Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 55 postime · Faqe 3 prej 6 · 1, 2, 3, 4, 5, 6
ZGJEDHJET e 28.6.2009. 70 DEPUTETET E RINJE TE PARLAMENTIT
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
TABELA e REZULTATEVE te VOTIMIT te 4 KOALICIONEVE DHE NJE PARTIE ne 12 QARQE TE ZGJEDHJEVE 28.6.2009

ZONAT TIRANA SHKODRA KUKESI LEZHA DIBER DURRES ELBASAN FIER BERAT KORCE VLORE GJIROKASTER
PARTITE
PD 47,51% 55,84% 66,65 53,33 56,75 50,95 44,94 40,21 32,44 47,08 36,92 40,35
P.LIRISE 1,88 % 3,25 % 0,61 3,8 3,91 0,88 1,19 1,27 0,57 0,61 2,62 0,63
LSI 4,78 % 3,27 % 2,44 6,48 5,88 8,26 5,43 6,04 11,75 4,28 4,96 3,07
PS 45,39 % 37,28 % 30,23 34,04 33,36 39,74 48,26 52,33 55,05 47,59 55,31 55,81
LGJ E DREJTES 0,23 % 0,36 % 0,07 2,35 0,1 0,22 0,17 0,15 0,19 0,44 0,19 0,14
ABDULLA 0,21 %
ORA

SHENIM:
KETO JANE TE DHENAT E VOTIMEVE DERI NE OREN 9:00 TE MENGJEZIT TE DATES 30.6.2009 TE ORES 9:00

DERI TASHI KA FITUAR:

- E DJATHTA 5 ZONA

- E MAJTA – 7 ZONA
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 30 Qershor 2009, 13:45
TABELA e REZULTATEVE te VOTIMIT te 4 KOALICIONEVE DHE NJE PARTIE ne 12 QARQE TE ZGJEDHJEVE 28.6.2009

ZONAT TIRANA SHKODRA KUKESI LEZHA DIBER DURRES ELBASAN FIER BERAT KORCE VLORE GJIROKASTER
PARTITE
PD 47,24 % 56,7 % 65,95 52,71 57,03 52,00 44,57 40,77 33,21 46,95 36,67 40,57
P.LIRISE 1,81 % 3,63 % 0,58 3,57 3,89 0,81 1,48 1,57 0,67 0,62 2,49 0,59
LSI 4,84 % 3,10 % 2,58 6,38 6,13 8,14 5,41 6,20 11,35 3,98 4,94 2,16
PS 45,68 % 37,21 % 30,83 34,99 32,85 38,80 48,47 51,29 54,58 48,03 54,72 55,74
LGJ E DREJTES 0,22 % 0,36 % 0,06 2,35 0,10 0,25 0,17 0,17 0,19 0,42 0,18 0,14
ABDULLA 0,21 %
ORA

SHENIM:
KETO JANE TE DHENAT E VOTIMEVE DERI NE OREN 9:00 TE MENGJEZIT TE DATES 30.6.2009 TE ORES 12:00


DERI TASHI KA FITUAR:

- E DJATHTA 5 ZONA

- E MAJTA – 7 ZONA
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 30 Qershor 2009, 18:34
TABELA e REZULTATEVE te VOTIMIT te 4 KOALICIONEVE DHE NJE PARTIE ne 12 QARQE TE ZGJEDHJEVE 28.6.2009

ZONAT TIRANA SHKODRA KUKESI LEZHA DIBER DURRES ELBASAN FIER BERAT KORCE VLORE GJIROKASTER
PARTITE
PD 46,67 56,7 65,95 53,29 57,30 51,05 44,65 40,55 33,21 47,31 37,59 40,10
P.LIRISE 1,79 3,63 0,58 3,47 3,96 0,81 2,05 1,57 0,67 0,60 2,49 0,59
LSI 5,23 3,10 2,58 6,00 5,98 8,14 5,08 6,26 11,35 4,14 4,91 3,27
PS 45,88 37,21 30,83 34,99 32,66 39,72 48,05 51,48 54,58 47,54 54,82 55,91
LGJ E DREJTES 0,22 0,36 0,06 2,25 0,10 0,27 0,17 0,16 0,19 0,42 0,19 0,13
ABDULLA 0,20


SHENIM:
KETO JANE TE DHENAT E VOTIMEVE DERI NE OREN 9:00 TE MENGJEZIT TE DATES 30.6.2009 TE ORES 17:00


DERI TASHI KA FITUAR:
PER PD – SHKODRA
KUKESI
LEZHA
DIBRA
DURRESI

PER TE MAJTEN – TIRANA
ELBASAN
FIER
BERAT
KORCE
VLORE
GJIROKASTER
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 30 Qershor 2009, 19:17
Zbardhet shumica e deputetëve, që do të ulen në Parlamentin e ri


PD-PS në luftë të ashpër për qeverisjen

Partia Demokratike dhe Partia Socialiste garojnë ashpër me njëra tjetrën gjatë zgjedhjeve parlamentare 2009. Ndërkohë që ende vazhdon numërimi i votave, në bazë të sondazhit të publikuar on-line nga www. eca. al deri në orët e para të ditës së sotme, rezulton se në bazë të 2745 qendrave të votimit të numëruara nga 4753 gjithsej, Partia Demokratike me Partinë Socialiste kishin të njëjtin numër mandatesh për deputetë. Ndërsa partitë e vogla kanë një përfaqësim tepër të ulët, si rezultat i sistemit proporcional të përdorur në zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare. Në bazë të këtij sistemi, i gjithë territori i vendit është i ndarë në 12 qarqe, ku do të ketë përllogaritje të pavarura të votave që do të marrë çdo subjekt e koalicion. Çdo qark ka të paracaktuar numrin e deputetëve që do të dalin prej tij, kjo në varësi të numrit të zgjedhësve. I pandryshuar mbetet numri i deputetëve që do të ulen në parlament, 140. Qarku i Tiranës, ku përfshihen rrethet Tirana dhe Kavaja, do të përfaqësohet në kuvend me 32 deputetë, pasi ka përqendrimin më të madh të popullsisë.
Në bazë të shifrave zyrtare të paraqitura nga ana e Ministrisë së Brendshme, qarku i Tiranës ka një popullsi që shkon në 992,360 banorë. Ndarja e mandateve është bërë sipas një formule të thjeshtë, bazuar në përcaktimin që ka bërë Kodi Zgjedhor. Fillimisht është gjetur numri mesatar i shtetasve që i duhet një mandati. Për të përftuar këtë mesatare, numri i përgjithshëm i popullsisë, i cili sipas të dhënave të datës 11 shkurt të vitit 2009, dhe ku janë reflektuar pastrimi i dublikateve, rezulton të jetë 4 milionë e 249 mijë banorë, është pjesëtuar me numrin 140, aq mandate sa do të ketë edhe Kuvendi i ardhshëm. Nga kjo ka rezultuar se, duhet të zgjidhet një deputet në çdo 30357 banorë.
Ky është numri mesatar, me të cilin është pjesëtuar numri i ri i popullsisë, që është dokumentuar për çdo qark, nga ku dhe është përcaktuar fillimisht numri i plotë i deputetëve që i korrespondojnë çdo zone zgjedhore. Më pas, mandatet e mbetura u janë shpërndarë të gjitha atyre qarqeve, që kanë numrin më të madh të popullsisë që mbetet e pa përfaqësuar me deputetë, ose thënë ndryshe, atyre qarqeve që kanë mbetjen më të madhe dhjetore, të numrit të përftuar nga pjesëtimi i numrit të popullsisë të qarkut, me mesataren e numrit të shtetasve që duhet të përfaqësojë një deputet.

NJOFTIM:Ora 00.00 te mbarimit te dt.29.2009

Partia Demokratike

Qarku Tiranë, ka fituar këta kandidatë deri në orën 00.00 të ditës së sotme.
Sali Berisha, Aldo Bumçi, Rajmonda Bulku, Bujar Nishani, Majlinda Bregu, Gert Bogdani, Gent Strazimiri, Florian Mima, Ilir Rusmali, Myqerem Tafaj, Luan Skuqi, Dritan Shehu, Viktor Gumi, Arben Imami, Lajla Përnaska
Qarku Lezhë; Edi Paloka, Mark Marku, Paulina Hoti, Rajmond Hoxha
Qarku Vlorë; Astrit Patozi, Ardian Kollozi, Leonard Demi, Kreshnik Cipi
Qarku Gjirokastër; Genc Ruli, Spiro Ksera
Qarku Berat; Genc Pollo, M. Xheka
Qarku Dibër; Jemin Gjana, Sherefedin Shehu, Enri Hoxha, Selami Xhepa
Qarku Kukës; Flamur Noka, Besnik Dusha, Fatos Hoxha
Qarku Durrës; Ferdinand Xhaferri, Albana Vokshi, Gazmend Oketa, Ylli Lama, Osman Metalla, Eduard Halimi, Igli Cara
Qarku Fier: Sokol Olldashi, Ilir Bano, Mesila Doda, Enkelejd Alibeaj, Fatos Beja, Eno Bozdo.
Qarku Korçë; Ridvan Bode, Gjergji Papa, Ledina Pajolli, Edmond Spaho, Fatbardh Kadilli, Ismail Hoxha.
Qarku Elbasan; Lulzim Basha, Ardian Turku, Adriana Gjoni, Rrahim Çota, Dashnor Sula, Luciano Boçi, Zyhbi Hida
Qarku Shkodër; Jozefina Topalli, Astrit Bushati, Arenca Trashani, Gëzim Dibra, Gjok Uldedaj, Paulin Sterkaj, Ndue Paluca


Partia Socialiste

Qarku Tiranë; Vasilika Hysi, Besnik Baraj, Kastriot Islami, Saimir Tahiri, Fatmir Xhafaj, Andis Harasani, Ditmir Bushati, Eglantina Gjermeni, Namik Dokle, Enkelejda Shkreli, Eduard Shalsi, Xhemal Qefalia, Dashamir Peza, Ilir Gjoni, Artan Gaçi, Auron Tare.
Qarku Durrës; Blendi Klosi, Rudina Seseri, Hazir Gashi, Gazmir Bizhga, Klodiana Spahiu
Qarku Fier; Gramoz Ruçi, Ermelinda Meksi, Albert Çaçi, Fatos Tushe, Armando Subashi, Bashkim Fino, Ervin Koçi, Arben Çuko, Piro Lutaj
Qarku Vlorë; Arben Isaraj, Luiza Xhuvani, Arben Malaj, Shpëtim Idrizi, Eltar Deda, Fatmir Toçi.
Qarku Elbasan; Valentina Leskaj, Ilir Bejtja, Shegush Ligori, Taulant Balla, Damian Gjiknuri, Agim Leka.
Qarku Korçë; Ben Blushi, Pandeli Majko, Mimi Kodheli, Alfred Dalipi, Arben Ahmetaj, Olta Xhaçka
Qarku Shkodër; Ilir Beqja, Tom Doshi, Ndue Kola, Astrit Beci
Qarku Berat; Erion Braçe, Fidel Ylli, Ermonela Velaj, Marko Bello, Eduard Bejko
Qarku Gjirokastër; Arta Dade, Vangjel Tavo, Et’hem Ruka
Qarku Dibër; Sadri Abazi, Qemal Minxhozi
Qarku Kukës; Asllan Dogjani
Qarku Durrës; Gjok Jaku, Gjovalin Kadeli, Armando Prenga

Partia Lëvizja Socialiste për Integrim
Durrës; Lefter Koka
Fier; Dritan Prifti
Berat; Nasip Naço


Partia Republikane
Fatmir Mediu


PBDNJ
Vangjel Dule


********************************


2745 qendra Votimi të numëruara nga 4753 gjithsej

PD 67 mandate
PS 67 mandate
LSI 3 mandate
PBDNJ 1 mandat
PDI 1 mandat
PR 1 mandat


Qarku Tiranë 32 deputetë PS 16, PD 15, PR 1
Qarku Fier 16 deputetë PS 9, PD 6, LSI 1
Qarku i Elbasanit 14 deputetë PS 7, PD 7
Qarku i Durrësit, 13 deputetë PS 5, PD 7, LSI 1
Qarku i Korçës 12 deputetë PS 6, PD 6
Qarku i Vlorës 12 deputetë PS 6, PD 4, PBDNJ 1, PDI 1
Qarku Shkodër 11 deputetë PS 4, PD 7
Qarku Berat 8 deputetë PS 5, PD 2, LSI 1
Qarku Lezhë 7 deputetë PS 3, PD 4
Qarku Kukës 7 deputetë PS 1, PD 3
Qarku Dibër 6 deputetë PS 2, PD 4
Qarku Gjirokastër 5 deputetë PS 3, PD 2
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lufta e Ramës me LSI shkaktoi humbjen e rreth 12 mandateve të së majtës

Pazaret e kryesocialistit me Berishën i sigurojnë fitoren PD
Janë rreth 12 mandate në të gjithë vendin të cilat rrezikojnë të humbin nga e majta, vetëm për shkak të luftës që Edi Rama i ka hapur LSI-së dhe partive të vogla të majta. Përbetimi i Ramës për të sulmuar Ilir Metën dhe për të mos e pranuar si Kryeministër të ardhshëm, rrezikon që ta lërë edhe 4 vite në opozitë të majtën. Kur janë numëruar më shumë se gjysma e kutive të votimit në të gjithë vendin, Partia Socialiste është në disavantazh me Partinë Demokratike. Pakti mes Berishës dhe Ramës në miratimin e sistemit proporcional rajonal, i cili nuk ishte përdorur asnjëherë më parë në vendin tonë, plotësoi egon e turpshme të Ramës për të nxjerrë jashtë loje Lëvizjen Socialiste për Integrim, por edhe shkatërrimin dhe humbjen e PS në zgjedhjet parlamentare 2009. Pangopësia e Ramës për pushtet absolut, i kushtoi shumë të majtës, duke dalë e përçarë në zgjedhjet parlamentare përballë ligjit të rrezikshëm proporcional, i cili njihet për fatin e keq që u sjell përgjithësisht partive të vogla. Rama e dinte mirë betejën që e priste në këto zgjedhje, me një kundërshtar si Berisha i cili e ka deklaruar publikisht se vetëm Zoti do të arrijë ta largojë nga qeverisja.
Imazh

Megjithatë ai nuk pranoi të bënte koalicion me partitë e tjera të majta si LSI apo PSV91, çka do t’i kushtojë një rrisk prej 12 mandatesh në të gjithë vendin. 12 mandate do të ishin mëse të mjaftueshme për të krijuar qeverinë e të majtës dhe Rama nuk do të ndodhej në këtë situatë ankthioze, për probabilitetin e qeverisjes së ardhshme nga PD apo PS. Por bashkëpunimi i tij me Berishën për të masakruar LSI, iu kthye në boomerang, i cili duket qartë deri tani kur është “lexuar” pjesa më e madhe e votave të shqiptarëve. Pra nëse e majta i humbet këto zgjedhje, firma dhe vula i përkasin vetëm Edi Ramës, kryesocialistit që bëri histori si përçarësi i të majtës shqiptare dhe shkatërrimit të saj si pretendonte kryesore për qeverinë e ardhshme. Deri mbrëmë në mesnatë, LSI rezultonte të kishte fituar të sigurt 3 deputetë.
Ndërsa po të llogaritet edhe përqindja që LSI bashkë me PSV91 ka fituar në të gjithë vendin, të përkthyera në mandate të gjitha së bashku mund të përllogariten tek 12 mandate, aq sa Asnjë manipulim i Berishës nuk do të kishte çfarë ti bënte qeverisë që mund të formohej nga e majta. Por kapriçot e Ramës bënë që të gjitha një pjesë e mirë e votave të shqiptarëve për LSI dhe PSV91 të shkojnë dëm, por nga ana tjetër të jenë favor për PD me në krye Berishën.
Proporcionali, që dëmton partitë e vogla
Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura vetëm para dy ditësh, për herë të parë u votua sipas sistemit proporcional rajonal për 140 mandatet e deputetëve. Sistemi elektoral, i cili u miratua nga Berisha dhe Rama, është i ndryshëm nga ai që është përdorur deri më tani në Shqipëri. I gjithë territori i vendit është i ndarë në 12 qarqe, ku do të ketë përllogaritje të pavarura të votave që do të marrë çdo subjekt e koalicion. Në mënyrë të pavarur këto përqindje do të konvertohen në vende në parlamentin e ri. Çdo qark ka të paracaktuar numrin e deputetëve që do të dalin prej tij, kjo në varësi të numrit të zgjedhësve. Ndërsa sistemi i ri mban të pandryshuar numrin e deputetëve që do të ulen në parlament, 140. Qarku i Tiranës, ku përfshihen rrethet Tirana dhe Kavaja, do të përfaqësohet në Kuvend me 32 deputetë, pasi ka përqendrimin më të madh të popullsisë. Deri në orën 00:00, në këtë qark PD ka fituar 15 mandate, ndërsa PS, 15. Ndërsa qarku i dytë me numrin më të madh të deputetëve do të jetë Fieri me 16 deputetë, ku deri rreth orës së sipërpërmendur PD kishte fituar 6 mandate, ndërsa PS, 9, ndërsa LSI, 1.
Ndërsa qarku i Elbasanit renditet i treti, duke përfituar 14 deputetë, ku deri tani janë 7 me shtatë për dy partitë e mëdha, PD dhe PS. Qarku i katërt që do të përfitojë më shumë është Durrësi, me 13 deputetë, ku PD ka arritur në 7 mandate, PS në 5, ndërsa LSI në 1 mandat. Vetëm në këto katër qarqe përbëjnë mbi gjysmën e Parlamentit, aq sa për të krijuar dhe qeverisjen e ardhshme. Qarqet e tjera më pas vijnë Korça dhe Vlora, që kanë të njëjtin numër mandatesh, 12. Në Korçë deri tani nga PD janë fituar 6 mandate, e po aq edhe nga PS. Ndërsa në Vlorë, PD ka arritur deri tani në 4 mandate, ndërsa PS në 6 mandate.
Në Parlamentin e ardhshëm do të kenë secili qark nga 12 deputetë. Shkodra do të ketë 11 deputetë, ku deri tani PD ka siguruar 7 mandate, ndërsa PS 4 mandate. Lezha do nxjerrë 7 deputetë, ku PD ka siguruar 4 mandate, ndërsa PS, 3 të tillë. Kukësi do dalë me 7 deputetë, ku deri tani PD ka fituar 3 mandate, ndërsa PS, 1. Dibra do nxjerrë 6 deputetë, ku PD ka marrë 4 mandate, ndërsa PS, 2 të tillë. Berati do nxjerrë 8 deputetë, ku PD ka marrë deri tani 2 mandate, ndërsa PS, 5 të tillë. E fundit është Gjirokastra me 5 deputetë, ku deri tani PD ka marrë 2 mandate, ndërsa PS, 3 të tillë.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 30 Qershor 2009, 20:06
Barazohen sërish mandatet në Tiranë, PS 15 - PD 15
Shekulli Online | 30/06/2009 |
NJOFTIM I ORES 12:30 TE DT.30.6.2009


Numerimi i votave e ka ndryshuar serish panoramen ne kryeqytet. PS e ka rihumbur mandatin e fituar rreth 1 ore me pare, dhe rezultati t tanishem i perkhtyer ne mandate sipas ECA eshte 15 deputete nga PS, 15 deputete nga PD, 1 nga LSI dhe nje nga PR.
Ne rang vendi ne rezultatin e tanishem kur jane numeruar 4250 QV nga 4753 QV, PD se bashku me PDI dhe me PR arrin ne kuoten 71 deputete, mjaftueshem per te marre i pari te drejten e formimit te qeverise, kurse PS ka 64 deputete, LSI ka 4 deputete dhe PBDNJ ka 1 deputet. Numerimi vazhdon

*************

TIRANË- Ka kaluar në avantazh PS në qarkun e Tiranës jo vetëm për përqindjen e votave por edhe për numrin e mandateve. Eca-Kriik informon se nga numërimi i deritanishëm (ora 17:00), PS është në krye dhe nxjerr 16 deputetë. Në Tiranë kanë mbetur edhe 136 Qendra Votimi pa u numëruar.

Të dhënat flasin për një përplasje të ashpër në qarqet e Beratit, Elbasanit, Fierit dhe Tiranës qe do të jenë vendimtare për forcën politike apo koalicionin që do formojë shumicën parlamentare.


Shperndarja e mandateve ne çdo qark


1. Ne Tirane, nga 32 mandate, 16 shkojne per PS-ne, 14 per PD, 1 per PR dhe 1 per LSI.

2. Ne qarkun e Beratit nga 8 mandate, 4 shkojne per PS, 3 per PD, 1 per LSI.

3. Ne qarkun e Durresit nga 13 mandate, 7 shkojne per PD-ne, 5 per PS-ne, 1 per LSI-ne.

4. Ne qarkun e Elbasanit nga 14 mandate, 7 shkojne per PS-ne, 7 per PD.

5. Ne qarkun e Fierit nga 16 mandate, 8 shkojne per PS-ne, 6 per PD-ne, 1 per PDI dhe 1 per LSI-ne.

6.Ne Gjirokaster, nga 5 mandate, 3 shkojne per PS-ne dhe 2 per PD-ne.

7. Ne Korce nga 12 mandate, 6 shkojne per PD-ne dhe 6 per PS-ne.

8. Ne Kukes nga 4 mandate, 3 shkojne per PD-ne dhe 1 per PS-ne.

9. Ne Lezhe, nga 7 mandate, 4 shkojne per PD-ne dhe 3 per PS-ne.

10. Ne Shkoder, nga 11 mandate, 7 shkojne per PD-ne dhe 4 per PS-ne.

11. Ne qarkun e Dibres nga 6 mandate, 4 shkojne per PD-ne dhe 2 per PS-ne.

12. Ne Vlore nga 12 mandate, 6 shkojne per PS-ne, 4 per PD-ne, 1 per PDI-ne, 1 per PBDNJ-ne.


*****

Eca-Kriik, beteje e 'egër' PS-PD. Në Tiranë, LSI merr një mandatora 12:45

TIRANË- Vazhdon e ashpër beteja mes Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste për numrin e mandateve, në qarqet e mëdha të vendit. Nga të dhënat e fundit të publikuara nga Eca-Kriik , në Tiranë është shfaqur në këtë moment (ora 12.40) LSI-ja e cila rezulton tashmë me një mandat.

Më poshtë të dhënat më të fundit të ECA për numrin e mandateve

Në Tirane, nga 32 mandate, 15 shkojnë për PS-në, 15 për PD, 1 për PR dhe 1 për LSI.

Në qarkun e Beratit nga 8 mandatë, 4 shkojnë për PS, 3 për PD, 1 për LSI.

Në qarkun e Dibrës nga 6 mandate, 4 shkojnë për PD-në dhe 2 për PS-në.

Në qarkun e Durrësit nga 13 mandate, 7 shkojnë për PD-në, 5 për PS-në, 1 për LSI-në.

Ne qarkun e Elbasanit nga 14 mandate, 7 shkojne per PS-ne, 7 per PD.

Ne qarkun e Fierit nga 16 mandate, 8 shkojne per PS-ne, 7 per PD-ne, 1 per LSI-ne.

Ne Gjirokaster, nga 5 mandate, 3 shkojne per PS-ne dhe 2 per PD-ne.

Ne Korce nga 12 mandate, 6 shkojne per PD-ne dhe 6 per PS-ne.

Ne Kukes nga 4 mandate, 3 shkojne per PD-ne dhe 1 per PS-ne.

Ne Lezhe, nga 7 mandate, 4 shkojne per PD-ne dhe 3 per PS-ne.

Ne Shkoder, nga 11 mandate, 7 shkojne per PD-ne dhe 4 per PS-ne.

Ne Vlore nga 12 mandate, 6 shkojne per PS-ne, 4 per PD-ne, 1 per PDI-ne, 1 per PBDNJ-ne.


Të dhënat e fundit nga Eca-Kriik, ora 09.23
TIRANE- Vazhdon shumë e fortë gara mes Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike në kryeqytet. Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga projekti i ECA-s dhe KRIIK, i mbështetur nga USAID, duket gati një barazim mes dy forcave kryesore në Tiranë. Deri në orën 09.20 të mëngjesit të sotëm, PS rezulton me 43% të votave dhe PD, shumë ngjitur saj me 42.53%, ndërkohë që janë numëruar 616 qendra votimi nga 826 që ka gjithsej Tirana.
Numri i mandateve vazhdon që prej ditës së djeshme të mbetet i pandryshuar. Kryeson PS me 16 mandate, PD me 15 dhe PR me 1 mandat.Te dhenat per daten 29 qershor

Ora 1 pas mesnate, barazim në Tiranë, 480 QV të numëruara

Vazhdon barazimi në Tiranë edhe në orët e para te se martes. Dy forcat e medha PS dhe PD ecin thuajse ngjitur me 42 deri 43 perqind te votave, nderkohe qe mandatet ne rezultatin e tanishem jane 16 PS, 15 PD dhe 1 PR.
Jane numeruar deri ne oren 1 pas mesnate, rreth 480 QV nga 826.


**************


TIRANË - Ndërsa janë numëruar 1/3 e kutive te votimit, KQZ jep përqindjen e votave që kanë fituar PD dhe PS në secilin qark. Shihet qartë se PD dhe PS janë thuajse barazim në Tiranë. PS është në avanazh në qarqet e jugut me përjashtim Korçën. Ndërsa PD është në avantazh në Durrës dhe në gjitha qarqet e veriut. Duhet theksuar se janë edhe 2 e 3 kutive pa u hapur ende dhe ritmi i punes se komisionerëve te numerimit ka rënë ndjeshëm. Rezultatet u publikuan nga zedhenesi KQZ ne konferencen per shtyp qe pati ne oren 13:30.


VOTAT NË PËRQINDJE SIPAS QARQEVE
Qarku TiranëKoalicioni i PD 46.66 për qind

Koaliconi i PS 46.22 për qind

Poli i Lirisë 2 për qind

LSI 5.01 për qind


Janë numëruar 240 qendra votmi 826 (15 përrqind e votave)Qarku Korçë


Koalicioni i PD 48.08 për qind

Koalicioni PS 45.74 për qind

LSI 5.24 për qind

Janë numëruar votat e 27 qendrave të votimi nga 421 në total
Qarku Vlorë


Koalicioni i PS 56.37 për qind

Koalicioni PD 37 për qind

Poli i Lirisë 2.93 pë qind

Koalicioni i LSI 4.61 për qindQarku Lezhë


Koalicioni i PD 55.53 për qind

Koalicioni i PS 32.91 për qind

Poli i Lirisë 4.02 për qind

LSI 6.11 për qindQarku Kukës


Koalicioni i PD 67. 07 për qind

Koalicioni i PS 18. 01 për qind

Koalicioni LSI 2.51 për qindQarku Elbasan


Koalicioni i PS 50.75 për qind

Koalicioni i PD 41.98 për qind

Poli i Lirisë më pak se 1 për qind

LSI 5.09 për qindQarku Dibër


Koalicioni i PD 54.81 për qind

Koalicioni i PS 35.68 për qind


Qarku Berat


Koalicioni i PS 52.84 për qind

Koalicioni i PD 34.03 për qind

LSI 12.32 për qind

Poli më pas se 1 për qind

Në Qarkun Berat janë numëruar 132 kuti nga 298 gjithsejQarku GjirokastërKoalicioni i PS 55.06 për qind

Koalicioni i PD 41.29 për qind

ne kete qark janë numëruar 91 nga 281 kuti
Qarku Fier


Koalicioni i PS 49.08 për qind

Koalicioni i PD 42.58 për qind

Koalicioni i LSI 6.01 për qindQarku Durrës


PD 51.56 për qind

PS 38.78 për qind

LSI 7 për qind

Janë numëruar 72 nga 352 kuti në totalQarku Shkodër


Koalicioni i PD 56.18 për qind

Poli i Lirisë 3.26 për qind

Koalicioni i PS 32.66 për qind

Koalicioni i LSI 3.25 për qind


Numëruar 112 kuti nga 488 në total
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 30 Qershor 2009, 20:43
TABELA e REZULTATEVE te VOTIMIT te 4 KOALICIONEVE DHE NJE PARTIE ne 12 QARQE TE ZGJEDHJEVE 28.6.2009 TE ORES 20:30

ZONAT TIRANA SHKODRA KUKESI LEZHA DIBER DURRES ELBASAN FIER BERAT KORCE VLORE GJIROKASTER
PARTITE
PD 46,36 57,65 65,04 53,97 57,35 51,39 44,81 40,41 33,21 46,84 37,46 40,10
P.LIRISE 1,80 3,49 0,68 3,47 4,17 0,83 2,05 1,56 0,67 0,60 2,46 0,59
LSI 5,34 3,18 2,94 5,78 5,90 8,06 5,04 6,25 11,35 4,28 5,01 3,27
PS 46,08 35,32 31,28 34,49 32,48 39,46 47,96 51,62 54,58 47,85 54,88 55,91
LGJ E DREJTES 0,22 0,36 0,06 2,29 0,10 0,27 0,17 0,16 0,19 0,43 0,19 0,13
ABDULLA 0,20

SHENIM:
KETO JANE TE DHENAT E VOTIMEVE DERI NE OREN 9:00 TE MENGJEZIT TE DATES 30.6.2009 TE ORES 20:30 TE DT.30.6.2009


DERI TASHI KA FITUAR:
PER PD
– SHKODRA
KUKESI
LEZHA
DIBRA
DURRESI
KORCE


PER TE MAJTEN
– TIRANA
ELBASAN
FIER
BERAT
VLORE
GJIROKASTER
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 01 Korrik 2009, 00:38
INFORMACION DERI NE OREN 21 te dt. 30.6.2009


Deri më tani janë numëruar thuajse 92% të kutive të votimit në rang kombëtar. Rezultatet ndryshojnë nga ora në orë. Gazeta Start do të paraqesë rezultatet orë pas ore, deri në mbyllje të procesit të numërimit të fletëve të votimit. Në Tiranë rezultati ndryshon pas numerimit të çdo qendre votimi dhe gjithçka mbetet e hapur.


QARKU SHKODËR: Kuti të numëruara 351/413
PD- 48% 7 deputetë
PS- 30 % 4 deputetë

QARKU KUKËS: MBAROI
PD- 58% 3 deputetë
PS- 21% 1 deputet

QARKU DIBËR: Kuti të numëruara 276/314
PD- 49% 4 deputetë
PS- 30% 2 deputetë

QARKU LEZHË: Kuti të numëruara 231/244
PD- 44% 4 deputetë
PS- 30% 3 deputetë

QARKU DURRËS: Kuti të numëruara 310/352
PD- 45.64% 7 deputetë
PS- 37.3% 5 deputetë
LSI- 7.2% 1 deputet

QARKU TIRANË: Kuti të numëruara 728/826
PD- 41.84% 15 deputetë
PS- 43.1% 15 deputetë
LSI- 4.7% 1 deputet
PR- 1.5% 1 deputet

QARKU ELBASAN: Kuti të numëruara 515/550
PD- 37% 7deputetë
PS- 43.5% 7 deputetë

QARKU FIER: Kuti të numëruara 414/488
PD- 31.7% 7 deputetë
PS- 48.5% 8 deputetë
LSI- 5.66% 1 deputet
PDI- 2.63% 1 deputet

QARKU BERAT: Kuti të numëruara 298/298
PD- 26.67% 3 deputetë
PS- 4.97% 4 deputetë
LSI- 10.85% 1 deputet

QARKU VLORË: Kuti të numëruara 345/345
PD- 28.12% 4 deputetë
PS- 44.57% 6 deputetë
PBDNJ- 5.52% 1deputetë
PDI- 4.61% 1 deputet

QARKU GJIROKASTËR: MBAROI
PD- 35.4 % 2 deputetë
PS- 46% 3 deputetë

QARKU KORÇË: Kuti të numëruara 410/421
PD- 42.03% 6 deputetë
PS- 43.6% 6 deputetë


PARTITË NË RANG KOMBËTAR

PD- 39.8% - 68 mandate
PS- 40.97% - 64 mandate
LSI- 4.85% - 4 mandate
PDI- 0.92% 2 mandat
PBDNJ -1.24% 1 mandat
PR- 2.09% 1 mandat


KOALICIONET NË RANG KOMBËTAR

Aleanca për ndryshim (PD) – 46.52% - 71 mandate
Bashkimi për ndryshim (PS) – 45.59% - 65 mandate
Aleanca socialiste për integrim (LSI) -5.61 % - 4 mandate

SHEENIM:
LEXIMI I VOTES VAZHDON.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 01 Korrik 2009, 00:48
PD denoncon në Prokurori kandidatët Doshi dhe Beqja

TOM DOSHI dhe ILIR BEQJA

ImazhImazh

Tiranë - Partia Demokratike denoncon në Prokurori dhe pranë organizmave ndërkombëtarë kandidatët socialistë Doshi dhe Beqja për ndërhyrje pranë KZAZ-së të Qarkut Shkodër.
"Partia demokratike Shkodër denoncon përpjekjet e dhunshme dhe të kundraligjshme të kandidatëve të Partisë Socialiste, Tom Doshi dhe Ilir Beqja, të cilët që në fillim të procesit të numërimit të votave po ndërhyjnë në ambientet e numërimit të votave duke penguar në nxjerrjen e rezultatit përfundimtar për Qarkun e Shkodrës,", thuhet në deklaratën për shtyp të kësaj Partie.

Në këtë deklaratë thuhet se "i kujtojmë edhe një herë këtyre përfaqësuesve të Partisë Socialiste se këto ndërhyrje në vend numërimin e votave përbën shkelje të ligjit dhe të kodit zgjedhor që ndëshkohet penalisht."

2009-06-30 17:43 DHE AKOMA VAZHDON BRUTALITETI I TOM DOSHIT I NJOHUR SI PERSON AGRESIV DHE I ILIR BEQJA
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
REZULTATET, NGJARJET e ZGJEDHJEVE te 28.6.2009, Posted 01 Korrik 2009, 07:03
ECA: PD fituese e zgjedhjeve

30-06-2009 / Gazeta 55
Imazh

CA dhe KRIIK, i mbështetur nga USAID ka publikuar të dhënat e deritanishme të rezultatit të zgjedhjeve . Kështu në rang vendi nga 4369 qendra votimi të numëruara 40.97 % e votave shkojnë për Partinë Socialiste, Partia Demokratike ka marrë 39.82 % të votave LSI merr 4.85 %, PR merr 2.7 % të votave. Kështu në mandate Partia Demokratike merr 68 mandate, PS merr 64 mandate, LSI merr 4 mandate, PR merr 1 mandat, PBDNJ merr 1 mandat dhe PDI merr 2 mandate.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 55 postime · Faqe 3 prej 6 · 1, 2, 3, 4, 5, 6
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 02 Dhjetor 2020, 05:38
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari