Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 42 postime · Faqe 4 prej 5 · 1, 2, 3, 4, 5
Edvin Kristaq Rama- Dosja - Biografia- Antishqiptarizmi
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kristaq Vlash Rama

ANETA RAMA - EDVIN KRISTAQ RAMA - GREGOR EDVIN RAMA

I ati, një shofer i thjeshtë nuk e kishte dhunti profetizimin, por atë ditë diç i ndjeu zemra. Nuk u gabua. “Atë ditë të nxehtë të 31 korrikut të vitit 1932, kur Linda unë, në Durrës, në një shtëpi të vogël dy katëshe, në kodrën ku sot është zbuluar Amfiteatri i vjetër, u thye një qyp i madh antik, që e mbanin në oborr për grumbullimin e ujit të shiut.
Kur e mori vesh babai, jo vetëm që nuk i bërtiti motrës për zararin që bëri, sepse kishte gëzimin e djalit të parë, por duke qeshur shtoi: “Për hajër na qoftë, se kur të rritet djali na e bën më të madh e më të bukur”. Shofer ishte Vlash Rana dhe nuk e kishte zakon të profetizonte, por këtë herë, sikur e parandjeu se i biri do të merrej tërë jetën me baltë”.

Kështu shkruan skulptori Kristaq Rama në kujtimet e tij, që mbyllen në mars të vitit 1989. Disa ditë më parë ishte ditëlindja e tij. Do të mbushte 76 vjeç. Por iku shpejt. Në muajin prill u mbushën plot 10 vjet, që kur ndërroi jetë. Kishte ende shumë për të dhënë. Shumë ide mbetën në letër, të tjera përgjysmë. Megjithatë janë kaq shumë vepra, të shpërndara nëpër Shqipëri, që mbajnë firmën e Artistit të Popullit, Kristaq Rama… Janë vepra të mëdha monumentale. Të krijuara vërtetë me porosi nga “lartë”, por që mbetën po aq madhështore e fisnike edhe pas ndërrimit të sistemeve.
Mjaft të kujtojmë vepra të tilla, si “Nënë Shqipëri” në varrezat e dëshmorëve, në Tiranë, monumentin e “Pavarësisë” në Vlorë, “Shote Galicën” në Kukës, e shumë të tjera. Rama nisi shkollimin në Liceun Artistik në Tiranë, për të vijuar në Akademinë e Leningradit. Ishte një i ri aktiv, që u dallua, jo vetëm në art, por edhe në sporte. U pranua në rininë komuniste. Më vonë, kandidat partie, do të ishte deputet në Kuvendin Popullor dhe vazhdimisht do të mbante poste drejtuese në Galerinë Kombëtare të Arteve, në Ministrinë e Arsimit, Akademinë e Arteve, etj. Por ky angazhim ecte paralelisht me krijimtarinë e tij.

Në monografinë, kushtuar artitit, studjuesja Suzana Varvarica Kuka i bën një analizë gjithë krijimtarisë së Ramës. Një ndërthurje e kujtimeve vetjake me studimin e thellë të veprës së tij. Si një ish-studente e Ramës, Kuka e mban mend fare mirë takimin e parë me artistin, por edhe në vijim. “Kristaqi ishte një burrë me një trup të lartë dhe me fizikun e një sportisti. Kishte një portret të bukur, me tipare të spikatura, me flokë të zeza të krehura art, që rrumbullakosnin një kokë me përmasa të rregullta. Fizionomia e tij të ngjallte respekt. Tregonte një histori, një ndodhi, apo diçka për të qeshur në një mënyrë të veçantë. Vishej me sqimë dhe pëlqente gjysmëgolfet nën xhaketë. Një veshje sportive e moderne, e përdorur në atë kohë dhe shumë pak nga të tjerët”, - shkruan Kuka.
Krijimtarinë e skulptorit studjuesja e ndan në disa periudha. Është ajo e viteve ’50 të shek. XX. Periudha e studimeve, gjatë së cilës realizoi 9 vepra. Subjektet lidheshin me njeriun. I afërti, intelektuali, por edhe gruaja nudo, e preferuar për krijuesit e rinj. Puna e tij e parë ishte një punim në dru. Portreti i malësorit” (1957), me të cilën mori pjesë në ekspozitën kombëtare të vitit 1959, ku fitoi edhe çmimine parë. Vitet ’60 e gjetën Ramën me titullin “skulptor”. Nuk gjendet puna e tij e diplomës, veçse në arkivin familjar ruhen disa fotografi të saj. Realizoi 22 vepra.
Janë vepra monumentale, kushtuar temave të mëdha. Të rekomanduara nga shteti dhe sipas metodës së realizimit socialist, e cila u përcaktua si e vetme. Ishte periudha kur Rama, do të niste edhe bashkëpunimet për realizimin e veprave voluminoze. Njeriu i ri dhe figura historike.

Një nga veprat më të arritura të kësaj periudhe është busti monumental i Shote Galicës, që sipas kujtimeve të tij u krijua mbi bazën e studimeve që skulptroi bëri në terren. Tek portreti i Shotes ishin malet, malësoret dhe rrëfimet e tyre për heroinën. Në vitet ’70 Rama do të realizonte 45 vepra. Puna e nisur një dekadë më parë do të vijonte edhe më me intensitet. I duhej bërë jehonë arritjeve të Partisë së Punës. Gjatë këtyre viteve u përfunduan vepra të rëndësishme me bashkëautorësi, si monumenti i “Pavarësisë” në Vlorë, ai i “Luftës së Vlorës së 1920”, monumentin “Nënë Shqipëri”, apo reliavi i Kryeministrisë.
Por përpos këtij angazhimi, studjuesja Kuka veçon gjatë këtyre viteve shfaqjen e një krijimtarie intime, të hedhjes së emocioneve vetjake të artistit mbi volumet e rrumbullakëta dhe sipërfaqeve të sheshta të gdhendura. “Ai krijoi në gjininë e nudos, realizoi portrete nga përshtypje të lindura mbi subjekte të ndryshme dhe vepra me subjekt kokën e kuajve”, - shkruan Kuka.

Në të njëjtën linjë do të vijonte edhe në vitet ’80, ku i përgjigjet “filozofisë” së kohës, e cila ngrinte kultin e individit. U realizuan monumente e buste për Hysni Kapon, Enver Hoxhën, Baba Fajën, Leninin, Marksin, Stalinin. E përkundër kësaj krijimtarie të detyruar vjen vepra në mermer “Sonet lirik”, ekspozimi i së cilës në vitin 1989 u quajt i guximshëm. Ishte thyerja e një tabuje. Përqafimi i një çifti. “Ajo dukej sikur i hapi shteg trajtimit të motiveve, të ndjesive të njerëzore, që vet njeriu ka dëshirë t’i shohë e t’i prekë. Ajo shpalosi marrëdhëniet e njeriut me njeriun, gjë që ishte harruar plotësisht”, - thekson studjuesja. Me gjithë volumin e veprave (54) të realizuara pas viteve ’90, kjo periudhë quhet jo e plotë.
Ndryshimi i sistemeve, la përgjysmë shumë ide, mes të cilave dhe monumentin e “Lirisë”. Gjatë kësaj periudhe Rama iu kushtua krijimtarisë vetjake. Nuk kishte më porosi nga shteti. Veprat e krijuara kësaj periudhe janë kryesisht portrete të realizuara në materiale të ndryshme, që nga guri, druri, bronxi, etj. Rama u nda nga jeta në 11 prill të vitit 1998, në një periudhë, kur mund të kishte shfaqur me të vërtetë individualitetin e tij dhe temat e preferuara, pa ndërhyrjen e askujt.


Kujtimet e Studentit


“Në akademi studentët shqiptarë kishin emër mjaft të mirë, sidomos piktorët. Guri Madhi dallohej për temperamentin impulsive e në hedhjen me guxim e dritë të ngjyrave. Jakup Keraj me kërkimin e formës dhe të vizatimit. V. Kilica me seriozitetin e pastërtinë tonale të raporteve piktorike. S. Shijaku me koloritin e guximshëm plot intensitet ngjyrash që në atmosferën gri të atij qyteti veror, sillnin fragmente dielli nga jugu i nxehtë. Saliu fitoi simpatinë e pedagogëve që në fillim, megjithëse në detyrën e parë i vunë një dysh të madh.

Ky dysh në pikturë u muar në një kohë, kur nga Shqipëria erdhi një telegram, me të cilin e uronin për Çmimin e Republikës, që i kishin dhënë për portretin e Daj Valit. Ai i hutuar, na lutej neve shokëve “Aman mos i thoni njeriu për çmimin se më vjen turp”. Kur e pyeta profesorin, përse i keni vënë dysh Saliut? Ai më tha: “Që të shkundet, sepse talenti dhe piktura e tij janë vërtetë një perlë, por që tani për tani ndodhen në kosh të plehrave. Ato duhen pastruar me studim, këmbëngulje e disiplinë artistike”. Edhe për studentët e huaj, në Akademi bëhej një provë-knkursi. Vitin që erdhi Z. Shoshi profesori pyeti nga ç’vend ishte dhe kur Zefi u përgjigj: se ishte shqiptar, ai i thotë: “Oh, me siguri talent!” Dhe nuk ia pa punët fare. Kujtonte se nga Shqipëria do të dërgoheshin gjithnjë talente si saliu e Guri e nuk e merrte dot me mend se më vonë mund të shkonte dhe F. Shkupi”.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Femrat viktima të dhunës fizike dhe psikologjike të Edvin Ramës

Kryetari i PS-së, gjysmën e jetës së tij, ia ka përkushtuar protagonizmit në dhunën ndaj femrave

Kryetari i PS-së, Edvin Rama, gjysmën e jetës së tij e ka kaluar (22 nga 45 vjet), i ka kaluar duke qenë jo aq në qendër, se sa protagonist i marrëdhënieve të tij, jo për tu marrë shembull, me femrat e jetës së tij.
Në vitin 1987, kur ai sapo i kishte kapërcyer 23 vjeç, celebrohet në martesë me aktoren e mirënjohur të atyre viteve, Matilda Makoçin. Lidhja e cila kaloi për atë kohë, me komente të ndryshme, nuk zgjati as katër vjet e gjysmë. Në vitin 1991, bashkëshortët Rama-Makoçi, divorcohen.
Ngjarjet deri para divorcit, por për më tepër rrjedhja e tyre pas divorcit, janë shumë të dhimbshme, sepse ndërsa Edvin Rama xhelozohej edhe për babanë e tij, të cilin e akuzonte deri edhe për marrëdhënien e bashkëshorten e tij, realisht, bashkëshortja e tij po pësonte një shkatërrim, jo aq të karrierës së saj, se sa shëndetësor...
“Kërcitja” e parë mes bashkëshortëve Rama-Makoçi, u shfaq në janarin e vitit 1990. Ndërsa Edvin Rama mëson se bashkëshortja e tij, priste një djalë, ai menjëherë zbulon “një “gjymtim” të tijin, sipas të cilit nuk ishte në gjendje të bënte fëmijë.
Ngjarjet rrodhën shpejt dhe në gusht të vitit 1990, lind Gregori, djali i bashkëshortëve Rama-Makoçi.
Për këtë lindje, i bindur në “paaftësinë” e tij riprodhuese, Edvin Rama, i bën bashkëshortes në fillimin e vitit 1991, “dhuratë” divorcin. Realisht, divorcin e kishte kërkuar Matilda, sepse, dhuna psikologjike, deri edhe fizike, e kishin shndërruar atë në një qenie, që pikësynim të saj kryesor, kishte të shpëtonte nga monstra Edvin Rama.
Divorci, nuk ishte i mjaftueshëm për Matilda Makoçin, e cila menjëherë, ndoshta edhe për të harruar, largohet dhe emigron drejt Greqisë.
Ndërkohë, jeta e vështirë ekonomike, shtronte domosdoshmërinë që babi Edvin Rama, të demonstronte përkujdesje normale për të birin e tij. Por, kur gjykata tentoi të bindte Edvin Ramën në fundin e vitit 1991, për të ndihmuar financiarisht të birin, ai arriti deri atje, sa të refuzonte dhe të mos pranonte, as para gjykatës atësinë ndaj djalit të tij Gregorit. Odiseja vazhdoi kështu edhe në një tentativë të gjykatës, në vitin 1995. Si pretekst, Edvin Rama nxirrte “paaftësinë” e tij riprodhuese, ndërsa këtë “meritë” ia veshte babait të tij. Në vitin 2000, ndërsa Edvin Rama do të katapultohej nga jeta e nën-urave të Parisit, në krye të Ministrisë së Kulturës, gjykata do të vendoste ta detyronte atë të paguante ndihmën financiare për të birin e tij. Që nga ai vit edhe Gregori ka shansin të përfitojë një përkujdesje më shumë nga babai i tij “legjitim”, paçka se nëna e tij, ka sakrifikuar shumë më shumë se sa sakrificat normale...
Historitë për më shumë protagonizëm të Edvin Ramës, në raport me dhunën ndaj femrave, janë të shumta.
Në periudhë të njëjtë kohore, diku rreth vitit 2000, diçka më parë apo diçka më pas, Edvin Rama, ndërsa “thyente tabu”, duke puthur publikisht të dashurën e tij në skenën e pallatit të Kongreseve, jo publikisht, sipas edhe episodeve që tregohen, e keqtrajtonte deri edhe fizikisht, duke e lënë deri edhe pa rroba jashtë, në korridoret e hoteleve që frekuentonte.
Nga ana tjetër, kur ndërsa demonstrimi i forcës mashkullore ndaj një femre ishte shndërruar për Edvin Ramën në sjellje “normale”, po kaq “normale” ishte për atë, kur femrën tjetër të jetës së tij, e qiste në plazhet publike, jashtë Shqipërisë, sikurse atë (femrën) e kishte bërë nëna. Në këto foto që “pushtuan” gazetat, nuk mungonte edhe Edvin Rama, sikurse e kishte bërë nëna, por shumë, më shumë të gjatë...

“Axhenda” e shkatërrimit, jo vetëm të një familjeje, nga Edvin Rama


12 Tetor 1987 – Celebrohen në martesë midis tyre Edvin Rama dhe Matilda Makoçi
Janar 1990 – Edvin Rama “zbulon”pretendimin, se nuk ishte në gjendje të bënte fëmijë
12 Gusht 1990 – Lindi Gregori, djali i bashkëshortëve Edvin Rama dhe Matilda Makoçi
12 Shkurt 1991 – Divorcohen bashkëshortët Edvin Rama dhe Matilda Makoçi
Pas divorcit 1991 – Matilda Makoçi largohet në drejtim të Greqisë
Dhjetor 1991 – Edvin Rama, nuk pranon para gjykatës atësinë ndaj djalit të tij Gregorit
Viti 1995 – Edvin Rama refuzon para gjykatës të ndihmojë financiarisht të birin e tij
Viti 2000 – Gjykata detyron Edvin Ramën të paguajë ndihmën financiare për të birin.
30-12-2009 / Gazeta 55

u more nga ky link: - http://www.gazeta55.net/index.php?kat=p ... ulli=10373
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Rudina Seseri nga Amerika, e ikur tërë pezm dhe trishtim për shpullën që kishte ngrënë para disa javësh nga E. Rama.
[img]

Kur plas cipa e medias dhe kërkon që edhe diktatorin Hoxha ta nxjerrë demokrat e nacionalist

Polemikë me “njërin prej tyre”

Shkruan në një gazetë në të cilën janë të hapura faqet për të bërë propagandën e saj „demokratike“ Nexhmije Hoxha. Për të thënë se, po të mos kishte ardhur koha e demokracisë, atë do ta kishte sjellë Enver Hoxha (!). Për të mos thënë se bash ky diktator, nga më të mnershmit e komunizmit lindor europian, ishte edhe atdhetar i madh: Aq i madh sa, në emër të internacionalizmit proletar, i kishte ofruar skeptrin e sekretarit të parë të K.Q. të PK të Shqipërisë shokut Tito!
Nuk është nevoja t’ia përmendnim as emrin këtij propagandisti të fshehur në mendësinë e komunizmit të kamufluar, në një frazeologji mashtruese, në dobi të ekstravagantit Edvin Rama, që është personifikimi i demokracisë, sipas tij. Urrejtja e tij për kryetarin e PD-së, dr. Sali Berishën, është e dallueshme. Por hipokrizia e tij del me brirët e saj, mjafton që ai të citohet në disa fraza. Është ndër ata që, kinse kishte dhembshuri për PD-në, para zgjedhjeve të 3 korrikut të 2005-s “profetizonte” se, përsa kohë që PD-ja do të kishte në krye të saj Berishën, ajo kurrë nuk do të vinte ne fuqi! Atëherë, do të duhej të lutej ditë-natë, që ajo të kishte në krye doktorin, që të mos e humbte pushtetin PS-ja që, pas 1997-s, të cilën e programoi dhe e jetësoi vetë, të ishte në fuqi përjetësisht! Mban leksione për etikën gazetareske, por oratorët e krahut të djathtë i cilëson “pa këmbët në tokë”. Flet për besimin që duhet të ketë oratori te dëgjuesit “falë cilësive të tilla, siç janë kompetenca dhe angazhimi, sinqeriteti dhe çiltërsia, ndjenja për energji pozitive, për rrezatim dhe emocione”. I kënaqur nga këto udhëzimë të urta, jep edhe një citat të një ish-presidenti amerikan. Madje edhe një sentencë latine, të shkruar gabim! Nuk mungon që të vijë edhe te privacy-ja e kryetarit të tij të partisë:
“Kur prej Presidentit të Republikës u prit lideri i opozitës, i cili mbante në dorë një dosje të mbushur ding me dokumente që, siç thuhet, në një farë mase përbëjnë indicie për zbardhjen e krimit elektoral të zgjedhjeve parlamentare të 28 qershorit, deputetë dhe deputete të shumicës vazhdojnë të konkurrojnë, por me tone edhe më të larta, që të fyejnë kundërshtarin politik kryesor pa argumente, për jetën e tij ngushtësisht private”. Aq i saktë është në akuzat e tij, sa i ka “me të thëna”. Quan “fyerje” ato që ka përsëritur kryetari i PD-së për jetën e shthurur të kryetarit të artikullshkruesit dhe artikullshkruesi bën sikur nuk e di që ato që ka nxjerrë kohë më parë Mero Baze për E. Ramën, nuk janë pa argumente. Por nuk thuhet në këtë artikull se këto akuza për familjet e kanë nismën te familja e kryetarit të ekzekutivit dhe këto janë pa argumente dhe jo ato që mund të merren si përgjigje e vonuar nga ana e Berishës, me argumente të provuara në procesin e divorcit. Qëndrimi i ish-bashkëshortit të aktores Matilada Makoçi është pak të thuash i një njeriu pa karakter dhe cinik. Dhe s’ka përse të revoltohet artikullbërësi, duke e cilësuar të mbrotjurin e vet si të fyer që i përmendet jeta thjeshtësisht private. Është një mbrojtje e mjerë, për të pasur në krye të vendit një person me një fizionomi të tillë morale. Askush nuk do të donte që njeriu i tij i afërt të trajtohet në mënyrë të tillë si ajo aktore e re e talentuar, që humbi profesionin e që u akuzua padrejtësisht për gjëra të cilat vetëm një njeriu të çekuilibruar mund t’i vinin në trurin e tij të sëmurë, për t’i nxjerrë nga goja. Dhe përdoret në mënyrë dredharake edhe fjala fyerje, e cila duhet të mbulojë me turp një person dhe vetëm një. Është krejtësisht e pandershme që kjo fjalë t’i transplantohet dikujt tjetër. Këtë merr përsipër ta bëjë artikullshkruesi i “Gazetës Shqiptare”.
Edvin Rama, do apo s’do ta mbulojë artikullshkruesi, është një person i padurueshëm brenda mureve të një familjeje. Sido të jetë i durueshëm për qytetarët e një shteti?
Këto ditë u kthye Rudina Seseri nga Amerika, e ikur tërë pezm dhe trishtim për shpullën që kishte ngrënë para disa javësh nga E. Rama. Ky i kishte dërguar në aeroport për ta pritur Erion Veliajn, Shegushe Ligorin dhe Endri Fugën. Mos të ka mbetur edhe ty hatri, Ilir, që nuk ishe një i dërguar i katërt për t’i thënë Rudinës “të shkuara, të harruara`”? Se ajo treshja kishte detyrën që ta mbante Rudinën nën karantinë, për të mos u marrë vesh gjerësisht ajo shpulla e Edvinit. Domethënë ai kryetari juaj qenka i tillë që bën veprime që duhen mbajtur fshehur! Dhe për këto konspiracione në dobi të prájvasit, ti I. Dhima, duket se je personi adapt![u]
...http://www.gazeta55.net/index.php?kat=o ... ulli=10367
29-12-2009 / Nga Kostaq Xoxa

---------------------
Fotoja e Edvin Rames me ate burrin esht marre nga ky link: - mgres?imgurl=http://www.forumishqiptar.com/attachment.php%3Fattachmentid%3D125197%26stc%3D1%26d%3D1259947043&imgrefurl=http://www.forumishqiptar.com/showthread.php%3Ft%3D118469%26page%3D15&usg=___anjOaCQIZBGJxQNjxzdipdIaNs=&h=296&w=397&sz=29&hl=da&start=35&um=1&tbnid=07uXWTlHIhZesM:&tbnh=92&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dedi%2Brama%2Bi%2Bdhunshem%26ndsp%3D21%26hl%3Dda%26sa%3DN%26start%3D21%26um%3D1
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 155
Vendodhja: AFGANISTAN
Antarësuar: 08 Prill 2009, 19:18
Biografia e dhunës në familje të Edvin kristaq Ramës që me dhunë don me marrë postin e kryeministrit të Shqipërisë

24-04-2013 / Gazeta 55
"Edvin kristaq Rama, Oskar për rrahjen e grave, flet në Shkodër për dhunën ndaj grave"

Partia Socialiste zhvilloi në Shkodër konferencën për prezantimin e programit “Rilindjes”, në fokus të së cilës ishte barazia gjinore dhe pjesëmarrja e grave në jetën publike. Kryetari i PS-së, Edi Rama deklaroi vendosmërinë e tij për të rritur rolin dhe pjesëmarrjen e gruas në politikë, si dhe u shpreh kundër dhunës ndaj grave. Por kjo është jetësim i konceptit: “bëni si them unë, mos bëni si bëj unë”. Nuk mund të harrohet fare lehtë që Rama gjysmën e jetës së tij e ka kaluar (22 nga 48 vjet), duke qenë jo aq në qendër, se sa protagonist i marrëdhënieve të tij, jo për t’u marrë shembull, me femrat e jetës së tij. Në fakt, historia e parë publike që përfundoi me kurorë i takon një kohe të largët mesit të dytë të viteve 80, kur studenti i Institutit të Arteve dhe basketbollisti i Dinamos së Tiranës, filloi të shoqërohej në bulevardin e Tiranës nga një femër shumë më e njohur se sa ai vetë, një aktore disi të suksesshme të kinematografisë shqiptare, Matilda Makoçin.

Matilda Makoçi aktore u dashurrua me studentin Edvin Rama - dy ortodoksë e martuan/u zezuan më 4 korrik të 1986 dhe 1990 ndahen

Studentë të Institutit të Arteve ai për pikturë dhe ajo për aktrim, Edi Rama dhe Matilda Makoçi e shpallën martesën e tyre me 4 korrik të vitit 1986 dhe që nga ajo kohë pa ndonjë ceremoni të madhe filluan të jetojnë bashkë. Lidhja e cila kaloi për atë kohë, me komente të ndryshme, nuk zgjati as katër vjet e gjysmë. Në vitin 1991, bashkëshortët Rama-Makoçi, divorcohen në rrethana jo shumë të qarta, që u pasuan nga një gjyq i tensionuar në fillim të vitit 1991 dhe që është përfolur gjatë më pas në karrierën politike të Edi Ramës.

Para ca vitesh një e përditshme shqiptare botoi me shkronja të mëdha në faqe të parë vendimin e gjyqit dhe aludonte se Edi Rama kish mohuar atësinë e djalit e tij. Seanca të ndryshme gjyqësore do të zhvilloheshin, derisa në vitin 2000, ndërsa Edi Rama gjendej në zyrën e Ministrit të Kulturës, Gjykata vendosi ta detyronte atë të paguante ndihmën financiare për të birin e tij.
Imazh
Gregori me babanë që i mohoi atësinë dhe bukën e gojës për 9 vjetë e përsekutoi me tortura fizike nënën e tij Matilda

Që nga ai vit edhe Gregori ka shansin të përfitojë, pas 9 vitesh, një përkujdesje më shumë nga babai i tij “legjitim”, paçka se nëna e tij, kish sakrifikuar shumë më shumë se sa sakrificat normale. Ngjarjet deri para divorcit, por për më tepër rrjedhja e tyre pas divorcit, ishin shumë të dhimbshme për Matildën, që pësoi një neurozë shkatërruese, jo aq të karrierës së saj, se sa shëndetësor. I divorcuar në rrethana jo shumë të qarta nga Matilda Makoçi, në fillim të vitit 1991 Rama filloi të shfaqej shpesh në publik në shoqërinë e Delina Fico, një pedagoge e re Fakultetit të Histori – Filologjisë. Edhe marrëdhënie e tyre u kurorëzua përmes martesës pak kohë më vonë.
ImazhImazh
Delina Fico provoi përsekucionin fizik nga Edvin Rama në vitet 1991 - 1997

Edi Rama dhe Delina Fico jetuan bashkë për një periudhë kohe thuajse 6-vjeçare, sa në Tiranë, Paris apo/dhe Gjermani. Asnjëherë nuk është mësuar se përse martesa e tyre mori fund. Dhe kësaj radhe “ndarja” qe në rrethana jo fort të qarta. Ndërkohë zërat për një sjellje të dhunshme psiko-fizike të Ramës me femrat kishin furnizuar me material bisedat e kafeneve. Megjithatë ndryshe nga ajo me Matilda Makoçin, që u përfol gjatë në gjykata dhe në media martesa me Delina Ficon u zgjidh “normalisht” me mirëkuptimin e të dyve.
Imazh
Kristaq Rama - ish deputetë i përjetshëm në komunizëm - baba i Edvin Ramës i akuzuar nga Edvini se ka kryer marrëdhënie seksuale me matilda Makoçin

Në prill të vitit 1998 kur mbërriti në Tiranë pas vdekjes së Kristaqit dhe ofertës së kryeministri Fatos Nano për të qenë në krye të MTKRS-së, Edi Rama shoqërohej nga një antropologe gjermane, e quajtur Caroline Hornstein, me të cilën ishte njohur në Paris afro një vit më parë.
Edvin Rama me Caroline Hornstein Tomiç - çifute prej prillit të 1998 deri në gushtin e 1999

Historia e tyre ishte publike dhe në maj të vitit 1998 Caroline Hornstein u vendos në Tiranë për të jetuar me Edi Ramën. Nuk dihet se si marrëdhënia mes tyre bashkë me dasmën e pritshme mbaruan në gushtin e vitit 1999. Dhe kjo lidhje u zgjidh në rrethana jo fort të njohura. Kishte zëra për një mospërputhje karakteresh.
Imazh
Edvin lyp me dhunë postin e kryeministrit - duhet njohur edhe kjo pjesë e një sjellje delirantësh skizofrenikë të trashëguar

Kundërshtarët politikë ia përmendnin gjithmonë paqëndrueshmërinë e tij në jetën private, çka duket ndikonte në jetën publike. Për të plotësuar këtë boshllëk sipërfaqësor, Edi Rama shfaqet në vjeshtën e 1999 me Rudina Magjistari(ortodokse)një prezantuese të njohur televizive, 11 vjet më e vogël sesa ai.
ImazhImazh
Rudina magjistari me Edvin Rama prej 1993 - 2002

Partnerja e radhës u shfaq në videoklipin “Tirona” të Edi Ramës realizuar në vitin 2003. Dhe këtu zërat flasin për një zënkë të fortë tek restorant Piaca. Dy ambasadorë të vendeve fqinje u lemerisën kur panë partneren e Ramës me një shami të gjakosur teksa përpiqej të mbulonte vragën. Tre vjet më pas, d. m. th.:, pas konsumimit të një marrëdhënie jo fort paqësore, çifti u nda. Afërmendsh, në rrethana jo fort të qarta. Lajmi u bë publik në media në prag të fushatës elektorale të vitit 2007; dhe po ashtu siç u bë publik lajmi për lidhjen dhe martesën e radhës me Lindita Bashën.
Imazh
Martesë me kontratë-martesë formale - Linda Rexhep Basha me Edvin rama në 2007

Kësisoj Edi Rama u kurorëzua për herë të tretën, këtë radhë me Linda (ex-Xhillari) Basha (Rama), përmes një ceremonie kokteji në një prej lokaleve periferike të kryeqytetit, ku sipas zakonit janë kryer ritet tradicionale, por krejt ndryshe nga një martesë normale. Dhe kjo vjen nga komplekset e pa-anashkaluara të Edi Rama, familjes së tij dhe rrethit të miqve. Sidoqoftë përfaqësimi i gruas në vendimmarrje nuk është vetëm problem i rritjes së kuotave të përfaqësimit të saj në politik në shifrat 50 me 50, sikurse propagandohet me të madhe nga PS-ja. Ky është një trukim që përdoret nga PS-ja gjithmonë në prag të zgjedhjeve, dhe përfaqësimi i tyre real në parlament mbetet vetëm një kalkulim numerik dhe jo një përfaqësim real i tyre në vendimmarrje. Edi Rama me gjithë lëvizjet kaotike, nuk po arrin të fitojë statusin e liderit të opozitës....

Zjarrvënësit barbarë dhe kutia e gabuar e Presidentit
Imazh

ENVER BYTYçI
Imazh
20/05/2011
Dje Shqipëria ishte e paralizuar. Për shkak të protestave të Partisë Socialiste, deputetëve dhe militantëve të saj, si dhe për shkak të mosveprimit të forcave të ruajtjes së rendit publik. Protestuesit e Vlorës kishin bllokuar rrugën kryesore tek Ura e Mifolit. Protestuesit e Fierit dhe të Lushnjës kishin bllokuar autostradën Lushnjë-Fier. Protestuesit e Lezhës gjithashtu kishin bllokuar rrugën kryesore, duke i detyruar mjetet e transportit të lëvizin në rrugë dytësore. Në Durrës militantët e PS-së me Blendi Klosin në krye kishin bërë një “marshim” partizanësh drejt Urës së Dajlanit, me qëllim bllokimin e autostradës. Thuhej se disa militantë kishin bllokuar edhe Rrugën e Kombit. Ndërsa Tirana, sidomos pjesa rreth Pallatit të Kongreseve, ku është Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, i ngjante një sheshi beteje. Ndërkohë policia bënte vetëm gardhin, qëndronte në një mbrojtje pasive të admirueshme. Natyrisht në Tiranë për mbrojtjen e institucionit të votës së qytetarëve ishin në gatishmëri forcat e ndërhyrjes së shpejtë.
Imazh

Kjo pamje trishtuese dhe dëshpëruese njëkohësisht, është përcjellë në opinionin publik ndërkombëtar me një shpejtësi marramendëse. Grupi organizator i Partisë Socialiste dhe kreut të saj janë kujdesur që situata në Shqipëri të paraqitet me dramacitet të lartë, aq sa disa qarqe evropiane të mendojnë seriozisht për masa shtrënguese ndaj vendit tonë. Kreu i Komisionit Evropian, Barroso, anuloi vizitën e tij të parashikuar për sot në Tiranë. Pamjet e transmetuara duket se kanë ndikuar tek ai, që të mos udhëtojë drejt Shqipërisë. Por me sa duket me këtë rast ai ka penalizuar edhe Kosovën, duke favorizuar dhe realizuar vizitën e tij në Serbi. Nuk ka dyshim se Rama ka dhe do të ketë mbështetjen e të majtëve ekstremë të vendit fqinjë, Italisë, si dhe të Bullgarisë. Në këto dy raste ishte e pritur që krerët e këtyre partive të uronin kolegun e tyre në Tiranë për fitoren e humbur të tij, për shkak të armiqësive që ato kanë me të djathtën në vendin e tyre. E vërteta është se e majta italiane dhe ajo bullgare janë dëshmuar po aq armiq me kundërshtarët e tyre politikë, sa edhe Edi Rama me koalicionin e djathtë e atë qeverisës në Shqipëri. Ndjenja e përbashkët e “armikut të përbashkët” është shkaku kryesor i pozicionimit aspak diplomatik të këtyre dy partive politike të Internacionales “Leniniste” të Evropës. Ndërkohë në Belgjikë është gjendur dikush që të ofrojë të njëjtën monedhë shpërblyese për kreun e Partisë Socialiste, Edi Ramën.Të gjitha këto fakte i rendita për të konkretizuar faktin se Edi Rama është përfaqësues dhe i përfaqësuar i segmenteve revolucionare në Evropë, segmente të cilat ende nuk janë shkëputur nga toliatistët dhe stalinistët e dikurshëm. Është pikërisht kjo pjesë e Evropës, e cila është pozicionuar gjithashtu kundër “prezencës” amerikane në kontinentin e vjetër evropian. Është pikërisht kjo pjesë e politikës së egër dhe aspak demokratike të Evropës, e cila merr gjithnjë në shenjë marrëdhëniet e shkëlqyera të Shqipërisë dhe disa vendeve të tjera evropiane me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Prej këtej do të dilnim në përfundimin tjetër se në Shqipëri ndeshen ende midis tyre dy vija të kundërta të perceptimit dhe kundërshtimit politik të strategjisë së aleancave dhe principeve që duhen implementuar. Protestat e dhunshme janë një provë e pakundërshtueshme për atë që po ndodh tek ne. Ata që dje protestonin pse “Berisha nuk i hapte kutitë”, për të numëruar çdo votë, tani protestojnë dhe po djegin Shqipërinë pse votat po numërohen me përpikëri dhe vendosmëri. Ata që për dy vjet e shkatërruan vendin me kërkesën për transparencë, tani i janë kundërvënë procesit transparent të numërimit të votave. Kjo do të thotë se grupimi i socialistëve të grumbulluar te kangjellat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, e më pas të shpërndarë në disa rrethe të vendit për të bllokuar jetën ekonomike e sociale të qytetarëve të këtij vendi të mallkuar, nuk u përmbahet aspak principeve të drejtësisë dhe demokracisë. Për këtë grupim me rëndësi është karrigia dhe pushteti i një njeriu, kreut të socialistëve, Edi Ramës. Gjithçka tjetër, që vjen në kundërshtim me këtë qëllim përcaktues e shkatërrues për shoqërinë shqiptare, automatikisht etiketohet si jodemokratike, joparimore, jotransparente.
Imazh
Shifni talebani kamikazh -Fatmir Toci, deputet i PS dhe Pronar i Shtëpisë Botuese duke kapur për fyti disa herë policin, që mbron pasivishtë KQZ

Ditën e djeshme janë zhvilluar protesta të dhunshme dhe janë hedhur parulla nga më ekstremistet, të cilat nuk ishin dëgjuar që nga pranvera e vitit 1997. Fierakët kanë thirrur në kor: “E duam Shqipërinë pa Salinë”, ndërkohë që më 8 maj shqiptarët që donin Shqipërinë me Salinë ishin 17 për qind më shumë nga pala që kërkonte të kundërtën. Por kjo fitore e koalicionit qeverisës nuk ishte e mjaftueshme që krerët e socialistëve të hiqnin dorë së paku një herë nga spekulimet me “popullin opozitar”. Nëse do t’i ndiqni deklaratat e tyre, do të shihni se në çdo fjali është përdorur prej tyre fjala “mallëngjyese” popull. Rama, Ruçi, Braçe i bënë thirrje “popullit” të marrë në dorë fatet e vendit, edhe pse populli ka votuar mazhorancën e sotme në pushtet. Këta pinjollë të dhunës e të terrorit në Shqipëri në fakt u janë drejtuar dhe u drejtohen falangave të krimit, për të realizuar qëllimet e mbrapshta të lidershipit socialist. Nikollë Lesi më thoshte pardje se “ndryshe nga Berisha, Rama merr urdhra nga mafia që e rrethon”. Kjo na kujton rrethanën lehtësuese që ka një politikan me integritet dhe personalitet për qeverisjen e vendit dhe pasojat që sjell një politikan i kapur nga mafia. Por nuk e përmenda këtë fakt në funksion të kësaj ideje. Mesazhi është i qartë dhe i kuptueshëm: nuk është Partia Socialiste dhe opozita ajo që proteston dhe kërkon të bllokojë vendin në rrugën e zhvillimit për karrigen e Ramës. Karrigen e kreut socialist në Bashkinë e Tiranës e mbrojnë me dhunë dhe me forcë grupet e interesit që janë lidhur pas tij, grupe të cilat kanë sponsorizuar fushatën elektorale të Ramës dhe kërkojnë haraçin e asaj që kanë dhënë. Pa Edi Ramën në krye të bashkisë, këto grupe ndihen të vdekura e të dështuara, ndaj dhe bëjnë rolin e të fortit, duke provokuar institucionet e shtetit shqiptar, sot Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, nesër Kolegjin Zgjedhor e pasnesër institucionet e tjera të qeverisjes.
Dhuna që po ushtrohet në Titanë e në disa rrethe është e paprecedent për një vend normal, por është njëkohësisht pasqyrë e mentalitetit të vjetër të një pjese të vogël të shoqërisë sonë. Qendrat, kombet dhe popujt e civilizuar nuk mund ta perceptojnë faktin që njerëzit djegin vendin dhe sakrifikohen me jetën e tyre për ta mbrojtur me forcën e dhunës pushtetin politik dhe administrativ të një njeriu, qoftë ky dhe kryetar i opozitës. Në botën e civilizuar në raste të tilla vepron shteti ligjor. Ta zëmë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po gabon në numërimin e votave të qytetarëve. Por nuk është rruga që e zgjidh problemin, kontestimin e opozitës e provon gjykata dhe vetëm ajo mund e duhet t’u japë përgjigje pakënaqësive ose ankesave të saj. Nëse në vend të djegies së gomave të makinave në Lushnjë (të cilat të kujtojnë shkurtin e vitit 1997) do të ndiqej rruga ligjore dhe konstitucionale, do të kishim të bënim me një proces normal të shqyrtimit të ankesave. Ndërkohë “zgjidhjet” e rrugës vetëm se e dëmtojnë imazhin e Shqipërisë, por nuk mund t’i japin asnjë zgjidhje konfliktit të prodhuar artificialisht nga kreu i opozitës. Le të supozojmë gjithashtu se protestuesit hynë në sallën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe e pushtojnë atë, në modelin e deputetëve të opozitës të martën e kaluar. A do të mund të fitonte legjitimitet kryetari Partisë Socialiste për t’u kurorëzuar në krye të Bashkisë së Tiranës?! Cili partner ndërkombëtar do ta pranonte atë si të tillë, nëse ai do të ruante pushtetin me djegien dhe dhunimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve?! Çfarë legjitimiteti të brendshëm e të jashtëm do të kishte ai, nëse policia nuk do të dëshmohej e aftë të ruante godinën dhe materialet zgjedhore në këtë komision?! Në këtë kuptim veprimet e policisë do të duhej t’i përshëndeste i pari Edi Rama, sepse strukturat e saj nuk kanë sakrifikuar vetëm për ruajtjen e godinës, por edhe të procesit dhe legjitimitetit të zgjedhjeve. Pa këtë legjitimitet, nuk do të mund ta gëzonte pushtetin Rama dhe askush tjetër.
Maskarada e opozitës për dhunimin e institucioneve duhet të marrë fund. Nëse jo, atëherë shumica dërmuese e qytetarëve, të cilët kanë përkrahur politikat qeverisëse të vendit, kanë të drejtën që një ditë t’i japin fund durimit. Që nga ky moment, të cilin nuk e uron askush që të vijë, Rama nuk do të mundet më të duket në publik. Megjithatë, nëse Ramës i shkon mendja se mund ta nënshtrojë dhe shkatërrojë demokracinë shqiptare, atëherë i duhet kujtuar se këtë qëllim nuk do të mund ta arrijë me asnjë mjet dhe në asnjë formë. Një mazhorancë e rikonfirmuar në legjitimitet të plotë dhe absolute nuk e ka të vështirë ta mbrojë këtë legjitimitet demokratik. Është vështirë kjo për ato forca politike, të cilat e humbin përkrahjen e qytetarëve. Ndërsa në Shqipëri i ka qëruar hesapet vota e 8 majit. Zgjedhësit i kanë thënë një “JO” të madhe veprimeve destruktive e luftënxitëse të Edi Ramës dhe grupit mafioz që e rrethon atë, si dhe i ka dhënë një përgjigje konfirmuese e domethënëse mazhorancës dhe politikave të saj zhvilluese për vendin. Këtij vullneti do të duhej t’i bindej Edi Rama. Nëse jo, atëherë më keq për të. Ka ardhur koha t’i jepet fund udhës pa krye të rrugës dhe të ndërtohen urat e mirëkuptimit për të mirën e përbashkët.
Kujdes Bamir Topi me përkrahjen pasive të ultraterrorizmit anarkik të bandës të mikut tënd, Edvin Kristaq Ramës
Imazh

Mirëpo këtij qëllimi nuk i ka shërbyer as Presidenti i Republikës, Bamir Topi. Pamja që po transmetojnë stacionet televizive, duke pasqyruar hedhjen e votës për kryetar bashkie në kutinë e kryetarit të njësisë bashkiake, është një pamje komike dhe tragjike njëherësh. Është vërtet komike ta shohësh presidentin e vendit të hedhë votën në kutinë e gabuar. Por është gjithashtu tragjik fakti që shqiptarët ndihen me turp për gafa të tilla të kreut të shtetit. Megjithatë, ky akt do të mbetet vetëm si simbolikë e asaj çfarë përfaqëson Bamir Topi. Thelbi i së vërtetës lidhet me heshtjen trishtuese të tij. Kanë ndodhur shumë gjëra që nga tetë maji dhe Presidenti ynë i nderuar ka folur me ndonjë frazë as mish e as peshk vetëm atëherë kur e kanë detyruar ambasadorët e vendeve mike. Dhuna dhe terrori i mafies së Edi Ramës vazhdon edhe më tej të shkatërrojë Shqipërinë dhe Presidenti i Shqipërisë i vëzhgon ngjarje të tilla nga Pallati i Brigadave, siç adoleshentët shohin filmat horror në ekranin e vogël. Ai ka vendosur të heshtë në çdo rast kur gabon Edi Rama. Ai madje ka vendosur që ta ndihmojë zjarrvënësin me arsenalin e vet të kompetencave që ka mbi drejtësinë shqiptare. Nuk është çudi që sot ose nesër prokurorët të shkojnë tek Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e të kërkojnë arrestimin e Arben Ristanit, pse këtë gjë e dëshiron Edi Rama. Bamir Topi ishte dhe vazhdoi të mbetej kali i Trojës i Shqipërisë. Roli i tij mbetet i pashembullt në historinë e kombeve, duke përfshirë dhe kombet afrikane e aziatike. Për të gjitha këto arsye, simboli i votës së gabuar të Presidentit tonë përfaqëson rolin e gabuar të tij si kryetar i shtetit shqiptar. Dhe kur “i zoti i shtëpisë luan mendsh”, atëherë shtëpia është vërtet në rrezik. Shpëtoje Zot Presidentin tonë nga lajthitjet e mëtejshme dhe shpëtoje këtë komb për hir të së mirës e të dashurisë! Online ,,Metropol''

Edvin Kristaq Rama - Kartela e sëmundjes - Vuan prej Azmës kronike-2013
Imazh

Klinika private e Edvin Ramës janë;
- Itali
- Arabinë Saudite

Ka koleksion sëmundjesh;
- Azma croniche
- Përdorues i rregullt ditor i drogës


Pse Edi Rama ka frikë nga infermierët?
25-03-2013 / Gazeta 55
Nuk është droja ndaj pickimit të gjilpërës, por dhembja afatgjatë që vjen nga problemet e Edi Ramës me shëndetin, të cilat s’kanë të bëjnë me rënien e tensionit. Injeksionet intravenoze dhe analizat e shpeshta të gjakut janë kronika e një marrëdhënieje të sëmurë që kryetari i PS-së ka vendosur me infermieret, dëshimtaret në vetë të parë të kartelës klinike të kryetarit të opozitës.
Aktakuza e Edi Ramës për kategorinë infermierët në qytetin e Korçës ka prapa një motiv të dobët personal. Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama para disa kohësh pati një të ashtuquajtur “luhatje tensioni” në një takim elektoral në qytetin e Burrelit, ku mori dhe një serum me glukozë.Mirëpo ajo që nuk u tha kurrë në media (për arsye të ndryshme) është fakti që Edi Rama u shpua disa herë atë ditë pasi infermierja e spitalit të Burrelit pati vështirësi në gjetjet e venës. Paskëtaj, për disa ditë Rama pati krahun e nxirë në mënyrë të frikshme pasi serumi përtej damarit kish dalë jashtë saj duke krijuar një reaksion.Kjo gjë u mësua kur ai bëri disa analiza në Tiranë të asistuar nga mjekë profesionistë.Kjo gjë ka shkaktuar tek Edi Rama një fobi të theksuar për gjilpërat - ago dhe sidomos për infermierët, të cilët i etiketoi së fundmi me fjalë të rënda, duke nxjerrë një duf të papërmbajtur. “Ju e dini mirë se këtu në spitalin e Korçës shkoni me rezistenca me vete. Rezistencën e keni si pjesë të shtuar të paketës, se të gjithë shkojnë me ilaçe me vete, me çarçaf me vete, me batanije me vete, me gruan me vete, por edhe rezistencën me vete. Po me gruan me vete, që të të mbrojë nga infermierja, të të mbrojë nga infermierja që kërkon para për çdo shpim”, u shpreh Edi Rama dy ditë më parë në Korçë.
Në fakt, këtu Edi Rama po sjell ndërmend eksperiencën e tij në Burrel për të cilën nuk ka folur kurrë.
Imazh
Pacienti Edvin kristaq Rama në Spitalin e Burrelit - Shkurt 2013

Sido që të jetë, përvojat e Edi Ramës me analizat e gjakut janë të njohura për klinikat private, si të Alpeve Apenine ashtu për klinikat e shkretëtirës në Dubai. Padyshim vuajtja kronike e Edi Ramës me azmën e pashërueshme për të cilën e kuron me breshkat në zyrë janë sinjalizuese për dobësinë kronike të tij. Kësisoj shpërthimet e tij kundër infermierëve, mjekëve apo gjithë sistemit mjekësor nuk është gjë tjetër veçse tentativa për të nxjerrë një pakënaqësi të thellë me veten. Sigurisht, fyerja e 16 mijë infermierëve është e pafalshme për një lider opozite që kërkon të jetë kryeministër. Edi Rama duhet së pari të kontrollojë impulset e tij shkatërruese përpara se të propozojë një “rilindje” të Shëndetësisë. Së dyti, kjo çështje personale nuk duhet të kthehet në një kryqëzatë kundër gjithë sistemit të shëndetësisë. Edi Rama nuk po arrin të perceptojë realisht as realitetin ekzistues të sistemit të shëndetësisë, dhe jo më ta gjykojë atë, apo të nxjerrë propozime të dobishme për hapat e mëtejshëm.Kjo nuk është një paaftësi e këshilltarëve të tij, por gjithçka lidhet me problemin personal të Ramës me shëndetin. Dhe për rrjedhojë lindja e ideve thellësisht nihiliste për çdo gjë çfarë është realizuar në këto vite ndryshimesh demokratike, qoftë dhe nga qeveritë socialiste, për sistemin shëndetësor, centralizim ekstrem, slogane komuniste për një shëndetësi “falas”, janë derivate të një gjendje të pashërueshme.

Nga Fritz RADOVANI:
“LENINISTËT NUK DORZOHEN..!”
21 Janar 1924 – 21 Janar 2011

huliganë komunistë 21.1.2011.JPG

Ka ende nga “ata” që mendojnë se me 21 Janar 1924 vdiq Lenini, Stalini apo Enveri dhe bashkë me ta edhe komunizmi. Ka nga “ata” që mundohen me na mbushë mendjen se “sistemi ynë” komunist duhet zëvendsue me sistemin demokratik të Europës Perëndimore! Ka edhe nga “ata” që ende nuk e kuptojnë se “ne komunistët” ndryshojmë “qimen por jo vesin”! Ka edhe nga “ata” që kujtojnë se me të vertetë “komunistët konvertohen në demokratë”! Po, ka edhe nga “ata” që edhe pse ne ua kujtojmë thanjen e Ramiz Alisë se “gjak do bëjmë!” krye disa vjetësh...”ata” vazhdojnë me ba sikur po harrojmë! Ne do t’ ua kujtojmë prap me 21 Janar 2011, se ne “parimet nuk i shkelim!”
Imazh
Derdhet sheqer midis Bamir Topit dhe kryeterroristit Edvin Kristaq Rama

Jo shumë kohë ma përpara “ne” ua kujtuem po tek ajo godinë e Kryeministrisë, kur “shoku” Edi Rama u “ngujue” në greven e “urisë për pushtet” se “me gjak e kemi pasë fituar dhe me gjak do fitojmë prap!”. “Gabimet” e bame ma parë komunistët këte herë do ti korrigjojnë... Partia komuniste shqiptare as nuk ka ngordhur as nuk do të lejojë që të harrohet data e 21 Janarit 1924, kur kapitalistët kujtuen se me ngordhjen e Leninit do të ngordhin edhe komunizmi! Ai edhe në kjoftë se ka ngordhur në Bashkimin Sovjetik nuk do të ngordhin asnjëherë në “Shqipërinë socialiste” të “flamurtarëve të marksizëm – leninizmit fitimtarë!” të rrethuem në tryezën e “shokve” presidentë “kapitalistokomunistë të Republikës së Shqipërisë”... “Këtu e më tej nuk shkojmë..!”.
Imazh

Shumë shpejtë i keni pasë harruar thirrjet “tona” tek shkolla e “lartë e bashkuar”... “Vodhem apo nuk i vodhëm votat, po një mësim u dhamë me 2 Prill 1991..”
Vertetë kanë kalue 20 vjet por “partia ua kujton prap edhe tani!” “Vodhëm apo nuk vodhëm paratë në firmat piramidale” por “ne i vumë flakën gjithë Shqipërisë...dhe besoj, se shokëve të policisë u kujtohet zjarri i ndezur me trupat e tyre në rrugët e Vlorës! ”...Vertetë që kanë kaluar gati 14 vjet “po, partia ua kujton prap!” “Vodhet ju demokratë votat apo ne... pak rendsi ka” por, ne prap “do bëjmë 2 Prill 1991 si në Shkoder, si në Vlorë 1997 dhe tani në 21 Janar 2011 në Tiranë ...kujtoni ju, se do të harrojmë “ne” terheqjen zvarrë në rrugët e Tiranës të shokut tonë, dhe “bashkshortit” shoqës Nexhmije...që nuk pranon me ngordhur pa larë edhe njëherë Shqipërinë me gjak ashtu si për 46 vjet...e pat larë Enveri ynë me Ramiz Alinë!”
Imazh
Klubi presidentave hartuan Projektin e Revoltës enveriste më 21.1.2011 në Tiranë, ku vdiqën 4 demostrues komunistë të vrarë nga banda e Edvin kristaq ramës

Vertetë se Presidenca, Kuvendi Popullor, Qeveria...të gjithë “njëzëri” kanë shpreh keqardhje dhe kjo u vërejt në fëtyrat e Ilir Metës, Gramoz Ruçit, Sabri Godos, Gjinushit, Kastriot Islamit, Adelina Mazrrekut etj...dhe që në mbledhjet e para “ata” në bashkpunim me Kuvendin Popullor, (dhe nën një kujdes të posaçem të hetuesisë së përgjithshme...Ku kemi “shokët tonë” hetues) do të punojnë ashtu si mbas 2 Prillit, apo vitit 1997, me ua “damshpërblye” ditët e vitët e burgut të gjithë “atyre” që do të arrestohen ose do të mbahen në hetuesi si “organizatorë apo terroristë” që NUK kanë dashtë kurrë që të përmbyset ...komunizmi...më falni “gabova” ...”demokracia”!Edhe Trupat Diplomatikë, Europa e Bashkueme edhe Amerika “është përmalluar” ... por, ”vendit nuk lëvizë asnjeri”. Pyesin nën za: “çka bahet në Shqipni...?” dhe, po nën za... ua japin përgjigjën njeni tjetrit... “Shih foton poshtë...Këta janë Shqiptarët!”...
Imazh
Melbourn, më dt. 21 janar 2011


Partia Socialiste duhet të largohet nga mozaiku pluraristë!

Haxhi Qamili - Edvin Kristaq Rama i bën thirrje gjithë njerzve të PS të hidhen në barrikada, të bllokojnë rrugët, të djegin Tiranën e Shqipërinë se humbi nga Vota e Tiranës!

Imazh


Edvin Rama paragjykoi Votën e popullit dhe nxiti anarki në KZAZ-ët mbas përfundimit të votimeve të mbrëmjes të 8 majit 2011

Nuk ka më absurde se si Edvin Rama sapo u kryen zgjedhjet e ditës diel të 8 majit 2011, pa u hapë kutiat e votimit të deklaronte se bashkine e Tiranës e fitova, tashti vjen thellimi i fitores.
Si guxoi të hidhte këtë gjyle antidemokratike, enveriste e me pasoja anarkike mbi shpinën e KZAZ-ës, mbi KQZ-ën dhe mbi Votën Qytetarit? Ku e dinte ky soj i droguari se qytetari e ka hedhë pa votuar Votën e tij në favor të Edvin Ramës?
Ky lloj rituali më kujtoi epokën e shëmtuar dhe tallës të komunizmit mbi Votën e Popullit. Ky porositi botërishtë komisionerët socialistë se Vota meqë është vendosur për Edvin Ramën nuk duhet numëruar. Nëse del ndonji trim nga PD-ja duhet ushtruar forma të njohura të dhunës komuniste sikurse në faktë ndodhi dhe vazhdon edhe sot më dt. 24 maj 2011 dhe nuk dihet se kur do të ndalet.
Kjo ishte antiligjore sepse e politizoi Votën dhe angazhimet ligjore të komisionerëve në përgjithësi në zonat e numërimit të votave dhe ishte njësoj thirrje haxhiqamiliste për të shkatërruar procedurën e vlerësimit të votës të popullit.
Ai e futi në anarki derisa solli vonesa, kërcënime dhe grushta gjatë periudhës të punës të KQZ-ëve prej 8 majit dhe në vazhdim psh. sot 24 maj 2011.


Edvin Rama i fshehur hodhi në kryengritje deputetë socialistë në konfrontim me policinë dhe urdhëroi destabilizimin e Shqipërisë Jugut si bastione enveriste


Pa kryer shpalljen e fitores të Tiranës Edvin Rama urdhëroi bllokimin e KQZ-ës. U derdhë lumi i njerzve nga Tirana, nga qytete ku fitoi PS-ja bashkitë para KQZ të ndërsyer si qenjër për t'i shqyer komisionerët e PD-ës. Të shifje sesi ajo pjesë e deputetëve më ekstreme, më talebane, më të pasur, më enveriste, më homoseksuale e G99-ës me Erion Velija e Endri Fuga në krye, ish sigurimsa të komunizmit të strukturuar në policinë bashkiake me gjyslyke të zeza sikurse gjenetika e tyre me në krye pjella e bllokmenve u vërsulën me egërsi kundër policëve. U dallojshin në dritën e ditës sesi qullashi, humbameni, derdimeni Fatmir Toci i futi thonjtë në fyt një policit, apo se si deputetë si rrugacër, terrorista hidheshin mbi kokat e policëve si Shalsi, "i biri i Xhelil Gjonit, ish Sekretar i KQ të PPSH-së, që edhe në kohë të diktaturës thirrej me pseodonimin "xhahili";Ilir Gjoni, Fatmir Xhafa, Balla etj. për të pushtuar Sallën e KQZ, për të mos lenë të punojnë të qetë meqenëse Votat për Lulzim Bashën ishin lajm i kobshëm për Edvin Ramën.

Pamë një teatër sa grotesk aq dhe vandal të kësaj turme kanibale sllave antishqiptare që kanë pushtuar PS-ën qysh me ardhjen e kryetalebanit Edvin Kristaq Rama, që pasi shkatërroi familjen e tij e tashti synon me veprimet e tij të shkatërroji Tiranën dhe Shqipërinë sikurse bën prindërit e tyre.


Përse gjithë kjo anarki, gjithë kjo urrejtje, gjithë ky investim talebanësh-al kaidësh kundër KQZ dhe kundër Shqipërisë??


Shkaku i vetëm është se duan fitoren në tavolinë të bashkisë për Edvin Ramën pasi ky supergangster përfaqson bandat e megahajdutve të Tiranës dhe të mega- pasurive të bllokmenve. Dhe ardhja e një kryebashkiakut të ri do të thotë për ta se mori fund epoka e tej fshehjes dhe e tej vjedhjeve të pasurive tyre. Dhe i duhet të pasqyrohen para qeverisë dhe popullit pronat e tyre të paregjistruara. Këta deputetë dhe talebanë që janë gati të shqyejnë lëkurat e policve që mbrojnë ligjin, KQZ-ën dhe jetën e 4 komisionerve të PD-ës kanë ngritë prona mbi ligjin, mbi pronat e vjedhura të qytetarve tiranas dhe nuk kanë të bëjnë me nderin shqiptar, me respektin për ligjin, respektë, detyrim ligjor e kushtetues dhe me demokracinë e Shqipërisë.
Fundi i moralit tyre nuk shifet vetëm në ekranet televizive të brendshme dhe të jashtme sepse ka marrë fund me kohë e me vaktë, qëkur Edvin Rama i ka lejuar të fusin dorën e pistë në arkën taksapaguesve shqiptar, por në ato skenarë të megapasurimit tyre me firmën e ish kryetarit të bashkis Tiranës sh.Edvin Rama.


Populli shqiptar dallon në rrezen e diellit se në thelbin e mbi 2000 protestave të dhunëshme të PS-ës mendoj se ka brenda një hakmarrje patologjike të pashërueshme kanibale të bllokmenëve mbi popullin që rrëzoi sistemin komunist????

Dalja në skenë e një njeriu në krye të PS-ës si Edvin Rama si përfaqsues i pjesës më diktatore, më terroriste, më të pasur të klanit bllokmenë të ish klasës të përmbysur komunistë ishte shfaqja më radikale dhe e trishtueshme për fatet e demokracisë nën strehën e PS-ës.
Si kryetar bashkie të Tiranës Edvin Rama për 11 vjet varfëroi popullin e Tiranës duke tejpasuruar në mënyrë të paligjëshme dhe mbrojti me dhunë në parlamentë e në rrugë duke i pushtuar këta mega-grabitës.
Edvin Rama përdori dhe e shndrroi PS-ën në një brigadë luftarak tepër agresive dhe terroriste kundër shtetit dhe qytetarve të Tiranës i mbështetur natë e ditë nga presidenti i Shqipërisë Bamir Topi si militant i fshehur i sistemit enveristë nëpërmjet institucioneve të drejtësisë që i ka pushtuar me dhunë.
Populli shqiptar dhe ai i huaj dallon në rreze të diellit se brenda kësaj tërbimi terrorist i deputetve të PS-ës dhe bandave tyre qendron një një HAKMARRJE për rrëzimin e klasës ish komuniste-bllokmene të maskuar gjoja për votën. Kjo klasë që po trondit skenën demokratike shqiptare është e betuar që të minoji konstantë sipas shumë grafiqeve të planifikuara sistemin pluraristë me synim të vetëm atë të rikthimit në komunizëm.


Përse sillen me kaq talebanizëm kundër Kulturës të Votës popullit kryebllokmeni Edvin Rama me bandën e tij në PS e kudo?


Faktë është se kjo pjesë e shëmtuar e PS-ës që përfaqsojnë krimin, terrorin e baballarve tyre që ushtruan dhunë, lanën me gjak, që mega-pasuritë që ju shtuan me prezencën e përfaqsuesit tyre Edvin Rama nuk e njohin kulturën e Votës të popullit. Aryeja e saj e ka te gjeneza e sistemit komunistë nga ku u polli këtë soj komuniteti i rrezikshëm. Në komunizëm nuk kishte asnjë kulturë të Votës të Popullit sepse ishte zevendsuar me Kulturën e Dhunës policore-ideologjike. Kjo pjesë talebane enveriste -sllave nuk mund ta akceptojnë dot në abstraksion Kulturën e Votës Demokratike të qytetarit sepse kemi nje shembull klasik të ilustruar mëposhtë:

Shembulli Kadare për kulturën e Votës është sjellja më groteske, anakronike enveriste e kompromentuese për krijimtarinë e tij
Imazh

Kadareja dhe gjithë mostra e tij ishte i votuar pa e hedhur populli votën në kutinë e votimit në periudhën e lavdishme të tyre në komunizëm.
Për habinë e psiqikës të tyre ende nuk ka lëvizë demokracija për 20 vjetë asnjë gërmë në mentalitetin e tyre në favor të demokracisë sepse jetojnë ende në botën e halucinacioneve nostalgjike në poste të votuara si funksionarë të shtetit dhe partisë komuniste. Votën e konsiderojnë si në komunizëm, që deputetët dhe bashkiakët ishin të votuar qysh në zyrat e policisë sekrete dhe ato të partive.
Në ditën e Votimit luhej një ritual grotesk dhe shumë e shëmtuar ku populli hedhte votën e vet të votuar më parë dhe pa përballjen e kandidatëve konkurrentë. E kjo lloj tallje me popullin ndodhi prej 1944 deri në 1991. Ishin të përjetshmit deputetë dhe kryetarë bashkiakë në komunizëm. Shoku Kadare ishte i përjetshëm deputet dhe nuk ka arritë të shkëputë nga mentaliteti vargojtë e robërisë tiranike të Kulturës të Votës të Qytetarit derisa arriti të shpaloste paturpë pas 20 vjetësh demokraci me anë të Letre të Hapur deri në nota poshtërimi e kërcënimi ndaj kandidatit të kryebashkisë Tiranës, Lulzim Bashës që ti dhuronte mijra votat e fituara nga qytetarët e Tiranës shokut tij të llogores së vjetër enveriste, Edvin Ramës sepse Tirana është kryeqyteti i barrikadave të kuqe. Në të kundërtë rrezikohet të kthehet Shqipëria nën sundimin e Otomanisë ose të komunizmit. Ja që kohëra rishfaqin gogolin e kërcënimit të dhunës nga njës shkrimtar që shkruan për Greqinë e lashtë ,,demokratike'' e pallavra tjera.
Ngjyra blu sipas ekzemplarit enveristë e ndotë Tiranën e terrorit të krimit gati 50 vjecar. Me këtë letër më lind e drejta të konkludoj se Kadareja është ideologu i bërthamës talebane të PS-ës.


A quhet më kjo Parti Socialiste apo Parti Anarkike Terroriste(PAT)??

Mbi 2000 demonstrata, protesta të PS-ës në Shqipëri prej bllokmenëve, i të parëve të PS-ës kanë demonstruar profile të karakterit anarkik, terroristë, që për asnjë arsye nuk i justifikohen gjithë ky arsenal lufte, urrejtje kundër qeverisë, kundër popullit shqiptar dhe kundër kushtetutës.
Qytetarët tiranas dhe mbarë shqiptarët janë lodhur, rraskapitur dhe është bërë e patolerueshëm kjo gjendje permante e skenarve gjakderdhës, flakë-vënese, plackitëse të PS-ës kundër qetësisë, jetës të popullit, kundër institucioneve të shtetit, kundër demokracisë, kundër NATO-s, kundër heqjes të vizave dhe kundër prosperitetit të kombit shqiptar. PS-ja e ka shndrruar sistematikishtë në arënë jo miratim ligjesh për zhvillimin dhe përparimin e vendit, por në një arenë beteje fizike, bojkotimi, kundërshtimi të vlerave demokratike.
Clia mendje e shëndoshë e pranon dhe e toleron këtë tabllo radikale të një partie si PS tash 20 vjetë?
Vjen pyetja pas këtij mali me bëma të PS-ës:
A e ka me statutë dhe me ligjë të shpalosi sistematikishtë sjellje vandale mbi demokracinë dhe qetësine e jetës të popullatës??? Ku janë institucionet e drejtësisë? Përse bëjnë sehir ndaj kësaj partie tash 20 vjetë??
Si të tillë kjo lloj profilit të PS-ës e bën emergjentë të rishikohet e të rivlerësohen sipas ligjit eksistenca e PS-ës në mozaikun e pluripartitëve.

A duhet rikonstruktuar PS-ja?
A ka barkë shpëtim apo derman për...?


Unë mendoj që PS-ja nuk është Edvin Rama që nuk ka të bëji në substancë me qenien e tij në PS, pasi ky dhe PS-ja janë antiteza, janë dy të kundërta antagoniste, ky e urren në shpirt PS-ën. PS-ëja për Edvinin është ngrehina ku ky mostër ka rigrupuar kategoritë më të rrezikëshme të shoqërisë,si fëmijtë e bllokmenëve, fëmijtë e administratës të ish sigurimit të shtetit, fëmijtë e ish drejtsisë komuniste, ka rekrutuar bandën më të pasur që për 11 vjet i tejpasuroi vetë si kryebashkiak, rekrutoi nga brezi i ri të rinjë të G99 nga familje enveristash homoseksualë të arsimuar, rekrutoi funksionar më të korruptuar dhe pa moral të bashkisë Tiranës në drejtimin e PS-ës duke i shporrur diku me dhunë psikologjike e fizike ish themeluesit e PS-ës, që për partinë dhe shoqërinë ishin dhe mbetën njerëz me integritet moral e politik.
Portreti i rrethit njerzor të Edvin Ramës në PS ishin dhe mbeten pasqyra e vizaitimit të moralit tij.
Në këtë konstruksion aktual PS-ja nuk mund të rikonstruktohet apo të aplikohet terapi, sepse është transformuar nga një parti politike në një detashment apo një klubë anarkik-terroristë politik-ekonomik pa tipare të një partie ku nuk funksionon statuti, kolegjialiteti,sinkroni politik me sistemin politik brenda kushtetutës të Shqipërisë. Klubi politik-anarkik-terroristë nën hyqmin e sadistit paparime njerozre Edvin Kristaq Rama është në vetvete një institucion i legalizuar nën okelion e PS-ës, që nga produktit i ndotur i saj blozë oxhaqesh dëshmon se është një mikro-ishull i vetmuar në Shqipëri që merrë ushqimin e saj nga disa qendra të padukëshme antishqiptare. PS-ja aktuale nuk ka asnjë solucion apo instrumentë për ta ripërtërirë në formatin e saj kushtetues politik me partitë e tjera plurariste.

Terapia shoku e rikonstruksion PS-ën

Pjesa e shëndoshë dhe ata të shporrur të PS-ës nga Edvin Rama me bandën e tij që ka uzurpuar me dhunë PS-ën dhe bashkinë e Tiranës për 11 vjet kanë mundësi të dalin prej letargjisë, ku i përplasi bloza e PS-ës. Mjaft mirë mund të riorganizohen dhe të rigrupohen duke formuar një parti të re me vizione moderne larg atyre klisheve të sëmura enveriste.
Kjo duhet bërë shpejt dhe me guxim sepse cdo ditë që qendron nën hijen e Edvin ramës dhe bandës tij vetëm prodhojnë firo në dëm të PS-ës dhe për veten e tyre. Duke u shkëputur nga PS-ja e sotme do të evidentoji shoqëria dhe bota atë pjesë bloze që ka pushtuar PS-ën me djallëzi, natën dhe me premtime mashtruese joshëse për një të ardhme përrallore të socialistëve.
Nëse nuk e bëni as këtë hapë shpëtimi për shoqërinë dhe kombin shqiptar nuk do t'ua fali historia e kombit dhe populli shqiptar, pasi me heshtjen t'uaj, pasivitetin, karshillëkun t'uaj bëheni me vetëdije e me qëllim pjesë e kësaj politike të klubit kriminal që identifikohet me emrin PS-ë. Edvin Rama me bandën e tij po masakron mëtej emrin e PS-ës dhe antarësinë e tij, vëjeni re sesi në marrëveshjet e hapura e të fshehta me Sali Berishën kanë përqëndruar pushtete politike dhe ekonomike në duart e dy personave nga më fatale për të sotmen dhe të ardhmen. Salia punon për kombin, ndërsa Edvin Rama vetëm e dëmton si politikishtë ashtu dhe ekonomikishtë Shqipërinë natë e ditë pa pushuar me energji të pashterura me një synim të largët për ta raskapitë Shqipërinë brenda dhe para botës deri në atë nivel që të kërkohet nga populli dhe Europa sikurse Skocia copëtimin nga sllavët dhe grekët si e vetmja ëndër e Edvin Kristaq Ramës.
Me Edvin Ramën dhe bandën e tij nuk mund të negociohet kurrë, por vetëm duhet larguar nga ombrrella e Gadafit më të zi pas 1991, që i ka ardhë Shqipërisë.

A duhet nxjerrë jashtë ligjit PS-ja?
Shpërfytyrimi degjenerues dhe tej i rrezikshëm për rendin kushtetues PS-ja


Pra PS-ja ka demonstruar më 1997, 21 janar 2011 dhe pas 8 majit 2011 fytyrën më të egër të njohur në plurarizmin shqiptar dhe në botën demokratike. PS-ja nuk ka demostruar dhe nuk demonstron në të tashmen dhe të ardhmen asnjë shpresë se do të rikthehet normalitetit, pasi e ka në shpirtin e saj terrorin, gjakderdhjen, flakë-venien e shumë tjera akte terroriste kundër kushtetutës dhe kombit shqiptar për ta zhdukë nga harta gjeografike që t'ja aneksoji sllavëve dhe grekërve. Një parti e tillë me rrezikshmëri konstitucionale-politike e bën imediate marrjen e një vendimi ligjor. Jam i sigurtë se institucionet përgjegjëse kushtetuese as që u shkon në mendje sepse janë pjesë e stimulimit juridik të kësaj partie anarkiste. Brenda institucioneve juridike strehohen familjarët e PS-ës e si të tillë e bën të pamundur të përmirësimit të sjelljes politike të PS-ës.

Shqipëria në rrezik, nën agresionin patologjik ekstrem të Edvin Ramës dhe PS-ës!

Rreziku në Shqipëri vjen jo nga agresioni i jashtëm, por nga flakëvënësit e brendshëm. Pavarësisht se demokracia lejon kryebashkiakun edhe me fitore minimale.
Kërcënimet publike-mediatike e Edvin Ramës, 'se;
- nuk do të njeh rezultatin final te KQZ-se,
- nuk do të njeh as qeverinë e institucionet aktuale',
- Deputetët socialistë nuk do të njohin parlamentin
- kryebashkiakët socialistë fitues nuk do të drejtojnë bashkitë

nëse nuk ia 'falin', fitoren Edvinit në tavolinë, mbetet kërcënim serioz i dukshëm i stabilitetit të brendshëm politik të Shqipërisë. Në fakt një lojë e tillë mund ta dërgoj shtetin shqiptar në udhekryq tepër të skajshëm: ndalimin e rrugës demokratike e integruese për në Bashkimin Evropian, dhe kthimin prapa në kohë (sindromi i '97-es), vit ky i cili shenon anën më të errët të historisë së demokracisë në Shqipëri. Praktikat në kohë kanë dëshmuar se rrjedhat ekopolitike në Shqipëri, janë të ndërlidhura drejtperdrejt me situatën në Kosovë, Maqedoni dhe shqiptarët në Kosovën Lindore. Në fakt atentati mbi demokracinë në Shqipëri do të thotë 'kuraje' për 'guxim' të ndezjes së mendësisë mesjetare antishqiptare sllave, të cilat së fundi tingëllojne aq zeshëm edhe nëpër qendrat e medha të diplomacise ndërkombëtare (pavarësisht injorimit si ide). Dhuna dëmton të ardhmen e Shqipërisë evropiane.
Gjykata e Lartë duhet ta nxjerri jashtë ligjit PS-ën sa mëparë se ndryshe nuk do të ketë kurrë stabilitetë Shqipëria!

E shkruajti Ermir Shqiptari
E martë, më dt. 24.5.2011
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Sherret me Berishen, si deshtoi takimi i Rames me Xhejms Bejker
Imazh

Nga Eduard Zaloshnja
Imazh
26/05/2010
Fundviti i 1990 nisin grindjet Berisha me Edvin Ramën

1. Edvin Rama ishte për ekonominë e centralizuar leniniste dhe atë të ekonomisë tregut
Rrënjët e duelit Rama-Berisha janë më të thella se sa mund t'i duken një vëzhguesi të rastësishëm të situatës së sotme politike shqiptare. Për t'i gjetur rrënjët e këtij dueli, lypset të hidhet një vështrim prapa në fundvjeshtën e vitit 1990, kohë kur këta rivalë politikë patën rastin të përplaseshin për herë të parë me njëri-tjetrin. Në atë kohë, vetëm pesë njerëz në Shqipëri patën shprehur publikisht nevojën për ndryshime rrënjësore të sistemit komunist. Ylli Popa dhe Sali Berisha, me artikujt e tyre në gazetat kryesore të kohës, kishin sugjeruar lejimin e pluralizmit politik, Gramoz Pashko dhe Fatos Nano, në intervistat e dhëna tek "Zëri i Amerikës", kishin sugjeruar lejimin e ekonomisë së tregut, ndërsa Edi Rama, në një mbledhje publike në Institutin e Lartë të Arteve, kishte kërkuar lejimin e të dyjave. Në fund të vjeshtës 1990, kur Ramiz Alia & co, u dha studentëve të revoltuar lejen për krijimin e partisë së tyre të pavarur, Y. Popa dhe F. Nano nuk preferuan ose nuk guxuan të bashkoheshin me studentët, S. Berisha dhe G. Pashko u bashkuan menjëherë me ta, ndërsa E. Rama, megjithë dëshirën e madhe për të marrë pjesë në lëvizjen studentore, nuk qëlloi në Shqipëri kur ajo filloi - rastësia e deshi që ai të ishte në Greqi për një vizitë pune ato ditë. Kur u kthye nga Greqia, Rama pati dhe përplasjen e parë me Berishën.

Edvin Kristaq Rama i etur për të qenë lidër para Berishës
I etur(Edvin Kristaq Rama) për të qenë protogonist në partinë e parë politike që do t'u kundërvihej komunistëve, Rama, e mbajti frymën nga Kakavija drejt e te Qyteti Studenti në Tiranë, i cili ishte në atë kohë qendra e të sapokrijuarës Parti Demokratike. Pavarësisht nxitimit me të cilin erdhi nga Greqia, atij i rezultoi të ishte pak vonë për t'u vënë në krye të Demokratëve - mbledhja që kishte krijuar strukturat udhëheqëse të PD-së sapo kishte mbaruar kur ai u fut në Pallatin e Kulturës të Qytetit Studenti.

Rama kritikoi Berishën se lavdëroi Ramizë Alinë
Sidoqoftë, Rama e sfidoi Berishën duke e kritikuar ashpër për falenderimet publike që i pati drejtuar Ramiz Alisë, si dhe për thirrjen "Rroftë Presidenti Alia" në mitingun e parë të PD-së.

Gramoz Pashko nxjerr përjashta Edvin Ramën
Pas një shkëmbimi të tensionuar batutash mes Berishës dhe Ramës, u desh ndërhyrja brutale e Pashkos që Rama të ndërpriste debatin me Berishën dhe të linte sallën i revoltuar. Pak vite më vonë, duke rikujtuar atë incident, Berisha do t'u shprehej në konfidencë bashkëpunëtorëve të tij se përzënia e Edi Ramës kishte qenë e vetmja e mirë që PD-ja kishte pasur nga Pashko. Ndërsa muaj më vonë, Rama do t'u shprehej disa miqve të tij se po të kishte qenë në Shqipëri në 8 dhjetor 1990, padyshim do të ishte vënë në krye të revoltës studentore që në fillim të saj, dhe ndryshe nga Azem Hajdari, i cili natën e 11 dhjetorit e mirëpriti bashkëpunimin me Berishën, do ta kishte përzënë doktorin me motivacionin se dy netë më parë ishte paraqitur tek studentet si emisar i Ramiz Alisë. Sfida e Ramës ndaj Berishës nuk u shua me incidentin tek Qyteti Studenti.

I pari që sulmon Enver Hoxhën ishte Edvin Rama(me porosi sekrete të Ramiz Alisë)
Në mitingun e parë antikomunist jashtë Qytetit Studenti (mbajtur në sheshin para stadiumit "Qemal Stafa") Rama, duke u bërë njeriu i parë në Shqipëri që po sulmonte publikisht figurën e Enver Hoxhës, u shpërblye me brohoritjet e zjarrta të pjesëmarrësve në atë miting pas thirrjeve të tilla si "Enveri na bëri të kuq si rusët, të verdhë si kinezët" etj. Ato brohoritje demonstruan se ai e kishte karizmën dhe mesazhin politik që do t'i duheshin për të fituar të paktën 90% të zemrave të anëtarëve dhe simpatizanteve të PD-së së asaj kohe. Ato brohoritje ishin pra edhe një paralajmërim për Berishën se Rama mund të bëhej një konkurrent serioz për të, në qoftë se do të lejohej të futej në strukturat udhëheqëse të PD-së.

Sulmi i Edvin Ramës ndaj Berishës për t'i marrë postin e kryetarit të PD-ës
Përpjekja e fundit e Ramës për t'ia marrë Berishës kalanë nga brenda u bë në fillim të shkurtit 1991, gjatë një mbledhje publike të PD-së me intelektualët e kryeqytetit. Në atë mbledhje Rama sulmoi drejtpërdrejt Berishën, duke thënë: "Është absurde që partia që synon t'i marrë pushtetin Partisë së Punës, të ketë në krye të saj ish-sekretarë të Partisë së Punës". Megjithëse kjo ishte një sfidë serioze publike që i bëhej Berishës, ai arriti ta anashkalojë atë pa shumë pasoja si rezultat i ashpërsimit që kishte pësuar fjalori i tij antikomunist në dy muajt që nga mitingu i parë i PD-së.

Edvin Rama me ish sigurimsa del me një Parti fantazme Islamo-kristiane në qershorin e 1991
Imazh
Dy ortodoksë bashkë;Edvin Rama me Spartak Ngjelën në 1991

Duke e parë të pamundur çarjen e murit të krijuar nga Berisha rreth PD-së, Rama e vazhdoi sfidën ndaj tij duke u përpjekur të krijonte një parti të re, e cila do të pozicionohej më djathtas se PD-ja dhe që, sipas shpresave të tij, do të fitonte një ditë zemrat e elektoratit demokrat. Në bashkëpunim me Ardian Klosin, Spartak Ngjelën, Kasem Trebeshinën, dhe Gavrosh Levonjën, Rama, në pranverën e '91-shit, konturoi partinë e re, e cila u quajt Partia Popullore Fetare. Sipas projektit të Ramës dhe miqve të tij, kjo parti do të kishte disa fraksione, të cilat do të përfaqësonin shtresa të ndryshme antikomuniste.

Përbërja e Partisë me ish komunista të dënuar nga komunizmi, me ish ballista, muslimanë dhe ortodoksë
Kështu, një fraksion do të përfaqësonte intelektualët antikomunistë, ndërsa një tjetër ish-komunistët e burgosur nga regjimi i E. Hoxhës; një fraksion do të përfaqësonte ish-ballistët, ndërsa një tjetër ish-zogistët; një fraksion do të përfaqësonte demokristianët, ndërsa një tjetër demoislamikët. Në fillim të qershorit 1991, pas një pune intensive të grupit nismëtar, u arrit që të organizohej një mbledhje themeluese e Partisë Popullore Fetare në Pallatin e Kulturës të Tiranës, e cila rezultoi e suksesshme.

Sali Berisha me ndihmën e deputetve të PPSH penguan me një ligjë të ri partitë fetare
I frikësuar ndoshta nga kjo parti e re, Berisha i kërkoi grupit të tij parlamentar që të aprovonte një nen në ligjin mbi partitë, i cili do të ndalonte krijimin e partive me baza fetare. Duke gjetur dhe mbështetjen parlamentare të PPSH-së, Berisha arriti ta pengojë regjistrimin zyrtar të Partisë Popullore Fetare. Përpjekjen e fundit për legalizimin e partisë së tyre Rama dhe miqtë e tij e bënë në 22 qershor 1991, ditën kur Xhejms Bejker, sekretari amerikan i shtetit, vizitoi Tiranën. Me ndihmën e Sejfi Protopapës, një emigrant politik shqiptar në SHBA, ata arritën të siguronin që partia e tyre akoma e palegalizuar të merrte pjesë në takimin e Bejkerit me përfaqësuesit e partive opozitare shqiptare. Duke e pasur të qartë se ai takim do t'i shërbente Bejkerit për të finalizuar se kë parti ia vlente të mbështeste Amerika, grupi nismëtar i Partisë Popullore Fetare mendoi të dërgonte si përfaqësues Ardian Klosin, të vetmin njeri që kishte kryer studime jashtë Shqipërisë dhe që e fliste rrjedhshëm anglishten.

Edvin Rama u përjashtua nga takimi me Xhejms Bekerin
Po zgjedhja e birit të Bilbil Klosit si përfaqësues i tyre, nuk i pëlqeu ish të burgosurve politikë të partisë, të cilët zgjodhën një përfaqësues të vetin për takimin me Bejkerin. Rrjedha e ngjarjeve tregoi se përfaqësuesi i ish të burgosurve nuk e përfaqësoi mirë partinë e re - ai jo vetëm që nuk i dorëzoi Bejkerit një deklaratë të sugjeruar prej Sejfi Protopapës, por as nuk arriti të parashtrojë qartë se ç'përfaqësonte partia e tij. Ai vetëm citoi disa vargje nga Kurani dhe Bibla, me të cilat shprehu admirim për Bejkerin, dhe që u shuan si shkuma në det, pa bërë as gjënë më të vogël për partinë e re.

Gaz. Koha e Jonë ishte e vetmja za i Edvin ramës kundra S.Berishës
Me dështimin e kësaj përpjekje, Rama i ndërpreu përpjekjet për të konkurruar politikisht me Berishën. Sulmet e Ramës kundër Berishës vazhduan kryesisht nëpërmjet artikujve te gazeta "Koha Jonë", e cila përbënte atëherë zërin e vetëm opozitar në media. Artikujt ishin aq të ashpra, sa dukeshin si të shkruara me acid e jo me bojë.

Rrahja e E.Ramës bëri të shporrej nga Shqipëria
Dhe duke pasur parasysh atmosferën që mbizotëronte në Shqipërinë e viteve 1996-97, nuk do të ishte një imagjinatë në erë po të hamendësohej se aciditeti i atyre artikujve u bë shkak për rrahjen çnjerëzore që e detyroi Ramën të ndërpriste duelin me Berishën, duke u larguar nga Shqipëria.

Ftesa e Fatos Nanos të E.Ramës në qeveri nga kazanet e Parisit i dha dorë për t'u marë me politikë
Do të duhej të vinte në pushtet Nano, një tjetër kundërshtar i betuar i Berishës së atëhershëm, që Rama t'i rikthehej duelit të vjetër. Ftesa që i bëri Nano për t'u bërë anëtar i qeverisë së socialistëve, veteranët e të cilëve Rama i pati tallur aq keq në fillim të viteve '90, i dha mundësinë për t'u bërë përsëri protagonist në skenën politike shqiptare. Zgjedhja e Ramës si kryetar i Bashkisë së Tiranës, me mbështetjen e PS-së, e vulosi përfundimisht vendosjen e tij në kampin e majtë të politikës, në duel të vazhdueshëm me Berishën.

Rama pa të drejtë e ka sulmuar gjithmonë S.Berishën
Dhe qysh atëhere, Berisha dhe Rama, pothuaj nuk kanë rreshtur së sulmuari njëri-tjetrin. 1390 fjalët e mësipërme mund të mos arrijnë të japin një tablo të plotë të duelit Rama-Berisha, por, në kushtet e kufizimit hapësinor të një gazete të përditshme, ato janë më se të mjaftueshme për t'i dhënë lexuesit sfondin historik të tij. Ky sfond ndihmon të kuptosh se ashpërsia e duelit Rama-Berisha mund të shpjegohet jo vetëm me kalkulimet politike të momentit, por edhe me rivalitetin e kahershëm mes këtyre dy personazheve të rëndësishëm të skenës politike shqiptare. Dhe thellësia e rrënjëve të këtij rivaliteti të ashpër nuk është një ogur i mirë për një paqëtim të qendrueshëm mes Ramës e Berishës.

Shënim:
Nëntitujt u vendosën nga artikullvendosësi këtu


Edvin Rama në dasmën e çifutit 83 vjeçar, Xhorxh Soros më 21 shtator të 2013
Imazh

Miliarderi çifut, Xhorxh Soros ashtë martue me një grua 42 vjeç, punonjse të organizatës tij
E diel më 22 shtator të 2013
Miliarderi , anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Grupit Ndërkombëtar të Krizave, Xhorxh Soros ( № 30 në Sallën e Famës Forbes , $ 20000000000 ) në mbrëmjen e së shtunës u martua me këshilltaren për shëndetësi dhe arsim ,40 -vjeçaren Tamiko Bolton , sipas Reuters .
Çifti u takuan në vitin 2008. Financier çifut i lindun në Hungari e me banim në SHBA i propozoi asaj në gushtin e vitit 2012. Martesa ishte e treta për Sorosin dhe e dyta për Bolton.
Martesa zgjati tre ditë. Festimet filluan në darkë dhe pritja e miqve për vizitë u ba në Muzeun e Artit Modern në Manhatan, ku mysafirët kishin paraqitur ekspozitën " Magritte: Misteri konvencional, 1926-1938 ", i artistit belg René Magritte. Më vonë, Sorosi në Bedford, të Nju Jorkut zhvilloi një ceremoni jofetare, i cili ftoi një gjykatës federal dhe familjarët e një çifti, duke përfshirë pesë fëmijë. Në mesin e më shumë se 500 mysafirëve banin pjesë më 22 shtator të 2013; presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim dhe disa liderë të huaj, duke përfshirë edhe të Presidentit të Estonisë Toomas Hendrik Ilves , Presidenti i Liberisë, Ellen Johnson - Serlif dhe Kryeministri i Shqipnisë(Алюании ose Албании), Edi Rama(Эди Рама). Morën pjesë edhe tregtar Paul Tudor Jones dhe themeluesi i kompanisë për investime e Korporatës Tiger të Menaxherit Julian Robertson.
Ennaliza Uitshak ishte gruaja e parë e Soros. Me këtë, ai jetoi për 23 vjet, deri në vitin 1983.
Në të njëjtin vit ai u martua me Susan Weber - kritike arti nga Nju Jorku , e cila ishte 25 vjet ma e re se çifuti Soros. Së bashku me Suzanën kishin marrdhanie 22 vjetë.
Xhorxh Sorosi ushtronte dhunë fizike ndaj grues braziliane sikurse Edvin Kristaq Rama
Imazh

Pas kësaj ndarje me Suzanën, ai takoi yllen e TV të Brazilit, Ferreira Adriana, që bashkëjetuen pesë vjet por para martesës , ajo nuk erdhi. Pas largimit në verën e vitit 2011, Ferreira paraqiti në gjykatë nji damshpërblim miliarderit(që u pasurue nga vendet në krizë si psh vendet ish komuniste duke grabitë fondet e tyne nëpërmjet mashtrimit) në gjykatë, duke i kërkue 50.000.000 $ në kompensim jopasuror, por për damin e fyemjeve dhe ushtrimit të dhunës fizike të rrahjeve sistematike.
Imazh
Shifni prapa shpinës të çifutit Soros duke kërcyer me taksat e popullit shqiptar, kryeministri Edvin Kristaq Rama në darkën e të shtunës të 21 shtatorit 2013
Nën tingujt e Orkestrave të Budapestit dhe të Harris Lance në çifligun e tij të ,,vogël,, në Bedford të Nju Jorkut


Imazh
Prona në Nju Jork - ku bahet dasma me 500 të ftuar


U pregatitë në shqip nga sektori i Kulturës Politike të http://www.proletari.com
E premte, më dt. 15.XI.2013
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Selmanllari: Avllai me kerkoi 20 % per Edi Ramen

Në foto; - Avokati dhe Rahman Selmanllari me gjyslyke


Tirane- I jepet fund spekulimeve mediatike per deshmine e dhene nga ana e biznesmenit Rrahman Selmallari perpara prokurorise. Nepermjet nje deklarate noteriale, biznesmeni Selmanllari ka rikonfirmuar serish dje deshmine e dhene prej tij tre dite me pare perpara organit te akuzes. Rikonfirmimi eshte bere nepermjet avokatit te tij Genc Gjokutaj, pas komenteve te pasakta te bera dy dite me pare me deshmine e tij te dhene ne prokurori. Ne deklaraten noteriale lexohet qarte se, "Zoti Dritan Avllia ka kerkuar t'i jepet 20 % e kontrates me pronaret, pasi ka marre persiper studimin e projektit dhe marrjen e lejes se ndertimit. Kerkesa e z. Avllai eshte pranuar per shkak se ai e ka paraqitur veten si mik te z. Edi Rama qe hap cdo dere ne Bashkine e Tiranes. Ky eshte dhe thelbi i deshmise time dhene para Prokurorise. Jam i gatshem te konfirmoj qendrimin ne fjale sa here qe te jete e nevojshme". Kjo eshte nje kopje e deklarates noteriale te Selmanllarit, e cila dje u shpernda per mediet nga avokati Genc Gjokutaj. Te njejten deklarate beri edhe ky i fundit, gjithmone nen emrin e klientit te tij, duke i dhene fund lojes mes akuzes dhe mbrojtjes ligjore. Jo zyrtarisht prokuroret e ceshtjes kane pergenjeshtruar deklaraten. Tre dite me pare Selmanllari ka sqaruar perpara dy prokuroreve te ceshtjes, Ardian Braho dhe Valentin Preci, se ka qene shume i kenaqur me kontributin e Avllait, pasi studimi i miratuar nga Bashkia e Tiranes e ka perqendruar intensitetin me te larte te ndertimit pikerisht ne zonen e kontraktuar prej tyre. Hetimet ne lidhje me kete ceshtje erdhen pas deklaratave publike te bera nga ana e deputetes Albana Vokshi. Diten e djeshme ne Prokurorine e Tiranes nuk eshte marre ne pyetje asnje person. Hetimet Per ndertimin e kompleksit te banimit ne zonen e Liqenit Artificial jane marre ne pyetje deputetja e PD-se Albana Vokshi, deputeti i PS-se Erjon Brace, biznesmenet Kujtim Hasa dhe Ylber Cani, si dhe Dritan Avllai, te cilet kane shpjeguar gjithcka per te cilat kane pasur dijeni.

Koha e Jonë 10.9.2010

A eshte Edvin Rama stalinist, anarkiste, mazon, demokrat, mjeshter kiosket,.. politikan apo nje …. A çfare tjeter te jete?

Pse Edvini ne rrjeshtat e letres time?

Edvin Rama ideoi nje greve te disa deputeteve gra dhe burra te partis socialiste qe nisi me datën 30 prill deri me datën 19 maj 2010 ne mesin e Kuvendit Popullor dhe te Kryeministrise ne Tirane ne prage ’’Te heqjes se vizave te Shqiperise ne BE’’ me qellim ’’Te hapjes se kutive te votimit parlamentar te 29 qershorit 2009.
Edvin Rama si kryetar i partise socialiste dhe i bashkise Tirane eshte vene ne qender te mediave shqiptare dhe nderkombetare si burre i mire dhe si i shemtuar me Greven e deputeteve socialiste. Perpara se t’i futem temes mendova te shfletoj me heret per kete njeri qe eshte fute ne qeverine e partise socialiste si minister i kultures. Me pas drejton bashkine e Tiranes dhe pas do vjetesh behet kryetar i partise socialiste. Nuk po kuptoja sakte shkakun e kesaj greve politike me pasoja bllokim Sheshit Qendror te Tiranes si dhe bllokimit te rrugeve kombetare ne rrethet kryesore te Shqiperise, ne prage te Liberazimit te Vizave per Shqiperine!! Meqe nuk po e kuptoja shkakun e greves, menjehere ju drejtova personit Edvin Rames si karriere.Me ngacmoi idea te germoja paksa per be si i thone ne karakterin e tij duke drejtuar disa pyetje ne nje rrjeshte apo ne dy fjali;
A eshte Edvin Rama stalinist, anarkiste, mazon, demokrat i djathte, politikan apo nje mjeshter kiosket…. A çfare tjeter te jete?

A. Karriera ne komunizem


Pedagoge
Ishte pedagoge i piktures ne Institutin e Larte te Arteve fale babes tij deputete i perjetshem i Kuvendit Popullor ne periudhen e komunizmit si dhe fale nenes tij Aneta Koleka – mbesa e ish antarit te byrose politike te komitetit qendror te ppsh Spiro Koleka, pasi nuk ka shkelqyer ende deri me sot per pikture sikurse pohojne koleget e tij neper intervista publike. Neper gazeta eshte shkruar se eshte pare nga tiranasit Edvini me Ilir Hamit Beqen ne shkallet e Ministrise Brendeshme duke hyre e dale shume here ne kohen e komunzmit.

B. Karriera pas komunizmit
Antar i Partise Demokratike(PD)

Me themelimin e PD-es me vrape ju versul dyerve te PD-es Edvin Rama dhe u antaresua. Siç pohoi Sali Berisha ne Parlamente se Edvini e thirri ne veçanti Sali Berishen si kryetar i PD-es, ku i kerkoi qe te pushkatonte ish antaret e byros politike te kq te ppsh. Sala e refuzoi. Dhe duke konstatuar frymen ekstreme – revanshiste nuk e pranoi ne Keshillin e Larte te PD-es Edvin ekstremistin dhe u largua duke e akuzuar Salin si nje enveriste. Demostroi nje cilesi destruktivitetin, karakterin e dhunshem, kerkonte gjak per synime te erreta. Si mund te kerkohej nje gjakderdhje kaq te madhe nga Edvini ne ardhjen e nje demokracie? A pak gjak ishte derdhur nga komunizmi ndaj vlerave kombtare ne popull?
Qellimi i tij ishte vetem qe ta pergjakte demokracine duke nxite nje lufte civile hakmarrese midis ish te burgosurve dhe klases kriminale policore te sigurimit te shtetit komunist, qe ishin ende te armatosur si dhe ta deformonte, te njolloste, te fyente shpirtin fisnik te Institutit te Fales si Vlere konservatore e popullit shqiptar. Pra ky gangster i papergjegjshem hynte ne skenen e re te demokracise me ide anarkiste.

Bashkekryetar i Partise Islamo-Kristiane(ortodokse) Edvin Rama - Spartak Ngjela -Ardian Klosi - ....(djeme te ish bllokut enveristo - sllave)... dhe Kasem Trebeshina - themeluesi i Armes se Sherbimit Sekret te Shqiperise Komuniste.

Karta e percarjes se feve - Te krijonte partine e ortodokseve dhe te muslimanve.
Pasi shetiti neper qytetet e Shqiperise si ideatore dhe bashkekryetare i Partise Islamo - Kristiane(ortodokse)P.I. - K. mberriten ne Shkoder. Une e kam pa fillimishte aty nga viti 1992 ne Teatrin e Shkodres Edvin Kristaq Ramen me Spartak Kiço Ngjelen ne nje mbledhje me qytetaret shkodrane per te shpalose Programin dhe Statutin e nje partie te re qe quhej Partia Islamo- Kristiane (ortodokse)- P.I.-K. Folen shume me duar e gishta, leviznin si njeri dhe tjetri me nje nervozizem te marre per t’i mbushur mendjen njerezve qe ishin mbledhe ne Teater rreth P.I.-K., por kerkush nuk reagoi kesaj risiet politike te servirur me aq proekupim. Dhe iku me bishte nen shale prej Shkodres sic thote populli.
Në bashkëpunim me Ardian Klosin, Spartak Ngjelën, Kasem Trebeshinën, dhe Gavrosh Levonjën, Rama, në pranverën e '91-shit, konturoi partinë e re, e cila u quajt Partia Popullore Fetare (Islamo-Kristiane-ortodokse) Eduard Zaloshnja -

26/05/2010 te artikulli ''Sherret me Berishen, si deshtoi takimi i Rames me Xhejms Bejker''. Sipas projektit të Ramës dhe miqve të tij, kjo parti do të kishte disa fraksione, të cilat do të përfaqësonin shtresa të ndryshme antikomuniste. Kështu, një fraksion do të përfaqësonte intelektualët antikomunistë, ndërsa një tjetër ish-komunistët e burgosur nga regjimi i E. Hoxhës; një fraksion do të përfaqësonte ish-ballistët, ndërsa një tjetër ish-zogistët; një fraksion do të përfaqësonte demokristianët, ndërsa një tjetër demoislamikët. Në fillim të qershorit 1991, pas një pune intensive të grupit nismëtar, u arrit që të organizohej një mbledhje themeluese e Partisë Popullore Fetare në Pallatin e Kulturës të Tiranës, e cila rezultoi e suksesshme.

Si mund dy intelektual te luanin me karten e feve te ushtronin plurarizem me ane te fondamentalizmat fetare? Po, duhet te kujtojme shqiptareve se prinderit e tyre ushtruan gjenocid ndaj fese kryesisht ndaj Fese Katolike sikurse e deklaroi dhe Nexhmije Hoxha shkakun e shkaterrimit te institucioneve fetare me synim zhdukjen e fese katolike, meqenese besimi islam ishte ne popull shume i dobet drejt skizmes totale. Me turpe deshtuan dy ortodokset ne manovren plurariste me ngjyren fetare me turpe. E sot te dy bir bllokmenesh hodhen ne rruge gjithe PS-en duke sjelle nje destabilizim kushtetues. Perpose kesaj te dy pinjollet apo bijte e krimineleve kane paralizuar Parlamentin shqiptar duke ndaluar grupin opozitar te marre pjese ne miratimin e ligjeve kryesore qe kerkojne shumice votash. Reaksioni i ortodokseve Rama - Ngjela nuk ka te ndale me deme te pallogariteshme qe po i sjellin strukturave kushtetuese ne kohe dhe ne hapesira vendimtare per fatet e Shqiperise ne Demokracine ne sfondin europian. Te dy po i sjellin deme te pallogariteshme vendit . Keta nuk e duan popullin dhe kombin shqiptar me veprat e tyre te denueshme nga populli shqiptar.

Edvini – qytetar ’’i pavarur’’

Edvini merre pjese ne protesta masive sebashku me demostrues te PS-es per te rrezuar qeverine dhe stabilitetin e PD-es dhe rrihet nga autoritete policore per shkake te destabilitetit, ku edhe sot e kam ate gazete.

- Edvini Refugjat ne France

Edvini u arratise nga Tirana per ne Paris pasi u rrahe barbarishte prej shikasve te Sali berishes si ish president i asaj kohet pas 1997. Nuk dihet veprimtaria e tij aty edhe perflitet shume per vepra jo te mira, por pas kesaj u ngjit ne skenen politike pa asnje merite morale, inteligjente apo politike.

Antieuropian e prolindor(Rusi, Serbi, Greqi)

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka shfaqur hapur dje qëndrimin e tij antieuropian duke urdhëruar familjarët e grevistëve që të protestojnë kundër institucioneve ndërkombëtare të akredituara në Tiranë. Konkretisht, paraditen e ditës së djeshme selia e ambasadës së Komisionit të Europës në Tiranë është gjendur e rrethuar nga militantë socialistë me parulla anti-europiane. Familjarët e grevistëve të ngujuar në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit" i kanë kërkuar ambasadorit të KE-së në Tiranë, Helmuth Lohan të reagojë për grevën e urisë.Elis Kuci – gaz. ’’R.D.’’ dt. 20.5.2010. Tjeter eshte tallur me shperblimet qe jepte ne dhurata te huajve. Çelesin e bashkise ja dhuronte vetem te huajve me etnicitet sllave sikurse jua ka dhene….

Anarkiste
Nuk ka asnjë dyshim mbi zotësitë shkatërruese të kryetarit të Partisë Socialiste, por ajo që është iracionale është presioni që ushtrohet dhe nga media që qëllimi i tij të cilësohet i dlirë, që kauza e drejtë, që sakrifica e tyre sipërane.Injoron sistematikishte ligjet, kushtetuten, rekomandimet e KE dhe te institucioneve nderkombetare. Prishjen e trafikut te Tiranes ne Greven e Edvinit me shoke te tij deputete te PS-es.

Mazon

Dihet se Edvini i perket fese ortodokse. Sikurse familja e nenes se Kristaqit ka pase lidhje me ortodokset.
Jane nje mori fakte qe te dergojne te ky tipar mazon qe nuk eshte ne portretin shqiptar dhe ne ate fetar si ajo katolike, muslimane dhe as ajo ortodokse.
- Ne rradhe te pare eshte nje mik e ndoshta eshe me shume me Xhorxh Sorosin, çifutin e pasur mazon.
- Boterisht ne TVSH deklaroi Fatos Nano me dt.29 shtator te 2009 ne emisionin e lajmeve:
Nder te tjera se Edvin Rama eshte mason i pasuruar............
Dihet se te jesh mazon do te thote te urresh kombin qe e ka linde, te urreje besimet fetare dhe kjo u demostrua me parrullen e tij te huazuar nga guzhina famezeze dhe shkaterrimtare. Vejeni re fytyren e tij, Ilir Meta i ka thane: ''Me Edvin Ramen ka pune vetem psiqiatria.''
Pra si permbledhje: Edvini nen fryemezimin dhe financimin e supermazonit çifut Soros ka vetem nje mision:
Te shkaterroji Shqiperine me themel duke e pare ne zjarre. Kjo esht endrra qe e ka shperfytyruar Edvinin, gje qe kurre nuk i qeshe kurre fytyra edhe kur don te qeshe i tregon mimika e tij nje te qeshur satanike sikurse ata qe jetojne me gjakun e njerezve.
Turp per Partine Socialiste qe lejon nje si ky qe don ta djegi ne zjarr popullin dhe token shqiptare - ENDER MAZONE E SOROSIT QE JA KA ZBULUAR NE GENE EDVIN RAMES .
PRANDAJ O SHQIPETAR MOS RRINI DUARKRYQ NDAJ KETIJ TE PAPERGJEGJESHMIT ME ENDRREN SATANE. ATE ENDER QE NUK E REALIZUAN OSMANET TURQ, SERBET, RUSET, GREKET, FRANCEZET DHE ANGLEZET PO E REALIZON EDVIN RAMA NE PARTINE AS E DJATHTA E AS E MAJTA - QE DO TE THOTE AS FE DHE AS NDER, AS NDER DHE AS ATDHE.

A eshte enverist?
Po!
Jane shume faktore qe e provojne kete tipar te tijin – enverist
- Ne rradhe te pare eshte vete Edvini i biri Kristaq Vangjel Rama – ish antar i kq. te ppsh dhe deputet, apo si antar i presidiumut te kuvendit popullor ne rregjimin komuniste. Kemi shembuj me futjen ne rradhet e deputeteve te rinje ne legjislacionin e ri 2009 deputete nga vatha e bllokmeneve si Ilir Xhelil Gjoni, Jetmir Sulejman Bushati, Ledi Shamku/Shkreli, Dashnor Myslym Peza, Ilir Hamit Beqja,…..eshte ne rrjeshtimin e tille edhe ish ministri i brendeshme te komunizmit - Gramoz Rucit,….

- Ne metoden e punes tij njihet boterishte si; injorimi i fjales se lire te socialisteve brenda partise, shnderrimin e PS-es ne nje instrumente personal, bllokimi i medias sikurse rasti i fundit qe ende vazhdon si ndalimi Televizioni Publik Shqiptar – TVSH ne ndjekjen e Greves se deputeteve dhe ne aktivitetin e PS. Apo posedimi i shume mediave nen interesin politik te Edvinit… Kemi rastin tipik te Ndalimit me Statut te PS-es se Mendimit Ndryshe, sikurse ju mbyll goja grupit opozitar brenda rradheve te PS-es se perfaqsuar nga; deputetet Arben Malaj, Ben Blushi, Brace,,....pjesa me elitare e PS-es. Statutin e mbron me dhune, jo se eshte pedante, porse i rrezikon shpartallimin e tij nga karriera, pasi e din mire se eshte i paligjshem si kryebashkiak dhe si kryetar i PS-es
- …….e tjera.

A eshte me te djathtet?

Jo! Jo sepse i perket te majtes per interes pasuriet, porse i ka afruar disa ish te persekutuar nga rregjimi i babes tij per interesa gjoja te djathta, qe ne fakte eshte per te zbatuar principin mazon ’’as te majte e as te djathte’’. Me synim tej diabolike, ate per te kompromentuar plurarizmin politike duke e degjeneruar ne parti monokolore si dikur – partia e punes – parti komuniste. Edvini eshte armik i plurarizmit politik, kultural,…..Endera e tij eshte te jete Shqiperia si dikur me nje parti dhe ky te jete numer njeshi.

Mjeshter kiosket

Lideret opozitare ne gjithe boten kandidojne si deputet te parlamenteve, ndersa Edvin Rama nuk kandidoi ne qershorin e 2009 si deputet i partise socialiste qe drejton. Ky veprim i tij ishte e panjohur dhe nje rast unikal ne bote. Nuk eshte e veshtire te dihet kjo sjellje, qe ne siperfaqe konsiderohet si nje risi ne formatin politike te liderit. Arsyeja e vetme ishte se duke pase ne xhepe portofolin e kryebashkiakut te kryeqytetit, nuk preferoi te leshoi postin e kryebashkiakut dhe te marre ate te deputetit sepse kryebashkiaku eshte lumi ku rrjedhin para te dukeshme dhe te padukeshme te panumerta, ndersa deputeti ka nje rroge fikse. Edvini perfaqeson perfaqsuesin me te pasur ne Shqiperi dhe ne Ballkan. Ne kushte supremacie ne pasuri nuk kishte pse te pranonte karten e deputetit. Ishte interesi financiar ajo qe nuk konkuroi per deputete. Pluse kesaj jane dhe nje fakte tjeter se sikur te pranonte karten e deputetit do te dobesohej pozita e tij si lider i PS. Sot ky si kryebashkiak kontrollon biznesin e deputeteve socialiste dhe i drejton sipas interesave jo te PS-es, por te tijave private si ne finance dhe ne mbajtjen dhe ngritjen e tij ne karriere. Jane dhe te tjera arsye e kesaj refuzimit, se Edvini nuk shquhet per novatorizem ne asnje fushe ne dobi te Ps-es, bashkise, jetes private,. Prandaj njihet si njeriu qe vene para dhe pushtetin perpara cilitdo njeri, ligje, norme, rregull. Dua te kujtoj se me ardhjen ne pushtet te Partise Demokratike ne 2005 deklaroi ish ministri i brendeshme Sokol Olldashi perpara mediave: Me ka lene ne tryeze ish ministri kolege paraardhes i PS-e 24 dosje te krimeve ekonomike te Edvin Kristaq Rames. Nuk di sesi te bej me keto, pasi la te nenkuptoje se prokuroria, institucionet e Gjykates Kushtetuese dhe presidenti Bamir Topi jane aleate shpirterore dhe ideologe te Edvin Rames. Dhe keshtu rezultoi prej 2005 e deri me 24 maj 2010. Sot ka mbushë plotë 8 vjet me dosje kriminalesh, vjedhjesh, hedhje nje grue prej katit të pestë, ku vdiq mbas nji torture të përplasjes, prandej e keni vue re sidomos në profil se si Edvini padashje dalin foto tmerri, ku kjo viktimë ulërin dhe ajo nuk e lenë të qetë. Kët gja e ka deklarue Sali Berisha në parlament sëbashku me shokun Erion Braçe

Mjeshter shkaterrimesh

Duke qene person publike na duhet te futemi ne jeten e tij private. Ky njeri sot nuk eshte i martuar, nuk dihet adresa e shtepise, eshte pa shtepi, flen ne fshatin Peze te Shtepia e babe Myslym Pezes, ish antar i komitetit qendror te PPSH dhe ish nenkryetar i presidiumit te kuvendit popullor per mbi 40 vjet.
- Ka shkaterruar familjen.
Eshte i njohur si dhunues agresiv, rrahes ndaj grave duke filluar nga gruaja e ligjeshme Matilda Makoci, mandej gra te tjera. Vetem per kete fakte nuk duhej te afrohej asnje poste ne asnje nivel politik apo shteteror nga askush lider sikurse vepruan Fatos Nano, Pandeli Majko, Ilir Meta dhe te tjere qe vazhdojne edhe sot.
Rrjedhimishte duke qene nje kriminel i grave, si mund te jete ndryshe ne karriere te larte?
Dhunen e tij do ta shtrije kudo, ne ne cilindo person qe e kundershton apo e sheh ndryshe nepermjet nje bande qe e mbeshtet me dhune per te arrite planet e tija ne karriere me te gjitha cmimet e ulta te moralit njerzor. Nuk po merrem me sjelljet e tija si ish minister i kultures se sa deme kolosale i ka sjelle artisteve shqiptare me prepotencen dhe sjelljet e shumta absurde e tij te panumerta qe edhe sot nuk ja harrojne, por ja kujtojne sesi ky soj njeriut i hodhi ne greve urie me qindra artiste dhe me urdher te tij dergoi policine dhe i nxorren me dhune, apo u formuan komisione hetimi ne parlamente per korrupsionin e Edvinit si minister. Prej 2005 e deri me sot amj 2010 ka demostruar me autoritetin e tij si kryebashkiak dhe si kryetar i PS sjellje te renda sa politike aq dhe social-ekonomike. Disa here ka hedhe Shqiperine ne pragun e kaosit, destabilitetit kushtetues, te luftes civile, thjesht per tekat e tija dhe besnik ndaj urdherave te Xhorxh Sorosit………………….

A eshte politikan?
Jo!
Nuk e kam ndigjuar nga goja e Edvinit asnje fraze apo fjale, qe te kete koncepte edhe sepaku primitiv. Politika e tij orientohet thellesishte e gjeresishte nga interesa babezitje, mosngopje financiare. Ka nje mungese totale te kultures si filozofine dhe nuk ka haber si Enver Hoxha per politiken, kulturen, artin dhe asgje perpose para, pushtet dhe dhune. Sepse nga karakteriskat e pakta te tij te demostruara ne publike nuk rezulton te jete politikan. Keto cilesi te marrura sebashku nuk perbejne portretin e politikanit edhe me te rendomte. Edvinin nuk e solli rastesia ne skenen politike sikurse prezantohet, por nuk gaboj te pohoj se ishte i planifikuar me kohe nga Ramiz Alia dhe Nexhmije Hoxha, gje qe u manifestua ne perkrahjen direkte mediatike te perkrahjes dhe frymezimit qe i beri Ramiz Alia greves se deputeteve te PS-es te mbajtur prej 30.4. deri me 19 maj 2010.

A duhet te jete më në politike e ne pushtetë Edvin Rama?
Jo! Çdo orë, ditë, muej dhe vite vetëm dame kolosale i sjellë kombit shqiptar me pasoja politike katastrofale të pariparueshëm
Kush e ka prure ne skenen politike Edvin Ramen, kete soj njeriu pa formim njerezor dhe kulturor i ka be nje dem kriminal te pallogaritshem nje kombi kaq vitale dhe te mrekullueshme qe inspiron per demokraci me shekuj. E keta dihen jane Ramiz Alia dhe Fatos Nano. Po ashtu mbajne pergjegjesi para kombit shqiptar me Ramizin e Nanon edhe Ilir Meta dhe Pandeli Majko dhe Spartak Kiço Ngjela qe e frymezuan ne mbeshtetjen per te arrite sot ne epiqendren e se keqes ne Shqiperi. Te njejten monedhe te zi mbajne mbeshtetesit e sotem qe te vjen neveri t'i shkruash emrat e tyre. Njerez pa integritet, te papergjegjshem qe mbeshtesin nje njeri qe eshte i etuer, eshte i lindur vetem te shkaterroji Shqiperine me vlerat e medha qe na e lane pellasget, iliret, Skenderbeu, Rilindasit tane, Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi, si dhe Martiret e Fese se Veriut dhe te Shqiperise, Nane Tereza deri ne ditet e sotme. Me gjithe kete barre vesesh te portretit te Edvinit nuk mund te jete asnje sekonde. Ne çdo dite qe rrine ne krye te bashkise dhe te PS-es vetem deme vazhdon te kryeji pa ju dridhe syri dhe as zemra e per ndergjegje nuk ka. Mjere Shqiperia per kesi modeli njerezesh qe shpallen politikane dhe kryebashkiak? Mjere ata qe e perkrahin mbajtjen dhe ja shtojne jetegjatesine ne pushtetin e parase dhe pushtetin e veseve te Edvin Kristaq Rames, qe e ka linde Aneta Koleka dhe Kristaq Vasil Rama! Te gjithe keta nje dite historia e Shqiperise do t'i gjykoji rende dhe mallkimi i popullit shqiptar do t'u bjere edhe ne dheun e zi pameshire. Sepse kur te mallkoji nje popull nuk eshte dufe inatesh, por nje mallkim rrufeje qe nuk kane ku i fshehen flakes dhe predhes se lemshit godites se saj.

E hene, me 24 maj 2010
Mal Gega
Shqiperia ne diten e saj te rende.

A i duhet Shqiperise nje opozite si e kioskes se Edvin Kristaq Rames?

1 maji i 1890 u vendose nga Internacionalja si dita e puntorve per te drejtat e tyre te punes,ku u kerkua e drejta per 8 ore pune..... Kjo ne fakte e ashtuquajtur opozita e Edvinit eshte opozite destruktive, pasi nuk shpreh ne thelbe opoziten e PS-es sepse Edvini nuk ka asnje lidhje ideologjike, filozofike me socializmin as te vjeter dhe as te re. Edvini ka per parti, filozofi kiosken e bashkise se Tiranes qe e mban per 10 vjet dhe nuk e leshon per se gjalli, vecse nese del ndonje Avni Rustem qe t'ja shprazi koburen ne lule te ballit atehere e leshon.

A eshte koha per protesta ne rruget e Tiranes?
Kush eshte shqiptar, do te pergjigjet; JOOOOOOOOOOOO!

Perse?

Sepse - Shqiperia eshte ne prage te Heqjes se Vizave diskriminuese per shqiptaret neper Europe, qe eshte muaji tjeter - qershori i 2010 si dhe ne 1 vjetorin e Antaresimit ne NATO. Te cosh ne kembe nenpunesit e bashkive socialiste me dhune nga banda e Edvinit eshte nje cmenduri e Edvinit dhe jo e PS-es.
Çfarë do te kerkoji me mijra nenpunes dhe qytetare te races egjyptiane(magjypet) para kryeministrise? Asnje te drejte per qytetaret! Asgje! Perpose te destabilizoji kombin, te shkaterroji imazhin me te cilin eshte permiresuar dukshem keto 5 vjete dhe ishalla realizohet sikurse ne ’97 andrra kanibale e marrjes me dhune, nen gryken e mitralozit karriken e kryeministrit Edvin Rama me ceten kusare te tij qe vetem kane grabite pasurine e qytetarve dhe te shtetit me ardhjen ne krye te bashkise. Mendimi i vertete i PS-es dhe i europianeve eshte qe debati te behet ne parlamente dhe jo me bandat plackitese-destruktive, te mirepregatitura per skenare krimesh, vrasjesh, grabitjesh, djegiesh, likujdime njerzish, ne bashkepunim me banda ballkanike dhe perendimore kunder popullit te shumevuajtur shqiptar. Kete e deshmoi shefi i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, qe refuzoi te takoji shefin e opozites Edvin Ramen per Mosbindje civile dhe per papergjegjshmeri politike dhe morale ndaj popullit te vet dhe detyrimeve politike me NATO-n dhe BE-ne. Hidhet ne protesta gjakderdhjesh pasi i vuri buldozerat dhe i levizi themelet e MONUMENTI TE SKENDERBEUT ne SHESHIN SKENDERBE ne kundershtim te plote te urdheresave, vendimeve dhe ligjeve te shtetit shiptar. Nje aventurier, nje fantazem i semure rende, qe luan me themelin e Historise se Shtetit Shqiptar. Sherbim me te mire antishqiptar qe i beri Edvin Rama pas librit te serbit Oliver Shmidit te perkthyer nga mjeshtri i skenareve Ardian Klosi, i biri i Bilbil Klosit ish hetues, prokuror, firmetar i shume varjeve, torturave, pushkatimeve ne rregjimin komunist per afro 50 vjet levizjes nga vendi me synim te heqjes se Monumentit gjigand te Skenderbeut prej kryeqendres shqiptare, per te vendose nen hijen e nje disko a magazine pleherash dhe ne vend te ketij Monumenti te vendose neser nje monument nga Beogradi. Ky eshte kryebashkiaku qe nuk ka lidhje me genin shqiptar, me partine socialiste dhe as me bashkine e Tiranes. Sehiret si presidenti Bamir dhe shume si ky kenaqen kur vrojtojne nga dritaret apo xhamat e pijetoreve arkitekturen e re te Edvin Kristaq Rames midis Tiranes. Heshtni or zuzaret e kombit, heshtni, se nje dite plumbi i historise do t'ju gjykoji rende! Kjo eshte ne themel protesta jo e PS-es, por e bandes se edvinit te perkrahur nga sehirxhinjte vagabonda te institucioneve te larta. A ishte koha dhe kushte ligjore per presidentin Bamir Topi per te liruar 367 te burgosur ne prage te ''Te rrebelimit destabilizues te Edvin Rames me PS dhe banden e tij?
Sipas intervistes se ministrit te drejtesise Bujar Nishani i PD-es ne emisionin Log te darkes te dates 30 prill 2010 per Faljen e 367 te burgosurve kishte rezerva te medha ne pikpamje juridike dhe morale - poltike per presidentin Bamir Topi ne keto drejtime:
- Presidenti Topi edhe pse ka te drejten juridike te Faljes sipas kushtetutes, nuk eshte bere Falje nemes te nje pjese te burgosurve ne baze te ligjeve ne fuqi. Kjo vjen sepse nuk ka ligje per te percaktuar presidenti menyren se si te Fali dhe ku te bazohet. Mungon ky ligje dhe ne si ministri e kemi gati dhe shpresoj ta hedhe ne parlament per miratim. Kjo falje qe ka bere presidenti ka shume probleme sepse mediat e kane komentuar me shume difekte sepse kane perfituar nje grupe i madhe te burgosurish me krime nga me te renda. - Tjeter eshte se nuk ishte koha per kete veprim te presidentit ne prage te Protestes se paralajmeruar te Partise Socilaiste qe ka deshmuar perhere se sjelle destabilizime kombtare, luftra civile,....

Perse e beri presidenti ket veprim?;

A ishte human apo per cka synim .....?

- Per ti derguar kontigjentin kriminal per te ndihmuar Protesten e Edvin Rames.

- Apo per çka?
Sipas ministrit te PD-es kjo mungese ligjore e perdorur nga presidenti Topi si mik i Edvin Rames dhe kundershtar i hapur i Partise Demokratike dhe i S.Berishes i ka sjelle deme shoqerise.
Dhe une si qytetar po dalloj sot me dt. 1 maj te 2010 Rrebelimin e Partise socialiste me ne krye Edvin Ramen, sesi sulmojne demostruesit qytetare, vetura te njerezve te zakoneshme me shkopinje shkaterrime te makinave. Dhe une jam dakort me ato qe ministri Bujar Nishani u shpreh per Dekretin Famekeq te Faljes ne prage te Rrebelimit jo socialiste, por banditeve te Edvinit.


U shkruajt per sektorin http://www.Proletari-kulture.com 1 maj 2010
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Njoftim mbi axhendën e Kryeministrit Edi Rama në SHBA

21 Shtator 2013
Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë disa ditore në New York, ku do të marrë pjesë në sesionin e 68- të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe do të mbajë një fjalim në debatin e përgjithshëm të këtij sesioni.

Gjatë vizitës në New York dhe
- pjesëmarrjes në punimet e Kombeve të Bashkuara, Kryeministri Rama do të zhvillojë
- një sërë takimesh bilaterale me përfaqësues të shteteve të ndryshme,
- një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB Ban Ki Moon, si dhe
- do të marrë pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barack Obama.
Axhenda e Kryeministrit Rama parashikon;
- pjesëmarrjen në aktivitetin "Nisma Globale Clinton" me ftesë të Presidentit Bill Clinton,
- takimin me Presidentin e Bankës Botërore Jim Yong Kim,
- ish Kryeministrin britanik Tony Blair dhe
- mbajtjen e një leksioni në "Forumin e Liderëve Botërorë" në Universitetin e Kolumbias.
Kryeministri Rama
- do të zhvillojë një seri takimesh me komunitetin shqiptar që jeton në New York, si edhe me Këshillin Kombëtar Shqiptaro-Amerikan dhe Dhomën Shqiptaro Amerikane të Tregtisë.

Në këtë vizitë, Kryeministri do të shoqërohet nga Ministri i Punëve të Jashtme, z.Ditmir Bushati.

Takimet e Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Nju Jork

26 Shtator 2013

Në ditën e tretë të zhvillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Kryeministri Edi Rama pati një axhendë të ngjeshur
takimesh bilaterale me;
- Presidentin e Turqisë Abdullah Gyl,
- Presidentin e Bullgarisë Rosen Plevneliev,
- Presidentin e Kroacisë Ivo Josipoviç,
- Kryeministrin e Malit te Zi Milo Gjukanoviç, si edhe
- Drejtoreshën e Përgjithshme të PNUD Helen Clark.

Gjatë takimit me Presidentin turk Gyl, Kryeministri nënvizoi edhe njëherë partneritetin strategjik mes dy vendeve tona. Ndërkohë që kreu i shtetit turk e përgëzoi Edi Ramën për fitoren e zgjedhjeve dhe qeverinë e re. Presidenti Gyl dhe Kryeministri Rama biseduan edhe për nxitjen e mëtejshme të marrëdhënieve tregtare mes Shqipërisë dhe Turqisë. Një vëmendje të posaçme në këtë takim pati gjithashtu edhe ndihma që qeveria turke mund të japë për përmirësimin e sistemit shëndetësor në vendin tonë.
Në takimet e veçanta të zhvilluara me Presidentin e Kroacisë dhe Bullgarisë, të dyja vende anëtare të BE, bisedimet u përqendruan më shumë në udhëtimin evropian të Shqipërisë, ku qoftë Presidenti Josipović, edhe presidenti Plevneliev, e siguruan Kryeministrin Rama për mbështetjen e plotë që këto dy vende do t'i japin Shqipërisë në marrjen e statusit të vendit kandidat në BE në dhjetor.

Takimi i Kryeministrit Rama me homologun e tij malazez Gjukanoviç u përqendrua në bashkëpunimin rajonal, në mënyrë të veçantë në dy fusha:
- studimin e mundësisë për degëzimin e rrjetit të TAP drejt Kosovës dhe Malit të Zi, si edhe
- krijimit të një projekti të përbashkët për ndërtimin e një autostrade që do të kalonte nga Kroacia drejt Malit të Zi e Shqipërisë, për të lidhur bregdetin Adriatik me atë Jon.

Biseda mes Kryeministrit Rama dhe Drejtoreshës së Përgjithshme të PNUD, zonjës Helen Clark u përqendrua kryesisht në mundësitë e reja që marrja e statusit të vendit kandidat do të hapte për Shqipërinë, duke filluar nga janari i vitit të ardhshëm. Në këtë këndvështrim, Kryeministri Rama kërkoi mbështetjen e vazhdueshme të PNUD për vendin tonë, sidomos në ngritjen e kapaciteteve të administratës dhe burimeve njerëzore, për të qenë plotësisht të përgatitur në raport me sfidat dhe detyrimet e reja që Shqipëria pritet të ketë shumë shpejt ndaj Bashkimit Evropian.

Kryeministri Edvin Rama takon Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov

Postuar më : 28 Shtator 2013
Kryeministri Edi Rama gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork u takua me Ministrin e Jashtëm të Rusisë Sergei Lavrov. Gjatë takimit u bisedua mbi shkëmbimet kulturore dhe tregtare mes Shqipërisë dhe Rusisë. Kryeministri Rama e njohu Ministrin Lavrov edhe me pikëpamjen e qeverisë shqiptare në raport me marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë, e cila sipas Ramës shënon një moment të ri historik në Ballkan, duke i dhënë fund konflikteve të viteve të fundit.
Kryeministri Rama pret Presidentin grek Karolos Papoulias

Postuar më : 04 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama priti sot në takim, Presidentin e Republikës së Greqisë, zotin Karolos Papoulias dhe delegacionin që e shoqëron.
Kryeministri Rama i uroi Presidentit Papoulias mirëseardhjen dhe i shprehu gatishmërinë e Qeverisë shqiptare për t’i dhënë përmasa të reja bashkëpunimit me Greqinë, në dritën e miqësisë e të fqinjësisë së mirë, si dhe në kuadër të partneritetit strategjik.
Në takim u theksua vullneti i përbashkët për avancimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe u shpreh besimi se një kapitull i ri do të shënojë bashkëpunimin e dyanshëm, si dhe atë rajonal.
Kryeministri Rama u shpreh se roli i Greqisë si një vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, ka një rëndësi domethënëse për rajonin dhe se Qeveria shqiptare konstaton me kënaqësi vëmendjen që Greqia po i kushton rajonit. Kryeministri Rama nënvizoi se një epokë e re është hapur në bashkëpunimin mes vendeve të rajonit pas marrëveshjes midis Beogradit dhe Prishtinës.Presidenti Papoulias e uroi Kryeministrin Rama për detyrën e lartë dhe e siguroi për mbështetjen e Greqisë në rrugëtimin e saj drejt Bashkimit Evropian. “Greqia”,- u shpreh Presidenti Papoulias -,” e pret Shqipërinë sa më parë në BE dhe ajo do të jetë në krah të saj, në këtë përpjekje.”
Kryeministri Rama takohet në Shkup me Kryeministrin e Maqedonisë Nikola Gruevski

Deklarata e Kryeministrit Rama në konferencën për shtyp me Kryeministrin Gruevski:

06 Nëntor 2013

Kryeministri Rama u takua sot dhe zhvilloi bisedime me Kryeministrin e Maqedonisë Nikolla Gruevski.
Takimi u përqendrua në marrëdhëniet dypalëshe, intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik dhe atë rajonal. Të dy kryeministrat nënvizuan marrëdhëniet miqësore midis dy vendeve dhe angazhimin reciprok për t’i forcuar ato në frymën e fqinjësisë së mirë, të respektit dhe proceseve integruese evropiane.
Kryeministri Rama nënvizoi
- marrëdhëniet e veçanta që ekzistojnë midis dy vendeve dhe
- nevojën e implementimit të plotë të Marrëveshjes së Ohrit.
Në takim
- u shpreh gatishmëria për të nxitur e shfrytëzuar mundësi të reja në bashkëpunimin ekonomik midis dy vendeve edhe përmes projekteve të përbashkëta të zhvillimit.
Një tjetër temë e takimit ishte
- thellimi i bashkëpunimit rajonal dhe mundësitë e reja që ka hapur për rajonin marrëveshja midis Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Serbisë.


[qender]Deklarata e Kryeministrit Rama në konferencën për shtyp me Kryeministrin Gruevski:

Së pari, dëshiroj t’i shpreh Kryeministrit falenderimet tona për mikpritjen e delegacionit shqiptar dhe njëkohësisht, falënderimin tim për bisedën e hapur, të drejtpërdrejtë dhe miqësore që ne patëm. Po ashtu, dëshiroj të nënvizoj qysh në fillim se për ne, marrëdhëniet me Maqedoninë kanë një rëndësi të veçantë, ashtu sikundër edhe integriteti territorial i Maqedonisë ka një rëndësi themelore për mbarëvajtjen e punëve në të gjithë rajonin dhe për ecurinë e rajonit drejt Bashkimit Evropian.
Nga ana tjetër është e nevojshme të theksoj edhe një herë, atë që është thënë vijimësisht, se Shqipëria është e interesuar për një marrëdhënie intensive me fqinjët dhe në këtë rast, me Maqedoninë, në të gjitha planet. Ne jemi të gatshëm dhe të përgatitur që të hapim rrugë të reja në këtë bashkëpunim dhe të forcojmë bashkëpunimin ekonomik me ide dhe projekte konkrete zhvillimi të përbashkët.
Nuk duhet ta harrojmë për asnjë çast se viti i ri 2014 është i pari vit i ri në historinë e rajonit tonë që vjen pa konflikt. Është e para vigjilje e vitit të ri, ku çdo njëri do të jetë në shtëpinë e tij dhe nuk do të ketë pushkë të drejtuara kundër fqinjit. Paqja në rajon ka hyrë në një proces tërësisht të ri me marrëveshjen mes Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Serbisë. Dhe për ne, kjo është një dritare e re e madhe mundësish për zhvillim rajonal, ekonomik e social dhe na takon ne të gjithë qeverive të rajonit që këtë mundësi të madhe ta kthejmë në mirëqenie për njerëzit tanë.
Ne kemi biseduar me Kryeministrin për një sërë projektesh. Ai i përmendi dhe unë nuk dua të përsëris ato që ai tha. Dua të fokusohem;
- tek projekti i liqenit të Ohrit, si një prej hapësirave më të mrekullueshme të natyrës në rajonin tonë dhe
- si një hapësirë, ende të pashfrytëzuar ashtu si duhet, e zhvillimit ekonomik e social për

gjithë territorin, por edhe e zhvillimit të marrëdhënieve tona si marrëdhënie të një fqinjësie të mirë, si marrëdhënie që prodhojnë sukses dhe shembuj suksesi, të standardeve më të larta të Evropës ku ne jetojmë.
Sigurisht, për ne, për Shqipërinë dhe për shqiptarët është shumë e rëndësishme që edhe vetë marrëveshja e Ohrit të jetë një pikë referimi në të gjithë procesin e brendshëm politik në Maqedoni dhe të implementohet dita-ditës si një bazë e patjetërsueshme e mbarëvajtjes së punëve këtu dhe e suksesit të këtij vendi, për të cilin edhe ne jemi shumë të interesuar dhe e mbështesim me gjithë zemër.

Përgjigjet e Kryeministrit Edvin Rama dhënë për gazetarët gjatë konferencës për shtyp.

1- E vërteta është që partia e pakicës maqedonase ishte kundër nesh në zgjedhjet e shkuara, ashtu sikundër është po ashtu e vërtetë që ishte në mbështetje të kandidatit tonë në zgjedhjet e fundit në Korçë, por këto janë pozicione tërësisht legjitime dhe të respektueshme të kujtdo dhe nuk ndryshojnë pozicionin tonë të palëkundur, se ne do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për të përmirësuar sa të mundemi, dita-ditës, jetën e kujtdo që jeton në Republikën e Shqipërisë, pa dallim. Dhe ky është një angazhim që Shqipëria e ka pasur, e ka dhe do ta ketë, pavarësisht se kush parti qeveris në Shqipëri.
2- Sigurisht që ne i ndjekim me shqetësim momentet kur shfaqet intolerancë, kur shfaqet edhe dhunë e natyrës ndëretnike dhe kemi qenë e mbetemi gjithmonë të vendosur që të bëjmë vazhdimisht thirrje për qetësi, për maturi dhe për vetëdije, sepse është tek mbarëvajtja e marrëdhënieve ndëretnike edhe suksesi i përbashkët dhe suksesi më vete i çdo familjeje dhe i çdo individi. E pra, për ne është e domosdoshme që të kuptohet sa më mirë nga të gjithë se e ardhmja është e përbashkët dhe se bashkërisht do ta ndërtojmë të ardhmen në këtë rajon, por edhe këtu në këtë vend, ku shqiptarët janë një pjesë shtetformuese dhe ku shqiptarët janë të angazhuar në gjithë procesin politik, janë të organizuar dhe përfaqësuar edhe në Qeverinë e sotme të Maqedonisë dhe ku shqiptarët janë të interesuar që Marrëveshja e Ohrit të implementohet dita-ditës, me sa më shumë rigorozitet dhe sa më shumë sukses.
Por nga ana tjetër, ne duhet të gjithë të jemi qetësisht mirëkuptues për kohën që kërkojnë proceset politike dhe mbi të gjitha për faktin se çdo shprehje intolerance, çdo shprehje dhune, i çon proceset mbrapa dhe jo përpara. Ka ende shumë për të bërë. Ne jemi të vetëdijshëm për këtë, por duhet ta bëjmë së bashku dhe rruga e përbashkët është e përcaktuar.

Premtimet e Edvin Ramës

1. Ne jemi mbështetës të palëkundur të integrimit të Maqedonisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO, po ashtu; dhe
2. jemi mbështetës të palëkundur dhe të idesë se e ardhmja e përbashkët në këtë rajon, ku kaq shumë jemi vonuar dhe kaq shumë kemi vuajtur në breza nga konfliktet dhe mosmarrëveshjet, është e ardhmja nën qiellin e Evropës së Bashkuar, është e ardhmja që kufijtë i bën krejtësisht të parëndësishëm kur vjen puna për të bashkërenduar forca, energji, ide dhe projekte dhe për të garantuar mirëqenie për të gjithë njësoj. Dhe për ne, gjenerata tjetër e shqiptarëve, e maqedonasve, e serbëve, e shqiptarëve në Kosovë e po ashtu e shqiptarëve në Preshevë, e po ashtu e serbëve në veriun e Kosovës, e po ashtu në Mal të Zi e me radhë, është një e ardhme që vetëm e përbashkët mund të jetë një e ardhme mirëqenieje, një e ardhme suksesi kombëtar dhe suksesi individual.
3- Faleminderit për pyetjen tuaj! Ne jemi në pritje dhe njëkohësisht në mbështetje të çdo zgjidhjeje me mirëkuptim mbi emrin. Dhe sigurisht, jemi të bindur se çështja e emrit mund të zgjidhet dhe se me vullnet të mirë, është një çështje e kapërcyeshme, në funksion të një të ardhmeje që është e ardhmja për të cilën të gjithë së bashku biem dakord, në NATO dhe në Bashkimin Evropian apo në Bashkimin Evropian dhe në NATO, si të doni.
4- Unë kam ardhur këtu si një fqinj dhe si një mik dhe nuk kam ardhur këtu për të dhënë porosi dhe nuk do t’ia lejoja kurrë vetes që të merrja porosi. Por kam ardhur këtu për të diskutuar kështu siç diskutuam, në mënyrë të hapur, të drejtpërdrejtë dhe miqësore për të gjitha çështjet e interesit të përbashkët. Dhe sigurisht që e përsëris, për ne sa më shpejtë Maqedonia të integrohet në NATO dhe në Bashkimin Evropian, aq më mirë është për rajonin, aq më mirë është për shqiptarët që jetojnë këtu dhe kudo që jetojnë, aq më mirë është edhe për maqedonasit. Kështu që ne jemi të bindur se çdo vonesë në këtë drejtim, ngado që të vijë, cënon prosperitetin dhe procesin shumë më të rëndësishëm të integrimit dhe të zhvillimit të këtij rajoni që sot e gjithë ditën është i prapambetur për shkak të një historie konfliktesh dhe mosmarrëveshjesh, por që sot ka mundësinë e madhe ta shfrytëzojë paqen në gjithë territorin e vet, si një hapësirë për zhvillim.

Edvin Rama - Millo Gjukanoviç: Udhë projekteve të përbashkëta rajonale

14.11.2013

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot, një vizitë zyrtare në Mal të Zi, ku fillimisht u prit në një takim të veçantë nga Kryeministri Milo Gjukanoviç. Takimi ndërmjet Kryeministrit Rama dhe Kryeministrit Gjukanoviç, krahas bisedimeve për perspektivën e përbashkët evropiane dhe euro-atlantike të dy vendeve, u fokusua në marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi, në bashkëpunimin ekonomik dhe atë rajonal, në funksion të zhvillimit.
Pas takimit mes delegacioneve, dy kryeministrat dhanë një konferencë të përbashkët për mediat. Kryeministri Rama çmoi miqësinë që ekziston ndërmjet dy vendeve tona dhe theksoi se ekzistojnë të gjitha kushtet për të shkuar përpara, duke ndërtuar ura të reja bashkëpunimi të ndërsjellë, me përfitim të ndërsjellë. Sa i përket rajonit, Kryeministri Rama theksoi edhe njëherë faktin se, - “sot gjendemi përballë një sfide të re në rajonin tonë; Sfida e paqes në të gjithë rajonin. Viti i ri 2014 është i pari vit i ri që e gjen rajonin tonë pa asnjë konflikt. Është i pari vit i ri, ku të gjithë do festojnë në shtëpitë e tyre dhe askush nuk do të ketë një pushkë në dritare të drejtuar nga fqinji. Kjo është një arritje e jashtëzakonshme e gjithë këtyre viteve përpjekjeve të të gjithëve në këtë rajon; por edhe një sfidë e jashtëzakonshme për t’i dhënë kësaj paqeje një përmasë të re zhvillimi ekonomik dhe bashkëpunimi rajonal në funksion të zhvillimit.”
Temë e rëndësishme e diskutimeve ndërmjet dy kryeministrave ishte edhe pozita e pakicave kombëtare, për të cilën Kryeministri Rama dhe Kryeministri Gjukanoviç shprehën angazhimin dhe vendosmërinë për të çuar më tutje çdo proces që përmirëson standardet e jetës dhe të bashkëjetesës së tyre. “Duke çmuar ndjeshmërinë që gjeta në fjalët e Kryeministrit lidhur me problemet e shtruara nga bashkësia shqiptare dhe duke shprehur bindjen se Kryeministri është i vendosur për të çuar më tutje, bashkë me mua, çdo proces që përmirëson standardet e jetës dhe të bashkëjetesës, qoftë të shqiptarëve këtu, qoftë të malazezëve jashtë kufirit”, - tha Rama.
Kryeministri Rama dhe Kryeministri Gjukanoviç shprehën gatishmërinë për bashkëpunimin në një seri projektesh në infrastrukturë, si;
1. ndërtimi i Korridorit të Kaltër, apo i quajtur ndryshe Korridori Adriatik - Jon,
2. realizimi i projektit të gazsjellësit Trans-Adriatik apo
3. projekte të tjera rajonale.

Duke u ndalur në këto projekte, Kryeministri Rama theksoi rëndësinë që ka ndërtimi i projekti të përbashkët për Korridorin e Kaltër apo korridorin Adriatik – Jon. “Ky është një projekt me interes strategjik për të dy vendet, por edhe për rajonin. Ne besojmë se është zanafilla e një pune ku, me siguri, edhe të tjerë do të kenë interes të bashkëngjiten. Praktikisht, ky projekt do të mundësojë lidhjen organike të të gjithë Korridorit Adriatik – Jon, me të gjitha standardet evropiane, duke krijuar një hapësirë të re për zhvillimin turistik”,- tha Rama.
- Kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç, u shpreh i vendosur për realizimin e këtij projekti të përbashkët. “Rruga Adriatik – Jon është një projekt shumë i rëndësishëm për gjithë rajonin. Mendoj se tanimë po krijohen kushtet për mbylljen, kornizimin e strukturës financiare edhe të një projekti kaq të rëndësishëm. Me këtë kemi angazhuar edhe me ministrat tanë të transportit, të cilët po punojnë për përgatitjen e dokumentacionit për këtë projekt”,- tha Gjukanoviç.
- Në vijim të vizitës në Mal të Zi, Kryeministri Edi Rama u takua edhe me Presidentin e Mali të Zi, Filip Vujanoviç dhe Kryetarin e Kuvendit të Malit të Zi, Ranko Krivokapiç. Një takim i posaçëm në axhendën e takimeve zyrtare të Kryeministrit Edi Rama, të zhvilluara në shtetin fqinj, ishte biseda mjaft e hapur me përfaqësuesit e partive politike shqiptare në Mal të Zi.

Shënim!
E gjithë materiali asht marrë nga Faqja e Kryeministrit
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kronika personale, Top Secret e Edvin Ramës me sllavët në Nju Jork
Interviste e Ministrit Jashtëm, Ditmir Sulejman Bushati për televizionin Top Channel

Njoftim për Shtyp nga Ministria e Jashtme e Shqipnisë
E Enjte, 26 Shtator 2013

Pyetje: Zoti Bushati, përshëndetje! Ju keni pasur takime me homologët tuaj në Nju Jork, ndërkohë që vlerësojmë si më të rëndësishmin atë me zotin Venizellos. Mes Greqisë dhe Shqipërisë ka disa çështje të hapura mbi tryezë, ndërkohë që ka nisur sërish problemi i toponimeve dhe vendlindjes së fëmijëve shqiptarë.
A keni diskutuar për ndonjë zgjidhje për çështjet emergjente si kjo dhe a kemi një strategji për sheshimin e kontradiktave për çështje të tjera si ajo e kufirit detar?

Ministri Bushati:
Kam pasur disa takime në Nju Jork. Në kuadër të këtyre takimeve kam pasur edhe me zotin Venizellos. Natyrisht që ka dy pista,

- njëra ka të bëjë me adresimin e çështjeve të cilat janë të së shkuarës, të viteve të shkuara, të dekadave të shkuara. Janë disa, jo thjesht këto që u emërtuan nga ju. Dhe ndërkohë,

- nga ana tjetër kemi parasysh të punojmë për ngritjen e një partneriteti të fortë strategjik me fqinjët në funksion të çështjeve që ne na mbajtën së bashku si fqinj. A ka apo s`ka strategji qeveria shqiptare për të adresuar këto çështje, natyrisht që ekziston i gjithë vullneti i palës shqiptare. Mund të them që takimi është zhvilluar në një dozë realizmi.

- Pashë të njëjtin disponibilitet edhe nga Ministri Venizellos dhe një pjesë e tezave që ne diskutuam, do të zhvillohen me tej edhe në vizitën që ai do të bëjë, pra në vizitën zyrtare që ai do të bëjë në 14 tetor në Tiranë.

Pyetje: Keni takuar edhe ministrin serb të Jashtëm. Cilat janë çështjet e pazgjidhura mes Tiranës dhe Beogradit?

Ministri Bushati: Me Ministrin e Jashtëm serb diskutuam për intensifikimin e mëtejshëm të kontakteve mes dy vendeve tona, dhe aq më tepër në një situatë të re që ka rajoni pas marrëveshjes Serbi-Kosovë, në funksion të intensifikimit të projekteve të karakterit rajonal për të pasur një qasje sa më të drejtë dhe sa më solide përkarshi Brukselit. Besoj që ka disa çështje që na mbajnë bashkë siç ka edhe qëndrime të kundërta, për çështje të tjera.

Pyetje: Po flitet këto ditë për një iniciativë për krijimin e një unioni ballkanik perëndimor me vendet e ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë. A është diskutuar kjo çështje në Nju Jork? Nëse po, çfarë është ajo dhe çfarë qëndrimi ka qeveria e re Shqiptare?

Ministri Bushati: Natyrisht që kjo është një çështje që ka qenë pjesë e mënyrës së diskutimeve me disa homologë, kryesisht të vendeve të rajonit. Nesër do të ketë një takim edhe më të posaçëm të Ministrave të vendeve respektive.
Është gjithmonë e arsyeshme që të ketë iniciativa rajonale dhe këto iniciativa shpesh duartrokiten edhe nga partnerët ndërkombëtarë. Por, nga ana tjetër, qeveria shqiptare duhet të ketë një qasje të kujdesshme sepse nuk është se mungojnë iniciativat në rajon. Iniciativat rajonale janë mbi 100 të tilla dhe duhet të shohim efektivitetin e këtyre nismave ekzistuese, në rast se duhet ti përforcojmë këto nisma, në rast se duhet ti bëjmë me një pjesëmarrje sa më efektive dhe në rast se këto di t`i shërbejnë sa më shumë përmirësimit të jetës së qytetarëve.
Për ne si Shqipëri, është e rëndësishme që të ketë nisma të cilat nuk krijojnë një getorizim të vendeve që nuk janë anëtare të BE-së dhe nisma të cilat gërshetojnë më mirë praktikat e vendeve të tilla si Sllovenia dhe Kroacia, praktika të suksesshme në BE, apo vende të tjera që janë pjesë e Evropës Juglindore, do të përmend këtu kryesisht Rumaninë, Bullgarinë dhe Turqinë. Në këtë kontekst do të jetë edhe përgjigja jonë në takimet që do të ketë për propozimin e sponsorizuar kryesisht nga Mali i Zi.

Pyetje: Në fundjavë do të kemi fjalën e kryeministrit Rama përpara Asamblesë së Kombeve të Bashkuara. Cilat janë pikat ku do të përqëndrohet ajo?

Ministri Bushati: Besoj se opinioni publik do të njihet të shtunën me fjalën e Kryeministrit, në OKB. Pikat janë të lidhura kryesisht me vizionin e qeverisë së re për politikën e jashtme, për rajonin, për zhvillimet ndërkombëtare, për sfidat me të cilat përballet OKB-ja dhe për rolin që ka Shqipëria në arenën ndërkombëtare.

Më 26.IX.2013


NJOFTIM PËR SHTYP e Ministrisë Jashtme të Federatës Ruse

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Lavrov takohet me kryeministrin e Shqipërisë, Edvin Rama në Nju Jork

1864-26-09-2013
Më 26 shtator të 2013 në Nju Jork gjatë sesionit të 68 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministri i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse Sergej Lavrov pati një takim me Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë Edvin Ramën.
Gjatë bisedë Edvin Rama informoi në lidhje me qasjet e qeverisë së tij në Zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit 2013 mbajtun në Shqipni si dhe u fokusue biseda nga Edvin Rama, kryeministër i emnuem pas 11 ditëve për zhvillimin e gjithanshëm të marrëdhënieve ruso- shqiptare për të rritur tregtinë dhe bashkëpunimin ekonomik përmes një numri projektesh të infrastrukturës së ardhshëm, përdorimi i potencialit të lidhjeve kulturore dhe humanitare. Një qëndrim i tillë u mbështet fuqimisht nga Sergej Lavrov, i cili përvijoi interesin e biznesit rus në një numër të projekteve ekonomike në Shqipëri.
Ata gjithashtu prekën çështjet aktuale ndërkombëtare, duke përfshirë situatën në Ballkan. Lavrovi dhe E.Rama ranë dakord për futjen e praktikës së konsultimeve të rregullta në mes të Ministrive të Jashtme të të dy vendeve, me theks në dimensionin europian.
E enjte, më 26 shtator 2013 - Ora e vendosjes në Faqen e Ministrisë jashtme 21:22:05

СООБЩЕНИЕ ДЛЯ СМИ
О встрече Министра иностранных дел России С.В.Лаврова с Премьер-министром Албании Э.Рамой

1864-26-09-2013

26 сентября в Нью-Йорке в рамках 68-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Премьер-министром Республики Албании Э.Рамой.
В ходе беседы Э.Рама информировал о подходах возглавляемого им правительства, сформированного по итогам состоявшихся в Албании в июне с.г. парламентских выборов, к всестороннему развитию российско-албанских отношений, активизации торгово-экономического сотрудничества путем реализации ряда перспективных инфраструктурных проектов, использованию потенциала культурно-гуманитарных связей. Такой настрой был активно поддержан С.В.Лавровым, который обозначил интерес российского бизнеса к целому ряду экономических проектов в Албании. Были также затронуты актуальные вопросы международной повестки дня, включая ситуацию на Балканах. С.В.Лавров и Э.Рама договорились о введении в практику регулярных консультаций по линии МИД двух стран с упором на европейскую проблематику.
26 сентября 2013 года - 21:22:05

U pregatitë nga sektori i Kulturës Politike http://www.proletari.com
E premte, më dt. 15.XI.2013

Vemendje!
Në Faqen e internetit të Ministrisë Jashtme të Shqipnisë nuk ekzistojnë Takimet individuale të kryeministrit, Edvin Kristaq Rama në Nju Jork. Në sitin e kryeministrisë ekziston Njoftimi për Shtyp i Takimit të 26 shtatorit të mbasditës me Sergejin Lavrov e vendosun më datën 28 shtator 2013 me dy rrjeshta. A thue të ketë harrue apo nuk e lejon kryeminstri Rama të pasqyrohen takime pa ministrin e jashtëm shqiptar. Gjithsesi mungon Transparenca para qeverisë, politikës dhe taksapaguesve duke e ba të dyshueshme përmbajtjen e bisedave midis tyne në dam të shtetit dhe kombit shqiptar. Të bash takim mbasdite të datës 26 shtator të 2013 në Nju Jork me ministrin e jashtëm rusë dhe të vendoset në stië me vonesë me dy fjalë duke e ditun se populli asht i interesuem me ditë krejtsisht bisedën sepse ka të baji me njeriun e nji shteti thellsisht anmiqsor historikisht dhe vazhdon edhe sot. Përse nuk i bani thirrje Edvin Rama të njihte Kosovën ministrit rusë?


Lavrov takon Ramën: Biznesi rus interes për projektet në Shqipëri
Imazh
E mjera Shqipni me gangsterin, rrugaçin sllavë Edvin Kristaq Ramën!!!!

Bota Sot | 27.09.2013 08:40
Lavrov takon Ramën: Biznesi rus interes për projektet në Shqipëri
Biznesi i Rusisë ka treguar interes për projektet ekonomike në Shqipëri, ka thënë ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, në takimin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, mbrëmë vonë, në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork.
Imazh
Edvin Rama ne muejin e mjaltit me rusët në Nju Jork 27.9.2013

“Lavrov ka theksuar interesimin e biznesit të Rusisë për një numër të projekteve ekonomike në Shqipëri”, thuhet në një raport të Ministrisë së jashtme ruse, informon agjencia Itar-Tass.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur për qasjen e kabinetit të tij për intensifikimin e bashkëpunimit tregtar dhe ekonomik.
Rama dhe Lavrov, poashtu, diskutuan edhe për situatën në Ballkan.
Të dy palët u pajtuan për të mbajtur konsultime të rregullta në nivel të ministrive të jashtme të të dy vendeve, që do të fokusoheshin në çështjet evropiane.


Kryeministri Rama vizitë zyrtare në Serbi
Imazh

Bota Sot | 09.11.2013
Serbia do të jetë stacioni i radhës i turit rajonal të kryeministrit, Edi Rama. Vizita e numrit një të qeverisë shqiptare është paralajmëruar nga shefi i diplomacisë, Ditmir Bushati. Edhe pse Ministri i Jashtëm, tha se vizita do të ketë qëllim nënshkrimin e marrëveshjeve ekonomike, pritet që Rama të ngrejë edhe një herë shqetësimin e respektimit të të drejtave të shqipëtarëve.
“Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi dhe kjo besoj se përbën një moment historik në marrdhëniet tona. Ne jemi të vendosur të punojmë për të ardhmen që të forcojmë marrëdhëniet tona ekonomike dhe politike me Serbinë. Ndërsa një takim trilateral mes Ministrave të Jashtëm të Italisë, Shqipërisë dhe Serbisë do të zhvillohet në vitin 2014″.
Ministri e konfirmoi vizitën e Ramës duke iu përgjigjur pyetjes së një të riu serb, në lidhje me marrëdhëniet mes dy vendeve gjatë seminarit “Akademia Rajonale për Demokracinë” që u mbajt në Durrës. Bushati gjithashtu shtoi se Ministria e Jashtme ka si qëllim të intensifikojë marrëdhëniet dy paleshe në disa sektorë, më së shumti në bujqësi, energjitikë dhe në turizëm.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Heshtja e qeverisë Rama e akuzon për pro-greke!, Posted 22 Dhjetor 2013, 20:16
Vistoja e Tahir-grekut për ekzekutimin e shqiptarëve

9 Dhjetor 2013
09-12-2013 / Nga Besnik Terziu

Ndërsa në vitet 90-91’ ishte regjimi komunist që ekzekutonte shqiptarët që kalonin kufirin me Greqinë, sot është qeveria Rama që ka lënë policinë greke të ekzekutojë shqiptarët për llogari të tij. Sajmir Tahiri numëroi 2 viktima të reja dje. Kësaj radhe ata ishin dy vëllezër që u vranë nga policia greke në kufirin mes dy vendeve. Ministri ynë i Brendshëm as që mori mundimin që të kërkonte sqarime nga autoritetet greke për ngjarjen në fjalë dhe as dërgoi njeri të qëndrojë afër familjeve të dy shqiptarëve në rrethin e Devollit. Edhe pse familjarët e viktimave mbetën të shokuar dhe thanë se ngjarja nuk ka të bëjë me versionin e trafikimit të lëndëve narkotike siç u deklarua në fillim nga policia greke, Tahiri as që e vuri ujin në zjarr të sqarojë ngjarjen. Kjo sjellje e shtetit shqiptar ndaj ekzekutimit të freskët të dy vëllezërve nevojtarë ku askush nuk interesohet të gjejë të vërtetën është një tjetër dhuratë që qeveria socialiste u bën qytetarëve shqiptarë. Asnjë pendesë, asnjë fjalë, asnjë shkresë drejtuar autoriteteve greke dhe asnjë zë nga pushteti 3-mujor i Ramës për jetën e nënshtetasve të vet. Gjithsesi arsyet që kanë ndikuar tek sjellja vasale e Tahirit kanë të bëjnë padyshim me shpëtimin e reputacionit të tij dhe Ramës që bënë autoritetet greke me kapjen e të arratisurve nga burgu i Drenovës. Ndërhyrja e shpejtë e policisë greke në atë kohë, u bë me qëllim shmangien e skandalit të plotë dhe fiaskos që do pësonte qeveria shqiptare me mosarrestimin e të dënuarve që shpërthyen burgun në Korçë. Pikërisht ky nder që iu bë Tahirit ka ndikuar që ai të mos kërkojë asnjë sqarim nga policia greke për ngjarjen ku mbeti i vrarë edhe një efektiv i policisë helene. Kjo çështje në mënyrë të turpshme është lënë jetim nga Shqipëria dhe qeveria e saj. Asnjë informacion se çfarë kërkonin të dy vëllezërit matanë kufirit, si kaluan dhe ku ishin forcat tona policore kufitare? Pse nuk ka ende një kërkesë sqaruese të Tahirit për homologun grek dhe pse nuk është vënë në lëvizje konsullata jonë në Selanik dhe Janinë për zbardhjen e kësaj çështjeje. Këto janë pyetje elementare mbi një ngjarje shumë të rëndë që nuk preferohet të komentohet nga qeveria jonë. Me sa duket qeveria shqiptare, Rama dhe Tahiri i kanë lënë dorë të lirë policisë greke që të ekzekutojë cilindo shqiptar në vijën kufitare që nuk i bindet kërkesës së grekëve për kontroll, për ndalim, për verifikim etj. Qartazi jeta e shqiptarëve të gjallë që kthehen në të vdekur me konsensusin e policisë shqiptare nuk bën ndonjë përshtypje ndër radhët e rilindasve. Këta të fundit janë shumë të dobët dhe të painteresuar që të mbrojnë jetët e shtetasve të vet kudo që janë. Për ta është më e thjeshtë marrëveshje për ekzekutimin e shtetasve shqiptarë sesa hetimi dhe zbardhja e shkaqeve që çojnë qytetarët të marrin rrugët e kurbetit. Qeveria Rama është zotuar se do të luftojë varfërinë dhe urinë, por del që të vetmen gjë që bëjnë është heshtja dhe pohimi i miratimit të vrasjes së shqiptarëve në kufirin me Greqinë. Duket se klima e terrorit e viteve 90-91 në pikat kufitare me Greqinë dhe përgjatë gjithë kufirit tokësor, por edhe atij ujor po rikthehet me bekimin e qeverisë Rama. Tashmë mund të vritet kushdo që tenton të kalojë kufirin në mënyrë të paligjshme njësoj si në vitet e komunizmit. Por me një ndryshim, atëherë regjimi komunist i ekzekutonte vetë shqiptarët, tani me marrëveshjen e Tahiri-grekut, regjimi i Ramastanit le grekët që të ekzekutojnë për llogari të tyre shqiptarët. Kështu numërohet edhe një dhuratë shumë domethënëse e qeverisë Rama për shqiptarët.


Edvini asht një genë i shprishun si konstruksion, sikur Enveri me bandën e tij.
Imazh
Më 14 nandor 2013 në Podgoricë

Geni i prishun siguron pushtetë të gjatë për hirë të së vërtetës. Mjera Shqipni, se populli do ta shpagueji votën dhanë xhahilit antishqiptar.

Aleksandër Arvizu, ambasadori amerikan dështoi me dy kampet politike në Shqipni
Imazh
Komedia idjotike; Të qeshurat histerike të shtiruna të dy njerzve, që mendojnë shum keq për kombin shqiptar

Kur mbahet qendrim kritik ndaj ambasadorit ose politikës amerikane për ne shqiptarët nuk mund të përkthehet si qendrime antiamerikane. Por kuptohet se ambasadori amerikan dhe vetë SHBA nuk pranon ta kritikosh apo t'u japësh sugjerime sepse lëngojnë motit çmendurisht nga lebroza e psikozës idiotike e një superfuqie të pagabueshme. Politika amerikane ashtë fund e krye e gabueshme randë në politikën e jashtme, pasi asht ba tashmë praktikë, që çdo president hapë fronte luftë, shkakton gjakderdhje e gjenocid mbi popujt për disa politika strategjike antibotnore.
Arvizu e nisi shkëlqyeshëm misionin e tij si ambasador dhe u gzueme, por mbas atyne buzqeshjeve të shtiruna nonstop fshehej një sjellje e keqe ndaj politikës shqiptare. Edhe ky mori rolin e ,,xhandarit,, te politikës duke u ba zot i shtëpisë në Shqipni, ku në asnji vend të botës nuk e pyet e as nuk ndihet se asht gjallë. Jo pak trazira të randa politike kanë sjellë disa ambasadorë amerikanë sikurse i din populli shqiptar prej 1992 e deri më 2013.

Aventura e Arvizut në rrëzimin e qeverisë djathtë
Aleksandër Arvizu u përzje keqas me shoqatat civile dhe ato ambientalistet pasi dihen se janë detashmente të kuqe të komunizmit të finnancueme nga ambasadat e hueja, gjoja se i dhimbej populli shqiptar për Importin e Plehnave. Duke kenë një masë e madhe ambientalistash i përdori për rrëzimin e qeverisë djathtë dhe ja arriti me sjellë socialistët me në krye bllokmenin Edvin Ramën me Politikën e Plehrave.

Prapaskena e Arvizut me Edvin Ramën kundër popullit shqiptar nga plehnat e importit, tashmë nga ma të rrezikshme me Armët Kimike

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu si person legal, i miratuem nga presidenti i shtetit sipas ligjeve të shtetit duhej ta bisedonte pranë presidentit, parlamentit, këshillit të ministrave në prani të klasës politike të majtë e të djathtë "Mbi ardhjen e armve kimike. Si njeri i prapaskenave realizoi takime të fshehta private me dy liderët Edvin Ramën dhe Lulzim Bashës, që i thanë një Po ardhjes nga Siria e 1300 tom armve kimike në Shqipni."
Të shmangësh shoku Arvizu aktorët e masipërme politik e shtetnor për çeshtje maadhore kombtare ashtë një akt i dënueshme politik e ligjor. Pasoja që solli loja diplomatike agresive dhe shumë provokuese-dinake-testuese e ambasadorit amerikan Arvizu ishte një akt i ndërhyrjen në punët e brendshme të shtetit shqiptar si e ndëshkueshme, pasi gjeti njeriun e papërgjegjshëm për vedi, për familjen, për ish bashkinë, për partinë socialiste, për shtetin e për pasojë një kombi, Edvin Ramën. Loja keqdashëse e Arvizut duke e hedhë në protesta mbarëpopullore që po çonte vendin në nji kolaps politik, në një vend tërmeti, ku u braktisë puna, shkollat duke tronditë të madh e të vogël ishte një lojë me zjarrin e luftës civile. A e shqetson ndopak Arvizun si njeri, si prind se lene për funksionin e tij që e bani në zero, që i futi drithmën fëmijve, nanave shtatzane, grave, rinisë, studentve, pleqve dhe mbarë kombit etnik shqiptar brenda dhe jashtë saj, i trondit në palcë, jua prishi gjumin të ardhmes të një populli të lodhun keqas me komunizmin e firmosun nga SHBA me Ruzveltin, me Çurçillin dhe vllain e amerikanve, kryediktatorin Stalinin? Nuk e imagjnoi se ambasadori Arvizu ta mbyllte karrierën në mënyrën ma të shëmtuem e me turpë të Madh! Ambasada Amerikane po nuk bani transparencën e personelit diplomatik popullit shqiptar mosbesimi do të vazhdojë nonstop, pa ju lëkundun sepse aty në strofkullën prej mbi 1500 punonjës amerikanë mbani dhe nja 26 ish terrorista të diktaturës, që zhytën duart e kambtë me gjakun e shqiptarve të panumërt për demokraci, për besim në fe. Ata 26 punonjës ish hetuesa, ish prokurora, ish drejtora zbulimit sekret, ish ....e kanë vendin në Gjykatën e Hagës kurse ambasada amerikane i merr në punsim dhe nuk lejon Hapjen e Dosjeve të diktaturës sepse del Amerika me njolla gjaku dhe i druhet se duhet t'i japë llogari botës demokratike dhe t'i damshpërbleji qindra mijra viktima në Shqipni dhe mbi 100 milion viktimat e komunizmit.
Ermir Drejtsia
E enjte, më datën 14.XI.2013
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4543
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Kastriot Myftaraj:
Dokumenti për incestin e Mbretit Zog

| E Merkure, 29.01.2014, 07:37 PM |
http://www.zemrashqiptare.net/news/id_3 ... t-Zog.html

Mbi dokumentin sekret të CIA-s për incestin e Mbretit Zog me motrën

Nga Kastriot Myftaraj
Dokumenti i CIA-s i publikuar së fundi në gazetën “Dita”, ku një informator në rrethin familjar të Zogut informon në 1949 CIA-n se Zogu bashkëjetonte si burrë e grua me motrën e tij, ka ngjallur një kureshtje të madhe. Nuk ka dyshime për vërtetësinë e dokumentit të botuar në shqip, se atij i është bashkëngjitur edhe fotokopja e dokumentit në anglisht. Ky dokument se është një provë tjetër për vërtetësinë e disa gjërave të cilat unë i kam i kam thënë në shtyp dhe në televizion. CIA duket se ka qenë shumë e interesuar për personin e Zogut në atë kohë, se ishte duke nisur operacionin për përmbysjen e regjimit komunist në Shqipëri, me ç’ rast Zogu shihej si një nga opsionet për të drejtuar Shqipërinë paskomuniste. Prandaj CIA është shumë e interesuar edhe për jetën intime të Zogut. Motra e Zogut, për të cilën informatori i CIA-s thotë se kryente incest me vëllain e saj, në dokument del me emrin Xeneia (Ksenia). Në të vërtetë kjo është Princesha Sanije, e cila e kishte oksidentalizuar emrin e saj në Ksenia, qëkurse pas martesës së saj në 1936 me djalin e Sulltan Abdyl Hamidit shkoi të jetonte në Paris, ku burri i saj u bë i ngarkuari me punë i Shqipërisë në Francë. Më pas, kur Mbreti Zog iku në mërgim, edhe kjo motër me burrin e saj u bashkuan me “oborrin mbretëror” në Egjipt. Një tjetër provë që tërthorazi vërteton ato që thuhen në dokument është se në 1951, pra dy vite pasi informatori i CIA-s bën këtë raportim, Mehmed Abidi e divorcoi gruan e tij Sanijen, apo Ksenian.
Është shumë interesante që të bëhet pyetja se përse ky dokument u deklasifikua, pra u lejua qasja tek ai. Vërtet mund të thuhet se kaloi afati i klasifikimit dhe u lejua qasja te dokumenti. Por nuk është në praktikën e shërbimeve të fshehta serioze që të deklasifikojnë dokumente mbi çështje veçanërisht delikate të jetës intime të ish-kryetarëve të shteteve të cilët kanë bashkëpunuar sinqerisht dhe duke marrë përsipër kosto të lartë personale, me vendin të cilit i përket ky shërbim i fshehtë. Në vitin 1949 CIA i kërkoi Ahmet Zogut që të përdorte autoritetin e tij si ish-kryetar i shtetit për të bindur sa më shumë emigrant politikë shqiptarë antikomunistë që të merrnin pjesë në operacionin amerikano-britanik për përmbysjen e regjimit komunist në Shqipëri. Shumë njerëz nga emigracioni politik antikomunist shqiptarë nguronin që t’ i hynin kësaj aventure, se dyshonin shumë te amerikanët dhe britanikët, të cilët i ngarkonin me përgjegjësi për fitoren e komunizmit në Shqipëri, prandaj i trembeshin tradhtisë. Vetë Zogu para se t’ u kërkonte shqiptarëve që të merrnin pjesë në operacion u kërkoi amerikanëve fjalën e nderit se ishte e sigurt se nuk kishte tradhti nga brenda shërbimeve të fshehta amerikano-britanike. Vitet e mërgimit në Britaninë e Madhe i kishin mësuar shumë gjëra Zogut. Pasi e mori këtë siguri Zogu i ftoi emigrantët politikë shqiptarë që të marrin pjesë në operacion. Fjala e Zogut pati peshë dhe bindi shumë njerëz që të merrnin pjesë në operacion. Siç doli më pas operacioni dështoi për shkak të tradhtisë së Kim Philby-t, që informonte Tiranën nëpërmjet Moskës mbi desantimet në Shqipëri. Zogu u ndje i tradhtuar nga CIA dhe SHBA. Ndaj këtij njeriu CIA dhe SHBA kishin një detyrim që të mos e poshtëronin pas vdekjes. Unë besoj se CIA nuk do ta kishte bërë këtë gjë nëse nuk do të kishte një arsye të fortë. Arsyeja nuk është se në Shqipëri ka ndonjë rrezik që të kthehet monarkia me nipin e Ahmet Zogut, Leke Zogun e ri.
Nuk është rastësi që dokumenti bëhet publik vetëm katër muaj pasi Edi Rama u bë Kryeministër i Shqipërisë. Nga dokumenti kuptohet se CIA e ka në praktikën e vet që të interesohet edhe për detajet më intime të jetës së shtetarëve me të cilët bashkëpunojnë SHBA, duke përfshirë edhe ata të cilët qenë rrëzuar nga pushteti, siç ishte Ahmet Zogu. Mund të merret me mend lehtë se CIA të njëjtën gjë vazhdon e bën edhe sot e kësaj dite me shtetarët shqiptarë, të cilët janë pushtet, pra edhe me Kryeministrin Edi Rama. Nga ky dokument mund të merret me mend lehtë ato që shkruan CIA në raporte: Kryeministri Edi Rama është në pushtet sot falë aleancës me Ilir Metën i cili publikisht para kamerave televizive e ka ironizuar Edi Ramën për akuzat që i ka bërë të atit në gjyqin e divorcit me gruan e tij, se nuk e njihte atësinë e të birit pasi ai kishte lindur nga incest i gruas së tij me vjehrrin e saj, domethënë me të atin. Në raportin e CIA-s për këtë çështje me siguri që përmendet dhe emri i Mero Bazes mbi ato që ka shkruar ky në vitin 2000 kur Edi Rama, që në atë kohë ishte ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, u detyrua që të shkonte në gjykatë si i paditur nga ish-gruaja e tij për shkak se ai nuk i paguante asaj detyrimin financiar që kishte si prind ndaj të birit. Në atë kohë Mero Baze botoi proces-verbalin e seancës gjyqësore ku Edi Rama përsëriti akuzat e tij ndaj ish-bashkëshortes se ajo e kishte pasur djalin nga incest me të atin e tij, vjehrrin e saj. Ishte, siç ka thënë vetë Edi Rama, “koha e sopatës’, kur ai dilte rrugëve me sopatë në dorë.
CIA, që kishte edhe dosjen e Zogut, nuk mund të mos i shikonte deklaratat e Edi Ramës për incestin e të atit të tij me nusen e djalit, domethënë të Edit, nën dritën e fakteve që kishte për incestin e Zogut. Se në dosjet e CIA-s duhet të jetë edhe një e dhënë tjetër, ajo se babai i Edi Ramës, Kristaqi, djali i gjatë i babait të shkurtër, siç e quanin me ironi në rrethet e artistëve në Tiranë, ishte djali ilegal i Ahmet Zogut. CIAnuk mund të mos ketë regjistruar edhe atë që ka thënë Edi Rama në librin “Kurban” se Mbreti Zog ishte një hamshor, që do të thotë se ishte një mashkull që kryente marrëdhënie seksuale me shumë femra, siç quhen ata kuajt e racës që i mbajnë për të mbarsur sa më shumë pela. Por në oborrin e Mbretit hamshor punonte dhe gjyshja e Edi Ramës, Veronika-Maria Kolombi, e cila ishte një nga femrat më të bukura shqiptare të kohës. Mbreti hamshor e martoi këtë zonjushë me shoferin e tij, Vlash Ramën, babain zyrtar të Kristaqit, qartësisht për të fshehur gjurmët e ushtrimit të hamshorisë të tij mbretërore mbi këtë zonjushë. CIA e cila paska shumë kureshtje për histori të tilla, me siguri që ka bërë dhe analizën gjenetike të Edi Ramës dhe Leka Zogut për të vërtetuar nëse Mbreti Zog ka pasur lidhje me gjyshen e Edi Ramës. Me mjetet që ka CIA, mjafton një filxhan kafe i pirë në ambasadën amerikane nga Edi Rama dhe Leka Zogu, ku ata kanë lënë një sasi të vogël pështyme duke e vënë filxhanin në buzë (aq më tepër të dhënat e pasaportës biometrike) për të nxjerrë me saktësi nëse midis tyre ka afërsi gjenetike.
Fakti që ky dokument del pikërisht tani, është një provë e tërthortë se CIA e ka bërë testin gjenetik dhe Edi Rama ka rezultuar të jetë nipi i Ahmet Zogut. Incesti sot trajtohet nga shkenca si i ardhur nga një anomali e trashëguar gjenetike. Kjo provohet dhe në rastin e Ahmet Zogut dhe nipit të tij Edi Ramës. Edi Rama, si trashëgimtar i denjë i gjyshit të tij incestuoz, akuzoi babain e tij për incest. Këtu gjërat nisin e marrin një rrjedhë të çuditshme nëse do të përdoret logjika e CIA-s, se atëherë del që Edi Rama ka pasur të drejtë dhe Ilir Meta nuk e ka tepruar me ato që i tha Edi Ramës publikisht. A mos na ka dhënë dokumenti i CIA-s edhe çelësin e misterit për vdekjen e Kristaq Ramës, babait të Edit, në kohën që ky u bë ministër. Edi Rama kur u kthye në Tiranë nga Parisi në 1998, e manipuloi me mjeshtëri median, për t’ i paraqitur gjërat sikur ai u bë ministër me rastin e kthimit në Shqipëri nga Parisi për vdekjen e të atit, por e vërteta është se i ati vdiq në natën kur Edi Rama u kthye në Shqipëri për t’ u bërë ministër. Fatos Nano, njeriu që në atë kohë ishte Kryeministër, ka bërë një aluzion shumë të hollë për këtë gjë, në një intervistë të tij, duke thënë se e gjeti Edi Ramën në Paris dhe e ftoi të kthehet në Shqipëri për të marrë një portofol ministror, dhe nuk ia ofroi këtë kur Edi Rama ishte kthyer tashmë në Shqipëri. Në çdo rast, dokumenti iCIA-s është përgjigjia më e mirë për ata që thonë se është gabim të flitet për jetën intime të politikanëve, përtej një kufiri. Dokumenti në fjalë tregon se CIA nuk i ve vetes asnjë kufizim në çështje të tillë, duke qenë se thotë që Zogu kishte dashnore motrën e tij. Ky ishte dokument sekret, mund të thotë dikush. Ashtu është, por shërbimet e fshehta mbledhin informata mbi politikanët e huaj me qëllim që t’ ua japin zyrave shtetërore të vendit të tyre të cilat merren me politikën e jashtme. Pra, qëllimi tekefundit është politik. Prandaj askush nuk duhet të habitet me këtë mënyrë të shkruari. Kjo është praktikë zyrtare amerikane.


Lista e zezë nr. 1 e Shqipërisë

1)Edi Rama, nip biologjik i Ahmet Zogut, sepse babai i tij Kristaq Rama ishte djali ilegal i Mbretit Zog që kishte dashnore nënën e tij Veronika Maria Kolombi, kamerieren e oborrit mbretëror, të cilën mbreti e martoi me shoferin e tij, Vlash Rama.
2)Aneta Rama (Koleka), nëna e Edit, ish-bashkëpunëtore e Sigurimit të Shtetit, e cila kur shkoi për studime universitare në Poloni, në vitet pesëdhjetë, u vu me urdhër të Sigurimit të Shtetit në shërbim të KGB-së sovjetike, e cila e përdorte për misione spiunazhi, duke e vënë të luante rolin e një vajze polake që binte në dashuri me oficerët sovjetikë të trupave pushtuese ruse në Poloni, për të zbuluar ata që kishin mendime disidente. Meqënëse nuk gjendeshin vajza polake për misione të tilla, përdoreshin studentet e huaja që kishin mësuar polonisht. Prandaj Aneta i vazhdoi për shtatë vjet studimet në Poloni.
3)Zaho Rama, fëmijë serb i adoptuar nga Edi Rama dhe i paraqitur si biri i tij biologjik, i lindur nga bashkëshortja e tij Lindita Basha (Rama).
4)Gregor Rama, djali zyrtar i Edi Ramës për të cilin ai, në gjyqin e divorcit me gruan e tij të parë, si dhe në gjyqin ku ish-bashkëshortja i kërkonte pagesën e detyrimit ushqimor për të birin, ka thënë se këtë detyrim e ka i ati Kristaqi, pasi ai është babai biologjik i Gregorit, që atëherë quhej Grigor. Sot ky Gregori, 26 vjeçar ka nisur të sillet sipas modelit të Shkëlzen Berishës. Normale meqënëse Edi i ka vënë si kujdestar Mero Bazen, ish-kujdestarin e Shkëlzenit në vitet nëntëdhjetë.
5)Lindita Basha (Rama) ish-drejtuese e Fondacionit “Soros” në Shqipëri, e cila me udhëzimin e Sorosit u martua me Edi Ramën, që ky të krijonte përshtypjen e njeriut të përkushtuar ndaj familjes. Lindita, e njohur si Linda luajti publikisht për disa muaj një rol të ngjashëm me atë të Marigosë në filmin “Përrallë nga e kaluara”, duke vënë një “jastëk” në bark për të simuluar shtatzaninë.
6)Ols Rama, vëllai i vogël i Edi Ramës, i sodomizuar në fëmijëri nga vëllai i madh. Ols Rama sot përdoret nga vëllai Kryeministër për të kryer aferat e pista të vjedhjes së pasurisë publike të Shqipërisë.
7)Rea Xhillari (Rama), vajza e Lindës nga martesa e parë, e quajtur nga Edi Rama si vajza e tij. Rea 27 vjeçare ka nisur të bëjë rolin e Argitës, vajzës së Sali Berishës, në punët e qeverisjes, pra të ndërhyjë që të merren vendime në interes të saj, për përfitime abuzive.
8)Chris Rama, mbesa e Edi Ramës, vajza 23 vjeçare e vëllait, Olsit, e cila ka nisur të konkurojë Rean në rolin e Argitës, me të njëjtat qëllime.
Kjo është familja mbretërore së cilës shqiptarët i dhanë me mendjelehtësi “timonin” e shtetit në zgjedhjet e 25 qershorit.
Familja e re mbretërore jeton e ndarë. Edi Rama vetë jeton në një apartament në ndërtesën e Kryeministrisë. Grigori jeton në një rezidencë qeveritare, ish-vila e Mehmet Shehut, në ish-bllokun e udhëheqjes komuniste. Rea jeton jeton gjithashtu atje (por përdor apartament më vete), si dhe te ish-vila e Enver Hoxhës. Linda jeton në vilën-bunker mbretëror që Edi Rama ka ndërtuar në Surrel, për ditë të këqija. Por mblidhen shpesh bashkë për punë të zeza.
15.VII.2017
/Kastriot Myftaraj
Ëndrra ime – Kurbani Shqipni
Imazh
Hitleri, Enver Hoxha Edvin Rama, dhe Pol Poti

Sapo u zgjodh kryeministër Edvin Kristaq Rama deklaroi para ekranit si i xhindosun kto fjalë; ”Shumë ka rrahë zemra për t’u ba kryeministër! Kam nji andërr!(më erdhi dita). Ishte mueji 15 shtatori i zi i 2013 që u dekretue kryeministri Edvin Rama. Shqipnia u drodhë, një gjëmë uzurpoi kryetin e vendit. Ky shprehu në ekran;
Kam një andërr!
Imazh
Pol Poti vrau mbi mbi 1,5 milion kamboxhian

Pra më kuptimin e asaj se më erdhi dita jeme. Njerzit përparimtar u tronditën thellë nga kjo andërr e tija. Për të mirë nuk e njehë askush Edvin ramën qysh fëmijë e deri më tash. Ky nuk e shpalosi andrrën para ekranit dhe mendimet të shkojnë te andrrat e papublikueme të disa liderve janë fatale sepse disa popujt e botës e kanë pague me gjenocid Andrrat e paspjegueme. Ditët e tija njiheshin që kur lindi e deri sa mbrriti në këtë stol, që don mallkimi i shumë njerzve që ka damtue përjetsisht me kenë Arkivoli i tij.
Menjiherë m’u kujtue Hitleri që në librin e tij ”Mein kampf(Lufta ime)”, që ishte libri i zi ndaj nji pjese të njerzimit, jo me racë të popullit të vetë gjerman. M’u kujtue Pol Poti i Tailandës, lider komunist që asgjesoi 1,5 milion tailandezë pse nuk ishin me idenë e tij komuniste. Diktatori Enver Hoxha e mori me triska dhe e dorzoi me triska, e mori në mjerim dhe e dorzoi në mjerim ekonomik. Enveri me bandën e tij si në Tiranë dhe nëpër qytete e fshatra ushtroi gjenocid për 50 vjet kundra popullit të vet shqiptarë. Andrra e Enverit ishte urrejtja dhe ndëshkimi me bandën e tij në të gjitha mënyrat popullin e vet duke fillue nga familja e tij e deri te populli i pafajshëm. Mu kujtue libri ”Kurbani”, libri i Edvin Ramës me fjalën turke kurban - vetësakricë. E ma kjartë na e ban gazetari Armand Shkullaku në portretizimin e Edvin Ramës sipas dokrrave të librit ”Kurban” në këtë mënyrë: ” Ky libër duhet lexuar pikërisht kështu: …. Aty flitet për një njeri që ka hyrë në politikë si misionar, për t’i shërbyer Shqipërisë dhe shqiptarëve. Flitet për dikë që qëndron mbi llumin e politikës ditore të Tiranës dhe ka një vizion europian. Një njeri që e shqetësojnë hallet e qytetarëve të thjeshtë, shëmtia e qytetit dhe e politikës, një njeri që po sjell erën e ndryshimit, larg pazareve të ulëta, intrigave, parave të pista dhe shantazheve politike. Flitet në libër për një kryebashkiak e kryetar partie që nuk ka një shtëpi të tijën, nuk ka lidhje me paranë dhe aferat korruptive që kanë mbërthyer politikanët e tjerë. Ai është i vetëm, i rrethuar nga dallkaukë, kryeministra rrugaçë, kundërshtarë që vinë nga malet, që e sabotojnë, masakrojnë, linçojnë e torturojnë, por ai mbetet. Ashtu i vetëm përballë të gjithëve. Në një lukuni të përdalësh ai mbetet i virgjër.”(24.11.2011, gaz. ”Panorama”).

Kronika e Andrrës t’paspjegueme e Edvin Ramës
- 15 shtatori i 2013 – Dita e Parë si kryeministër dhe firma e aktit qeveritar të Ndalimit të Importit të Plehnave
E nisi udhtimin e tij qysh më 15 shtatorin si kryeministër me realizimin e andrrës tij me akte qeveritare të firmosjes të Ndalimit të Plehrave të Importit. Nji veprim i diskutueshëm pozitiv.
[color=#BF0000]
- 27 shtator 2013 takim me Sergej Lavrov kundër Shqipnisë

Imazh

Por pa ju tha boja mirë e firmës të 15 shtatorit 2013, pas dy javësh, Edvin Rama, pra më 27 shtator të 2013 nënshkroi një aktë tjetër në takimin me ministrin e jashtëm rusë Sergej Lavrov si e deshti falë natyrës dhe formimit sllavë të tij në Nju Jork. Biseda dhe Nënshkrimi u realizue sipas nji skenari shumë të fshehtë, të mirë pregatitun nga shefi i tij ideologjik Endri Përparim Fuga nga Berati msheftas, tinzishtë presidentit, qeverisë, parlamentit dhe popullit, siç ashtë karakteri i tij prej burracakut e intrigantit,….. ndaj të mirve, larg mediave në punët partiake, bashkiake e qeveritare, larg ballafaqimeve elektorale me konkuruesin. Taksat e popullit fukara shqiptar i shpërdoron keqas duke mos njohë ligjin demokratik atë Të Transparencës të Punërave tash 14 vjet edhe sot si kryeministër. Asnjëherë deri tani s’u zbardh tema e bisedimeve të 27 shtatorit 2013 në Nju Jork, mes kryeministrit Edvin Rama dhe ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov, dyshimet shtohet edhe më shumë për bëma tjera kundër kombit shqiptar. Pas këtij takimi, Rusia zyrtarizoi kërkesën e saj që armët kimike të zhvendosen në Shqipëri, bile publikoi edhe shifrën e turpshme të 2 milionë dollarëve, si ndihmë për procesin i cili do të kushtoi OKB 15 milion Euro. Në nji kohë që presidenti Asad deklaroi se duhen 1 miliard dollarë për asgjësimin e predhave kimike. Duket hapun se ashtë realizue një takim pazaresh goxha parash midis Putinit me Edvin Ramën, si usta i korrupsionit, që e ndihmoi të bëhej ministër, kryebashkiak, kryetar partie dhe kryeministër.

Kaosi i predhave kimike – vepër e Guzhinës Moskës

Mbas takimit dhe nënshkrimit të Edvin Ramës me Sergejin Lavrov të lejimit të shkatërrimit të armëve kimike ruse nga Siria në tokën shqiptare të granuluar nga thika e rusëve ashtë ngritë gjithë populli në kambë të ksaj pabesie, tradhtie të 1 milion votuesve që i dhanë mandatin me 2/3 e parlamentit, fitoren absolute. Të gjitha qytetet e Shqipnisë e Kosovës janë ngritë si orteqe në fushë-betejën e protestave, akuzave ndaj kryeministrit të pabesë e të pashpirtë Edvin Kristaq Rama, që realizon projekte me antishqiptarë të përjetshëm.

- 14 nandor 2013 – Takimi ngushëllimit të Edvin Ramës në Mal të Zi!
Imazh
Milo Gjukanoviç me Edvin ramën - kryeministra, më 14.XI.2013

Sipas medias pranë kryeministrit që nuk mund të besohet se Edvin Rama qendroi disa orë në Podgoricë, ku u takue me kryemnistrin antishqiptar, që prej përsekucionit të agjenturës malazeze dhe të qeverisë po braktisin shtëpiat, familjet dhe tokat e tyne në shekuj nëpër botë. Shqiptarët mbahen nën terror psikologjik nga dhuna direkte e kryeministrit aktual malazezë. Edvin Rama me të drejtën shtatare nuk kërkon përmirsimin e gjendjes tyne politike dhe ekonomike baraz me shtetas malazezë.

- 15 nandori i 2013 shpallen nga BE vendet e asgjësimit të predhave kimike
Nesër më datën 15 nandor 2013 publikohet Projekti i vendeve europiane se në cilën vend do të asgjësohen predha kimike e radioaktive(shumë sekrete janë substancat e tyne). Në parlamentë dikur me vonesë janë ngritë në kambë opozita e djathtë, ndërsa kryeministri i pabesë shkon tinzash në strofkullën e Malit Zi, kur populli e akuzon e i kërkon të japi spjegime pas dredhirave mashtruese për akte antinjerzore që kurdisi mbi popullin shqiptar. Çfarë kurdisë në një nga kryeqendrat antishqiptare të botës Edvin Rama, kryeministër? Në kryeqytetin Podgoricës – vëlla me Beogradin ku u hartuen projektin e zhdukjes të një populli autoktonik – Kosova, por i mbeti kocka në fyt Sllobodanit me shokë. A thue lypë Edvin Rama kockën e vdekjes të popullit të Shqipnisë me anë zarinash e zomanit,....?

Edvin Rama lëngon, dergjet nga psikoza për liderzim, protagonizëm jo për të mirë, por për dam të kombit dhe popullit shqiptar
Imazh

Po ky gazetar, Shkullaku që shprehte në komentin e tij të librit “Kurbani” urrejtjet e Edvinit ndaj Veriut me atë nga malet, mandej si i virgjër nga morali personal dhe politik, si njeri pa shtëpi e katandi, fukara politikan, kryebashkiak dhe kryetar i partisë socialiste na shkruen sot më datën 14 nandor 2013 në gazetën Mapo ndër tjera po për këtë njeri, por si kryeministër në lidhje me bataçillëqet me rusët të prurjes së armëve kimike siriane në tokën shqiptare këto fjalë: “Edi Rama mund të ketë gjithashtu nevojë të ndihet lider edhe në nivel global, të kompensojë boshllëkun që ka në këtë drejtim duke marrë një telefonatë nga John Kerry(ministër i jashtëm i SHBA-s) apo një letër nga Obama(presidentë i SHBA-s) dhe i rëndësishëm në vendimmarrjen botërore, por këtë nuk e bën dot duke mos përfillur popullin e tij e, më keq akoma, duke e trajtuar atë si një masë pa tru që gëlltit gjithçka që i serviret.”

Edvin Rama, kryeministri i Parë, që hodhi popullin para ambasadës amerikane në Tiranë
Imazh

“Edi Rama është kryeministri që i ka çuar shqiptarët për herë të parë në historinë e tyre në një protestë përpara ambasadës amerikane në Tiranë. Prandaj ai nuk është në pozitë të favorshme edhe me aleatët e tij. Për nga mënyra se si veproi, mungesa e kurajës, nxitimi për të qenë i përfillur ndërkombëtarisht dhe pandershmëria ndaj qytetarëve të tij, e ka shndërruar vendimin për të sjellë armët kimike në një vendim kundër Shqipërisë. SHBA nuk do të donin të gjendeshin në një situatë të tillë. Por u ka thënë ‘po’ një kryeministër, i cili nuk ka guxim të informojë as popullin e tij. Al Jazeera na tha se këtë të premte do të shpallet vendimi i marrë për ne.”
Armand Shkullaku.

Sigurimi komunistë në kaos aktivizon kontigjentet e tij kundra SHBA-s!

1. Shoqëritë civile dhe ambientaliste
Shohim se si protestuesit e shoqërisë civile dhe ambientaliste nuk u përballën para dyerve të ambasadës ruse e cila ashtë protagonisti i projektit të gjenocidit kimik kundra popullit shqiptar që urren me shekuj.
2. Ish ushtarakë të diktaturës komuniste
Ndigjoj nëpër ekrane dhe lexoj se si ish ushtarakët e vjetër enverist po i dalin përkrahë Edvinit me pretekstin se kemi miqsi me amerikanët etjera pallavra. E në fakt janë miqtë tyne shpirtnorë rusët. Pra bajnë rolë të dyfisht; shprehin në ditë të tmerrshme të popullit dashni për amerikën sepse i lejoi të realizonin revolucionin e përgjakun mbi popullin shqiptar dhe e dyta nuk lejoi të hapen dosjet e tyne, që u janë mirnjohës për jetë. Me amerikanët nuk mund të bahen mikë zemret se ja la amanet diktatura dhe se miqtë janë vetëm dy: Sllavët dhe Neo-Osmanët.
3. Nëpër medien virtuale po rigjallërohen turli ftyrash spiunjësh intelektualë publikë
Në kaosin e krijuem nga guzhina e Moskës shërbimi sekret komunistë nuk flenë e as banë sehir, por ka riaktivizue për situatën në fjalë kontigjente intelektualë të mediave virtuale me shkrime në mbështetje të liderve të protestave. Vejini re me kujdes se si Edvin Rama shahet me epitete miqsore. Veni re si si hidhet helm e urrejtje nga njerëz të mediave virtuale kundër SHBA-s, në veçanti kundër Partisë Republikane, kundër të djathve. Vejini re se si kjo kontigjentë antishqiptarë i hedhin zjarmit benzinë me synim eskalimin e protestës në luftë për pushtetë, duke degjenerue kauzën e popullit. Synimi i spiunjve të mediave virtuale ashtë të fitojnë simpati dhe të depërtojnë midis krerve tyne dhe të realizojnë pazhurmë e bujë zbulimin e e ashtuquajturve ,,plane,, kundra rrëzimit të liderit tyne enveristë sllavë Edvin. Duhet pranue se ashtë çue në kambë sigurimi i shtetit në mbrojtje të liderit tyne, në mbrojtje të interesave strategjike ruso-amerikane. Prandej ruajuni prej ktyne kërpurdhave pseudo-patriot të porsa dalë prej mediaes virtuale, që shpejt do të shifen pranë shtabeve të shoqërive e ambientaliste për ta shpëtue shefin e tyne që i financon Edvin ramën.
4. Heshtja e partive të majta, të qeverisë, të presidentit
Partia Socialiste me mendësinë e saj marksiste që nuk është distancuar asnjëherë nga e kaluara e sajë kriminale kundër popullit, nuk e do Amerikën në brendësinë e pikëpamjeve të saj. Edhe kjo qeveri ashtë një pjellë staliniste dhe enveriste në të gjithë përbërjen e saj, nuk e do Amerikën.
Këto thirrje antiamerikane janë politike më një sfond bollshevike, është një demostrim i urrejtjes kundër Amerikës që nuk i falet popullit shqiptarë.
Sipas Rilindja Demokratike sqaron; “Heshtja e kryeministrit Rama për mundësinë e ardhjes së armëve kimike për shkatërrim në territor shqiptar ka të bëjë me një lojë të fshehtë të mbajtur sekret që ditën që u takua me ministrin e Jashtëm Rus, Sergei Lavrov. Ministria e Punëve të Jashtme ruse pati referuar me datë 27/09/2013 për një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe kryeministrit Edi Rama. Ndërsa zyra e shtypit pranë kryeministrit nuk e konfirmoi takimin as sqaroi ç’kanë biseduar të dy kokë më kokë. Mediat ruse i patën bërë jehonë të madhe të takimit Rama-Lavrov. Sipas agjencisë Itar-Tass: “Lavrov ka theksuar interesimin e biznesit të Rusisë për një numër të projekteve ekonomike në Shqipëri”, thuhet në një raport të Ministrisë së jashtme ruse. “Biznesi i Rusisë ka treguar interes për projektet ekonomike në Shqipëri”. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, në takimin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në prag të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork, thuhej në lajmin e agjencisë Itar-Tass. Kuptohet vetiu, kryeministri Rama po përpiqet të rilidhë fijen e interesave të këputura 8 vite më pare dhe po bën një lojë të rrezikshëm me SHBA-të. Politika ruse pas një barriere 8 vjeçare kanë marrë garanci nga kryeministri i majtë Edi Rama që të futen në tregun shqiptar duke dashur ta kthejnë vendin tonë në sferën e ndikimit ekonomik dhe më pas politik, ashtu siç kanë bërë me Ukrainën, Serbinë, Malin e Zi, etj. Nuk kuptohet ndryshe edhe ngjallja e një urrejtje për “armiqtë e jashtëm” që shkuan të protestojnë kundër ambasadës amerikane. Edi Rama po orienton ca antiglobalistë me prirje neomarksiste të devijojnë protestën ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të devijuar vëmendjen ndaj atij shteti që kërkon të bëjë biznes në vend me armët kimike. Është Rusia e Lavrovit që ka çuar mijëra tonelata armë kimike në Siri dhe tash kërkon të përfitojë edhe diplomatikisht në këtë çështje pasi është Rusia që ka kërkuar të mos-sulmohet Asad sepse do të çarmatosur arsenalin kimik.”

Përse nuk protestuen populli para ambasadës ruse?
Imazh

Rezultatet dëshmojnë se një dorë që organizoi Takimin dhe nënshkrimin të dy liderve atë rusë dhe kryeministrin Edvin Rama i kurdisi protestat para ambasadës amerikane. Dihen se armët kimike mbi 1330 ton me predha kimike të shituna Sirisë i ka prodhue dhe këta dijnë t’i asgjësojnë. Dizinformimi i publikut nga Byroja e Hetimit dhe komunkimit pranë kryeministrit ka anmiqsue egërsisht popullin shqiptar. Dhe ky gangster sllavë duke orientue politikën pro lindore, pro turke duke e devijue nga perëndimi pregatitë terrenin ideologjik tashmë të popullit kundër Amerikës. Kjo polikë ashtë nji rikthim te politika diktatoriale komuniste sipas stilit të sllavëve të modelit të putinit si antiamerikani ma i tërbuem në botë. Mosmirnjohja ruse ndaj amerikanve për heqjen qafe të Gjermanisë të Luftës II-të Botnore po i kushton randë SHBA-s dhe Europës duke i rikthyer ish vendet komuniste përsëri në kampin socialist. Nuk e di se miliona rubla të tjera do të ketë zhvatë kryeministri jonë për këtë politikë antiamerikane dhe kaosin që i ka shkaktue vendit pas 2 muej në krye të qeverisë. Edvin Rama, ky skizofren i përbindshëm ka braktisë Shqipninë duke u arratisë në Podgoricë e në Beogradë e mandej në Moskë për të marrë instruktime për qetsimin e rendit publikë sikurse Ahmet Zogu, Esat Pashë Toptani dhe zemra e tij Enver Hoxha. Këto kryeqendra antishqiptare do t’i japin ndihmën ushtarake civile që do të jenë repartee kosovarësh të pregatitun në Beogradë e në Podgoricë. Andrra vazhdon me gjëma të tjera edhe mat ë mëdhaja. Po trubullon ujin për të pa se kush po nxjerrë kryetin e mandej do t’i likujdoji me repartet speciale të Beogradit dhe Podgoricës se ndryshe nuk mund të sundoji ma Shqipninë. Interesat sllave janë tashmë drejt realizimit tyne, ku ashtë bregdeti andërr shekullore Beogradit dhe e Moskës.
Ka nevojë të ringjallet Avni Rustemi që të pastroji plehun e Tiranës sa ma shpejt!

Edvin Rama – Xhahil i Shqipnisë

Andrra e tij ashtë të kanibalizoji një popull sepse kshtu si diktatori Enver Hoxha shpreson të mbaji pushtetin për nji kohë të gjatë duke kërcënue dhe bashkëpuntorët e tij.
Andrra e tij vazhdon sepse don të hakmerret ndaj çdokujt sat ë ketë pushtetë në dorën e tij. Kurban ndjehet ai e tash don të bëji kurban nji popull me ndihmën e bandës tij antishqiptare që vetëm para e pasuni të shtojnë. Këta janë me kollare e me diploma nga bota perëndimore, kryesisht nga Amerika dhe Anglia.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 42 postime · Faqe 4 prej 5 · 1, 2, 3, 4, 5
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 30 Tetor 2020, 09:14
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari