Muzika ushqimi i shpirtit dhe i mendjes. Dedikuar muzikes se huaj dhe fansave te saj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
RIKI MARTINI - YLLI I HOLLIVUDIT - BIOGRAFIA
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
RIKI MARTINI - YLLI I HOLLIVUDIT - BIOGRAFIA, Posted 05 Prill 2010, 10:09


MARTIN RIKI
BIOGRAFIA

Imazh

Enrique Martín Morales (Ka lindur në San Juan, Porto Riko me 24 dhjetor 1971), i njohur më mirë si Riki Martin, është një këngëtare Puerto Rico.

Herët
Ai e filloi karrierën e tij në një moshë të re në botën e modelimit të fëmijës, duke marre pjese ne kore ne shkolla. Ndër të tjera, bëri reklamat ’’ Karafil’’, një markë e qumështit te fëmijës, kur ai ishte tetë muaj.
Fama erdhi kur ai u bashkua me grupin e fëmijëve Menudo, në 1984, duke zëvendësuar Ricky Melendez. Pas pesë vitesh pune, ne udhëtimet turistike, ne prova dhe regjistrimet, Riki Martin u larguan nga grupi për të vendosur në New York dhe më vonë në Meksikë, ku ai filloi karrierën teatrale te njohur me pjese: "atlete të kuqe," dhe "Mama loves rock; apo ne debutimin ne TV dhe vepron në telenovelë "Arritja e një Iylli."
Për shkak të suksesit të madh të telenovelës, u lëshua një album të titulluar ’’Letër kukulla’’, Riki është një prej figurave kryesore. Së bashku me Sasha Sokol dhe tema e saj: "shah," u vendos në krye të listave. Gjithashtu bëri një turne në të gjithë republikën meksikane. Ai regjistroi "Të gjitha rrugët e mia janë të ju" me Sasha Sokol. Riki Martin mori pjesë gjithashtu në ’’Telethon Meksikë’’ ne 2008 me pjesëmarrjen në Shkollen e Larte Muzikore.
Ai e bëri daljen e parë në filmin më shumë se të arrijnë për yjet, ku ai u takua gjithashtu me nje femer qe u be grua, e cila ishte e dashura e tij, Paloma, të cilin ai u largua nga marrëdhënie pas dy vjetësh.

Karriera
Ai nënshkroi me Firmen ’’Sony’’ në 1991 ku ka regjistruar albumin e tij të parë solo, Rik Martin, për etiketë Sony Music Entertainment, e prodhuar nga Mariano Pérez, duke marrë të marrin muzikën e tyre dhe fitoi popullaritet në të gjithë Amerikën Latine.
Në 1993 ai regjistroi albumin e tij të dytë, ’’Me dashuroni mua’’ si edhe për Sony Music, por këtë herë të prodhuar nga Juan Carlos Calderón.
Në fund të vitit 1993 ai vendosi të marrë një ajër i pastër. Ai u kthye në veprim duke marrë pjesë në një seri filmash më popullore në Amerikë si: ’’Spitali i Përgjithshëm’’. Më pas u shfaq si Marius në prodhimin e filmit ‘’Broadway’’ dhe ‘’Les Miserables’’.
Albumi i tij i tretë ‘’ A Medio Vivir’’ u hodhe ne trege ne 1995, e prodhuar nga famozi Robi Rosa, dhe DK-Porter shitur më shumë se gjashtë mijë kopje në gjashtë muaj. Me këtë album u bë i njohur në mbarë botën për të me kangen "Mary" që çoi atë në krye të hiteve në SHBA.
Fama e tij dhe njohja në kohë e bëri të nevojshme për ngjarje të ndryshme ndërkombëtare. Në fushën e muzikës ka qenë një nga yjet latine që këndoi me tema nderkombetare, ku Ju mund të merrni në procesverbalin e Atlanta 1996 Lojërat Olimpike ", qe ka një duet me Paul Anka për disk të kësaj të fundit, dhuruar miqve, dhe ka vënë në zërin e tij pjese te filmit te Herkulit ne Disney, ku ai këndoi edhe tema kryesore.
Në shkurt te 1998, Riki paraqiti albumin e tij të katërt ‘’Vuelve’’, e cila deri tani ka shitur rreth gjashtë milionë kopje në mbarë botën, dhe e cila përfshin të temë popullore Kupa e Jeta, kënga zyrtare e Kupës së Botës ne Francë te 1998.

Që nga nisja e albumin e tij ja kushtoi dhe për vitin 1998, Ricky Martin ishte i ngarkuar me mbylljen e Festivalit latine nga Muzika në Republikën Dominikane, qe ishte nje nga prezantimet nga më të paharrueshëm deri tani.
Më shumë se një miliardë shikues në 187 vende të botës kanë përjetuar fuqinë dhe energjinë që e bëri interpretimin Riki Martin me kengen ‘’ Electrifying’’ qe u vlersue me cmimin e madh Grammy te 1999.
Kanga ‘’Vuelve’’ fitoi Cmimin ‘’Grammy’’ për Best Pop Performance Latine. Dhe që atëherë, Riki Martin papritmas u shfaq si emri me i njohur në të gjithë botën.
Pas suksesit të nis Riki ne maj te 1999 një album të ri, i prodhuar nga dragoi Robi Rosa, Desmond Child, dhe Emilio Estefan Jr, ndër të tjera. Me këngë në anglisht dhe Kastilianisht, te debutuar në numrin një në listën e 200 albumeve e revista Billboard, me shitje më shumë në javën e parë (660,000 kopje), duke shënuar suksese të reja mbi statusin e tij superstar në muzikë latine.

Deri më sot, Ricky Martin ka shitur më shumë se 55 milion CD në të gjithë botën. Udhëtimet e tij kanë çuar në Australi, Japoni, Azi, Evropë, Shtetet e Bashkuara.
Në vitin 2000, Riki ka dorëzuar ne trege, ku ai vazhdoi duke kombinuar rrënjët latine e saj muzikore. Ajo gjithashtu përfshin këngë në anglisht dhe Kastilianisht, kryhet nga Robi Rosa, Jon Ilir Shaqiri, Pau Dones, dhe Desmond Child.
Në vitin 2001, në Kastilianisht, një hit më i madh i quajtur histori, për pesë javë ka qenë numër një në tabelë Latine. Në të njëjtin vit ai botoi hitet e tij më të madh në anglisht Best of Riki Martin, e cila shiti një milion kopje. Ata përfaqësohen më të mirë të karrierës së tij të 1990-2000.
Në vitin 2003 nxorri ne trege kange e tij e heshtjes, qe konsiderohet si një album më shpirtërore dhe të pambrojtur, të cilët ballafaqohen me çështje të tilla si padrejtësi në botë me një zë të plotë e universale mestizos dhe lirike me depertim të thellë te botes se varfer.

Në 2005 ai ka regjistruar te albumi ‘’Jeta’’ ne nivel te tille, duke arritur zhvillimin e saj të plotë me shkrirje e saj të ritmeve, disko që sollën atë të vendit ku muzika e tij në Kastilianisht kishte arritur sukses të madh. Ky album ‘’Jeta’’ është një punë e tille, ku jane harmonizue përzierjet e tingujve dhe fusions. Dhe kjo ishte per Riki Martin një natë me titullin e turneut që shoqëruar këtë disk, duke vizituar qytetet në Evropë dhe latine, të gjitha biletat e shitura, dhe duke u sponsorizuar në Amerikën Latine për një fushatë televizive për një huadhënës globale.
Në gusht te vitit 2006 ai regjistroi një koncert akustik (MTV Unplugged), ku publiku nuk kaluen ne pesëqind vetë. Vend për këtë rast të veçantë ishte Qendra e Bankës së Bashkuar në Universitetin e Miamit. Për të filluar repertorin e koncertit, Riki Martin zgjodhi Thanks këngë për të menduarit dhe mua (A Milky Way), e cila u pasua nga një larmi temash që kanë të bëjnë me karrierën e tij si një Mësues e shkruar nga miku i tij Rikardo Arjona. Ishin t rezervuara per Rikun: Kthim dhe Stick. Në nëntor te 2006, doli albumi i tij: MTV Unplugged, e cila sjell këto këngë, doli në shitje së bashku me një DVD. Nuk harrohen nder kangat e tij të parë të vetme, qe ruhet ne kujtesën e ndegjuesve, që këndohen me La Mari, këngëtar Chambao, dhe shokët e kompozitorit Tommy Torres dhe tingujt në media. Gjithashtu në këtë muaj regjistroi këngën "Bamboo", pranë Miguel Bose, për albumin e tij "babë."

Të e hënë e 26 shkurtit te 2007, Riki Martin u paraqit për herë të dytë me sukses në Song Festivalin Ndërkombëtar të Vina del Mar, duke marrë çmime Silver, Double Gold dhe Silver pulëbardhë.
Në mes te prillit te 2007 e filloi turneun ne SHBA ‘’Bardh e Zi’’, ku ka pasur përsëri probleme për shkak të një hernie diskale qe ai pësoi disa kohë më parë, dhe u detyrua të ndërpresë dy koncertet e tij. Rifilloi turnene ne Evropë në qytetet spanjolle te Burgasit, Antequera, Madrid, Alicante, Alzira dhe Zaragoza.
Në shtator 2007 ai regjistroi këngën "Ne nuk jemi vetëm" një duet me këngëtarin italian Eros Ramazotti, e cila është pjesë e antologjie të dyfishtë me artistin romake, e cila mblidhet në karrierë 25-vjeçare. Riki është një ëndërr e vërtetë, si ai kohët e fundit ka deklaruar për shtypin italian.

Në gusht 2007 ai regjistrohet ne vendin e tij amtare te Porto Rikos në albumin e saj të parë të plotë të jetojnë të quajtur Ricky Martin Live - Bardh e Zi Tour. Ky DVD tregon te filmuar imazhet backstage te pabotuar, si dhe koncertet gjithëpërfshirës, ku ai doli mbi të gjitha ne vitin 2007 në qytete në të gjithë botën, ku ishte shumë e suksesshme.
Më 8 nëntor te 2007, në çmimet vjetore mori 8 cmime Grammy latine, Ricky fitoi për mashkull më i mirë pop i zëshëm për albumin e MTV Unplugged, dhe kategorinë për video muzikë të mirë versionin e gjatë në disk.
Në gati dy dekada e përvojës, Riki ka fituar çmime të shumta. Midis tyre është Personaliteti prestigjioz të 2006, dhënë nga Akademia e Shkencave e Regjistrimet, organizata Grammy për Latinos, për përsosmëri artistike dhe filantropike. çmime të tjera përfshijnë: Grammy dhe Grammy latine, MTV Asia Awards, MTV European Music Awards, World Music Awards, American Music Award, Çmimi Lo Nuestro, Latin Billboard Award, Alma Awards, dhe Blockbuster Awards, ndër të tjera.

Përveç çmimeve te shumta si një muzikant është një ambasador i vullnetit të mirë për të Unicefin dhe ka fituar dy herë cmimin Grammy për Fondacionin Riki Martin në Porto Riko, e krijuar për të mbrojtur të drejtat e fëmijëve.
Ai mori si Lidership në Çmimin e Arteve, Fryma e Billboard's e Shpresës çmimin, çmimin Alma, Vanguard Award, dhe Humanitare Çmimin nga Qendra Ndërkombëtare për Fëmijët e Humbur dhe të shfrytëzuar.
Ambasadori i UNICEF-it, Riki Martin ne Fondacioni ‘’ Ricky Martin’’ i themeluar në vitin 2002 dhe themeloi projektin me Popullore per fëmijte për të luftuar trafikimin dhe shfrytëzimin seksual të fëmijëve. Pas kësaj ai mori pjesë në disa koncerte, duke përfshirë Pavarotin me miqte në vitin 1999.
Në shtator te vitit 2002 ai mori Trashëgiminë Hispanik me Çmimin për punën e tij humanitare me Fondacionin Sabera për të shpëtuar tre vajza jetime nga rrugët e Kalkutës.
Kështu, edhe në 2002, ai shënoi për Fondacioni ‘’ Sabera’’, dhe shpreh ialbumin e tij Shpresën, këngë Amarey Një Mangalia.
Në shkurt të vitit 2004, Martin ka marrë çmimin në Premios ‘’Lo Nuestro’’ në Miami, qe ishte nje arritje ne jeten e tij. Martin është emëruar si një nga më të bukur ne pesë burra në botë nga People Magazine dhe njerëzit në spanjisht, në 2000, 2006 dhe 2007.

Stili i jetes

Martin ka ruajtur një jetë diskrete personale, pasi Paloma, marrëdhëniet e saj ishin të njohur për të me meksikanen Alba Rebecca de, Alicia Machado. Përveç kësaj, modeli Sasha Sokol dhe marrëdhënjet e tjera të rrufeshëm me gra të ndryshme.
Tabloidet lokale kishte ardhur për të deklaroj se çdo gjë që e ka rrethuar Martin ishte ngulitur në një vello të errët. Alba ka të dashurën e tij prej shumë vitesh gjithmonë, qe kujdeset për ndonjë pyetje në lidhje me këngëtarin.

Më 28 mars, 2010, Martin deklaruar publikisht homoseksualitetin e tij dhe partnerin e tij e tanishme është Carlos Gonzalez të cilin ai e paraqet si asistent i tij personal .
Përveç Riki Martin ka nën kujdes bijtë e tij binjake, Matteo dhe Valentino.

E perktheu nga Bep Martin Pjetri
Me dt.5 prill 2010
U more prej sitit: http://es.wikipedia.org/wiki/Ricky_Martin

Copyright per ''Proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
RIKI MARTINI - YLLI I HOLLIVUDIT - BIOGRAFIA, Posted 05 Prill 2010, 17:52
VIDEO NGA BIOGRAFIA E RIKI MARTINIT
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4578
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
RIKI MARTINI ME 28 MARS PUBLIKOI BOTERISHT: ‘’JAM HOMOSEKSUAL’’
Imazh

Sipas gazetes italiane ‘’La Stampa’’ te dates 5 prill 2010

Këngëtari nga Puerto Riko: "Një dhuratë që më dha jetën, mjafte me sekretet’’

San Juan - kryeqyteti i Porto - Rikos

Pas disa viteve, Riki Martin ka konfirmuar thashethemet se ai ishte homoseksual. "Unë jam homoseksual, unë jam me fat dhe krenar për këtë dhe jam i lumtur për të cilën une publikoj," tha këngëtari Puerto Rikan i cili është gati të botojë kujtimet e tij.

Martin ka zgjedhur faqen e internetit e tij për shpalljen e shijes tij seksuale. "Në muajt e fundit kam kuptuar se duhet të jem i sinqertë, jo të vazhdoj qe te mbaje sekretet dhe për të thënë gjëra që unë peshonin shumë per mue," tha kengetari. "Unë e pranoj homoseksualitetin tim si një dhuratë që më dha jeta," shtoi ai.


E shqipëroi prej italishtes Arbëri për Forumin e miqve te ''Proletari.com
----------
NJIHUNI ME TE DASHURIN E RIKI MARTINIT - CARLOS GONZALES

-----------
CARLOS GONZALES - 33 VJEC - I DASHURI I RIKI MARTINIT - 39 VJEC
Imazh


Karlos Gonzalez është 33 vjeç dhe është bir i nje familje te pasur ndërmjetësit në Porto Riko(agjent burse djali i nje familje te pasur e Guaynabo). Dhe është "trajner" i tij, në të cilën Riki esht i fotografuar në plazh dy vjet më parë(ne vitin 2008). Këtu janë fotografitë e Karlos.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Google [Bot] dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Korrik 2021, 02:37
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari