Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Hekuri mbyt qelizat kanceroze
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Hekuri mbyt qelizat kanceroze, Posted 13 Prill 2009, 16:42
Imazh
Shkencëtarët gjermanë duke hulumtuar qelizat e limfomës, kanë arritur të zbulojnë se nëse në ato qeliza futen sasi të mëdha të mineralit të hekurit, shkaktohet lirimi i radikaleve të lira të dëmshme për vetë qelizat kanceroze.
Shkencëtarët gjermanë duke hulumtuar qelizat e limfomës, kanë arritur të zbulojnë se nëse në ato qeliza futen sasi të mëdha të mineralit të hekurit, shkaktohet lirimi i radikaleve të lira të dëmshme për vetë qelizat kanceroze.

Qelizat kanceroze mbrohen nga radikalet e lira në mënyrë që i çaktivizojnë ato duke i lidhur për proteinat të cilat përmbajnë hekur dhe në këtë mënyrë nxitin stresin oksidues. Në fund, stresi oksidues i dëmton molekulat dhe materialin gjenetik të pranishëm në qelizat e karcinomës dhe në këtë mënyrë shkakton vdekjen e tyre. Autorët e studimit supozojnë se me anë të injektimit selektiv të hekurit në qelizat kanceroze do të mund të shërohet sëmundja, duke mos i dëmtuar qelizat e shëndosha, mirëpo janë të nevojshme edhe disa studime shtesë për ta vërtetuar një gjë të tillë.
ikubinfo
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4534
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Hekuri mbyt qelizat kanceroze, Posted 13 Prill 2009, 16:56
:muah I Ameshuar!
Me duket nje nga lajmet ma te rralla qe kam ndegjuar per triumfin mbi semundjen e kancerit qe po cfarose masa njerzish. Fat i madh per njerzimin. :bobe:
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 27 Shtator 2020, 12:29
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari