Fansat e very important people do kene gjithcka rreth jetes dhe aktiviteteve te tyre
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
PRINCI I ASTURIAS TE SPANJES - FILIPI JUAN ALFONSO DE TODOS
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
PRINCI I ASTURIAS – PRINCI I KURORES SE MBRETERISE
Imazh

Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y Grecia - emri i kryeprincit apo princi i kurores.
Filipi, Princ i Asturias i pagezuar si Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos (et omnes sancti) de Borbón y de Grecia. Lindi me 30 janar te 1968 ne Madrid., eshte i treti femije dhe i vetmi djale i mbretit Juan Karlos dhe mbretereshes Sofia prej Spanjes. Si Princ i Asturias eshte ai trashegimtar i fronit mbreteror te Spanjes.
Si trashegimtar i fronit mbreteror, ai mban shume tituj zyrtar si; princi i Austurias, princ i Viana, princi i Xhirona(Girona), duke i Monblank(Montblanc), konti Cervara dhe Sundimtar(Zoti) Balaguer.

Lindja dhe Pagezimi i emrit


Filipi lindi ne Madrid. Lindja e tij pas dy motrave Elena dhe Kristina i siguroi si djale trashegimin e mbreterise spanjolle. Te tre femijte u linden prej Mbretereshes Sofia, prej mjekut gjnekolog, Don Manuel Maria de Mendizábal.
Emri i plote i tij eshte Filipi Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia.

Çfare simbolizojne gjithe keto emra qe jane dhene ne Pagezim prej ipeshkevit te Madridit, Kasimiro Morcillo González?

Emri Burbon te qeverise Spanjen, gjysherit nga baba (Infante Juan, prej Barcelona dhe Paul prej Greqie), stergjyshi nga baba Mbreti Alfonsi XIII – te i Spanjes, dhe All Saints (Todos los Santos ose nje omnes sancti), qe eshte zakon nemes burboneve.
Sapo lind i vehen tituj si Infante i Spanjes atehere kur i ati nuk ishte mbrete dhe Filipi nuk ishte trashegimtar. Kusherinjte e gjyshit nga baba te Filipit Infante Juan, konti prej Barcelones dhe nene daja i tij ishte mbreteresha Viktoria Eugenia.


TITUJ DHE ARMA E PRINCIT FILIP


- Filipi eshte trashegimtar i fronit mbreteror te shpallur prej babes se vet, mbreti Juan Karlo ne 1975.
Ne 1977 u emerua Filipi, Princi i Austurias gezon rrjedhimishte trashegimin e fronit mbreteror te Spanjes.
- Me 21 prill te 1990, Filipi u be i pari Burbon qe mban titullin ‘’Princ i Girones’’. Me perpara
Nuk e ka gezuar askush kete titull.
- Ai mban gjithashtu dhe tituj; Princi i Viana, Duka i Montblank, Konti i Çervara dhe Sundimtari(Zoti) Balaguer.
- Me 30 janar te 1986 ne moshen 18 vjeç, Filipi u betua para Kushtetutes dhe se Mbreti i Spanjes Juan Karlos ne Parlamentin Spanjoll pranoi rolin e tij institucional si trashegimtar i kurores mbreterore te Spanjes.
- Me dekretin mbreteror 284/2001 te 16 marsit, HKH miraton standartet e stemave mbreterore qe gezon si Princ i Asturias. Dekreti pershkruan stemen e armes, standartet. Ai u caktua si Kalores i ’’
Kyqit te Madh’’, ’’Kalores i Kryqit te Madh Omri’’.
Ai eshte gjithashtu 1.82 nd Kalores prej vendimit te Urdherit Kalorsiak te vitit 1430 ne Spanje te miratuar ne Spanje ne 1981 per Princin Filip.
Kur te behet Mbret i Spanjes do te njihet si Filipi i VI i Spanjes.


STEMA E SIMBOLIT TE PRINCIT TE ASTURIAS - FILIPI
Imazh


STEMA E ARMES SE PRINCIT TE ASTURIAS - FILIPI
Imazh


PRINCESHA E ASTURIAS - BASHKESHORTJA E FILIPIT - LETICIA ROKAZOLANO
Imazh

Letizia, Princesha eAsturias (Letizia Ortiz Rocasolano, ka lindur 15 shtator 1972, Oviedo, Spanjë) është martuar me Filipi, Princi i Asturias, i cili është trashëgimtar i fronit spanjoll. Para martesës me princin ajo ishte gazetare. Ajo është thirret Lartmadheria e Saj – Princesha e Asturias. Ajo i gezon sikurse bashkeshorti te gjitha tituj princeror si; Princesha Viana, Princesha Girona, dukesha e Montblanc, kontesha Kervera dhe Zonja Balaguer.

Familja
Letizia është vajza me e madhe Jesús Álvarez Jose Ortiz (lindur në Oviedo më 24 dhjetor 1949), një gazetar dhe gruaja e parë Paloma Rocasolano Rodríguez (e lindur në Madrid më 15 prill 1952), një infermiere edhe një përfaqësues i bashkimit spital. Prindërit e saj jane divorcuar në vitin 1999 dhe babai i saj martohet më 1 shtator 2000 në Madrid më nje gazetare e quajtur Ana Togores, lindur ne 1955.

Letizia ka dy motra (një ka vdekur tani.
• Telma Ortiz Rocasolano, (i lindur në Oviedo më 25 tetor 1973), e arsimuar në Ekonomi te Universiteti i Barcelonës dhe punon ekonomiste për agjencitë e ndihmave ndërkombëtare. Ajo ka një vajzë, Amanda (me partnerin Enrique Martín Llop), e cila ka lindur më 28 mars 2008..

• Erika Ortiz Rocasolano, (Oviedo, 9 prill 1975 - Madrid, 7 shkurt 2007), e arsimuar në Artet e Bukura dhe ka punuar mesuese e letersise Më 7 shkurt 2007, ajo u gjet i vdekur në apartamentin e saj në Madrid.
Në muajt e fundit, ajo kishte marrë lejega puna për shkak depresioni të rënda
Këtu ndoshta ishte vdekja e parakohshme për shkak të recetës te mbidoza te
drogës. Ajo la një vajzë, Karla Vigo Ortiz, e lindur në vitin 2000, nga marrëdhëniet e saj me Antonio Vigo Pérez, i lindur në Madrid në vitin 1972 (i arsimuar në e Artet e Bukura dhe eshte një skulptor prej të cilit ajo e kishte deri sa vdiq.

Imazh
Imazh


E shqiperoi Bep Pjetri
Me dt 11 nentor 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
MBRETI I SPANJES JUAN KARLOS - BABA I FILIPIT
Imazh

Juan Karlos se I-re i Spanjes.

Emri i tij i pagezuar eshte Juan Carlos Alfonso Víktor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias;
Lindi me 5 janar te 1938 ne Rome te Italise, qe eshte mbreteruar prej mbretit te Spanjes. Ai eshte djali i kontit te Barcelones dhe i Princeshes Maria Mercedes af Bourbon-Begge Sicilier dhe eshte nipi i ish mbretit te Spanjes Alfonsi i XIII, deri ne 1931

Me 22 nentor te 1975, dy dite pas vdekjes se diktatorit Francisko Franko ishte pranuar si mbret Juan Karlos prej Frankos.
Froni spanjoll ishte vakant(bosh) prej 38 vjet dhe ne 1969 e thirri Juan Karlos, diktatori Franko qe ishte e vetmja administrate qeverisese e Spanjes.
Ne kushtetuten spanjolle prej 1978, kapitulli i II : Kurora, neni 56, ne nenin kapitullin 1, verteton rolin e monarkise spanjolle si personifikimi dhe tipike e kombit spanjoll si nje simbol i bashkesise dhe i kontinuitetit,
ku Monarkia eshte kryeti i shtetit dhe drejtues i tij si dhe miratoi llojet dhe simbolet e armeve dhe u quajte ’’monarika parlamentare’’.
Fatmiresisht drejtoi mbreterine e Spanjes pa dikatur deri ne nje demokraci parlamentare. Ai eshte shume i dashur per iberiket dhe te shteteve te Amerikes Latine.


Shqiperoi Bep Martin Pjetri
Me dt. 11 nentor 2009

MBRETERESHA E SPANJES - SOFIJA - NENA E FILIPIT
Imazh

Mbretëresha Sofia e Spanjës (lindur Princesha Sofia Margaret Victoria Frederica e Greqisë dhe Danimarkës, në spanjisht: Sofje y de Grecia Dinamarca, greqisht: Βασίλισσα Σοφία της Ισπανίας lindur më 2 Nëntor 1938) është Mbretëresha e Spanjës, si gruaja e Mbretit Juan Karlos I.Princesha Sofia e Greqisë dhe e Danimarkës është lindur në Psikiko, Athinë, Greqi, me 2 Nëntor
Te 1938, eshte fëmija i madh i mbretit Paul I (1901-1964) dhe gruaja e tij, Queen Frederika (1917-1981), një princeshë e Hanover. Queen Sofja është një anëtar i Schleswig-Holstein-Sonder Burg-dinasti Glücksburg. Këtu vëllai i saj Mbreti Konstantin i II- te i Greqisë dhe motra e saj Princesha Irene e Greqisë dhe Danimarkës janë rrëzuar prej diktatutures qe erdhi ne Greqi.
Megjithatë, që nga heqja e monarkisë, titujt mbretërore nuk janë njohur nga Kushtetuta e Greqisë.
Princesha Sofia kaloi një pjesë të kësaj fëmijërisë në Egjipt dhe ne Afrikën e Jugut gjatë internimit kësaj familjeje nga Greqia gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ata u kthyen në Greqi në 1946. Ajo përfundoi arsimin në Salem, te nje konvikt-shkollë prestigjioze në jug të Gjermanisë, dhe më pas studioi për kujdesjen e fëmijëvet, muzikë dhe arkeologji në Athinë. Ajo ka përfaqësuar Greqinë në Olimpiadën Verore te 1960 në gara detare.


Martesa dhe familja

Më 14 maj 1962 Sofia, Princesha e Greqisë dhe e Danimarkës eshte martuar me djalin e mbretit
Huan Karlos te Spanjës, të cilin ajo u takua në një lundrim ne Ishujt greke në vitin 1954, në Athinë në Kishën e Shën Denis.
Duke pranuar martesen ajo pranoi per hire te fronit te saj te konvertohej ne Kishen Katolike Romake nga Orthodhoksia greke, qe per te ishte një akt i lehtë per t’u pershtate Spanjes Katolike. Më tej, alfabetit latin e këtij emri grek (Σοφία) u ndryshua nga Sofia në variant spanjisht Sofía, e cila megjithatë është e theksuar identike me versionin origjinal grek.
Çifti ka tre fëmijë: vajza Elena, dukesha e Lugo, lindur në 20 dhjetor 1963, vajzë Kristina, dukeshë e Palma de Mallorca, lindur në 13 qershor 1965, dhe Felipe, Princi i Asturias lindi më 30 janar 1968 Mbreti dhe mbretëresha kanë tetë nipër e mbesa, katër djem dhe katër vajza: Felipe dhe Victoria nga Elena vajzë e mbretit, Juan, Pablo, Miguel dhe Irene nga Cristina vajzë e mbretit, Leonor vajzë e mbretit, dhe vajzë e mbretit Sofía, e emëruar në nder të saj, e Prince Felipe , të gjitha prej të cilëve janë në linjë të vazhdimësisë për fronin spanjoll.


E shqiperoi Bep Martin Pjetri
Me dt 11 nentor 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4454
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
FAMILJA E MBRETERISE TE SPANJES
Imazh

Elena, Maria Isabel Dominika de Silos de Borbón y Grecia

ImazhImazh
Elena e Borbone-Spanjes

Emri i plote te Elena Spanja eshte Elena, Maria Isabel Dominika de Silos de Borbón y Grecia. Ajo eshte femija me e madhe, vajza e pare e mbretit Juan Karlos dhe mbretereshea Sofia. Lindi ne 20 dhjetor te 1963 ne Madrid.
Ajo u arsimua me mesuese ne universitet ne fakultetin filologji per gjuhen angleze. Pas nje vit pune si mesuese e anglishtes ne Kolegjin Santa Maria del Kamino, filloi nje specializim ne nje kurse per sociologji dhe mori arsimim ne Universitetin ne Angli dhe i perfundoi ciklin e studimeve ne Universitetin Komillas ne Madrid, ku mori diplomen per Shkencat e Arsimimit ne qershor te 1993.

Familja e Elena Spanjes

U martua ne 18 marse te 1995 ne Sivilia me Don Jaime de Marikhalar dhe kane dy femije:
• Felipe Juan Froilan te lindur me 17 korrik te 1998
• Viktoria Federika te lindur me 9 shtator te 2000.
Me 13 nentor 2007 eshte ndare Elena prej bashkeshortit te saj.
http://it.wikipedia.org/wiki/Elena_di_Borbone-Spagna

Kristina e Spanjes
ImazhImazh

Dukesha Kristina Federika de Borbón y Grecia eshte femija e dyte e mbretit te Spanjes Juan Karlos dhe e mbretereshes Sofía. Lindi ne Madrid me 13 qersho 1965.
Princesha ka kryer universitetin per shkencat E se Drejtes se Shtetit prej 1984 deri ne 1989 ne Madrid dhe studjoi per graden shkencore master prej 1990 deri ne vitin 1991 ne Nju Jork.

Kristina e Spanjes

Kristina Borbone, princesha e Spanes, dukesha e Palma te Majorkes, lindi ne 13 qershor te 1965. Emri i plote i saj eshte Kristina Federika Viktoria Antonia de la Santísima Trinidad de Borbón y Grecia, eshte vajza e mbretit te Spanjes Juan Karlos dhe e mbretereshes Sofia; Kjo gezon vendin e shtate te trashegimise te mbreterise spanjolle. Eshte motra e kryeprincit Filipe dhe e dukeshes Elena e Lugo-s.
Familja e Kristina se Spanjes
Ajo u martua me 4 tetor te 1997 ne Barcelone me Iñaki Urdangarin dhe ka kater femije;
• Juan Valentín de Todos los Santos Urdangarín y de Borbón te lindur me 29.9. 1999.
• Pablo Nikolás Sebastián de Todos los Santos Urdangarín y de Borbón lindur me 6.12. 2000
• Miguel Urdangarín y de Borbón nato i lindur me 30.4. 2002
• Irene de Todos los Santos Urdangarin y de Borbón lindi me 5.6. 2005

http://it.wikipedia.org/wiki/Cristina_di_Borbone-Spagna
Imazh

Shqiperoi Bep Martin Pjetri
Me dt. 12 nentor 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 28 Maj 2022, 08:58
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari