Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Semundjet e zemres!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Keshilla per zemren, Posted 08 Nëntor 2009, 15:56
Luleshtrydhja është shumë e mira për zemër

Imazh


Një lajm i mirë arrin nga Universiteti i Oklahomës, SHBA, ku shkencëtarët kanë vërejtur se luleshtrydhjet e ulin nivelin e kolesterolit në gjak.

Studiuesit gjatë 4 javëve kanë përcjellë gra të cilat vuajnë nga sindroma metabolike dhe të cilat kanë konsumuar çdo ditë nga 25 gramë pluhur nga dredhëzat e ngrira dhe të thara.

Ata kanë vërejtur një ulje e nivelit të kolesterolit të përgjithshëm dhe LDL kolesterolit për 6%.

Luleshtrydhet, të cilat tashmë një kohë të gjatë janë të njohura si antioksidues i fuqishëm me përbërësit e saj bioaktiv, ulin peroksidimin e lipideve, duke ulur kështu edhe LDL-kolesterolin në gjak dhe në mënyrë të drejtpërdrejtë parandalojnë krijimin dhe zhvillimin e shtresave aterosklerotike në enët e gjakut.

Substancat më meritore të dredhëzës për këtë efekt janë fitorerolet, proteinat dhe flavonoidet. Studimi ka treguar se konsumimi i përditshëm i dredhëzave dhe produkteve të saj, mund të jetë i një rëndësie të madhe te personat me sindromë metabolike.
http://www.keshilla.net
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Re: Keshilla per zemren, Posted 08 Nëntor 2009, 16:22
Ceshtja eshte sa biologjike eshte ajo luleshtrydhe kur te gjithe e dime se me se rriten , me kimikate qe behen sa nje kokerr molle.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4569
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Keshilla per zemren, Posted 08 Nëntor 2009, 18:43
Te lumte dora I Ameshuar per lajmin!
Sipas Ksanthit me duhet te shtoj se shkencetaret te na kallzojne se me cfare lloji luleshtrydhe i kane bere prova ne njerez obeze(me dhjam qe kane % te madhe kolesteroli, mos te harrojme se edhe ne njerez te dobet nuk perjashtohen nga % e larte e kolesterolit) luleshtrydhe te rritura me kimikate apo me ato natyrale - me pleh humus(mendoj se esht me natyral se ato organiket si ; me shurre lopesh e derrash qe i perdor bota perendimore duke sperkate fushat e grurit, apo me fekale te njeriut, te kafshes).

Une mendoj se shkencetaret nuk e besoj se eksperimentojne me bime artificiale,por me ato naturale, prandaj rekomandon dietetistet, kulinaristet dhe mjeksia vetem fruta, zarzavate e perime te rritur pa kimikate apo me shurrica lopesh e bagtish apo prej baglave te kuajve, lopeve, dhe te njerezve haaaaaa! :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Keshilla per zemren, Posted 21 Nëntor 2009, 09:26
Alkooli 'mbron' zemrat e burrave

Imazh

Alkooli
Shkencëtarët në Spanjë kanë dalë me prova të reja që sugjerojnë se konsumimi në sasi të moderuar, e madje edhe pak të tepruar, i alkoolit ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës tek burrat.

Studimi, i cili ka përfshirë mijëra konsumues të alkoolit gjatë dhjetë vjetëve të fundit, tregon se burrat që kanë pirë sasi të moderuar të alkoolit kanë ulur rrezikun rreth tridhjet përqind nga zhvillimi i sëmundjeve të zemrës.

Ndërsa ata që pijnë më shumë ulin këtë rrezik edhe më shumë.

Megjithatë ekspertët paralajmërojnë se konsumimi i tepërt i alkoolit rrezikon dëmtimin e organeve të tjera.

Për dallim nga burrat, tek femrat alkooli nuk duket se sjell përfitime shëndetësore.

Konkludimet e raportit të publikuara në revistën shkencore Heart (Zemra) janë kritikuar nga shkencëtarë të tjerë të cilët thonë se ato duket sikur inkurajojnë pirje të tepërt të alkoolit.
http://www.bbc.co.uk
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 124
Antarësuar: 29 Janar 2009, 17:47
Re: Keshilla per zemren, Posted 21 Nëntor 2009, 14:26
Evitoni te bini ne dashuri ...
Ja maji erdhi perseri....me 29 do bejme dashuri, la la la
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 88
Vendodhja: Itali ,Rome
Antarësuar: 25 Korrik 2009, 17:17
Re: Keshilla per zemren, Posted 21 Nëntor 2009, 14:41
Nuk e dija qe burrat vuanin nga zemra ....edhe pse ne te shumten e rasteve jane femrat qe bejne nderhyrje ne zemer ...
Te renit ne dashuri per ju qenka nje semundje e re????
Mi sorridi ,mi tradisci,mi uccidi lentamente....
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 124
Antarësuar: 29 Janar 2009, 17:47
Re: Keshilla per zemren, Posted 21 Nëntor 2009, 14:56
Megi shkroi:
Jackass shkroi:Evitoni te bini ne dashuri ...


Nuk e dija qe burrat vuanin nga zemra ....edhe pse ne te shumten e rasteve jane femrat qe bejne nderhyrje ne zemer ...
Te renit ne dashuri per ju qenka nje semundje e re????Hamshuri foli per alkolin... O kam pi une amaretto ,jack daniel's,zubrowka...
Por prape se prape semundje e mirfillte jo ....
Takicadi aritmike quhet dhe sherohet me nje overdose puthjesh
Ja maji erdhi perseri....me 29 do bejme dashuri, la la la
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 7 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 19 Janar 2021, 09:54
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari