Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Kush e shpiku virusin A-H1N1 ne laborator?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4530
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kush e shpiku virusin A-H1N1 ne laborator?, Posted 17 Maj 2009, 10:56
VIRUSI H1N1 MUND TË JETË KRIJUAR GABIMISHT NË LABORATOR

Imazh
Virusi i gripit të ri AH1N1 mund të ketë lindur në laborator për shkak të një gabimi njerëzor, ka deklaruar kërkuesi australian Adrian Gibbs, një nga krijuesit e antiviralit oseltamivir (baza e tamiflu-së), në një artikull dërguar Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Qendrës amerikane për Kontrollin Sëmundjeve. Kjo është një hipotezë mbi të cilën OBSH-ja po punon së bashku me ekspertët ndërkombëtar për sëmundjet infektive te njerëzit dhe kafshët.

Një kopje e artikullit të shkencëtarit australian u është paraqitur edhe ekspertëve ndërkombëtarë të Organizatës së OKB-së për Bujqësinë dhe Ushqimin (FAO) si dhe Organizatës Ndërkombëtare për Shëndetin e Kafshëve (OIE). Sipas Gibbs, karakteristikat gjenetike të virusit AH1N1 janë të atilla që sugjerojnë se ai mund të jetë rezultat i një gabimi njerëzor gjatë analizave dhe kërkimeve në laboratore, që krijojnë viruse me qëllim zbulimin e vaksinave kundër tyre. Në vitin 1977, një virus gripi i tipit H1N1 ishte prodhuar gabimisht si pasojë e gabimeve që u bënë në një laborator rus.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 20 Shtator 2020, 19:42
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari