Faqe 1 prej 1

SHBA, zbulohet teknika per mposhtjen e kancerit

PostPostuar: 16 Gusht 2009, 23:54
nga Laert
SHBA, zbulohet teknika per mposhtjen e kancerit
Imazh

16/08/2009
Per here te pare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte zbuluar nje teknike per te prodhuar ilace ne gjendje te sulmojne vetem qelizat e semura me tumor, duke lene te paprekura qelizat e tjera.

Kerkuesit e “Broad Institute”, i lindur pas bashkepunimit mes “Harvard University” dhe “Massachusetts Institute of Technology” kane arritur te izolojne 32 agjente kimike te afte per te shkaterruar qelizat e semura, nga keto elemente vetem nje i aprovuar si medikament kunder kancerit.

Zbulimi do te lejoje aktivizimin e strategjive te reja ne luften kunder tumorit, te bazuara ne nje kombinim mes kimioterapise tradicionale dhe ilaceve specifike per qelizat staminale.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari