Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 17 postime · Faqe 1 prej 2 · 1, 2
Shqiperia historikisht e djathte
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Shqiperia historikisht e djathte, Posted 10 Korrik 2009, 16:09
Kam kohe qe deshiroj apo me shqeteson ose me mire qe takoj shpesh kete teme ne kerkimet dhe studimet apo debatet dhe diskutimet qe reflektoj shpesh me miqte e mi dhe me leteraturen politiko-sociale mbi fenomenin e djathte dhe te majte.

Si fillim dua te hyj ne ca hipoteza apo "aludime" mbi terminilogjine e fjales djathte - majte.
Sic e dime te gjithe njeriu ka 2 krahe qe i ndan ne majtas dhe djathtas dhe keto 2 krahe i perdore per levizur, punuar, shkruar apo mbrojtur. Shume hipoteza psikologjike jane hedhur mbi perdorimin qe ben njeriu ne jete te ketyre 2 kraheve dhe shpesh hasim ne keto 2 krahe nje ndarje te forces pasi qe femije ne zhvillojme dashje pa dashje nje force te djathte qe mbizoteron te majten edhe pse ketu ka perjashtime. Po ashtu dhe ne shkruar ne bejme te njejten gje duke zhvilluar me shume te djathten dhe me pak te majten gjithashtu dhe ketu ka perjashtime por ama shumica e njerezve ka kete lloj zhvillimi krahesh dhe kur rriten kemi gjithmone nje krahe te djathte te fuqishem dhe nje krahe te majte me te dobet fizikisht dhe me te papergatitur instiktivisht. Nje koincidenc tjeter edhe kjo hipotetike eshte perdorimi i kraheve qe lidershipet e politikes se djathte perdorin ne te shkruar te djthten dhe lidershipet e majte perdorin te dyja krahet por me shume te majten(ndoshta per dike kjo do duket qesharake).

*Te kalojme ne filozofine e vendeve boterore mbi te djathten dhe te majten.
Kemi filozofine marksiste-engelsiste qe lind ne nje vend jo te kapitalisht te industrializuar. Po ashtu kemi teorine nazizte qe lind te nje vend siic ishte gjermania e viteve 1910-1930 qe skishte zhvillim industrial po me shume agrare dhe po ashtu dhe fashizmin qe lind te njejten sfere rurale ku kapitali industrial pothuajse nuk ekzistonte.
Po ku kemi filozofi te ndryshme?, kemi pikerisht ne vende industrialisht te zhvilluara sic ishin SHBA-te apo Japonia dhe Anglia apo pjeserisht dhe Franca qe filozofia e tyre ishte krijimi dhe zhvillimi i kapitalit industrial qe cdo gje duhej te funskiononte ne krijimin e ketij kapitali.
C'fare ndodhi me Shqiperine ne kete kohe?. Po ashtu Shqiperia ishte nje vend jo i zhvilluar industrialisht por qe anonte nga ideologjia e krijimit te kapitalit edhe pse ishte nje fenomen agrar ku toka zinte kapitalin kryesor, por qe ne boshtin e saj cdo gje sillej ne krijimin e kapitalit toke.

Po te hyjme ne fashizem dhe nazizem ne do gjejme qe te dyja keto teori niseshin nga thelbi social por i misheruar nga nacionalizmi pra nje jete sociale per popullin e vete ose e thene me bukur nje nacionalizem social dhe keto fenomene linden pikerisht tek e majta ose e thene me qarte nga masa e popullit qe do shfrytezonte te dy krahet per te jetuar pasi vetem e djathta nuk dilte sepse pikerisht proletaret jane ajo pjese e popullit ku ska prone tjeter pervec 2 kraheve per pune qe ka. Dh ketu kemi nje te majte qe konvertohet ne te djathte per aresye atdhetare duke u nisur me baze atdheun qe te permireohej jeta e proletareve. Pra nje djathte jo e mirefillte por qe lind nga nje e majte.

Ne filozofine marksiste-engelsiste kemi nje krijim te paster te fenomenit e majte sepse varferia coi proletarin qe te vinte ne pune edhe krahun e majte per te mbijetuar pra beri qe njeriu te forconte krahun e plogesht te majte per aresye mbijetese dhe ketu dhe sllogani i kesaj teoria leshon thirrjen "proletare te te gjithe vendeve bashkohuni" sepse per here te pare kjo teori perdor fenomenin universal ose ala kishtar per larguar vemendjen nga atdheu dhe nacionalja por duke mbledhur kapitalin e te gjithe ne nje te vetem ku pastaj do fitonte ai qe do ta udhehiqte dhe te gjithe i dime rezultatet cnjerezore qe ndodhen.

*Kalojme ne fenomenin tjeter te djathte qe po ndodhte prej shekujsh, krijimi i kapitalit i kishte vene ne levizje njerezit qe te krijonin nje te djathte te bashkuar per te rritur kapacitetin kapitalist dhe duke vene edhe ne perdorim cdo filozofi apo teori qe do i sherbente kesaj. Ketu pra kishte lindur dhe me kohe forca e krahut te djathte qe njeriu po perdorte ne forcim duke shtuar kapitalin ne te gjithte boten por jo qe shikonte universalen apo problemin social por qe shikonte qe une shqiptare do shtoj kapitalin tim edhe ne Afrike per shembull, por ama gjithmone duke u nisur nga uni shqiptar i te qenurit atdhetar jo universal. Dhe keshtu kjo solli te djathten e mirefillte qe le te kuptoje qe njeriu ka nje qellim qe ka gjithmone lidhje me atdheun.- Qe mos te dukem shume teorik po jap shembullin e Hollywoodit qe edhe pse ka komplet aktor te huaj dhe rregjizor te huaj ai mban gjithmone emrin e kinemase amerikane, apo kemi "fenomenin" e biznesit mc'donalds qe krijon kapital brenda nje vendi te huaj por gjithmone duke mbajtur firmen amerikane, e shume e shume shembuj te ketij lloji qe na deshmojne se e djathta ka krijuar nje fenomen atdhetaristo - kapitalist sepse vetem keshtu krijohet nje komb i fuqishem.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Shqiperia historikisht e djathte, Posted 10 Korrik 2009, 17:20
Nuk arrij te kuptoj ende te elektoratin shqiptar me bindje majtas qe formoi kapitalin, u be nje oligarki kapitaliste brenda 18 vjetve dhe voten e hedhe jo te e djathta qe e beri kapitaliste, por te e majta.
A ka ne kete shembull dy te kunderta:
- Deshira materiale kapitaliste per prone vetiake, individuale.
- Deshira e ketij kapitalistit te ri shqiptar per te votuar per Partine Socialiste, qe ka ne themel te filozofise pronen shoqerore, nje shoqeri pa klasa, pa klase kapitaliste, ku prona eshte egjithe shoqerise.

Pyetja: Si shpjegohet filozofikishte apo praktikishte ky fenomen i dy deshirave te kunderta ne formimin e njeriut te ri demokrat?
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 10 Korrik 2009, 17:38
Laert shkroi:Nuk arrij te kuptoj ende te elektoratin shqiptar me bindje majtas qe formoi kapitalin, u be nje oligarki kapitaliste brenda 18 vjetve dhe voten e hedhe jo te e djathta qe e beri kapitaliste, por te e majta.
A ka ne kete shembull dy te kunderta:
- Deshira materiale kapitaliste per prone vetiake, individuale.
- Deshira e ketij kapitalistit te ri shqiptar per te votuar per Partine Socialiste, qe ka ne themel te filozofise pronen shoqerore, nje shoqeri pa klasa, pa klase kapitaliste, ku prona eshte egjithe shoqerise.

Pyetja: Si shpjegohet filozofikishte apo praktikishte ky fenomen i dy deshirave te kunderta ne formimin e njeriut te ri demokrat?

Pershendetje Laert dhe te falenderoj per ndjeshmerine tende ndaj temes qe solla per diskutim pasi per mua kjo teme ka kohe qe me sillet ne mendjen time dhe dua qe se bashku ti japim nje zhvillim sepse sipas mejet kjo do jete dhe nje nga pjeset qe do ndihmoje shoqerine shqiptare ne mentalitetin e mbrapshte qe ka forumuar keto 19vite.

Po vije tek pergjigja e pyetjes qe me ke shtruar.

Pikerisht keto pika me kane shqetesuar dhe pikerisht dua te zhvilloje nje debat sa me konstruktiv ne lidhje me kete fenomen shume absurd. Sepse ne qofte se hyjme tek votimet e muajit te shkuar kemi nje elektorat shume te cakorduar dhe pas asnje linje te qarte mbi politiken qe deshiron te drejtoje vendin dhe plus kemi nje kontradikte te habitshme qe na le disi te zgjidhur kete dileme.
Absurdja e ketij populli eshte pikerisht se ne vijme nga nje histori te nje politike te djathte qe formoje ne 1930 edhe majtistat e pare shqiptare por qe solli nje politike te rregjimit totalitar majtist ku prona e cdo shqiptari u bashkua per tu qeverisur pastaj nje pakice ku do krijonte kapitalin e vet mbi kapitalin e bashkuar gje qe solli pastaj diktatin jo vetem ne monopolizimin dhe grabitjen e prones private por edhe ne shkaterrimin komplet te vlerave qe kjo shoqeri kishte ndertuar deri ne ate kohe duke ndjekur politiken e djathte kombetare.

Qe te hyj ne ditet e sotme do thoja qe prandaj dhe kemi nje elektorat kaq te ngjashem midis se majtes dhe te djathtes sepse shqiptaret jetojne dhe punojne ne kapitalizem por mendojne qe kapitalin e tjeterkujt ta drejtojne ata, sic bejne dhe drejtuesit e se majtes qe kane monopolizuar bashki,biznese apo kapitale te ndryshme qe shqiptaret kane krijuar ne individualen e tyre.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 10 Korrik 2009, 21:24
Mirmrama,

I lexova me vemendje postimet dhe kisha pak, verejtje, porse tema asht shum interesante.
Persa i perket termit djathtas-majtas, duke anashkalu problemin psiko-gjenetik te fenomenit, deshta me saktesu qe ky term ka lind si rrjedhoje e grupimeve ne parlament, nji grupim "politik" ishte ulun djathtas, e grupimi tjeter majtas. Termi djathtas-majtas mori kuptimin "kapitalist-socialist" ma von, dhe u perforcu me ndamjen ideologjike dhe efektive te dy blloqeve. Ndersa sot, me ramjen e Murit t'Berlinit ky term rifitoi kuptimin perendimor, gjegjesisht ate konservator-liberal.
Per t'iu rikthyemun ndarjes majtas-djathtas nuk jam dakort me i-amëshuar persa i perket reshqitjes prej majtas ne djathtas te rregjimit per arsye atdhetare sepse mundesh me ken i majt dhe atdhetar, sikur mundesh me ken i djatht dhe atdhetar. E te dy rregjimet ne fjal s'mund te thirren te djathta vetem pse kan lujt me ndenjen e atdhetarizmit (nacionalizmit). Atdhetarizmi s'asht percaktues i ndasis majtas-djathtas, se at'her i takon qe edhe komunizmi shqiptar te thirret i djatht se shume sakrifica ka ba ky popull n'emen t'atdhetarizmit.

Realiteti shqiptar ne lidhje me ndasin majtas-djathtas asht i ndryshem, simas meje, me vazhdimsin historike te ketij termi. Ne Shqipni, partia socialiste kur 'u kriju" ishte thjesht per te siguru ate popullsi shqiptare qe besonte ende te nji ideologji komuniste dhe per t'ju tregu qe ishte vazhdimesi e Partise se Punes. Vet fakti qe kur u mblodh "kongresi i pare" i partise socialiste, ne te gjitha afishet dhe ne televizion, thirrej kongresi i nante, dhe kjo e tregon ma se miri kete realitet. S'duhet harru fakti qe partia komuniste e kishte ndrru emnin ne parti e punes, pastaj ne parti socialiste, dhe qe pas diktatures, nga republike socialiste ;) kaluam ne republike shqiptare. Thjesht emni socialist u perdor nga ish pushtetaret.
Por, nuk duhet harrue qe sistemi komunist ne Shqipni, nuk ishte sistem i bazuem ne nji meritokraci, gja qe mund ti shkonte ma per shtat nji sistemi kutrumbetohej barazia shoqnore, por ishte nji sistem oligarkik (?), i trasheguem ky prej mentalitetit klanik shqiptar.
Per t'iu pergjigj Laertit, ndamja aktuale ne Shqipni, majtas-djathtas, nuk asht dukuri e nji ideologjie te mirfillte, (perjashtu ata qe kan hala nostalgjine e dikurshme, por keta jan tu u paksu perdite), por asht thjesht shprehi e mentalitetit shqiptar. Partia Socialiste, s'e besoj aspak qe ndan ideologjin marksiste, perkrah iniciativat dhe pronen private, perkrah kapitalin dhe investimet. Pra socialiste ka vetem emnin. Ndersa shqiptaret jan te majt ose te djatht pse "i pari" rrethit, i qyteti, i katunit, i fisit jan te till, ose per nji miqasi ose fjale te dhanun. Jan gjithashtu per inate e pakenaqesi vetjake, ose thjesht per nji antipati pamore qe mund te ken per nji person. Jan gjithashtu te till, per ndasi krahinore (gege e toske) ndasi qe vjen si rezulta nga frika e 'tjetrit', konservimi i identitetit personal dhe injoranca ose ma mir, kllapia qe ka kaplu mendjet e shqiptarve. Ma pepara, mendonte partia per ne, kurse sot s'kena kohe per me mendu prej halleve t'perditshme.
Pra ne realitet nji ndasi e tille majtas-djathtas, sot per Shqiptaret mund te kuptohet vetem ne kandveshtrimin 'konservator-liberal'. Dhe mund te duket shum e çuditshme por ne Shqipni rolin e konservatorit e lujn sa njana sa tjetra parti : kjo m'varet prej kujt asht n'pushtet.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 10 Korrik 2009, 23:16
kokërrmeli shkroi:Mirmrama,

I lexova me vemendje postimet dhe kisha pak, verejtje, porse tema asht shum interesante.
Persa i perket termit djathtas-majtas, duke anashkalu problemin psiko-gjenetik te fenomenit, deshta me saktesu qe ky term ka lind si rrjedhoje e grupimeve ne parlament, nji grupim "politik" ishte ulun djathtas, e grupimi tjeter majtas. Termi djathtas-majtas mori kuptimin "kapitalist-socialist" ma von, dhe u perforcu me ndamjen ideologjike dhe efektive te dy blloqeve. Ndersa sot, me ramjen e Murit t'Berlinit ky term rifitoi kuptimin perendimor, gjegjesisht ate konservator-liberal.
Per t'iu rikthyemun ndarjes majtas-djathtas nuk jam dakort me i-amëshuar persa i perket reshqitjes prej majtas ne djathtas te rregjimit per arsye atdhetare sepse mundesh me ken i majt dhe atdhetar, sikur mundesh me ken i djatht dhe atdhetar. E te dy rregjimet ne fjal s'mund te thirren te djathta vetem pse kan lujt me ndenjen e atdhetarizmit (nacionalizmit). Atdhetarizmi s'asht percaktues i ndasis majtas-djathtas, se at'her i takon qe edhe komunizmi shqiptar te thirret i djatht se shume sakrifica ka ba ky popull n'emen t'atdhetarizmit.

Realiteti shqiptar ne lidhje me ndasin majtas-djathtas asht i ndryshem, simas meje, me vazhdimsin historike te ketij termi. Ne Shqipni, partia socialiste kur 'u kriju" ishte thjesht per te siguru ate popullsi shqiptare qe besonte ende te nji ideologji komuniste dhe per t'ju tregu qe ishte vazhdimesi e Partise se Punes. Vet fakti qe kur u mblodh "kongresi i pare" i partise socialiste, ne te gjitha afishet dhe ne televizion, thirrej kongresi i nante, dhe kjo e tregon ma se miri kete realitet. S'duhet harru fakti qe partia komuniste e kishte ndrru emnin ne parti e punes, pastaj ne parti socialiste, dhe qe pas diktatures, nga republike socialiste ;) kaluam ne republike shqiptare. Thjesht emni socialist u perdor nga ish pushtetaret.
Por, nuk duhet harrue qe sistemi komunist ne Shqipni, nuk ishte sistem i bazuem ne nji meritokraci, gja qe mund ti shkonte ma per shtat nji sistemi kutrumbetohej barazia shoqnore, por ishte nji sistem oligarkik (?), i trasheguem ky prej mentalitetit klanik shqiptar.
Per t'iu pergjigj Laertit, ndamja aktuale ne Shqipni, majtas-djathtas, nuk asht dukuri e nji ideologjie te mirfillte, (perjashtu ata qe kan hala nostalgjine e dikurshme, por keta jan tu u paksu perdite), por asht thjesht shprehi e mentalitetit shqiptar. Partia Socialiste, s'e besoj aspak qe ndan ideologjin marksiste, perkrah iniciativat dhe pronen private, perkrah kapitalin dhe investimet. Pra socialiste ka vetem emnin. Ndersa shqiptaret jan te majt ose te djatht pse "i pari" rrethit, i qyteti, i katunit, i fisit jan te till, ose per nji miqasi ose fjale te dhanun. Jan gjithashtu per inate e pakenaqesi vetjake, ose thjesht per nji antipati pamore qe mund te ken per nji person. Jan gjithashtu te till, per ndasi krahinore (gege e toske) ndasi qe vjen si rezulta nga frika e 'tjetrit', konservimi i identitetit personal dhe injoranca ose ma mir, kllapia qe ka kaplu mendjet e shqiptarve. Ma pepara, mendonte partia per ne, kurse sot s'kena kohe per me mendu prej halleve t'perditshme.
Pra ne realitet nji ndasi e tille majtas-djathtas, sot per Shqiptaret mund te kuptohet vetem ne kandveshtrimin 'konservator-liberal'. Dhe mund te duket shum e çuditshme por ne Shqipni rolin e konservatorit e lujn sa njana sa tjetra parti : kjo m'varet prej kujt asht n'pushtet.

Me fal por nuk pashe argumenta te mbeshtetura mbi shembuj qe sjellin ate qe the mbi atdhetarizmin e majte.
Pyetja lind vetvetiu - Kush nga te majtet eshte atdhetare dhe cfare kane bere te majtet per kombin?

Pytja tjeter eshte - ke quan te majte dhe ke quan te djathte ne Shqiperi?
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Shqiperia historikisht e djathte, Posted 11 Korrik 2009, 00:17
I nderuari Kokermeli!

Dua te pyese ty!

- A quhet socialiste nje person qe ka pasuri kolosale dhe nuk i vene ne dobi te socializmit qe inspiron dhe punon?

- A i pershtatet nje personi qe eshte kapitaliste ne marredheniet e pronesise se tij dhe eshte njekohesishte komunist ekstrem apo per me ja be qejfin eshte nje socialiste ne pikpamje apo ne botekuptimin filozofik marksiste - leniniste?

Te lutem -m'u pergjegje sepse nuk e evidentove ne debatin e mesiperm. :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 11 Korrik 2009, 01:16
Duke vazhduar me tej ne shtjellimin e temes dua te ndalem ne ditet e sotme dhe pastaj te kthej shiritin ngadale ngadale ne historikun e te djathtes shqiptare.

Rasti me i fresket qe besoj u be shume buje e madhe ishin fushatat pompoze qe ben partite e majta dhe te ashtuquajturet te djathta ku hollen sllogan,kenge e shume e shume mjete te tjera komunikacioni komercial qe kishin te benin vetem me nje paraqitje shume perendimore dhe internacionaliste si dhe nje parade e tere njerezish qe po kerkonin te genjenin vehten dhe popullin me pseudo premtimet e tyre duke krijuar nje egocentrizem politike te pare vetem ne kohen e totalitarizmit hoxhian.
Ndjeka me kujdes keto parada qe po benin fushata te tipit me ne fitojne te gjithe, per ndryshim dhe ku di une kshu budalliqesh te tjera qe me hipokrizmin e tyre kishim vetem nje qellim "vjedhjen" demokratike te votes.
U formuan 2 grupe qe ben koalicion me partite me te vogla
Aleanca e ndryshimit dhe Bashkimi per ndryshim.
Duke u nisur thjesht nga emri kemi nje emerues te perbashket "ndryshim". Me falni ku eshte pare qe 2 grupime politike te kunderta te kene nje emerues te perbashket?
Kemi nje parti socialiste qe ndjehet krenare per trashigimine qe ka nga ppsh-ja e masakres.
Kemi nje pd qe luan rolin e te djathtes kur ne historine e saj politike nuk ka arritur asnje gje qe shkon kundra se majtes pasi as figurat e ish regjimit nuk arriti ti fshije nga institucionet publike. Po ashtu si rezultat kemi nje pd qe pa asnje problem ben koalicion me te lsi-ne edhe pse eshte parti e qendres se majte dihen aresyet gjoja ishte e vetmja rrugezgjidhje e bla bla bla te tjera te tipit mbaje fort karrigen se eshte embel.
Pra gjithe keto shembujt per te treguar cfare? qe Shqiperia ska parti te djathta perjashto ballin kombetare dhe levizjen e legalitetit qe per fat te keq te tyre kane lider qe nuk krijojne elektorat.

Do shtoja qe lindja e te djathtes shqiptare eshte natyrale per shqiptaret kurse e se majtes ka qene shume e sforcuar duke arritur me dhune fizike dhe psikologjike qe te brumoste shpirtin e djathte shqiptare me frymen diktatoriale komuniste. Mos te harrojme masakrat qe u ben ndaj ballisteve dhe legisteve gjate luftes se dyte boterore dhe pas saj.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 11 Korrik 2009, 03:34
Pik s'parit deshta me sqaru diçka qe m'shqetson ktu n'forum. Shpesh flitet per ideal proletar, marksizem, socializem, e m'duket vedja sikur kam ra ne nji çerdhe komunistash :) Kam fillu me u ba paranojak e sa her hy ktu m'duket sikur hyj n'deg t'mrendshme ;)

Laert

I nderum kjosh e t'faleminders per rrespektin por nji kokerrmeli mjafton se perndryshe m'rritet mendja lol
Persa u perket pyetjeve qe ke ba halli asht se n'politik kufijt s'jan t'prem me thik e duhet me shikju gjanat simas kohes. Per pyetjen e par s'ka kundershtim me ken socialist e i pasun, me kusht qe kjo pasuni t'investohet ne nji menyre t'atille qe t'krijojne pasuni per te e per shoqerine. E socializmi ka dal para fjales marksizem, e ata t'paret s'e kan pa ne sensin marksist t'fjales. Fjala socializem s'ka t'njajtin kuptim simas kultures ku ndodhesh.
E per pyetjen e dyte, nese bazohemi vetem te teoria markiste-leniniste nji gja e till s'asht e mujtun, por n'teori veç. Se n'teori nji hipoteze e till siç e parashtrove ti s'mund t'ekzistoje kurr se komunizmi s'e lejon grumbullimin e kapitalit n'doren e nji personi fizik, por vetem n'doren e personit juridik qe asht shteti (shteti si shprehje e kolektivitetit) 
Por s'duhet harru qe komunizmi prodhon kapital, por ndryshimi asht qe ai e ndan njesoj.
S'e di sa i qart jam tregu.


I-Ameshuar

Shembuj ke plot por s'bezajn. Shembulli ma i madh n'shqipni per me ken i majt dhe athdhetar asht 'peshkopi i kuq'. Jan ata njerz qe pa dallim ideogjije luftun per atdhe, jan ata njerez qe linden dhe u rriten gjat komunizmit, dhe duke pas vetem kte si njohuri punun ndershmerisht per atdhen (s'duhen ngatrrue njerzit e thjeshte, me ata qe na dretuen, spiunuen e torturun). E prandej thash qe n'Shqipni s'duhet marr sistemi si majtas djathtas. 
N'Amerike partia demoratike hyn ne ate cilesim qe mund te quhet 'e majte' ndersa partia republikane hyn ne 'te djathten'. Por ne te vertete te dyja jan 'te djathta' e ideologjia qe i ndan, jan politka e deshtimit te grate, taksat, shendetsia, nderhymja n'ekonomi etj. Prandej thash qe termi konservator-liberal i pershtatet ma shume shqipnise (sikurse edhe Amerikes). S'duhet shikju Shqipnia ne ish-komunista e demokrate se, po e perseris edhe nji her, asnji ish-komunist s'don me u kthy ma mrapa. Askush s'don me e nda pasunin e tij, vetem me fitu ma shum. 
Sot 'e majte' dhe e 'djathte' ne Shqipni ndrron, se partia ne opozite gjithmone do ta rrise ankandin, e ne kete menyre shfaqet ma e majte (liberale) se pozita (e kshtu rolet ndrrohen edhe pse PD thirret e 'djathte' ). Por kush â ai qe asht i majte n'kuptimin komunist te fjales ? Askush ?

Ndersa koalicionet jane gjana te zakonshme ne politike, edhe per lidhje qe duken si 'kundra natyres'. Halli asht se ne shqiperi dy partite kryesore mund te perfytyrohen si nji familje ku fmija (Pd) s'asht dakort me prindin (Ps). 
Mu ça m'trembia shum asht se Berisha per Opinion deklaroi se ai ishte ken gati per me pranu edhe koalicion me Ps, e kjo kishte me rikriju ate ambientin familjar te maperparshem me ndonji ndryshim te vogel.  
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 11 Korrik 2009, 18:20
kokërrmeli shkroi:I-Ameshuar

Shembuj ke plot por s'bezajn. Shembulli ma i madh n'shqipni per me ken i majt dhe athdhetar asht 'peshkopi i kuq'. Jan ata njerz qe pa dallim ideogjije luftun per atdhe, jan ata njerez qe linden dhe u rriten gjat komunizmit, dhe duke pas vetem kte si njohuri punun ndershmerisht per atdhen (s'duhen ngatrrue njerzit e thjeshte, me ata qe na dretuen, spiunuen e torturun). E prandej thash qe n'Shqipni s'duhet marr sistemi si majtas djathtas. 
N'Amerike partia demoratike hyn ne ate cilesim qe mund te quhet 'e majte' ndersa partia republikane hyn ne 'te djathten'. Por ne te vertete te dyja jan 'te djathta' e ideologjia qe i ndan, jan politka e deshtimit te grate, taksat, shendetsia, nderhymja n'ekonomi etj. Prandej thash qe termi konservator-liberal i pershtatet ma shume shqipnise (sikurse edhe Amerikes). S'duhet shikju Shqipnia ne ish-komunista e demokrate se, po e perseris edhe nji her, asnji ish-komunist s'don me u kthy ma mrapa. Askush s'don me e nda pasunin e tij, vetem me fitu ma shum. 
Sot 'e majte' dhe e 'djathte' ne Shqipni ndrron, se partia ne opozite gjithmone do ta rrise ankandin, e ne kete menyre shfaqet ma e majte (liberale) se pozita (e kshtu rolet ndrrohen edhe pse PD thirret e 'djathte' ). Por kush â ai qe asht i majte n'kuptimin komunist te fjales ? Askush ?

Ndersa koalicionet jane gjana te zakonshme ne politike, edhe per lidhje qe duken si 'kundra natyres'. Halli asht se ne shqiperi dy partite kryesore mund te perfytyrohen si nji familje ku fmija (Pd) s'asht dakort me prindin (Ps). 
Mu ça m'trembia shum asht se Berisha per Opinion deklaroi se ai ishte ken gati per me pranu edhe koalicion me Ps, e kjo kishte me rikriju ate ambientin familjar te maperparshem me ndonji ndryshim te vogel.  

Shembulli ishte vetem per Peshkopin Fan Stilian Nolin dhe pikerisht ai nuk pati sukses sepse u perfshi shume ne politiken ruse prandaj dhe erdhi nje pronar tokash matian qe ishte Ahmet Zogu dhe i mori fronin.

Me ate qe ke thene me lart ti arrin ne rezultatin qe Shqiperia ska te majte apo te djathte dhe del qe ka nje forme monarkike ku mjafton te qeveriset pa ska rendesi se me ke dhe kush?
Tema flet per republike ku klasat politike jane te ndara ne baze te linjes dhe programeve politike, keshtu qe monarkia ne republike nuk ka hapesire. Mendoj une
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Shqiperia historikisht e djathte, Posted 11 Korrik 2009, 21:52
Jo, une mendoj se asht ma shum nji sistem oligarkie.
Per me dal pak prej temes, ne Shqipni s'ka pas revolucion ne kuptim te mirefillte. Te ne ka mbet pergjysem. Nuk dihet kush ishte nismetari, kush e organizoi dhe si, por vetem qe disa krenohen qe u ba pa u 'derdh gjak'. Nuk u denu kush per krimet gjate komunizmit, e Ramizi e Nexhmija kan ken per mu n'kamp pushimi sesa n'burg, e te tjeret u harrun. Nuk hapen dosjet, demek edhe pse s'kan shumic votash n'parlament, edhe pse s'duhet me nxit vetgjygjesin ndermjet shqiptareve.
Partia Demokratike te shume nierez simbolizon idealin e nji jete ma t'mir e ma t'drejt, e nji lirie aq t'dishrueme dhe fundin e nji ferri t'pakufi. Por halli asht se ajo vetem simbolizon, e s'e misheron kete ideal. Si ka mundesi qe ky ideal qe çoi nji popull te tan ne kambe u ndrydh kaq shpejt ? Pse shume prej 'nismetareve' te djeshit, jane kthyemun n'identitet (t'maparshem) ?
Per t'iu rikthy temes mendoj qe ndasia majtas-djathtas s'egziston ne Shqipni. Nga nji ane kena disa ish-komunista qe jan 'shndrru' ne socialista e nga ana tjeter kena nji grupim njerezish te dalun po prej ketij sistemi komunist. (Pra kthehem prap te ai krahasimi prind-femi). E nji sistem te till e quj, oligarki, se jane fruti i nji kaste. Per pa u ba pastrimi dhe gjykimi i shume figurave dhe i rregjimit komunist ne ne kete sistem kena me mbet.

Une s'permenda as republik, as monarki. Si monarkia, si republika, jane dy forma qeverisje, dhe si e the edhe ti s'kan te bajne me njena-tjetren. Por te dyja e lejojne demokracine. Aristoteli thote qe çdo sistem qeverisje mundet t'jet i mir prej momentit qe n'vemendje ka individin dhe organizimin e tij n'shoqeri. Une ktu e ndaj 'te majten' prej 'te djathtes', por po e perseris edhe nji here qe kjo ndasi s'asht ma e kohes. I majti preferon me realizu diçka ne emen te bashkesis edhe kur e sheh se shkel mbi idividin (darsem pa mish s'ka) pse qellimi asht i nalte. Kurse i djathti kur don me e realizu po te njejten gja, ka ma shume skrupuj duke i lanun individit nji liri ma t'madhe veprimi.
Përgjigju duke Cituar
Përpara
Posto një përgjigje 17 postime · Faqe 1 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 05 Dhjetor 2020, 20:28
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari