Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Kromozoni Y ne zhdukje,meshkujt ne rrezik-Kateryna Makova
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Imazh

Ndoshta pas disa mijevjecaresh, ne Toke nuk do te kete me meshkuj. Nga studimi i kryer prej Kateryna Makova e Melissa Wilson eshte dale ne perfundimin se kromozoni Y, pergjegjes per trashegimine mashkullore, po degradon me shpejtesi te madhe ne krahasim me kromozonet e tjere.

Trupi i njeriut perbehet nga 23 cifte kromozonesh, 1 prej te cileve me shenjen XY. Te femrat, cifti 23 eshte XX, ndersa tek meshkujt XY. Eshte pikerisht ky i fundit qe po zhduket, pasi tashme ka vetem 200 gene nga 1100 qe ka kromozoni X. Deri tani nuk eshte gjetur nje shpjegim shkencor per kete ndryshim pasi me kalimin e kohes vihet re humbja e te dhenave gjenetike. “Edhe pse disa prej geneve te Y jane te rendesishem, ne nuk besojme se kromozoni mashkullor do zhduket plotesisht por edhe nese do te ndodhe, nje prej 22 cifteve te tjere te kromozoneve do veproje per t’u bere aktiv”, shprehet studiuesja Kateryna Makova.
Top Channel
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
I-AMESHUAR shkroi:
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?

Me sperme kuptohet
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
ksanthi shkroi:
I-AMESHUAR shkroi:
ksanthi shkroi:E kam lexuar kete . Keshilloj gjithe meshkujt te furnizojne bankat e spermes qe mos te kete probleme .

Me ca ti furnizojme mo Ksanthi?

Me sperme kuptohet

Po per ne ska menduar shendetesia sepse ka arkivim vetem per femren kurse per mashkullin skam degjuar akoma :nukdi
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
i ameshuar egzistojne banka sperme qe mund te japi sperme kushdo dhe nqs nje cift ka problem per te bere femije dhe problemi qendron tek spermatozoaret ka plot ne banke , ose nje femer qe nukka partner mund te zgjedhi kete rruge.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
E di kete por qe cdo njeri te kete nje proveze te veten dhe ti ngrihet per shume vite nuk eshte e mujtur me duket...megjithate une them qe edhe pse eshte ne rrezik kromozoni y problem meshkujsh nuk do kete sepse fundja ja fus nje te klonuar y-nit tim dhe jam ne rregull une :bravo:
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Janar 2021, 17:43
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari