Fansat e very important people do kene gjithcka rreth jetes dhe aktiviteteve te tyre
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Papa Karol Vojtila-I Dyti puthi Tokën Shqiptare - 25.4.1993
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Papa Gjon Pali i Dytë - Karol Vojtila - I Dyti pas Gjergj Kastriotit puthi Tokën Shqiptare më 25.4.1993
Imazh

Pse? Papa Gjon Pali i II puthi tokën shqiptare në vitin 1993


E diel, 10prill, 2011

Vizita e Papës Gjon Palit II në Shqipëri në vitin 1993 (3 vjet pas rënies së diktaturës komuniste). Vendi i Papës, Polonia ishte një vend nën diktaturë komuniste. Papa Gjon Pali II me Nënë Terezën ishin dy figura të mëdha që përfaqësonin botën katolike dhe atë humane, ku jeta e tyre ishte përpjekje, luftë për të përfaqsuar kryevlerat e shoqërisë.


Pse më 25 prill të 1993 kur shkeli tokën Papa Gjon Pali i II- fillimishtë puthi tokën shqiptare shqiptare?

Faktorët motivues të vizitës:

Gjergj Kastrioti - Skëbderbe - Heroi i Shqipërisë dhe i Europës
Imazh

Ndoshta ky gjest është e lidhur me figurën legjendare dhe unike shqiptare, të heroit Gjergj Kastrioti - Skënderbeu i cili ishte i vetmi që e mbrojti Kishën Katolike në vitet 1444 dhe 1500 nga ana e Perandorisë Osmane, Skënderbeu u quajt nga papa, "Atlet i Krishtit".

Nënë Tereza - Nëna e Shqipërisë dhe e botës
Imazh

Ndoshta se Shqipëria është vendi i Nënë Terezës, që la tokën si një vullnetare e madhe e Kishës Katolike, të cilën ajo la çdo gjë dhe shkoi në mesin e të varfërve të Indisë.
Imazh


Erdhi për t'i dëshmuar se Shqipëria është pjesë e Europës
Apo ndoshta sepse viti 1993 ishte një periudhë që të gjitha vendet perëndimore duhej të kërkonin falje Shqipërisë, që nuk qenë të pranishëm në nyjet historike të familjes europiane kur Shqipëria kishte nevojë?
Imazh
Këtu është Papa Gjon Pali i Dytë duke përshëndet me fëmijtë shkodranë që kanë dalë ta presin në hyrje të Shkodrës, pranë Kishës Katolike të rrënuar nga komunizmi e sot është rindërtuar nën këmbët e Kalasë Rozafa më 25 prill të 1993

E pregatiti në shqipë me dashuri të madhe e të thellë Bep Martin Pjetri, për burrin e parë që puthi tokën shqiptare që u dogjë, u grabitë, u vra me mijra e miliona prej pushtuesve otomanë, sllavë, grekë, italianë e gjermanë.
29 prill 2011

http://turismoinalbania.blogspot.com/20 ... ia-la.html
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 28 Maj 2022, 08:55
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari