Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
10 keshilla per stinen e Verës!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4530
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
10 keshilla per stinen e Verës!, Posted 03 Korrik 2009, 17:05
[qender]10 keshilla per stinen e Verës![/qender]


[b]Materiali u perkthyer nga Laerti per miqte dhe antaret e respektuar te sitit http://www.Proletari.com.
sot me.dt 3 korrik 2009.


Fjala behet per stinen e Veres, ku ka shperthyer nxehtesia me temperatura shume te larta.

1.Kufizoni veprimtarine(aktivitetin) fizike!

Te ndalet djersitja e madhe, lodhja dhe te pijne shume lengje(nuk duhet nenkuptuar pije alkolike).

2. Pini uje!

Pini lengje dhe mbani akull ne frigorifer me qellim qe te marresh gjithmone uje me akull!

3. Pakeso nxehtesine!

- Kufizo makinerine qe cliron nxehtesine ne ambient!
- Ule perdet ne zyre, ne pune, ne shtepi e kudo!
- Perdor ventilatorin!

4. Kujdes ne parkimin e vetures ne parkim!

Kurre mos leni brenda vetures me xhama te mbyllura femijen apo kafshen shtepiake sepse prej nxehtesise shkakton mungese ajri dhe per pasoje shkakton vdekje apo ngordhjen!

5.Vishë rroba te lehta!

Rrobat te jene mundsisht me ajrisje , duke nenkuptuar pantallona te shkurtra dhe kemisha me menge te shkurtra. Rrobat te jene pambukut.

6. Ha pak krype ekstra!

Nese ju djersitni shume eshte shume e rendsishme te merrni pak porcion me krype edhe pse nuk eshte e pelqyeshme.

7. Evitoni sa te mundni punen ne ambient me diell!

Mos haroni te pini lengje te fresketa! Kujtoni se Kafja eshte energjike!

8. Jeni te hapur me koleget!

Vapa shkakton nder njerez nervozizem. Prandaj jini me vleresues te situates irrituese te mjedisit shoqeror!

9. Shmangni diellin pervelues apo diellin djeges!

- Ne oret e mesdites dihet se dielli eshte shume i fuqishem per shkak te pozicionit pingul te rrezeve te diellit ne toke prej ores 12:00 - 15:00.
- Perdorni krem mbrojtes nga dielli ne trupe.
- Perdorni kapele!
- Kujdesni ne ekspozim trupin ne kete kohe perveluese!

10. Kujtoni pushimin!

Organizoni me shume pauza ose pushime sesa ju beni zakonishte ne shtepi, jashte ne diell duke u futur ne dhome te freket apo neper hije!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Shtator 2020, 18:32
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari