Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
MAQEDONIA dhe SHQIPTARET
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
MAQEDONIA dhe SHQIPTARET, Posted 25 Qershor 2009, 21:38
Shkup, harrohet zyrtarizimi i gjuhës shqipe
25/06/2009

Në institucionet shtetërore të Maqedonisë nuk po gjen zbatim gjuha shqipe, edhe përkundër miratimit të një ligji. Qytetarët theksojnë se nuk vërejnë se ka ndonjë ligj, për shkak se ata vazhdojnë të drejtohen në gjuhën maqedonase
Ligji i miratuar për përdorimin e gjuhëve i promovuar tejmase nga koalicioni aktual qeveritar është vënë në heshtje totale dhe akoma nuk ka gjetur zbatimin e tij praktik.
Kaosi i krijuar për implementimin e këtij ligji nuk ka fund. Në shumë institucione shtetërore ka ngecje të mëdha dhe as që ka filluar faza e parë e implementimit praktik të këtij ligji. Mungon informimi praktik i përdorimit të gjuhë shqipe. Qytetarët shqiptarë në Maqedoni nuk janë të informuar saktësisht se sa lejon dhe ku lejohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në institucionet e shtetit dhe në çfarë mase është përdorimi i gjuhës së tyre amtare. Qeveria edhe përkundër miratimit të Ligjit të ri të gjuhës, akoma nuk ka ndërmarrë ndonjë fushatë për të informuar qytetarët rreth përdorimit të gjuhës së tyre dhe në cilat nivele institucionale.
Sipas Ligjit të ri, gjuha shqipe është zyrtare në të gjitha komunat ku popullsia shqiptare është mbi 20 për qind, ndërsa në komunat ku popullsia është nën këtë shifër, nuk lejohet përdorimi i gjuhës shqipe, kështu që shqiptarët e Maqedonisë Lindore nga Velesi e deri në Manastir dhe në anën tjetër në Ohër janë të sanksionuar rreth përdorimit të gjuhës shqipe. Komisioni Evropian në raportin e nëntorit për përparimet në Maqedoni ka kritikuar mënyrën e sjelljes në Parlament të këtij ligji duke drejtuar kritika nga partitë e maxhorancës./Ina/
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
MAQEDONIA dhe SHQIPTARET, Posted 20 Shtator 2009, 23:57
Akademia e Maqedonisë shtrembëron historinë dhe fyen shqiptarët
Imazh

Këtë enciklopedi duhet ta lexojnë kujdesshëm edhe historianët në Tiranë e Prishtinë, si dhe politikanët e atjeshëm “paqedashës dhe pro-evropianë”, që më në fund ta kuptojnë se si përdoret toleranca e tyre dhe cili është kontributi i tyre për mirëkuptim dhe bashkëpunim me këtë shtet fqinj
Që pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë, kur Maqedonia u shpall shtet i pavarur, ajo është përfshirë në një konflikt me Greqinë për shkak të emrit. Për shkak të këmbënguljes së Greqisë, Maqedonia njihet nga OKB si ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, ndërsa Shkupi këmbëngul në emrin Republika e Maqedonisë dhe shumë shtete, mes të cilëve edhe Shqipëria, në marrëveshje bilaterale e kanë njohur me këtë emër. Në fillim të vitit, Maqedonia nuk u anëtarësua në NATO së bashku me Shqipërinë dhe Kroacinë, siç ishte parashikuar, pikërisht për shkak të mosmarrëveshjes me Greqinë për shkak të emrit. Greqia, si anëtare e NATO-s, përdori veton kundër anëtarësimit të saj.
Por Maqedonia duket e pakujdesshme në marrëdhëniet me kombësitë e tjera, brenda apo jashtë saj.
Një enciklopedi e botuar së fundmi nga Akademia e Shkencave e Maqedonisë i ka zemëruar keq shqiptarët në Maqedoni dhe jashtë saj.
Në këtë enciklopedi pretendohet që shqiptarët janë vendosur në territoret e Maqedonisë së sotme në shekullin e 18 duke përzënë maqedonasit, për UÇK thuhet se forcat e saj u stërvitën nga britanikët dhe amerikanët etj.
Partitë politike dhe personalitete të kulturës shqiptare në Maqedoni reaguan menjëherë.
Partia Demokratike Shqiptare e Maqedonisë i kritikoi dje autorët e tekstit për nacionalizëm primitiv dhe falsifikim të historisë.
“Nacionalizmi primitiv që po shfaqet nga kjo qeveri po merr përmasa shqetësuese, pasi po bëhen falsifikime të historisë dhe po fyhen, jo vetëm shqiptarët, por edhe amerikanët e britanikët”, - deklaroi dje anëtari i Kryesisë së PDSH, Imer Aliu.
Partia tjetër parlamentare shqiptare në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim, ishte në të njëjtën linjë me PDSH në kritikat e saj ndaj enciklopedisë maqedonase.
“Ky publikim është i papranueshëm, i pavërtetë, tendencioz dhe shovinist në raport me shqiptarët e Maqedonisë. BDI kërkon që kjo enciklopedi të tërhiqet”, - deklaroi anëtari i Kryesisë së BDI, Xhevat Ademi.
Ali Aliu është anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave të Maqedonisë. Dje ai u shpreh se enciklopedia e Shkupit është një projekt antishqiptar i financuar edhe me paratë e shqiptarëve të Maqedonisë.
“Është një projekt antishqiptar dhe është fatkeqësi që ky projekt financohet nga paratë tona. Shqiptarët fyhen dhe kjo gjë mbështetet nga autoritetet politike. Tirana nuk duhet të jetë indiferente”, - deklaroi Ali Aliu.
Për shoqatën e historianëve shqiptarë “Maqedonia, ngaqë është në krizë identiteti e shfryn gjithçka kundër shqiptarëve. Kjo enciklopedi përmban fyerje që tejkalojnë përmasat njerëzore.”
“Veprimet e vazhdueshme të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë krijojnë përshtypjen që detyra e vetme e këtij institucioni është që të funksionojë si laborator për përvetësimin e figurave historike shqiptare, falsifikimin e historisë, në veçanti asaj të popullit shqiptar, si dhe të shpëlajë trurin e popullit të vet. Dyshojmë që projektet e ASHAM përpilohen në Beograd dhe kanë qëllime djallëzore”, - reagoi lëvizja qytetare “Zgjohu”.
Reagimi i Tiranës
Tirana politike vazhdoi të merret me punët saj me qetësi ditën e djeshme.
Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, i cili atë pak informacion që kishte për enciklopedinë e kishte marrë vetëm nga mediet, tha se Akademia e Maqedonisë duhet të kishte konsultuar faktet historike të botuara nga historianë të vjetër.
Historiani Pëllumb Xhufi u shpreh dje se “fakti që ndodh në shekullin e 21 nga një shtet që ka probleme të tjera, siç është çështja e emrit, është për t’u keqardhur. Ky qëndrim nuk gjen asnjë konfirmim historik, ndërkohë që burimet thonë se para shekullit të 15, trojet që sot i quajmë Maqedonia Perëndimore, konsiderohen si treva shqiptare me popullsi shqiptare.”
Studiuesi Dritan Egro deklaroi për mediet se Maqedonia është ajo që nuk përmendet para shekullit të 15 dhe se ajo u krijua si shtet për të kënaqur fuqitë e mëdha.
“Më duket e pavend sot, kur dokumentacioni historik për Maqedoninë, nga shekulli i 15, nuk përmendet fare. Ky shtet u krijua për të kënaqur fuqi të mëdha”, - u shpreh Egro.
Shkrimtari shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, shkruante dje në një koment (më poshtë po botojmë një fragment prej tij) se enciklopedinë e Maqedonisë duhet ta lexojnë me kujdes edhe “historianët në Tiranë e Prishtinë, si dhe politikanët e atjeshëm “paqedashës dhe pro-evropianë”, që më në fund ta kuptojnë se si përdoret toleranca e tyre dhe cili është kontributi i tyre për mirëkuptim dhe bashkëpunim me këtë shtet fqinj.”
gaz. ''Tema''
20.9.09
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4556
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
MAQEDONIA dhe SHQIPTARET, Posted 22 Shtator 2009, 15:14
KUR SHQIPTARET E MAQEDONISE FALSIFIKOJNE HISTORINE TYRE


SHQIPTARËT – SHKENCA DHE POLITIKA
ora 12 pa pesë minuta
Imazh
ENGJELL KOLIQI

Edhe sot, kur themi se e kemi lirinë, historinë tonë na e sulmojnë dhe e falsifikojnë popujt përrreth, sidomos sllavët. Kësaj radhe, falsifikime të tmerrshme kundrejt historisë sonë kombëtare vijnë nga Shkupi – pikërisht nga “Akademia e Shkencave” dhe nga qeveria naciste e FYROM-it. Mjerisht, mund të konstatojmë se në një mënyrë, në enciklopedinë skandaloze e falsifikuese të “Maqedonisë”, kanë gisht edhe shqiptarët, sepse edhe në “Akademinë e Shkencave” e edhe në qeverinë e këtij vendi zënë kolltuqe edhe shqiptarë.

Edhe kësaj here u vërtetua se institucionet fetare dhe ato shkencore, në vendet sllave qeveritë e tyre i përdorin si armë të forta për t’i sulmuar shqiptarët dhe për të falsifikuar historinë tonë. Në këtë kontest, sa qesharak aq edhe sarkaik, duket deklarata e kryeministrit të atij vendi – Nikola Gruevski, i cili thotë se qeveria e ka financuar atë “encikolopedi” por e kanë hartuar “shkencëtarët”.

Po shqiptarët ku janë?! Lirisht mund të themi se shqiptarët e atjeshëm po prehen dhe po “pushojnë” në kolltuqet e “Akademisë së Shkencave” dhe të Qeverisë së Shkupit. Sa të ëmbëla dhe të këndshme ato kolltuqe – nuk braktisen lehtë. Ndërkaq shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës bëjnë seri nga larg dhe “kënaqen” me disa deklarata kritike prej së largu. Me plot të drejtë dhe me ndjenja frike, kemi thënë qysh te titulli se është çasti i fundit për të ndërhyrë në vetëmbrojtje. Ora është 12 pa pesë minuta.

Po, cilët jemi, me të vërtetë, ne shqiptarët?! Tashmë, mjerisht, e dijmë të gjithë se ndaj të huajve jemi shumë dorëlirë. Bile-bile kemi arritur aq larg, sa që na kanë shpjerë deri në breg të varrit dhe buzë asimilimit. Edhe trojet tona etnike po tkurren dita-ditës. Gjatë pushtimit mbi pesëshekullor të Perandorisë Otomane, ata që i duanin kolltuqet otomane, të pashallarëve, të deputetëve... i bindnin masat popullore dhe shumica e kombit tonë u islamizua, duke e pranuar fenë e pushtuesit dhe duke iu afruar identitetit kombëtar të tij. Mjerisht, deri vonë ndër shqiptarët me të madhe dëgjohej betimi: “N’kofsha turk”! Edhe sot, shumë shqiptarë e kanë kokën të kthyer kah Stambolli dhe vajtojnë për shumë mjerime dhe probleme të “vëllezërve arabë”.

Serbia si aleate e shumë vendeve arabe, në shumë lëvizje ndërkombëtare, në fenë islame nuk ndërhyri edhe aq shumë, por bëri shumë falsifikime të historisë sonë këmbëtare, derisa plot kisha katolike i falsifikoi dhe i shndërroi në manastire ortodokse serbe (atë të Graçanicës, të Deçanit etj.). pastaj, duke bërë shumë lojëra të fëlliqta, u “imponohej” shqiptarëve të martoheshin me serbë e me serbe, por fatmirësisht të tillët mund t’i numërojmë në gishta dhe në këtë drejtim Beogradi dështoi. Duke mos pasur sukses në shumë përpjejkje për falsifikimin e historisë sonë, Serbia arriti deri në opcionin e luftës, por fatmirësisht e humbi dhe Kosova përfundimisht u shkëput dhe filloi e po ecë mirë, nën petkat e shtetit të ri, me aspirata integruese euro-atlantike, aty ku duhet dhe meritojmë të jemi.

Mu për shkak të falsifikimeve historike, shtetit të vetëquajtur “Republika e Maqedonisë”, në rrugën e integrimeve euro-atlantike i dualën pengesa serioze. Fqinjtë – Greqia e Bullgaria vazhdojnë ta kërcënojnë me veto kundër pranimit të saj në BE dhe në NATO, për shkak të emrit dhe të identitetit kombëtar, që vazhdojnë t’i falsifikojnë. “Maqedonasit” që në të vërtetë janë njëfarë fisi bullgar, vazhdojnë të falsifikojnë historinë tonë, duke na quajtur “ardhacakë e pushtues”, ndërsa shqiptarët ruajnë e kruajnë kolltuqet qeveritare e akademike të Shkupit.

Është çasti i fundit të reagojmë. Ora është 12 pa pesë minuta dhe shqiptarët e atjeshëm duhet që si hap të parë të reagimit kundër “enciklopedisë” t’i braktisin ato kolltuqe – akademike dhe qeveritare në Shkup. Pastaj institucionet akademike dhe shtetërore të Shqipërisë dhe të Kosovës duhet të reagojnë ashpër dhe me argumente shkencore e politike. Ato institucione, pas këtij falsifikimi dhe provokimi shumë serioz, duhet të ndërpresin çdo bashkëpunim me Shkupin dhe me FYROM-in. Popullatës sllave të asaj republike pa emër dhe pa identitet, duhet t’i mbyllet çdo derë bashkëpunimi. Le të veprojmë menjëherë, të gjithë bashkë për intereset tona kombëtare! Le ta mbrojmë historinë tonë!
Shkruan: Engjëll KOLIQI
Garlate (Lecco), 22 shtator 2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 26 Nëntor 2020, 03:05
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari