Fansat e very important people do kene gjithcka rreth jetes dhe aktiviteteve te tyre
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Ladislavi i III - Mbret i Polonisë - Mik i Gjergj Kastriotit
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4571
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ladislavi i III - Ulászló I.- Mbret i Polonisë - Mik i Gjergj Kastriot - Skanderbegut
Imazh


Ladislavi ose Vladislavi(Wladyslaw) Jagiello III lindi në vitin 1424 dhe vdiq në fushën e betejës në vitin 1444, ishte mbret i Polonisë prej vitit 1434-1444 dhe mbreti i Hungarisë prej viteve 1440-1444 nën emrin Ulászló I.

Biografi

Ai ishte i biri i Jogaila (II Vladislav ose Ladisllavit të II-të).


Ladislaus III ishte i njohur për fushatat e tij të mëdha kundër turqve osman në Ballkan.
Imazh

Ai pasoi babain i tij, por fuqia e vërtetë mbeti në duart e këshilltarit të tij kryesor, Zbigniev Olesnicky, ipeshkëv i Krakovit. Vladislavi u kurorëzua mbret i Hungarisë në vitin 1440, me emrin e Ulászló i I-rë duke provokuar një luftë me gjithë mbështetjen e dhënë atij nga Janosh Huniadi komandant i madh hungarez. Paqe u realizua nga Papa Eugenius IV në mënyrë që Ladislavi të ishte e lirë për të udhëhequr një kryqëzatë kundër turqve.
Imazh

Por, pas fitoreve në vitin 1439 dhe në 1442, Ladisllavi i I-rë i Polonisë u mund në Betejën e Varnës në vitin 1444 dhe vdiq në luftime.
La pace fu realizzata da papa Eugenio IV in modo che Ladislao fosse libero di condurre una crociata contro i turchi.


U shqipërue teknikisht dhe u korektue nga Bep Martin Pjetri
E mërkurë, më dt. 15.XII.2010
http://it.wikipedia.org/wiki/Ladislao_III_di_Polonia
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Shkurt 2021, 18:39
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari