Te njihemi me njeri-tjetrin dhe te shohim qe se si nepermjet fjaleve transmetohet karakteri dhe personaliteti jone shoqerise virtuale qe kemi krijuar mbas nje monitori pc por dhe mund te shnderrohet ne realitet.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 30 postime · Faqe 1 prej 3 · 1, 2, 3
Sa kohe zgjat dashuria ?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 212
Vendodhja: ferr
Antarësuar: 08 Shkurt 2009, 14:33
Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 16 Shkurt 2009, 20:11
Si menduni ju ka dashuri te perhershem? Apo vjen nje moment ku te merzitet partneri?
Une mendoj qe me gjithcka fillon ne pergjithsime nje dashuri te madhe dhe pasionane por me kalimin e kohes mendoj qe gjithcka shnderrohet nje respekt, miresjellje dhe jeton akoma me neriun e zemres sepse ju lidhin femijet, kijtimet dhe qe ne pleqeri keni me shume nevojen e njeri tjr....!


Respekte
to SeX mazI sou Htan toso Kalo pou aKoma kai oi Geitones vghkan na Kanoun Tsigaro
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 17 Shkurt 2009, 23:30
SI NUK KA DASHURI TE GJATE, TE PERHERSHEM PER CIFTIN?
FAKT ESHTE SE NE SHQIPERI DIVORCET JANE TE RRALLA. NUK E DI SESI E VESHTRON DASHURINE E GJATE?
ME DUKET SUMMER SE E KE FRIKE DASHURINE E GJATE?
PO TE THEM O VAJZE E RE:
DASHURIA ESHTE MIDIS DJALIT DHE VAJZES NJE PAKT NDJENJASH DHE DETYRIMESH BASHKESHORTORE.
DASHURIA, NGA VETE PERMBAJTJA E SAJ ESHTE SIC THOSHTE ZHULIETA, NJE RE PSHERETIME.
NUK ESHTE PERKUFIZUAR DASHURIA NJE KOPESHTE ME PUTHJE DHE MOSPRISHA-QEJFI KURRE NDER VEDI.

PREJ VETE PERKUFIZIMIT TE ZHULJETES DHE FAKTORVE TE TJERE CIFTI GJATE JETES SE LUMTUR NDERMJET NJERI-TJETRIT DO TE LINDIN KONTRADIKTA.
TI E DIN NGA LIGJET E FIZIKES ELEMENTARE SE KUR DY TRUPA FERKOHEN CFAQET NGARKESA ELEKTRIKE-SHKENDIJA DHE NDIZET ZJARRI ME FLAKEN E SAJ.
TI E DIN SE KONTRADIKTAT JANE PJESE E JETES SHOQERORE TE NJERIUT,
SIC I KAM SHPREHE DIKU ATY SE JANE DY LLOJ KONTRADIKTASH:

- KONTRADIKTA MOSPERPUTHESE(ANTAGONISTE) -DIAMETRALISHTE TE KUNDERTA QE REZULTOJNE NE PAPAJTUSHMERI TOTALE MIDIS TYRE, QE TE CON VETEM NE PORTEN E DIVORCIT.

- KONTRADIKTA JO ANTAGONISTE. KONTRADIKTA TE ZAKONSHME QE VETEM NESE MIREKUPTOHET QELLIMI I TYRE BEHET PJESE E JETES.
PA DY TE KUNDERTA NGA PIKPAMJE FILOZOFIKE NUK KA EKZISTENCE - KE SHEMBUJ NGA FIZIKA MODERNE SI PSH. LIGJI I NJUTONIT I TERHEQJES SE DY TRUPAVE. TI E DIN SHUME MIRE SE E GJITHE SISTEMI I GALAKTIKES FUNKSIONON SIPAS KETIJ LIGJIT, NDRYSHE NUK DO TE EKZISTONTE JETA ORGANIKE.
ME FAL SE HUMBA NE MUHABETE.
KONTRADIKTA VJEN BRENDA FAMILJES - MOTRA ME VLLANE QE KANE DALE PREJ NJE BARKUT DHE KUR NUK KUPTOHEN E GJEJNE SOLUCIONIN E ZGJIDHJES SE MOSMAREVESHJES. LIND NJE DEBAT PER ME NDIHMUAR FEMIJEN NE MESIME APO TE TJERE SHEMBUJ SA TE DUASH. LINDIN DEBAT PER TE MIREN E PERBASHKET. PRA SI TE BEHET ME MIRE JETA.
PRANDAJ KONTRADIKTA KA NE JETE DHE NUK MUND TE KUPTOHEN AS NE FIZIKE DHE AS NE FILOZOFI EKZISTENCA E DY TE KUNDERTAVE(TE LUTEM MOS E PERKTHE MEKANIKISHT-FJALE PER FJALE)
JU E KENI DHENE PERGJIGJEN SAKTE.

SA MESIPER MEDNOJ SUMMER SE KALOHET JETA E NJE CIFTIT PA PASE NEVOJA TE NDRROHEN PARTNERI - DUKE TOLERUAR, FALUR NJERI-TJETRIN SEPSE DASHURIA ESHTE NE VETVETE SAKRIFICE PER TA MBAJTUR ME TE GJITHA CMIMET.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 88
Vendodhja: Tirane
Antarësuar: 18 Shkurt 2009, 21:07
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 19 Shkurt 2009, 20:47
Sa zgjat dashuria, do ishte nje iluzion nese do pranoja qe zgjat pergjithmone, dashuria zgjat 3 vjet ku ka pasion, embelsi, dashuri, gjalleri dhe ndjenje, respekt.Me vone mendoj se kalon ne respekt per njeri-tjetrin ne qofte se e pranon ndarjen ne menyre qytetare.ne te kundert harron, ose mundohesh te harrosh ate periudhe pasi e quan nje gabim.
Kur marrim shembullin e nje martese nuk mohoj se egziston dashuria per aq kohe sa jane bashke dhe deri ne fund te jetes,por martesa eshte dicka me e forte dhe dashuria per femijet ndahet.
The world of my own
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 20 Shkurt 2009, 00:39
Arla shkroi:Sa zgjat dashuria, do ishte nje iluzion nese do pranoja qe zgjat pergjithmone, dashuria zgjat 3 vjet ku ka pasion, embelsi, dashuri, gjalleri dhe ndjenje, respekt.Me vone mendoj se kalon ne respekt per njeri-tjetrin ne qofte se e pranon ndarjen ne menyre qytetare.ne te kundert harron, ose mundohesh te harrosh ate periudhe pasi e quan nje gabim.
Kur marrim shembullin e nje martese nuk mohoj se egziston dashuria per aq kohe sa jane bashke dhe deri ne fund te jetes,por martesa eshte dicka me e forte dhe dashuria per femijet ndahet.

Nuk e mora vesh ky perkufizimi i dashurise me vite mu duk pak akbstrakt??
Mund te ma shpjegosh pak si ndahet dashuria per femijet se nuk e kuptoj ca deshe me then me kete?
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 20 Shkurt 2009, 00:41
summer spell shkroi:Apo vjen nje moment ku te merzitet partneri?

Te merzitet partneri??? Me duket pytje kontradiktore sepse po tu merzit partneri athere ska pas ndonjehere dashuria mes tyre!!!
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 21 Shkurt 2009, 22:18
Perderisa ke permend fjalen "dashuria", ath un nenkuptoj me kete qe zgjat pergjithmon. Nqs gjithmone flitet per dashuri te vertete, e per te gjitha emertimet e tjera qe i quajn "dashuri", nuk jan ne te vertete dashuri e mirfillte.

Dashuria ngaterrohet shpesh me terheqjen fizike, momentale, vetem terheqja zhduket mas nje fare kohe, ashtu sic zhduket edhe pasioni per personin, sepse nqs ste lidh nje ndjenje me e larte dhe me e forte, ath nuk i mban asgje te lidhur dy persona.
Ata persona qe kerkojne terheqjen e jashtme, jan te destinuar ta kerkojne kete gje tere jeten e tyre, pa pas rezultat ta gjejne stabel vetem te nje person dhe per nje kohe te gjate, sepse spo kerkojne dashurine por po kerkojn nje ndjesi te rastit qe i jep nje kenaqesi te rreme siperfaqesore dhe te le me bosh sec ishe pa e provuar. Kete ndjesi shume njerez e ngaterrojne me dashuri, dhe shpesh ankohen qe skan fat ne dashuri.
Me cdo person sado qe perfekt te jete terheqja e fillimit dhe pasioni te largohet mbas nje kohe, dhe patjeter duhet te jet nje ndjenje me e larte aty qe te bejne te rrish me personin e caktuar.
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 88
Vendodhja: Tirane
Antarësuar: 18 Shkurt 2009, 21:07
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 22 Shkurt 2009, 19:04
Dashuria I- Ameshuar ajo qe njerzit thone se eshte arsyeja e jetes se tyre qe per disa eshte e shenjte zgjat deri ne 3 vjet maksimumi. Ne rast martese pas tre vjetesh nje pjese e dashurise kalon tek femijet.
Dashuri te perjetshme mes dy njerzve nuk ka.
The world of my own
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 22 Shkurt 2009, 22:24
Me dukesh shume pesimiste Arla, perderisa dashurise i paske dhen nje afat ne numer vitesh. Ti ndoshta flet per pasionin qe ndjen per partnerin zgjat 3 vjet max. Po dashuria nuk jam dakord qe zgjat aq pak, sepse po te ishte ashtu duhet te fillonim te kerkonim partner krye 3 vitesh bashkjetese me të. Kjo gje per asnjeren nga palet nuk eshte e shendetshme. Them qe dashuria duhet te shihet ne nje kend me te gjere dhe jo vetem ne perkedheljet dhe embelsine etj etj.
E di pse them une keshtu sepse ju e beni dashurine (fut ktu edhe martesen) si tentative per vetvrasje, perderisa zgjat vetem 3 vjet, ath nuk ka vlere te ndermarresh nje gje te tille aspak.

Njeriu e ben vete jeten e vet.
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 88
Vendodhja: Tirane
Antarësuar: 18 Shkurt 2009, 21:07
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 22 Shkurt 2009, 22:37
Une po i dedikohem dashurise sepse dashuria per mendimin tim do gjithmone vemendjen maksimale, besimin, sinqeritetin,mirekuptimin, tolerancen, dhe mbi te gjitha pasionin.Une jap nje shifer pasi brenda asaj shifre shoh dashurine e flakte qe te rremben ne shifrat e pasionit. Dashuria egziston dhe pas ketyre viteve po ne doza me te pakta.
The world of my own
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
Re: Sa kohe zgjat dashuria ?, Posted 22 Shkurt 2009, 22:47
Ky eshte ndryshimi midis konceptimit tend te dashurise dhe konceptimit tem te dashurise.
Ti thu dashuria mbi te gjitha pasion, kjo ishte ajo qe un permenda ne shkrimet e mia mesiper qe dashuria duhet pare me gjere se nje terheqje fizike, pra terheqje fizike = pasion, kjo po qe ka nje afat te caktuar kohor, te shkurt apo te gjate, varet te personat.

Pasioni nuk eshte ndjenje e larte, pasion mund te kesh per shum persona qe kurre nuk do te mundje te biesh ne dashuri me ta per arsye, se ne dashuri ka me shume kritere qe duhet te perputhen e ne pasion kriteret jan te pakta dhe siperfaqesore.

Kete permenda dhe me siper qe pasioni ngaterrohet me dashurine. Kur je ne dashuri pasioni kalon dhe mbet dashuria, kur ve pasionin si kriter primar, pasioni kalon dhe s'mbet asgje, ndoshta po te jesh me fat, respekti, por respekti s'mjafton te mbash nje lidhje.
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Përpara
Posto një përgjigje 30 postime · Faqe 1 prej 3 · 1, 2, 3
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Nëntor 2020, 09:26
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari