Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Tatuazhi mund te japi kancer
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tatuazhi mund te japi kancer, Posted 22 Korrik 2009, 00:59
Tatuazhi mund te japi kancer


Shqiperoi Laerti me dt.22.7.2009 prej nje gazete apolitike ''Gazeta e se djeles''.
Imazh

Lengjet e ngjyrta qe perdoren per tatuazh mund te infiltrojne ose mund te shkaktojne kancer ne lekure

Njerezit kane pasion te bejne ne trupin e tyre tatuazh per preference artistike. Te duket bukur, te shenoji ato simbole te kuptimta dhe emocionale per te.
Trajtimi me rreze lazer per te hequr figurat ne trupe pas nje kohe te gjate ne lekure mund te jene te rrezikshme me pasoja kanceroze duke i ngacmuar per se dytin here. Dihet se kur hiqen figura ne lekure me rreze lazer eshte e veshtire sepse gjate nje periudhe kohe te gjate ngjyra si kimikate jane te perhapur ne lekure.
Eshte konstatuar nga dermatologet se tatuazhet shkaktojne kancer ne lekure. Pra substanca e lendes qe hidhet ne lekure dhe sjelle ngjyren eshte nje substance kimike i huaj per trupin te demshem. Dihet se tatuazhi ka lidhje direkte me kancerin. Ajo ngjyra duke depertuar me rreze nen lekure prane pigmentit te lekures ndodhin proocese te shperberjes s pigmentit te lekures duke rrezikuar ne demtimin e saj.
Sipas konstatimeve mjeksore se rreth 20 % te tatuzhuarve marrin komplikacione kanceroze ne lekures.
Prandaj keshillohet nese cfaqen plage apo gjakosje duhet te shkojne te mjeku.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Re: Tatuazhi mund te japi kancer, Posted 22 Korrik 2009, 08:19
Ti shoftek te tjeret me pelqen , vete nuk e marr mundimin ti bej.Dhe sikur te vendosja do beja nje te vogel.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tatuazhi mund te japi kancer, Posted 22 Korrik 2009, 11:03
Edhe mua me pelqen ta bej nje pikture tatuazhit te vogel, dicka simbolike me shume sesa per zbukurim. Une do shprehesha se trupi nuk eshte leter vizatimi perpose nje hapesire per te vizatura nje simbol qe te ka lene pershtypje ose nje dicka qe mendon se te inkurajon. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Janar 2021, 18:44
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari