Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
7 arsye për të ngranë çokolatën!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
7 arsye për të ngranë çokolatën!, Posted 02 Shtator 2009, 14:59
7 arsye për të ngranë çokolatën!
Imazh

Çokolata ka antioksidante që luftojnë radikalet e rrudhave për te mos u plakur, pra mos të bjeri shpejte freskia e lëkurës me rrudhë,…

1. Vështire me u plakë, nuk lejon të dalin rrudhat shpejtë.

2. Të mbron kundër kancerit dhe sëmundjes të zemrës.
Çokolata e kafe e mbyllet. 40 gr çokolatë përmbush nevojat për 2 ditë ndaj antioksidanteve.

3. Çokolata me ngjyrë të hapët e të ndritëshme të ban ma t'gezueshëm, pra të çliron nga truni – SEROTONIN – dhe të jepë një reaksion të gezueshëm sesa një të puthur.

4. Ndihmon enët e gjakut për të kenë fleksibel, për të funksiponue ma mirë. Me keqardhje kjo zgjate vetem 3 ore, prandej duhet të hame pak ma shumë.

5. Për femnat mban në formë të mirë fortësinë e gjoksit.

6. Ndihmon për njerzit që kanë tensionin pak të lartë dhe për kolesterol.

7. Mban në formë të shkëlqyeshëm barkun nga çrregullimet si dhe kundra diarres. Pra rregullon funksionimin e zorrës.
Nuk e ka vetëm fajin cokolata

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri


- Po shtoj nga vetja;
Kur kam ndigjue nga tjerë se për gruan që ashtë shtatzane po të haji çdo ditë nga një çokolatë i del fëmija i bukur e fizikishte normal-i fuqishëm dhe natyrisht e kalon periudhën e shtatzanies shumë e lehtë.

Sot data 2 shtator 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
7 aresye per te ngrene çokolaten!, Posted 03 Shtator 2009, 14:09
Ksanthi!
Edhe une te keshilloj se jane te mira.
Por kam ndigju nga goje te liga(phy..phy...pika u rente e allahu i marrofte!) se coklatat jane te mira per sex.
Sa keq me i henger cokolata e ne darke me fjete me bashkeshortin a bashkeshorte apo me dashnorin a dashnoren, a.. Nje djall e din se cka behet aty ne shtrat! Sa keq, uuuuueeeeee! Mjere kushe provon! Une nuk e kam provu sepse kam frike prej ndonje shkarkim elektrik trefazor. Rri rehat aty ku je o trim i xha Jahos:.......! :flm

Tani meshkujt s’kanë nevojë për viagra, le të hanë shalqin
Imazh

Publikuar më 14.03.2013 |

Zgjerimi i hartës së moshave që kanë përfshirë impotencën mashkullore, ka bërë që të kryhen studime intensive për të zëvendësuar në mënyrë bio, preparatet mjekësore si viagra apo cialis. Për këtë studiuesit kanë analizuar një numër ushqimesh dhe kanë arritur në përfundimin se është një frutë shumë produktiv për t’u përdorur në vend të viagrës.
Shalqini përmban një substancë të quajtur citrulinë, e cila është baza e një serë reaksioneve që nxisin zgjerimin e enëve të gjakut me efekte të krahasueshme me ato të viagrës.

Duke konsumuar sasi të mjaftueshme të shalqinit trupi merr citrulinën, një aminoacid i cili transformohet në argininë, një aminoacid që vepron pozitivisht në zemër dhe në sistemin e qarkullimit të gjakut si dhe në atë imunitar.
Arginina, sipas studiuesve në Texas A M University të udhëhequr nga Bhimu Patil, rrit oksidin azotik i cili qetëson kapilarët e gjakut. Veprimi nuk është specifikisht njësoj si viagra, por mund të ketë efekt të njëjtë, pa marrë ilaçe.

Për më tepër, konsumi i shalqinit ka një efekt pozitiv kundër hipertensionit dhe probleme të tjera kardiovaskulare dhe pa efekte anësore. Kujtojmë veç të tjerash se shalqini ka një të përqindje të lartë të mineraleve dhe vitaminave C dhe A, fosforit dhe kaliumit.
Imazh

I përdorshëm gjerësisht në dietë për shkak se ai është i përbërë nga 95% ujë dhe pak sheqer, nga 3,7-6,4%, pra shumë pak, përkundrejt mollëve (11-15%) dhe dardhave (9,5-15,5% ).

/Shekulli Online/ Përgatiti: E.L/

Humbni dy kilogramë për tri ditë!
Sezoni i pjeprit dhe shalqirit tashmë ka filluar, prandaj nëse edhe më tutje keni telashe me kilogramët e tepërt, për vetëm tri ditë mund të hiqni rreth dy kilogramë
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Re: 7 aresye per te ngrene çokolaten!, Posted 19 Korrik 2010, 18:05
Fruti i kakaos në pemë
ImazhImazh

Fruti i pemës kakao vjelet dy herë në vit; në pranverë dhe në vjeshtë. Vjelja është më i madh në stinën e pranverës.

Pas masës së kakaos përzihet me sheqer dhe vanilje. Bërthamat e kakaos grimcohen në copa dhe duke u përzier bëhet çokollatë. Ne kete forme të shndritshëm, e butë dhe e shijshme. Çokollatë nuk është e përfunduar se beri, pasi ajo tani duhet të jetë vëhet ne temperaturë deri në 70 gradë dhe mbahet për 16 orë si rregull.
Pastaj hidhet në forma sipas kerkeses, atëherë të jetë e mbushur me shumicë
Kështu çokollata eshtë gati për konsumatorët ne karakteristika si e errët, me qumësht ose çokollatë të bardhë.
Imazh
Imazh

Çokollata ne të vërtetë është e ndërtuar prej gjashtë kristalesh.

Gjashtë Kristale bajnë pjesë së bashku në procesin e saj duke i hedhur çokollatën, një lloj këpurdhe që hahen, pllakëza, karamele ose çokollatë me fjalë të tjera çdo gjë që duhet për të dalë një sipërfaqe e rrëshqitëshme, e shndritëshme, dhe natyrisht me shije të mirë.


U pergatitë në shqip Bep Martin Pjetri
19 korrik 2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Janar 2021, 19:45
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari