Pse shqiptaret duan te jene te gjithe pronare?

Te njihemi me njeri-tjetrin dhe te shohim qe se si nepermjet fjaleve transmetohet karakteri dhe personaliteti jone shoqerise virtuale qe kemi krijuar mbas nje monitori pc por dhe mund te shnderrohet ne realitet.

Moderators: Laert, I-AMESHUAR

Pse shqiptaret duan te jene te gjithe pronare?

Postby ksanthi » 30 Sep 2009, 15:30

jam kurioze per faktin se shumica e shqiptareve sillen sikur te jene pronare, nuk u pelqen ti urdherosh , thone mendimiin e tyre ne biznesin ku punojne duke nderhyre ne drejtimin e tij , nuk duan ti kerkosh llogari , mundesisht te kene kafera gjithe diten dhe thashetheme . Kur vjen puna qe i kercet dhembet te thone dhe kush je ti qe me urdheron. :(

Ju si mendoni ?
Image
User avatar
ksanthi
Drejtues
 
Posts: 603
Joined: 05 Mar 2009, 19:37
Location: Italy

Pse shqiptaret duan te jene te gjithe pronare?

Postby Laert » 30 Sep 2009, 15:57

Ksanthi!
Ke shume te drejte per kete dukuri te shemtuar te shqiptarit te sotem, pra te brezit te ri te moshes mbi 18 vjec.
Dua te shtoj moj Ksanthi se keta nuk njohin elementin me elementar te respektit ndaj njeri--tjetrit, ndaj me te vegjelve se per moshen me te vjeter asedhe nje gram respekt nuk e kane. Jane gati ti grushtojne nese jua thote mendja dhe u duket se kane bere heroizmat, bema mbi dragojt..............
Une mendoj kjo sjellje despotike te manifestuar nga ky lloj brezit deshmon se dihet nuk kane formim portretit normal e si rrjedhoje jane ne krize formimin moral. Prandaj cfaqin sjellje qe u duken te bukura, madje mode e kohes moderne.
Ne fund me ket sjellje te felliqur shpalosin nje nga vecorite e megallomanise, qe esht cadra e hijes te meshkujve qullaceve e dordolece.
Kujtojne se shprehin stilin e piktures te Pikasos me kete sjellje.
Di te them edhe ket se kjo sjellje despotike ndaj njerzve me te dobet se ata nuk ka qene e shqiptarit, por mendoj se sikurse shume plagjiatura majmunerie qe i kane huazuar perendimit rradhitet edhe kjo soj tipari idiotik.

Do thuash ti dhe une e shume si une: Cka duan keta?
Tua plasesh hundeve, tu pergjigjesh me te njejtin monedhe, tua presesh investimin ne finance. Le ta fitojne vete parane. Duhet injoruar me heshtje, duke mos ju pergjigjur hic dhe duke i diskretituar kudo dhe percmuar me force. Nese ecen debati me ta atehere te punohet per edukimin me durim e me takte. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
User avatar
Laert
Drejtues
 
Posts: 4430
Joined: 28 Jan 2009, 13:10


Return to Shoqeria jone virtuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron