Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 33 postime · Faqe 3 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Shqiperia dhe Greqia
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Konfirmohet kujdestaria greke për qendrimet apatride të Edvinit
26-06-2009 / Gazeta 55
ImazhImazh
Kreu i PASOK-ut, Jorgos Papandreu ka qenë sot në Tiranë, duke ndërhyrë drejtpërdrejt në zhvillimin e fushatës zgjedhore, por edhe duke mbështetur tensionimin e situatës, një gjendje që do t’u shkonte për shtat vetëm qarqeve panhelenike, të cilave u shërben Edvini

Ashtu siç kishte njoftuar në mënyrë ekskluzive gazeta “55”, sot zbriti në Tiranë në mënyrë të paftuar Jorgos Papandreu, kryetari i PASOK-ut, lëvizjes ish-komuniste greke, por së pari një partie thellësisht ksenofobe e që shpeshherë është shquar për qendrime antishqiptare. Kryetari i internacionales socialiste gjënë e parë që ka bërë sot në Tiranë ka qenë të fusë hundët në fushatën elektorale, edhe pse në këto ditë të fundit, të kesh përkrah një lider të lartë të socialistëve grekë është më shumë dëm sesa dobi. Papandreu ka dënuar “incidentet” e ndodhura sot në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, edhe pse ka theksuar se ngjarjen e ka parë veç në dritën e televizorit. “Jo shembull i mirë cka kam parë në TV. Këto janë praktika të vjetruara” tha Jorgos Papandreu i cili ndodhet në Tiranë në një takim me kryetarin e PS-së Edi Rama. Duke i uruar fitoren e Ramës në zgjedhje Papandreu zbuloi edhe origjinën e vërtetë të qendrimeve apatride të Edvinit, qendrime që lexohen më qartë edhe kur Edvini i dorëzoi serbit antishqiptar Goran Bregoviç çelësin e Tiranës.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KOMENTE RRETH NDERHYRJES SE PAPNDREUT NE INFRASTRUKTUREN E ZGJEDHJEVE NE SHQIPERI NE FAVOR TE MIKUT TE TIJ TE MADH EDVIN RAMA SI BIR I BLLOKMENEVE

Kjo eshte fytyra e shpifur e funderrirave te vjetra sigurimse biri i bllokmenve qe po kerkon ndihme nga antishqiptaret komunistet e vjeter grek per te prishur ket feste me te madhe te shqiptarve ne historin e tyre. RRofte populli shqiptar . Urime partis demokratike. DHe liderit te saj dr.prf.SALI BERISHES, njeriu qe me te vertet do te ngelet ne histori te shqiptarve mbas Skendebeut. URIME, FITORE.
Postuar nga nesim ne daten 27-06-2009
--------------------------------------------------------------------------------

kjnkkkjh
Postuar nga ffff ne daten 26-06-2009
--------------------------------------------------------------------------------

ashtu si fatosi edhe edi e treguan veten qe jane sahan lepires te grekeve te cilet jane kombi me i poshter qe ekziston ne bote dhe qe fusin hundet kudo.
Postuar nga isuf ne daten 26-06-2009
--------------------------------------------------------------------------------

Jo Papandreu, Milosheviçi, Mao ceduni por dhe Enver Pederasi te ngrihet nuk i ben fajde Rames me. Edvini me buze te fryra si rrospi dhe njemije turpe te tjera e din fort mire dhe vete qe nuk e kalon dot klasen dhe si i tille eshte destinuar te ta shperbeje ekipin e sharlataneve socialiste. Mua nuk do me vinte shume keq per Ramen, por per emituesit e tije ne Top Topin... apo per Mero merre... apo te tjere specie te kesaje natyre.
Postuar nga Petrit ne daten 26-06-2009
--------------------------------------------------------------------------------

po shihet e verteta se pas kuj mshefet ky anti shqipetar ,i paska munguar bregoviqi dhe tadiqi,turp kush ja jep voten keti anti shqiptari .Edhe njiher URIME FITOREN PDME ALEAT ME NE KRYE TE MADHIN SALI BERISHA,GJITH KOSOVA ASHT ME JU.
Postuar nga gjakova ne daten 26-06-2009
--------------------------------------------------------------------------------

KETO NDYRESIRA TE BALLKANIT SI PAPANDREU I BABAQEMOS DHE EDVIN QELBESIRA DO TE FSHIHEN NJEHERE E PERGJITHMONE NGA KARTA POLITIKE ERVOPIANE QE PO KRIJOJNE PERFAQESUESIT E TE DJATHES QVROPIANE.
Postuar nga tina ne daten 26-06-2009
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Dje me dt. 27 qershor 2009, pra nje dite para zgjedhjeve ne Shqiperi mbrriten afro 30 mije shqiptare nga Greqia per te votuar, ku te pas dites se votimit do te kthehen.
Ishalla i pranon Greqia nese kane votuar per interesat e tija!
kjo histori ndodhe gjithmone qysh pas 1992. Te kujtojme rastin e 1997, ku shteti greke hapi burgjet per shqiptaret dhe i hodhi ne Shqiperi, ku keta me te tjere hapen nje fronte te vogel te Luftes Civile, ku u vrane me qindra dhe u shkaterruan e u vodhen arme,.................derisa nderhyri Europa me 6000 trupa per te qetesuar kaosin.
Nese kane ardhe afro 30 mije shqiptare per voten sipas deshirave te tyreeshte shume ne rregull. Nese kane ardhe me dhune nga Greqia ateher nuk quhet votim, por nje Diversion armiqesor.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
Ku e din ti ksanth, qe flet aq me siguri se votojne lirshem.
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
Banon ne Greqi burri jot kshu?
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 384
Antarësuar: 28 Janar 2009, 22:11
E sheh ku dole aty ku desha un, se ktu po flitet per emigrantet qe vijn nga Greqia jo nga Italia. Kshu pra.
Me causa sensacion
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Zgjedhjet, kthehen 70 mije emigrante, Posted 01 Korrik 2009, 07:51
Zgjedhjet, kthehen 70 mije emigrante


E Shtune, 27 Qershor 2009


Zgjedhjet e 28 qershorit kane rikthyer ne vendlindje, nje numer te madh emigrantesh nga Greqia, por edhe vende te tjera. Qarkorja e Ministrise se Brendshme greke, u jep mundesi qe jo vetem te kthehen per pushime, por edhe te votojne. Pikat kufitare te Kakavijes dhe Kapshtices, hyjne pothuajse cdo dite nga 2-5 mije emigrante me autobuse dhe mjetet e tyre private. Kthime me te pakta ka nga pikat kufitare te Tre Urave ne Permet, Qafe Botes, Qathe-Thanes dhe Tushemishtit, qe shkojne nga 100-300 persona ne dite. Ndersa ne pikat kufitare portale te Durresit, Vlores dhe Sarandes numerohen nga 2-4 mije te kthyer cdo dite. Fluks me te madh ka ne portin e Durresit, me emigrante qe vijne nga Italia. Ndersa ne aeroportin e Rinasit, autoritetet thone se pjesa me e madhe e udhetareve qe vijne nga jashte, nuk jane emigrante. Shifrat e pergjithshme flasin per nje numer mbi 70 mije emigrante te kthyer ne 6 dite ne Shqiperi dhe qe mund te rritet ndjeshem, sot dhe neser.

Gjirokaster

Me gjithe motin e keq dhe shiun e vazhdueshem edhe gjate dites se djeshme ne doganen e Kakavijes, ka vijuar kthimi i emigranteve nga Greqia per ne Shqiperi. Sipas burimeve ne kete stacion kufitar, vetem gjate 24 oreve te fundit kane qene rreth 4 mije emigrante te cilet kane lane pas traun e doganes se Kakavijes per te udhetuar ne drejtim te tokes shqiptare. Emigrantet thone se vijne ne Shqiperi per te qene te pranishem ne procesin e votimit per zgjedhjet parlamentare, si dhe per t'u cmallur me te afermit e tyre. "Kam gati 10 vjet qe jetoj ne Greqi. Mendova qe kesaj here te mos mungoj per te votuar se bashku me bashkeshorten time", thote Artan Sela, emigrant nga Fieri. Aktualisht vazhdon te jete ne fuqi urdhri i Ministrise se Brendshme te Greqise, sipas te cilit emigrantet shqiptare qe jetojne ne shtetin fqinj, kane te drejte te levizin lirshem ne te dyja anet e kufirit prej 19 qershorit-15 shtator 2009. "Ndryshe nga vitet e kaluara, emigrantet e kesaj vere te cilet do te udhetojne nga Greqia ne drejtim te Shqiperise, kane te drejten e dy kalimeve ne kufi. Kjo behet me qellim pjesemarrjen e emigranteve ne zgjedhjet parlamentare te 28 qershorit", thone burime te Policise Kufitare ne Gjirokaster. Aktualisht te dyja policite, jane duke marre te gjitha masat per te perballuar pa radhe pritje ne Kakavije dhe Tre Urat. Ne kete te fundit numri i te kthyerve shkon deri ne 1 mije persona ne dite dhe 200-300 mjete. Vetem gjate kesaj jave, nepermjet doganes se Kakavijes kane hyre ne Shqiperi rreth 20 mije emigrante.

Korce

Java qe po mbyllet ka rritur ndjeshem fluksin e emigranteve shqiptare qe kthehen ne atdhe ne prag te votimeve te 28 qershorit. Nga pika kufitare e Kapshtices, ne harkun kohor te gjashte diteve, kane hyre rreth 12 mije persona, me rreth 3500 mjete. Burime nga kjo pike kufitare bejne te ditur se cdo dite hyjne rreth 1700-2500 persona. Shumica e emigranteve qe vijne nga Greqia, shprehen se jane kthyer ne atdhe per te ushtruar te drejten e votes. Ata shprehen se ne keto zgjedhje, duan te votojne per te ardhmen e familjeve te tyre, duke shpresuar se vendi do te hyje ne Evrope dhe ata te qarkullojne lirshem ne te dyja anet e kufirit. Por nje tjeter arsye e kthimit eshte edhe kalimi i pushimeve verore prane familjes, nderkohe qe pjesa me e madhe kane dokumente identifikimi pasaporten, pasi nuk jane pajisur me karta identiteti. Emigrantet e pyetur nga "KJ" shprehen se, "vendimi per te marre pjese ne votime eshte personal dhe nuk jane organizuar apo sponsorizuar nga ndonje parti politike per te marre pjese ne votime". Zyrtare te pikes se kalimit kufitar bejne te ditur se fluksi eshte i perballueshem dhe ne te dyja anet e kufirit funksionojne nga 3 sportele. Fluksi me i madh pritet diten e sotme dhe per kete qellim nga ana e pales shqiptare jane marre masat e duhura per te shtuar personel dhe sportele. Nderkohe qe ne pikat kufitare te Tushemishtit ne Pogradec dhe Qafe-Thanes, autoritetet thone se ka me teper shqiptaro-maqedonas e kosovare qe vijne me pushime, kurse emigrantet qe shfrytezojne keto pika, nuk e kalojne shifren e 300 personave ne dire.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
kSANTHI!

ME VJEN KEQ QE 70 MIJE SHQIPTARE TE ARDHUR NGA GREQIA NUK VOTOI PER PARTINE(PAKICES) GREKE -PBDNJ, KU MEZI DOLI NGA VEZA E VOTES KRYETARI I TYRE AVENTURIER DHE ISH PERKTHYESI I POPIT JANULLATOSIT - VASIL DULE.
ISHTE NJERIU QE NGATERROI ME QELLIM SHQIPERINE ME GREQINE. VASILI ESHTE GREK, NUK KA ASGJE TE KEQE, POR DUHET TA DIJE SE JETON DHE KA LIND NE SHQIPERI. NUK I LEJOHEJ TE BENTE RREMUJE NE PBDNJ SI PRONE E TIJ. KJO I KUSHTOI SHUME KESA FRYME ANTISHQIPTARE NE PARTINE E TIJ DUKE HUMBE DISA DEPUTETE. KY DUHET TE SHKARKOHET PREJ HUMBJES QE I SOLLI PARTISE. CKA KUJTON VASILI SE ESHTE GREQIA -SHQIPERIA?
NE FUND:
TE 70 MIJE SHQIPTARE VOTUAN PER SHQIPERINE, PAMVARESISHTE SE NE CILEN PARTI.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 609
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Laert shkroi:kSANTHI!

ME VJEN KEQ QE 70 MIJE SHQIPTARE TE ARDHUR NGA GREQIA NUK VOTOI PER PARTINE(PAKICES) GREKE -PBDNJ, KU MEZI DOLI NGA VEZA E VOTES KRYETARI I TYRE AVENTURIER DHE ISH PERKTHYESI I POPIT JANULLATOSIT - VASIL DULE.
ISHTE NJERIU QE NGATERROI ME QELLIM SHQIPERINE ME GREQINE. VASILI ESHTE GREK, NUK KA ASGJE TE KEQE, POR DUHET TA DIJE SE JETON DHE KA LIND NE SHQIPERI. NUK I LEJOHEJ TE BENTE RREMUJE NE PBDNJ SI PRONE E TIJ. KJO I KUSHTOI SHUME KESA FRYME ANTISHQIPTARE NE PARTINE E TIJ DUKE HUMBE DISA DEPUTETE. KY DUHET TE SHKARKOHET PREJ HUMBJES QE I SOLLI PARTISE. CKA KUJTON VASILI SE ESHTE GREQIA -SHQIPERIA?
NE FUND:
TE 70 MIJE SHQIPTARE VOTUAN PER SHQIPERINE, PAMVARESISHTE SE NE CILEN PARTI.
Laert .
Shqiperia eshte Shqiperi dhe greqia greqi.Nuk me pelqejne aspak ato parrullat qe ngrejne minoritaret.Dhe une minoritare jam por respektoj memedheun .Nuk them kurre qe territori shqiptar eshte grek .
Ne shq i kemi ne gjak intrigat , duam te dukemi dhe sikur te jemi nje hic.
Ne greqi minoritaret, shqiptaret zihen se kush do jete kryetar i disa shoqatave vendase jo me kanditat per deputet.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ksanthi!
Te faleminderit per mirekuptim!

Pra ti me mirekuptove shume mire sepse une nuk e kam me pakicen kombtare greke ne Shqiperi, pasi nuk eshte ne edukaten, ne formimin tim si njeri,por me kryetain Vasil Dule qe solli peshtjellim ne PBDNJ duke u larguar nga koalicioni me PD-en, gje qe i kushtoi shume pakices greke.
E kulloti mire me PD-en dhe ne fund (me fal!) Te dhjesha kalin sapo kaloi lumin. Sic rezultoi ai hap mendoi vetem per vete dhe aspak per partine.
Une te falenderoj edhe per edukaten e shkelqyer qe manifeston per vendin ku ti ke le - ne Shqiperi.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 33 postime · Faqe 3 prej 4 · 1, 2, 3, 4
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 30 Tetor 2020, 09:09
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari