Muzika ushqimi i shpirtit dhe i mendjes. Dedikuar muzikes se huaj dhe fansave te saj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Tiziano Ferro publikon shijen e tij seksuale dhe reagimet
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tiziano Ferro publikon shijen e tij seksuale dhe reagimet
Tiziano deklaron në Tg5 shijen e tij seksual

08/10/2010 - 00:10
Tiziano Ferro ka pranuar homoseksualitetin e tij, duke shkaktuar reagime të ndryshme, si në mesin e profesionistëve të medias, mes të lojtarëve dhe simpatizantëve. Pothuajse të gjitha komentet ishin në favor të këngëtarit.

Deputeti i së majtës Franko Grilini e mbështëtë hapur

Imazh
Franco Grillini, gazetar dhe politikan i majtë, u ka dalë haptazi në mbështetje homoseksualëve për një kohë të gjatë. Ai shkoi edhe më tej, duke i bërë thirrje të gjithë homoseksualëve, që të shembin hipokrizinë, për të ndihmuar kauzën e tyre. Sipas Grillinit, "Njerzit shumë të famshëm duhet të ketë një të dashur sipas shijeve tyre: Merrni shembull prej Tizianos, që ka dalë hapur, si kjo do të ishte mirë sikur të gjithë të kishin të njëjtën kurajo dhe sinqeriteti.."
Edhe në reagimet në internetTiziano Ferro kanë qenë pozitive. Tifozët dhe dashamirësit e muzikës në përgjithësi kanë duartrokitur kurajon dhe qëndrimin e artistit dhe thanë se atë e nderojnë edhe më shumë se më parë.

Homoseksuali kangtar Fabri Fibra
Imazh

Homoseksuali kangtar Fabri Fibra thekson deklaroi për të se bie tregu i shitjes së cd-eve dhe ndigjimit të kangve të tij. Shumica e mediave ka qenë neutral në këtë temë, apo kanë mbështetur zgjedhjen e Tizianos. Në autobiografinë e tij, artisti foli për shumë probleme që kanë pllakosur atë gjatë adoleshencës: pesha e tepruar, vetmia, depresioni, paranoja. Me pak fjalë, ka të gjitha llojet.

Xhuliano Ferrara ashtë kundra - ashtë baba i Tizianos
ImazhImazh
Tiziano Ferrari është tani një artist i kompletuem, por njerëz janë gati ta përshëndesin atë unanimisht, ndërsa Xhuliano Ferrari me kohë i ka kritikuar zgjedhjen e tij.

Camillo Langone - gazetar
Në artikull, me titull "Lutja e publikuar sot nga gazeta, është e nënshkruar nga Camillo Langone. "Sa keq, Tiziano Ju nuk mundët ta mbanit të fshehtë për vete kët shije seksuale, e ndatë me publikun dhe se jeta e juaj do të vazhdojë të bëjë të fshehtë motorin e artit tuaj tani që ju jeni djegur, por ...
Kamilo i drejtohet Giuliano Ferrara -?? "

G. M.


U shqipërua prej http://www.kulturë - proletari.www nga italishtja
U morrë prej; http://www.newnotizie.it/2010/10/08/tiz ... o-ferrara/

Tiziano Ferro tha në Meksikë: ‘’Femrat meksikane janë të shëmtuara.’’
Daniel Derio tha, se i dashuri i tij kishte qenë Tiziano Ferro

Imazh

Kulturë dhe Farándula TV
8 tetor 2010 • 11:32

Do të zbulohen sekretet nëmes të këngëtarve

Siç është raportuar në gazetën "El Universal’’ në edicionin e saj online, Daniel Derio, një këngëtar i ri argjentinas, kishte një çështje me Tiziano Ferro, kur të dy ishin në Meksikë.
Në fillim të vitit 2010, Daniel Derio i tha revistës ‘’TvyNovelas’’ se ai kishte një çështje me Tiziano Ferro. Në atë kohë, Derio tha për revistën mëtej se u takua në qytetin e Pueblas të Meksikës me Tizianon dhe filloi një romancë dashurie mes tyre.
Pas përfundimit të marrëdhënies së tij me Tizianon, Derio përfundoi marrëdhëniet e tyre shumë keq derisa ka vuajtur nga një depresion i tmerrshëm.

Seria e deklaratave kanë ardhur si rezultatë pasi Tiziano vetë pranoi se ai ishte homoseksual dhe që luftoi shumë për të pranuar.
Galilea Montijo, aktorja ishte një nga më të famshëm meksikane ka reaguar ndaj lajmeve të homoseksualitetit me ngjyrë e kuqërrmemtë të mediave italiane. Galilea tha se ai e respekton faktin që italiani Ferro e kishte fshehë me vite, mos harroni incident fatkeq, të disa vite më parë, kur i tha televizionit italian, se gratë meksikane ishin të shëmtuara, kishin mustaqe. Ishte e vetmja grua e bukur Salma Hayek , qëdeklaroi, "Ne mund të falim, por nuk harrojmë fyemjen e femrës meksikane nga Tiziano Ferro."

Shqipërue teknikishtë prej redaksisë së kulturës http://www.proletari

http://www.terra.com.co/farandulaytv/ar ... hombre.htm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Imazh
Tiziano Ferro: "Sì, sono gay" - ''Po, unë jam homoseksual!''
Il coming out e la parola fine


Biografia e Tiziano Ferros


Tiziano Ferro - emër latine, lindi më 21 shkurt të vitit 1980 dhe është një këngëtare italiane.
Ai arriti famë në vitin 2001, gjatë karrierës së tij ai ka kënduar edhe në spanjisht, anglisht, frëngjisht dhe portugalisht.

Fëminia - Hapat e para në muzikë

Familja e Tizianos është e përbërë nga Julie - nëna, një shtëpiake, babai - Sergio, topograf dhe vëllai i tij më i vogël, Flavio, si 11 vjet më i ri.

Në moshën 5 vjeç merr për Krishtlindje si dhuratë një piano që asht kontakti i parë i tij me muzikën. Fillon qysh i vogël të shkruajë këngët e tij të parë, me përmbajtje fëminore, që përbanin vendosjen e bazës për një të ardhme dhe ato i rregjistronte në magnetofon. Dy nga këto këngë i shkruejti në moshën shtatë vjeç, që i përmblodhin në albumin ‘’ Askush nuk është i vetëm’’.

Adoleshncë të vështirë

Tiziano përjetoi një adoleshencë të vështirë: sepse është tallur shpesh nga shokët e klasës tij, sepse ishte mbipeshë deri 111 kg dhe më pas pas këtij presioni shoqëror ju desh të mos hante dhe nisi të vuante nga bulimia. Ky i kushtohet plotësisht muzikës dhe filloi të marrë pjesë në mësime private në kurse kitare, për kanto – këngë, piano dhe bateri.

16 vjeç si spiker në disa stacione radiosh

Në vitin 1996, si 16 vjeç, ai u bashkua me korin ungjillor latinë, ku ai bie në dashuri me atmosferën dhe ritmet e muzikës së zezë amerikane. Më vonë, prej viteve 1996 dhe 1997, mori pjesë në një kurs distancë për film, për zërin në dublimin e aktorve. Pas kësaj filloi të punojë si spiker, drejtues për disa stacione radio lokale në qytetin e tij në Radio Muzika dhe në Radio Luna(Hëna).
Imazh

Një jetë të larmishme artistike
Mjeshtër i pianos dhe kandidatë për Festivalin e San Remos në 1998

Imazh

Merrë pjesë si konkurrent në një program televizivë ‘’Loja e fjalëve’’ e kanalit TV Italia 1, ku dirigjent Peppe Quintale banë një shaka përçmues për shanset e tij për t'u bërë një këngëtar.
Ai gjithashtu i ra pianos në disa bar(pijetore) - lulishte të ndryshme dhe u morrë me karaoke e muzik rap në grupe amatore. Në vitin 1997 ai u regjistrua në Festivalin e Kangës së San Remos, me synimin për të marrë pjesë në Festivalin e Sanremos në vitin 1998, por më vonë fshi zgjedhje e parë.

Kanga e parë me Grupin rap A.T.P.C.

Komisioni i festivalit pasi e përjashtue prej seleksionimit të parë Tizianon i thanë: ‘’ Ju lutemi provoni përsëri vitin tjetër - 1999 me kengen, që sot konsiderohen kjo kangë e parë e tij e suksesshëm e publikuar në CD e parë të tij, duke hyrë në mesin e 12 finalisteve, por nuk fitojë në një nga 3 vendet që siguronte pranimin në edicionin e ardhshëm të festivalit. Në të njëjtin vit, pra në vitin 1998 këndon me grupin rap ATPC këngën me titullin ‘’Lëkura ime’’, në albumin ‘’Trupi dhe shpirti’’.

Arsimimet e larta

Tiziano kaloi provimet e shtetit në Liceun Shkencore ‘’Ettore Majorana’’(fizikantë italian) në qytetin Latine me një vlerësim të 55/60. Ai do të marrë pjesë në turneun e verës me grupin rap hip hop si një këngëtar(koristë). E ardhmja e tij si një këngëtarë mbetej shumë e paqartë, prandaj vendosi regjistrimin në Fakultetin e Inxhinierisë, Universiteti "La Sapienza" të Romës dhe së shpejti do të studjoi për Shkencat e Komunikimit. Në vitin 2000 ai shkroi tekstin e kangës ‘’Angel of Mine me versionin italian të kënduar nga këngëtarja Monica.

Rreth librit

Libri autobiografik ‘’Tridhjetë vjet dhe një bisedë me babën’’, botohet më 20 tetor 2010. aty janë një vargë ditarësh të Tizianos, si këngëtar me famë botërore, që ka mbledhur kujtimet e tija gjatë karrierës së tij. Aty janë shkrue intervista e revistës '' Vanity Fair'' dhe një artikull mbi Republikën. Aty konfirmoi apo pranoi homoseksualitetin. Këngëtari shkruen, se ai ishte dy vjet në analizë për shkak të këtij evolucionit të brendshme dhe tani ka vendosur të deklarojë të vërtetën për t’u çlirue nga një barrë, që e barti për një kohë të gjatë. Për vite të tëra ai u përfol se ai ishte homoseksual, madje edhe me shkrim nëpër revista, në këtë libër, ai përgjigjet dyshimeve të hamëndsuesve ndër gazeta "Unë isha duke jetuar një jetë të dyfishtë, unë isha me një burrë. Kjo përfolje me zemëroi, sepse kam kërkuar një dashuri të vërtetë për atë që ndjeja. " Simpatizantët e mi reagojnë me zemërim ndaj publikimit tim sigay. Aktualishtë ka më shumë njoftime rreth jetës tij, e cila do ta mësoji publiku në pritje të librin "Tridhjetë vjet dhe një bisedë me Babën."
Imazh


Shqipërue teknikishtë prej redaksisë së kulturës www.proletari
Më dt. 8.X.2010
U morrë nga; http://it.wikipedia.org/wiki/Tiziano_Ferro
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Argëtim
Tiziano Ferro, "refuzon të shprehet për ish të dashurin argjentinas Daniel Derio?

Imazh
Dashnorët e pakurorëzuem

Mërkurë, 06 tetor 2010 - 17:48

Tiziano Ferro pohoi se ishte homoseksual, por shpjegoi i nervozuar se për disa reagime në lidhje me preferencat e tyre, sepse nuk kanë pasë asnjë marrëdhanie dashurie midis tyne.

Gazeta italiane ‘’Corriere della Sera’’ ka shkruejtë pasaktësira në përkthime.

"Derio u zemërue, jo, se ata dëshironin ta etiketonin si homoseksual, por sepse me të vërtetë do të pëlqente që Tizianon ta kishte të dashur, gja që nuk e ka pasë dhe nuk e ka në krahë e në shtratë."
Megjithatë, në janar të vitit 2010, këngëtari i lindur argjentinas, Daniel Derio dha një intervistë për Novelas y TV, në të cilën ai pohoi se ka pasur një marrëdhënie me italianë.
Me sa duket, ata u takuan në Puebla dhe aty filloi shumë shpejti një histori dashurie që përfundoi keq, pasi la pasoja te ndjenjat e Derios. Për kët dështim romantike me Tizianon ka kalue një depresioni të madh. Kur mediat ja vunë në dukje kët faktë erotik - romantik me argjentinasin kangtar - Tiziano Ferro nuk e komentoi dhe Derio menjëherë lëshoi një deklaratë menjëherë për të vue në dukje, se deklarata e tij nuk ka të baje me mue.

El Universal

Për dijeni kësaj deklarate i kanë kushtue vend disa gazeta spanjolle të famëshme.
Shqipërue teknikishtë prej redaksisë së kulturës http://www.proletari
E shtunë, më 9 tetor 2010

Entretenimiento
Tiziano Ferro, ¿niega a ex novio?

Imazh

Tiziano Ferro confesó ser homosexual, pero detalló que hace tiempo le molestaban los comentarios sobre sus preferencias porque ni siquiera tenía novio. El diario italiano Corriere della Sera reproduce algunas de las palabras.
"Me hacían enojar. No porque no quisiera pasar por gay, pero porque en verdad habría querido tener un novio y, sin embargo, no tenía ninguno".
Sin embargo, en enero de 2010 el cantante de origen argentino Daniel Derio ofreció una entrevista a Tv y Novelas en la que aseguraba haber tenido una relación con el italiano.
Al parecer, se conocieron en Puebla y poco después iniciaron un romance que terminó mal, pues Derio sufrió de depresión.
Ferro no hizo comentarios al respecto y Derio emitió un comunicado poco después para señalar que sus declaraciones estaban fuera del contexto profesional que le interesaba tener.

El Universal

Miércoles, 06 de Octubre de 2010 17:48

Marrë nga gazeta spanjolle ''TIEMPO.hn e datës 9 tetor 2010
http://www.tiempo.hn/web2/secciones/ent ... novio.html

Tiziano Ferro fsheh dashurin e tij

Imazh

Tiziano Ferro thotë për mediat se edhe pse kohët e fundit ka pranuar homoseksualitetin e tij, kurrë nuk ka përjetuar dashuri me një burrë, por andrron të jetojë në kraahët dhe në shtratin e një djaloshit.
Por një argjentinas e përgënjeshtron pohimin e Tizianos dhe e vlerëson një skandal i madh i vitit sepse ishte zbuluar se kishte një lidhje romantike me argjentinasin Derio Daniel. Tiziano italian e kishte shkatërruar shpirtërishtë.

Tiziano Ferro fsheh dashurin e tij me mue për 8 muej

Danieli i zhgënjyer i ka dedikuar dashnisë së dështuem me Tizianon një këngë me titull ‘’ Muera el amor’’(Dashuria vdes’’, ai bëri një video ku ai mori pjesë Lucia Mendez, i cili mban një miqësi të ngushtë dhe është e mbështetësi i karrierës së saj në Meksikë.
Në janar 2010 një biznesmen nga Puebla pranoi për ‘’Novelas y TV’’ se përtej miqësisë midis Dario dhe Tizianos menjëherë ka filluar në Puebla lidhje dashurie-erotike, por marrëdhëniet midis tyne zgjati vetëm tetë muaj për shkak se ishte i pabesë Tiziano.
Depresion Derio arriti deri në aktin e vetëvrasjes, sepse ai e kuptoi se Tiziano nuk ishte njeriu i cili e kishte menduar, andrrue, projektue në zemrën e tij.
Në programin e Natës erdhi Derio me qëllim të mos i përmendet emri i Tizianos, pasi e vlerësonte atë një " të famshëm",
Sot në Twitter Derio Daniel pranon, se "unë përjetoj një nga momentet më të vështira të jetës sime, unë e di se do të gjej forca të reja së shpejti e do të merrem me projektet e mia."

Shqipërue teknikishtë prej redaksisë së kulturës http://www.proletari
E shtunë, më dt. 9 tetor 2010

Morrë prej; http://www.eltiradero.net/tiziano-ferro ... ovio-6455/

Tiziano Ferro esconde a su novio

Autor La Columnaria Blog
Deja un Comentario
Aunque Tiziano Ferro asegura recién ha aceptado su homosexualidad y nunca ha experimentado amor con un hombre, pero desea vivirlo; a inicios de año fue gran escándalo se destapara que sostuvo un romance con el argentino Daniel Derio, y se dijera el italiano le hizo mucho daño.
Decepcionado Daniel le dedicó el tema Muera el amor, del cual realizó un video en donde participó Lucía Méndez, con quien sostiene una gran amistad y es madrina de su carrera en México.En enero del 2010 un empresario poblano confesó a TV y Novelas que la amistad más allá entre Dario y Tiziano inició en Puebla e inmediatamente tuvieron conexión, pero la relación sólo duró 8 meses porque Tiziano le fue infiel.Deprimido Derio pensó hasta en el suicidio, porque se dio cuenta no era el hombre que había pensado.Ya después entre líneas aceptaba su relación con Tiziano, y señaló que si éste no tuviera un nombre y fama entraría en detalles.En el programa Es de Noche y ya llegué, sin mencionar el nombre de Tiziano, sino llamándolo “un famoso”, aseguró que logró su carrera se truncara en nuestro país por unas fuertes declaraciones.Hoy en su Twitter Daniel Derio reconoce: “Estoy pasando uno de los momentos más duros de mi vida, sé que pasará y confío que pronto seguiré adelante con mis proyectos”.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
....
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Loredana Bertè - Diva, Mbretnesha e Rokut, Luanesha, Primadona e Italis
Imazh
Lindun në fshatin Bagnara të kalabrisë, më 20.IX.1950 - Në foto asht e 10 shkurtit 2019 (afër 69 vjeçe)
https://www.youtube.com/watch?v=ss3NhlK ... PMd4dbIbos

Këndoi Loredana Bertè
" Cosa ti aspetti da me"

Testi - Di Gaetano Curreri(1952)
Piero Romitelli
Gerardo Pulli


C’è qualcosa che non va
Per essere seduti qui
Per dirsi almeno
E dire almeno le cose inutili
Che ti sembra vero solo se
Doveva andare poi così
Che vuoi dare tutto
Vuoi dare tutto e resti lì
Ed io ci credevo
Ed io ci credevo, sì
Ci vuole soltanto una vita
Per essere un attimo
Perché ci credevi
Perché ci credevi, sì
Ti aspetti tutta una vita
Per essere un attimo

Che cosa vuoi da me
Che cosa vuoi da me
Cosa ti aspetti dentro te
Che tanto non lo sai


Tanto non lo vuoi
Quello che cerchi tu da me

Che cosa vuoi per me?
Che cosa vuoi per te?
Cosa ti aspetti in fondo a te
C’è qualcosa che non va


E tutto poi finisce qui
Puoi fare a meno
Di fare almeno le cose facili
Se è vero, poi, più vero è
Se va bene va bene così
E fragile, fragile resti lì
E io ci credevo
Io ci credevo, sì
Ci vuole soltanto una vita
Per essere un attimo
E tu ci credevi
Tu ci credevi, sì
Ti aspetti tutta una vita
Per essere un attimo

Che cosa vuoi da me
Che cosa vuoi da me
Cosa ti aspetti dentro te
Che tanto non lo sai


Tanto non lo vuoi
Quello che cerchi tu da me

Che cosa vuoi per me
Che cosa vuoi per te
Cosa nascondi dentro di te


Ma io non posso credere che
Che esista un altro amore
Che esista un altro amore
come te
Ma io non posso credere che
Esista un altro amore
Esista un altro amore

Che cosa vuoi da me
Che cosa vuoi da me
Cosa ti aspetti tu da me?
Che tanto non lo sai

Tanto non lo vuoi
Quello che cerchi tu da me

Che cosa vuoi per me
Che cosa vuoi per te
Cosa ti aspetti tu da me
Che cosa vuoi da me?
Da me?


Titulli i Kangës - "Çfarë prisni prej meje?"


E kndueme nga Loredana Bertè – Luanesha Absolute, Diva, Primadona e Kangës Nazionale Italiane në Festivalin Kombtar 69 të Kangës Italjane në San Remo prej 5-9 shkurt 2019

Ka diçka të gabuem,
Për t'u ulun këtu
Për të thanë se të paktën
Dhe për të thanë gjanat ma pak të padobishme
Ajo që duket e vërtetë vetëm nëse
Ai kishte për të shkue në mënyrë
Çfarë do t’ ju jap çdo gja
Ju dishroni të jepni gjithçka dhe ju qëndroni atje
Dhe kam besue
Dhe unë besoj se kjo, po
Ajo merr vetëm një jetë
Për të kenë një moment
Pse besuem
Sepse ju na besuet, po
A prisni një jetë
Për të kenë një moment

Refren
Çfarë doni nga unë
Çfarë doni nga unë
Çfarë prisni ju brenda
Çfarë kohe nuk e di

Pra, ju nuk doni
Ajo që ju kërkoni ju nga unë
¨
Çfarë bani ju doni për mue?
Çfarë bani ju doni për vedin t’uej?
Çfarë prisni në fund të fundit për ju
Ka ndonjë problem

Dhe pastaj çdo gja përfundon këtu
Ju mund të bani pa
Të paktën të ba gjana të lehtë
Nëse asht e vërtetë, atëherë, ajo asht ma e vërtetë
Në qoftë se kjo asht në rregull në rregull
Dhe i brishtë, mbetet e brishtë atje
Dhe kam besue
Unë besova, po
Ajo merr vetëm një jetë
Për të kenë një moment
Dhe ju besuet aty
Ju besuat atë, po
A prisni një jetë
Për të kenë një moment

Refren
Çfarë doni nga unë
Çfarë doni nga unë
Çfarë prisni ju brenda
Çfarë kohe nuk e di


Pra, ju nuk doni
Ajo që ju kërkoni ju nga unë

Refren
Çfarë bani ju doni për mue
Çfarë bani ju dishroni për vedin t’ uej
Çfarë jeni duke fshehë brenda jush


Por unë nuk mund të besoj
Se ka një tjetër dashni
Se ka një tjetër dashni

Por unë nuk mund të besoj
Ekzistojnë një tjetër dashni
Ekzistojnë një tjetër dashni

Refren
Çfarë doni nga unë
Çfarë doni nga unë
Çfarë prisni nga unë?
Çfarë kohe nuk e di


Pra, ju nuk doni
Ajo që ju kërkoni ju nga unë

Çfarë bani ju doni për mue
Çfarë bani ju dëshironi për vedin t’ uej
Çfarë prisni ju nga unë
Çfarë doni nga unë?
Nga unë?

Loredana Bertè për të 11 herë në Festivalin e Sanremos 2019
Imazh

Kangearja Loredana rikthehet për të 11 herë n Festival me nje kange te re te shkruem, mes tjerash, nga Gaetano Curreri .

Pas suksesit të verës së vjetit 2019 me "Unë nuk po ju them jo", Loredana Bertè ka deklarue se ma në fund ka vendosë për t'u kthyer Sanremos, në skenën e të cilës ajo thotë se gjithmonë kërkon një performancë të mirë. Kanga në fjalë asht ajo që prisni prej meje, e cila do të jetë pjesë e albumit Liberté (Sanremo Edition), të prodhuem nga Warner Music Italy. Pasi ka marrë pjesë në 11 edicionet e Festivalit, Loredana e di se si ta ngrohtë audiencën e saj dhe tekstin e kangës që ajo ka vendosë të debutojë, do t'i japë asaj një shkelqim spektakular.
Mes autorëve të tekstit të kangës padyshim qëndron shoku i vjetër, Gaetano Curreri, i cili së bashku me Piero Romitelli dhe Gerardo Pulli gjetën fjalët e duhuna, qi i shkojnë veshjes shpirtnore të Loredanës. Në fakt, kanga flet për një jetë normale, me pritjet e shumta që shpesh përjetojnë ngjyra, por që në mënyrë të barabartë zbulojnë pretendime ose dëshira të rreme, të destinueme për të sjellë zhgënjime. Bertè asht me të vërtetë zani për të tregue këtë histori.

Fitoi ne Festivalin Kombtar 69 të 2019 të Italis - Stili Arab!

I kam ndjekë të pestë netët prej 5-9 shkurtit 2019 të Festivalit Italjan të 69 dhe ksaj here më ka pëlqy.
Nuk e prisja se fiton Aleksandër Mahmodi(Nanën prej Sardegne dhe babën prej Egjyptit) vendin e Parë të Festivalit për dy arsye: Zani shum i dobët dhe mbi të gjitha stili i të knduemit ishte fund e krye arab!
Di të them se janë të prishun ne krye, janë anti-kombtar, anti-italjan të tmerrshëm komisjoni i festivalit, Jan per ta shkombtarizue kulturën e kangës italjane, nepërmjet kangës bukur nazionale italjane! Kta vagabondat e shkombtarizimit vranën keqas ndjenjat e popullit italjan!
Kanë pushtue kryetin e shteteve dhe komisjoneve të kulturës - ekonomis- politikës antikombtarët!
Fitoi stili arab-otoman i të knduemit në Festivalin e 69 Italjan!
Zot na ruej qi të demostroj si person ndjenja anti-arabe dhe madje në publik. Due të jem ai qi ndjej vlersimin real të kangës së bukur italjane - Monument shekullor i Italis!
Kush e keq-kupton pastë punë të psikjatri!
Ndjeksit të salla e festivalit protestuen me të madhe dhe me të drejtën e vet kundra fituesit të festivalit Mahmudit!
Të gjithë bërtitnin: Loredana Berte! (E lindun në 20.IX. 1950 në katundin Bagnara të Kalabris me tre motra,)
Në fakt populli ja dhuroi Kunorën e Festivalit - Loredana Berté-s - Luanesha Absolute! Diva e Festivalit 69 Italjan! Primadona e Kangës italjane!

https://www.youtube.com/watch?v=-QfYR7Y ... QfYR7Yjlc8

E pregatiti në shqip Bep Martin Pjetri
E djelë, dt. 10.II.2019
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 5 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Korrik 2021, 02:19
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari