Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Veshët “në rrezik” bakteresh nga mp3
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Veshët “në rrezik” bakteresh nga mp3, Posted 31 Maj 2009, 12:24
Imazh

Të dëgjosh muzikë me mp3 mund të jetë më e dëmshme nga sa mendohet. Aurikolaret, përfaqësojnë “vendin ideal” për bakteriet. Rezultati? Veshët dhe shëndeti në rrezik. Të paktën ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga një ekip shkencëtarësh indian të “Kasturba Medical College” të Manipal, që kanë kaluar “në lente” rreth 50 tipe aurikolarësh dhe, natyrisht veshët e një kampioni të rinjsh. Gjysma e tyre përdornin rregullisht mp3, të tjerët nuk e përdornin asnjëherë.
Në këtë mënyrë, shkencëtarët kanë mundur të tregojnë, ashtu si citohet në “Journal of Health and Allied Sciences”, se veshët e personave që nuk hiqnin dorë nga ky aksesorë, ishin më të prekur nga bakteret. E për më tepër, këto mikroorganizma, mes të cilave dhe baktere si stafilokoku, ndodheshin tek aurikolarët.
Panorama
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 98
Vendodhja: Rome,Itali
Antarësuar: 27 Janar 2009, 14:55
interesant ky zbulim,por ne fund te fundit rinia boterore nuk do te heqe dore kurre nga keto teknologji.
do ishte bukur te ktheheshim edhe nje here ne kohen e manjetofonit me kaseta,qe per te regjistruar nje gje duhet me i ra me grusht se nuk ndihej zeri ,e cuditeshim si regjistrohej cdo zhurme perreth tij. :engjell
WWW Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Shtator 2020, 13:07
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari