Ketu do gjeni ate qe njeriu krijoj me inteligjencen e tij se si te mbijetoje mbi planetin toke. Shkencat ndihme per jeten mbi toke.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Puthja mbron shendetin e fetusit
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Puthja mbron shendetin e fetusit, Posted 08 Nëntor 2009, 15:52
Imazh
Romantiket e pasherueshem do te rrudhin fytyren dhe nuk do ta pranojne si te vertete shkencore.Megjithate duket se origjina e puthjes, gjesti qe te dashuruarit kryejne per te kurorezuar ndjenjen e tyre, eshte krejt tjeter.

Sipas nje studimi te kryer nga shkencetari Colin Hendrie te Universitetit te Leeds qellimi i vertete i puthjes eshte ai i te shkembyerit te bakterieve ne vecanti nje virus te quajtur “Citomegalovirus”.

Ky i fundit nuk eshte i rrezikshem per te rriturit, por mund te jete i tille per fetusin.

Ndaj burrat puthin partneret e tyre, duke mbrojtur keshtu bashke shendetin e bebes nga ky virus.

Ne momentin e puthjes sistemi imunitar i femres zhvillon antitrupa qe e bejne te pademshem bakterin, ndaj kur gruaja mbetet shtatzene nuk ka asnje problem.
Top-Channel
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Puthja mbron shendetin e fetusit, Posted 08 Nëntor 2009, 18:16
Pak njohuri per Fetusin ne kuptimin e fjales
Imazh


Meqe I Ameshuari me te drejt e nxorri ket lajm kaq te re dhe e panjohur sa qe na duhet ne qe e lexojme te bejme ndonje shenim.
Shumekush ka njohuri per FETUSIN, por ka disa qe jane te interesuar ta dijne. Une po shenoj pak nese i hyn dikujt ne pune.

Fetus, - us, m. - latinishte e lashte feo-
- prej greqishtes fyo lind, krijoj, formoj
fetus, embrion, fryt, pjella ne barkun e nenes, khs - embryo( marre prej librit ''Fjalor latinisht - shqip i Mjeksise, botim Tirana - 1975 me Redaktor Pergjegjes - kandidati i shkencave mjeksore - Luigj Benusi)
:flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 2 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 16 Prill 2021, 13:27
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari