Faqe 1 prej 1

Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 05 Mars 2012, 15:55
nga Laert
Sadrazemi i Viçidolit pranë oxhakut dhe Luli i tij
Imazh


Pjesa e Parë
Imazh
Argita Sali Sulltan Berisha/Malltezi ashtë gruaja ma e fuqishme e Oborrit të sulltan Sali Rahm e Sheqere, që vendos mbi qeverinë, partinë, gjykatat, parlamentin, burgjet, torturat, planet e intrigave dhe likujdimeve fizike të personaliteteve të Shqipnisë, fatin e një populli dhe të ardhmen e saj sikurse shoqja e saj Nexhmije Xhuglin/Hoxha- vrasësja, kanibalja e pandëshkuemja e Shqipnisë.

Sali Ram e Sheqere Berisha - Enver Hoxha i demokracisë neo-komuniste-plurariste

ImazhImazh
Salia i Viçidolit po i troket kapitullimi nga pushteti - Shifni se si ka shkumzue se unë e pruna demokracinë, unë, unë, unë e askush e mandej i iku gjaku nga rrashta e kresë - shpejt do të shkoji te Enveri i tij

Sali sadrazemi i shërbeu komunizmit dhe mega-pasurisë të familjes tij!

Saliu sapo mori postin e instaluem nga projekti i Ramiz Alisë, të kryetarit të Partisë Demokratike, pasi i dha shtymën Hazëm Hajdarit i premtoi popullit e në veçanti asaj pjese të madhe të sapo dalun prej burgjeve dhe kantiereve të internimit se do ta zhgulte e burgoste autorët e gjenocidit komunist e pallavra tjera. Por ky soj surrogati qesharak dhe tragjik për fatet e asaj pjese të nëpëkambun nga padrejtsia jo vetëm që i mashtroi, porse i përkrahu dhe inkurajoi klasën terroriste enveriste-sllave-turke. Ky soj gangsteri nuk afroi e nuk u dha pushtet edhe sot pas 21 vjetësh demokradhi asnjë postë klasës tashmë të re intelektuale të familjeve të përsekutueme, por afroi vetëm njerëz me biografi të dyshimtë komuniste. Veni re o lexues se ky soj renegati mashtrues emnoi njerëz me poste të pamerituem, që shumica e tyne pasi e kanë vjelë mirë e mirë i kanë ik prej strofullës tij të Viçidolit dhe e kanë pshty në surrat dhe numrue të gjitha ligsinta, intrigat dhe shpirtligsinë dhe urrejtjen e tij ndaj shqiptarve të përsekutuem dhe ndaj shqiptarve me besim katolik sikurse Haxhi Qamili, Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Ramiz Alia,…… E ka shndrrue partinë dhe qeverinë sikur të ishte plaçkë lufte e fituem në beteja gjaku. Plaku me lëkurë të rrudhun nga mosha e ligsia e tij e pashoqe ndaj vlera kombtare e njerzore i janë avitë koha e të menduarit për pleqninë e ngrysun.
Sali Berisha është trashëgimtari më luajal i diktatorve komunist. Partia Socialiste dhe në tansi e majta shqiptare nuk ka me i ardhë ma kryeministër dhe lider ma të mirë për ta sepse nuk i ka cënue biografitë terroriste dhe grabitjet e shumta prej 20 vjetësh. Lideri i PD-ës, Sali Ram e Sheqere Berisha kishte mjaft pushtetë si në presidencë dhe dy herë rradhazi kryeministër me mandat 6 vjet, dhe nga 5 vjetë dy herë për të ndryshuar realitetin komunist. Ky njeri drejtoi partine, presidencën dhe qeverinë sipas tipareve bajraktare e tipike enveriste-sllavo-otomane. Ky i paskrupullt instaloi përreth pallatit – shpellë, Institutin e Frikës në gjithë Shqipninë nëpërmjet mijra e mijra shqiptarë të rrjetit të merimangave spiun tropojas. Me pabesi e me kollare në qafë ka ekzekutue një listë të gjatë personalitetesh shqiptar tash 21 vjet e fundit, që ashtë akuza ndaj Sali Berishës për një dënim kapital sikurse e modelit të shokve të tij shpirtnor Sadam Huseini, Muamar Gadafit, Sllobodan Millosheviçi…..
Imazh

Duke parë kohën dhe pushtetin që i dhuroi mega-pasuri të padukëshme familjare, fare mirë mund të quhet një kopje e re Enver Hoxha i dytë me dimensione neo-komuniste ,,demokratike,,.

Sali sadrazemi në oxhak të Viçidolit mendon fundin e mbretnisë dhe të arkivolit tij;

Mbreti i PD-ës dhe njeriu më me pushtetë në Shqipëri si dhë një nga më mega miliarderët e Ballkanit dhe të Europës, Sali Ram e Sheqere Berisha po i troket të rrathët e rrudhave, dera e Shtëpisë së Azilit të Pleqve në Tiranë dhe arkivoli i Viçidolit në Tropojë.
Disa herë shëndeti i tij me keqardhje ,,për të keqen,, e Shqipnisë është kërcënuar sapo ka ardhë nga Franca apo dhe herë tjera që nuk informohet populli. Mosha po avitet te 70 vjeçat, nga ku shpejt e nga kali do të bie prej këllqeve të dekalcifikuem, pamvarsishtë nga pallavrat e Sali Ram e Sheqeres që ka konkuruar me notë në detin Adriatik me shokun Mao Ce Dun, që kaloi gjërësinë e lumit Jance 6 km me lehtësi e ja paska kaluar edhe në verën e vitit 2011 me një shëndet robusto sipas deklarimeve tija të publikueme në media. Por për të kontestue vetveten pati një alivanosje deri në çmenduri gjendja e trunit kur po mbante përvjetorin e PD-es kundër vetvetes, komunizmit pas garës me shokun Mao Ce Dun. Shkuma dhe rrahja e gjoksit në përvjetorin e PD-ës në shkurt të 2012 ja eksplodoi diagnozën Sali Rahmë Sheqeres. Urgjentisht u dërgue në repartin e reanimacionit (urgjencës). D.m.th. garën me shokun Mao Ce Dun e ka humbë.
Ky sulm mbi zemër e tru e bani Sali Ram e Sheqere që të ulet te oxhaku me gruen Lirije e të mendoji për Azilin e Pleqve, por edhe të papriturat nga ndonjë insufiçencë kardiake, hemoragji cerebrale apo ndoshta ndonjë aksident nëpër Franca, si dhe për tabutin që e pret me padurim……Unë nuk i dëshiroj asnjë të keqe Sali Ram e Sheqeres e askujt në botë vdekje të llahtarshme, përposë që ja uroj një gjyq të rreptë penal para se të gjëndet në tabut!
Plaku i Tropojës me hambare të mbushura me margaritarë, diamanta të dhuruar nga kalifët, sulltanët e sheikët arab dhe tonelata valutë të piramidave të 1997 ka kohë që mendon aty te oxhaku me Lirijen se si e qysh të gjeji një rojtar qen besnik, për t’i siguruar që kjo mega-pasuri Sali Pashë Tropoje ta trashëgoji vajza me të birin në breza të ardhshme sikurse familja e Enver Hoxhës. Në Shqipëri e kudo në botë, mega-pasuritë trashëgohen vetëm nga njerëz të pushtetshëm e të fuqishëm, me rojtar kodosha e kurvarë, hajduta e terrorista. E kjo familja e Sali Pashë – Sadrazemit - Sali Ram e Sheqere ja ka besuar dy pasuritë e tij si familjen dhe mega-pasuritë e tij djaloshit të ri, bukuroshi e shumë mafioz e të pashpirtë – vetëm një djaloshit nga Veriu i Shqipërisë, nga Drenica e Kosovës, të quejtur efendi xhonturku Lulzim Xhelal Basha.

Argita Sali Berisha – Nexhmije Hoxha e Re
ImazhImazh


Kush ishte personi që i Hapi portat e karrierës të pushtetit të sadrazemit Sali drejt Lulzim Bashës?


Me noteri ashtë caktue kujdestari i pleqve Sali dhe Lirije Berisha si dhe trashëgimtarve të tyre Lulzim Xhelal Basha i Drenicës alias Ramiz Alia juniori.
Argita e bija e sadrazem Sali Ram Sheqeres cakton noterisht me pëlqimin e naltmadhnisë Sali Rahm e Sheqere Berisha, kaçakut të Viçidolit të njohun nga perandoria neo-otomane në Stamboll, Beograd - Moskë e Athinë si rojtar të familjes dhe të mega-pasurive – djaloshin kosovar Lulzim Xhelal Bashën dhe me pëlqimin e këtyre kryeqyteteve të masipërme dhe kryesisht me vulën e Rexhep Tahiyp Erdoganit, islamik i tërbuar ekstrem antieuropian dhe antiamerikan.
Duan të dijnë kuriozët se kush ja futi në mendje emrin e efendiut nga Drenica e Kosovës sadrazemit Ali Pashës të Tropojës?
Enigmën e ka zbuluar media me kohë. E kjo është e bija e Sali sadrazemit – Ardita Sali Berisha/ Malltezi. Çallma i Tropojës ka një shembull klasik e të suksesshëm eksperiencën e trashëgimisë të Familjes të Enver Bin Ladenit, ku Ramiz Alia u caktue nga Enveri apo ma saktë nga Nexhmije Hoxha si kujdestar i pasurive dhe i familjes të tyne si trashëgimtar i pushtetit të tij.


Pjesa e Dytë

Kush ashtë Lulzim efendi Basha?

Imazh
Imazh

Imazh
Akademik, profesor Rexhep Qosja: “Lulzim Basha është vrasës”
http://www.yllpress.com/29061/qosja-lul ... rases.html
Lulzim Xhelal - Remzije Basha - Ramiz Alia i Ri
ImazhImazh


Lulzim Xhelal Basha është Ramiz Alia i Ri i demokracisë neo - komuniste –plurariste.
Lulzim Xhelali me Ramiz Alinë kanë shumë gjëra të përbashkëta edhe pse kanë ndryshime aty-këtu.
Gjërat e përbashkëta që e afrojnë ma shumë se e largojnë;

- Të dy prej Veriut të Shqipërisë.
- Janë të dy me origjinë nga Kosova, Ramoja prej racës boshnjake të Kosovës dhe tjetri prej racës të Drenicës të Kosovës.
- Intelektualë dhe të martuar
- Besnikë të verbët e fanatika i shefave diktatorial si ai i Enver Hoxhës e tjetri i Sali Berishës deri në vdekje. Të dy gojë-mbyllur e durim dajakësh nga shefat e tyre terrorist.
- Të dy kryen shkollat e larta jashtë Shqipërisë.
- Të dy morën poste të larta në moshë rinore pa merita.
- Të dy me vese morale nga ma të ulta. Të dy mizora e barbar e të pashpirt.
- Të dy në Tiranë në poste shtetrore, partiake,……
- Njëri deri në vdekje i mori në mbrojtje familjen e Enver Hoxhës dhe tjetri është betuar se do ta mbrojë familjen e Berishës deri në vdekje me çdo çmim. Prandaj Berisha po investon të trashëgoji pushtetin e tij despotik të partisë dhe të pushtetit.
- Të dy të lëkurëbardhë e me sytë të zinjë njësoj.
- Të dy të fesë islamike fanatikë, që urrejnë besimin katolik me tërbim.
- Të dy i randojnë tradhtia ndaj Kosovës dhe një inventar krimesh në fushën e grabitjes financiare, ndërsa Ramizi ka bilancin edhe të gjenocidit njerzor si në Tivar ashtu dhe në Shqipni.
- Të dy nuk i lidhë asgja me ndjenjat shqiptare.
- Të dy aparatçikë të verbët e pjella bastardhe të tiranve të tyne.
- Të dy ngjasojnë si njerëz karizmatik.
- Ramoja i shërbeu komunizmit me verbëri, por edhe Lulashi i babait shpirtnor Saliut nuk do t’i preku interesat ideologjike-kriminale dhe korruptive të komunistave.


Ndryshime midis Lulzimit dhe Ramizit të Ri;

- Ramiz Alia u ngritë në pallatin e pushtetit terrorist antishqiptar gradualishtë për 50 vjet, ndërsa Lulzimi u ngritë në tratosferë me 5 poste të larta vetëm në vitin 2005 sa askush në historinë e karrierës në Shqipni.
- Ramiz Alia ishte komunist i betuar teoriko-praktikë, ndërsa Lulzim Xhelali neo-komunist-plurarist i betuar praktikantë.


Lulzim Xhelal Basha - trashëgimtari i sulltanatit - Familja dhe karriera
ImazhImazh
Argita Berisha/Malltezi me Lulzim Xhelal Bashën - Dy njërëz ma tiranë të Shqipnisë


Familja

Lulzim Basha lindi me 12 qershor 1974 në Tiranë, kurse familja e tij është me prejardhje nga Drenica e Kosovës kur në vitet 40-të të shekullit të kaluar gjyshi i tij detyrohet të ikë nga Kosova.

- Xhelal Basha – baba kosovar ishte mekanik
- Remzije Basha - nëna ishte mësuese
- Ka një vlla 4 vjet më të vogël
- Ka punuar si kamarier gjatë tre muajve të verës në Rinas në periudhën e komunizmit, ku ishin njerëz ma besnik e spiuna të sigurimit midis vitit 3 dhe të 4 të gjimnazit.
- U dashurua në klasën e II-të gjimnaz si 16 vjeçar(1990) dhe pas 14 vjet dashni u martua në 2004 me Aurela Bashën.
- Në vitin 2006, lindi vajza Dafina.
- Në vitin 2011 lindi një vajzë tjetër.
- Në deklarimin zyrtar të pasurisë së ministrit të Jashtëm, ai ka shënuar se ka shitur shtëpinë që kishte në Holandë për 257 mijë euro.
- ministri ka shlyer edhe këstin e fundit të apartamentit të blerë në rrugën "Dervish Hima" në kryeqytet. (35 mijë USD).
- Aurela, ka shitur një makinë luksoze për rreth 45 mijë euro.
- Aurela ka blerë një apartament në Golem të Durrësit si dhe ka deklaruar se ka shitur shtëpinë e vjetër në kryeqytet për 100 mijë euro.
- Vjehrra e Lulzim Xhelal Bashës është mbesë e Vehbi Alimuçës, bosit të VEFA-s, e cila ka pasur investime edhe në Holandë.
- Firma e Lulzim Bashës - Imazh

Aurela Xhaferr Xhane Isufi/Basha e dtl. 4.X.1973
Imazh

- Xhafer – baba i Aurelës, ekonomist i mesëm të firma VEFA e Vehbi Alimuçës
- Xhane – nëna e Aurelës, ekonomist emesëm të firma VEFA e Vehbi Alimuçës
- Xhafer dhe Xhane Isufi, vjehrri dhe vjehrra e Lulzim Bashës, kanë punuar të dy si nëpunës të Alimuçajt, në degën e Tiranës dhe pranë arkës së kreditit. Një nga misteret më të mëdha të kompanisë VEFA, është zhdukja në mënyrë misterioze e shumave të konsiderueshme të cilat nuk dihet se ku kanë përfunduar.
- Ka lënë shtetësinë shqiptare me dekret të Presidentit të Shqipërisë që më 19 janar 2004. êshtë holandeze.
- U martuen më 8 maj 2004 në Tiranë me Lulzim Xhelal Bashën
- Edhe vajza e çiftit Basha, e lindur në vitin 2006, po ashtu ka shtetësinë holandeze.
- Aurela është diplomuar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Utrechtit në Holandë, në të njëjtin universitet që ka studiuar edhe Basha, dhe u specializua për Menaxhim Biznesi në Universitetin e Amsterdamit.
- Që prej vitit 1999 ajo punon për Projektin e Praktikave Parlamentare Lindje-Perëndim, një organizate ndërkombëtare jofitimprurëse që promovon demokracinë parlamentare në vendet e Europës Lindore, duke përfshirë edhe Shqipërinë.


Arsimimi;
-
Shkollë fillore “Skënder Caci”
- Shkollë e mesme “Sami Frashëri”
- U diplomua nga shkolla e mesme në vitin 1992, në moshën 18 vjeç.
- Ishte lojtarë në sportin e volejbollit të klubit Dinamo
- Me një bursë për një vit, ai filloi në vitin 1993 - 1994 për të studiuar ligjin në Universitetin e Utrecht në Holandë.
- Bashkë me Aurelën niseni të dy me studime me grupin e studentëve që nisen në Holandë.
- Për të vazhduar studimet me paret e veta ju desh të punonte si një konsulent financiar në kompanitë.
- Pas studimeve në Drejtësi dhe specializimit në të Drejtën ndërkombëtare publike në Universitetin e Utrehtit kthehen Lulzim Xhelal me Aurelën në Tiranë.
- Kreu studimet në Europën Perëndimore. (1994 – 1997?)
- ka punuar në Tribunalin Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë në Hagë. Gjatë kësaj kohe ai ishte i përfshirë në hartimin e aktakuzës kundër serb Millosheviç ish presidentit Sllobodan. Ai vazhdoi për tre vjet në Kosovë për grumbullimin e provave.
- ishte në Kosovë prej 2000-2005 një këshilltar në Departamentin e Drejtësisë të misionit të UNMIK-ut në Kosovë.

Karriera dhe hije të frikshme të jetës tij
Imazh
Universiteti Utreht i Hollandës - Academiegebouw (Rectorat de l'Université d'Utrecht).

Përse e morën ekspertët hollandezë me vete në Prishtinë L.Bashën sapo kreu Universitetin e Utreht të Hollandës??????
- Sapo mori diplomën e juristit në universitetin Utrecht të Hollandës për çudinë e morën me vedi ekspertët juristë hollandezë në ekipin e juristve ndërkombtarëve në Prishtinë.
Lulzim Bashën si i diplomuem, me një një varg cilsish të përshtatshëm për psikologjinë e tyne e zgjodhën të hartonin një Dosje kundër shqiptarve të Kosovës, pasi e dinin edhe prejardhjen e tij si kosovar. L.Bashën si njeriu më i përshtatshëm e kishin nuhatë psikologjikishtë karakterin e tij qysh në vitin e parë e deri në të katërtën vit në universitetë si student i zellshëm ti bindet eprorve vetëm për karrierë.
Ata hartuen Dosjen e krimeve të liderve shqiptar kundër serbve dhe shqiptarve gjatë Luftë Çlirimtare të Kosovës.
Nga maji 1998 deri në korrik të vitit 1999 ka punuar për Gjykatën Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë dhe ishte një anëtar i ekipit hetues krimet e forcave serbe në Kosovë.

Kush ashtë Hollanda?
Hollanda protestane e ka në genë lidhjet me racën sllave-ortodokse serbe-ruse. Si e tillë ashtë antishqiptare me themel. Hollanda e ka dëshmue veten si shtetë kanibal anti-islamik i verbët, kur lejoi ushtria paqeruejtse e Hollandës nën helmetën e OKB-ës të ushtrohej gjenocid mbi 8000 muslimanë boshnjak nga bandat gjaksore të Serbisë e Rusisë. Dhe për këtë gjenocid nuk u ndëshkue ende edhe sot. Madje vijnë në Ballkan, bash në një vend islamik si Kosova për të sajue intriga e mbajtur të gjallë konfliktin shekullor serbo-shqiptare me anë të projekteve juridike gjyqsore kundra shqiptarve.


Komsomolsi ortodoks komunist, fanatikë Pandeli Majko e akuzon në parlament L.Bashën!
Komsomolsi ortodoks komunist, fanatikë Pandeli Majko(që i ka quejtë të burogsurit politik e të internuarit - plehrat e historisë pas vitit 2005) e akuzoi Lulzim Bashën si ministër i Transportit randë në parlamentë se kishte punue në favor të Serbisë në kohën që punonte për OKB-ën.....në Kosovë. Për Lulzimin Bashës i randon një enigmë tjetër si ajo që nuk ka zbardhë llojin e aktivitetit tij gjatë një periudhë në botën arabe. Gja që i ashtë kërkue me ngulmë nga deputetët socialistë në vitin 2005, kur u emnue ministër nga lideri i tij shpirtnor Sali Ram Sheqere. Lulzim Xhelali nuk u përgjegjë Majkos, por duke zgjedhur strategjinë e heshtjes dëshmoi dhe i mbeti në biografi kjo njollë e zezë. Kryeministri Sali Ramë e Sheqerja nuk e mori në mbrojtje, por heshti. Publiku e ka regjistrue në memorje dhe sa herë që del Lulzimi në ekranë i lexohet njollat e zeza.
- Një arsye më shumë për të dyshuar se pas ardhjes në pushtet të qeverisë ku anëtar kabineti ishte dhëndri, Lulzim Basha, nga ky komision “i transparencës” mund të jenë zhdukur shumë dokumente, sikurse u zhdukën paratë e Vehbi Alimuçajt.
- Në janar të 2005 u bë anëtar i Partisë Demokratike(PD) të Shqipërisë
- Në maj të 2005 ishte anëtar i presidiumit të PD-ës.
- Zëdhënës i PD-ës gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare në vitin 2005.
- Zgjidhet deputet i Kuvendit të Shqipërisë në Korrik të 2005.
- Ministër i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit në vitin 2005 në kabinetin Sali Berisha Nr. 1 2005 - 2009
- Ministër i Jashtëm më 2 Maj 2007 - 2009
Imazh

Përse takime me diktatorin e Libisë? Politikë apo asht shprehje e antiamerikanizmit? Muhamar Gadafi ishte mik i afërt me Serbinë, kështuqë e dinte ky dhe Sali Berisha që e ka nisë se nuk merrte një Po për njohjen e Kosovës, pasi e kishte deklarue botnisht Gadafi në një takim të ministrit jashtëm serbe Vuk Jeremiç. Pilotët ushtarak, infermierjen i kishte prej Serbisë dhe Ukrainës. Vendet sllave e lanë në baltë të ngordhte si qen, pasi nuk kishin ma interes. Kjo asht politika e sllavit.
- Ministër i Brendshme shtator 2009 - 2011 në kabinetin Sali Berisha Nr. 2, 2009-2013.
- Kyetar i Bashkisë së Tiranës në maj të 2011 - 2015. Mundet shpejt të bahet edhe kryeministër dhe kryetarllëkun e Bashkisë ja lenë Edvin Kristaq Ramës.


Viti 2005 viti i ngjitjes në pushtetë Lulzim Xhelalit:
Imazh


Akt-akuzat e ngrituna nga Gjyqi i Hagës kundër Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj e plot të tjerë luftëtarë janë pregatitë nga ustallarët hollandezë me fanatikun drenicas Lulzim Xhelal Bashën në Prishtinë prej 1998-2005. Lulzimi me këtë begraund antishqiptar zbulohet nga Argita Sali Berisha dhe preferohet nga i jati Sali Rahm e Sheqere si njeriun e tyne të familjes e të trashëgimisë të pushtetit. Kjo asht Argita e bija e një sulltanit proserbë. Duke qenë me këto cilsina morale - politike e mori Saliu, dhe e futi së pari në partinë apo kioskën e tij PD e mëpas u shndrrue në Yllin e Hollivudit të Tiranës. Paraqitja e tij fizike asht lustra që fshin të kaluemën e tmerrshme të Lulzim Bashës. Shqiptarët duen bukurinë. Rroftë bukuria e Lulzim Bashës se Shqipnia ashtë kioskë e aalave, edvinave, bandave,..........

Mos u trembni miqë kur t'i lexoni rritjen e karrierës së shokut Zylo!
- U pranua antar i PD-ës
- U zgjodhë antar i Këshillit të PD-ës
- U zgjodhë deputet i Kuvendit Popullor
- U zgjodhë ministër i transportit¨, ministër i jashtëm, i brendshëm dhe sot kryetar i bashkisë.


Lulzim Basha sikur Ramiz Alia me me një listë akuzash krimesh njerzore dhe ekonomike.
Imazh

Lulzim Basha ka tiparet e gangsterve vrasës si Enver Hoxha, Ramiz Alia, Sali Berisha, M.Shehu; me buzëqeshjen me vend e pavend, karizmatik, masovik, gjoja i thjeshtë me popullin, i pashpirt, gjakftohtë në vendime makabër,...tinzar, i fshehtë, nuk ashtë transparent në punët qeveritare kurrë.
Për ta dhanë ma të pikturuem figurën e tij po paraqesim portretin kronologjik të Lulzim Bashës;

- Gojët e ndryshme flasin se këto vite apo edhe një muaj ka qenë nëpër vende arabe e prandaj ja kërkoi opozita socialiste ta sqaronte këtë periudhë të panjohur, ku Lulzimi heshti dhe vazhdon të heshti. Për këtë periudhë u morë në mbrojtje nga shefi i tij shpirtëror, lideri i PD dhe kryeministri i vendit, S.Berisha. Për biografët ky boshllëk cilsohet një gropë e zezë. Nëse nuk sqarohet nga vetë Lulzim Xhelali apo nga biografët e tij do t’i kushtoji rëndë Shqipërisë sikurse gropat e zeza që kishte pasë Enver Hoxha me Nexhmijen, Mehmet Shehun,.......Sali Berisha, Edvin Kristaq Rama në mënyrën se si erdhën në pushtet. Në këto forma e përmbajtje edhe Lulzim Xhelali.
Imazh


- Dosja e pasurisë së Lulzim Bashës i fshihet dhe Presidentit(Lindita Çela | 12/06/2011)

- çështja penale që është ngritur kundër tij dy vitet e fundit, për shpërdorim të detyrës gjatë ndërtimit të rrugës që lidh Shqipërinë me Kosovën.- 2005 -2007 me një shifër 200 milion euro të zhdukura-

- Lulzim Basha, ish-ministër i Brendshëm më 21 janarin e vitit 2011 me urdhër të tij u vranë katër qytetarë të pafajshëm shqiptarë dhe u plagosën me qindra.

- Lulzim Basha si ministër i jashtëm firmosi faljen e 150 km sipërfaqe ujit në kufi me Italinë shteti grekë me bekimin e presidentit Bamir Topi, Ilir Metës dhe Sali Berishës. Gja që Gjykata Kushtetuese e ndaloi pazarin e pushtetarve shqiptar. Kjo ishte tradhtia e dytë ndaj popullit shqiptar të L.Bashës pas asaj akti në Prishtinë.
Lulzimi Basha demonstroi sjellje antishqiptare. Një tradhtar si Esad Pashë Toptani ngjitej si yll në karrierë.

- Pas 6 muej si kryetar Bashkie i Tiranës akuzohet si i papërgjegjshëm dhe i pashpirt, para qindra familjarvë romë, që i nxorri prej kasolleve në mes të dëborës të janarit 2012, ku i strehoi me çadra pranë ndërtesës Avokati i Popullit.


A ishte L.Basha i përsekutuar


Sipas disave thuhet se familja e tij ishte i përsekutuar. Si familje nuk kanë antarsinë e të përsekutuarit. Ky nuk ka dëshmue asnjë veprimtari në dobi të tyne. Edhe nëse ashtë i tillë duhet theksue që Berisha i urren të përsekutuarit e kshtu nuk mund t'i afroji e mandej t'i baji ministra. Mendoj se asht një trill i rastit i sajuem nga magazina e mashtrimeve të L.Bashës.


Si ka mundsi të marri pesë poste brenda vitit 2005 Lulzim Basha pa mund e pa djersë?


Ashtë enigmë e frikshme kjo pyetje për njeriun që do të uzrpoi kryetin e pushtetit të Shqipnisë jo largë.
Duke ndjekur me kujdes kronologjinë del se pasi përfundoi me suksesë provën e besnikërisë të antishqiptarve hollandezë në Hartimin e Gjyqeve të liderve të Kosovës prej 1998-2005 u emnue ministër në Shqipni? A ka mundsi të jetë dora e Beogradit në emnimin e L.Bashës sikur emnoi A.Zogun, E.Hoxhën kryetar shtetit e mëpas të dy diktatora? A ka undsi të përsëritet historia e liderve shqiptar me urdhër të Beogradit? Kjo na shqetson si popull.

Përse e shkruejta për Lulzim Xhelal Bashën?
Imazh
Kur do t'i vihen prangat në duar Lulzim Basha për 4 viktimat e 21 janarit 2011? Përse nuk kërkon falje si Ministër i Brendshëm përgjegjës i 4 viktimave?
Përse hesht para një krimi barbar?


Argita Malltezi e bija e Sali Berishës, kryeministër duke qenë kolegë si jurista në institucinin e OKB-ës pranë Kosovës u miqsuen deri aty sa që zbuloi njeriun me cilësi si të babës vet Sali Berisha si;luajal, fanatikë islamik, mizor, simpatik, i pashpirtë, karizmatik, mashtrues klasik me buzëqeshje si Enveri i ri, antishqiptar, karrieristë i lindun, korrupsionist, mega-hajdut, i djallzuem, aktor që të vret me gjakftohtësi natën e të loton me dënesë ditën.
Shembulli i Nexhmije Hoxhës, që zgjodhi boshnjakun e Kosovës Ramiz Alia si rojtar i familes të Enverit ju deshtë t'i dhuronte dhe trashëgiminë e pushtetit të Enverit. Dhe rezultoi i suksesshëm. Kështuqë Argita Malltezi sikurse idili i saj shpirtnor Nexhmije Hoxha zgjodhi kosovarin e bukur Lulzim Bashën si kujdestar të familjes, të pasurisë mega-grabitse dhe të pushtetit të Ali Sali Pashë Berisha Erdogani.
E ky njeri kosovar i Drenicës do të jetë sundimtari më despot, më otoman, më barbar që do të sundoji pjesën e Shqipnisë sikurse lideri shpirtnor i tij tirani Sali Rahm e Sheqere Berisha, që trashëgoi antivlera nga lideri gjenocidal Enver Hoxha kundër një populli.
Populli shqiptar duhet të shohi te Lulzim Basha profilin e një udhëheqsi të kombit vet, që me tiparet që i ka shpalosë prej 7 vjetësh vetëm si negativ, ku kudo ka prodhue vdekje, gjak, mjerim, grabitje me nga 200-300 milion euro,......., që do të thotë e ardhmja drejt demokracisë asht vra, ashtë marrë pengë. E kjo asht mjerim.
Lulzim Basha kryeministër, presidentë ashtë figura ma tragjike ndjellse e kombit shqiptar, ku sherrin do të vazhdoji t'ja shohi si sot Kosova e mot.
Prandaj duhet patriotat dhe jo shtabet me liderat partiak antishqiptar të ngrihen në kambë e të mos lejojnë Esat Pashë Top-tana që të rrezikojnë ekzistencën e hartës shqiptare në Europë. Çohu Gjergj Kastrioti! Bjeri me shpatë salive e klyshave si lulzima sepse janë bloza e perandorisë otomane!
Çohu Kosovë e Shqipni në kambë dhe shfarosni antishqiptar sepse nesër do të jetë vonë.

Përse jua solla bashkatdhetar Dosjen e Lulzim Xhelal Bashën e Drenicës?
Imazh
Lulzim Basha i ka borxhë Kosovës, 4 demonstruesve të 21.1.2011, 200 milion euro Arkës të Shtetit, ke të tjera borxhe.
Kur do të vijë ajo ditë t'i paguesh të gjitha borxhet???
Fli rehat, fli mbi gjakun, tradhtitë dhe miliarda lek të popullit të varfën shqiptar!!!

Ky njeri bukurosh, me kollare, i gjatë, i qeshun, përshëndetës e matepër karizmatik, shtinjak me tipare gati të njejta rinore e karriere si Enver hoxha i ri kanibal, që do ta ketë Shqipnia fatin tragjik tjetër, pasi plusë paraqitjes, sjelljes disponon konto bankare mega-miliarda euro, dollarë, ...plusë edhe mbështetje shtetnore nga qarqet antishqiptare tradicionale perëndimore dhe ato sllave.
Nëser merr timonin Lulzim Basha të kombit shqiptar e do ta sjelli nga Athina, Beogradi, Moska e Stambolli,.....sikur Berisha, Enveri,....
Nëse heshtni o shqiptar edhe ksaj radhe me njeriun e të ardhmes të kombit shqiptar me një njeri si Lulzim Basha! Mjerë Shqipnia, Kosova,.....


Tiranë, e hanë, 5 mars 2012
Arbër Kastrioti


Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 05 Mars 2012, 20:05
nga Laert
Kush ashtë Familja e gruas të Lulzim Bashës, kryeministri dhe presidenti i ardhshëm i Shqipnisë?
Imazh


Familja Basha dhe ish-VEFA

May 5, 2011
U morë prej linkut; http://gazeta555.net/2011/05/05/familja ... /#more-483
Imazh

Vjehrri i kandidatit për kryetar bashkie të Tiranës, Lulzim Basha, rezulton të jetë një nga personat me status të dyshimtë pranë firmës piramidale VEFA. Dokumentet e gjetura në dosjet e kompanisë vërtetojnë se, përveçse një nga drejtuesit e kompanisë së Vehbi Alimuçajt në Tiranë, Xhafer Isufi ishte edhe një nga klientët e kompanisë.
Xhafer dhe Xhane Isufi, vjehrri dhe vjehrra e kandidatit Basha, kanë punuar të dy si nëpunës të Alimuçajt, në degën e Tiranës dhe pranë arkës së kreditit. Një nga misteret më të mëdha të kompanisë VEFA, është zhdukja në mënyrë misterioze e shumave të konsiderueshme të cilat nuk dihet se ku kanë përfunduar.


Kontrata “speciale”
Imazh

Një nga kontratat e Xhafer Isufit me kompaninë VEFA, në të cilën ishte i punësuar, është ajo me kod HBU, nr. kartele 7424 dhe me kontratë të tipit 6M8J. Sipas kësaj kontrate, Xhafer Isufi ka derdhur në arkat e kompanisë VEFA 200 mijë lekë të reja si kapital dhe ka tërhequr më pas 3.517.270 lekë.
Plot 17,5 herë më shumë se sa ka derdhur. Sado të ketë qenë përqindja e interesit që ka përfituar Isufi nga Vehbi Alimuçaj, nuk ka logjikë të shpjegojë se si kapitali është rritur me 17,5 herë ose, e shprehur kjo në përqindje, 1750% të vlerës së investuar.
Nga ish-drejtues të filialeve të kompanisë VEFA mësuam se persona të veçantë brenda kompanisë gëzonin të drejtën e normave më të larta të fitimit, në raport me qytetarët e thjeshtë. Në këtë rang bënin pjesë edhe drejtuesit e filialeve, por ata kishin të drejtën e përfitimit rreth 2% më shumë se qytetarët e tjerë, por në asnjë rast nuk mund të arrihet në të tilla përqindje.
“Vetëm Vehbi Alimuçaj mund të autorizonte tërheqje të tilla parash, jashtë logjikës me të cilën funksiononte kompania. Arsyet i di vetëm Alimuçaj dhe ai që ka tërhequr, por gjithsesi e them me siguri se një kontratë me norma të tilla interesi nuk ekziston dhe një tërheqje e tillë është e pajustifikueshme”, shpjegon ish-funksionari i lartë i kompanisë.
Nga dokumenti që po i paraqesim lexuesit, dallohet qartë se gjithë qytetarët e tjerë kishin një tip kontrate, të përcaktuar se 6M5J, ndërsa emri i vetëm që ka një tip kontrate 6M8J është ai i Xhafer Isufit. Gjithashtu, e njëjta listë tregon se qytetarët e tjerë kanë marrë vlera parash të përafërta ose deri në dyfishin e kapitalit të investuar.
Një rast i vetëm është ai i një pagese që arrin në 5-fishin e kapitalit, ndërsa rasti i Xhafer Isufit është i pakrahasueshëm, plot 17 herë e gjysmë më shumë se sa ka investuar. Atëherë çfarë ishte realisht Xhafer Isufi brenda kompanisë VEFA?
Nga verifikimi i kodit te të gjithë emrave të shënuar në këtë listë pagesash, rezulton se kodi i tyre përfaqëson thjesht inicialet e emrit dhe mbiemrit, një verifikim që lexuesi mund ta bëjë lehtësisht. Ndërsa në kartelën me numër 7424 kodi është HBU. Kush është ky person që ka depozituar këtë sasi parash në emrin e Xhafer Isufit dhe më pas ka tërheqyr 17,5 herë më shumë se kapitali?
Dyshimet janë edhe më të mëdha teksa verifikohet se në depozitën e Xhafer Isufit në Dollarë, e cila është e regjistruar në të njëjtën kartelë, atë me numër 7424, kodi i tij është XHIS, pra korrespondon me emrin e tij.
Në fund të fundit, a ka patur persona të tjerë që kanë depozituar shuma minimale dhe kanë tërhequr sasi të mëdha në emrin e Xhafer Isufit?


Tërheqja “speciale”
Imazh

Pas sekuestrimit të pasurive të firmave piramidale dhe ngrirjes së depozitave të tyre bankare, disa prej kreditorëve arritën të merrnin para nga bosët e dikurshëm. Likuidimi i
tyre u konsiderua i jashtëligjshëm nga grupi i mbikëqyrjes, i kryesuar atëherë nga Fahrudin Arapi.
Të gjithë kreditorët që morën para pas ngrirjes së llogarive bankare hynë në listën e debitorëve ndaj shtetit, i cili filloi të administronte pasuritë e sekuestruara. Një nga këta kreditorë ishte edhe Xhafer Isufi.
Nga lista e veprimeve të arkës së kreditit, verifikohet se në datën 1 maj të vitit 1997, ndërsa llogaritë bankare të kompanisë VEFA ishin të ngrira, së bashku me disa qytetarë të tjerë, Xhafer Isufi ka tërhequr shumën prej 3.517.270 lekësh, të regjistruara në kontratën e tipit 6M8J me kod HBU dhe nr. kartele 7424.
Një nga ish-drejtuesit e kompanisë VEFA sqaroi për gazetën “Shekulli” se dokumenti që disponon redaksia vërteton pagesat e kryera deri ne ditën dhe orën kur është printuar, pra deri në 1 maj 1997, ora 09.55. Kjo nuk është domosdoshmërisht dita kur është bërë likuidimi, por ai nuk është bërë në një periudhë të largët nga dita e printimit, një periudhë që normalisht nuk është më shumë se 1 muaj.
“Gjithsesi janë kryer pasi janë ngrirë llogaritë bankare të kompanisë”, sqaroi ish funksionari.


Komisioni “Arapi”


Misteri i parave të tërhequra ndërsa kompania ishte nën sekuestro ka edhe pika të tjera të errëta. Burime nga grupi i mbikëqyrjes së kompanisë VEFA kanë bërë të ditur se, ndërsa gjithë qytetarët që kanë tërhequr paratë jashtë afatit ligjor figurojnë në listën e debitorëve ndaj shtetit, emri im Xhafer Isufit nuk ndodhet në këtë listë.
Një arsye më shumë për të dyshuar se pas ardhjes në pushtet të qeverisë ku anëtar kabineti ishte dhëndri, Lulzim Basha, nga ky komision “i transparencës” mund të jenë zhdukur shumë dokumente, sikurse u zhdukën paratë e Vehbi Alimuçajt.


Paratë në tragete


Të shumta kanë qenë dëshmitë e viteve të fundit ku tregohet se si automjete të kompanisë VEFA mbërrinin në portin e Durrësit në përfundim të procedurave të imbarkimit. Të shoqëruara nga skorta të armatosura, ato vononin edhe nisjen e trageteve të linjës Durrës-Bari, duke u imbarkuar në orare të vona me sa më pak dëshmitarë.
Ish-drejtues të kompanisë dhe dëshmitarë okularë kanë treguar se në fillim transferuat e valutës kryheshin me valixhe, nëpërmjet katamaranit “La Vikinga” të linjës Durrës-Bari, ndërsa më pas, sidomos në dimrin 1996-1997 filluan të transportoheshin me tragetin e shoqërisë “Adriatica”.
Një “Wolksvagen” i bardhë i blinduar shërbente për transportimin e valutës, ndërsa në Bari e priste vetë drejtuesi i shoqërisë “Agestea”, Mimo Stea, për t’u siguruar se ngarkesa kishte mbërritur me sukses.
Ende nuk është zbardhur se çfarë transportohej në ato automjete që dilnin të parat nga trageti dhe shpërndaheshin në Europë, por dyshimet në gjithë këto vite kanë qenë se shumë prej parave të ish-bosit të VEFA-s, Vehbi Alimuçaj, janë shpërndarë nëpër
Europë, pa lënë gjurmë nëpër llogari bankare, nën emra njerëzish të tij të afërt që kanë shërbyer si koperturë.
Të tjera para kanë dalë nëpërmjet llogarive bankare, të maskuara me blerje pajisjesh apo lëndësh të para. Një nga rastet e fundit të denoncuar në media ishte llogaria në Hungari prej 900 mijë eurosh të cilat Alimuçaj deklaronte se “nuk e dinte që ekzistonin”.
Natyrisht, askush nuk pret që Lulzim Basha të sqarojë se ku ndodhen paratë që Alimuçaj nxori jashtë Shqipërisë dhe kush i disponon. Por të paktën ai mund të bëjë transparente të ardhurat e tij dhe të bashkëshortes së tij, për të treguar se pasuria e tij prej afro 1 milion dollarësh nuk e ka burimin nga kursimet e atyre mijëra shqiptarëve që morën armët në vitin 1997.
Dhe se fshehja e parave të VEFA-s nuk është arsyeja pse bashkëshortja e tij nuk pranon të jetë shtetase shqiptare.

Tërheqje mijëra dollarëshe, kur VEFA ishte ngrirë
Imazh

Ndërkohë, një dokument i dytë, vërteton se në të njëjtën ditë, Xhafer Isufi ka tërhequr në arkat e VEFA-s shumën prej 65.368 dollarësh amerikanë. Sipas këtij dokumenti, vërtetohet se ai ka “zbrazur” llogarinë me kod XHIS dhe numër kartele 7424 ku kishte përfituar edhe 34.368 dollarë interesa.
Kontrata është e tipit 6M5J dhe paratë janë tërhequr sërish në kushtet kur llogaria bankare e kompanisë VEFA ishte e ngrirë, ndërsa asetet e saj, të sekuestruara. Veprimet janë kryer pranë arkës së kreditit të Tiranës. Nuk dihet sa tërheqje të tilla mund të ketë bërë personi në fjalë, por ish-punonjës të firmave piramidale tregojnë se as ata vetë nuk mundeshin të përfitonin interesa kaq të mëdha apo tërheqje në kushte mbylljeje, siç dëshmojnë këto dy kontrata.


VEFA dhe bosi i dënuar
Imazh
Vehbi Alimuçaj

Vehbi Alimuçaj ishte bosi i kompanisë “VEFA”. Ai u dënua me 20 vjet burg për veprën penale të “vjedhjes me anë të mashtrimit në përpjesëtime të mëdha”. Alimuçaj u arrestua më 28 prill të viti 1998 në Tiranë, por u lirua përpara se të mbaronte dënimi, pasi përfitoi nga një falje. Kompania VEFA me president Vehbi Alimuçën u krijua më 1993 dhe numëronte 57.923 kreditorë, me hua të marrë prej tyre në vlerë totale 325.300.000 USD.


Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 06 Mars 2012, 23:46
nga Laert
Vizitë në kullën e kryeministrit Sali Berisha, në Viçidol
Imazh

Ndërtesa me numër 259, me frëngji që shohin nga shpatet e Shkëlzenit, ndodhet në mesin e rrugës nga Tropoja për në Kosovë. Kulla duket menjëherë sapo ke marrë kthesën dhe ke hyrë në Viçidol, përballë faqes së zbardhur nga dëbora në Shkëlzen. Nga rruga mund të shohësh vetëm pjesën e shembur të saj, një mori gurësh të rënë dhe trarësh të kalbur.
Vizitë në kullën e kryeministrit Sali Berisha, në Viçidol

Imazh
Kulla origjinale nga ku lindi Sali Rahm e Sheqere Berisha në fshatin Viçidol të Tropojës

Lindita Çela
22.03.2011

Për të hyrë në atë që ka mbetur nga kulla e Berishajve në Viçidol, nuk është aq e lehtë. Ca djelmosha që bëjnë rojtarin e rrënojave nuk të lënë t'i afrohesh lehtë ndërtesës, së cilës vetëm muret prej guri i kanë mbetur. Djemtë nuk t'i përtojnë sharjet e rënda që në fjalët e para.

Ndërtesa me numër 259, me frëngji që shohin nga shpatet e Shkëlzenit, ndodhet në mesin e rrugës nga Tropoja për në Kosovë. Kulla duket menjëherë sapo ke marrë kthesën dhe ke hyrë në Viçidol, përballë faqes së zbardhur nga dëbora në Shkëlzen. Nga rruga mund të shohësh vetëm pjesën e shembur të saj, një mori gurësh të rënë dhe trarësh të kalbur.
Aty jetojnë ende disa familje të fisit Berisha, rruga është e pashtruar e njerëzit duken të varfër. Ndërtesa është lënë në mëshirë të kohës që kalb trarët dhe ia rrëzon një nga një gurët. Në katin e parë në vend të portës ka një zgavër të madhe. Në katet e sipërme të ndërtesës është e pamundur të shkelësh, pasi duket se një të shtyrë do e tërë ai grumbull gurësh do të rrënohet sa hap e mbyll sytë.

Pjesa më e madhe e shtëpisë prej vitesh shërben vetëm si stallë lopësh. Në mes ka një saç të madh ku pjekin bukën e përditshme "rojtarët" e rreptë të saj. Ata janë kumbarët e kryeministrit Berisha.

Sulejman Pitomina Berisha dhe familja e tij prej vitesh jeton në shtëpinë ngjitur dhe "kujdeset për kullën" e Berishës. Sulejmanit i kanë thënë që së shpejti ndërtesa do të kthehet në muze, madje sipas Sulemanit "do vinë kosovarët dhe do ta ringrenë në këmbë kullën e rrënuar të Berishës".
Ne futemi nga zgavra e madhe, që zëvendëson derën. Gruaja që na shoqëron përpiqet të bëjë ciceronen për fotografen tonë të huaj. "Kjo është oda e miqve",-thotë gruaja duke na treguar hapësirën në të djathtë të ndërtesës me pamje nga rruga e nga mali i Shkëlzenit. Përpiqemi ta përfytyrojmë. Ndërtesa është rreth 100 vjeçare. Berisha është larguar nga kjo kullë në moshën 14-vjeçare.

Ndërkohë që gruaja vazhdon të flasë për atë që ka qenë më parë ai grumbull gurësh, rreth nesh është grumbulluar thuajse i tërë fisi i Berishajve. Janë rreth 5 shtëpi në fshat që janë kushërinj të largët të Berishës. Njeriu më i afërt i gjakut është edhe i pari i vendit në Viçidol. Quhet Hamëz Berisha dhe është kryeplaku i fshatit.

Djemtë e rinj duan të dinë me patjetër nga cila gazetë vijmë dhe a jemi "të djathtë" apo "të majtë", pra a jemi "demokratë" sipas tyre, apo jo. Gjakrat paqtohen vetëm kur Sulejmani nis e flet, ashtu ngadalshëm, për lidhjen e fortë të tij me kryeministrin e vendit.
Babai i tij, ka qenë kumbari i Berishës. Falë kësaj lidhjeje, Sulejmanit i është lënë e drejta të rrojë me tokën e kullës së rrënuar. Ai tregon për lidhjen e kumbarisë, por nuk mban mend ta ketë takuar ndonjëherë Saliun as tani, as më parë. "Gjyshi e takonte kryeministrin.
Shkonte në Tiranë dhe e takonte". Ajo që mund të rrëfejë Sulejmani është vetëm halli që ka për kullën. "Nuk besoj se do të mund të mbajë edhe për shumë kohë. Çatia është gati në të rënë",- thotë duke ngritur kokën lart.
As gruaja e tij, Hasimeja nuk ka shumë qejf të flasë. Miqtë si ne, të paftuar, janë një bela për të. Ka ardhur nuse aty rreth 30 vjet më parë, kurse tokën rreth kullës e përdor prej 8 vjetësh. "Kemi tetë vjet që kemi ardhur këtu.
Tokën e tij e përdorim ne, e punojmë dhe jetojmë. Si shkëmbim duhet të kujdesemi për kullën e tij. Nuk jetojmë këtu, ne jetojmë në ndertesën tjetër që e ka ndërtuar xhaxhai i Berishës. Për ne është boll mirë",- thotë Hasimeja, nusja e kumbarit të Berishës.
Hasimeja duket sikur ka një ndjesi turpi nga gjendja e kullës paçka se pak më tej pamja e vendit ku jeton së bashku më fëmijët e saj duket më keq se ato rrënoja që mezi mbahen në këmbë. Vjeshtën e kaluar, ka ardhur Shkëlzeni.
"Kryeministri nuk ka ardhur asnjeherë këtu. Me sa di unë që kur ka ikur nuk ka shkelur më në fshat, por Shkelzeni erdhi për ta parë vendin. Ndeji ca orë, na takoi të gjithëve dhe iku. Mua më dha 50 euro",- tregon Hasimja dhe falënderon disa herë djalin e kryeministrit për kartmonedhën.
Jetojnë në zgrip të mjerimit dhe merren përgjithësisht me blegtori. Edhe pse u duhet të bredhin dhe copëtohen pas lopëve, siç ankohet gruaja e Sylejmanit, zor se nxjerrin ndonjë fitim prej tyre.

Nuk gjejnë treg për bulmetin dhe mishin, ndërsa për kripë dhe bukë duhet të shkojnë në Bajram Curri ose në Kosovë. Por nuk ankohen shumë. Nuk kanë ndonjë gjë për të thënë, nuk presin asgjë nga e ardhmja. Iu mjafton e shkuara, sidomos ajo që ka lidhje me banorin e kullës së harruar.
Sapo kapërcen trotuarin, kupton se "qyteti" mbaron shumë shpejt. Rrugicat nëpër lagjet e pallateve janë thuajse të pakalueshme, lopët kullosin si në fshat

Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 08 Mars 2012, 11:39
nga Laert
Fshehja e figurës së Lulzim Xhelal Basha i Drenicës - sulltanit të ri dhe të ardhshëm i Shqipnisë përban krim njerzor ndaj popullit sikurse Fshehja e biografisë të Enver Hoxhës në Francë, që solli shkatrrimin e një populli!
Kujdesni që historia e individit kanibal si Enveri në një komb të mos përsëritet ma me ardhjen në skenë nga mejhanet e Hollandës dhe të Prishtinës i Lulzim Bashës të Drenicës!

Çifti i rrezikshëm - Argita Berisha/Malltezi - Lulzim Xhelal Basha

ImazhImazh


Pagesat e Argitës si përkthyese dhe këshilltare e kryeprokurorit të huaj të Kosovës dhe i burrit të saj Jamarbër Malltezi
Shifra prej 800 mijë dollarësh që ka deklaruar e bija e Kryeministrit të Shqipërisë si pasuri të saj, për ata që punojnë në administratën e Kombeve të Bashkuara në Kosovë nuk përbën ndonjë çudi. Argita Berisha Malltezi ka punuar si këshilltare e prokurorit kryesor të UNMIK-ut për pesë vjet me radhë. Edhe bashkëshorti i saj, Jamarbër Malltezi, ka punuar si këshilltar.

Burime pranë këtij institucioni thanë se nëse një person është i punësuar si vullnetar i Kombeve të Bashkuara, pagesa mujore është 2500 dollarë plus një biletë e paguar për në shtëpi, një herë në vit dhe një shumë prej 5 mijë dollarësh për pushime. Mirëpo përfitimet janë shumë më të mëdha nga kjo organizatë, nëse je i klasifikuar si nivel profesional. Niveli profesional 2 ka një pagesë prej 56 mijë dollarësh në vit. Burime pranë UNMIKU-t, por edhe kolegë të vajzës së Kryeministrit, bëjnë të ditur se ajo ka filluar punë si përkthyese në këtë institucion dhe shumë shpejt ka kaluar si këshilltare.


Përse sulltanja e Shqipnisë Argita Berisha/Malltezi i bëri deputetë dhe i ngjiti në karrierë gjithë kolegët e saj pas 2005?


Përgjigjen ma të mirë nëse i ka mbetë dy gram sinqeritet mund ta japi sulltanesha e Shqipnisë, Argita Berisha.

Ekipi të Shqipnisë që punuen në Zyrat e UNMIKU-t ishin;
Argita dhe Jamambër(Xhamambër) Malltezi, Lulzim Basha, Albana Vokshi, Edita Harxhi(turke-shqiptare), Florian ...................

Qytetarët shqiptar dhe ata ndërkombtar i përgjigjen me këto fjalë: Të mos i rrëfenin se çka punuen kundra Kosovës Martire prej 1998 - 2005. Sot këta zotrinjë e zonja ngjitën karrierë politike prej sulltanes mizore Argita Berisha mbi Raportet e tyre ogurzeza me Inventar Gjyqesh në Kosovë e në Hagë të prijësve të Luftës të Kosovës
Lulzim Xhelal Basha - Drenicas - Kasap i Kosovës
Fytyra e vërtetë e Lulzim Bashës e mbuluar nga buzqeshja dhe gjatsia e tij seksi në bëmat kundër Kosovës prej 1998-2005 sipas dëshmive autentike
Imazh
Gazeta "Le Temps", Baraybar dhe Lulzim Basha.

"Legal officer": Lulzim Xhelal Basha i Drenicës, një nga ndëshkuesit e gjeneralëve të UÇK-së


20/04/2011
06:12:00
Gazeta C - Shekulli

Disa muej më parë, mediat i bënë jehonë një interviste të antropologut Jose Pablo Baraybar, të botuar tek gazeta zvicerane "Le Temps". Baraybar njihet prej publikut si një prej ekspertëve të përfshirë në hetimin e atyre që përfliten si krime të UÇK-së, apo historia e "shtëpisë së verdhë".

Ky hetim famëkeq për shqiptarët, i kryer prej një skuadre ku merrnin pjesë ekspertë ndërkombëtarë të punësuar pranë UNMIK-ut dhe pranë Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve të Luftës në ish-Jugosllavi, edhe pse ende nuk ka prodhuar asnjë përfundim serioz e të besueshëm, ka pasur jehonë në media ndërkombëtare, po edhe në institucione të ndryshme të angazhuara në rajon.
Bëhet fjalë pikërisht për hetimin, të cilit iu referua Carla del Ponte, ish-kryeprokurorja e Hagës, në librin e saj, sipas të cilit në luftën në Kosovë rezulton që shqiptarët të kenë bërë po aq krime sa edhe serbët, edhe pse këta të fundit siç dihet, ishin të organizuar në represionin e tyre e në qëllimin për të spastruar etnikisht atë territor që historikisht ka qenë i banuar prej shqiptarësh.
Prej hetimeve të tilla ka marrë spunton dhe raporti kontrovers i zviceranit tjetër, Dick Marty-t, raport që tashmë është bërë shkak për nisjen e hetimeve të reja nga ana e EULEX-it.

Për raportin Marty dhe për historinë e "Shtëpisë së Verdhë" është folur gjatë, e palët interpretojnë sipas interesave, mirëpo, sipas Baraybar-it, e jo vetëm sipas tij, në ekipin e hetuesve që ka "zbuluar" atë çka pretendohet se ka ndodhur gjatë luftës, pra vrasje e tortura të kryera nga ana e UÇK-së, ka qenë dhe Lulzim Basha.


Mohimi publik i Lulzim Bashës se nuk ashtë marrë me raportin e krimeve të liderve të UÇK-ës për UNMIKU-n dhe Karla De Ponte ashtë dëshmi e pohimit të Tij se ka punue kundër Luftëtarve dhe Luftës Çlirimtare të Kosovës për Liri duke i shërbyer indirektë interesave antishqiptare të Serbisë, Hollandës, Francës,...Rusisë, Greqisë,...
Imazh


Sipas Baraybarit, Basha ka qenë me të në veri të Shqipërisë, si përkthyes e si jurist. "Basha e njeh dosjen, ai e ka pasur atë", - ka thënë antropologu peruan publikisht tek gazeta "Le Temps". E menjëhershme ka qenë përgjigjja e Lulzim Bashës, që ishte Ministër i Brendshëm në momentet kur u botua intervista e Baraybar-it, e kur sapo kishte nisur diskutimi: Basha mohoi të kishte qenë pjesë e hetimeve, edhe pse në CV-në e tij shkruhet se bash në atë kohë ai ka qenë në shërbim të Gjykatës Ndërkombëtare e të UNMIK, dhe detyra e tij ka qenë pikërisht ajo: të shoqërojë ekipet hetimore, si përkthyes nga shqipja në anglisht dhe anasjelltas, dhe si jurist.

Pas deklaratës së Bashës, pati dhe një reagim tjetër, nga mjeku nga Kosova, Tefik Gashi, edhe ai pjesëtar i ekipeve që kanë marrë pjesë në hetim. Gashi gjithashtu dëshmon për praninë e Bashës në hetimet në fjalë. Një tjetër konfirmim erdhi dhe nga Human Rights Watch, përmes përfaqësuesit të tyre Fred Abrahams. Në një deklaratë publike të kësaj organizate ndërkombëtare Abrahams pohon se Basha ka qenë në dijeni të hetimit, edhe pse në deklaratat e tij Basha tha se s'ka dëgjuar kurrë për këtë hetim.
"Ai ka punuar për Gjykatën dhe Departamentin e Drejtësisë pranë UNMIK-ut pas luftës, dhe personalisht ka hetuar informacionet për vendet e këtyre burgosjeve në Veri të Shqipërisë", - tha Abrahams në deklaratën e tij publike.

Fred Abrahams: Basha personalisht ka hetuar informacionet
për vendet e këtyre burgosjeve në Veri të Shqipërisë!

Imazh
Fred Abrahams

Por, për publikun shqiptar mbetet e paqartë situata e përfshirjes së Bashës në hetimin që çoi më vonë deri te deklaratat e Del Pontes e deri te raporti i Dick Martyt, edhe pse një gjë dihet me siguri: Basha nuk ka dëshmuar përmes publikimit të ndonjë dokumenti zyrtar mospërfshirjen e tij.
Ai ka refuzuar pohimet e Baraybarit, Gashit dhe Abrahamsit duke thënë se këto janë shpifje, pasi ai ka punuar vetëm si ekspert për tranzicionin e Zyrës Ligjore të UNMIK-ut drejt Ministrisë së Drejtësisë në Kosovë, edhe pse CV-ja e tij tregon që ka qenë i angazhuar edhe si përkthyes e si oficer ligjor (jurist) pranë Gjykatës Ndërkombëtare të Krimeve të Luftës në Ish-Jugosllavi dhe UNMIK-ut.


Ndërkohë që është duke bërë fushatë për Bashkinë e Tiranës, Basha i detyrohet publikut më shumë transparencë mbi të shkuarën e tij, duke pasur parasysh sensitivitetin që rrethon çështje të tilla.

Lulzim Basha çoi në Hagë luftëtarët e Kosovës si F.Limaj, Vëllezrit Haradinajn, etjerë...që vuajnë qelive të burgjeve edhe sot në 2012, ku Lulzim Basha ndërtoi karrierën e tij në Kosovë e në Shqipni
Imazh
Lulzim Basha ka qenë pjesë e grupit të hetuesve, si në rastin e Fatmir Limajt, ashtu dhe në atë të Daut Haradinajt…


Përfshirja në "çështjet delikate", Limaj, Haradinaj etj.
Njerëz që kanë punuar me Bashën tregojnë se në vitet e para pas luftës ai ka qenë pjesë e ekipit të përkthyesve për Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve të Luftës në ish-Jugosllavi, ndërkohë që punonte edhe për hetuesit e departamentit ligjor të UNMIK.

Basha fillimisht ka qenë thjesht përkthyes, po më pas, falë përkushtimit në punë dhe përgatitjes si jurist, ka marrë pjesë edhe në përpilimin e dosjeve, edhe në përgatitjen e padive që hapën disa procese tepër të famshme gjyqësore.
Mes tyre, proceset ndaj disa prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës së sapodalë nga lufta. Ndër ta, mund të përmendim Fatmir Limajn dhe Daut Haradinajn.
Të dy gjeneralët e UÇK-së, që sot janë deputetë në parlamentin e Kosovës, u akuzuan pas lufte për krime, u hetuan nga ndërkombëtarët, e u dënuan, ndërkohë që Lulzim Basha ka qenë pjesë e grupit të hetuesve, si në rastin e Limajt, ashtu dhe në atë të Haradinajt.
Në rastin e Fatmir Limajt, historia dihet prej shumëkujt në Prishtinë. Lulzim Basha ka qenë pjesë e grupit që ndërtoi dosjen për të, për Haradin Balën dhe Isak Musliun. Të tre drejtuesit e UÇK-së u transferuan në Hagë në 2003, me kërkesën e Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në Ish-Jugosllavi, mbi ta rëndonin akuza që mund t'i mbanin gjatë pas hekurave, akuza të cilat janë renditur edhe nga Lulzim Basha.


Fatmirësisht, Gjykata Ndërkombëtare e Hagës i rrëzoi akuzat, dhe vendosi të lirojë gjeneralët e UÇK-së që qenë dërguar në burg edhe me ndihmën e bashkatdhetarëve të tyre.


Lulzim Basha ka qenë pjesë e grupit që ndërtoi dosjen për Fatmir Limajn, për Haradin Balën dhe Isak Musliun!
Imazh


Në rastin e Daut Haradinajt çështja është më pak e njohur për publikun shqiptar. Daut Haradinaj, vëllai më i ri i Ramush Haradinajt, ka qenë një prej komandantëve të parë të UÇK-së, i angazhuar në luftë që prej fillimit të organizimit të UÇK-së, bashkë me Adem Jasharin, Rexhep Selimin, Abedin Rexhën etj.

Daut Haradinaj ka qenë komandant i UÇK-së për zonën e Dukagjinit, një prej njerëzve më të respektuar për atë që ka bërë gjatë luftës në Kosovë, një prej luftëtarëve më heroikë. Por në 2002, si pasojë e një hetimi të gjatë të Departamentit për Drejtësi të UNMIK-ut, Daut Haradinaj, së bashku me katër luftëtarë të tjerë dërgohen në burg, për krime gjatë luftës.


Lulzim Basha ka qenë përkthyes gjatë hetimit të çështjes së “Shtëpisë së Verdhë!
Imazh

Në përkthimin e dëshmive të tyre, si edhe në përpilimin e dosjes, ka marrë pjesë edhe Lulzim Basha, që po ngjiste shkallët e karrierës në po këtë Departament të UNMIK-ut.
Daut Haradinaj, si pasojë e këtij procesi, u dënua dhe bëri tre vjet burg në Kosovë, për të dalë më pas nga burgu edhe më i rehabilituar, duke u bërë kohët e fundit deputet në Kuvendin e Kosovës.
Veç këtyre dy rasteve, në Prishtinë e dinë që Basha, por edhe të tjerë të ardhur prej Republikës së Shqipërisë për të punuar me UNMIK-un e me ndërkombëtarët, kanë marrë pjesë në hetimin e luftës për çlirimin e Kosovës. E trishtueshme është që këto hetime kanë rezultuar në përbaltjen e kësaj lufte, gati-gati duke barazuar serbët me shqiptarët sa i përket krimeve, edhe pse realiteti ka qenë ndryshe, e të gjithë e dimë se shqiptarët kanë luftuar kundër një regjimi kriminal, me të drejtën e plotë për të mbrojtur veten, njerëzit e tyre dhe atdheun.


Lulzim Basha është sjellë si "profesionist" i ftohtë ndaj padronve të huaj antishqiptar - Ky ishte një shërbëtor i zellshëm vetëm për të ngjitur shkallët e karrierës kundër racës vet drenicas
Imazh
Një nga dokumentet e UNMIK'ut, ku figuron emri i Lulzim Bashës!


Por sot shumë pak flitet për këtë dimension të pasluftës: për ndihmën e vetë shqiptarëve për të ndëshkuar UÇK-në.

Sigurisht, mund të thuhet që Basha ka bërë punën e tij. Ai është sjellë si "profesionist" i ftohtë, ka çuar deri në fund punën që i është besuar nga shefat e tij, pa hezituar të marrë pjesë në proceset që hodhën baltë mbi luftën e shqiptarëve të Kosovës, duke barazuar rezistencën e një populli ndaj shtypjes së organizuar të një ushtrie shtetërore e duke hetuar e gjykuar ata që, të ndodhur në kushte të pazakonta, po bënin çmos për të ruajtur tokat prej të cilëve po shpërnguleshin, e njerëzit e tyre, të cilët po përndiqeshin e po vriteshin.


Basha nuk ka qejf të shprehet për aktivitetin e tij në Kosovën e pasluftës
Imazh

Nuk ka vend për gjykim moral në rastin e Bashës, profesioni është profesion. Ama edhe transparenca duhet bërë mbi aktivitetin profesional, në mënyrë që publiku të ketë mundësi të vlerësojë sa më plotësisht me votën e vet kandidatin.
Një ish-koleg i Bashës na tregon se detyra e tyre ka qenë të merreshin me të gjitha çështjeve të hetimit që janë hapur nga gjykata ndërkombëtare e Hagës, sa i përket krimeve të luftës. Madje, për këtë qëllim është krijuar edhe stafi, i drejtuar nga Elizabeth Press, në vartësinë e së cilës ka qenë dhe Lulzim Basha.
Elizabet Press ishte shefe e rekrutimit të gjykatës së Hagës dhe nën drejtimin e saj janë punësuar shqiptarët përkthyes të prokurorëve që nisën hetimet e luftës në Kosovë. Nga fundi i vitit 1999 deri në vitin 2002 janë përpiluar të gjitha dosjet e hetimeve për krime luftë, dhe stafi i zyrës së rekrutimit të gjykatës së Hagës ka qenë pjesë e përpilimit të të gjitha akuzave me të cilat përballen edhe sot ish luftëtarët e UÇK-së në Kosovë.
"Ishte detyra jonë. E për këtë duhet të lëviznim nga Prishtina, në Pejë dhe Mitrovicë. Këtë punë ka bërë kushdo, edhe Lulzim Basha", - na tregon ish-përkthyesi që ka punuar për zyrën e Elizabeth Press.

Përkthimet për pjestarët e kësaj zyre kanë nisur nga hetimet e Fatmir Limajt
e deri tek "Shtëpia e Verdhë" në Kukës. Antropologu Jose Pablo Baraybar, që ka qenë pjesë e ekipeve hetimore, është shprehur publikisht se Basha ka qenë përkthyes gjatë hetimit të çështjes së "Shtëpisë së Verdhë", që ka rezultuar në deklaratat famëkëqija të Del Pontes dhe tek raporti i fundit i Dick Marty-t, por Lulzim Basha e ka hedhur poshtë këtë pretendim, duke thënë publikisht se nuk ka qenë kurrë përkthyes për këtë çështje.
E vërteta sërish qëndron pezull, gjithsesi mbetet i vlefshëm fakti që Lulzim Basha duhet të lejojë shqyrtimin e të kaluarës së tij, madje duhet të ndihmojë dhe vetë për sqarimin e publikut sa i përket përfshirjes së tij në këto çështje kaq sensitive për shqiptarët. Si figurë publike që është, tani që kandidon për një nga postet më të rëndësishme në Shqipëri, ai i detyrohet pak më shumë transparencë votuesve të tij potencial.


* * * * * * * * * * *

Meqë Lulzim Basha i Drenicës ka zgjedhë Heshtjen e bëmave të tij kundër Luftës të Kosovës nuk mund të heshtin shqiptarët me gjak Kastriotit

Rrëfime kolegësh: 6 muajt e parë, Lulzimin e morëm për të huaj


Ka një periudhë të jetës së Lulzim Bashës, për të cilën nuk shkruhet shumë. Madje, as vetë ish-ministri që ka mbajtur tre nga portofolat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare, atë të Ministrisë së Transporteve, të Jashtmes dhe të Brendshmes, nuk ka qejf të shprehet për atë periudhë.


Karriera e bukuroshit me buzqeshje mashtruese - arma e karrierës prej 1998-2005 në Prishtinë


Bëhet fjalë për periudhën përpara vitit 2005, para se Lulzim Basha të angazhohej zyrtarisht me Komitetin e Orientimit të Politikave, organin elektoral të PD-së në zgjedhjet e atëhershme.

Zyrtarisht, në CV-në e ish-ministrit që tashmë kandidon, shkruhet se deri në 1998 ai ka përfunduar studimet në Universitetin e Utrecht-it në Holandë, me gradën Master i së Drejtës (Ligj).

- Në vitet 1998 - 99, ai deklaron se ka punuar për Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve të Luftës në ish-Jugosllavi,

- Në 2000-2001 ka qenë Këshilltar Ligjor pranë Departamentit të Drejtësisë së UNMIK-ut,

- Në 2001-2002 zëvendësshef i kabinetit të Drejtorit të Departamentit të Drejtësisë,

- 2002 - 2005 ka punuar si këshilltar special për tranzicionin (ligjor) pranë së njëjtës zyrë, e cila po përgatitej të shndërrohej në Ministri të Drejtësisë në Kosovë.


Mirëpo gjatë viteve të fundit, me të marrë përsipër një rol më politik në Shqipëri, mediat kanë filluar të publikojnë edhe disa hipoteza të tjera mbi të shkuarën e Bashës. Disa prej tyre e kanë shqetësuar vërtet ish-ministrin e Berishës, i cili disa herë ka bërë dhe deklarata jo shumë të qarta në lidhje me aktivitetin e tij në Kosovë.


Po cila ka qenë jeta e Bashës në Kosovën e pasluftës? A ka ndonjë arsye për mosndriçimin e asaj periudhe të jetës së kandidatit për Bashkinë e Tiranës?Hollandezët e morën Bashën pasi kreu për jurist direkt në Prishtinë - Buzëqeshja dhe bukuria trupore e tij ishte objekti tërheqës ndaj homoseksualve holandezë
Imazh
Argita Sali Lirije Berisha/Malltezi - Arkitektja e Porketit L.Xhelal Basha - Në foto; Lulzim Basha me krah të thyer në Utreht të Hollandës - 11.7.2011


I riu ambicioz që erdhi nga Hollanda
Lulzim Basha është rekrutuar prej Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në Ish-Jugosllavi kur sapo kish përfunduar studimet, ende pa ndonjë eksperiencë pune në profesionin e tij. Miq të tij gjatë periudhës së shkollimit në Holandë, tregojnë që Basha dallohej për ambicien e tij, sidomos në marrëdhëniet me pedagogët. Jo rrallë Bashën e ftonte për darkë dhe vetë dekani i Universitetit, që me sa duket e ka pasur për zemër djalin nga Shqipëria.
Ish-kolegë të Bashës tregojnë që Lulzimi së paku në 6 muajt e parë të qëndrimit në Kosovë është shoqëruar vetëm me ndërkombëtarë, madje i shmangej të folurit shqip. Sokol Zogaj aktualisht zyrtar i lartë në Ministrinë e Drejtësisë në Kosovë, tregon për "Shekulli"-n se deri vonë të gjithë mendonin se Lulzim Basha duhet të qe ndonjë i huaj, sepse askush nuk e kishte dëgjuar të fliste shqip.
Një tjetër ish-koleg i Bashës, që ka qenë me të edhe në Utrecht, dhe më vonë në Kosovë, thotë e justifikon mosfoljen e shqipes si një dukuri normale, pasi, sipas tij, duke qenë se si studentë të sapodalë nga shkolla, po përpiqeshin të ndërtonin një karrierë në UNMIK, kjo varej më së shumti prej shefave, që ishin të kombësive të ndryshme, por asnjëherë shqiptarë.
Por, duke qenë se ishte punësuar për hetimet e krimeve të luftës, Basha nuk mund t'i shmangej çdo kontakti me vendasit. Puna e tij nënkuptonte midis të tjerash edhe përkthimin nga shqipja në anglisht të hetimeve të deponuara nga dëshmitarët, si dhe dëshmitë e të paditurve, kështu që "ndërkombëtari" Basha, pas disa muajve u mor vesh se qe shqiptar.


Lulzim Basha erdhi nga Hollanda në Prishtinë dhe ofroi Argita Berishën me ......, që sot janë deputetë të PD-ës për të fsheh pisllëqet edhe antishqiptare në Kosvë me ndërkombëtarët gjatë 5 vjetve


Gjithsesi, djali i shkolluar në Hollandë vijoi të kalonte pjesën më të madhe të kohës me ndërkombëtarë. Në rrethin e tij shoqëror gjatë 5 vjetëve të kaluar në Kosovë hynë shumë pak shqiptarë, dhe ata kryesisht nga Shqipëria. Në këtë grup miqsh bënin pjesë edhe mikesha e tij Argita Berisha-Malltezi, i shoqi, Jamarbër Malltezi, Edit Harxhi, Albana Vokshi, Florion Mima, si edhe kunati i vetë Bashës, Erion Isufi.
Ky grup, si edhe disa shqiptarë të tjerë që punonin pranë UNMIK-ut asokohe, vijojnë të jenë dhe sot një rrjet individësh, të cilët gjatë vjetëve kanë dëshmuar që kanë ditur të bëjë shumë punë, në favor e në të mirë të njëri-tjetrit.
Pak janë ish-kolegët e Bashës që ende vijojnë të punojnë në Kosovë, e ata që kanë mbetur hezitojnë të flasin për "Shekulli"-n. Ndoshta pse është fushatë elektorale. Po ç'të keqe mund të ketë vallë të tregosh për publikun historitë rinore të një nëpunësi të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK)? Për më tepër që të gjithë miqtë e tij, në anonimitetin e tyre imponues, tregojnë se Basha i ri ka qenë një djalë elegant, gjithnjë i kujdesshëm për pamjen e tij, e nga buza e tij nuk shqitej kurrë buzëqeshja.
Por s'besojmë se arsyeja pse Basha i fshihet të shkuarës së vet është thjesht buzëqeshja e tij.

Orët e lira në Prishtinë Lulzim Basha i shpenzonte kryesisht me Argita Berishën, ......
Imazh

Jeta në Prishtinë

Sot në Prishtinë, një pjesë e mirë e miqve të tij që punonin me të janë tashmë pjesë e administratës së shtetit shqiptar, ose janë përfshirë në sipërmarrje biznesesh përkëtej kufirit. Ata të paktë që kanë mbetur në Prishtinë, ende i ruajnë lidhjet e forta me Lulzim Bashën. Sokoli që sipërcituam, funksionar i lartë i ministrisë së Drejtësisë së qeverisë së Kosovës, që për disa vite ka punuar në departamentin e drejtësisë në të njëjtin institucion me Lulzim Bashën.

"Njihej si një djalë i bukur, që hynte dhe dilte në zyrën e UNMIK-ut si në pasarelë, e grave aty u mbahej fryma sa herë djaloshi kalonte nëpër korridore", - tregon.
Një tjetër shtetas shqiptar që ka punuar si përkthyes në zyrën e drejtuar nga Elizabet Press, e që sot ka një karrierë të suksesshme në Kosovë, nuk ruan ndonjë shije të mirë për djaloshin nga Shqipëria.
Arbeni na thotë se Basha që prej asaj kohe shoqërohej vetëm me miqtë që e kanë ndihmuar fort për të qenë në krye të politikës shqiptare. Sipas tij, orët e lira në Prishtinë Basha i shpenzonte kryesisht me Argita Berishën, Jamarbër Malltezin, Edit Harxhin dhe Linda Baletën, si edhe me disa ndërkombëtarë.


Lulzimi paguante qira mujore në Kosovë 1 mijë euro në e shoqërinë "City Berry" të Kosovës


Asokohe, edhe pse Kosova ishte e shkatërruar prej luftës, jeta e natës në Prishtinë ofronte shumëçka. Një ekonomi e tërë e zbavitjes e ngritur rreth parave që shpenzonin ndërkombëtarët e punësuar në UNMIK e në KFOR, një oaz luksi në mes të një shkretëtire mjerimi.
Në këtë qytet ku bashkëjetonin dy standarde krejt të ndryshme jetese, Lulzim Basha natyrisht që ka preferuar jetën e rehatshme. I akomoduar në një banesë të marrë me qira në një prej zonave më të shtrenjta në Prishtinë, menjëherë përballë hotel "Grand", Basha lëvizte gjithnjë brenda një zone të kufizuar, aty ku jetonin ndërkombëtarët.
Edhe kur lëvizte, për të shoqëruar ekspeditat hetimore, si përkthyes e më pas si nëpunës i UNMIK, Basha lëvizte i shoqëruar e i siguruar prej rojeve ndërkombëtare.


Rroga mujore e shqiptarit, Lulzim Bashës ishte 6800 euro në Kosovën e mjerimit e të gjakosun nga Lufta antishqiptare
Imazh
Imazh

Në një deklarim publik të pasurisë së vet Lulzim Xhelal Basha ka argumentuar se nga puna e bërë nga vitit 1999-2004 në UNMIK ka pasur të ardhura rreth 80.000 euro në vit (diku tek 6800 euro në muaj). E në fakt, me këtë rrogë ia dilte të justifikonte një jetë krejtësisht të shpenguar në Kosovë. Vetëm për banesën e marrë me qira, një pallat përballë hotel "Grandit", në Prishtinë, ka paguar rreth një mijë euro në muaj. Një jetë të shthurur aventure rinore u karakterizuar jeta e Lulzim Bashës.
Edhe sot e kësaj dite apartamentet e pallatit në fjalë vazhdojnë të jepen me qira, kryesisht për të huajt, por e zonja e apartamenteve, si shumë të tjerë, heziton të flasë për Lulin kur mëson se ne jemi gazetarë.
Ajo justifikohet e thotë se nuk i mban mend ish-klientët e saj, që kanë qenë kryesisht të huaj. "Këtu kanë hyrë dhe kanë dalë shumë njerëz, ndër ta mund të ketë qenë dhe Basha, por përveç dhënies së apartamentit me qira, ne nuk kemi pasur marrëdhënie të tjera", - tregon pronarja e shoqërisë "City Berry" që menaxhon pallatet përballë hotel "Grandit", në zemër të Prishtinës.
Por Bashën e mban mend berberi i lagjes që e ka dyqanin shumë pranë hyrjes së pallatit. Si të gjithë berberët, ai nuk heziton të mburret me faktin që ka qethur e ka rruar djalin simpatik që ngjiti papritur me një kërcim të vetëm shkallët e karrierës në Shqipërinë mëmë.

Pak metra më andej ndodhen ndërtesat ku kanë qenë zyrat e UNMIK-ut, aty ku Basha ka shërbyer për rreth katër vjet.

****************
( Lindita Çela, Tiranë, 20. 04. 2011 )

Gazeta C

U morë nga linku;
http://gazetac.com/index.php/encikloped ... ck-se.html

dhe nga ky link tjetër;
http://pashtriku.beepworld.de/sali_berisha_kallzim.htm


Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 08 Mars 2012, 13:46
nga Laert
Imazh
Tefik Gashi dëshmon si bashkëpuntor i Bashës;
"Lulëzim Basha i Drenicës ka qenë zyrtarisht përkthyes për hetuesin e eshtrave"

30 Dhjetor, 2010
TemA

Tefik Gashi, një ish-anëtar i ekipit të ekspertëve për skenat e krimeve të luftës në Kosovë, të drejtuar nga antropologu ligjor i OKB-së, Jose Pablo Baraybar, deklaroi dje në një prononcim për mediat se ministri Brendshëm aktual, Lulzim Basha ka qenë përkthyes i Baraybar në procesin që u hap ndaj tij në gjykatën e Prishtinës. “Po, Basha ka qenë përkthyes në disa seanca, por vetëm në këtë rol. Nuk e di kush e kishte zgjedhur, por ka qenë për ne në cilësinë e përkthyesit nga anglishtja në shqip dhe anasjelltas. Ne kur flisnim ai mundohej të na shpërqendronte, por ne i thamë se ti je vetëm përkthyes dhe nuk ke kompetenca”, – deklaron Gashi. Gashi ishte një nga mjekët ligjorë që u shkarkua nga detyra pasi denoncoi vjedhjen e kockave nga Baraybar. Ai thotë se antropologu ka shkelur etikën e punës duke marrë pa lejen e familjarëve kockat e viktimave të luftës “Ka ardhur edhe një tjetër mjeke nga Franca, nga Strasburgu, e cila ka mbajtur disa ligjërata dhe në bisedë e sipër është interesuar për disa eshtra. Në vendin ku kemi çuar eshtrat, zoti Baraybar ka bërë doktoraturën. Kështu, jemi informuar prej disa burimeve”, – tregon Gashi. Ndaj Baraybar është ngritur një padi penale, me të cilën po merret avokati Tomë Gashi, i cili thotë se Baraybar është larguar nga Kosova nga frika e përballjes me drejtësinë.

Jose Pablo Baraybar dëshmoi se Lulzim Basha ishte bashkëpuntor në Dosjet kundër Shqiptarve në Kosovë
Imazh


Eksperti i OKB-së, antropologu ligjor Jose Pablo Baraybar, me origjinë peruane që ka punuar në shumicën e skenave të krimeve të luftës në Bosnje, Kroaci dhe Kosovë ka mundur të hyje dy herë në Shqipëri, duke u prezantuar si turist apo inxhinier rrugësh në shkurt të vitit 2004, për të vizituar “shtëpinë e verdhë”, në veri të vendit, e përmendur edhe në raportin e Dick Marty, për trafik organesh. Në një intervistë për gazetën “Le Temp”, një nga më të rëndësishmet në Zvicër, ai rrëfen si mundi të vijë në Shqipëri dhe se kush ishte përkthyesi që e shoqëroi. “Përkthyesi im quhej, Lulëzim Basha. Ai punonte për Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë. Me pas u bë ministër i Punëve Publike në Shqipëri dhe e kam dëgjuar vitin e kaluar të thotë se kjo histori e organeve ishte broçkulla. Ndërkohë që unë e di që ai e di. Ai ishte me mua. Ai kishte dosjen”, – ka deklaruar Baraybar. Baraybar tregon për një dosje që i kishte rënë në dorë kur kish mbërritur në Kosovë, në vitin 2002 dhe një burim, siç thotë ai, i kishte dhënë një dokument shumë të saktë të “shtëpisë së verdhë”.
Imazh

Pas publikimit të kësaj interviste, në një deklaratë për mediat, ministri i Brendshëm, Lulzim Basha mohoi fort të ketë qenë përkthyes i mjekut Baraybar, sepse gjatë vitit 2004 ka punuar për UNMIK-un në Kosovë. “Deklarata është një gënjeshtër e trashë, s’kam qenë kurrë në asnjë ‘shtëpi të verdhë’, – tha ai. Për ministrin Basha, raporti i Dick Marty nuk është gjë tjetër veçse një ricklim i akuzave të ishkryeprokurores së Hagës, Carla Del Ponte.

http://www.gazetatema.net/web/2010/12/3 ... shtrave-i/

Lulzim Basha-Kujdestar i Familjes dhe pasuris Sali Berishës

PostPostuar: 13 Mars 2012, 23:53
nga Laert
Lulzim Basha - Mashtrues i lindun si Enver Hoxha
Lulzim Basha, eshte amerikan apo falsifikator

Imazh

Nga Korresp. 24-ore.com 24/04/2011 14:01:00

Në një letër që i është dërguar dje ambasadorit amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, një kopje e së cilës u ka shkuar dje edhe një numri zyrtarësh të lartë të Departamentit të Shtetit dhe FBI-së, shqiptaro-amerikani Geri Kokalari ka kërkuar përgjigje zyrtare për dokumentin e publikuar dje nga "Shekulli", ku emir i ish-ministrit të Jashtëm e të Brendshëm të vendit, ka kryer një blerje pronësie ku figuron i paraqitur para noterit me një pasaportë amerikane të pashpjegueshme. Dokumenti është zyrtar nga Kadastra Shtetërore e Holandës.
"Shekulli" ka mundur të sigurojë një kopje të dërgesës që ka shkuar dje në orët e vona në zyrat e ambasadorit amerikan në Tiranë dhe zyrtarëve të lartë në Uashington. Aty thuhet mes të tjerash:


"Linku bashkëngjitur (i përkthyer edhe në anglisht) është i një artikulli në gazetën shqiptare 'Shekulli', dhe përmban mes të tjerash një kontratë ku shtetasi shqiptar Lulzim Basha prezantohet para një noteri për blerje shtëpie në Holandë si "mbajtës i një pasaporte amerikane". Jeni ju në dijeni që Basha të ketë një pasaportë amerikane? Nëse po, si e ka marrë këtë pasaportë? Nëse jo, atëherë ai ka kryer një mashtrim dhe ju keni detyrimin të raportoni këtë mashtrim tek autoritetet kompetente në Holandë, dhe ajo që është më e rëndësishmja, publiku shqiptar duhet të marrë përgjigje për këtë falsifikim, veçanërisht në rrethana të tilla, në vigjilje të zgjedhjeve elektorale ku personi në fjalë kandidon për kryebashkiak në Tiranë. Bashkëngjitur është një kopje e dokumentit të përdorur nga Basha për të kryer një blerje shtëpie. Aty ai është referuar me ""amerikann pasport 0160138"


Publiku pret përgjigje për dokumentin e Kontratës së Utrechtit
Imazh
Faksimile e kontrates se blerjes se shtepise nga Lulzim Basha

Kandidati i PD-së për Bashkinë e Tiranës, Lulëzim Basha, po përballet me dyshimin për përdorimin e një pasaporte jo të rregullt amerikane në vitin 2001 në Holandë. Sipas dokumentit noterial holandez, me të cilin ai ka blerë shtëpi në Utret të Holandës në vitin 2001, Basha është paraqitur para noterit me "amerikann pasport 0160138″. Nga një hetim i shpejtë i numrave të pasaportave amerikane rezulton se ato janë me 9 numra dhe jo me 7 numra. Ambasada Amerikane në Tiranë i tha dje një gazetari të interesuar se nuk shprehet për këtë rast. Po ashtu nuk shprehet për këtë rast dhe vetë Lulëzim Basha, i cili po përballet me një sërë mashtrimesh që ka bërë me deklarimin e pasurisë së tij dhe rrethanat në të cilat e ka vënë këtë pasuri në Holandë.
Për të marrë shtetësinë amerikane, që sipas këtij dokumenti Basha e ka, duhet të plotësosh këto kushte:

1) Lotaria Amerikane: Po ajo jepet vetëm pas 4 vjetësh dhe duke jetuar në Amerikë. Basha nuk e plotëson dot këtë kusht;
2) Azili Politik: Persekutim nga një forcë qeveritare në vendin tënd (Ndoshta Basha ka qenë i persekutuar në kohën e Fatos Nanos!)
3) Pjesëmarrje në Shërbimin Ushtarak USA (Ndoshta Basha ka qenë ushtar në Irak apo Afganistan),
4) Anëtarësia në organet e CIA ose FBI (as këtë nuk e vërtetojmë dot) dhe e fundit:
5) Si pasardhës i prindërve amerikane (mjafton edhe njeri vetëm, p.sh., babai mund të jetë amerikan...)

Intrigat e Argita Berisha me Lulzim Bashën në krye të PD-ës

PostPostuar: 08 Prill 2013, 10:10
nga Laert
Intrigat e hijenës Argita Sali Berisha me bukuroshin e rrezikshëm-Lulzim Xhelal Basha në luftën për pushtetë në PD-ën
ImazhImazh

Çifti i rrezikshëm - Argita Berisha/Malltezi - Lulzim Xhelal Basha


Aleanca PS-LSI rikthen luftën për pasardhës në PD, Topalli nis fushatën kundër Lulzim Bashës dhe Eduart Selamit[b][b][/b][/b]

Zyrtarizimi i aleancës midis Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim ka rikthyer si asnjëherë më parë, luftën e ftohtë dhe të nëndheshme në Partinë Demokratike, për pasardhësin e liderit historik dhe absolut të kësaj partie, Sali Berishës. Bashkimi i së majtës shqiptare, me zhvendosjen e LSI nga qeveria në krahun e frontit opozitar, u jep fund dilemave dhe parashikimeve për fituesin e zgjedhjeve të 23 Qershorit, ndërsa pothuajse ka vulosur daljen e partisë në pushtet në opozitë. Mirëpo, rrëzimi i Berishës nga pushteti, çel garën për kreun e ri të Partisë Demokratike, gjithnjë nëse Berisha do të japë dorëheqjen për t’u larguar me nder, sikundër bëri lideri historik i së majtës, Fatos Nano në vitin 2005. Ndërkaq, që kur Berisha u lëkund dhe humbi ekuilibrin një vit më parë, në podium, gjatë festës për përvjetorin e PD, në selinë blu ka nisur lufta për t’i marrë stafetën e drejtimit të partisë. Humbje e zgjedhjeve për të marrë një mandat të tretë, duke marrë parasysh edhe faktorin biologjik, pra moshën e thyer të Berishës, e bën më të afërt ëndrrën e pretendentëve për të marrë në dorë drejtimin e partisë.

Tre pretendentët për kryetin e PD-ës; Jozefina Topalli dhe dy njerëz që nuk kontribuen për PD-ën si; Lulzim Basha dhe Eduart Selami
Imazh

Tre janë pretendentët kryesorë në Partinë Demokratike për pasardhës. I pari është Lulzim Basha, ylli në ngjitje i së djathtës shqiptare, i cili ka bekimin e familjes kryeministrore dhe të amerikanëve për t’u katapultuar në krye të PD. Karriera e shpejtë dhe e shkëlqyet e Lulzim Bashës ka tërbuar dhe eklipsuar shumë figura emblematike të PD. Lidhjet e tij të shumëfishta me familjen kryeministrore, profili i tij si politike modern dhe paqësor, i japin Bashës përparësi ndaj pretendentëve të tjerë. Pretendentja e dytë është ajo që quhet zonja e hekur e PD, kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, njëherësh numri dy i Partisë Demokratike, Jozefina Topalli, e njohur si armikja politike më e përbetuar e Bashës. Zonja Topalli, e njohur për arrogancën dhe servilizmin e tejskajshëm nga Berishës, përfaqëson sot klanin më të fuqishëm në PD si dhe është pengesa kryesore në rrugën e Bashës drejt kreut të PD. Zonja Topalli ka forcuar pozitat e saj duke katapultuar njerëzit e saj në krye të KQZ, ILDKP, tatimeve, KLD, gjykatave etj. Ajo deshi të diktonte edhe presidentin de kryeprokurorin, madje pati edhe një përplasje më Berishën. Pretendenti i tretë është Eduard Selami. Rikthimi i Eduard Selamit pas 18 vitesh në Partinë Demokratike i ka dhënë një tjetër rrjedhë garës për pasardhës në selinë blu. Selami mund të marrë kreun e PD si një figurë përbashkuese, vizionare dhe si njeri i amerikanëve.

Topalli nis luftën kundër Lulzim Xhelal bashës dhe bandës tij
Imazh

Konventa e Partisë Demokratike për punësimin, më shumë se sa një aktivitet për programin elektorale, u shndërrua në një garë prove mes Topallit dhe Lulzim Bashës për pasardhës. Topalli dhe Basha ishin dy figurat kryesore të konventës, ku mbajtën fjalime për të programin dhe të ardhmen e partisë. Pjesmarrësit konfirmuan Bashën në vend të Berishës, me ovacione dhe duartrokitke, ndërsa Topalli u prit ftohtë si një diskutant i përgjithshëm. Megjithatë, Topalli mësohet se ka nisur lëvizjet, duke lobuar për të mbledhur sa më shumë mbështetës rrethe vetes. Në të njëjtën kohë Topalli ka nisur një luftë të ashpër ndaj Eduart Selamit, pretendentit tjetër, që mund të ngrijë ëndrrën e saj për t’i zënë vendin Berishës.

Konflikti për pasardhës - Eduart Selami njeriu që dështoi në SHBA lyp kryetin e PD
Imazh

Rikthimi i Eduart Selamit në Partinë Demokratike, si një figurë konstruktive, vizionare dhe paqësore, duket se ka përvëluar grupin Topallit në selisë blu, grup i cili pret të marrë në dorë frenat e partisë nëse humbet zgjedhjet Berisha. Teksa zgjedhjet po afrojnë, konfliktit Topalli-Basha për pasardhës në PD, ka marrë dimensione të tjera. Selami vjen në mbështetje të Bashës dhe si reaksion ndaj grupit të Topallit, i cili përbëhet nga Astrit Patozi, Ridvan Bode, Sokol Olldashi, Genc Pollo, Jemin Gjana, Osman Metalla, Gent Strazimiri, Ilir Rusmali, Viktor Gumi, Mesila Doda, Albana Vokshi, Arenca Trashani, Paulina Hoxha, Eduard Halimi, Enkelejd Alibeaj, Arben Imami, Fatos Beja etj. Edhe pse të dy pretendentë për pasardhës, mes Bashës dhe Selamit ka një farë aleance kundër Topallit. Po ashtu, Lulzim Basha ka lidhje të shumëfishta me një tjetër figurë qendrore të së djathtës shqiptare, me Bamir Topin.

Shqetësimi i tretë i Topallit
ImazhImazh
Jorida Tabaku - Grida Dume(e familjes të diktatorit Petrit Dume)


Dy do jenë surprizat më interesante të listës së Partisë Demokratike, konkretisht kandidimi sipër vijës së sigurisë i nënkryetares së Bashkisë së Tiranës, Jorida Tabaku si dhe i zëvendësministres së Integrimit, Grida Duma. Zëvendësja e zonjës Bregu, sipas burimeve, do të ketë një vend të sigurtë në listën e kandidatëve të PD për Qarkun e Tiranës, madje emri i saj do të vihet mbi shumë figura të rëndësishme të PD, duke i siguruar automatikisht një vend të sigurt në parlamentin e ardhshëm. Gjithashtu edhe Jorida Tabaku do jetë pjesë e listës së Tiranës. Por, karriera e shpejtë dhe premtuese e Tabakut dhe Dumës ka trazuar kryeparlamentaren Topalli dhe ministren e Integrimit, Majlinda Bregun, të cilat kanë monopolin e pushtetit të zonjave në qeverisen e Berishës. Sipas mos të mjaftonte lufta e ftohtë dhe rivaliteti me Lulzim Bashën për pasardhës, Topalli po përballet me një shqetësim tjetër, me zëvendësen e Bashës, e cilat pritet të eklipsojë figurën e Topallit pas 23 Qershorit.

PD në krizë, Olldashi sherr me Berishën(loja e hijenave - Argita Berisha me Lulzim Bashën)
Imazh


Paniku i humbjes, tensioni dhe ankthi i pamundësisë për t’u ricikluar në pushtet, po reflektohet edhe në raportet e kryeministrit Berisha me figurat më të rëndësishme të Partisë Demokratike.
Sokol Olldashi, njeriu më i votuar dhe më i kuotuar brenda PD pas Lulzim Bashës, mësohet se është përfshirë në një sherr me kryeministrin Berisha, pra me liderin historik dhe absolut të së djathtës. Marrëdhëniet mes Olldashit dhe Berishës kanë pasur një krisje ditët e fundit. Edhe pse Berisha e kandidoi për Bashkinë e Tiranës në 2007 dhe pas humbjes e rehabilitoi në qeveri, karriera e Olldashit tashmë është në diskutim dhe në rrezik, pikërisht për shkak të divergjencave me Berishën. Muajit e fundit vendi i tij në zemrën e Berishës ka ardhur duke u ngushtuar dhe zbehur. Nuk dihet me saktësi se cili ka qenë shkaku i sherrit midis Olldashit dhe Berishës, por krisja e raporteve mes tyre, tashmë pranohet nën zë edhe nga figura të tjera të selisë blu. Tenderat e rrugëve, koncensionet, përplasja e Olldashit me Pollon dhe Bashën, emërimet dhe shkërmoqja e PD në Fier mund të kenë qenë edhe shkaku u përplasjes së Olldashit me Berishën. Sipas burimeve, Olldashi dhe Berisha kanë ndërprerë çdo lloji komunikimi, ndërsa emrit të ministrit nuk dihet se ç’pozicion do të ketë në listat e kandidatëve për deputetë. Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi ka rralluar edhe daljet në mediat në një kohë kur e gjithë shpura e ministrave të Berishës kanë nisur fushatën për reklamimin e arritjeve të qeverisë. Në zgjedhjet për Kryesinë e Partisë Demokratike, Olldashi u rendit i dyti si më i votuari pas Lulzim Bashës. Nga131 të vlefshme, Olldashi mori 104. Ai la pas Topallin, Boden, Patozin etj. Olldashi është përfolur gjithashtu edhe si një pretendent për pasardhës i Berishës krahas Topallit, Bashës dhe Selamit.

E hanë, më dt. 8.IV.2013
u morë nga http://www.sot.com.al/politike/aleanca- ... ash%C3%ABs

Dosja e Lulzim Xhelal Bashës nga Bedri Islami - prej Puket

PostPostuar: 29 Tetor 2013, 20:06
nga Laert
Askush nuk e njihte Lulin…
Imazh

Pjesa e Parë

Nga Bedri Islami
28 Tetor, 2013 t

Rrëfim i paautorizuar për Lulëzim Bashën dhe bordin serb. Kështu do të mund të fillonte rrëfimi i paautorizuar i biografisë së një njeriu që është sot në majat e politikës shqiptare, duke perifrazuar një prozë, veçanërisht të dashur për shqiptarët. Nuk e njihnin as njerëzit e zakonshëm, të cilët nuk kishin asgjë për të, nuk e njihte as garda e vjetër pretoriane brenda partisë ku ai shumë shpejt e papritur do të zinte një nga vendet më të dukshme. Ai do të ishte i panjohuri i madh, për të cilin, shumë shkurt, do të mund të thuhej se:
Askush deri më sot, në asnjë vend, nuk ka bërë një karrierë të tillë marramendëse politike, vetëm në sajë të fytyrës së bukur.
Të jetë vërtet kjo apo, përtej saj, ka edhe diçka tjetër, më të rëndësishme se një fytyrë që shumë shpejt do të zbehej… Nga kishte ardhur ai aq befas në politikën shqiptare? Cili kalë e solli atë si nga mesjeta e politikës, për të qenë i pranishëm në të gjithë ngjarjet që do të ndodhnin edhe 10 vite më pas , krejtësisht i mbuluar me misterin e ardhjes dhe paraqitjes së tij si në një enigmë të pazbardhur ende?
Lulëzim Basha sot, de jure, është kryetari i ri i Partisë Demokratike. I takon të jetë i pesti ose i gjashti në radhën e këtyre kryetarëve, të cilët kanë ardhur pas Azem Hajdarit dhe të cilët, pas të dytit, Sali Berishës, ishin veçse hijet e tij. Por, sidoqoftë, ai njihet tashmë si drejtues i kësaj partie dhe shefi i opozitës shqiptare dhe kjo e bën edhe më të domosdoshme, që rruga e tij politike të bëhet e ditur edhe për të tjerët. Është e rëndësishme të ndiqen gjurmët e tij në politikë, duke pasur një fillesë:

Lulzim Basha dhe Kosova
Kandidimin e tij si shef i Partisë Demokratike ai e nisi në një mënyrë të pazakontë: U bë Qytetar Nderi i Prishtinës, si për të dashur të thotë se që andej nisi edhe rrugëtimi i tij politik. Sado paradoksale që të duket, por në të vërtetë, pikërisht nga Kosova, nisi ky rrugëtim.
Një fat i çuditshëm, ende i paditur, e bën atë pjesë të një grupi shqiptarësh nga Shqipëria londineze, të cilët, në shumicën e tyre juristë dhe të diplomuar mjaft mirë, do të gjenden në Kosovë, pranë UNMIK-ut, i cili, sapo ishte vendosur atje, e njëkohësisht, sapo kishte nisur të hapte dosjet për ngjarjet e luftës që porsa kishte përfunduar. Do të jenë pikërisht ditët kur UNMIK-u, me shpejtësi të jashtëzakonshme, do të hapë dosjet e grupit të Dukagjinit, të zonës operative të Llapit, do të ngrejë ngrehinën e dosjeve kundër Fatmir Limës, pastaj të zonës së Drenicës. Shumë shpejt, peng i dosjeve, do të jenë të gjithë drejtuesit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndaj të cilëve, jo vetëm do të gjenden e sajohen dëshmitarë anonimë e të rremë, por edhe do të ketë një presion të pazakontë.
Një fakt tjetër i Lulëzim Bashës, edhe më i çuditshëm, do të bashkojë atë, e jo vetëm atë, me Argita Berishën, e cila do të gjendej atje, në syrin e ciklonit, e ku do të fillojë, sipas dëshmisë së saj të mëvonshme, pasuria e pamat. Babai i saj ishte ende shefi i opozitës në Shqipëri, e që po ashtu, kishte lënë pas vetes mjaft hije, nga të cilat, më e rëndësishmja dhe më thelbësorja: Kush ua kishte hapur dyert e politikës dhe a kishte pasur ndikim Prishtina, më saktë, elita titiste drejtuese e saj, në hapjen e kësaj porte? Si e kam thënë edhe në një shkrim tjetër, njeriu që i dha Lulëzim Bashës titullin qytetar nderi është drejtuesi i Komunës së Prishtinës, pra, si vëllai i tij administrativ; e tashmë edhe si vëllai i tij në politikë. Quhet Isa Mustafa, njëkohësisht edhe drejtues i Lidhjes Demokratike të Kosovës, vazhdues i Rugovës, si u bë më pas Basha vazhdues i Berishës.
Kush është Isa Mustafa? Pa droje mund të thoja se, po të kishte pasur në Kosovë një ligj lustracioni, ai nuk do të ishte në politikë. Për faktin e thjeshtë se, gjatë pushtimit të Kosovës nga regjimi i Millosheviçit, pikërisht kur shkelej me tanke gjithçka që ishte fituar me gjakun e 40 mijë të vrarë dhe burgosjen e 360 mijë të tjerëve, Isa Mustafa ishte, as më shumë e as më pak, por ministri i financave në qeverinë kukull, e cila, në zhargonin e politikës quhet qeveri kuislinge. Nuk them se Isa Mustafa është kuisling, por qeveria ku ai bënte pjesë, dhe që drejtohej nga “i famshmi” Rrahman Morina, ish shefi i UDB-së që u bë shefi i qeverisë së Kosovës, ishte e tillë.

Me katapultë në politikë
Deri në vitin 2005, askush në Kosovë e në viset e saj, nuk e kishte dëgjuar emrin e Lulëzim Bashës. Ai do të ishte ende i panjohur nëse një ditë nuk do të shfaqej në Tiranë, nën petkun e një politike moderne, evropiane, si njëra nga figurat themelore të Komitetit të orientimit të Politikave, KOP, një sajesë e ngritur nga Sali Berisha, si një shpresë për të ardhmen. Shumica e KOP-it ishin filiali i PD-së i ngritur në Kosovë nga Argita Berisha dhe nëse kishte pasur shpresë se kjo falangë e re do të ndryshonte nga e vjetra në mendësinë politike, kjo shumë shpejt do të ishte thellësisht e gabuar; ajo nuk do të ishte e njëjtë me gardën e vjetër as nga grykësia: do të ishin të pangishëm, deri në babëzi.
Asnjë nga liderët politikë të Kosovës nuk e kishte takuar më parë, qoftë edhe si një intelektual që më pas do të mburrej se i kishte rrënjët nga Drenica. Të kesh rrënjët nga ai truall nuk do të thotë të jesh vetvetiu atdhetar… në Drenicë kanë bërë emër njerëz të ndritur, Adem Jashari e Fehmi Lladrovci, por ka pasur e vazhdon të ketë edhe njerëz të lidhur me klanin e vëllezërve serbë Kariçi, të cilët do të ishin pjesë e genocidit mbi shqiptarët e Drenicës. “Drenicaku” Lulëzim Basha nuk do të kishte asnjë lidhje me të parët, ndërsa me të dytët, do të gjente një lidhje të fuqishme, e cilave, edhe pse dukej se nuk të çonte drejtpërsëdrejti tek “Klani Kariç” ose tek “Zemuni”, ishte përsëri e pranishme.

Damir Fazlliç i lidh të gjithë
Imazh

Çdo gjë do të shfaqej pas një emri, Damir Fazlliç. Nëse Sali Berisha do të jetë ati i Bashës në politikë, nëse Argita do të jetë krushka e tij në politikë, Fazlliçi do të jetë Kumbara i fuqishëm, i cili, herë pas here, do të jetë edhe mbi të parin, edhe mbi të dytën. Kosova do të ishte vendi ku fillesa e jetës politikës së Bashës do të takohej me ambiciet dhe synimet jo thjeshtë tregtare të Fazlliçit.
Fazlliçi do të jetë njeriu i mistershëm i nëntokës, i cili, shumë shpejt u bë violinë e parë në shtetin shqiptar. Ky i huaj misterioz, tepër i ri për të qenë mik i afërt i Sali Berishës, thuajse moshatar me Bashën e me Argita Berishën, do të jetë i vetmi i huaj në tre dekadat e fundit, e aq më tepër serbo-boshnjak, që do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, do të jetë në Ministrinë e Mbrojtjes, herë pas here do të zhdukej mistershëm, për të mbetur pas tij disa njerëz të frymëzuar e të përgatitur nga ai; disa biznese, përmes të cilave, edhe pas asnjë lloj aktiviteti kalonin miliona euro.
Misteri i lidhjes së tij me zotin Berisha, rruga që kishte çuar në këtë njohje, njerëzit që kishin qenë në mesin e tyre e që do të vazhdonin të ishin edhe për shumë kohë, shndërrimi nga një partner i zakonshëm në një mik shtëpie, fillimisht do të ishin pa një përgjigje të saktë, deri në çastin kur u bë i njohur lajmi se daja i Fazlliçit, pra vëllai i nënës së tij, nuk kishte qenë askush tjetër veçse shefi i Shërbimit Sekret Serb, Jovica Stanishiç, pra shefi i UDB-së në kohën e Millosheviçit, i akuzuar për krime lufte në Bosnje e sidomos në Kosovë. Ky njeri, daja i Fazlliçit, kishte ngritur një njësi speciale vrasëse në Kosovë e në Bosnje, falangë fashiste, mirëpo kjo e shkuar e tij nuk e kishte penguar Sali Berishën, e nuk do ta pengonte as “drenicakun” Lulëzim Basha, ta kishin atë mikun e shtëpisë, të politikës, të bizneseve dhe të mistereve të tjera.
Kushdo tjetër që do të kishte ardhur në politikë përmes kësaj dere, derës së Fazlliçëve, atij do i ishte përplasur dera në Kosovë, mirëpo në Shqipëri ndodhi ndryshe: ai u bë figura më e dashur e shefit të partisë, i cili, pasi u bë kryeministër, në harkun e pak viteve, e bëri birin e tij të adoptuar politik tre herë ministër.

Një ngjashmëri që në gjenezë

Ajo që më ka bërë gjithnjë përshtypje qëndron në faktin se dy liderët e tashëm të PD-së, Berisha e Basha, kanë në fillesën e tyre një rrënjë serbe, e për më tepër një rrënjë që lidhet me zbulimin e fshehtë serb. Berisha, siç dihet, nga vjehrra e tij, Milica dhe njerëzit e saj, ende aktivë në klanet serbe të lidhur me Shqipërinë; ndërsa Basha nga nuni i tij, Fazlliçi. Duhet të jesh tepër naiv për të besuar se kjo është rastësi. Mes dy zgjedhjeve ose përcaktimeve ka një lidhje, dhe kjo është në bordin serb brenda e jashtë kësaj partie, i cili, sado mund të duket e habitshme, ashtu si ishte njëri ndër ngritësit kryesorë të figurës politike të Berishës, po aq, e ndoshta edhe më tepër se kaq, është ngritës i figurës politike të Bashës. Bordi serb në Tiranë e bordi serb në Prishtinë, të cilët kanë një lidhje të ndjeshme mes tyre. Kur Basha të lë të mendosh se zanafilla e tij politike është në Kosovë, kjo nuk është metaforë e zakonshme. Asnjëherë më parë, e as sot, ai nuk e ka bërë të ditur rolin e tij në Prishtinë, jo thjeshtë në zyrat e UNMIK-ut, të cilat, si kishin mbarësinë e tyre kishin edhe dështimet e mëdha; por edhe tej saj. Nëse do të kishte një njeri të interesuar të lidhej me këtë bord shqiptar në Prishtinë që i ishte instaluar pranë UNMIK-ut, ky njeri do të ishte pikërisht Fazlliçi, dhe jo vetëm nga lidhjet familjare, ku rrezikohej dënimi i ashpër i dajës së tij, por edhe përmes lidhjeve miqësore e mafioze që kishte krijuar. I njohur si pjesë e grupeve të ndryshme, ky njeri tepër i ri në moshë për një lidhje kaq të gjerë në skajet e politikës serbe, do të bëhej përçuesi i ideve serbe në Shqipëri, dhe një pjesë të këtyre, me dashje ose pa dashje, me shpërblim ose pa shpërblim, do i përcillte Lulëzim Basha dhe një grup i afishuar rreth tij ose së bashku me të.

Miliarderi serb dhe fillesat e Lulit
Imazh

Ku u bë lidhja e parë mes Fazlliçit dhe Bashës? Në Prishtinë apo në Tiranë? Cilat ishin marrëveshjet e para mes tyre, ato që kishin lidhje me politikën apo ato që do të kenë lidhje me ekonominë? Përse ky njeri i nëntokës ishte i interesuar të kishte njërën këmbë aty ku hetoheshin krimet e luftës në Kosovë? Cilët ishin miqtë e tij të përfshirë në këto krime? Vëllezërit Kariç, mes tyre Batomir Kariç, do të jenë dora e djathtë e shefit të UDB, dajës së Fazlliçit, në Kosovë, ato do të kenë lidhjet e tyre në Drenicë, përmes të cilave do të ketë jo vetëm kundërvënie ndaj UÇK-së, por edhe vrasje në pritë të drejtuesve të luftës. Njëri nga këto vëllezër do të dënohej më pas për krime lufte, por dënimi do i jepej jo në Prishtinë apo në Hagë, ku do të ishte e arsyeshme, por në Beograd dhe kjo do të ishte një masë qesharake. Mes vëllezërve Kariç dhe shefit të UDB-së ishte një lidhje e qëndrueshme, pasi pikërisht këto do të ishin edhe dora e Millosheviçit në Kosovë.
Sfera e interesave të Fazlliçit në Kosovë do të jetë përtej politikës së zakonshme e përtej ekonomisë. Ajo do të lidhej me hetimin e krimeve të luftës, devijimin e këtyre hetimeve, fshehjen e provave e manipulimin e tyre, për të bërë të mundur asgjësimin e fakteve të vrasjeve dhe shfarosjes masive. Në zyrat e UNIK-ut u përgatitën dosjet e njohura kundër disa nga figurave të spikatura të luftës në Kosovë: kundër Ramush Haredinajt, “Smajlit” e grupit të tij, kundër Fatmir Limajt, “Çelikut” e grupit të tij, kundër Rustem Mustafës, “komandant Remit”, e grupit të Llapit, kundër Sulejman Selimit”Sylës”, e grupit të Drenicës. Në gjykatën ndërkombëtare të Hagës do të ketë dy herë rresht hedhje poshtë të akuzave ndaj Ramush Haredinajt, Idriz Balës e Lahi Ibrahimajt. Interesant është fakti se , për të njëjtën akuzë, në gjykatën e Prishtinës, Idriz Balaj, “Togeri”, e disa të tjerë, do të dënohej me shumë vite burgim, ndërsa në Hagë do të shpallej i pafajshëm. Fshehja e të dhënave të sakta, manipulimi me dëshmitë e me dëshmitarët, përgjysmimi i dëshmive, joshja e dëshmuesve me shpërblime të jashtëzakonshme, do e bënte edhe më të vështirë gjykimin. Pas tyre, pas dhënies së pafajësisë do të hidhej në treg teza e trembjes së dëshmitarëve etj, si vazhdë e përdhosjes së vlerave të luftës.

