Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
KANCERI PER MESHKUJ DHE FEMRA QE RRINE ZGJUAR NATEN!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Trupi lufton kancerin gjate pushimit te nates

ImazhImazh

Ne te ardhmen mund te marrin njerezit qe punojne naten nje tablet kunder kancerit.

Gjumi i nates eshte percaktuar si mjafte efektive ne luften kunder formave te ndryshme te kancerit sipas nje studjuesit danez Johnni Hansen(Xhoni Hensën) te Institutit te Luftes kunder Kancerit.

Organizata Boterore e Shendetsise WHO eshte duke perfunduar ne range boteror nje hetim ndaj kesaj semundje qe vjen prej pagjumesise, punes se nates dhe kancerit te gjoksit.
Shkencetaret vendosin piketa me shprese te nje hormon, qe quhet melatonin, qe eshte hormoni i gjumit. Ky hormoni ka mundesi te medhaja te ndaloji kancerin ne prostate dhe ne gjokse. ’’ne momente eshte duke bere shkenca ne bote kerkime te medha ne ket hormon te gjumit – melatonin. Kur njerezit punojne naten ose rrin zgjuar per arsyet e tyre , truri prodhon me pak melaton. ’’Sipas hetimeve mjeksore ka rezultuar nder njerez dhe kafshe qe punojne naten eshte rreziku me evidente(prezente) ne prostate dhe ne gjokse’’ – thote studjuesi Xhoni Hensen.
Melatoni ka funksionin e mbrojtjes aktive ne mbrojtje te qelizave dhe indeve kunder kancerit. Ne evolucionin biologjik eshte nata ka erresiren, ndersa dita ka driten, por ne 100 vjetet e fundit drita elektrike ka devijuar(ndryshuar) fenomenin te veprimi i ketij faktori biologjik te struktura e njeriut me efekte kancer-prurese sipas Xhonit.
Ne te ardhmen sipas dijeve te reja mundet ndoshta te prodhohet nje tablete(pilule) si nje lloj meatone q eta perdorin njerezit e punojne naten, me synim evitimin e rrezikut te nje kanceri ne prostate, ne gjokse apo kancer ne teresi.
Shkencetaret mund te piketojne(percaktojne) natyren e njerezve qe jane te pershtatshem per turnin e nates sesa njerez te tjere me te dhena jo te mira shendetsore. Drejtuesi i Qendres se Mjekimit te Gjumit ne Spitalin e Glostrup-it(komune periferike e Kopenhagenit) Poul Jennum tregon se MELATONA eshte nje tregues(indikator) i rendesishem ne ritmin e dites, qe mund te jete nje domethenie per rrezikun e kancerit per punen e nates.
’’ Tashti ne perdorim MELATONE per te stabilizuar ritmin ditor te pacienti dhe ndaaj semundjeve nervore. Tashi kane ardhe nje varge ilacesh mjeksor per te perdore kunde pagjumesise dhe depresionit. Sipas mjekve ka melatona nje te ardhme gjigande ne shendetin e njerezimit, sipas Poul jennum.
E shkruejti Lars Otto Andersen
Marre nga gazeta ’’metroXpress fq.02 e dt 27 gusht 2009
E shqiperoji Bep Pjetri
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Kanceri ne ditet e sotme eshte bere si buka me djathe.Asnjeri nuk e di se ce pret prandaj jeto cdo dite sikur te jete e fundit.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ksanthi!
- E vertete esht kjo, qe sapo cohet ne mengjez e fillon te haje ushqime artificiale,
- sa del perjashta te mbyt smogu i makinave,.....
- Alkoli dhe duhani ben punen e vet pa u ndjere,
- seksi i parregullt pa mjete mbrojtese qe ben rinia me shume partner te gjinive te ndryshme apo te njejte,...
- stresi, deshperimi, ankthi, frika,....ulin aftesin e sistemit mbrojtes te imunitetit dhe pas ul kete aftesi te saj, pra ul rezistencen e trupit ndaj viruseve, mikrobeve, bakterieve, bacilave,...menjehere trupi merre semundje me lehtesi te madhe si diabet, gripe, kancer,.............dobesohen kockat, semundjet psiqike si nervozizmi,....
- semundje vdekjeprurese...............
- dhe pas kesaj liste te tmerrshme njerezit nuk flejne ne darke per qejfe shumica e te rinjve.
Cdo te thote njeriu per hak qejfi, aventurash kryen aventurat galante sistematikishte naten,.......:flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Laert jam shume dakort me te gjitha keto qe nenvizon me lart.Njerezimi eshte armiku i vetvetes.
Gjyshi im lindi dhe u rrit ne nje fshat te Gjir qe uji i burimeve ish i pafund, cigar , alkol nuk pinte , perimet frutat ishin pa kimikate dhe vdiq nga kanceri ne moshen 59 vjecare .Babai im pinte alkol , cigare , jetoi ne qytet dhe vdiq nga kanceri ne moshen 59 vjecare.Si shpjegohet kjo?
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Janar 2021, 19:03
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari