Faqe 1 prej 1

Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 20 Korrik 2009, 17:51
nga I-AMESHUAR
Imazh

Ndoshta pas disa mijevjecaresh, ne Toke nuk do te kete me meshkuj. Nga studimi i kryer prej Kateryna Makova e Melissa Wilson eshte dale ne perfundimin se kromozoni Y, pergjegjes per trashegimine mashkullore, po degradon me shpejtesi te madhe ne krahasim me kromozonet e tjere.

Trupi i njeriut perbehet nga 23 cifte kromozonesh, 1 prej te cileve me shenjen XY. Te femrat, cifti 23 eshte XX, ndersa tek meshkujt XY. Eshte pikerisht ky i fundit qe po zhduket, pasi tashme ka vetem 200 gene nga 1100 qe ka kromozoni X. Deri tani nuk eshte gjetur nje shpjegim shkencor per kete ndryshim pasi me kalimin e kohes vihet re humbja e te dhenave gjenetike. “Edhe pse disa prej geneve te Y jane te rendesishem, ne nuk besojme se kromozoni mashkullor do zhduket plotesisht por edhe nese do te ndodhe, nje prej 22 cifteve te tjere te kromozoneve do veproje per t’u bere aktiv”, shprehet studiuesja Kateryna Makova.
Top Channel

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 20 Korrik 2009, 18:42
nga ksanthi
E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 20 Korrik 2009, 18:57
nga I-AMESHUAR
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 21 Korrik 2009, 07:24
nga ksanthi
I-AMESHUAR shkroi:
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?





Me sperme kuptohet

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 21 Korrik 2009, 15:28
nga I-AMESHUAR
ksanthi shkroi:
I-AMESHUAR shkroi:
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?

Me sperme kuptohet

Po per ne ska menduar shendetesia sepse ka arkivim vetem per femren kurse per mashkullin skam degjuar akoma :nukdi

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 21 Korrik 2009, 20:36
nga ksanthi
i ameshuar egzistojne banka sperme qe mund te japi sperme kushdo dhe nqs nje cift ka problem per te bere femije dhe problemi qendron tek spermatozoaret ka plot ne banke , ose nje femer qe nukka partner mund te zgjedhi kete rruge.

Re: Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova

PostPostuar: 21 Korrik 2009, 21:35
nga I-AMESHUAR
E di kete por qe cdo njeri te kete nje proveze te veten dhe ti ngrihet per shume vite nuk eshte e mujtur me duket...megjithate une them qe edhe pse eshte ne rrezik kromozoni y problem meshkujsh nuk do kete sepse fundja ja fus nje te klonuar y-nit tim dhe jam ne rregull une :bravo:

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari