Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 16 postime · Faqe 1 prej 2 · 1, 2
Rubrika e Zgjedhjeve Parlamentare të 23.6.2013-Lajme të reja
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Partitë që firmosën aleancë me Partinë Socialiste më 20 prill 2013 për Zgjedhjet Parlamentare 2013 - 2017
Imazh

Rama firmos me 27 parti të vogla, ende pa marrëveshje me Gjinushin e Milon.

Partia e Petro Koçit u shkri si parti duke u grupue në PS-ën pa kushte interesash.
Në këtë marrëveshje PS angazhohet se do të ruajë dhe numërojë çdo votë të aleatëve të saj në të gjitha komisionet. Gjithashtu marrëveshja përfshin dhe formulën e vlerësimit në qeverisjen e ardhshme të çdo partie pas zgjedhjeve. Pjesëmarrje në nivel qarku do të ketë çdo aleat që merr nga 500 deri në 1 mijë vota, ndërsa ata që marrin nga 5 mijë deri në 10 mijë, përfaqësimi i tyre do të jetë në nivel kombëtar. Gjithashtu marrëveshja përcakton se ajo parti që fiton një mandat deputeti, do të ketë të drejtë të përfaqësohet në qeveri. Platforma e bashkëpunimit përmes së cilës palët bien dakord përcakton dhe një marrëveshje dypalëshe mes PS dhe çdo partie aleate.


1. Partia Aleanca Arbnore Kombëtare, Gjet Ndoj
2. Partia Socialiste e Moderuar, Gjergj Koja
3. Partia Toleranca e Re e Shqipërisë, Avdi Keçi
4. Partia e Punës e Shqipërisë e Riorganizuar, Sokol Enver Hoxha - Marko Dajti
5. Aleanca për Barazi e Drejtësi Europiane, - Valentin Mustaka
6. Partia Ambientaliste, Nasi Buzheku
7. Partia Ardhmëria Shqiptare, Emin Subashi
8. Partia Bashkimi Republikan Shqiptar Zane Llazi
9. Partia Demokrate Integrim e Prosperitet, - Halim Seitaj
10. Partia e Çështjeve Shqiptare, Bujar Shurdhi
11. Partia e Gjelbër, Edlir Petanaj
12. Partia e Punës së Shqipërisë, Muharrem Xhafaj
13. Partia Reformatore Demokratike, Skënder Halili
14. Partia e Unitetit Kombëtar, Idajet Beqiri
15. Partia G99, Ervin Mete
16. Partia Komuniste Shqiptare, Qemal Cicollari
17. Partia Komuniste 8 Nëntori, Preng Çuni
18. Partia Kristian-demokrate, Dhimitër Muslia
19. Partia Lëvizja Demokratike për Ndryshim, - Nikolin Staka
20. Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve, Astrit Kosturi
21. Partia Mendimi i Djathtë Liberal, - Mustafa Liçi
22. Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve, - Ymer Kurti
23. Partia e Prosperitetit Demokratik, - Yzeir Fetahu
24. Partia e Personave me Aftësi të Kufizuara, - Afrim Jeshili
25. Partia Rruga e Lirisë, - Kurt Kola
26. Partia Shqiptare “Atdheu”, - Kreshnik Osmani
27. Partia Social Punëtore e Shqipërisë, - Ramadan Ndreka
28. Partia e Spartak Kiço Ngjela, avokatit beqar, i shthurur dhe lavdërues i çmendur i Enver Hoxhës në burgë.
29. Aleancën Demokristiane e Zef BushatitNë foto Avokati Mark Marku kandidon në Shkodër, djathtas me thinja Zef Bushati
Imazh

E hanë,më dt. 22.IV.2013
Redaksia e Njoftimeve për Zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit 2013

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Edvin Rama dhe Ilir Meta nënshkruajnë sot në Shkodër marrëveshjen
Imazh
Helmi me sheqerin - Intriganti dhe sinqeriteti

Marrëveshja do të firmoset pas konferencës rajonale të Partive Socialiste Europiane, ku do të marrin pjesë përfaqësues të së majtës së Ballkanit. Edhe PBDNJ në koalicion me PS

Publikuar më 22.04.2013
Luis Tanushi

PS dhe LSI do të nënshkruajnë sot pasdite marrëveshjen e koalicionit për zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Marrëveshja pritet që të firmo-set nga kryesocialisti Edi Rama dhe nga Kreu i LSI-së, Ilir Meta, në qytetin e Shkodrës, pas konferencës rajonale të Partive Socialiste Europiane, ku do të marrin pjesë përfaqësues të së majtës së Ballkanit. Në takim pritet që të marrin pjesë edhe aleatët e tjerë të Partisë Socialiste si të ftuar. Burime nga dy partitë sqarojnë se nënshkrimi i marrëveshjes është zgjedhur të bëhet përpara drejtuesve më të lartë të socialistëve europianë, të cilët u bënë thirrje dy liderëve të majtë që të garojnë të bashkuar në zgjedhjet e përgjithshëm për rotacionin e pushtetit. Ende nuk dihet marrëveshja e plotë e cilat mbahet e fshehtë nga të dy krahët. Kanë qenë të dy Marrëveshja do të firmoset pas konferencës rajonale të Partive Socialiste Europiane, ku do të marrin pjesë përfaqësues të së majtës së Ballkanit. Edhe PBDNJ në koalicion me PS Rama dhe Meta nënshkruajnë sot në Shkodër marrëveshjen krerët të cilët kanë kërkuar që gjithçka të zbulohet vetëm në momentin e fundit. Mësohet se marrëveshja nuk përmban, të paktën marrëveshja e nënshkruar, futjen e kandidatëve të LSI-së në listat e PS-së, por vetëm dhënien e zonave të lira.


PS firmos marrëveshjen me PBDNJ-në. Rama: Zgjerimi i koalicionit vazhdon
Imazh

Publikuar më 22.04.2013 | 10:15
Shekulli online
Ashtu siç ishte paralajmëruar më parë, sot rreth orës 11:00 në selinë e Partisë Socialiste ishin të pranishëm përfaqësues të PBDNJ-së.
Në takimin e zhvilluar mes dy palëve PBDNJ firmosi për të qenë pjesë e koalicionit opozitar në zgjedhjet e 23 qershorit 2013.
Ishte kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ai që njoftoi i pari zyrtarizmin e marrëveshjes. Rama tha se PBDNJ do të jetë pjesë e koalicionit opozitar dhe vlerësoi së tepërmi këtë forcë politike. Në të njëjtën linjë ishte edhe kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule.
“Unë jam sot shumë i kënaqur që me mikun tim, me kolegun Vangjel Dule, me kryetarin e PBDNJ, kemi rënë dakord që të hyjmë së bashku në koalicionin “Aleanca për Shqipërinë Europiane”,” tha Rama.
Ndërsa kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule tha se synimi i koalicionit është që t’i hapë vendit perspektivën e integrimit evropian. Ai tha se tani pas katër vjetësh opozitë objektivat janë të qarta.
“Bashkëpunimi ynë nuk është një bashkëpunim që ka filluar rishtazi. Është një bashkëpunim prej vitesh dhe kjo na bën më të sigurt se njohim mirë njëri- tjetrin si forca politike.Njohim mirë pikat që na bashkojnë dhe vështirësitë që kemi pasur në të shkuarën.
Pas katër vitesh opozite me vizion dhe objektiva të qarta është momenti më kulmor që për vendin të realizohet rotacioni. Një rotacion për t’i hapur vendit perspektivën e integrimit në familjen evropiane,” tha Dule
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Edvin Rama e Ilir Meta firmosin paktin e koalicionit PS-LSI në Shkodër më dt. 22.4.2013
Imazh

Kryetarët e dy partive kryesore të koalicionit opozitar, Edi Rama dhe Ilir Meta, nënshkruan dje marrëveshjen e bashkëpunimit në koalicionin parazgjedhor. “Aleanca për Shqipërinë Europiane” u pagëzua dje koalicioni opozitar pas firmave të hedhura nga Rama e Meta, në praninë e disa prej drejtuesve të së majtës në rajon. Ceremonia u zhvillua gjatë një aktiviteti të partive të majta europiane për çështjet rajonale të mbledhura në qytetin e Shkodrës, ndërsa sot aktiviteti do të vijojë në qytetin e Budvës në Malin e Zi. Mes të pranishmëve ishte edhe ish-presidenti serb, Boris Tadiç dhe eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon. Pas shprehjes së vullnetit të të dyja palëve për të bashkuar forcat dhe punuar për të arritur rrotacionin politik, Rama e Meta zyrtarizuan dje koalicionin opozitar, për të cilin pak ditë më parë 28 parti ishin shprehur dakord pasi kishin firmosur një marrëveshje më të thjeshtë bashkëpunimi. Ndërsa marrëveshja e firmosur mes Ramës e Metës flet për një bashkëpunim afatgjatë qeverisës, por dhe si baza e një bashkëpunimi dhe në zgjedhjet vendore të 2015-s. “Karta e Parimeve të bashkimit PS–LSI në kuadrin e koalicionit ‘Aleanca për Shqipërinë Europiane’ do të shtjellohet me detaje në programin qeverisës të koalicionit. Këto parime do të kihen parasysh edhe në hartimin e marrëveshjes së veçantë që PS dhe LSI do të bëjnë për zgjedhjet vendore të vitit 2015″, thuhet në dokumentin e firmosur. Të pranishëm në ceremoninë e djeshme ishin deputetët e Grupit Parlamentar socialist, ata të LSI-së dhe anëtarë të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste.
Imazh
Në Shkodër më 22.4.2013 - Në teatrin e Shkodrës

Gazeta Panorama


Boris Tadiç i Partisë Djathtë në Serbi njihet si armik i betuar, një kundërshtar i madh i pavarësisë Kosovës.
Imazh
Çfarë don Tadiç në Shkodër tek spektri komunisto-socialistë në bashkimin PS-LSI?
Boris Tadiç

"Tadiç tek bashkimi PS-LSI, Majko: Nuk është tradhti"
» Dërguar më: 25/04/2013 - 07:04
Darina Tanushi
Gazeta Shqiptare

Ish-kryeministri Pandeli Majko, nuk e ka quajtur “tradhti” të PS-së ndaj çështjes kombëtare faktin që ish-Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç ishte i pranishëm në Konferencën e fundit të PSE-së, në Shkodër. Në përgjigje të një prej miqve të tij, në rrjetin social “Facebook”, i cili e pyet se: “Ku janë pikëtakimet e të majtës shqiptare me të djathtën e Serbisë, të përfaqësuar nga Tadiç”, Majko shprehet se: “Sipas meje, nuk ka ‘pikëtakime’, pasi Serbia nga 1999-ta nuk është më fqinj me Shqipërinë. Nuk i druhem asnjë serbi. Tradhtitë nuk lindin nga takime publike”. Një tjetër koment ka pasuar të parin, ku një tjetër prej miqve në “Facebook” ka komentuar duke thënë se: “Tradhtitë manifestohen nëpër takime publike. Kjo po dëshmon se PS-ja nuk ka simpati në Kosovë”. Por, edhe këtij komenti, Majko i është përgjigjur: “Këto janë dëngla! Ke ngatërruar faqe për të gjetur ‘tradhtarë’!”. Biseduesit në “Facebook” kanë dashur të dinë më tej, për “pikëtakimet programore” të PS-së dhe të djathtës serbe. Por, Majko ka sqaruar sërish duke thënë se: “Çfarë ‘programi’ mund të na bashkojë ne socialistët shqiptarë me serbët!? Kushdo parti shqiptare dhe serbe, të majta apo të djathta, janë të qarta përballë njëra-tjetrës”. “E kaluara, Kosova, Presheva, janë një realitet therës dhe çdo ‘program’ i majtë apo i djathtë nuk ka kuptim përballë tyre. Si duhet ta gjykoj çështjen e Preshevës, ‘të majtë’ apo ‘të djathtë’!?... Ajo që po ndodh sipas meje, është komunikimi dhe kaq! Ju jap të drejtë në shqetësimin tuaj, por tradhtitë e kaluara ndaj çështjes shqiptare nuk kanë qenë ‘të majta’ apo të ‘djathta’ si pikë takimesh ideologjike. Ishin thjesht tradhti dhe kaq! Dhe nuk parandiej asgjë siç thoni”, komenton më tej, Majko. “Nuk e takova, Tadiçin, por kjo nuk më bën patriot! Apo jo!?”, sqaron ai më tej, duke bërë të ditur se mes tij dhe Boris Tadiç nuk ka pasur asnjë kontakt gjatë konferencës në Shkodër. Në një tjetër moment, duke folur edhe për marrëveshjen Serbi-Kosovë, Majko shprehet se: “Me serbët i bindem veç disiplinës së kombit tim”. Ai shprehet se Shqipëria dhe Kosova nuk ndahen, sepse sipas tij, “nuk ndahen ato që lindin bashkë”. Edhe kryetari i PS-së, Edi Rama e preku, gjatë shpalosjes së programit të PS-së në Prishtinë, një javë më parë, se në Kosovë ekziston një opinion jo fort pozitiv për PS-në, ndërsa Sali Berisha herë-herë ngatërrohet me Skënderbeun. Por, më tej, Rama ka kujtuar mbështetjen që PS-ja i ka dhënë çështjes së Kosovës që në kohën e luftës së UÇK-së, ndërkohë që Berisha ndihmonte me karburant makinerinë e Millosheviçit, kundër kosovarëve. Rama ka përmendur edhe ndihmën që ka dhënë qeveria socialiste shqiptare në kohën e krizës humanitare, kur kryeministër ishte vetë Pandeli Majko.


Ministria e Punve të Jashtme: Më dt. 24 prill 2013 Edvin Kristaq Rama perplaset fizikisht dhe verbalisht me diplomatin Egin Neritan Ceka ne Vjene
ImazhImazh
Edvin Rama - Djathtas me gjyslykë - Edin Neritan Ceka


TIRANË- Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka konfirmuar incidentin mes kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama dhe diplomatit Egin Ceka, në Vjenë. Lajmi është publikuar nga disa agjenci lajmesh shqiptare. Ato thonë se Rama është konfliktuar me Eginin, djalin e ambasadorit tonë në Itali, Neritan Cekës, për komentet e zymta që ka bërë në lidhje me realitetin dhe zhvillimet e fundit në Shqipëri. Sipas, Civitas.al Rama ka qenë i ftuar për të mbajtur një fjalim në Akademinë Diplomatike të Vjenës, ndërsa të pranishëm kanë qenë mbi 100 diplomatë. Burimet bëjnë të ditur se në përfundim të takimit Egin Ceka, diplomat shqiptar në misionin tonë në OSBE, i ka kërkuar Ramës sqarime në lidhje me këto qëndrime fyese të tij. Më pas raportohet se mes të dyve ka patur ofendime publike, madje edhe konfrontime fizike. “Rama nuk ka preferuar të japë përgjigje, por e ka kapur diplomatin prej veshi dhe si të mos mjaftonte kjo e ka goditur diplomatin në kokë”, shkruan Civitas.al. Dëshimitarë të këtij kanë qenë të gjithë të pranishmit e Akademisë Diplomatike të Vjenës, madje disa prej tyre kanë ndërhyrë për të ndarë këtë kacafytje të Ramës dhe diplomatit Ceka, thuhet më tej nga mediat.


“Modeli klientelist Koço-Rama, do rrëzohet me votë më 23 qershor” 2013
Imazh

11-05-2013 / Gazeta 55

AutoriKandidati i PD, Kastriot Islami
Imazh
Ish-deputeti i PS-së, tashmë kandidat i Partisë Demokratike për qarkun e Tiranës, Kastriot Islami, ka hedhur akuza të rënda ndaj kreut të opozitës, Edi Rama dhe kandidatit për deputetët Koço Kokëdhima. Në një konferencë për shtyp nga kryesia e kuvendit, Islami e cilësoi si klientelist vendimin e marrë nga kryesocialisti Rama për ta përfshirë në listë Kokëdhimën. “Mbrëmë Koço Kokëdhima e filloi sulmin me liderin historik të PS-së Fatos Nano duke kaluar me Arben Malajn për të arritur tek unë dhe për të shkuar shumë larg duke sulmuar edhe gazetarët. Mbrëmë shqiptarët dhe të majtët panë urrejtjen patologjike të liderit shpirtëror të Edi Ramës”- tha Islami.
Ai ka akuzuar kryesocialistin Rama se i ka dhënë tendera Kokëdhimës gjatë kohës kur drejtonte bashkinë e Tiranës “Nuk është rastësi që Koço Kokëdhima mbron Edi Ramën dhe Rama e quan Koçon vlerë të shtuar të PS-së pasi ndryshe nga socialistët e ndershëm që nuk fituan fonde nga bashkia, Koço Kokëdhima ka marrë 19 miliard lekë tendera”- theksoi Islami. Ai ka theksuar më tej se shqiptarët do të rrëzojnë me votë në 23 qershor modelin e PS-së të cilën e cilësoi si modeli Koço-Rama. “Në 2011-ën modeli Koço-Rama doli nga dera dhe nuk do të ketë asnjë mundësi të futet nga dritarja. Ndoshta do të tentojë të futet nga oxhaku, por do të dalë më i nxirë seç është”, shtoi Islami.

Ja lista e 19 milionë dollarëve tendera që Koço Kokëdhima ka fituar nga bashkia e Edi Ramës


Kandidati i PS-së në Qarkun e Vlorës, miku i ngushtë dhe ortaku i Ramës në tenderët publike të Bashkisë së Tiranës, Koço Kokëdhima, gjatë periudhës 2001-2011, ka përfituar plot 19 milionë dollarë tendera. Pa asnjë garë transparente dhe në klientelizëm të hapur, “Zotëria 20%-sh” është treguar zemërgjërë me Koçon e tij, duke i “dhuruar” pa u menduar dy herë shifrën astronomike prej 19 milionë dollarësh, vetëm për kompanitë e 2K-së. Kokëdhima ka përfituar nga investimet publike të bashkisë kryesisht në ndërtim dhe rikonstruksion të akseve kryesore të Tiranës, duke shndërruar kështu në monopol përfitimet nga punët publike të qeverisë vendore. Edhe pse bëhet fjalë për tenderë në shkelje me ligjin, drejtësia asnjëherë nuk ka vepruar për të hapur dosjet voluminoze të korrupsionit 20%-sh të Edi Ramës dhe Koço Kokëdhimës. Gjithashtu, ortaku i Ramës rezulton të ketë 1.8 miliardë lekë taksa të papaguara në Bashkinë e Tiranës. Rasti flagrant i përket pesë kompanive, të cilave Bashkia Tiranë e drejtuar nga Edi Rama, prej vitesh nuk u ka mbledhur tatimet bashkiake, para të cilat u munguan çerdheve, kopshteve dhe shkollave të pandërtuara, rrugëve të pashtruara, tavane që shembeshin. Të pesë kompanitë i përkisnin asokohe biznesmenit, ndërtuesit dhe botuesit të gazetës “Shekulli”, sot kandidat i Vlorës për socialistët, i njohur edhe si pronar i “2K”.

Tenderët që kanë përfituar kompanitë e Kokëdhimës në Bashkinë e Tiranës (2001-2011)


Kompanitë e Kokëdhimës që u janë falur 1.8 miliardë lekë taksa
1. Shoqëria “Platea” 44,231,016 lekë
2. Shoqëria “2K Finance Investment Group” 58,603 lekë
3. “2K Group” 294,917 lekë
4. Shoqëria “Metro” 122,661,132 lekë
5. Shoqëria “Abissnet” 2,737,340 lekë
6. Shoqëria “2K” deri më 31 dhjetor 2010 9,500,675 lekë
Totali i detyrimeve 179,483,683 lekë

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Karta e Parimeve të koalicionit - Kontrata midis LSI-PS për 2013-2017 - E hanë, më dt.22.IV.2013 në Shkodër

Dokumenti u lexua nga dy përfaqësues të dy partive, deputeti Taulant Balla dhe sekretari me Jashtë në LSI, Ralf Gjoni.

1. Një bashkëpunim strategjik, programor dhe politik, bazuar në domosdoshmërinë e realizimit të objektivave afatgjatë dhe në nevojën e bashkëveprimit konstant mes PS e LSI, për të ndërtuar Shqipërinë Europiane si realitet i ri në të ardhmen e afërt i Bashkimit Europian, përmes mirëqeverisjes së punëve të vendit çdo ditë;
2. Një zhvillim konstruktiv të bashkëpunimit mes PS e LSI, mbi parimet e kushtetuetshmërisë e të ligjshmërisë, respektit të të gjithë faktorëve institucionalë, politikë e shoqërorë, garantimit të lirive e të drejtave të opozitës dhe kërkimit të konsensusit sa më të gjerë në procesin vendimmarrës, përmes gjithëpërfshirjes e vendosjes së prioriteteve të procesit të ndërtimit të Shqipërisë Europiane mbi çdo prioritet partiak.
3. Një vullnet të palëkundur për të garantuar kohezion të brendshëm të koalicionit dhe konsensus për mirëqeverisjen, në funksion të reformave të dakordësuara bashkërisht, të emërimeve që janë përgjegjësi kushtetuese e Kuvendit për të garantuar pavarësinë e institucioneve, të depolitizimit dhe modernizimit të administratës publike përmes konkurrencës e meritës.
4. Një qasje të re publike të shumicës, qoftë në Parlament e qoftë në qeveri, për të garantuar mbi bazën e një Kodi Etik që do të hartojmë e miratojmë bashkërisht, shprehjen e respektit më të madh për opinionin publik dhe rritjen e transparencës në qeverisje në një shkallë të panjohur deri më sot.
5. Një ndarje të re të punëve mes Legjislativit dhe Ekzekutivit, duke i dhënë një vlerë të re mandatit të popullit Sovran, qoftë në pushtetin legjislativ, qoftë në pushtetin ekzekutiv, me qëllim që kontrolli parlamentar të marrë vlerën e munguar në këto dy dekada dhe përgjegjësia qeverisëse të fitojë një cilësi të re.
6. Një pozicionim të qartë në mbrojtjen e shtresave të nevojë dhe në mbështetjen e shtresës së mesme, përmes uljes së barrës së detyrimeve apo taksave të drejtpërdrejta, si edhe nxitjes së integrimit social përmes punës dhe rritjes së fuqisë blerëse.
7. Një politikë vijimësisht mbështetëse për biznesin e vogël, për të rritur vetëpunësimin dhe fuqinë ekonomike të familjeve që merren me biznes të vogël, si edhe për të filluar uljen e borxheve të familjeve të varfra ndaj biznesit të vogël.
8. Një garanci të plotë për lirinë e biznesit të madh për të stimuluar një ekonomi prodhuese duke mbrojtur lirinë e konkurrencës, duke e trajtuar punësimin si objektiv themelor të rritjes ekonomike, duke rritur përgjegjshmërinë e shtetit në raport me çdo potencial zhvillim dhe investitor vendës apo të huaj, si edhe duke rritur transparencën e cilësinë e marrëdhënieve mes qeverisë e sipërmarrjes në funksion të interesit madhor të zhvillimit ekonomik e social të vendit – çka për ne do të thotë përfshirje e sipërmarrjes në çdo vendimmarrje të rëndësishme për të dhe luftë pa kompromis arbitraritetit të organeve tatimore ndaj sipërmarrjes.
9. Një angazhim të fuqishëm për zgjidhjen e çështjes së pronës, duke siguruar transparencën e domosdoshme të procesit të kthim-kompensimit të pronave, në funksion të së drejtës së mohuar të pronarëve që, pas dy dekadash liri, janë ende shumë që nuk gëzojnë asnjë të drejtë mbi pronën e tyre. Duke siguruar përmes një procesi të mirorganizuar e transparent dhënien e certifikatës së tokës për të gjithë fermerët që prej dy dekadash punojnë një tokë që e kanë “de facto”, po nuk e gëzojnë “de jure”. Duke realizuar me transparencë procesin e zvarritur të legalizimeve që në dy dekada ka sjellë vetëm rritjen e numrit të ndërtimeve pa leje dhe shkatërrime të mëdha të territorit.
10. Një trajtim me prioritet të sigurisë publike dhe të garantimit të paprekshmërisë së individit e të pronës, duke i shpallur një luftë të pashoqe krimit të çdo natyre dhe korrupsionit. Në këtë kontekst, e shohim të pandashme edhe sigurinë juridike për çdo qytetar, në mënyrë të barabartë, eficiente dhe të përgjegjshme, duke organizuar drejtësinë si një shërbim publik të sigurt e të aksesueshëm nga të gjithë sipas nevojës. Për ne, një Shqipëri e drejtë me të gjithë fillon nga mirëqeverisja për të gjithë.
11. Një politikë të re për rininë shqiptare si kontributore e pazëvendësueshme për projektin e Shqipërisë Europiane dhe integrimin e vendit në Bashkimin Europian. Kjo vetëkupton arsimimin e një brezi me mentalitet dhe profesionalizëm europian, krijimin e mundësive reale për punësim, si dhe çdo kontribut tjetër për të përballuar sfidën e lirisë në mjedisin e një ekonomie gjithnjë e më globale.
12. Një vëmendje të posaçme ndaj barazisë gjinore, duke synuar rritjen e vazhdueshme të pjesëmarrjes së gruas në përfaqësimin e popullit Sovran në nivel qendror e vendor, në mirëqeverisjen e punëve të vendit apo komunitetit në administratën publike, në biznes apo shoqërinë civile. Aleanca për Shqipërinë Europiane do të ketë objektiv të palëvizshëm të përpjekjes së saj zhdukjen e dhunës kundër gruas, si edhe luftën kundër papunësisë femërore.
13. Një vendosmëri të palëkundur për të mbrojtur pasuritë natyrore të vendit, burimet nëntokësore, trashëgiminë kulturore, përmes politikash zhvillimi me një përmasë të gjelbër në kuadrin e një zhvillimi ekonomik të qëndrueshëm.
14. Një vizion europianizues që të lërë pas përgjithmonë fantazmën e nacionalizmit primitiv e të promovojë atdhedashurinë si shprehje të krenarisë kombëtare dhe të respektit për historinë si burim frymëzimi për të ardhmen, jo si gjenerator dasish e konfliktesh të së shkuarës.
15. Një objektiv madhor: anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian brenda harkut të dy mandateve qeverisëse, ku të bashkuar në emër të shumicës së shqiptarëve dhe me dorën e bashkëpunimit të shtrirë ndaj përfaqësuesve të pakicës në emër të Shqipërisë Europiane, do t’i shërbejmë besnikërisht popullit shqiptar.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lista e pjesëmarrësve e pjesmarrësve socialistë-komunistë të Ballkanit në Shkodër , më 22.4.2013
[/youtube]

Boris Ljubomir Tadiç - ish presidentë i Serbisë
Milo Gjokanoviç, Kryeministri i Malit të Zi, DPS
Ranko Krivokapiç, President i Malit të Zi
Ivan Branjoviç, zv.president, ministër i Transporteve, Mali i Zi, DPS
Sanja Vlahoviç, Ministër i Shkencës në Malin e Zi, DPS
Svetozar Pudariç, President i SDP, Bosnjë-Hercegovina
Muhamed Budimliç, Ministër i Brendshëm Sarajevës, SDP
Sasa Magazinoviç, Anëtar i SDP, Bosnjë-Hercegovina
Kristian Vigenin, Kryetar i Task-Forcës PES për Ballkanin
Drajan Djilas, lideri i DS, Serbi
Sergei Stanishev – lider i socialistve të Bullgarisë dhe presidenti i Partive Socialiste Europiane(PSE)
Richard Hovvitt, anëtar i PE, S&D, Britani e Madhe
Tanja Fajon, anëtare e PE, anëtare e Internacionales Socialiste, Slloveni
Neven Mimica, Zëvendëskryeministër i Kroacisë,SDP
Elizabeta Madareviç, Këshilltare e Zv.kryeministrit të Kroacisë, SDP
Libor Roucek, zëvendëspresident Grupit S&D në PE, CSSD
Rinna Kullaa, Anëtare e Grupit të Jashtëm për sigurinë, SDP Finlandë
Sebastien Gricourt, Këshilltar Politik PS, Francë
Knut Fleckenstein, Anëtar i Parlamentit Europian, SDP Gjermani
Giacomo Filibeck, koordinator i Departamentit Ndërkombëtar në Itali.

Ish-Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç i paftuar nga PS. Ftesa ju ba nga Ilir Meta e Edvin Rama si mik zemre i tyre
Imazh
Boris Tadiç i Serbisë - kumbar i marrëveshjes Rama- Meta

PS-LSI, i pranishëm në Shkodër edhe ish-Presidenti serb, Tadiç, ku Emri i Tadiç nuk figuron në listën e shpërndarë nga PS, Ish-Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, mori pjesë dje si i ftuar në ceremoninë e firmosjes së marrëveshjes për koalicionin e ri parazgjedhor, midis kryesocialistit Edi Rama dhe kreut të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, e zhvilluar dje në qytetin e Shkodrës. Prania e Tadiçit në ceremoninë e zhvilluar në Shkodër është fiksuar dhe në fotografitë zyrtare të bëra me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes midis dy forcave kryesore të majta. Por ish-presidenti serb nuk figuron në listën e pjesëmarrësve të huaj, listë zyrtare që është shpërndarë në mbrëmje nga vetë Partia Socialiste. Në listën e të ftuarve bie në sy ftesa për kryeministrat e rajonit, anëtarë të Parlamentit Europian dhe në total numërohen 19 figura politike të Partisë Socialiste Europiane. Në njoftimin e shpërndarë nga Partia Socialiste sqarohet se Kryeministri i Malit të Zi, Milo Doukanoviç dhe Presidenti i Malit të Zi, Ranko Krivokapic, nuk kanë qenë të pranishëm për shkak të axhendës zyrtare. Sipas socialistëve, Gjukanoviç ishte në një vizitë zyrtare në Qipro.


CCCP - Sigla e Bashkimit Sovjetik, simboli i fushatës së Edi Ramës për 1 Majin 2013

Imazh

01-05-2013 / Gazeta 55

Takimet e para të hapura të Edi Ramës kanë zbuluar edhe simbolin e fushatës së socialistëve. Dje në aktivitetin partiak të PS-së, pas Edvinit shfaqej një militant me simbolin “CCCP”, sigla e Bashkimit Sovjetik, një sinjal se frymëzimi i së majtës e gjen burimin vetëm tek gjeopolitika e Traktatit të Varshavës


Nga Gomari i Babatasit

"Besà, pra, s’thotë keq Matija:

Sado qi kto fjalë të tija
Shum ndokujë, q’i kem’ për ngjat,
S’do t’u bijnë tham për shtat;
Pse e vërteta asht kjo, zotni,
Që për komb e për liri
E, për t’mjerën moj Shqipni
Kanë luftue malcorët e shkretë,
Ç’merr prej Krujet e përpjetë.
Se ortodoks, muhamedan
-Qi rrim sod me lugë n’sahan
Kush dëshmorë, kush veteran –
Për Shqipni kurrgja s’kem bâ
Mè sa plàk e kalamá.
Çka â ortodoks, ka dashtë Grekinë,
Karadakun e Serbinë;
E shka â turk, ka dashtë Turkinë.
E vërtetë, se mâ se ‘i herë
Na ortodokst kem bâ poterë
Me turki, po ti e din vetë,
Jo për ketë Shqipninë e shkretë.
A po turqt? A për Shqipni
Sa herë grî janë me Turkí?
Po, tamam, pra! Për bidate,
Për ndo’i Pashë, ndo’i kallavrade,
A për t’rrasun ma mirë zhabën,
Por gjithmonë, po, për t’mbajtë “babën”
Në Shqipni.... "


Reagimi i Sali Berishës: PS-LSI u rithemeluan si në 1941
Imazh

E hanë, më dt. 22.4.2013
Kryeministri Sali Berisha ironizoi dje pasdite marrëveshjen e firmosur në Shkodër mes PS-së dhe LSI-së. Duke iu referuar pranisë së ish-presidentit të Serbisë, Boris Tadiç, ai e lidhi paktin e së majtës me themelimin e Partisë Komuniste në vitin 1941 nga serbët. “Sot në Shkodër, majtistët firmosën epitafin e Rilindjes mavi. Për koincidencë apo ironi të fatit, pikërisht ata që ua themeluan partinë në nëntor të vitit 1941, ua rithemeluan atë në prill të vitit 2013”, shkruan kreu i qeverisë në faqen e tij në “Facebook”. Sipas tij “Gazetarët dhe kronikanët e partive të tyre, që po kërkonin me ngulm në çdo qoshe, dhomë, madje dhe tualet të ndërtesës hijet e Dushan Mugoshës apo Bllazho Jovanoviçit si dëshmitarë të aktit të rithemelimit, u qetësuan kur mësuan se, në mungesë të tyre, aktin e rithemelimit të Partisë rozë mavi e kishin formuluar me kujdesin atëror Vojo Koshtunica dhe Oliver Mugosha. Ndërsa për himnin e këtij akti, Rama kishte zgjedhur Marshin mbi Kosovën të Goran Bregoviç, të njeriut që Rama i vari ‘Çelësin e Artë’ të kryeqytetit të Shqipërisë, kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës”. Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, e nisi ditën e djeshme me firmosjen e marrëveshjes me kryetarin e Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule dhe më pas udhëtoi për në Shkodër, për të firmosur me Metën.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Partitë me të cilat më datën 22.4.2013 është arritur marrëveshja nga PD janë:
Imazh


Koalicioni Aleanca per Punesim, Mireqenie dhe Integrim e Partisë Demokratike me 23 parti për Zgjedhjet Parlamentare të 23 qershorit 2013

Subjekti idhe Kryetari i partisë

1.Partia Demokratike Prof. Dr. Sali Berisha
2.Partia Republikane Fatmir Mediu
3.Partia per Drejtesi dhe Integrim Shpetim Idrizi
4.Levizja per Zhvillim Kombetar Dashamir Shehi
5.Partia Agrare Ambientaliste Lufter Xhuveli
6.Partia Lidhja Demokristiane Nikoll Lesi
7.Partia Levizja e Legalitetit e Shqiperise Ekrem Spahiu
8. Partia Aleanca Demokratike Shqiptare Arben Demeti
9.Partia Bashkimi Liberal Demokrat Arjan Starova
10.Partia Demokristiane e Shqiperise Nard Ndoka
11.Partia Balli Kombetar Demokrat Artur Roshi
12.Partia e Minoritetit Grek per te Ardhmen Kristo Kico
13.Partia e te Drejtave te Mohuara e Re Fatmir Hoxha
14.Partia Aleanca per Demokraci dhe Solidaritet Gaqo Apostoli
15.Partia Konservatore Shqiptare Armando Ruco
16.Partia Ora e Shqiperise Zef Shtjefni
17.Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar Ylber Valteri
18.Partia Aleanca e Maqenonasve per Integrim Europian Edmond Themelko
19.Partia e te Drejtave te Mohuara Ilir Vata
20.Partia Levizja Shqiperia e Re Edmond Vlashaj
21.Partia Demokracia e Re Koci Tahiri
22.Partia Bashkimi Popullor i Pensionisteve Shqiptare Selami Jenishehri
23.Partia Rruga e Vertete Shqiptare Muharrem Doda
24.Partia Civile e Shqiperise Dritan Broka

Shënim
Koalicioni i se djathtes do te hyj ne zgjedhjet e 23 qershorit 2013 me 8 parti me shume se koalicioni i vitit 2009.

Partia e Lidhjes Demokristiane e Nikoll Lesit: Aleancë me PD, me koalicionin e fitores
Imazh

Kryesia e Lidhjes Demokristiane vendosi që LDK-ja t'i bashkohet koalicionit parazgjedhor të Partisë Demokratike. Në mbledhjen e djeshme me dyer të mbyllura, u vendos zyrtarisht që LDK-ja të hyjë në zgjedhjet e 23 qershorit si pjesë e koalicionit të djathtë. Përpara nisjes së mbledhjes së Kryesisë, kreu i LDK-së, Nikollë Lesi zhvilloi një takim në selinë blu, me grupin negociator të PD-së për krijimin e koalicionit parazgjedhor. "Në cilësinë e kreut të LDK erdha në selinë e PD si lokomotiva e koalicionit të fitores së 23 qershorit, dëgjova ofertën e PD. Për mua është ofertë e shkëlqyer, bashkëpunuese dhe përfaqësuese dhe mendoj se demokristikanët do të ishin përfaqësuese. Unë kam qenë në takim edhe me zotin Rama. Oferta e PS u shqyrtua deri tani nga Kryesia. Do i kaloj të dy ofertat. Për mua një votë jam, por e rëndësishme e partisë time. Mendoj se duhet të ngelim në këtë koalicion, pasi shohim forca që ecin para. Kam qenë kritik me disa gjëra, por do të jem edhe më kritik, se kjo është natyra ime. Nëse nuk do të jem deputet do të vij në vendin e ndonjërit për t'i marrë kamerat", tha Lesi.

Partia e LZHK-ës të Dashamir Shehi: Rriten shanset për fitoren e së djathtës
Imazh

Me hyrjen e LZHK-së në koalicionin e Partisë Demokratike pritet që në Qarkun e Tiranës koalicioni i djathtë të ketë një deputet më shumë se në vitin 2009. "Nesër do nënshkruajmë marrëveshjen me Partinë Demokratike. Marrëveshja me PD rrit mundësitë për fitore në zgjedhjet e 23 qershorit" u shpreh Dashamir Shehi dje, në një prononcim për mediat. Ndërsa Partia Demokristiane e Nard Ndokës në 2009 mori 13 mijë vota, kurse dy vjet më parë, në koalicion me PS-në, 47 mijë vota. Kalimi i PDK-së djathtas pritet të shtojë votat e koalicionit, veçanërisht në Shkodër dhe Lezhë, duke e bërë thuajse të sigurtë marrjen e një mandati më shumë në këto dy qarqe. Ndërkohë, negociatorët e Partisë Demokratike kanë vijuar dje takimet me krerë të partive të vogla në kuadër të aleancës parazgjedhore për zgjedhjet e 23 qershorit nën moton "E djathta e bashkuar dhe qendra". Kësisoj, selisë së PD i janë drejtuar dje kreu i Lëvizjes së Legalitetit, Ekrem Spahia, Lufter Xhuveli i Partisë Agrare Ambientaliste, Adriatik Alimadhi i Ballit Kombëtar dhe kreu i Lëvizjes Shqipëria e Re, Edmond Velshaj. Ata janë pritur me të mandatuarit për negociatat e koalicionit, Oerd Bylykbashi dhe Ridvan Bode.

Bashkimi i Lëvizjes Demokratike(BLD-ja) e Arjan Starovës,
Aleanca Demokratike e Arben Demetit,
Partia e Ballit Kombtar Demokrat(PBKD-ja) e Artur Roshit
Partia Agraro-Ambientalistët e Lefter Xhuvelit.

Shpëtim Idrizi i Partisë të Çamërisë: Kemi arritur mirëkuptim me PD
Imazh

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi pati dje një takim me grupin negociator të Partisë Demokratike në lidhje me koaliconin parazgjedhor të zgjedhjeve të 23 qershorit. Pas takimit, në një prononcim për mediat, Idrizi deklaroi se kjo forcë pret të zyrtarizojë koalicionin me PD, pasi mirëkuptimi është gjetur. "Patëm një diskutim goxha të gjërë, u njohëm me platformën e bashkëpunimit, duke filluar nga pjesët programore. Gjetëm mirëkuptimin me PD, është një program që përputhet me platformën e PDIU-së", tha Idrizi. Sipas tij, "Ne kemi ngulur këmbë që i gjithë koalicioni të ketë jetësuar si pjesë të axhendës diplomatike dhe qeveriatare rezolutën came, kemi insistuar edhe një ministri diaspore do të ishte e udhës", shtoi ai.
Baza e marrëveshjeve parazgjedhore me të gjitha partitë është premtimi për bashkëqeverisje, si në tetë vitet e kaluara, e bazuar në votat që secila prej partive ka marrë. Ndërkohë sot është afati i fundit i regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. "Dy ose më shumë parti politike të regjistruara si subjekte zgjedhore në KQZ, sipas nenit 64 të këtij Kodi, mund të regjistrohen në KQZ si koalicion zgjedhor në shkallë vendi jo më vonë se 60 ditë përpara datës së zgjedhjeve. Partia politike pjesëmarrëse në një koalicion nuk mund të marrë pjesë në një koalicion tjetër dhe as të paraqesë kandidatë apo listë shumemërore kandidatësh jashtë koalicionit ku ajo bën pjesë", thuhet në nenin 65 të Kodit Zgjedhor.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Dy karikaturat e Këshillit të Lartë të Drejtsisë 2007-2012
Ish Kryetari - Bamir Topi dhe Kreshnik Spahiu - nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtsisë të Shqipërisë sajuan Parti Politike për një karrike në parlamentë


FRD e Bamir Myrteza Topit do të hyjë e vetme më zgjedhje
Imazh
ish presidenti i Shqipërisë B.Topi - kryetar partie

Partia Fryma e Re Demokratike ka marë vendimin sot, më datën 23.4.2013 që të dalë e vetme në zgjedhjet e 23 qershorit. Topi theksoi në një deklaratë për shtyp se me këtë vendim FRD i qëndron asaj që ka deklaruar më parë, për t’i mbetur besnik interesit të qytetarit.“Në mënyrë unanime vendosi që FRD të mos bëjë koalicion parazgjedhor, pra të konkurrojë si subjekt elektoral i vetëm në zgjedhjet e qershorit, ky vendim ishte i pritshëm dhe i paralajmëruar prej muajsh nga FRD si parti seriozë që synon reformimin e sistemit aktual politik, të cilat për interesa jo parimore kanë eliminuar vullnetin e elektoratin duke i detyruar qytetarët të zgjedhin vetëm dy alternativave gati të njëjta”- tha Topi. Ai tha se sot qytetarët kanë mundësi të zgjedhin një alternative të tretë që ofron kapacitet për qeverisje më të mirë transparente dhe evropiane. “FRD mbetet shtëpia e vërtetë e qendrës dhe të djathtës së moderuar, misioni i FRD është reformimi tërësor i sistemit përfaqsues.
mapo.al

Kreshnik Spahiu, ish nën-kryetar i drejtsisë kryetar i partisë aleanca zi e kuqe del i vetëm në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Edvin Rama e quan Parti e shqiponjës sorrë
Imazh

Aleanca Kuq e Zi e drejtuar nga Kreshnik Spahiu prezantoi ne publik nje liste me 6 kerkesa si kusht i panegociueshem per koalicionin parazgjedhor. Nder te tjera, ai kerkon konfigurim te mekanizmit elektoral deri ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve dhe nje marreveshje elektorale per hapjen e debatit per ndryshimin e sistemit elektoral, nga proporcional rajonal ne proporcional me korrektim kombetar. Per keto dy kerkesa konsiderohen si te parealizueshme, pasi dy partite e medha PD e PS nuk rane dakord ne ndryshimin e Kodit Zgjedhor gjate diskutimeve per reformen nje vit me pare. Burime nga PS thane se marreveshje me AK eshte e pamundur, pasi kjo force politike ka kerkuar 5 vende ne listen deputeteve te PS. Vet Spahiu e ka kundershtuar berjen e nje kerkese te tille.

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Lista e kandidatëve parlamentare të 67 partive për datën 6.5.2013


Qarku Tirana

PARTIA DEMOKRATIKE - 32 deputetë
Sali Berisha, Myqerem Tafaj, Majlinda Bregu, Halim Kosova, Florion Mima, Gerti Bogdani, Dashamir Shehi (LZHK), Jorida Tabaku, Edi Paloka, Keltis Kruja, Kastriot Islami, Asllan Dogjani, Visar Zhiti, Arben Qirjako, Gent Deliallisi, Tritan Shehu, Ilir Rusmali, Jemin Gjana, Lajla Përnaska, Gazmend Dibra, Kreshnik Çollaku, Rajmonda Bulku, Kreuza Leka, Shkëlqim Hoxha, Fetah Hasani, Ervin Minarolli, Elvana Hana, Grida Duma, Ivi Kaso, Andia Pustina, Sahit Dollapi, Krenar Alimehmeti

PARTIA SOCIALISTE 34 deputetë
Tiranë - deputetë; -Pandeli Sotir Majko, Lindita Llesh Nikolla, Sajmir Bashkim Tahiri, Vasilika Llambi Hysi, Ditmir Sulejman Bushati, Fatmir Sezai Xhafaj, Dashamir Myslym Peza, Besnik Mitat Bare, Milena Fatos Harito, Artan Ilia Gaçi, Xhemal Myslim Qefalia, Sadri Ismail Abazi, Parid Nezmi Cara, Pjerin Zef Ndreu, Rakip Bajram Suli, Besim Reshit Ruçi, Petrit Lek Deskaj, Lavdrim Rrahman Sahitaj, Azbi Rexhep Arapi, Afrim Xhemal Qendro, Ibrahim Mehmet Kalemi, Rodolf Llambi Xhillari, Erjeta Lulzim Alhysa, Blendi Shaban Nallbani, Shaqir sadik Shehu, Arben Hasan Seferaj, Petrit Sami Vargu, Blerina Guri Gjylameti, Sadi Mehdi Vorpsi, Alfred Maliq Dalipi, Bledar Melsed Doracaj, Ervin Alfred Bushati, Enkelejda Hamit Shkreli, Rakip Bajram Suli.

Partia LSI - 32 deputetë
1. Ilir Meta, 2. Klajda Gjosha, 3. Luan Rama, 4. Ylli Manjani, 5. Ardit Çela, 6. Endrit Braimllari, 7. Kejdi Mehmetaj, 8. Viron Bezhani, 9. Sokol Dervishaj, 10. Brunilda Paskali, 11. Dritan Hylli, 12. Fatime Goga, 13. Luan Sallaku, 14. Mirela Meko, 15. Rexhep Ballmi, 16. Rustem Murati, 17. Alma Dyrmishi, 18. Edmond Stojku, 19. Ilir Dashi, 20. Edmond Rrushi, 21. Hasan Hoxha, 22. Xhavit Halili, 23. Malvina Palushi, 24. Besnik Hysenbelli, 25. Parit Xhihani, 26. Eriola Hyseni, 27. Eduart Tafaj, 28. Redi Berberi, 29. Matilda Tyli, 30. Maksim Lulo, 31. Rigert Xharri, 32. Eriona Bixha

Partia ALEANCES KUQ E ZI 32 deputetë

1. KRESHNIK SPAHIU, 2. FATMIR GJUZI, 3. LUMTURI RATKOCERI, 4. ARBEN DERVISHI
5. REDI RAMAJ, 6. EDMIR DYMLEKU, 7. ALBAN DACI, 8. ERION GJERGJI, 9. ASIJE KOPRENCKA, 10. AUGENT XHAFERAJ, 11. ILIR LAKU, 12. SHKELZEN NEZAJ, 13. BESNIK KOCI, 14. MATILDA LACI, 15. NURISH KOLA, 16. SENA TARELLI, 17. INDRIT DEDEJ, 18. KLEVIS MURATI, 19. HARBI ALIAJ, 20. JONID SULA, 21. ATHINA NACI, 22. HYSEN HUSHA, 23. OLIANA AJAZI, 24. ONELDA MELE, 25. DALLENDYSHE MEÇA, 26. BUJAR DORZI, 27. JULJAN TEREZIU, 28. ADRIANO KADRI, 29. MARINELA FECI, 30. SULLTANE LERA, 31. ROZA HASA, 32. ALTIN JANO

Qarku Dibra

PARTIA DEMOKRATIKE 6 deputetë
Sherefedin Shehu, Bedri Hoxha, Roland Keta, Ekrem Spahia, Rrahim Kaleci dhe Dhurata Çupi

PARTIA SOCIALISTE
Shkëlqim Islam Cani, Ulsi Qerim Manja, Hasan Mehmet Ceni, Arben Dilaver Keshi, Ashim Ramadan Doma dhe Ezmerina Bardhyl Hoxha

Partia LSI - 6 deputetë
1. Përparim Spahiu, 2. Agim Hysa, 3. Lutfije Meta, 4. Melaim Damzi, 5. Olsa Shatku, 6. Agron Daci

Partia ALEANCES KUQ E ZI 6 deputetë
1. NAIM MUÇA, 2. GERDIAN BRAHILIKA, 3. MALIQEISKURTI, 4. LAIM MANARKOLLI
5. NEZIR KETA, 6. DRITA DISHA

Qarku Lezha

PARTIA DEMOKRATIKE
1Aldo Bumçi, Gjovalin Kadeli, Albina Deda, Vasil Bicaj, Mhill Fufi, Artan Bushi dhe Zef Maçi

PARTIA SOCIALISTE - 5 deputetë
Mimi Kodheli, Armando Prenga, Ndrec Deda, Arben Ndoka dhe Gjok Jaku

Partia LSI - 7 deputetë
1.Monika Kryemadhi, 2.Petrit Gjoni, 3.Gjok Buna, 4.Bib Gjomarkaj, 5.Edmond Piroli, 6.Erisi Zaimi, 7.Prenda Sejdia

Partia ALEANCES KUQ E ZI 7 deputetë
1. JULIAN KOLA, 2. RIVELINO ISMALAJ, 3. MARINELA PRENDI, 4. JETNOR SHERRI
5. PAL BIBA, 6. DEDE BUKAQEJA, 7. MARIE SEFGJINI

Qarku Shkodër

1. PARTIA DEMOKRATIKE - 11 deputetë

Jozefina Topalli, Helidon Bushati, Voltana Ademi, Nard Ndoka (DK), Gjovalin Bzheta, Ndue Paluca, Bardh Spahia, Gjok Uldedaj, Ramiz Cobaj, Merita Gradeci (Ahmetagaj) dhe Armir Grimaj

2. Partia Socialiste - 13 deputetë
Tom Gjekë Doshi, Mimoza Qazim Hafizi, Paulin Nikollë Sterkaj, Namik Skënder Kopliku, Sait Jakup Fishta, Gentian Kin Palaj, Nikoll Marash Deda, Rozafa Sheuqet Zmijanej, Megi Gjon Ajtyresa, Djana Bektash Bejko, Zef Nikoll Çuni, Pal Pllumb Lera dhe Janko Andro Shelçaj

Partia LSI - 11 deputetë
1. Agron Çela, 2. Nora Malaj, 3. Artan Bushati, 4. Sajmira Laçi, 5. Ridvan Hebaj, 6. Edi Smajlaj, 7. Senad Hallunaj, 8. Lumturi Hoxha, 9. Arjana Vishnja, 10. Merita Smajaj, 11. Aleksandër Shytani

Partia ALEANCES KUQ E ZI 11 deputetë
1. BLEDAR METI, 2. ORMIR BERDICA, 3. VALBONA SAKE, 4. FRAN PAJA, 5. GJERGJ DUSHKJA, 6. KLODJANA BERDICA, 7. SHAQIR HYSA, 8. SOKOL NIKOLLA, 9. FLUTURA BYTYÇI, 10. ALEKSANDER LULA, 11. FATBARDH IDRIZI

Qarku Kukësi

PARTIA DEMOKRATIKE 5 deputetë
Flamur Noka, Besnik Dusha, Alban Zeneli, Ismet Jaku dhe Mimoza Hajdarmataj

PARTIA SOCIALISTE 4 deputetë
1.Vexhi Adem Muçmataj, 2.Ramë Zeqir Hoxhaj, Lavdrim Murat Elezi dhe Adem Ahmet Lala

Partia LSI - 4 deputetë
1. Apostol Goçi, 2. Qemal Elezi, 3. Pëllumb Bardhoshi, 4. Ukë Camaj

Partia ALEANCES KUQ E ZI 4 deputetë
1. MISIN BRAHA, 2. HALIL KAMBERI, 3. JOLANDA SULA, 4. ALFRED ISEBERI

Qarku Berati

PARTIA DEMOKRATIKE - 4 deputetë
Genc Pollo, Astrit Veliaj, Lefter Maliqi, Mehmet Xheka, Çaush Qato, Fatbardha Bullari, Hafize Skendo dhe Nevila Haznedari

Partia Socialiste 8 deputetë
Fidel Bahri Ylli, Ermonela Koço Valika/Felaj, Eduart Pajtim Shalsi, Artan Adil Lame, Stavri Sotir Ceca, Erjon Sokrat Këri, Anila Estref Agalliu, Alma Tomor Kule

LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM 8 deputetë
1. Nasip Naço, 2. Gledjon Rehovica, 3. Selfo Kapllani, 4. Silva Caka, 5. Lefter Kuqo, 6. Valbona Papa, 7. Mimoza Veliko, 8. Emiljano Kamsi

Partia ALEANCES KUQ E ZI 8 deputetë[/b]
1. MARGARITA KOLA, 2. RUHIJE BOBO, 3. ERION MELENGU, 4. ASQERI CELA, 5. DRITAN SHALLARI, 6. ALTIN MALAJ, 7. STILIANO BODE, 8. DHIMITRAQ SINJARI

Qarku Fier

PARTIA DEMOKRATIKE 16 deputetë
Sokol Olldashi, Mesila Doda, Kozma Dashi, Shpëtim Idrizi, Bedri Mihaj, Myslim Murrizi, Florjan Dani, Ibrahim Morina, Tomor Allkushi, Ilir Bele, Ramadan Krasniqi, Irma Idrizi, Alketa Lugaj (Xhemali), Saimir Korreshi, Ketrin Xhika dhe Agim Isufaj

PARTIA SOCIALISTE - 16 deputetë
Gramoz Ruçi, Eglantina Gjermeni, Erjon Braçe, Ilirian Çelibashi, Armando Subashi, Ervin Koçi, Anduel Xhindi, Arben Çuko, Pirro Lutaj, Majlinda Bufi, Bujar Çela, Xhevit Bushi, Artur Çobani, Adelina Rista, Antoneta Dhima dhe Lindita Buxheli.

Partia LSI - 16 deputetë
1. Petrit Vasili, 2. Robert Bitri, 3. Ornela Zonja, 4. Ardian Alushi, 5. Albert Sanxhaku
6. Frederik Çuko, 7. Elinor Shani, 8. Arben Çuko, 9. Agim Rrasa, 10. Bardhi Meli, 11. Ferdinand Doksani, 12. Donika Canaj, 13. Majlinda Koçiu, 14. Semela Hoxha, 15. Besmir Gropa, 16. Anilda Aliaj

Partia ALEANCES KUQ E ZI 16 deputetë
1. ALTIN DAUTI, 2. LULE CILI, 3. ADRIATIK LEKA, 4. ERJON KOTORI, 5. ERMAL SALIAJ, 6. ENEIDA HOXHA, 7. EVIS HASANBELLI, 8. ILIRAN KALEMI, 9. RAJMONDA CELA, 10. NEXHMIJE ZYKA, 11. AGIM GREMI, 12. ENVER MYFTARI, 13. HAMZA SHERJA, 14. ALDO PEQINI, 15. DHURATA KORRESHI, 16. ERGYS IBERSHIMI

Qarku Durrësi

PARTIA DEMOKRATIKE
Eduart Halimi, Igli Cara, Albana Vokshi, Gent Strazimiri, Oerd Bylykbashi, Osman Metalla, Vullnet Topalli, Lufter Xhuveli, Kseanela Myderizi, Zamir Ramadani, Merita Bakiu, Arian Dedei dhe Mirlinda Çeka

PARTIA SOCIALISTE - 14 deputetë
Blendi Pllumb Klosi, Klodiana Fatmir Spahiu, Ilir Hamid Beqaj, Namik Hamza Dokle, Gentian Kastriot Bejko, Artur Xhek Bushi, Shkëlqim Besim Troplini, Jurgis Shefqet Çyrbja, Sokol Islam Sula, Ardian Rexhep Kokomani, Gëzim Adem Agasi, Taulant Zeqir Xheraj, Erald Agron Hasanaj dhe Esmeralda Muhamet Shkjau

Partia LSI - 13 deputetë
1. Lefter Koka, 2. Edmond Panariti, 3. Bujar Derveni, 4. Kristo Huta, 5. Edmond Lala, 6. Hysen Llaca, 7. Ermion Arapi, 8. Silvana Maksuti, 9. Hajri Nuhu, 10. Ilir Memko, 11. Merita Kuçi, 12. Klodjana Pashkaj, 13. Ermira Koçi

Partia ALEANCES KUQ E ZI 13 deputetë
1. LISEN BASHKURTI, 2. REZARTA ELEZI, 3. ARDIAN NDREU, 4. ELONA MINA
5. STEFAN ÇERRI, 6. GEZIM HASA, 7. ILIR VASILI, 8. SOKRAT ALLAMANI, 9. IRENA MNALLA, 10. QEMAL HAXHI, 11. JETMIR HAXHILLARI, 12. JORILDA MERSIN
13. KLAUDIO TENGU

Qarku Korça

PARTIA DEMOKRATIKE - 5 deputetë
Ridvan Bode, Eleina Qirici, Edmond Spaho, Fatmir Mehdiu, Gjergji Papa, Fatbardh Kadilli, Leonard Olli, Viktor Duro, Ledina Aliolli, Sorina Koti, Adriana Hoxha dhe Artan Zaimi

PARTIA REPUBLIKANE
Erjon Harruni

Partia Socialiste - 13 deputetë
Bashkim Muhamet Fino, Arta Agim Dade, Olta Anxhelo Xhaçka, Ilirian Anesti Pendavinji, Ylli Petrj-Mihallaq Ziçishti, Ilir Tehla Xhakolli, Ardit Petrika Konomi, Artur Enver Porpollogu, Ana Sulejman Verushi, Adriatik Feta Braçe, Zamira Stavri Beqiraj/Kita, Ilir Çelik Torra dhe Nada Pando Nasto

Partia LSI - 12 deputetë
1. Piro Kapurani, 2. Mimoza Gusho, 3. Arben Malo, 4. Petrika Lame, 5. Jorida Romaçka, 6. Sokol Vako, 7. Floalda Strati, 8. Pali Kristo, 9. Arsidesa Hysi, 10. Zamir Demiraj, 11. Afërdita Sulejmani, 12. Guri Meko

Partia ALEANCES KUQ E ZI 12 deputetë

1. KRISTI ANDONI, 2. REDI ORGOCKA, 3. NERTILA SULENJI, 4. JONADER AGOLLI
5. EDISON SULENJI, 6. SENTILJANA SINO, 7. OLGER MANCE, 8. ABIDIN MASLLAVICA, 9. EJONA PAHO, 10. EART KETI, 11. GJERGJ JORGAQI, 12. EDMIR XHABEU

Qarku Elbasan

Partia Demokratike - 15 deputetë
Arben Imami, Eduard Selami, Ardian Turku, Luçiano Boçi, Dashnor Sula, Arbjola Halimi, Aurel Bylykbashi, Irena Progni, Rrahim Çota, Mati Çela, Zamir Muzhaqi, Medi Shehu, Hysen Moli, Muharrem Kajolli dhe Bujar Cakani

Partia Socialiste 16 deputetë
- Ben Kristaq Blushi - Elbasan, Evis Kolë Kushi-Elbasan, Damian Lekë Gjiknuri-Elbasan, Taulant Kasëm Balla - Librazhd, Alfred Besim Peza - Peqin, Arben Vasil Kamami - Gramsh, Musa Rexhep Ulqini - Elbasan, Rovena Selim Beqiraj - Elbasan, Ilir Tomor Bejtja, Luljeta Abedin Arapi, Agim Sali Leka, Kastriot Hasan Gurra, Ymer Ramazan Tolq, Mehdi Metan Pepa, Altim Emin Ago, Sokol Petrit Skura.

Partia LSI - 16 deputetë
1. Edmond Haxhinasto, 2. Bujar Kllogjri, 3. Miranda Rira, 4. Shkëlqim Elezi, 5. Kastriot Belshi, 6. Dashamir Xhika, 7. Edlira Çekrezi, 8. Altin Idrizi, 9. Rexhep Biça, 10. Florika Tuka, 11. Zenun Bullari, 12. Rudina Mita, 13. Klaudia Krasnika, 14. Veiz Boja, 15. Behar Almeta, 16. Agron Roka

PARTIA PËR DREJTËSI INTEGRIM E UNITET
1-Aqif Rakipi

PARTIA REPUBLIKANE
1-Luan Duzha

Partia ALEANCES KUQ E ZI 14 deputetë
1. ASLLAN MUSTA, 2. AIDA SOKOLI, 3. MYSLIM KARRIQI, 4. BEKIM ADILI, 5. KOCI ZHUPANI, 6. ERVIST RAMA, 7. MONDI KURTI, 8. ILDA HYSENBELLI, 9. ENVER HIDRI, 10. ETLEVA BRAGJECI, 11. GERTIAN HARECARI, 12. IVLINA MIZA, 13. GENTIAN QOSJA, 14. ORJELA SULEJMANI

FRYMA E RE DEMOKRATIKE
1. Artin Kovaçi

Qarku Vlora

Partia Demokratike
Astrit Patozi, Arben Ristani, Liljana Elmazi, Ardjan Kollozi, Leonard Sinani, Ylli Piro, Vesel Koçia, Hysni Sharra, Shkëlqim Lepenica, Daniela Beqiri, Manjola Nikollo, Fejzi Ali dhe Lorena Kore

PARTIA SOCIALISTE
Edi kristaq Rama, Valentina abedin Leskaj, Koço Theodhori Dhima, Luiza mihail Xhuvani, Fatmir avni Toçi, Andrea Theofan Marto, Edmond Dhimitraq Leka, Shuaip Veledin Beqiri, Mira Qemal Shehu, Sheme Kamber Lulo, Sokol Maze Bana, Genc Servet Kojdheli, Neime Myslim Gjika, Noreta Thanas Kalcuni dhe Ines Kostandin Stasa

[b]Partia LSI - 12 deputetë

1. Shkëlqim Selami, 2. Flamur Çelaj, 3. Katina Gogo, 4. Kasëm Cenaj, 5. Thodhori Shia, 6. Luçiana Koprencka, 7. Klajdi Mati, 8. Diana Murati, 9. Juna Hoxhaj, 10. Kamber Zaimaj, 11. Apostol Qirko, 12. Beqir Kashuri

Partia ALEANCES KUQ E ZI 12 deputetë
1. ADRIATIK LAPAJ, 2. ANILA AHMATAJ, 3. ARJAN ZYKA, 4. ANILA HITAJ, 5. FLORIANT MUHO, 6. NAJADA GJIKSANA, 7. YLLI HASKA, 8. ULJANOVA GJONAJ, 9. PANAJOT LLOJI, 10. PJERINA MINGA LAME, 11. KADRI SERJANI, 12. ALPIN SKENDAJ

Qarku Gjirokastër

PARTIA DEMOKRATIKE
Genc Ruli, Spiro Ksera, Alije Kokalari, Veledin Zaçe dhe Arjan Kasaj

Partia Socialiste - 5 deputetë; Arben nevruz Ahmetaj, Anastas Mihail Angjeli, Erion Luan Veliaj dhe Vladimir Llukan Kosta dhe Dashamir Faik Kamberi

Partia LSI - 5 deputetë
1. Vangjel Tavo, 2. Reshat Zika, 3. Shpëtim Spahiu, 4. Zamira Rami dhe 5. Ediola Braha

Partia ALEANCES KUQ E ZI 5 deputetë
1. MUHAREM GUÇE, 2. ZAÇE ISLAMI, 3. MIMOZA HODAJ, 4. VIOMENT KARAGJOZI
5. ILIA PETRO
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Harta e Zgjedhjeve për Kuvend 2013 të 12 qarqeve të Shqipnisë
Imazh

Lajmërim nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve
E mërkurë, më dt. 7.V.2013
KQZ në mbështetje të nenit 73 të Kodit Zgjedhor, eshte duke përpunuar dhe verifikuar dokumentacionin e kandididimit për të gjitha partitë qe kanë depozituar lista shumemërore.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve brenda dates 14 maj 2013 duhet të miratojë ose refuzojë listat shumemërore të partive të sipërcituara

Ne mbeshtetje të nenit 73, pika 3 dhe 6, KQZ ka nxjerrë aktin normativ që përcakton afatet e publikimit të listave shumemërore.

Për sa më sipër në mbështetje të nenit 12 të Udhëzimit nr. 2, datë 29.01.2013, “Për caktimin e rregullave për depozitimin dhe verifikimin e dokumentacionit të kandidimit dhe afatet për publikimin e listave të kandidatëve”, KQZ do të publikojë listat shumemërore pas përfundimit të afateve të ankimeve kunder vendimeve të KQZ për miratimin ose refuzimin e listave shumemërore.

Ndërsa lidhur me kandidatët e pavarur mund te themi se jane 3 kandidat të mbështetur nga Zgjedhësit për zgjedhjet për kuvendin e Shqipërisë, të datës 23 qershor. konkretisht

Dritan Prifti Qarku Fier (eshte miratuar ne mbledhjen e se shtunes).
Arben Malaj Qarku Vlore (shqyrtohet neser ne mbledhjen e KQZ-se)
Laureta Gjoni Qarku Vlore (eshte miratuar ne mbledhjet e muajit prill).


Listat shumemërore të kandidatëve të partive politike për Zgjedhjet për Kuvend 2013


Koalicionii Djathtë "Aleanca për Punësim Mirëqenie dhe Integrim" me shkronja nistore (APMI)

Nr. Subjekti Politik Shkronjat nistore
1 Partia Demokratike PD
2 Partia Republikane Shqiptare PR
3 Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet P.D.I.U
4 Levizja per Zhvillim Kombetar LZHK
5 Partia Agrare Ambjentaliste e Shqiperise P.A.A.
6 Partia Levizja e Legalitetit PLL
7 Partia Balli Kombetar P.B.K
8 Partia Bashkimi Liberal Demokrat BLD
9 Aleanca Demokratike AD
10 Partia Balli Kombetar Demokrat PBKD
11 Partia Demokristiane e Shqiperise PDK
12 Partia e të Drejtave të Mohuara e Re P.D.M.-e Re
13 Partia Minoriteti Etnik Grek per te Ardhmen M.E.G.A
14 Partia Konservatore KONS
15 Partia Ora e Shqiperise P.O.SH
16 Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar PBD
17 Partia Aleanca e Maqedonasve per Integrim Europian A.M.I.E
18 Partia Lidhja Demokristiane e Shqiperise L.D.K
19 Partia Emigracionit Shqiptar PESH
20 Partia Lëvizja Shqipëria e Re PLSHR
21 Partia e te Drejtave te Mohuara P.D.M.
22 Partia Bashkimi Popullor I Pensionisteve Shqiptar PBPPSH
23 Partia Aleanca per Demokraci dhe Solidaritet ADS
24 Partia Rruga e Vërtetë Shqiptare P.R.V.SH.
25 Partia Demokracia e Re Europiane P.D.R.E

Koalicioni i Majtë "Aleanca për Shqipërinë Europiane" me shkronja nistore (ASHE)
Nr. Subjekti Politik Shkronjat nistore
1 Partia Socialiste e Shqiperise PS
2 Aleanca Arbnore Kombetare AAK
3 Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane ABDE
4 Partia Ambjentaliste PA
5 Partia Ardhmërija Shqiptare PASH
6 Partia Bashkimi Republikan Shqiptar PBR
7 Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet P.D.I.P
8 Partia e Çështjeve Shqiptare P.Ç.SH
9 Partia e Gjelber P.GJ
10 Partia e Punës e Shqipërisë P.P.Sh
11 Partia e Reformave Demokratike Shqiptare P.R.D.Sh
12 Partia Unitetit Kombetar PUK
13 Partia G 99
14 Partia Komuniste e Shqipërisë PKSH
15 Partia Komuniste e Shqipërisë 8 Nëntori PKSH- 8 Nëntori

16 Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë PKDSH
17 Partia Levizja Demokratike per Ndryshim P.L.D.N
18 Partia Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve LDSH
19 Partia Mendimi I Djathte Liberal MDL
20 Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve P.M.D.E
21 Partia Personat me Aftësi të Kufizuar PPAK
22 Partia Rruga e Lirisë PRRL
23 Partia Shqiptare Atdheu PSHA
24 Partia Socialpuntore Shqiptare PSP
25 Partia Socialiste e Moderuar PSM
26 Partia Socialiste e Vertete 91 PSV 91
27 Partia Toleranca e Re e Shqipërisë P.T.R. e Shqipërisë
28 Partia Ligj dhe Drejtësi PLiDr
29 Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare P.L.P.SH
30 Partia Lëvizja Socialiste për Integrim LSI
31 Partia Bashkimi per te Drejtate Njeriut PBDNJ
32 Partia Demokracia Sociale P.D.S
33 Partia Social Demokrate PSD
34 Partia Aleanca Demokristiane e Shqiperise ADK
35 Partia Pajtimit Kombëtar P.P.K.
36 Partia Aleanca Popullore AP
37 Partia e Punes e Shqiperise e Riorganizuar P.P.SH.R


PARTITE JASHTE KOALICIONEVE
Nr. Subjekti Politik Shkronjat nistore
1 Aleanca Kuq e Zi AK
2 Fryma e Re Demokratike FRD
3 Partia Lidhja per Drejtesi e Progres LDP
4 Partia Popullore Kristian Demokrate e Shqipërisë PPKDSH
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4553
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Qarku Shkodër n Zgjedhje për Kuvendin Popullor të majit 2009 - Rezultati përfundimtar - Tabela përmbledhëse e rezultateve - Shpërndarja e Mandateve
Imazh

Imazh


http://www.cec.org.al/index.php?option= ... 90&lang=sq

Lidhja 2 - ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E SHQIPËRISË 2009
Miratuar me Vendim të KQZ-së Nr.602, datë 01.08.2009
1
REZULTATI PËRFUNDIMTAR I ZGJEDHJEVE NË RANG VENDI
http://www.cec.org.al/images/stories/zg ... z_vend.pdf
E mërkurë, më dt. 8.V.2013
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Përpara
Posto një përgjigje 16 postime · Faqe 1 prej 2 · 1, 2
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 05 Dhjetor 2020, 19:25
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari