Faqe 1 prej 3

Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene

PostPostuar: 06 Mars 2009, 15:29
nga I-AMESHUAR
Eshte teme qe shumekush e thote me vehte por asnjehere smerr guximin ta nxjerre nga mendja se si do ta drejtonte Shqiperin ai/ajo po te kishte pase mundesin me pas pushtet per ta bere kete.

Ju po te ishit ne vendin e drejtuesit te Shqiperise cfare do te benit per ta nxjerre ate nga situata ne te cilen ka rene?


Pres mendmet tuaja
Me respekt I-AMESHUAR

Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate politike ku ka ren

PostPostuar: 07 Mars 2009, 18:08
nga Laert
Vetem filozofia e dashurise e shpeton Shqiperine nga prapambetja
Separi cdo shqiptar te investoje :
- Dashuri per Atdheun - Dashuri
- Dashuri per njeri - tjetrin
- Me qene te bashkuem
- Me vendose ne plan te pare Atdheu dhe jo politika
- Te shmangim percarjet partiake si elementi me armiqesor i shkatrrimit te bashkimit ndershqiptar.
- Te mesojne femijte gjuhen dhe kulturen shqipe
- Urrejtjet te zhduken nga zemra e cdo shqiptarit
- Te mos luftojne jashte shtetit shqiptari kunde shqiptarit e mjete diversive, me vjedhje, me likujdime fizike me ane te formave te ndryshme duke ja lene shqiptari teknik gazin te rrjedhi neper tuba, apo duke u perplase me vetura, me djegie shtepiet etj.
- Mos te behet shqiptari vegel qorre prej te huajit per deshire te zemres dhe botekuptimit fetar apo partiak.
- Te investojne dhe te derdhin parat e tyre te fituara neper bote vetem ne shqiperi, te familjet e tyre, te biznesi i tyre ne Shqiperi, kalimi i pushimeve ne plazhe e ne ski boret,......
- Te marrin arsimim ne perendim apo edhe ne Shqiperi dhe ta vene ne funksion te zhvillimit universal te Shqiperise.
- ASNJE IDE APO VEPER ORGANIZIMI PER DHUNE NDAJ SHTETIT APO NJE GRUPE NJERZISH APO INDIVIDIT!
- TE KETE RESPEKTE PER CDO VLERE PLURARISTE SHQIPTARE DHE E HUAJ QE NUK DEMTON INTERESAT SHQIPTARE NE TRADITA DHE AKTUALITETE MODERNE!

Re: Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene

PostPostuar: 18 Prill 2009, 19:21
nga I-AMESHUAR
Puna eshte qe konkretisht cilat jane nismativat qe ne te bejme dicka ne vendin tone pervec se me nis para me western union. Besoj se Shqiperia ka nevoje per me shume se kaq...

Re: Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka

PostPostuar: 10 Qershor 2010, 21:04
nga I-AMESHUAR
Agim Shkodra shkroi:Do te me pelqente te merrja nje pergjigje nga IAmeshuari :flm

Pershendetje Agim.
Ne shkrimin tend shoh nje pershkrim te detajuar ne lidhje me temen duke dhene nje pamje asaj qe ne quajme vendlindje,memedhe,atdhe apo demokraci(qeveri e popullit).
Mirepo shoh nje ane jo te prekur ose me mire nuk arrij ta shoh une, ate ne lidhje me rezultatin qe ka nje zanafill.
Po te shohim Shqiperine ne kohen e Pashko Vases pra viteve 1800-1900 kemi nje ngjashmeri me kohen e sotme. Dikush do mendoje cfare jane keto krahasime te pakuptimta pasi ne atehere ishim te pushtuar nga turqit dhe sot kemi shtetin tone.
Kurse une them qe eshte ne thelb te shoqerise se athershme dhe sotshme e njejta molle e kalbur nga brenda. Pasi shqiptaret ne shumice ishin adoptuar sistemit te atyre viteve dhe shikonin vetem thjesht postet e tyre dhe shtimin e pasurise personale - pse sot nuk ndodh e njejta gje?
Nuk dua te zgjatem ne komente por do te citoja thjesht ate qe forca shprehese ne rimen poetike me nje force vargu qe lekund themelin e se keqes:
Pashko Vasa (1880)
O MOJ SHQIPNI

O moj Shqipni, e mjera Shqipni
kush te ka qitë me krye në hi?
Ti ke pas kenë një zonjë e rande
burrat e dheut te thirshin nanë
Ke pasë shumë t'mira e begati
me vajza t'bukra, me djem t'ri
Gja e vend shumë, ara e bashtina
me armë të bardha e pushkë ltina
me burra trima, me gra të dlira
ti ndër gjithe shoqet ke kene ma e mira
Kur krista pushka si me shkrep moti
Zogu i shqiptarit gjithmonë i zoti
ka qënë për luftë e n'luft ka vdekun
e dhunë mbrapa kurr s'i ka mbetun
Kur ka lidh besën burri i Shqipnisë
I ka shti dridhën gjithë Rumelisë
ndër lufta t'rrepta gjithkund ka ra
me faqe t'bardhë gjithmonë asht da
Po sot, Shqipni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem perdhe
Shkon bota sipri, me kambë të shklet
e një fjalë të ambël askush s'ta flet
Si mal me borë, si fushë me lule
ke pas ken veshun, sot je me cule
e s'të kan mbetun as emn, as besë
vet' i ke prishun për faqe t'zezë
Shqiptar',me vllazën jeni tuj u vra
ndër njëqind çeta jeni shpërnda...
Qani ju shpata e ju dyfeqe
shqiptari u zu si zog ndër leqe
Qani ju trima bashkë me ne
Se ra Shqipnia me faqe n'dhe
E s'i ka mbetun as bukë as mish
as zjarm në votër as dritë as pishë
as gjak në faqe as nder ndër shokë
por asht rrëxue e bamun trokë
Para se t'hupet kështu Shqipnia
me pushkë n'dorë le t'desë trimnia
Çoniu shqiptarë prej gjumit çoniu
të gjithë si vllazën n'një besë shtrëngoniu
e mos shikoni kisha e xhamia
feja e shqiptari asht shqiptaria
Qysh prej Tivarit deri n'Prevezë
gjithkund lshon dielli vapë edhe rrezë
asht toka jone, prind na e kan lane
kush mos na e prekë se desim t'tanë


Do e mbylli me vargun e fundit te Pashkos qe na len amanet
Asht toka jone, prind na e kan lane, kush mos na e preke se desim t'tane

Me respekt I-AMESHUAR

Re: Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka

PostPostuar: 13 Qershor 2010, 21:28
nga I-AMESHUAR
Agim Shkodra shkroi:I dashur iI-AMSHUAR ( I-PERJETSHEM)
Nuk e kuptova se çfare do te thuash me :
".....rezultatin qe ka nje zanafille."
" nje molle e kalbur nga brenda."
Tema e ketyre artikujve eshte :Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate politike ku ka rene.
Ne poezine e Vaso Pashe Shkodranit shkruhet:
-Cohu shqiptare prej gjumit çohu !
Dhe ju e mbyllni pergjigjen me dy rrjeshtat e fundit:
.....................se desim tane "
I nderuar I-Amshuar !
-Kush po vdes?
-Kush po sakrifikon?
Po vazhdoje me fjalet e nje djaloshi kosovar,nje vella i joni,Albin Kurti :
"Ne s'jemi fajtor per mungesen e lirise ne te kaluaren,por jemi e do te jemi pergjegjes per vazhdimesine e mungeses se saj ne te ardhmen.Jemi pergjegjes edhe per ata qe ende s'kane lindur.Ne po i sakrifikojme ata,duke mos sakrifikuar vete;ne po i rrezikojme ata neser duke mos rrezikuar vete sot."
Lexoje edhe nje here ate qe une kam shkruar dhe perpiqu ta kuptosh,dhe pastaj me kthe pergjigje per ato qe une kam shkruar,dhe çfare mendon te shtosh ne ato qe une kam propozuar.
Agim Shkodra :flm

Pershendetje Agim
Me "zanafillen e rezultatit" kam dashte me thane ate qe cdo e keqe apo e mire ka nje piknisje dhe kjo qe po ndodh sot ne Shqiperine tone(ose te atyre) nuk fillon sot por mot.
Sepse sipas historise mu mdel qe shqiptari ne paqe vetshkaterrohet(behet armik i vetvehtes) pasi ka nevoje qe te kete gjithmone nje armik qofte ky dhe imagjinar(kujtoj ketu diktaturen e hoxhes).
Kurse me molle te kalbur kujtoj ketu shqiptarin qe hoqi te "zit e ullirirt" edhe i madhi Gjergj Kastrioti qe ta bashkonte pasi shqiptari ve nevojat vetjake perpara se ato te kombit, kane kena atehere dhe keshtu kane met dhe sot.

Persa i perket shkrimit tan une jam dakort me propozimin por sic e thashe dhe ne komentin e masiperm pervec mendimit kemi nevoje edhe per veprimin dhe une si veprim shof --->>> (KLIKO KETU PER TE LEXUAR ME SHUME)PartiA Nacional Demokratike<<<-----.
Duhet qe popullit ti ofrohet nje alternative qe del nga vete bijte e tij dhe jo nga klas politike por nga ajo pjese qe nuk ben pjese ne asnje organizate apo parti te se shkuares por qe do te formoje dicka per ardhmen dhe nga e shkuara na u "fshi"(fale krimineleve sllav) puna e madhe qe ben rilindasit tane patriot dhe kombetarist por ne duhet ta risjellim perseri ate "projekt", se vetem keshtu mund te bejme Shqiperi te bashkuar dhe nje komb te vertet.

Me respekt I-AMESHUAR

Re: Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka

PostPostuar: 29 Qershor 2010, 13:30
nga I-AMESHUAR
Agim Shkodra shkroi:Oh ! Sa e veshtire te te kuptosh,te duash,te ecesh perpara!
Ne çdo hap, gjate rruges se gabuar,behet gjithmon me e veshtire qe te pranosh te kthehesh prapa ne fillimin e gabuar dhe te pranosh qe ke humbur kohe dhe energji.
Ligesia eshte nje fenomen specifikisht njerezor.Eshte regres per te eliminuar ate qe eshte specifikisht njerezore:Arsyen,Dashurine,Lirine.
Kafsha nuk mund te jete e lige,ajo vepron sipas instiktiteve te saja per te mbijetuar.
E liga eshte tentativa per te trasformuar boten njerezore ne bote çnjerezore.
Jemi dele apo ujqer?
Kur sillemi si dele kemi nevoje per lider qe te vendosin per ne dhe te mbajne pergjegjsine per ne.
Por ne qofte se jemi dele perse jeta jone eshte kaq ndryshe nga jeta e deleve? Nje histori e shkruar me gjak:Hitleri,Stalini,Enveri.
Keta njerez nuk ishin vetem;kishin me mijra njerez qe per 'ta torturonin e vrisnin,jo vetem me deshire,por edhe me qejf,athere ?
Njeriu per njeriun ujk? ( Hobbes)
Por jo te gjithe ama.Athere jemi ujqer nen lekure deleje?
Apo nje minorance ujqesh qe jeton perkrah deleve?
Ujqerit duan te vrasin, delet i ndjekin,bile ujqerit dergojne delet per te vrare ,mbytur.Delja bindet,jo pse i pelqen,por sepse do qe te ndjek,eshte militante.Dhe pastaj krijohen lloj historish ,per t'i bindur delet qe te veprojne si ujqerit,me arsye fisnike dhe te duartrokitura.
Kohet po kthehen prapa,njeriu po e kerkon pergjigjen tek regresi.Per Berserks teutonik,(luftetar legjendar norvegjez),njeri normal ishte ai qe ishte i afte te vepronte si nje kafshe e eger,njeri qe sot do te quhej psikotik (i semure).
Liria e zgjedhjes nuk eshte nje dhunti formale abstrakte qe e ke apo nuk e ke.Eshte para se gjithash nje funksion i struktures se karakterit te nje personi.Disa nuk e kane lirine e zgjedhjes se te mires sepse struktura e karakterit te tyre nuk eshte ne gjendje te reagoje ne harmoni me te miren.Njeriu i pavendosur eshte ai qe ka problemin e lirise se zgjedhjes.Ketu nje rol te madh luan vetedija.
Vetedija mbi ate qe eshte e mire apo e keqe.
Po a kemi vetedije ne ? Sepse vetedija eshte ndryshe nga dituria teorike e asaj qe quhet e mire apo e keqe ne sistemet morale.
Vetedije do te thote qe personi ben ate qe meson nga vetja,duke eksperimentuar,duke provuar,duke pare te tjeret dhe ne fund,duke fituar nje bindje dhe jo nje opinion te papergjegjshem.
Kam frike se ne dime te bejme vetem nje gje te shohim te tjeret dhe te bejme si ata?
I ameshuar ! Kete radhe mos m'u pergjigj me poezite e Vaso Pashe Shkodranit,sepse ato ishin te bukura per kohen e tyre,historia i perket se kaluares,dhe sherben vetem per gje ,si mesim per te ardhmen,e cila do te jete ashtu si ne do ta ndertojme.
Pershendetje Agim Shkodra. :flm

Me fal por meqe une shoh kontradikte mendimi ne ate qe shkruan do deshiroja te me shpjegosh me qarte ne qofte se eshte e mundur?
Me respekt I-AMESHUAR

Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene

PostPostuar: 29 Qershor 2010, 20:21
nga Laert
Per Agim Shkodranin!
......Kete radhe mos m'u pergjigj me poezite e Vaso Pashe Shkodranit,sepse ato ishin te bukura per kohen e tyre,historia i perket se kaluares,dhe sherben vetem per gje ,si mesim per te ardhmen,e cila do te jete ashtu si ne do ta ndertojme.
Pershendetje Agim Shkodra. :flm

Me mbeti si merak kjo pjesa e fundit, qe e keni mbyllur shkrimin tuaj.
Nese ndodhe qe te mos pergjigjet me me poezite e Vaso Pashe Shkodranit apo Pashko Vases atehere me cfare tjeter do ti pergjigjet shoku - shokut?

Dua te mos me keqkuptosh se nuk dua te debatoj, d.m.th te kundershtoj mendimin tend, perpose te bisedojme.
Ju e dini se Pashko Vasa eshte perfaqsues i Rilindjes, qe mori si Bibel(rilindasit) te saj Vepren dhe figuren e kryeheroit legjendar Gjergj Kastriot - Skenderbeu sebashku me luftetaret antiosman dhe i dhuroi Shqiperise ne 28 nentor te 1912 Pavaresine - Flamurin e Skenderbeut.

Kam mendimin se kjo epoka sikurse cdo epoke ka rendesine e saj, ndersa epoka e rilindjes se penes dhe pushkes jane vetedija e kombit tone eshte modeli i kultures me te madhe qe i dhuroi popullit tone ne shekuj.
Nese ne do t'i perdorim vetem neper shkolla poemat e Pashko Vases, Cajupit, Frasherit, .....atehere vlera e tyre zbehet. Prandaj dua dhe inkurajoj qe ti perdorim gjithe kete thesar te pacmuar te rilindasve tane qe krijuan nen barbarizmat osman akademine e letrave shqipe.
Jepi I Ameshuar me poema tjera te rilindasve.
Une do kisha nje keshille per cilindo shqiptar qe nese don te kuptoji shqiptarine duhet se zben ne jeten e tij te lexoji, rilexoji Per Skenderbeun dhe Rilindjen Shqiptare qe shkruan me Pende e Pushke faqet me te ndritura te Historise Shqiptare.
:flm per mirekuptim!

Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene

PostPostuar: 04 Korrik 2010, 07:27
nga Laert
:yes: kokërrmeli!

Mirese erdhe prape!
Ne plazhe me duket se nuk ke shku, prandej ke gjete porten tone te hapun edhe ne stinen e llapacitjes neper plazhe,haaaaaa!
Mos ma merr per reklame, por du me ti thene dy fjale miresije se i meriton!

Mu be qejfi qe trokite prape ketu dhe miqte nuk te harrojne per tre arsye;
- Per humorin e holle
- Per mprehtesine tande ne temat me filozofike
- Ke nje njohje te shoqerise se perendimit ne menyre te perkryem

Laert,

Na kujto ka'i'her edhe ne. Sikur ke harru me na vendos shkrime t'Fritzit.

- Persa i takon shkrimeve te Fritzit, nuk di te kuptoj sakte sepse une sistematikisht i vendosi aty sepse esht nje shkrimtar realist i realitetit shqiptar per periudhen 1944 e deri me sot.
Aty nuk mungojne shkrime te fresketa dhe te bolleshme.
Kam deshire te japesh nonje mendim per te.

Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene

PostPostuar: 04 Korrik 2010, 07:28
nga Laert
Agim!

Persa i perket perkufizimeve teorike mbi vetedijen, mbi mendimin, mbi filozofine jane nga me te ndryshme, per shkakun e vetem sepse formulohen sipas shkollave filozofike, bindjeve, njohurive, formimit shoqeror.
Prandaj ne mesuam sipas kohes qe ishte, por duhen kujdes i madh per te formuar brezat shqiptar me kulture te sakte filozofike e pa mbarsur nga bindjet e ndryshme. Termat filozofike te jene shkencore dhe jo nga shkencetare satan, mazon, cifute,.....
:flm

Re: Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka

PostPostuar: 06 Korrik 2010, 10:28
nga I-AMESHUAR
Agim Shkodra shkroi:A e dini qe pjesa me e madhe e shkencetarve dhe filozofeve ne bote jane çifut?
Si mund te flasesh per nje argument pa mare ne konsiderate konkluzionet teorike,filozofike ,shkencore te pjeses me te zhvilluar te njerezimit- HEBRENJTE.
Me duket e çuditshme,por a nuk e dini Albert Anjshtajni dhe Karl Marksi jane çifut,hebrenj?
Une permenda vetem dy ,por ata jane shume .
Nuk e dini qe hebrenjte jane populli i zgjedhur i Zotit ,i parelinduri i tij?
Nuk e dini qe kush flet keq kunder hebrenjve eshte duke folur keq kunder popullit te zotit?
Laert ! Per te miren tende,hiq dore nga fobia kunder hebrenjve.Pa hebrenjte ,niveli i te gjitha fushave te jetes,do te ishte shume shkalle me posht.
Anti hebrenj jane nazistet,hamaset,talebanet,kamikazet dhe te gjithe ata qe perdorin dhunen dhe jo arsyen.Nuk mendoj qe ju te jeni nje i till? !?. :dush

Me fal se po dal nga tema por smund te rri rehat kur akoma dhe sot fabula e popullit te zgjedhur te Zotit vazhdon te mbijetoje.
Kush e shkruajti Biblen? - Hebrejte dhe normalisht do venin ne qender popullin e tyre
Ku lindi Jezusi? - Tek hebrejte por nuk tha asnjehere qe ishte populli i zgjedhur i Zotit por qe njeriu eshte shembelltyra e krijuesit dhe si i tille eshte i barabarte pa dallim rrace,ngjyre, perkatesie apo populli.
Hebrejte kane qeverisur gjithmone keq popullin pasi djalli i ka gllaberuar duke i dhene force qe te "sfidojne" kundershtarin e tij Zotin dhe keto i thote vetem feja por edhe ne jeten reale ne menyre shkencore mund te konfermohen teza te tille ne forma te ndryshme.

Kush jane hebrejte qe sduhen kritikuar???
Kujtoj ketu qe ishin ata qe e tradhetuan Krishtin tek romaket, kujtoje ketu sinagogat qe ishin kthyer ne pazare ku shitej dhe blihej cdo gje etj...
Hebrejte krijuan protestantizmin(PROTESTE NDAJ KUJT???) pikerisht per ti kundervene bashkimit katolik ne Vatikan i cili i perballon hebrejve qe prej dhjetrave shekujsh pikerisht pasi ardhja e gjithe profeteve ne kete popull na jep nje tregues qe ky popull eshte i perfshire nga pushteti i djallit dhe duhet se zben qe Zoti ti rrije me afer ketij populli pasi mund te beje dhe ka bere shume deme ne popujt e tjere.
Ata ne historine e njeriut kane derdhur shume gjake te pafajshem duke instrumentalizuar dhe vete krijuesin.
Ne kullat e Nju Jorkut ne diten e tragjedise mungonin vetem 650 hebrejte e punesuar aty???!!! Nuk duket nje koincidence e pashpjegueshme qe te gjithe kishin aresye qe pikerisht ate dite te mungonin ne pune????
Po te duash te sjelle nje bibloteke te tere qe flet per keto fakte te tilla.
Ne qofte se flet per naziste,talebane, apo dhe islame duhet patur kujdes sepse aresyet qe ben keto rryma apo fe ti kundervihen hebrejve me shekuj kane nje motiv te forte qe censura hebree nuk ka arritur ti censuroje.
Une jam kundra cdo holokausti dhe dhune ndaj njeriut dhe aspsolutisht nuk mendoj qe ato qe jane bere kunder ketij populli jane te drejta perpos vetem krime ndaj njeriut por duhet te kem kujdes qe te shohim mire delen e bardhe nga delja e zeze qe maskohet duke bashkpunuar me ujkun.
Kush ka thene qe po ti mos ishte ajshtajni bota sdo ecte perpara???
Ardhja e Marksit ca i solli njeriut??? 12milion te vrare fale filozofise se tij qe u perdor me mjeshtri nga krimineli Stalin ku me pak fjale beri me shume viktima se vete nazizmi.
Shkallet percaktohen ne baze nje metri qe ne zgjedhim dhe fakti qe ju Agim keni zgjedhur ta masni me metrin hebrej nuk do te thote qe metrat e tjere jane kundra hebrejve por thjesht demokracia e te zgjedhurit ne liri te plote ate ne deshirojme te ndjekim.
Dhe nje gje tjeter ju lutem mos shkoni ne ekstremizem fondamentalist sepse sbeni gje tjeter se vec nderroni doren e krimit por krimi vazhdon me shume keshtu. Ne duam paqe dhe drejtesi ku fytyra e secilit nga ne te dilet ashtu sic eshte jo ashtu sic duan qe te na tregojne. Duhet te pergatitemi per diten e gjykimit qe se shpejti do vije dhe e verteta do dale ne driten qe krijuesi na fali.
Me respekt I-AMESHUAR

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari