Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
A duhete te udheheqin shtetin oligarkia?
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
A duhete te udheheqin shtetin oligarkia?, Posted 12 Qershor 2009, 09:16
Ne shkollen e komunizmit eshte zberthyer kjo teme inxhe-inxhe dhe ne krye te saj ishin njerez nga shtresat e varfera.
Nderroi sistemi komunist dhe tash 17 vjet ka marre nje tjeter forme dhe permbajtje sistemi politiko-ekonomik.....
Po kerkohet nga partite qe te rradhiten ne turmen e deputetetve biznesmene.
Vjen pyetja:
Perse vehen keta lloj njerezish?
- Per para apo per mencuri?
Cfare ka nevoje kombi yne per mencuri apo para ...apo per te dyja?
A mund te kombinojne te dyja elementet ne nje trupe me plote halle sic eshte vendi yne? Me qene edhe i mencur edhe me para. Kur them i mencur dua ta theksoj se ne kete mencuri duhet te jete kombetare, pra njeri te perkushtuar per obligimet e zones ku banon kandidati i pasur.
Pra a kane ideale keta njerez te pasur ne pergjithesi dhe ne vecanti?
A duhet me dite se kush jane keta te oligarkise, nga cila klase vijne? Nga klasa puntore e fshatare? Nga klasa intelektuale? Nga administrata e re(1992-2009) apo e vjeterNga klasa ish e pasur para 1944?
Ku eshte e mira dhe e keqja e kesaj klase te re oligarike.
..................................................
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4552
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
A duhete te udheheqin shtetin oligarkia?, Posted 19 Korrik 2009, 14:25
Prita sepo del dikush, por po jape mendim:

- Mendoj se nuk duhet te sundoji oligarkia e kuqe dhe blu ne parlament, ne qeveri, ne pushtetin lokal, ...........sepse sipas realitetit do te punojne vetem per interesat e bizneseve te tyre sikur ndodhe ne boten e civilizuar te Perendimit dhe kudo. Ta fshijne nga truri se ka ndonje parlamente ne bote apo qeveri apo....qe t'i sherbeji interesave te popullit.
Por nuk jam per absolutizem sepse duhet perfshire biznesmenet, por me nje perqindje simbolike, qe nuk kane fuqi per te vendose vota e tyre ne parlament apo ne qeveri,....Proletariati kerkon perfaqeseusit e vet drejtpersedrejti pa perfaqesues te sindikatave kriminale, te shitura para Partive te Majta dhe atyre te Djathta. Dhe mandati duhet vetem njihere me synim te mosqelbesimit te ujit ne nje vend sikur ndodhe ne parlamentet e botes dhe te Shqiperise te molepsur nga keneta deputetesh te perjetshem qe kane ngrite monumentin e krimit ne parlamente, ne qeveri, ne gjykata, ne prokurori, ne presidence, ne mbreteri, ne .........perjetsishte, duke ja trasheguar femijve, niperve, kodoshave, kilerave, plackitsave te gjithe me fytyra te pudrosura, te rruara, te kremosura, te njoma, te zhytur ne lavando sallonesh, me kollaro e fustana dhe kostume arit.
Parlamenti duhet te jete zeri i shpirtit, i halleve, i permiresimit te dukshem te jetes se popullit.
Ndryshe parlamenti quhet Burgu i Popullit.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: A duhete te udheheqin shtetin oligarkia?, Posted 20 Korrik 2009, 21:05
O Laerto po nuk i intereson askujt se sundon oligarkia por si te futen ne ate grup. Keshtu qe nuk mendoj se do reflektoje kushe mbi kete pike strategjike ku oligarket notojne rehat te patrazuar nga nej shoqeri proletare e pa vetedijshme qe vazhdon te mos reflektoje dhe te ece per inerci pa ditur qe do vije nje dite e erret sic ishte 19 vite me pare.
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 3 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 02 Dhjetor 2020, 11:53
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari