Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
LSI-ja - ATOMI DHE KURTHI POLITIK
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
LSI-ja - ATOMI DHE KURTHI POLITIK, Posted 07 Korrik 2009, 15:34
LSI - ATOMI DHE KURTHI POLITIK
Imazh


Autori - Bep Martin Pjetri
E shtune me dt. 4 korrik 2009


Per te bere artikull me dy pjese ne nje titull si mesiper eshte e padegjuar per gazetarine, por ja nje i pazanate e ben kete.

Po e filloj nga pjesa e dyte e titullit:

LSI NE KURTHIN POLITIK
Midis PD dhe PS


- PAK HISTORI PER LSI-in

Si doli LSI nga veza e PS-es?
Fraksionet lindin si produkte i mosmarreveshjeve deri ne majen e saj qe eshte konflikti brenda partise per çeshtje te ndryshme partiake, politike, organizative, taktike dhe strategjike ne nje menyre te papajtueshme idesh e mendimesh midis paleve. Fraksioni eshte nje shprehje e demokracise, e shendoshjes se nje partie nese din ta menaxhoji racionalishte ne baze te principeve demokratike.
LSI-ija lindi si fraksion i PS meqenese linden mosmarreveshje deri ne konflikte midis grupit te Ilir Metes me grupine e liderit Fatos Nano para disa vjeteve duke marre me vete disa deputete te kryesuar nga Ilir Meta me nje karriere politike te larte, si kryetar partie e PS-es, si kryeminister, si zevendes-kryeminister dhe minister i jashtem.
U themelua Levizja Socialiste per Integrim LSI me kryetar Ilir Meta, apo te quajtur nga media si Parti e skraparllinjve(meqe jane kryesoret prej Skraparit). Kjo perberje e Shtabit te LSI-s me perberje lokaliste e demtoi rende imazhin e LSI-s ne daljen e saj ne skenen partiake ne Shqiperi.
Ne saje te punes se Ilirit me shtabin e tij u formesua deri ne nje parti konkuruese ne mozaikun partiak me plote lakmi per spektrin e majte. E gjitje kjo ndodhi ne kohen kur ishte Fatos Nano kryeminister dhe kryetar i PS-es.

Konsolidimi dhe madhesia e LSI-is ne mozaikun e majte


Ardhja e Edvin Rames ne krye te PS-es krijoi me stilin dhe formimin moral te tij nje degjenerim total ne PS, nje peshtjellim, nje gjendje kaosi, ku prej PS-es u larguan disa deputete dhe socialiste autoritare ku nje pjese u atashuan ne LSI dhe nje pjese ne PD, nje Pjese ne PDK, nje pjese themeluan partine fraksione te quajtur PSV91 me ne krye Petro Kocin. Pra ardhja e Edvin Rames ndikoi ne shtimin e rrjeshtimit te disa socialistve konservatore dhe te rinje prane LSI-is, qe ben automatikishte te dyten parti pas PS-eit nga e majta.
LSI doli shume e konsoliduar prej konfliktit brenda ne PS prej gjeneratorit konfliktuoz Edvin Rama.

Perpjekjet per t’u bashkuar me aksionet politike me PS-in

Gjate periudhes parlamentare u ndermoren nisma ligjore me profil politik si nje nga keto ishte ndryshimi kushtetutes i ’’Ligjit te Zgjedhjeve’’, apo dhe shume te tjera, qe PS-ja demostroi hapur dhe fshehte kundër LSI-s. Nje diversion i mireorkestruar nga shtabi i Edvinit me Skender Gjinushin, politik te PS-es kundra LSI-is o organizua me synimin e vetem qe ta zvogelonin roli dhe ekzistencen e LSI-is ne koloraturen partiake ne parlamente. Shembuj deshmuan se LSI me disa deputete u mberthyen ne nje ngujim grevet ne mjediset e parlamentit shqiptar per afro 12 dite. Ne kete kohe PS-ja dhe shtypi i saj i shumte e ironizoi dhe e quajti nje veprim donkishoteste te I.Metes.

Thirrja apo perpjekja e fundit e LSI-is per rrezimin e Berishes nga pushteti

Edhe pse e kishin persekutuar Partia ‘’meme’’ LSI-in, Iliri Meta me shtabin e tij i shtrine doren edhe njehere ne prage te Zgjedhjeve elektorale te parlamentit te 28 qershorit 2009. Por edhe kesaj heret Edvini nenqeshi si perhere, e refuzoi hapur me neveri. Megallomania e Edvinit e ardhur prej nje familje bllokmenit enveriste me babe ish deputete, me dajen e nenes tij ish antar i byrose se KQ te PPSh,.....nxjerre krye si perhere ne shperfilljen ndaj LSI-s si nje krijese inferiore ne perpjekje per protagonizem dhe te tjerave arsye.

LSI-ja ne kurthin politik

Qysh me shkeputjen e LSI-s nga PS nuk ka ndjere kurre qetesi prej keqtrajtimit nga kampi majtiste duke e perbuzur, fyer, nençmuar, duke i futur shkopinje nga te kater ane si e si qe ta demoralizonin dhe ta detyronin te futej perseri ne vathen e PS-es. Po ashtu dhe e djathta ne lojen e rregullave demokratike i bente kundershtime sipas programeve.
Duke qene kryetari i tyre I.Meta nje person me portret bajraktari e lokalisti grumbulloi rreth shtabit te partise tij besniket – fanatike skraparlinje, beri qe te ushqehej me delirin e madheshtise prej tyre sikur te ishte Ali Pashe Tepelena. Mediokriteti i tij i theksuar nuk e lente te gjykonte drejte se politika qe kishte zgjedhe vete e kishte fute ne daren e saj dhe me kohe e shtrengonte nga te dyja ane midis Ps-es dhe PD-es. LSI-ja si parti me pak deputete pretendonte nje protagonizem politik ne spektrin e majte dhe ate te djathte. Kjo per mendimin tim ishte nje nga te metat e Metes qe mbivleresonte veten dhe LSI-n ne kushte te pamerituar ne optiken partiake ne Shqiperi. Pra Meta me nje rreth karrieristash te eger intelektualesh te llastuar dhe te graduar nga sistemi komuniste ekspozoheshin para ekranit dhe parlamentit me nje fjalor te vrazhdet, te eger kercenues te stilit fondamentaliste. Ky perfytyrim qe kishte shprehe I.Meta me shtabin kudo dhe cilindo trembte mendje dhe institucionin politik si nga e majta dhe e djathta te shprehur LSI-ja me nje etje sadiste duke kerkuar sa hape mbylle syte DOMINIMIN E LSI per 24 ore ne spektrin politik. Nuk pritnin si parti e re te zente vendin e vet natyrshem ne kohe dhe ne hapesire. Ne nje fare menyre LSI-ja me fytyren dhe arrogancen e saj te vrazhdet e futi veten me kembet e veta ne KURTHIN POLITIK qe rrethanat ja sollen.
Sa me siper LSI-ja u be nje viktime e makines Kurthe.

Ne daren e kurthit të politikës LSI


LSI-n e futi politika ne daren e vet per pese arsye kryesore:

- Perpiqej per nje protagonizem ne spektrin e majte, pre te merrte timonin e pushtetit PS-it
- U keqtrajtua, u ndeshkua egersishte nga PS- ‘’meme’’ si parti fraksioniste per protagonizem banditesh, gje qe demtoi rende vete fiziologjine e PS-es dhe vete LSI-n. PS-eja me diversionin e saj e izoloi ne çdo nisme, ne çdo perpjekje per liri veprimi te LSI-s.
- Mori goditje konstante nga PSD-ja e S.Gjinushit me te gjitha menyrat nga me ataviste.
- Karakteri bajraktar, prepotente,, arbitrar i Metes sebashku me shtabin skraparli intelektual te vrazhdet ne spektirn dy koloresh e demtoi rende.
- Shperftyrimi i Metes neper media, sjellja e papergjegjshme e I.Metes deshmonte se kurthi politik ne shtrengimin e dares kishe dhene rrezultate duke e shperfytyruar portretin e I.Metes si lider i urrejshem per krejte spektrin politike ne Shqiperi.

Ketor pese shkaqe e futi politika ne daren, ne kurthin e vet LSI-n me liderin e tij medioker dhe shume agresiv e fyes deri sa pranoi gjunjezim kapitullante ndaj KURTHIT POLITIK duke pranuar oferten e kohes per ekzistence te LSI-s - BASHKEPUNIMIN ME QEVERINE ’’BERISHA DY’’, pram e PD-en.

Ne keto rrethana Meta edhe pse shtirej i qete, demostronte neper ekrane nje psikologji çmendurake me sjellje rrugaçesh duke kujtuar ’’Sulmin vandal’’ ndaj zj.Jozefina Topalli ne parlamente, apo si ajo e 30 qershor 2009 doli me nje fytyre te prishur, te deformuar sysh dhe gojen me shprej huliganesh kunder Sali Berishes.


LSI nje fuqi ''atomike''
(Pas Zgjedhjeve Elektorale te 28 qershorit 2009 ne Shqiperi)


LSI-ija nje ’’fuqi atomike’’

- LSI-ja eshte vleresuar nga PS-ja dhe media e shumte e PS-es si nje parti e klubit skarparlije, por nuk eshte vleresuar me synim djallezor e nihiliste mbi kapacitetin real energjitik te atomeve qe depozitonte ne berthamen e saj. Nuk eshte vleresuar energjia potenciale te akumuluar e LSI-s te Metes nga miopia dhe injoranca e E.Rames me intelektuale ultra- konservator ekstremiste megallomane komuniste si Erion Bracen, G.Rucin, A.Dade, A. Xhafaj, N.Dokle, K.Islami. Ilir Beqja,…Nga gjithe kjo trysni sistematike e shperfilljes se LSI-is nga PS-ja me satelitin PSD-en e Skender Gjinushit, me mediat e saja ne menyren rrugaçe i ka be nje nder se e ka nenvleftesuar si parti dhe si faktor politik ne spektrin e majte dhe ate plurariste, fale mendesive te trasheguara konservatore enveriste-komuniste megallomane.

- Procesi i grabitjes se votave te LSI-is nga PS-ja.
Imazh

Sipas deklarimeve te LSI-is ju plaçkiten mijra votat e tija te ekuivalentuar ne nje ose dy deputete te LSI-is prej PS-es ne komisionet e votimeve, meqenese nuk kishte LSI-ija komisioneret e vet sipas ligjit elektoral
- Pra ky inferioritet konstante i liderit aventurier ekstremiste enveriste - Edvin Rames ne Nxjerrjen e Rezultateve ne dem te LSI-is e beri qe predha atomike te derdhej prej barutit te hedhur me aq urrejtje sikur te ishte partia e njerkes.

''Molekula atomike'' shperthen:

Lsi si nje parti e re qe eshte drejte profilizimit moderne ne sfondin partiak nuk mund ta duronte ne pafundesi mendjen dhe aktet e liga kriminale te liderit te PS-es Edvin Rama.me satelitet e tij te verber nga mendesia komuniste ne pafundesi.
Kufijte e durimit te LSI-is te reprazaljeve nga direkte E.Rama ishin tejkaluar dhe kishin arrite piken kritike te vlimit.
Momenti i shperthimit erdhi pas Zgjedhjeve te 28 qershorit te 2009, ku gati dy mandate ju plaçkiten barbarishte nga kutia e votimit te LSI-is prej komisionereve te PS-es ne momentin qe ju ofrua prej Partise fituese PD i tha nje Po te madhe aleances per Qeverine e re ’’Berisha dy’’.
Pranimi i aleances se LSI-is ne aleance me PD-en ishte nje shperthim atomik ne skenen politike te Shqiperise. E majta nuk e priste kurre kete eksplodim gjigand ne qiellin blu shqiptar sepse u ishin verbesuar syte dhe mendja ne potencen atomike qe kishte akumuluar LSI-ija me nje durim te imponuar te madhe.

''Molekula atomike'' LSI shperthen PAS ZGJEDHJEVE TE 28 QERSHORIT të 2009.

Me nje kronike te llahtareshme te persekucionit te LSI-s nga PS-ja me liderin Edvin Rama, Skender Gjinushin ,........dhe KURTHI POLITIK beri qe dara t’ja shtrengonte I.Meten me LSI-n ne dilemen: TE EKZISTOJE APO TE ZHDUKET si LSI?
Ilir Meta me shtabin e tij zgjodhi rrugen e ekzistences duke pranuar oferten politike te PD-es per bashkeqeverisje dy ngjyrash. Nuk kishte rruge tjeter dhe ne imponim te rrethanave u gjunjezua konjukters politike qe ju shfaqe.


A veproi drejt LSI-ja ne kontratën me PD-en, me bashkeqeverine ’’Berisha dy’’?

Per sa u shkrua mesiper rezultoji se vendimin e LSI-s ishte racionale, e matur dhe si e tille shume e drejte.
Nje Vendim historik dhe i nje mendesie te re politike ne fifilozofine e re plurariste.Mbi te gjitha partite dhe interesat eshte STABILITETI I VENDIT, qe Edvin Rama gjoja ne emer te disa kutiave imagjinare me flete votimesh orvatet t’i ndezi ZJARRIN Shqiperise te nxitur nga instiktet e tija dhe te grupit te Gramoz Ruçit, Arta Dade, Namik Dokle, Ilir Beqja, Ditmir Bushati, Erjon Braçe me idene e marrjes se pushtetit me dhune sikurse eksperiences te suksesshem te 1997, ku PS-ja mori pushtetin.
Nje nga faktoret fondamentale eshte Stabiliteti i Shqiperise ne prage te nje Projekti te mirepregatitur per nje Destabilizim total te vendit prej humbesit, deshtakut, aventurierit Edvin Rames dhe cetes tij.


A ka garanci qeveria ’’Berisha 2’’ me LSI-n?

Imazh
A THUA DY KARAGJOZET E POLITIKES DO TE MERREN VESH NE BASHKEQEVERISJE?

ILIR META ME SHTABIN E VRAZHDET INTELEKTUAL TE LSI-s DON TE BEHET ZOT NE SHTEPINE E KUJTDO SI TRADITE NDOSHTA E SKRAPARLLINJVE.

Nuk ka me fat te keq per cilindo parti dhe ne kete raste te bashkepunosh institucionalishte me I.Meten dhe kete ka me e provuar PD-ja me Salen. Bashkepunimi i PD-es me nje parti skraparlije ka me qene nje SFIDE MORALE-POLITIKE.
Duke ditur gjithe panoramen negative te I.Metes dhe shtabit te tij nuk e ben te qendrueshem qeverine ne 4 vitet e ardheshme. Duke ditur nga shfaqjet e personit I.Meta si person destabilizues, i arrogante, karrieriste i tipit sadiste rreth nje grupit ekstremistesh skraparli e ben shume te pamundur parashikimin e nje jetegjatesie prej 4 vjetesh ne qeveri.

LSI-ja me Meten e kane zene ngushte PD-en e Berishes ne formimin e qeverise. Mjere Berisha se me ke ka me u ule me formua qeverine. Qysh ne hapin e pare Iliri ka me nxjerre dhembet e vampirit per te marre ministri kryesore me synim qe te drejtoi qeverine ’’Berisha 2’’, pasi e ka ne gene Iliri me shtabin e vrazhdet intelektuale – DOMINIMIN të kudoshëm. Por Sala duke e njohur Veset e ulta dominuese dhe destabilizuese tij i ka pregatite frengjite I.Metes me shtabin e tij per tua prere revanshin despotik te grabitjes se ministrive kryesore baze te nje shteti.

Faktori Rama eshte percaktues ne konsistencen 4 vjeçare te bashkepunimit PD-e me LS.

Nese nuk jepe doreheqje E.Rama si kryetar i PS-es siç po shifet ka me qene nje fat i madh per Berishen dhe jetegjatesine e qeverise. Nese te kunderten atehere Ilir Meta ka me nxjerre veset e tija te ulta njerezore tashme te demostruar sistematikishte para kamerave te TV-ve neper parlamente e kudo e kudo dhe shpejte do versulet per te rrezuar qeverine pa turpin me te vogel.

Po sikur te behet ''demokrat'' Edvin Rama?

Nese jepe doreheqje Rama behet demokrat. Sapo te behet demokrat Rama menjehere Ilir Meta me shtabin e tij te LSI-s shkelin premtimet, kontratat me PD-en dhe kombin shqiptar dhe o burra te nxjerrim luget prej xhepit dhe te provojne nje gjelle tjeter me te mire!!!!!!!!!!
Me Ilirin dhe LSI-n eshte çmenduri te besh aleance cilido parti, por duhet ti drejtohemi me shumë nje thenie ala aziatike meqenese Iliri eshte nje fetar i devotshem islamik sipas njërëzve të afërt të tij:
ISHALLAAAAAAAAAAAAAA qendron aleanca PD – LSI per 4 vjet qeveri per te miren e popullit.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Falangat e PS-es grabiten Votat e LSI-s, Posted 08 Korrik 2009, 23:05
Dritan Prifti: Edi Rama dhe Gramoz Ruçi mobilizuan 5 milion euro në Fier për të blerë strukturat dhe votat e LSI-së
ImazhImazhImazh

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, në qarkun e Fierit, Dritan Prifti, hodhi akuza të ashpra dje, gjatë punimeve të Konventës Kombëtare të LSI-së, mbi kryesocialistin Edi Rama dhe deputetin Gramoz Ruçi, për tentativë të blerjes së strukturave dhe votave të LSI-së, në Fier.
Prifti u shpreh se para dhe pas zgjedhjeve, Ruçi mobilizoi në Fier miliona euro dhe përdori kriminelë, ish të burgosur për vrasje dhe trafik droge, për të kërcënuar LSI-në, në atë qark.
“Me veprimtaritë e errëta, PS vetëm në fier ka harxhuar mbi 5 milionë euro, për të blerë strukturat e LSI dhe votat atje. Ruçi dhe Rama mobilizuan lloj-lloj plehrash dhe kriminalesh, për t’i futur kundër LSI. Njerëz të arrestuar për vrasje, për drogë, shoqëruan Ruçin në Fier dhe i përdori ata për të kërcënuar LSI, njerëzit tanë dhe votën tonë atje”, u shpreh Prifti.
Deputeti i LSI shtoi se PS me tentativat e saj manipuluese bleu kryebashkiakun Albert Sanxhaku me 1 milionë euro.
“Bleu edhe dy kandidatët tanë të Lushnjës. Pastaj, Ruçi me disa ish policë të kriminalizuar takoi të gjithë kandidatët dhe kryetarët tanë që me 100 mijë euro, të bëjnë një deklaratë dhe të dalin nga LSI. 5 mijë euro ka hedhur Ruçi për të blerë kryetarin e çdo organizate të LSI-së në Fier”, deklaroi më tej, Dritan Prifti.
Për sa i përket koalicionit të ri qeverisës, PD-LSI, deputeti i LSI, Dritan Prifti nënvizoi se do t’i shërbejë interesave të vendit, realizimit të reformave për finalizimin e tyre me anëtarësimin e Shqipërisë në BE.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Berisha: Edi Rama më ofroi gjashtë deputetë të PS që të mos bëja koalicion me Ilir Metën

10/07/2009 -
ImazhImazh


“PS-ja më ofroi gjashtë deputetë për të miratuar qeverinë e re, me kusht që të mos ftoja në koalicion LSI-në”. Deklarata u bë mbrëmë nga kryeministri Berisha gjatë një interviste në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në TV Klan, ku theksoi se bashkëpunimi me LSI-në do të përfshijë zgjedhjet lokale dhe të gjitha zhvillimet e këtij mandati.

Opozita ju akuzon se po grabisni mandatin e Fierit...

Opozita ka të drejtë të bëjë vërejtje. Uroj që opozita të mos bëhet opozitë e kutisë. Rriti tensionin për Beratin, u numërua kutia e Beratit. Do numërohen kutitë e Fierit. Nuk ka asnjë tendencë të mohojë të drejtën edhe qoftë të një vote. Por si opozita dhe pozita në këtë proces duhet të kërkojnë zbatimin e ligjit dhe unë që ditën e parë jam shprehur ligji, ligji dhe vetëm ligji. Zoti Rama nuk më telefonoi, e humbi rastin.

E kishit seriozisht se nëse humbitnit do të jepnit dorëheqjen?

Pa asnjë mëdyshje. Do të jepja dorëheqjen nga jeta politike. Unë udhëhoqa një listë, një betejë, nuk fitova, detyrimi im madhor është të hap rrugën për të tjerë, që do të mund ta çojnë drejt fitores. Ky është rregull i pandryshuar në botën e qytetëruar. Mua m’u dha rasti të nxjerr nga politika, përveç Enver Hoxhës, të gjithë liderët e asaj partie.

Rama nuk ka dalë ende nga politika dhe nuk ka deklaruar ende se do japë dorëheqjen...

Po të qëndrojë si Kostandin në politikë, le të qëndrojë, por tani ai është i humbur, të bëjë ç’të dojë. Vendimi i tij nuk është çështje e axhendës sime. Por standardi është standard. Paraardhësi i tij vendosi një standard. Nuk tha që jam historia, por iku. Ky të bëjë ç’të dojë.

Nuk ju tremb ideja se mund të mbetet në krye të PS-së?

Po si mund të trembem unë nga ai, fjalë është kjo?

Si do ndiheni në parlament si një nga 3-4 deputetët më të vjetër? Nuk janë Nano, Gjinushi, Ceka, Milo, lideri i PS-së nuk preferoi të zinte vendin e tij në parlament, me kë do t’i bëni betejat parlamentare?

Ky është një problem, sepse aty do të shfaqet sindromi i kryeministrit. Në atë grup do të ngrihen 15, secili do kujtojë se është kryeministër dhe do përgatisin me mjeshtërinë më të madhe rezultatin tim të ardhshëm në 2013.

Prapë do vazhdoni në 2013?

Sa të më votojnë këta, unë do vazhdoj.

S’kemi pasur deri më sot asnjë koalicion real. Kemi pasur koalicione ku janë ndarë pushtete, si ai i Nanos në 1997, por s’kanë pasur nevojë për vota...

Koalicioni është i diktuar nga rezultati i zgjedhjeve, por të garantoj se edhe po të mos kish qenë i diktuar nga rezultati do synoja koalicion. Edhe nëse do kisha 73 deputetë, do t’i ofroja LSI-së hapjen drejt saj.

Në zgjedhje 25 mijë vota e bënë diferencën...

Ka fitore edhe me 1 mijë vota. Me këtë koalicion është 52% me 45%. Ky koalicion ka disa merita dhe këto zgjedhje kanë meritë, sepse diktojnë këtë koalicion. Së pari, askush nuk shkon në zgjedhje për shkak të rezultatit. D.m.th jo zgjedhje të menjëhershme, por koalicioni është ligji i pandryshueshëm për vendet demokratike. Së dyti, shkohet në zgjedhje kur koalicioni që krijohet nuk funksionon dhe s’ka alternativë tjetër. Shkuarja në zgjedhje pa testuar koalicionin është një nëpërkëmbje totale e sovranit. Në rezultatin aktual mundësia logjike ishte PD-LSI. Por nëse nuk do ekzistonte LSI, unë po deklaroj këtu se do t’i drejtohesha PS-së, sepse unë s’mund të merrja vendimin që për inate të kërkoja ripërsëritje zgjedhjesh.

Nëse LSI s’do pranonte apo nuk do ishte, do t’i drejtoheshit PS-së?

Pa diskutim. Por ndodhi që me LSI-në krijohet një koalicion plotësisht i qëndrueshëm, me 75 vota. Do ishte gabimi më i madh po të shkoje te koalicioni më i gjerë, sepse do lije vendin pa opozitë. 4 deputetë s’mund të konsiderohen opozitë. Opozita është pushteti moral i vendit. Tani ç’ndodhi? Sapo unë iu drejtova zotit Meta, zoti Rama bëri çdo përpjekje për të mos lejuar një koalicion të tillë. Së pari, ofroi me kërcënim koalicionin, me emisarët e tij, ose koalicion ose s’do njohim rezultatin dhe do dalim në rrugë.

Ka pasur një ofertë të zotit Rama, që nëse bëni koalicion nuk do njohin zgjedhjet?

Nëse s’bëja koalicion me të, s’do njihnit zgjedhjet. Të paktën ata që kanë folur në emër të tij. Pra, sipas tyre, vendi të bëjë një koalicion të gjerë, përndryshe nuk njohim zgjedhjet dhe do dalim me njerëz në rrugë. Dilni u thashë. Shqipëria është vend i lirë, por unë koalicion nuk bëj. Së dyti, oferta tjetër e dëshpëruar: të japim ne 6 deputetë, por me Metën mos bëj koalicion. Jo zotëri. Meta ka 87 mijë vota dhe ka 4 deputetë dhe një deputet i Metës ka një bazë më të gjerë se çdo deputet i PD-së dhe i PS-së. Me këtë kombinim PD-LSI përfaqësimi elektoral arrin në 52%, me këtë përfaqësim zgjidhet çdo president dhe çdo qeveri kudo në botë.

Por ama keni vetëm 74 vota që s’janë shumë stabël...

Janë shumë stabël, sepse e di ti ligjin e Kushtetutës. Ky do të jetë një nga koalicionet më stabël.

Edhe marrëdhëniet tuaja me Metën do jenë stabël?

Politika është marrëveshje, shumë stabël.

Pavarësisht se ju keni marrë pjesë në kodin që e penalizoi LSI-në?

Nëse ka një forcë politike të persekutuar 8 vite me radhë, është LSI-ja.

A është e vërtetë që Oli Rehn ju ka telefonuar kur Meta ishte në grevë urie....

Unë dua të garantoj se 2 muaj rresht i kam kërkuar Ramës të mos bëjmë përjashtimin e LSI-së, sepse kjo do të thotë të shtypësh me ligj tjetrin. LSI e kishte me marrëveshje komisionerin në KQZ, LSI ishte forcë e tretë politike. Jam përpjekur çdo dy ditë që i thoshim mos e bëj në këtë mënyrë. Nuk pranonte kurrsesi. Kur nisi greva u zhduk, nuk fliste. Zoti Rehn më telefonoi dhe i thashë: “Të gjitha votat e mia janë në dispozicion të ndryshimit të Kodit nëse bindet zoti Rama”. Kjo është e vërteta. Tani zoti Rama këto insistime të miat të asaj kohe i merr si elementë të parapërgatitjes së marrëveshjes postelektorale. Këto janë fantazi të sëmura.

Nëse LSI do t’i përgjigjej LSI dhe PS jo, si do shkonte vendi?

E vërteta është që po të përgjigjej LSI jo, PS-ja me këngë e valle do përgjigjej po. Nuk mund ta imagjinojmë. PS-ja të gjithë inatin dhe ata që i vërsulen LSI-së, i vërsulen sepse ajo zëvendësoi ata në një koalicion.

A do të merrnit ju vota të trafikuara nga PS-ja për të mbushur 71?

Asnjë të vetme.

A keni bërë tratativa?

Me asnjë njeri të vetëm. E kam deklaruar që ditën e parë: do bëj koalicion, sepse unë mora 47% të votave, Meta mori 5.8% dhe kjo do të thotë gati 53%. Këtu ecet me moral. A mund të vijnë do thuash ti? Se çfarë bëjnë deputetët gjatë rrugës së tyre, ajo është në të drejtën e tyre, por unë qeverisjen time do ta bëja në mënyrë transparente.

Marrëdhëniet tuaja me Metën që kanë qenë problematike, do funksionojnë?

Do funksionojnë plotësisht. Unë e kam faktuar këtë. Nëse unë ftoj një njeri për bashkëpunim, nuk e bëj kurrë atë me dy mendje. Unë e konsideroj jetik bashkëpunimin me luajalitet të plotë.

Ky bashkëpunim do të prekë vetëm qeverinë apo edhe zgjedhjet e ardhshme lokale?

Ajo që është e veçanta e këtij bashkëpunimi, janë diskutuar dhe trajtuar çështjet programore si integrimi, punësimi dhe probleme të tjera.

Keni filluar negociatat me zotin Meta?

Po, sigurisht që kam nisur negociatat.

Personalisht me zotin Meta, apo s’jeni takuar ende me të?

Zoti Meta e drejton LSI-në. Me ndërmjetës apo direkt... komunikimi është intensiv, sepse do qeverisim katër vite dhe po përgatisim qeverisjen katërvjeçare. Koalicioni përfshin zgjedhjet lokale. Padiskutim që do bashkëpunojmë në zgjedhjet lokale me njëri-tjetrin. Përfshin një përpjekje të re për të hequr ndëshkimin ligjor ndaj LSI-së.

Pra ndryshimin e Kodit? Si do ta bëni këtë, ju duhen 84 vota?

Shpresoj që pësimi të bëhet mësim. Nuk shkohet duke përdorur ligjin ndaj kundërshtarit. Përdoret standardi. Standardi kërkon që ai të jetë i përfaqësuar në KQZ dhe në të gjitha komisionet.

A do prekë ky koalicion edhe presidentin e ardhshëm?

Bashkëpunimi është i plotë 4-vjeçar.

Që do të thotë se brenda mandatit mbaron dhe mandati i presidentit...

Po lëre Presidentin. Ta nisësh 3 vjet para diskutimin për Presidentin nuk është e fisshme. Nuk ka diskutim që bashkëpunimi shtrihet për të gjitha zhvillimet e mëdha 4-vjeçare.

Është i projektuar në këtë koalicion dhe zoti Nano?

Zoti Nano nuk është i projektuar në këtë koalicion. PS-ja nuk është e projektuar. PS-ja është e ftuar të bashkëpunojë.

Ç’do të marrë LSI-ja në qeverinë tuaj?

Asgjë nuk është përcaktuar. Janë bërë diskutime programore, sapo të përcaktohen do bëhen publike. Nuk do përcaktohen gjer nga 10 ditëshi i fundit i gushtit, sepse është një qeveri që funksionon në kapacitet të plotë.

Nuk keni nevojë t’i bëni diversion opozitës për të diktuar një garë që mund të ketë brenda saj...

Uroj që opozita të zhvillojë një garë të hapur, por nuk shoh që mund të krijojë të ardhme me Blushin. Blushi ka probleme me veten e tij.

Sa ministri do të jenë?

Me koalicionin do të diskutohet. Numri është çështje negociatash me koalicionin.

Kush do të jetë në qeveri?

As unë nuk e di, sepse do përcaktohet koalicioni.

Emrat që janë në qeveri mund të mbeten apo dhe mund të largohen?

Aq sa mund të mbeten dhe mund të largohen. Këta kanë qenë njerëz të suksesshëm, por koalicioni dikton dhe secili prej tyre ka vetëdijen politike që koalicioni është jetik për 4 vitet që vijnë.
A do të jetë PBDNJ në koalicion tuaj?

Unë mbetem i hapur për koalicionin. Problemet e tyre janë problemet e tyre.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
LSI-ja - ATOMI DHE KURTHI POLITIK, Posted 25 Korrik 2009, 01:17
A ka garanci qeveria ’’Berisha 2’’ me LSI-n?

Imazh
A THUA DY KARAGJOZET E POLITIKES DO TE MERREN VESH NE BASHKEQEVERISJE?

ILIR META ME SHTABIN E VRAZHDET INTELEKTUAL TE LSI-s DON TE BEHET ZOT NE SHTEPINE E KUJTDO SI TRADITE NDOSHTA E SKRAPARLIJVE.

Nuk ka me fat te keq per cilindo parti dhe ne kete raste te bashkepunosh institucionalishte me I.Meten dhe kete ka me e provuar PD-ja me Salen. Bashkepunimi i PD-es me nje parti skraparlije ka me qene nje SFIDE MORALE-POLITIKE.
Duke ditur gjithe panoramen negative te I.Metes dhe shtabit te tij nuk e ben te qendrueshem qeverine ne 4 vitet e ardheshme. Duke ditur nga shfaqjet e personit I.Meta si person destabilizues, i arrogante, karrieriste i tipit sadiste rreth nje grupit ekstremistesh skraparli e ben shume te pamundur parashikimin e nje jetegjatesie prej 4 vjetesh ne qeveri.

LSI-ja me Meten e kane zene ngushte PD-en e Berishes ne formimin e qeverise. Mjere Berisha se me ke ka me u ule me formua qeverine. Qysh ne hapin e pare Iliri ka me nxjerre dhembet e vampirit per te marre ministri kryesore me synim qe te drejtoi qeverine ’’Berisha 2’’, pasi e ka ne gene Iliri me shtabin e vrazhdet intelektuale – DOMINIMIN të kudoshëm. Por Sala duke e njohur Veset e ulta dominuese dhe destabilizuese tij i ka pregatite frengjite I.Metes me shtabin e tij per tua prere revanshin despotik te grabitjes se ministrive kryesore baze te nje shteti.

Faktori Rama eshte percaktues ne konsistencen 4 vjeçare te bashkepunimit PD-e me LS.

Nese nuk jepe doreheqje E.Rama si kryetar i PS-es siç po shifet ka me qene nje fat i madh per Berishen dhe jetegjatesine e qeverise. Nese te kunderten atehere Ilir Meta ka me nxjerre veset e tija te ulta njerezore tashme te demostruar sistematikishte para kamerave te TV-ve neper parlamente e kudo e kudo dhe shpejte do versulet per te rrezuar qeverine pa turpin me te vogel.

Po sikur te behet demokrat Edvin Rama?

Nese jepe doreheqje Rama behet demokrat. Sapo te behet demokrat Rama menjehere Ilir Meta me shtabin e tij te LSI-s shkelin premtimet, kontratat me PD-en dhe kombin shqiptar dhe o burra te nxjerrim luget prej xhepit dhe te provojne nje gjelle tjeter me te mire!!!!!!!!!!
Me Ilirin dhe LSI-n eshte çmenduri te besh aleance cilido parti, por duhet ti drejtohemi me shume nje thenie ala aziatike meqenese Iliri eshte nje fetar i devotshem islamik:
ISHALLAAAAAAAAAAAAAA qendron aleanca PD – LSI per 4 vjet qeveri per te miren e popullit.[/color]
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 4 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Nëntor 2020, 07:58
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari