Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 28 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Si ta nxjerrim Shqiperine nga kjo situate poltike ku ka rene
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agim!

Menyren se si ke zgjedhe per te lakuar mua esht dicka shume tendencioz.
E prisnja keto shprehje tuaja sepse te kam atakuar ty ne shkrimin e mesiperme per(Per Agim Shkodranin!
......Kete radhe mos m'u pergjigj me poezite e Vaso Pashe Shkodranit,sepse ato ishin te bukura per kohen e tyre,historia i perket se kaluares,dhe sherben vetem per gje ,si mesim per te ardhmen,e cila do te jete ashtu si ne do ta ndertojme.
Pershendetje Agim Shkodra. :flm

Me mbeti si merak kjo pjesa e fundit, qe e keni mbyllur shkrimin tuaj.
Nese ndodhe qe te mos pergjigjet me me poezite e Vaso Pashe Shkodranit apo Pashko Vases atehere me cfare tjeter do ti pergjigjet shoku - shokut?

Dua te mos me keqkuptosh se nuk dua te debatoj, d.m.th te kundershtoj mendimin tend, perpose te bisedojme.
Ju e dini se Pashko Vasa eshte perfaqsues i Rilindjes, qe mori si Bibel(rilindasit) te saj Vepren dhe figuren e kryeheroit legjendar Gjergj Kastriot - Skenderbeu sebashku me luftetaret antiosman dhe i dhuroi Shqiperise ne 28 nentor te 1912 Pavaresine - Flamurin e Skenderbeut.
) ......
Puna jote esht, menyra jote esht. Mbaje se te pelqen, por une vazhdoj timen dhe nuk e trubulloj ujin vetes per cka ti shkrueve.
Une e pata fjalen per K.Marksin qe i beri gjemen gati gjysmes te botes, ku u braktise teoria e tij prej vendit te bolshevikeve ku u aplikua ne Rusi.
Demet i din edhe ti, pasi filozofon si kristian ortodoks apo protestan.
Gati me pak se 1/10 e cifutve u ekzekutauan, torturuan, u dogjen, humben ne numrin total ne vendet ish komuniste dhe vazhdon ne shekullin e XX-te.

Jane dokumenta qe deshmojne per krimet e cifutve qe morren pushtetin ne ish BS me Stalinin ne krye dhe ushtruan gjenocid, ku bota i ritransmeton shpesh kete aspekte ne Rusine e cifuteve.
Marksi si cifut me filozofine e tij deshtuese, qe mbolli gjenocid dhe la nje inventar te pergjakur mbi 100 milion njerez te vrare, torturuar,,..
E nuk te kuptoj Agimse si ky cifut ishte me i dituri i botes me kete filozofi satane, qe bota e braktisi. A mencuri te Marksit quan ti qe me filozofine e tij shkaktoi dhe akoma vazhdon gjenocide, drama te pergjakeshme ne Shqiperi, Ish BS, ne ....??????????????
Ajshtani pati suksese, por nuk do te thote qe leva e Arkimedit nuk do te levizte boten pa teorine e tij te relativitetit. Bota ka nxjerre shume dhe vazhdon te nxjerre dijetare edhe me te medhenje se ky.
Une e km fjalen per ndonje mazon, per Marksin e mos i ben corbe se nuk te kthej me pergjigje.
Me ty nuk merrem me sepse te kam pa qekur je fute ketu qe esht kohe e humbur me ty.....

Prandaj me duhet te shpreh respekt per fjalen tende dhe e di se me shkon krejt kot me ty, por qe ti i kupton shume mire qe une nuk kam tendenca me ciftuet, kam respekt dhe perulem para monumentit te 6 milion cifuteve te vrare, djege, torturuar nga naziste gjermane, por historia nuk mund te censurohet per cifutet, as per terroristet islamiket, as per terroristet komuniste qe po bejne gjemen neper bote.
Une e di se nuk te qan zemra per cifutet,..
Jam i sigurt se jane nje pjese e njerezve qe futen neper site dhe gjuajne mendimet e verteta dhe ne anen tjeter sjellin teorira te cudicme, qe nuk kane asnje vlere perpose llafollogjira.....me synime te caktuara.
Historia nuk mund t'i mbyllet porta sepse komunizmi me sistemin e vet e mbylli, prandaj ne shqiptaret na duhet te cfletojme nga realiteti dhe ty nuk te pelqen kjo faqe duke te akuzuar, me synim denigrimi publik te personit tim, me kujtove komunizmin qe te perndiqte nje popull qe kerkonte kirine e fjales, faqet reale te historise.
Tashti cohesh ti me synime te caktuara e teper te fshehta me perndjek duke me akuzuar si anticifut etjera, qe une te behem tabel qitje nga dikush dhe me humbe te drejten e paraqitjes se te vertetes para miqve te mi dashamires.
Kujdes me lirine dhe me definicionet e tua se nuk zene vend te une dhe as para publikut.
Une jam rrite me cifuta dhe kam kaluar shume mire dhe kam lidhje me ta ne Izrael dhe te verteten e diskutoj me ta dhe nuk gjej keto fjale sikurse ti.
Nuk e di se e don Izraelin ti ma shume se vete izraelitet apo se ku e ke qellimin???!!
Me respekt Laerti!
Mbetemi miqe!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Agim Shkodra shkroi:I-Ameshuar shkruan :Kush jane hebrenjte qe s'duhen kritikuar ? e bla..bla. bla.
Ne pergjigjen e tij jane te gjitha potencialet e nje ekstremisti,fondamentalisti musliman.
Shqiperia u be muslimane( nje pjese e madhe) pas pushtimit nga Turqia.
Me 1914,disa fshatare dolen me revolta kunder qeverise se asaj kohe me parullen :"Duam Baben","Ne jemi turq".Dhe dihet mire se kush ishte prapa tyre.
Dhe I-Ameshuari e kupton mire se kush eshte prapa pergjigjeve te tilla.
Mithat Frasheri shkruan per ate periudhe:
"Barka e Shqiperise kishte mbetur pa komande,pa timon,pa rema,e lekundur ne nje det te shfryre,e rrahur prej tallazeve te pasionit.Ne keto kondita çdo organizim,çdo politike, ishte e pamundur.Populli,rene ne mizerje dhe anarki,po priste ngjarjet ne menyre pasive,pa zhvilluar dot asnje vullnet"
Ketu te çojne ide dhe mendime te njerezve qe ne radhe te pare shikojne interesa te "religineve dhe feve te shkretetirave" ,siç i quan Kastriot Myftaraj.
Lexojini me vemendje dhe para se te pergjigjeni beni nje dush te mire me uje te ftohte :qe te rizgjoheni,qe te ringjalleni,sepse vendi ka nevoje per te gjithe.
Ne qofte se ne s'jemi pergjegjes per Shqiperine,kush eshte?
Pershendetje Agim Shkodra :dush

Hahahaha zotri ku mbeti demokracia juaj dhe zotnilleku sepse dukesh se ke humbur qetesine makiaveliste qe kishe ne shkrimet e para :( . Une mund te them shume bla bla qe sdo te te pelqejne pasi e verteta eshte dicka qe sben per te gjithe dhe te jap te drejte por me beri me shume me qesh fakti qe me quan ekstremist,fondamentalist musliman :) pa dhene asnje pergjigje atyre te vertetave qe thashe me lart. Eshte hera e pare qe me quajne musliman edhe pse jam i krishtere katolik nga ata qe lane trojet vetem e vetem per te mbrojtur fene qe Iliret perqafuan. Megjithate ne qofte se duhet te jem patriot dhe te kem si fe Shqiptarine qofte dhe si musliman,budiste,ortodoks apo cdo fe qe nuk proteston askend por ka nje identitet. Duket qe ske kuptuar asgje nga ato qe kam thene pasi origjinaliteti juaj eshte i lidhur ngushte me pervetesimin e te huajit jo shqiptare dhe te mendimit jo shqiptar.
E di si i pergjigjej Bushi gazetarve kur ata i kerkonin llogari mbi masakrat qe beheshin ne Irak nga ushtria amerikane - "ju jeni te shitur tek fondamentalizmi islamik qe perben rrezikun kryesor per lirine e SHBA-ve" te njeten pergjigje mora dhe nga juve zotri dhe kjo tregon qe konvertimi yt ne nje sekt fetar sic ato qe dolen pas luterit eshte thjesht protestues jo i vertet pasi une preferoj nje musliman,krishtere te vertete sesa nje protestant,evangjelist,bahajane,jehovan ecc thjesht sepse une si shqiptar ndihem krenar qe nga paganizmi trojet shqiptare perqafuan pa dhune dhe pa asnje obligim shpirteror,ushtarak apo detyrime te tjera apostullin Shen.Pal qe erdhi ne "te largeten Iliri"-testamenti i Jezusit bere Shen.Palit(lexo me shume ne bibel) thjesht per te sjelle lajmin qe kemi nje hyj qe u flijua per ne dhe gjithe zotat pagane perfshihen ne nje zot te vetem. Pra kalimi nga besim shume zotesh ne nje te vetem u be pa gjak,pa protest,pa bomba,pa aviona apo pa bomba nukleare.
Shqiperia ka nevoje per kedo thoni ju??? Pergjigja eshte JOOO. Shqiperia ka nevoje vetem per shqiptar qe nuk e filozofojne truallin e tyre me teori jo shqiptare pasi kane shume fakte,prova dhe testamente nga eterit se kush eshte trualli yne,kombi,besimi yne ajo dhe ajo e famshmja SHQIPTARIA.
Per kete ka nevoje sot Shqiptari i dashur Agim.

Megjithate ne jemi bashkebisedues dhe jetojme ne demokraci.
Respekti per ju Agim
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
.................Ti shkruan :Anjshtajni pati sukses.......dhe budallalleqe te tjera............
Do te deshiroja te dija se çfare arsimi ke?..............


Agim!

Falemninderit per pergjigjen!

Per te mos e komplikuar shqyrtimin e lendes me duhet te relatoj vetem dy rrjeshtat e mesiperme te tua qe duken se jane nder xhevahiret e tua.
Nuk po merren ne repertorin, zhargonin tend teper poshterues qe i ben diskutantit se duhet kohe shume dhe portreti i juej nuk del i mire.

Kjo gjuhe e juaj nuk esht miqesore dhe aspak e nivelit debatues.
Pra ti me vetedijen tende ke zberthyer karakterin tend gjaknxjehte, brutal ........dhe si te tille nuk te nderon ty.
Te mungon fryma e konstruktivitetit, te mungon rregullat e nje debati te barabarte, te mungon respekti me personin qe debaton, madje edhe nuk e njeh personin.
Shkollat dhe budallalleqet nuk ke te drejte t'ja tregosh kerkujt ne asnje lloj provokimi qe te vjen nese ke sadopak vlere morale, nese te ke marre pak edukate nga cilido qe jeta te ka afrua.
Duke pa ne siperfaqe dhe ne thelbe gjithe subjektin e parades ekspozuese tende me ben me keqardhje qe te mos humbi kohe me ty sepse do te ishte per mua nje produkt skarco.
Ne raporte te zhdrejta debati me ty, ku une me miresjellje te ofroj rregull ne debat dhe ti ofron arrogance, fyerje me epitete te shumta qe po ti mbledhesh ne nje shumatore gjeometrike me del nje rezultante zero, teper negative per ty.
Me kete sjellje arrogante, despotike nuk e deshiron debatin e lire me mua, keshtuqe Agim gjej te tjere per te tilla teknike komunikimi.
Une nuk dua te demostroj me asnje sjellje sikurse e juaja sepse nuk eshte pjese ime ne edukate, ne formimin tim.
Raporte te tilla qe intereferojne destruktivitet jane perpjekje te kota per njeriun normal.
Nuk dua te rekomandooj se si te sillesh me njerez, se si te permiresosh strategjine e debatit, se si te zgjedhesh fjalorin me njerzit etj.. sepse nuk te njohe, por vazhdo me te tjere!

Faleminderit per fyerjet qe mi demostrove boterishte pa te pase asnje borxhe!
Vetem vazhdo se mire e ke nise, por jo me mua se ke gabuar adrese! :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Agim Shkodra shkroi:Kush eshte arsyeja qe si ti ashtu dhe I-Ameshuari jeni kaq te revoltuar per pergjigjet e mija :duke me vene dhe epitete
te te gjitha llojeve.
Ti me ke shkruajtur qe Miku mikut duhet t'ja thote te verteten.
Shpjegoni publikut: Perse gjithe keto sulme kunder çifuteve
duke mbledhur artikuj ne site antisemite ,etjr.
Ju thoni qe ne duhet te jemi te drejte per te verteten : e verteta ka dy ane perse shikoni vetem nje krahe?
Laert para se te pergjigjesh lexo dhe pergjigjen qe i kam dhene te I-Ameshuarit.
:flm

O zotri se kuptoj pse kemi arrite ne keto perfundime. Se kuptoj pse i quan sulme apo sikur dikush po kerkon te revoltohet. Lexo pak se si jeni drejtuar karshi mejet dhe do gjeni pergjigjen e pytjes qe ke ba. Ne ketu jemi ne virtual dhe asnjeri nga ne nuk njeh tjetrin ne realitet qe do te thote qe do kete shkembime te tilla per vete faktin se tema te tilla hapen per ket qellim qe te gjithe te diskutojme ashtu si na e pret mendja pra dikush me bute dikush me ashper e rendesishme eshte qe mos ti marrim si sulme apo ku di une se cfare sepse jemi te gjithe te rritur dhe duhet ti kuptojme keto gjera. Cdo njeri eshte i lire te shpreh mendimet e tjetrit por me nje rregull te vetem qe te respektoje lirine e tjetrit dhe mos te etikoje me terma paragjykuese siperfaqsore. Pra asnjeri nuk po sulmon asnjeri. I bej thirrje dhe Laertit qe mos ti marr si sulme apo fyerje publike sepse mendoj se ne mund te fyehemi nga njeri qe e njohim prej vitesh dhe e duam shume jo nga nje virtualitet ku "fshihemi" pas pseudonimeve. Pra bej thirrje qe askush mos te mbetet i fyer apo i ofenduar sepse nuk kan kete qellim as temat qe jane hapur dhe as ky sit. Eshte normale qe dialektikat mund te ashpersohen gjate nje debati por sbesoj se kemi kaluar normen e respektit per bashkebiseduesin.

Agim ne qofte se deshiron te hapim nje teme mbi hebrejt hape dhe ta diskutojmne atje duke mbrojtur secili prej nesh botkuptimet e veta ne demokraci te plote.
Pra mos te kthejme ket teme qe ka lidhje vetem dhe ekskluzivisht me kombin shqiptar ne nje debat pa fund mbi te huajte kushdo qofshin ata.

Shpresoj ne mirkuptimin e te gjithe pjesmarresve ne debate te tilla. Edhe njehere falenderoj respektin qe i ben ketij siti duke e frekuentuar.
Me respekt I-AMESHUAR
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agim!

Nje mikrofakte per Karl Marksin e madh ndaj Shqiperise.
A mundesh ta vesh ne dyshim me ane diskutimit apo ta hedhesh poshte citatin e te madhit Marks???
Je perballe nje faktit, qe ti duhesh te mos anashkalosh sikurse e ke zanat, kur kapesh ne befasi.
Me e dite Fritz Radovani se ti vdes, shbraze nje mal me citate te sataneve filozofe per Marksin do te cilesonte me epitete te vecanta,...... qe per edukate nuk dua t'i shprehi sikurse e bere ti me lehtesi te madhe kundrejt meje.
Une nuk dua aspak te debatoj me ty per Marksin se e di se je i shkolles se marksizmit. Vetem perjigju: Pse bota ish komuniste e shporri nga filozofia e shoqerise me urrejtje, ku i dogji dhe Bashkimi Europian ka nxjerre nje Rezolute ku denon ''Gjenocidin komuniste'' qe u bene nen frymezimin bollshevik te teorise se Diktatures se proletariatit dhe Luftes se Kllasave.
Nuk e di se a e ke lexuar ''kapitalin'', se me ndigjuar e ke sic shifet??? Ti sic dukesh nuk e njeh marksizmin dhe thelbin e Kapitalit as qe e din.
Prandaj nuk do merrem me ty o Agim!
Lexoje dhe deshmo para shqiptareve se je me Shqiperine apo me K.Marksin sepse je ti i pari qe te kam ndegjuar se e hyjnizon Marksin, ku nuk jam i sigurte per te keq apo per ''te mire''!!!
Nuk jam kundra dashurise tende per Marksin se eshte e drejta e juaj eskluzive, por na thuaj se Marksi veproi mire per Citatin...kundra races shqiptare, kunder te vertetes shqiptare,.......!!!!!!!!!!
Nese nuk te mjafton kjo, te servirim te tjera derisa te thuash ti ''Mjaft''


Në një artikull të z. Marash Mali në Florida USA, “Shqipnia Etnike nga e vërteta në andërr”, kam lexue një citat të Karl Marksit, i cili me 1878, i shkruen Kongresit Berlinit, si vijon:
"Arnautet (Shqiptarë) janë pjesërisht të krishtërë të ritit orthodoks-grek dhe, pjesërisht muslimanë, ku duke gjykuar përsa i njohim janë pak të përgatitur për t'u qytetruar. Prirja e tyne grabitqare duhet t’a detyrojë çdo qeveri fqinjë ti mbajë ata nën trysni të rrebtë ushtarake, përderisa përparimi industrial në vendët fqinjë të mos u sigurojë punë atyre, si p.sh. dru-prerës dhe ujë-bartës.” Nuk mund të mohohet fakti se gadishullin e quajti "Turki Europjane". “Është pasuri natyrore e trashiguar nga stërgjyshrit e rracës sllave të jugut. Rivalë të sllavëve janë vetem barbarët arnaut dhe turqit, të cilët prej kohësh quheshin dendur si kundërshtarë më të egër të qytetrimit e përparimit, përkundrazi sllavët janë të vetmit bartës të qytetrimit”.

Tham të vërtetën se deri sot nuk kam lexue citat për Shqipninë dhe Shqiptarët ma antinjerzor dhe barbar, ashtu siç ka kenë edhe teoria e tij regresive në Shek. XX, e rrjedhun nga “Kapitali” e, kjo, jo vetëm për Shqipninë, por pikërisht, për vetë sllavët, “bartës të qytetnimit” simbas Marksit, të cilët, teoria e tij nga kjo botë e qytetnueme evropjane mujti me i ba kopshti zoologjik i komunizmit në Evropë, Azi e deri në Meksikë e Kubë ku ka bijtë kjo farë e keqe.
Shumë çudi: Marksi nuk dinte se kufini shqiptar i vëndosun padrejtësisht në Jug me Greqinë, nuk bije në Vermosh as në Hot apo në Grudë dhe, se, Popullsia Shqiptare në ato krahina nuk asht e ritit Orthodoks – grek, por asht tash dy mijë vjet Katolike...Shqiptare!
“Shoku” Marks paska dashtë me pa Popullin Shqiptar tue trokitë në dyert e Serbisë dhe, tue vrritë “A keni dru me pre?...”. Na edhe e kemi pasë mbajtë për të mendshëm këte “zotni”!
Sigurisht, nga ky citat asht nisë edhe Enver Hoxha, që mendoi si me veprue me të gjithë ata që ishin intelektual e dijetarë dhe me i këthye në drue – prerës dhe në ujë – bartës, tue punue gjithë jetën në kanalet ujitëse dhe në tharjet e kënetave të mbarë vendit nga Taravica deri në Sarandë apo minjera. Pikërisht këtij citati i përket edhe thanja filozofike e Prof. Kolë Alimhillit: “Në sistemin komunist, profesorët e vërtetë përfundojnë në burg, kur dalin nga burgu, po dolën, shkojnë hamaj e fshesaxhijë, ndërsa hamajt e fshesaxhijtë e vërtetë drejtojnë shtetin!...”.
Na kemi kujtue se kështu vepronte Enver Hoxha, po në fakt ky paska kenë parim i vjetër i Marksit, që u vue në jetë nga Ruzvelti me Stalinin tue i sherbye ksaj çeshtje Enver Hoxha, që nga viti 1941 bashkë me të gjithë komunistët bolshevikë të Ballkanit, të Rusisë e ma vonë të Kinës, që tue lanë shtetin në dorë të hamajve dhe të paditunve mendonin me sjellë “qytetnimin” tek na!

F.Radovani - korrik 2010

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ja se kush ishte Karl Marksi!
Karl Marksi na dhuroi Draperin dhe Cekanin
SIMBOLI LIRISE TE QINDRA MILIONEVE QYTETARE NE MBARE BOTEN KOMUNISTE


Imazh
KARL MARKSI ME FILOZOFINE E TIJ I DHUROI BOTËS - LISTËN ME TE PERGJAKUR TE HISTORISE SE PERGJAKJES NJEREZORE
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agim!
Njihu me marksistin e Brigades Kuqe'' te Partise Socialiste Shqiperise
Imazh

Zbulohet eksploziv me logon e PS
Lezhe- Zbulohet ne Lezhe arsenal me eksploziv, bomba dhe arme qe mbanin persiper logon e PS-se. Policia arreston 40-vjecarin Arben Simoni, i cili ka qene i arrestuar edhe me 31 maj te ketij viti ne Tirane, pasi sulmoi dhunshem nje shofer ne bulevard gjate protestes se Partise Socialiste qe behej ne mbeshtetje te grevisteve. Simoni ka qene pjese e grupit te simpatizanteve te PS-se, ndersa u procedua per “rrahje” dhe “kanosje”. Burime zyrtare te policise se Lezhes konfirmuan se finalizuan rreth ores 20:00 te mbremjes se djeshme operacionin e koduar “Arsenali”. Zbulimi eshte bere fale informacioneve te marra ne rruge operative, se ne banesen e 40-vjecarit ishin te fshehura armatim dhe municion. Arsenali ka qene i fshehur ne nje grope te thelle te hapur ne oborrin e shtepise ne lagjen “Sheher” te qytetit. Gjate aksionit Simoni nuk ka bere asnje rezistence, ndersa policia shoqeroi te gjithe familjaret. Per gjetjen e armeve jane perdorur edhe teknika bashkekohore dhe pajisje moderne prej agjenteve dhe eksperteve. Ne perfundim te aksionit u sekuestruan 68 granata ofensive dhe defensive, 86 kallepe tritoli, me peshe 35 kg, 200 metra linear fitil zjarrpercjelles, nje automatik model 56, nje mitraloz i rende dhe nje pushke 20-she qe mbaheshin pa leje. Gjithashtu jane bllokuar tre krehra me fisheke model 56, nje shirit mitralozi me 100 fisheke dhe nje arke me 1250 fisheke. Gjate marrjes ne pyetje i dyshuari Arben Simoni ka thene se nuk kishte dijeni per arsenalin e armatimit dhe eksplozivit. Policia tha se 40-vjecari eshte person me precedente penal. Mesohet se gjate keqyrjes qe kane bere ekspertet mbi arsenalin e sekuestruar jane vene re mbishkrime me germa kapitale, ku dallohej logoja “PS”. Nje pjese e armatimeve kane qene te cmontuara dhe te fshehura mire. Zyrtare te policise nuk pranuan te prononcoheshin per kete fakt, duke sqaruar se po kryhen hetime per origjinen, destinacionin apo qellimin e perdorimit te armeve. Nuk perjashtohet ndonje trafik i mundshem dhe venia e tyre ne perdorim per qellime kriminale. Gjithsesi dosja i ka kaluar prokurorise per “mbajtje pa leje te armatimeve, municioneve dhe lendeve plasese”. Precedenti me 31-maj ne Tirane Ne mitingun e PS-se, Simoni rrahu nje shofer ne bulevard Policia e Tiranes arrestoi mbremjen e 31 majit 40-vjecarin Arben Simoni pas denoncimit te nje drejtuesi makine, i cili e akuzonte per dhunim fizik dhe kanosje. Ngjarja ndodhi ne Bulevardin “Zogu i Pare”, ne afersi te Stacionit te Trenit ne Tirane. Sipas hetimeve te kryera nga policia e kryeqytetit, Simoni eshte konfliktuar me Perparim V., 41 vjec, banues ne Tirane. “Ky konfrontim ka ndodhur ne momentin, kur Arben Simoni, se bashku me nje grup personash perkrahes te subjektit politik Partia Socialiste, po pergatiteshin per t’u nisur gjate bulevardit “Deshmoret e Kombit”, njoftoi policia e kryeqytetit pas ngjarjes. Gjate ketyre momenteve, Perparim V., ka qene duke qarkulluar me automjetin e tij tip “Benz”, ku eshte goditur papritur me grushte e sende te forta nga Simoni, duke e plagosur lehte ate. Ndalimi i 40-vjecarit u krye nga Komisariati Nr. 3 dhe me pas dosja i kaloi prokurorise. Pas procedimit Simoni eshte lene per hetim ne gjendje te lire. I arrestuar: Arben Simoni, 40-vjec, Lezhe Sekuestruar: 68 granata ofensive dhe defensive 86 kallepe tritoli, me peshe 35 kg 200 metra linear fitil zjarrpercjelles 1 automatik model 56 1 mitraloz i rende 1 pushke 20-she 3 krehra me fisheke model 56 1 shirit mitralozi me 100 fisheke 1 arke me 1250 fishekeSi pasurohen maksistja e Partise Socialiste sh. ermelinda Meksi
Bashkëshorti i deputetes Meksi blen shtëpi 158 mijë euro
» 07/07/2010


gaz. panorama
Deputetja e PS-së, Ermelinda Meksi ka deklaruar pranë Inspektoratit të Deklarimit të Pasurive si të ardhurat e saj pagën si deputete dhe mësimdhënien në disa universitete. Ndërkohë që bashkëshorti i saj, Vladimir Meksi ka blerë gjatë vitit të kaluar një apartament me vlerë 158 mijë euro. Ai ka deklaruar se i janë shtuar 20 mijë euro në Bankën San Paolo, si pasojë e konvertimit të lekëve, të cilat i kishte tërhequr më parë në Bankën Pro Credit. Familja Meksi ka paguar edhe 15 mijë euro si shpenzime për apartamentin e papërfunduar ende në Sarandë, teksa bashkëshorti i saj ka të ardhura 1 mijë euro dhe 1 mijë USD nga interesat bankare, si dhe 9 mijë euro nga qiratë.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Ktheni pergjigje kush deshiron!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agim!
I.
Une nuk merrem me ekonomine, por njeriu duhet te tregoje interesim sepse esht nje domosdoshmeri ku matet veprimtaria teresore e ekonomise se nje shoqerie.
Por shifrat ekonomike nga lapsi i nje politikanit opozitar per mua nuk jane te besueshem sepse sipas ligjit deputetet per cdo shpifje, genjeshter ndaj subjekteve, liderve nuk mbajne asnje pergjegjesi ligjore.
Une besoj vleresimet e larta te institucioneve nderkombetare per financat e qeverise aktuale.

II.
Propozimet duhet dalin nga parashtruesi i temes sikurse jeni ju dhe mandej te interesuarit mund te shtojne ose te pakesojne, apo te .........
Mendoj qe te flitet me kembe ne toke dhe jo te serviren nje toge akuzash ndaj qeverise dhe te kerkojme mepas mendime.
Te mos jeshe vetem sodites, kritikues, qortues, por edhe konsrtuktues per te ndihmuar politiken e Shqiperise, pasi nuk eshte vetem e qeverise, por edhe te partise ku ju i perkitni.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Agim!

Do te sugjeroja qe ju te mos merreni me keshilla dhe me fyerje ndaj askujt se nder te tjera nuk te ndihmon si person nese do te ruash sadopak imazhin tend...
Po te nxjerre ne rruge;
Ti paraqite disa te dhena ekonomike per Shqiperine nga penda e ish ministrit Malaj dhe une te sugjerova dicka qe ti mundesh te rilexosh mesiper ate cka shkruejta.
Ke dy rruge;
- Pergjigju
- Terhiqu

Nese nuk e ben as kete hape atehere ato rrjeshta qe mi ke leshua mua deshmon se ke qellim vetem te fyesh njerzit.dhe me bind se ti nuk je serioz.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 28 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 30 Tetor 2020, 10:05
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari