Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
SHBA, zbulohet teknika per mposhtjen e kancerit
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
SHBA, zbulohet teknika per mposhtjen e kancerit
Imazh

16/08/2009
Per here te pare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte zbuluar nje teknike per te prodhuar ilace ne gjendje te sulmojne vetem qelizat e semura me tumor, duke lene te paprekura qelizat e tjera.

Kerkuesit e “Broad Institute”, i lindur pas bashkepunimit mes “Harvard University” dhe “Massachusetts Institute of Technology” kane arritur te izolojne 32 agjente kimike te afte per te shkaterruar qelizat e semura, nga keto elemente vetem nje i aprovuar si medikament kunder kancerit.

Zbulimi do te lejoje aktivizimin e strategjive te reja ne luften kunder tumorit, te bazuara ne nje kombinim mes kimioterapise tradicionale dhe ilaceve specifike per qelizat staminale.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Janar 2021, 19:22
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari