Faqe 2 prej 3

Re: Krijimi i partise Konservatore Nacionaldemokratike?

PostPostuar: 21 Prill 2009, 23:20
nga I-AMESHUAR
NIKO shkroi:I AMESHUAR.
Une jam i mendimit se populli shqiptar qe banon ne Shqiperi ka nevoje per pune.
Te tjerat vijne pas. Dhe besoj se s`duhet t`jemi kaq euforik se me krijimin e nje levizjeje
te re do rregullosh popullin shqiptar. Jemi pak milet i keq ne, indiferent ne kulm, dhe nuk
na pelqen rregulli dhe disiplina. Vdesim per t`qen pak pergjegjesa, shefa, komandante, kryetar
partish, etj. Eshte shum e veshtire te bashkosh dy shqiptare bashke, e jo me ti bashkosh te gjithe
bashke ne nje mendim e ide. http://www.aleancapereuropen.com ne kte adrese mund te gjesh informacion
per nje parti te formuar nga emigrantet.
Mendimi im personal per kete teme eshte se emigrantet shqiptare ne radhe te pare, duhet
te bashkohen e aktivizohen fort neper shoqata e forume emigrantesh neper vendet ne te
cilat jetojne. Vetem ne vendet ne te cilat jetojne mund te ngrene zerin per te fituar te drejta.

Niko pershendetje
Nuk eshte pune euforiet por sot cdo gje e ka ne dore politika duam apo sduam neve.

Ja te bejme ca shembuj:
Ti thua shqiptaret duan pune, shume bukur puna eshte nderi i njeriut, mirpo me trego kush e sjell punen??? - ti do thuash bisnesi,njera-tjetra qe ne pamje te pare ska lidhje fare me poltiken. Mirpo bej nje prove hap nje biznes tip punishte cokollatash dhe kerko licensen dhe blej vendin apo merre me qira dhe te gjitha procedurat qe jane te nevojshme sepse ti do te kesh gjithcka ne rregull pasi do punesosh njerez dhe do kerkosh ti sigurosh dhe ti krijosh kushtet e nevojshme per te punuar ne baze te rregullave dhe konvecioneve te punetorit te bazuar ne te drejtat e punes. Po cfare ndodh? Do ikesh ne bashki, sdo gjesh asnjeri ne zyre te thojne eshte ne barin x, hmm ti ndihesh pak i agjituar por thua me vehte skam cte bej duhet, shkon ke bari dhe te thote me prit pak se po mbaroj ti pret pret behet 30min dhe ti shkon dhe njehere dhe i shpjegon qe si e ke hallin ai/ajo te thote po ulu more zoter mos rri ne kembe biles me mirsjedhje therret dhe kamerierin dhe te porosit pijen e deshiruar, ti ndihesh ne veshtiresi dhe pranon flitni dhe ai/ajo thote me ne fund pasi u be 1ore shpjegon se duhen 1.2.3...dokumente dhe ti me interesimin maksimal i merr shenim duke e falenderuar dhe kerkon te ikesh pasi ske kohe te humbesh, por harron se ke pi dicka dhe matesh me pagu ai/ajo ben sikur te thote jo po ofroj une por ti cun me edukate dhe kavalier ofron te gjithe pijet qe jane pire deri atehere dhe del nga bari me buzeqeshje dhe me shijen e hidhur te portofolit pasi te kane shitur infromacionin qe eshte falas me disa euro pasi pagesa qe bere ne bar per me marr info ishte prej 10-15 eurosh. Me vrap fillon te besh dokumentat dhe pas shume peripecish 2javore arrin me be te gjitha dokumentat qe ai/ajo te ka keshilluar ne bar. Me shpresen qe tani do arrish me rregjistru aktivitetin tend pasi i ke te gjitha dokumentat e nevojshme dhe cfare ndodh ai/ajo nuk eshte, ka shkuar me pushime dhe ne vend te tij gjen nje tjeter qe e zevendeson, shkon dhe i ofron aresyet tuaja dhe paraqet dokumentat mirpo zevendesuesi te thote me sinqeritetin e plote qe te mungojne shume prej tyre pasi duhet 1234,14....dokumenta shtese ti me nerva i thua po ai/ajo me tha keto...pa u zgjatur shume kjo mesele zgjat 2muaj, ti nder kohe je i merzitur pasi ke marre lokalin dhe ke 2muaj qe paguan qirane kot. ke kontaktet qe te presin dhe ti akoma ske arrit me marre nje cope leter...dhe si perfundim i merzitur kontakton shokun miku per te kryer kete pune brenda 2ditesh dhe je gati me pagu shumen e nevojshme...ketu ka peripeci te tjera.

Me fal se u zgjata por desha te sjell imazhin sa me real te Shqiperise sot.

Si mendon si do punoje shqiptari nqs sdo kemi nje shtet adminstrativ qe punon?
Si do i bashkosh shqiptaret jashte shtetit kur brenda Shqiperise jane te percare ne fe,ide,perkatesi politike,krahinore,gjuhesie,etnie,fisi apo ku di une????
Si do hapen vendet e punes ne qofte se tregu eshte monopolizuar nga pushtetaret qe nuk lejojne hyrjen e mallit pa firmen e tyre qe sdo e marresh kurre?
Nuk kemi shtet social, nuk kemi shtet legjislativ kemi thjesht nje shtet qe luan show televiziv se kush eshte portagonisti i javes se shkuar
Keshtu qe ideja ime nuk eshte politika ne kuptim qe ka sot por politika si dritare oksigjen sjellese qe me ane te votes se popullit te hap driten jeshile te gjithe aspekteve te tjera strukturale te nje shteti qe funksionon qe nga baza deri ne udheheqje.

Re: Krijimi i partise Konservatore Nacionaldemokratike?

PostPostuar: 22 Prill 2009, 13:30
nga Hyllin
Po te shikohet nga kendveshtrimi, se diaspora e perhershme dhe emigrantet e perkohshem, jane pervec burim lekesh edhe burim idesh, atehere nje parti e tille qe do vinte nga periferia(bota) drejt qendres(shqiperia-Tirana) duket e domosdoshme.
Duhet pranuar se perhere elita shqiptare ka kaluar nga jashte, qe prej kohes se rilindjes, e se nga europa kane hyre idete e reja, biles edhe sot vazhdojne te hyjne ide te reja.
Por sot po hyjne vetem idete globaliste, internacionaliste , ndersa deri ne 1945 ne Shqiperi kane hyre nga Europa, si ide internacionaliste ashtu edhe ide nacionaliste.
Keshtu qe le te krijohet nje organizate qe perpiqet edhe per futjen e ideve te tjera qe gelojne ne Europe, sepse ndryshe nga c'vjen imazhi i Europes ne Shqiperi, vete Europa nuk eshte vetem globalizem, internacionalizem, por eshte edhe Europa tjeter, Europa e kombeve.

Ky imazh, nuk vjen ne Shqiperi, Europa e kombeve, qe eshte realitet i qarte, ne Shqiperi nuk vjen . Pyetja qe lind natyrshem eshte: Perse ?

Nuk vjen sepse nuk duan qe te vije, sepse ata qe jane ne pushtet, te ndikuar nga shume europiane qe punojne ne Shqiperi, nuk duan qe te kete nje Shqiperi te shqiptareve, nje Shqiperi te kombit shqiptar, keshtu propogandojne kudo ne media se Europa e kombeve nuk ekziston, po ka vetem nje Europe, nje popull europian.
Kjo nuk eshte e vertete.

Ne kete kendveshtrim, nje parti jo e te gjithe emigranteve, por e atyre emigranteve qe duan te sjellin ne Shqiperi, Europen e kombeve, qe duan edhe te fusin Shqiperine ne nje Europe te kombeve, me duket domosdoshmeri.

Re: Krijimi i partise Konservatore Nacionaldemokratike?

PostPostuar: 29 Prill 2009, 20:28
nga I-AMESHUAR
Hyllin shkroi:Po te shikohet nga kendveshtrimi, se diaspora e perhershme dhe emigrantet e perkohshem, jane pervec burim lekesh edhe burim idesh, atehere nje parti e tille qe do vinte nga periferia(bota) drejt qendres(shqiperia-Tirana) duket e domosdoshme.
Duhet pranuar se perhere elita shqiptare ka kaluar nga jashte, qe prej kohes se rilindjes, e se nga europa kane hyre idete e reja, biles edhe sot vazhdojne te hyjne ide te reja.
Por sot po hyjne vetem idete globaliste, internacionaliste , ndersa deri ne 1945 ne Shqiperi kane hyre nga Europa, si ide internacionaliste ashtu edhe ide nacionaliste.
Keshtu qe le te krijohet nje organizate qe perpiqet edhe per futjen e ideve te tjera qe gelojne ne Europe, sepse ndryshe nga c'vjen imazhi i Europes ne Shqiperi, vete Europa nuk eshte vetem globalizem, internacionalizem, por eshte edhe Europa tjeter, Europa e kombeve.

Ky imazh, nuk vjen ne Shqiperi, Europa e kombeve, qe eshte realitet i qarte, ne Shqiperi nuk vjen . Pyetja qe lind natyrshem eshte: Perse ?

Nuk vjen sepse nuk duan qe te vije, sepse ata qe jane ne pushtet, te ndikuar nga shume europiane qe punojne ne Shqiperi, nuk duan qe te kete nje Shqiperi te shqiptareve, nje Shqiperi te kombit shqiptar, keshtu propogandojne kudo ne media se Europa e kombeve nuk ekziston, po ka vetem nje Europe, nje popull europian.
Kjo nuk eshte e vertete.

Ne kete kendveshtrim, nje parti jo e te gjithe emigranteve, por e atyre emigranteve qe duan te sjellin ne Shqiperi, Europen e kombeve, qe duan edhe te fusin Shqiperine ne nje Europe te kombeve, me duket domosdoshmeri.

Shume bukur dhe ndaj plotesisht bindjet e juaja Hyllin.
Pra ideja tjeter eshte qe Shqiperia te hyje ne Europen e kombeve. Pra edhe ketu politika shqiptare ka nje vakum ne drejtimin e Shqiperise ne te ardhmen pasi po rrezikohet qe Shqiperia te hyje ne globalizimin boterore.

Kurse ajo qe parashtron mbi qendren e kesaj levizje te re poltike sdiskutohet qe duhet te vije nga jashte por me qender ne Tirane sepse duam apo sduam neve eshte kryeqyteti yne dhe si i tille atje konfrotohet edhe poltika shqiptare.

Edhe fakti qe kjo parti sdo perfshije emigrantin e asimiluar edhe pse me keqardhje e them qe ka shume emigranta te asimiluar nga vendi ku jetojne por nacionalizmi demokratik ka si qellim ruajtjen me fanatizem modern te cdo gjeje qe eshte shqiptare biles krijon dhe nje imunitet ndaj globalizmit boteror qe sic e tham me lart rrezikon jashtezakonisht Shqiperine.
Sepse sic e kam then edhe e perseris hyrja ne bashkimin europian te Shqiperise me kushtet qe i ka vene europa(qe ska identitet) rrezikon shume identitetin kombetar ne nje te ardhme te afert jo vetem ne ekonomi por edhe identitet gjuhesor(ketu e kam fjalen qe do behet anglsihtja gjuhe e pare e huaj krahas asaj shqipe) dhe do kemi nje brez te ri qe do filloje te flase anglisht edhe ne shtepi sic bejne emigrantet jashte Shqiperise.

Pra duhet te reflektojme ne rrugen e se ardhmes shqiptare sepse tashi nuk do jemi vetem por do kemi hapje te plote ndaj botes se huaj dhe rreziku shtohet ne qofte se ne nuk jemi gati qe te perballojme rryma e forta globale qe po shkaterrojne shume shtete.

Pytja ime per Hyllin eshte: Si mund te binden shqiptaret qe nje levizje nacionaldemokratike do ndihmoje qe te ruhet nga ndikimet e huaja Shqiperia?

Re: Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 09 Maj 2009, 23:26
nga I-AMESHUAR
Me kete dua te them se per momentin situata shqiptare eshte ne duart te dy partive qe i kan rrenjet thelle ne ishregjimin diktatorial dhe kete besoj e dime te gjithe.

Pastaj nje pytje kisha une, sipas tejet ka te djathte te mirefillte poltika shqiptare?

Mos valle do globalizojme Shqiperine sic ben europa k.... apo keni deshire te flasim anglisht ne vendin tone.

Per fat te keq mendimi im eshte per krijimin e nje partie pasi eshte e vetmja qe ka status ne popull pasi poltika ka hyre kaq thethe ne damaret e popullit tone te dashtur sa qe ne qofte se nuk prezantohesh si poltikan veshtire se ta ve veshin njeri. E di ka rreth 76parti Shqiperia jo shume por te ekzagjeruar.

Cfare bejne?

Ku ndodhen keto parti?

PD do qe te fus shqiperine ne europ po si? duke e globalizuar sepse keto jane kushtet, mirpo europa sic e shihni eshte mish e thua e lidhur ngushte me fatet amerikane dhe ne qofte se ndodh dicka ne SHBA menjehere e ndjen ekonomia europiane. Mos valle te duket faktor pozitiv?

Poltika Shqiptare gjithmone ka pas nje te mete qe u mundua ta korigjoje Ahmet Zogu por ai e katranosi ne fund, ishte e vetmja qeveri qe krijoje vertet nacionalizmin e pare shqiptar ne rang qeveritar. Po te shikojme sot dhe PBK ata kane mbetur akoma ne vitin '41 sjan azhornuar akoma dhe me duket sduan te kuptojne qe ne qofte se pasardhesi i Lekes qe te mund te leviz ndonje gure poltik duhet se pari te kerkoj te falur per gjyshin Ahmet qe e la vetem Shqiperin ne nje moment shume delikat te historise dhe keshtu ja dhuroji me duart e veta komlotisteve te kuq sllav qe instaluan nen petkun e teoris marksise-leniste diktaturen e proletariatit duke krijuar nje sistem makaber cnjerezor dhe qe populli shqiptar do ta vuajne edhe te pakten 2gjenerata te tjera.

Ne kete kontest te shkurter historiko poltik ne te cilen ndodhet sot Shqiperia dhe populli shqiptar me duket se hyrja ne skene e nje partie nacionaldemokratike i jep nje krah te forte popullit te thjeshte i cili ka nevoje te punoje dhe te jetoj ne token qe na lan te paret pra aty ku besoj kemi deshire te vdesim te gjithe.

Kjo eshte nje pergjigje qe kam dhene ne nje debat te hapur ne nje sit politike.
Mund ta gjeni duke klikuar mbi kete titull --->Pse s'kemi parti nacionaliste?

Re: Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 11 Maj 2009, 02:13
nga I-AMESHUAR
Jackass shkroi:Tjeta juj !
Ideja e I-amshuarit ( as emrin sja dij ) eshte shume interesante dhe duhet zhvilluar ...
Por krijimi i nje partie me duket içik e tepruar , pse jo nje shoqate te mirfillte qe jep frutat e veta
nje shoqate shqiptaro-shqiptare ...nje sit , reklamen e te cilit mund ta ngjisim ne xhamin e makines pa kompleks
Pasi aderantet te gjejne nje gjuhe te perbashket dhe te nxirret ajka e tyre (sepse te gjithe duan te jene lider me fuoristrade )
Nje shoqate me kontribute financjare nga antaret nje vet-financim i inicjativave !
Kur nga grupi i madh te dalin nje grup i vogel, me i vendosur me i angazhuar si nga ana kombetare, ekollogjike ...politike
atehere mund te synohet nje "zyre" ne Shqiperi , pse jo nje karrige ne ballkonin e parlamentit ...

Partia nacional demokrate ? Me falni po nese eshte nje parti qe ju dedikohet shqiptareve perse nuk duhet te kete emrin e tille ?
Perderisa fjala NACJONAL eshte fjale e huaj....apo si sinonim i fjales nacjonal -çlirimtare ?
Nacjonal me duket içik ekstreme , sikur te ishte ndonje lidhje per ndarjen e veriut nga jugu
tingellon rende , sikur e vret veshin dhe antaret do sdo shikoheshin si prezantues te nje rryme politike
por thjesht si nje grup njerzesh kusherinj te kadri Hazbiut qe duan te shfarosin jevget !

Nen petkun e nje zgjedhesi do tingellonte me bukur ne veshin tim nese do flitej keshtu ne mediat shqiptare :
Nje grup emigrantesh te angazhuar , pjestare te shoqates "Nesër " te cilet jane tashme te njohur ne mbare europen
krijuan partine politike LZHK (lidhja per zhvillimin kombetar) ...do jepja voten direkt
Sepse njerzit jane fryre me parti ,,, nje "lidhje " sdo e frikesonte popullin...ata pensjonistat , dhe njerzit qe jetojne
me 60 euro ne muaj ....

Nga interneti ne Politike me duken hapa gjigande, te tepruara ...nuk po flasim per nje video ne youtube
qe bie ne duart e nje producenti ,dhe hop u be supertar çuni.... nje shoqate eshte barometri me i mire
Me nje lider te njohur ne fushen e atdhetarizmit dhe qe flet ne gjuhen e njerzve te thjeshte
nje imazh publik , nje njeri qe ska frike te dale perballe njerzve e te thote çfrae do ...per veten dhe kombin e tyre
pra ne vend te beni copy paste biografite e njerzve te vdekur ketu e 200 vjet me pare
vini nje foto personale ne forum , ose beni nje video ne youtube ku te lexohet PROLETARI
lerini puthjet kur i drejtoheni njeri tjetrit !
Dashuri shprehet me fjale , ate dashurine universale !!!


Ps : i amshum , kur te dush rezervoje nje cope kohe , qe ta vazhdojme ate qe lame ne mes !

Pershendetje Jackass dhe mirsevjen ne zhvillim e ideve te kesaj nisme qe avash avash po leshon filizat e saj.
Mbeshtetja juaj jep nje shtytje kesaj nisme politike qe Proletari kerkon te veje ne zbatim ne jeten reale.

Dua te jap mendmin tim ne lidhje me ate qe keni reflektuar ju dhe me idete e reja qe hedhin drite mbi nacionalizmin demokratik shqiptar.
Sic e kam shprehur dhe ne disa postime te tjera po ne kete teme, ideja e krijimit te partise eshte nje ide qe lind me deshiren qe ti jepet nje instrument me shume jetes social politike shqiptare.

Termi Nacional rrjedh nga latinishtja (natio) ne italisht (lindje) eshte nje kompleks njerezish qe kane dicka te perbashket sic eshte historia,gjuha,atdheu,etnia,kultura,populli qe identifikohen ne nje levizje social - politike e cila ka si koncept baze Atdheun(nacionin) por i marre ne kuptimin bashkekohor(kontemporan) te dinjitetit kombetar me nje prejardhje historike te lashte dhe etnikisht te paster ne autoktonizimin kombetar duke ruajtur vlerat e identitetit kombetar.
Termi Demokratike rrjedh nga grecishtja δήμος (démos),popull e κράτος (cràtos): pushtet, dhe etimologjikisht do me thene qeveria e popullit.


Pra me pake fjale Nacional Demokratik do te thote qeveria e popullit qe i bashkon nje atdhe,histori,gjuhe,kulture,etni.
Duke u nisur nga ky kenveshtrim dhe duke u zgjeruar ne perfshirjen e plote te ides popull - udheheqje PND synon me vene gurin e pare ne shoqerin moderne te sotme shqiptare mbi vlerat e kombit sepse ne qofte se nuk dime kush jemi sdo te dime se ku do shkojme.

------
Persa i perket idese tende mbi LZHK eshte nje ide shume e qelluar por e shoh me shume ne aspektin e jashte ashtu sic e cituat dhe ju qe do vetefinacoheshim me forcat tona ne transparence te plote te gjithe ne mergimtaret shqiptare ne thirrjen nje popull nje Kombe, te mblidhemi se bashku dhe me ane te Proletarit te krijojme pikeqendren tone duke ofruar dhe krijuar dalengadale dhe projektet e nje PND-je te ardhshme me seli ne Tirane.
Pra urdheroni le te fillojme punen dhe nje gur sot, nje gure neser te ngrejme "kasollen" e pare virtuale te shpirtit patriotik proletare me zemer ne Shqiperi.

Me respekt I-AMESHUAR

Re: Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 23 Maj 2009, 03:50
nga Hyllin
Pytja ime per Hyllin eshte: Si mund te binden shqiptaret qe nje levizje nacionaldemokratike do ndihmoje qe te ruhet nga ndikimet e huaja Shqiperia?

Kjo levizje politike mendoj se duhet te veproje ne 3 nivele:
Niveli 1- Te arrije te krijoje nje program te qarte per ata shqiptare qe duan te ruhen nga shkombetarizimi.
Niveli 2- Te arrije te shquaje ata shqiptare qe genjehen nga propaganda e shfrenuar globaliste e te ushtroje kunderpropaganden
Niveli 3- Te arrije te shquaje e te veproje ashper ndaj gjithe pseudo-kombetaristeve

Niveli 1, eshte sa i lehte aq edhe i veshtire per tu arrire. Eshte i lehte sepse shqiptaret qe duan te ruhen nga shkombetarizimi, jane te dallueshem si kategori dhe do gjendeshin mire ne nje program ku si paresi jane ruajtja e gjuhes, kultures, traditave e gjakut shqiptar; por eshte edhe i veshtire sepse programi duke qene ne fakt edhe vete ideologjia kombetariste, ka nevoje per pune te gjate nga ana e formuluesve, qe te mos jete nje program copy-paste , por qe i pershtatet realitetit shqiptar.

Nieveli 2, ka me teper pune bindese, ndaj nje kategorie gjithnje ne rritje(sipas mendimit tim) , pasi ne jeten e tij te perditshme , njeriu gjendet ne kontakt te vazhdueshem me te huajt, me kulturen e huaj, me mendesine e huaj,me gjuhen e huaj, pra rreziku i asimilimit kulturor eshte i pranishem, sidomos fale mediave dhe per fat te keq, shume intelektualeve shqiptare kulturalisht te asimiluar. Pra ajo kategori qe po asimilohet me ane mediave e kontakteve te vazhdueshme me te huajt, duhet gjetur e si te thuash 'duhen sjelle ne vete'.

Niveli 3, eshte vertete jetik, pasi ka shume te shkombetarizuar, qe per arsye te ndryshme flasin si kombetariste, flasin per nje identitet te ri, per nje kombetarizem te ri, kur ne fakt jane internacionaliste te thekur e ky identiteti i ri e kombetarizmi i ri, nuk jane gje tjeter perpos mungese identiteti e shkombetarizim.
Keta jane kategori e rrezikshme, sepse ne emer te kombit, ja fusin kombit dhe mesa kam vene re nuk jane te pakte.

Ndodhemi ne nje shoqeri qe tashme jeton vec ne te tashmen, e shkuara po harrohet perdite dhe e ardhmja gjithnje e me teper po ngushtohet. Mungon studimi serioz i se shkuares dhe vizioni serioz per te ardhmen. Shoqeria gjithnje e me teper perqendrohet tek e tashmja, keshtu qe po i humbet 'largpamesia'.Pervec kesaj duke qene perhere perballe, fenomeneve masive, po humbet ngadale edhe fenomeni i vecante, po humbet ngadale e vecanta ne favor te se pergjithshmes. Vete Europa politike sic e konceptojne euro-optimistet supozon qe e vecanta(kombi) te zhduket ne favor te se pergjithshmes (populli europian).

Prandaj, mendoj se perballe kesaj shoqerie qe ndryshon perdite,qe pergjithesohet perdite, eshte urgjente qe te kumboje nje ze, qe do te mbroje te vecanten , sidomos kur kjo e vecante eshte 'shqiptare', i takon bashkesise shqiptare.

Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 23 Maj 2009, 10:33
nga Laert
Hyllin!
Nje koment qe rralle takon njeriut ta mesoji.
Per si jane bere njerzit me njeqind maska te behet mos me u marre me asgje te mire. POR ka nje te keqe te madhe kjo pune se ky mal i ndotur qe i sillet njeriut te mire per cdo dite eshte nje nga sukseset me djallezore e ketij grupi qe e servir me planifikim djallezor per te mos u be kurre me mire, por me keq per te notuar ne kenete e keqja dhe per tja shkaterruar shpresen per te sotmen e te ardhmen.

Ke ne nje familje , ku antaret jane ne te gjitha partite kryesore qe kane pushtet, njera me partine socialiste, tjetri me PD, tjetri me PR, PLL, G99, PSD, PDS, LZHK, .....Tmerr se cka ndodhe me disa familje shqiptare. Dhe ku mblidhen ne darke antaret e familjes nxjerrin krejte pazaret e partive dhe jetojne me kete parade partishe.

Me entuziasmove per kerkesat e tua qe nuk di si ti vleresoje. Megjithate nje vemendje e lehte e dallon Hylli te gjithe kategorite qe ke parashtruar njerezish e karakteresh neper site, ku jane me emer dhe anonim.
Ke shqiptare qe hiqen me fjale te medhaja per Shqiperine dhe ne anen tjeter punojne nen llogore nate e dite kundra shqiptarve me rrjetin dhe menyrat e tyre nga me antishqiptare. Kjo dihet, por mos tu gezohet kush rretheve qe kane per ti ndihmuar kunder shqiparve, sepse Atdheun dhe ndjenjat e shqiptarve te mire i ruan nje Zot dhe mbi Zotin nuk ka fuqi ne bote te dali. Kete te mos e harroji asnji antishqiptar.
Shqiperia nuk ka ngjyre te kuqe apo blu apo laramane, Mjere kush bojatise nje nga keto ngjyra. Nje Flamur ka Shqiperia te qendisur nga duart e vashave malsore, te qendisur nga Luftrat shekullore per Liri e pavaresi.
Shqiperia e ka gjakun e Pellasgeve, te Kastriotve, Te Frang Bardhit,......te Nene Terezes,Te At Fishtes, te Konices, te Abdyl Frasherit, Te At Shtjefen Gjecovit, te Sami Frasherit, te Dede Gjo Lulit, te Nora e Kelmendit, Dora D'Istria, te Argjiros se Gjirokastres....Martiret e Veriut gjate periudhes 1944-1991...
Nen frymen dhe shpirtin e te ketyre burrave dhe vashave te kombit ne duhet te ecim per me cuar amanetet me Flamurin Shqiptar ne dore e ne zemer.
Mjere kush ngaterron bindjet politike me Flamurin Shqiptar. Flamuri Shqiptar qendron vetem ne kala, mbi partite, mbi qeverite, mbi gjithshka, nuk ka kompromise me askend edhe nese te afrohen vende pune a rehatira familjare.
Ka shume shqiptare ne boten e jashtme, qe e mbajne ne zemer Flamurin Shqiptar te valevitur perherë derisa zemra te rrahi, por kjo i kushton shume shtrejte prej ketyre shteteve duke ja bere jeten dhe ekonomine shume te veshtire....duke i persekutuar sepse qellimi i tyre eshte asimilimi, denacioanaliteti, pasi kete Flamur te Kastriotve duan ta rrzojne nga zemra prej atyre shqiptarve te shitur per favoreve familjes tyre te afruara nga shteti i huaj.
S'ka gje me fatlume qe ti valevisi ne zemer Flamuri i Atdheut Shqiptar! Sakrificat shkrumbohen para atyre provokimeve .... prej ketyre tradhtarve shqiptare. E zeza vjen vetem prej shqiptarve sesa nga te huajte. Por kurren e kurres nuk mund ta shuajne Flaken e dashurise per Flamurin Kuq e Zi! Jane te deshtuar dhe te njohur armiqte e kombit tone te dashur.
Jam plotesishte dakort Hyllin per pretendimet apo kerkesat e tuaja te qarte e te rrezatuara nga Zemra e Flamurit Shqiptar.
Rrofte Flamuri Shqiptar ne shekuj, qe e solli I Madhi Zot kete fat te madh me kete Flamur kaq te bukur me nje Shqiponje me dy krena me sfond te kuqe!

Re: Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 24 Maj 2009, 11:43
nga Hyllin
Falemnderit Laert!
Pajtohem plotesisht me mendimet e tua dhe per fat te keq edhe me kete qe ke shkruar 'E zeza vjen vetem prej shqiptarve sesa nga te huajte'.

Ky eshte problem shekullor qe duhet zgjidhur njehere e pergjithmone. Percarja ka qene perhere 'vesi yne', biles ndersa fqinjet vepronin te bashkuar, ne vazhdonim te percare, po ashtu edhe sot, ndersa fqinjet veprojne te bashkuar ne vazhdojme me frymen percarese.
Sotit , pervec elementeve te vjeter qe shkaktonin percarje, jane shtuar edhe elemente te tjere, si asimilimi kulturor, humbja e moralit kombetar dhe perpjekjet e nje pjese te elites se Kosoves, per te krijuar nje identitet kosovar, jo thjesht si identitet krahinor shqiptar, i cili eshte legjitim, por si identitet etnik i dallueshem nga identiteti shqiptar.

Nje shoqeri per te arritur kohezionin e saj, homogjenizimin e saj, ka perhere nevoje per moralin publik, dmth te gjithe anetaret e bashkesise ne publik, kane te njejten mendesi mbi c'eshte mire e c'eshte keq. Ashtu si ne shoqerine e ngushte, ka perhere nje kod moral e etik, qe udheheq miqesine, cakton rregullat e detyrimet e secilit, edhe ne nivelin shoqeror me te zgjeruar ate kombetar , ka nje moral qe i ben njerezit te kuptojne c'duhet lavderuar e cfare duhet stigmatizuar.

Ky moral kombetar ka qene edhe morali publik deri dje, te gjithe vleresonin c'ishte mire e c'ishte keq , duke pasur si njesi matese vlerat shqiptare. Mirepo ky moral kombetar eshte goditur rende ne sferen publike, eshte kritikuar jo me qellim permiresimin e ketij morali kombetar, por me qellim zhdukjen e tij. Kete kritike shkaterruese po e praktikojne gjeresisht nderkombetaristet, po shkaterrojne moralin kombetar per imoralitetin nderkombetar. Pse imoraliteti nderkombetar?
Sepse nuk ekziston nje moral nderkombetar, nje moral universal, i cili po te shkaterrohej morali kombetar, do sherbente si moral publik per shqiptaret.
Pra meqe nje moral universal nuk ekziston, atehere keta nderkombetariste me cfare duan ta zevendesojne moralin kombetar ?
Eshte e logjikshme qe keta duan ta zevendesojne me imoralitetin nderkombetar qe i karakterizon.
Pra ne jeten publike, po perballohen perkrahesit e moralit kombetar me perkrahesit e imoralitetit. Keta te dytet nuk kane alternative per moralin publik, keta thjesht duan te shkaterrojne te gjithe kodet etike e morale shqiptare, jane si virusi qe thjesht shkaterron.
Ketyre u mungon vizioni per te ardhmen e shqiptareve, i vetmi vizion qe kane eshte shkaterrimi moral e shpirteror i shqiptareve. Fatkeqesisht kane arritur edhe suksese, mirepo duhet bere e pamundura qe te frenohen keta individe, te demaskohen keta individe, pasi jane gangrene ne trupin shqiptar. Duan ti kthejne shqiptaret ne shqipfoles e per kete po financohen edhe nga Europa, si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove, sidomos ne Kosove.

Mendoj se e vetmja menyre per t'ju kunderpergjigjur ketij krimi kulturor eshte ndergjegjesimi i sa me shume shqiptareve, se keta kriminele po perpiqen dita-dites te shtojne percarjen morale e kulturore, me qellim jo vetem perfitimet e majme ekonomike (prej fondacioneve te ndryshme antishqiptare) , por edhe per te kenaqur ndjesine perverse te shqipfolesit modern, qe nuk ngopet se hedhuri balte mbi shqiptarin e modelet kulturore shqiptare.

Re: Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 31 Maj 2009, 16:55
nga KONTI
Ide e mire !! Ardhja e nji force e re me ide dhe energji te reja.Sipas kalendarit te G99 i bie qe te jesh partia e 100.Sipar KQZ del se je partia e 47 ne vend pas 46 qe eshte Poli I Lirise.Por qe ta formosh kete parti te duhen me se 3000 firma !! Pastaj te duhet te formosh kualicion pasi i vetem nuk ke per t'ia arrit qellimit.Sepse vete emri i partise ( Nacional Demokratik ) i bie qe te maresh te gjithe Flamurtaret dhe militantet e betuar te PD.S'ma do mendia ta lejoje nji gje te tille dora vete Sali ( jo Protopapa ) Berisha.Gjithsesi te uroj shume sukses !!

Krijimi i partise Nacional Demokratike - PND?

PostPostuar: 31 Maj 2009, 18:43
nga Laert
Nje trajtim shume praktik nga ana e juaj Konti.
Dua te shtoj se kapedan Sala do ta sfidoji loja partiake e re gradualishte, pa e kuptuar se si toka ka me e cvendose nen kembe. Keto jane ligjet e zhvillimit shoqerore-politike. Le ti preji shpata sa te doji koha ja grimcon duke ja hedhe turinjve.
Prandaj inicuesit dhe perkrahesit e PND-es duhet te mos i trembe gogoli berisha qe eshte tashme plakur dhe shpejte perfundon ne strofkullen e vet ne Tropoje. Duhet te punojne dite e nate me programe te qarte qe ta afrojne sepse jane rraskapite populli prej fjaleve te partive.
Huazimi dhe kotesia duhet shmangur nga pjesa e programit se ka tema te dites shqiptari qe PND-eja ka mundesi ti pervetesoji ne program.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari