Faqe 1 prej 1

Puthja mbron shendetin e fetusit

PostPostuar: 08 Nëntor 2009, 15:52
nga I-AMESHUAR
Imazh
Romantiket e pasherueshem do te rrudhin fytyren dhe nuk do ta pranojne si te vertete shkencore.Megjithate duket se origjina e puthjes, gjesti qe te dashuruarit kryejne per te kurorezuar ndjenjen e tyre, eshte krejt tjeter.

Sipas nje studimi te kryer nga shkencetari Colin Hendrie te Universitetit te Leeds qellimi i vertete i puthjes eshte ai i te shkembyerit te bakterieve ne vecanti nje virus te quajtur “Citomegalovirus”.

Ky i fundit nuk eshte i rrezikshem per te rriturit, por mund te jete i tille per fetusin.

Ndaj burrat puthin partneret e tyre, duke mbrojtur keshtu bashke shendetin e bebes nga ky virus.

Ne momentin e puthjes sistemi imunitar i femres zhvillon antitrupa qe e bejne te pademshem bakterin, ndaj kur gruaja mbetet shtatzene nuk ka asnje problem.
Top-Channel

Puthja mbron shendetin e fetusit

PostPostuar: 08 Nëntor 2009, 18:16
nga Laert
Pak njohuri per Fetusin ne kuptimin e fjales
Imazh


Meqe I Ameshuari me te drejt e nxorri ket lajm kaq te re dhe e panjohur sa qe na duhet ne qe e lexojme te bejme ndonje shenim.
Shumekush ka njohuri per FETUSIN, por ka disa qe jane te interesuar ta dijne. Une po shenoj pak nese i hyn dikujt ne pune.

Fetus, - us, m. - latinishte e lashte feo-
- prej greqishtes fyo lind, krijoj, formoj
fetus, embrion, fryt, pjella ne barkun e nenes, khs - embryo( marre prej librit ''Fjalor latinisht - shqip i Mjeksise, botim Tirana - 1975 me Redaktor Pergjegjes - kandidati i shkencave mjeksore - Luigj Benusi)
:flm

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari