë.
Një marrëveshje, e cila nuk prodhon zgjedhje të lira, porse ndan tortën e pushtetit dhe të parave në tavolinë.

Edi Rama shiti gjithçka nga pjesa e vyer e PS-së vetëm që të ruante karriken e tij kryeministrore.
- Shiti Fatmir Xhafajn, një ministër me
staturë të lartë ekzekutive dhe një zyrtar korrekt me ligjin, i cili sapo nisi një fushatë të madhe antikanabis dhe spastrimin e krejt kupolës së policisë së shtetit. Është një përdorim i poshtër i emrit dhe staturës profesioniste të Fatmir Xhafës. Apo mbetet një hakmarrje e pastër, sepse filloi të pastronte Ministrinë e Brendshme nga mafiozët dhe njerëzit e lidhur me drogën?
- Si mund të largonte e të shiste ministrin e Financave,
Arben Ahmetajn, i cili ia solli në parametrat me normal financat e shtetit?
- Apo ministren Olta Xhaçka, e cila është një nga ikonat femërore socialiste, që drejtonte një ministri të punës e të rinisë e që nuk kishte asnjë lidhje me zgjedhjet dhe standardet e tyre.

- I dha edhe Ministrinë e Drejtësisë të drejtuar nga kryetari i LSI-së, Petrit Vasili duke prekur në pabesi edhe koalicionin qeverisës dhe pa e lajmëruar fare, gjë që praktikisht sjell rrëzim të koalicionit të deritanishëm.
- I dha drejtorë OSHEE, Hipotekash, tenderimesh, etj., çka nuk kanë asnjë lidhje me zgjedhjet.
- I dha praktikisht euro, dollarë dhe prona liderit të PD-së.

Kaq ishte dhe “çadra e lirisë”, e cila u shit për pazare e pisllëqe pushteti.
Image


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Dosja-Lulzim Basha-Antikatolik arabo-turk-antishqiptar

Postby Laert » 28 May 2017, 17:19

Këshilltari i Presidentit: Basha kurrë nuk mund të bëhet udhëheqës
Image

28 Maj, 2017
Drejtuesi i sektorit të organizimit në PD më pas zëvendës ministër i Brendshëm dhe Sekretar i Përgjithshëm i Kryeministrisë, sot Gjergj Lezhja është këshilltar i Presidentit për Sigurinë.

Një nga personalitet e Partisë Demokratike që asnjëherë nuk u pa në karrigen e deputetit, por gjithmonë besnik dhe pranë Berishës. Më saktë mbetet njeriu me besnik i Sali Berishës.

Lezhja eshtë një nga figurat e nderuara të PD, që gjatë qeverisjes së parë të saj dhe më pas në opozitë, nga viti 1997 deri në 2005, kur ishte një nga personat që kishte nën drejtim nyjen kryesore te një partie siç është organizimi.

Ai e njeh mjaft mirë Partinë Demokratike në çdo qelizë të saj dhe thuajse të gjithë drejtuesit politikë, përjashtuar këta të kohëve të fundit.

Gjergj Lezhja sjell një opinion të tij kërkuar nga CityNews në lidhje me opozitën dhe situatën pas qëndrimeve dhe aksioneve të fundit të Lulzim Bashës.

Nga Gjergj LEZHJA

Së pari dua të sqaroj se kam vite që nuk marr pjesë aktivisht në politikë. Pra nuk meritoj asnjë ofiq, ndaj dhe i qetë bëj analizat e mia për zhvillimet politike.

Nuk jam aspak i çuditur nga lista e deputetëve të Partisë Demokratike, ndonëse sëpata e spastrimeve është e pa precedentë në politikën shqiptare. As Edi Rama nuk ka bërë një spastrim të tillë me një të rënë të lapsit, por ka respektuar në vite ish funksionarët e vjetër të PS.
Mendoj se nuk është vetëm Lulzim Basha, ideatori i kësaj kasaphane, por është një filozofi dhe frymë e ndërtuar që pas humbjes në 2013.
Basha është dhe mbetet një ministër i mirë në një qeveri të mirë. Ai kurrë nuk mund të bëhet udhëheqës i një force politike që pretendon pushtet dhe kjo për të vetmen arsye se, “po t’i heqësh rripin e pantallonave, ato do t’i bien në fund të këmbëve”.
Këtë metaforë e përdor me përgjegjësi pasi e njoh shumë shumë mirë atë dhe të gjithë udhëheqjen e Partisë Demokratike nga krijimi i saj.

Çadra ishte marria më e madhe si aksion politik, duke përfshirë këtu kërkesat ekstreme, si alternativa për zgjidhje. Qesharake dhe foshnjarake ishte dhe është teza e Republikës së Re dhe më vjen shumë keq që pati dhe intelektualë qe shkuan deri në kufijtë e besimit të kësaj përralle.

Dalja nga çadra e Bashës më kujton daljen e Tritan Shehut nga stadiumi i Lushnjes në vitin e mbrapshtë ‘97. Vetëm se Tritani bëri një akt sublim dhe pësoi atë që çdokush mund ta pësonte, kurse Basha hyri dhe doli nga kjo histori si një personazh butaforik, por dhe hileqar në ndërmarjen e tij.

Them hileqar, sepse në pamundësi për të ngritur “ushtrinë” e PD në këmbë për 4 vjet, ngriti një çadër për të krijuar përceptimin e një lëvizje që për asnje moment nuk funksionoi, si dhe ndërtoi fabulën e humbjes, si rezultat i vjedhjes së votës. Të gjitha këto në funksion të një politike personale, të dështuar.

Jam terësisht i zhgënjyer me dy kandidaturat në qeveri. ministrja e Financës, një juriste medioker, me zero përvojë dhe me zero kurajo administrative, një intrigante dhe mjaft e përkëdhelur në të gjithë vitet e pushtetit tonë, kurse ajo e Ministrisë së Çështjeve Sociale, një individ i rritur rrugëve të pushtetit dhe të parave.

Kam qenë shumë i qartë për atë çfarë ndodhi sot. E kam parashikuar që para katër vjetësh, por gjithsesi nuk e kam menduar se pamëshirshmëria ndaj bashkëpunëtorëve e bashkë luftëtarëve, do të ishte kaq ekstreme dhe kaq imperative në realizim. Gjithsesi ndjehem i qetë dhe shumë i kthjellët që i kam ndenjur mënjanë gjithkujt, pa asnjë përjashtim në forcën politike, ku unë jetova pjesën më të bukur të jetës time.
/CityNews/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Dosja - Lulzim Basha-I lidhur me rusët, sllavët dhe grekët

Postby Laert » 07 Jun 2017, 22:31

Av. Ngjela: “400 oficerë rusë u futën në Shqipëri, për destabilizimin e vendit”

By voal.ch | June 3, 2017
Nje deklarate tjeter e forte vjen nga avokat Spartak Ngjela, njeherazi edhe aleat i kryeministrit Edi Rama, i cili ne nje status ne rrjetet sociale, shkruan: “mbi 400 oficerë rusë ishin futur në Shqipëri nga rrugë të ndryshme, dhe kërkonin që, me Çadrën, të krijonin në Tiranë reaksionin që kërkuan të krijonin në Shkup”.

STATUSI I PLOTE I SPARTAK NGJELES:


Ja, tani doli qartë i gjithë qëllimi i asaj që na u quajt me të madhe si “Çadra e Lirisë”.
“Heronjtë e Çadrës” kërkuan destabilizimin e Shqipërisë me të huajt: mbi 400 oficerë rusë ishin futur në Shqipëri nga rrugë të ndryshme, dhe kërkonin që, me Çadrën, të krijonin në Tiranë reaksionin që kërkuan të krijonin në Shkup.
Por, a e shihni si janë tulatur tani “dy herojtë” e Çadrës?

l.
Këtë i vuri në dukje Lulzimit atë ditë Hoyt Brian Yee, kur i vendosi perpara marrëveshjen: “ju kërkoni destabilizimin e Shqipërisë”, i tha ai. Kurse Lulzmi i verdhë në fytyrë nuk fliste dot.
” E ke në qafë Rrugën e Kombit”, i tha ndër të tjera Yee.
I ka kërkuar prerë Lulëzimit shkëputjen nga Saliu, dhe këtij ia ka bërë të qarta të gjitha lidhjet destruktive.
Turp i madh historik! Një arrivizëm antikombëtar i kulluar.
Dhe më vjen mirë që gjithçka përfundoi në favor të shqiptarëve.
Amerikanët, me aleancën shqiptaro-amerikane e shkatërruan me në fund, pas një shekulli, filozofinë antishqiptare të Esat Pashës.
Kot është menduar se Esat Pasha u vra në Paris në vitin 1920. Esat Pashën përfundimisht e vrau para dhjetë ditësh në Tiranë politika e lartë amerikane me Brian Yee.

ll.
Nuk duhet të ketë më pesimizëm te shqiptarët. Gjithçka do ndryshojë shpejt. Tirana Prishtina, Shkupi janë në transformim të thellë të rikrijimit normal të çeshtjes shqiptare. Kjo është një kohë e re. Të tre shtetet e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor janë përballë kryerjes së reformave të mëdha institucionale për lansimin permanent të shqiptarëve në të gjithë zonën.

lll.
Askush nuk mund ta ndalojë dot më këtë Reformë shqiptare. Por qëndra e kësaj Reforme është në Tiranë, prandaj i gjithë reaksioni rus u përqëndrua në destabilizimin e Shqipërisë.
E gjithl bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor është në procesin e vet të transformimit modern për të drejtat e padiskutueshme të shqiptarëve. Kjo do të kryet shumë shpejt dhe pritet të jetë e gjitha në favor të tyre.

Janë tre reforma të lartësimit shqiptar: në Tiranë, në Prishtinë dhe në Shkup. Që të tria drejtohen nga amerikanët.
Reforma në Drejtësi në Tiranë po ecën me ritme të shpejta: Komisioni nuk u cënua dot nga degëzat e Saliut – efekti pozitiv “Yee” do vijojë ta shtyjë reformën që ajo të ecë si në gjalpë.
Reforma për institucionalizimin permanent të shtetit shqiptar të Kosovës, po vijon me sukses. Pas zgjedhjeve të qershorit do kemi risi shumë pozitive edhe atje.

Qeveria e re u votua në Shkup, dhe brenda 5 diteve të para të qershorit duhet të shfuqizohet ligji për testimin eksterm të shkollave të mesme e filloreve; dhe të kryhet votimi i ligji për perdorimin e gjuhes shqipe, si dhe duhet t’i vazhdohet madati prokurorisë speciale, se në qershor asaj i skadon afati. Duhet të votohet gjithashtu ligji për dëshmitarët e mbrojtur që i hap rrugën zbardhjes së rastev të montuara politike ndaj shqiptarëve. Ndërkohë edhe prokuroria e Gruevskit u dorëzua në lidhje me incidentin në Paralment në 27 prill.

lV.
Kjo është gjendja e re e botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor. E gjitha në favor të të drejtave të nëpërkëmbura të shqiptarëve gjatë një shekulli. Prandaj historia e Shqipërisë ka hyrë në një etapë re: ka hyrë në etapën e identitetit të vet maksimal, dhe e mbrojtur ndërkombtarisht nga i gjithë Perëndimi…
Mbas zgjedhjeve këtu dhe në Kosovë, do vijojë me shpejtësi strukturimi i tregut të Ballkanit Perëndimor me Shqipërinë dhe Kosovën në qëndër.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

A je socjalist apo djathtist-Romeo Gurakuqi?Zhelja i Bashës

Postby Laert » 24 Jun 2017, 09:18

A je socjalist apo djathtist Prof. Romeo Gurakuqi?
Image
Zhelja i Lulzim Bashës

Te gazeta ”Tema” e dt. 22.VI.2017 ka shpalosë Prof. Gurakuqi se asht konservator i djathtë, e ka traditë familja Gurakuqi si e majtë liberale si Luigj Gurakuqi pro F.Nolit, Migjenit dhe po të ishte gjallë edhe pro Qemal Stafës.
I shprehu kto fjalë në statusin e kandidatit për deputetë, Nr. 1 të Partis Demokratike të Shkodrës për 25 qershorin e 2017. Gja që duhet të ngacmoji lexuesit për karakterin e tij moral në lidhje me luhatjet politike. Pra, sipas bindjeve të tij asht me orjentim ekletik, sa majtas aq dhe djathtas, që do të thotë për Romeon se nëse i afrohen poste nga e majta përdor kartën e së majtës si ”origjina ime është liberale e majtë,,.
Kemi në dorë nji argument të fortë dhe përfundimtar për Romeon: ”Që kur jam ba deputetë (i shprehun gabim, se duhej të shprehte – kandidatë për deputetë, por i papërgjegjshëm për shka flet e ka ba të kryem vedin si deputetë, se ka injorue votën e popullit më 25.VI.2017 – shenimet e aut. të shkrimit) më kanë ça kryet(arrogant asht Romeo, mendjelehtë – shenimet e aut. të shkrimit), duke më përmend Jozefina Topallin si të djathtë të vertetë konservatore, si burrneshë e tjera marrina.”

Po t’i afrohet si rasti konkret për poste në krahun e djathtë politik përdor kartën në rezerve atë të ”jam konservator i djathtë”.
Mue dhe gjithkand bindë se po t’ja vendosësh në peshoren e aksit të partive rezulton se i përket grupimit socjalist, afër qendrës, pra liberal. Por postet zyrtare të nalta e ban fleksibël në përdorimin e kartës ma aktuale. Duhet ditë se kryetari Lulzim Basha asht fund e krye komunist, person organizatave okulte antishqiptare dhe i preferon njerëz si Romeo majtist, por i shpallun si djathtist. Romeo asht gurë shahut i lëvizun në teatrin okult të Lulzim Bashës, që pasi të kaloji situatën e pakandshme aktuale, do ta braktisë si zhelja e Jozefinës.

http://www.gazetatema.net/2017/06/22/pr ... e-qemalit/

Drejtsia
E shtunë, më dt. 24.VI.2017


Nr. i lexusve 100 dt. 30.6.2017
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Lulzim Basha- arabo-turk-antishqiptar- i sektit okult

Postby Laert » 07 Jul 2017, 06:47

P
PS dhe PD i bashkojnë muxhahedinët
Image

9:55 - 01/07/2017

PS dhe PD i bashkojnë muxhahedinët
Opozita iraniane ose siç njihen si muxhahedinët iranianë kanë mbledhur takimin e tyre të përvitshëm në Francë. Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe disa prej emrave më të njohur të politikës shqiptare. Kjo konferencë ka bërë bashkë në Paris pozitën dhe opozitën shqiptare.

Duke lënë pas situatën politike në vend, Xhemal Qefalia, Mimoza Hajdarmataj, Pjerin Ndreu, Pandeli Majko, Liljana Elmazi, Ulsi Manja, Fatmir Mediu janë bashkuar në Paris.

http://www.kohajone.com/2017/07/01/ps-d ... hahedinet/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10

Ku ishit ju bij kopilash komunistë, lulzim basha të PD-ës?

Postby Laert » 12 Jul 2019, 09:08

Murrizi ‘shpërthen’ ndaj demokratëve: Ku ishit ju bij kopilash komunistë në ’97, Paloka, Spaho, Alibeaj…? Fërkonit duart se po rrëzohej “maloku” (VD)
Myslim Murrizi ka kritikuar ashpër ish-deputetët e PD-së por edhe Presidentit Meta, pasi shprehet se ku kanë qenë në '97. Ai thekson se të gjithë ata që sot mbështesin Bashën fërkonin duart në '97 kur po rrëzohej Berisha.
Featured image of article: Murrizi ‘shpërthen’ ndaj demokratëve: Ku ishit ju bij kopilash komunistë në ’97, Paloka, Spaho, Alibeaj…? Fërkonit duart se po rrëzohej “maloku” (VD) Myslim Murrizi 12 Korrik, 2019 7:37 Përditësuar: 7:40
Tiranë- Deputeti Myslim Murrizi ka postuar një video në Facebook, ku rikthen edhe njëherë në vëmendjen mitingun e Berishës në Lushnje në vitin 1997. Ai nuk i ndal kritikat për demokratë teka ngre edhe pyetjen se ki ishin në atë ditë.

Ai ka “shpërthyer” ndaj Spahos, Palokës, Alibeajt, Alizotit dhe shumë të tjerë duke i quajtur dawn politikë.

“Nuk e kam fjalen per ju qe keni qene ne kopesht, as per ju mender demokrat qe keni ardhe ne PD vetem kur ajo eshte ne pushtet, as per biro e bilbilush qe kane qene neper konviktet e shkollave te paguar nga sorrosi, as per bij kopilash komuniste qe sot i mbajne bylykun Bashes, as per mutacionet e peshtira te rraces njerezore qe sot jane “emeruar” drejtues PD”, shprehet ai.

Reagimi i plotë:

26 QERSHOR 1997. Dite e ejte

Berisha vjen ne Lushnje per te prezantuar kanidatet per deputet te PD per zgjedhjet e 29 qershorit

Une isha ketu bashke me Z Maksim Cikuli, Z Ilir Bano, Z Sami Sharka si kanidat per deputet

Rreth 300 DEMOKRATE LUSHNJARE ishin aty mes plumbave

Ju qe lehni si qen te peshtire neper studio ku ishit???

Nuk e kam fjalen per ju qe keni qene ne kopesht, as per ju mender demokrat qe keni ardhe ne PD vetem kur ajo eshte ne pushtet, as per biro e bilbilush qe kane qene neper konviktet e shkollave te paguar nga sorrosi, as per bij kopilash komuniste qe sot i mbajne bylykun Bashes, as per mutacionet e peshtira te rraces njerezore qe sot jane “emeruar” drejtues PD


codeit al
Por po ju pyes me emer ju DAUN politik te peshtire qe sot lehni neper studio si “ demokrat” te medhenj

Ti z Spaho a mban mend se ku ishe?

Ti z Paloka? Z Gjata? Z Alibeja?ZAlizoti?z Ristani z Kadilli z Bozdo Dollapi Rrusho e kompani??

Po z Imami z Ceka z Islami z Duka z Dule z Idrizi zj Monika e z Meta a e mbani mend se ku ishit dhe çfare benit ne kete vit te mbrapesht per Shqiperine dhe fatal per DEMOKRATET???

Se per ju hajdute te rendomte te pushtetit te viteve 2005-2013 nuk ja vlen fare tu pyes se ju keni qene ne P te semes , e disa ferkonin duart se po rrezohej “ maloku” nga froni, disa iket si te dhjere me traget anije apo me kembe jasht Shqiperise e u kthyet si grabitqare ne vitin 2005 si drejtore e nendrejtore tatimesh, doganash, burgjesh , rrugesh, lojrash fati, zv ministra e sekretar te pergjithshem, qe te vidhnit si qen te pa ngopur e te benit te njenjten gje perseri ne korrik 2013

Prandaj a ka mundesi ta mbyllni ate goje hale se qelbet dynjane me eren e piste qe shperndani duke lehur me porosi????

J.V/Dosja.al
https://dosja.al/murrizi-shperthen-ndaj ... ej-maloku/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Teologjia Filozofike

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest

cron