Dëshmitarët dhe detajet që dinte Sllobo

Nëse Lulëzim Basha ka qenë pjesë e këtyre hetimeve, kjo nuk do të jetë e vështirë të mësohet, por të gjithë ata që kanë qenë në këtë kalvar, si dhe një pjesë e analistëve seriozë në Kosovë, e fajësojnë pikërisht për një të tillë. Basha nuk u është përgjigjur asnjëherë kësaj akuze, jo se nuk i ka mësuar ato, por sepse hyrja në një debat të tillë, me siguri që do të nxirrte dëshmi të reja. Në njërën nga deklaratat e para të Bashës është edhe mburrja se ka qenë pjesë në hetimin e krimeve të Millosheviçit gjatë luftës në Kosovë. Është e njëjta njësi e specializuar për hetimin e krimeve në Kosovë, e cila, megjithëse me një rëndesë të dukshme ndaj shqiptarëve, kishte në shtrirjen e saj hetimin e çdo ngjarje të jashtëzakonshme. Duke dashur të pohojë një gjysmë të vërtetë, Basha ka pohuar edhe të vërtetën tjetër se ka qenë pjesë e hetimit të drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Natyrisht që dikush do e bënte një gjë të tillë, nëse jo Basha do e bënte dikush tjetër, e po ashtu, edhe strukturat më të larta drejtuese të UÇK-së, ishin të një mendje se, nëse do të kishte pasur krime lufte, nga kushdo qoftë, ata duheshin dënuar. Por dështimi i akuzave ndaj Ramush Haredinajt, Fatmir Limajt, Komandant Remit e shumë të tjerëve, apo dënimi absurd i rastit “Kiçina”, dëshmojnë se janë fabrikuar prova apo janë përgjysmuar ato kur kanë qenë të dobi të drejtuesve të luftës.
Në hetimin ndaj Millosheviçit Basha nuk ka qenë palë hetuese, por përkthyes, interpret, ai nuk ka pasur të drejtën e marrjes në pyetje, por të përgatitjes së dëshmitarëve, përkthimit të dëshmisë së tyre e ndoshta edhe të seleksionimit që u është bërë atyre. Jam takuar me shumë nga dëshmitarët shqiptarë në gjyqin e Millosheviçit. Jam takuar pas kthimit të tyre nga gjykata ndërkombëtare e Hagës, e jo vetëm me personalitetet e luftës, që në shumësi ishin e janë miqtë e mi, por edhe me njerëz të zakonshëm, të cilët nuk i kisha njohur më parë. Thuajse të gjithë më kanë çuditur me një fakt shokues: ata ishin ndjerë të befasuar e të çuditur me njohuritë e shumta që kishte pasur Millosheviçi për jetën e tyre, jo vetëm për atë që ishte e shkruar në aktakuzë, por edhe për hollësi të tjera, në dukje të parëndësishme apo që ishin lënë jashtë vëmendjes. Ata ishin ndjerë të befasuar për dijet e Millosheviçit se ku kishin qenë ato në ditët që ishte zhvilluar ngjarja e para saj; për njerëzit e tyre, ku i kishin pasur vëllezërit e motrat, nga vinin, cila ishte e kaluara e tyre, çfarë ishte biseduar me njerëz të tjerë, hollësi, të cilat, ata i kishin thënë në çastet e bisedave të lira me hetuesit e ngjarjeve; ndonjë shkonte edhe më tej, duke shprehur dyshimin se mos e gjithë kjo e kishte një prapaskenë, se mos vallë Millosheviçi kishte pasur njohuri më të gjëra nga sa ishte menduar; se stafi i organizuar pranë tij kishte sjelle hollësi të pamenduara ose, kjo ishte tronditja e tyre, dikush i kishte nxjerrë jashtë sallave të fshehtat e bisedave private. Ata njerëz të zakonshëm apo personalitete, pas pyetjeve të para nga krimineli i luftës, ishin ndjerë të tronditur, ishin munduar të merrnin veten shpejt, por tronditja nuk u kishte ikur.

Implikimi i Fazlliçit me dosjet
Edhe asaj kohe, edhe tani, kam pasur dyshimin e herë pas here edhe bindjen se, dosjet e Millosheviçit, pjesë të saj, kanë dalë edhe jashtë kornizave të lejuara. Droja ime ka qenë vazhdimisht se mos përmes Fazlliçit, përmes lidhjeve të tij, jo domosdo me Bashën, por më shumë përmes lidhjeve që i kishte dhënë daja i tij, ish shefi i shërbimit sekret, kishte arritur të krijonte një urë të tillë. Fakt është se Millosheviçi në gjyq ishte tejet i informuar, edhe për detaje që nuk gjendeshin në dosjet e tij, ai kishte gjithnjë një njohje më të gjerë nga sa ishte menduar. Të ketë pasur një rrjedhje të informacionit…? Me siguri që ka pasur një rrjedhje të informacionit, jo detyrimisht nga zyrtarët, rrjetëzimi i UDB-së në Kosovë ka qenë tejet i fuqishëm, më tepër nga sa mund të merret me mend në Tiranë. Megjithëse nuk jam dashamirës i Bashës e as besues ndaj patriotizmit të tij, e nuk jam as dashamirës i grupit të Kosovës në PD, të cilët nuk morën asgjë nga Kosova, veç përulësisë serbe, nuk do të doja kurrë që një rrjedhje e të fshehtave nga krimet e një neonazisti serb, të kishin dalë nga shqiptarët. Një mijë herë nuk do e kisha dashur…
Vijon…

* * *
Kush është Bedri Islami?
Imazh

Ish-gazetar i Zërit të Popullit, disident që në ditët e para me ardhjen e Berishës në pushtet. Djali i atij puknjanit, që quhet “Luli i Vocërr” prej nga u frymëzua Migjeni për kryeveprën.(baba i Bedri Islamit ishte nxansi i Migjenit. Kur erdhi komunizmi u arsimue i jati dhe u ba antar i Komitetit Qendror dhe kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Rrethit të Lushnjes, ku u ekzekutue nga Kadri Hazbiu). Bedri Islami ishte komunist dhe drejtor i Kinema Puntorit(dikur Kishë dhe asht kthye në kishë pas 1992). Në vitet ’90 Islami emigroi jashtë vendit, u dërgue me urdhën të Ramiz Alisë në Kosovë që ta kishte nën kontroll ushtrinë çlirimtare dhe u lidh me rezistencën kosovare. Shumë shpejt arriti të bëhet pjesë e lidershipit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe e nuklit të saj, Islami konsiderohet si njeriu që sot mban arkivën e fshehtë të rezistencës kosovare. Në Kosovë Islami është një ndër autoritetet më të respektuara dhe i njohur për lidhjet dhe ndikimin në qarqe të larta politike. Aktualisht Bedri Islami jeton me familjen në Gjermani.
http://gazetadita.al/askush-nuk-e-njihte-lulin/

Dosja e Lulzim Xhelal Bashës nga Bedri Islami - prej Puket

PostPostuar: 29 Tetor 2013, 22:17
nga Laert
Basha, Shtëpia e Verdhë dhe diçka mbi klanin financiar të Bogoljub Kariç
Imazh
Pjesa e Dytë

Nga Bedri Islami - Gazeta "Dita"
29 Tetor, 2013

Nga të gjitha absurdet që janë ngritur në dëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ky është më absurdi. Është një sajesë e ngritur mbi një fantazi të jashtëzakonshme dhe tmerrësisht e dhimbshme. Mund të siguroj gjithkënd, se e gjithë struktura e lartë drejtuese e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa asnjë përjashtim, ka mësuar për këtë “histori” shumë vite pas përfundimit të luftës.
Tashmë ajo është e njohur . Sipas “ rrëfimit” të Klara del Pontes, pasi kishte ikur nga detyra e saj, dhe më pas Raportit të Dick Martyt, në këtë shtëpi janë bërë operacione të jashtëligjshme, makabre, ndaj robërve të luftës, shumica serbë, dhe organet e tyre jetike janë transplantuar diku jashtë Shqipërisë.
Pra është një histori e dëgjuar. Nëse UÇK-ja do të kishte pasur mjekë të tillë kaq të aftë dhe pajisje të tilla kaq moderne, dhjetëra e dhjetëra luftëtarë do të ishin ende në jetë, të cilët vdiqën nga plagët e mara në luftime. Të plagosurit e luftës më së shumti janë mjekuar në Spitalin Ushtarak të Tiranës, e kur gjendja ka qenë e jashtëzakonshme, në raste të rralla kjo, është bërë mjekimi i tyre jashtë Shqipërisë, zakonisht në vendet fqinj, por kurrë në Greqi. Mjekët e paktë në radhët e UÇK-së kanë bërë më tepër se sa ka qenë e mundur. Ndonjëri prej tyre si si mjeku i njohur Hafir Shala u arrestua nga forcat serbe, të drejtuara nga një udbash i njohur, Fadil Sylejviçi, qe më pas do të jetë në njëjtën strukturë hetimore si edhe Lulëzim Basha e bashkë-hetues në rastin e Daut Haradinajt, të Fatmir Limës, Idriz Balajt e të tjerëve. Ai do të jetë fabrikuesi kryesor i dosjes “Kiçina”, mbi falsifikimin e së cilës u dënuan ashpër, pa asnjë prove, disa djem të rinj, ish-luftëtarë të UÇK-së.

Tre persona përmendin Lulëzim Bashën
Shtëpia e Verdhë lidhet me veprimtarinë e Lulëzim Bashës, ndaj edhe e risjellim sot këtu, por jo vetëm për kaq. Ajo shtrihet edhe më tej se një histori me “isha apo nuk isha”. Lulëzim Basha do të jetë pjesë e ekipit që do të bëjë hetimet në këtë “shtëpi” për të gjetur prova për të ashtuquajturat krimet e luftës. Antropologu Jose Pablo Baraybar – njëri nga ekspertët e atyre që njihen të përfshirë në hetimin e ngjarjeve, saktësisht , të krimeve të luftës, duke folur për historinë e Shtëpisë së Verdhë, do të pohojë se pjesë e rëndësishme e këtij ekipi, do të ishte edhe Lulëzim Basha. Sipas Baraybar-it, e jo vetëm sipas tij, në ekipin e hetuesve që ka bërë hetime e ka “zbuluar” çfarë mendohet se mund të ketë ndodhur gjatë luftës në Kosovë, vrasje, rrëmbime e tortura nga ana e UÇK-së, ishte edhe Lulëzim Basha. “Basha e njeh dosjen, ai e ka pasur atë”, thekson ai në një intervistë dhënë gazetës zvicerane “Le Temps”. Basha e përgënjeshtroi këtë. Ngutja e tij ishte e dukshme për të bërë një të tillë, kur aq më tepër, në kohën kur u bë kjo dëshmi, ai ishte ministër. Mjeku nga Kosova, Tefik Gashi, edhe ai njëkohësisht pjesë e ekipit të hetimit, dëshmon praninë e Bashës në hetimet rreth Shtëpisë së Verdhë. Një tjetër konfirmim vjen nga Fred Abrahams i Human Rights Watch, që bën të qatë se “Basha ka punuar për Gjykatën dhe Departamentin e Drejtësisë pranë UNMIK-ut pas luftës, dhe personalisht ke hetuar informacionet për vendet e këtyre burgosjeve në Veri të Shqipërisë”. Pas dy dëshmive të tjera, zoti Basha nuk reagoi më tej. E përsëris, kushdo që ka pranuar të jetë pjesë e hetimit të ngjarjeve në Kosovë, si pjesë e strukturave të UNMIK-ut, mund të ndodhej në këtë situatë, edhe Basha. Por këmbëngulja e tij për të fshehur këtë fakt, ashtu si heshtja edhe ndaj fakteve të hetimit të luftëtarëve të UÇK-së, të cilët, ose dolën të pafajshëm ose akuza ishte e ngritur mbi dëshmi të rreme e sajesa absurde. Përse Basha kërkon të fshehë një fakt, i cili edhe ashtu nuk mund të jetë aq i mistershëm?

Një implikim domethënës
Janë disa arsye, jo thjeshtë sipas mendimit tim, por edhe sipas analistëve seriozë në Kosovë, të cilët nuk kanë varësi nga dukja e Bashës apo pozicioni i tij partiak e shtetëror. Këto zëra po bëhen gjithnjë e më të shumtë, pasi edhe rrjedhojat e asaj që ka ndodhur po bëhet më e rëndë.
Së pari, e gjithë statura e akuzës së ngritur rreth e mbi Shtëpinë e Verdhë është sa monstruoze, aq edhe e pabesueshme. Vetëm dikush që kërkon me të gjithë forcën e shpirtit të jetë pjesë e Elitës mund të bëjë edhe thyerjen e ndërgjegjes së tij për hir të një pozicioni më të lartë në strukturat e shtetit. Koha kur filloi hetimi rreth Shtëpisë së Verdhë është njëkohësisht edhe kohë e thyerjes së shumë dëshmive e akuzave kundër UÇK-së. Hetues të përcaktuar qartë, që donin me çdo kusht të gjenin “ fajet e krimet”, ishin të gatshëm të përcaktoheshin edhe për më absurden. Dikush duhej të bënte të mundur gjetjen e fakteve, afishimin dhe deshifrimin e tyre . Të jetë Lulëzim Basha njëri prej tyre: kjo është e mundur. Abuzimi i tij me gjërat që erdhën më pas, janë dëshmi se një njeri që jep urdhër të vriten njerëz të pafajshëm, ai është në gjendje të fajësojë edhe të vdekurit ose mbi vdekjen e tyre të bëjë një ngjitje të re. Së dyti, akuza e Shtëpisë së Verdhë , duke qenë më monstruozja, është edhe më e dashura për bordin serb në Kosovë dhe për bordin serb në Tiranë. Do të ishte gjetja më e afërt për to, nëse, qoftë edhe për disa kohë, qoftë edhe nga larg, do të kishte një njollosje të UÇK-së, si një strukturë egërsie dhe pa asnjë lloj morali kombëtar.
Së treti, Shtëpia e Verdhë është një nga akuzat më rrëqethëse në raportin e Dick Martyt, raport i cili mund të shtrohet për shqyrtim në verën e ardhshme. Lulëzim Basha mund të jetë dëshmitar i akuzës, pasi ka qenë pjesë e ndërtimit të kësaj akuze. Përbetimet, në këtë rast, do të ishin të pavlefshme.

Klani financiar i Bogoljub Kariç
Imazh

Kohët e fundit, struktura e ngritur nga vëllezërit Kariç, sidomos nga njëri prej tyre, Bogoljub Kariç, ndërmori një gjë të padëgjuar: fabrikimin e dëshmitarëve të rremë, të cilët do të kishin qenë pjesë e ngjarjeve, jo vetëm në Shtëpinë e verdhë. Këto dëshmitarë të rremë, jo vetëm serbë, do të paguheshin mirë dhe disa prej tyre ishin paguar në shpërblim të dëshmisë së tyre. Disa nga këto kishin dëshmuar edhe më parë, por duke qenë dëshmi gjysmake e pa vlerë, ata nuk janë përfshirë në akuzën e Dick Martyt. Pra, në shumicën e tyre, janë anonimë. Cila ishte rruga deri tek ato? Vëllezërit Kariç në Kosovë nuk kanë qenë një bandë e zakonshme. Ata kishin bankën e tyre private, rrjetin e sigurisë, shërbimin sekret, dhe ishin njerëzit më të afërt të Jovica Stanishiçit, dajës së Damir Fazlliçit. Këtu qëndron edhe pikëpyetja e përhershme, e cila kërkon të mos mbetet enigmë: Është në këtë mes edhe një herë i njohuri Fazlliç?
Revista kroate “Index”, më 16 shkurt 2009, bën këtë përcaktim për Fazlliçin: “Një mik i kriminelëve dhe i politikanëve, nipi i Jovica Stanishiçit, drejtorit të tmerrshëm të sigurimit të shtetit në kohën e Millosheviçit. Fazlliç për 10 vite është i lidhur jo vetëm me kriminelët më famëkeq të Ballkanit, por edhe me disa nga politikanët më të lartë në rajon”. Dhe shton më tej: “Korrelacioni mes Fazlliçit dhe ministrit Basha është veçanërisht interesant për shkak të skandalit të korrupsionit të autostradës së veriut”. Njëri prej tyre, ndoshta më i rëndësishmi aktualisht, është Lulëzim Basha. Së katërti : në përcaktimin e Fred Abrahams, lidhur me rolin e Bashës në hetimin e ngjarjeve të luftës, bëhet një përcaktim që mund të ketë rrjedhime të tjera: Ka hetuar informacionet për vendet e këtyre burgosjeve në Veri të Shqipërisë. Pra, jo vetëm për një vend, por për shumë të tilla.

Një drenicak i panjohur

Kohë më parë, ka pasur disa dëshmi nga shqiptarë që tashmë jetojnë larg Kosovës, për ngjarje të rënda psikike e fizike në dëmin e tyre nga luftëtarët e UÇK-së. Flitet edhe për një vend të tillë në rrethinat e zonës së Kukësit, jo larg kufirit. Këto dëshmi janë ruajtur deri më tash si një “As” në duart e hetimeve, për ti pasur si një atu të fuqishme në përcaktimin e provave. Të jetë këtu edhe Lulëzim Basha? Këtë nuk e di, por nga ajo që kam lexuar, është ngritur një ngrehinë e çuditshme , e cila do të kishte rrjedhime të rënda në jetën e shumëkujt. Lulëzim Basha është mburrur disa herë që është me origjinë nga Kosova, drenicak. Sa ishte në Kosovë askush nuk e diti këtë fakt, në gjithë muajt e parë askush nga kolegët jashtë grupit të tij, nuk e dinte se ishte shqiptar, por një jurist i huaj, që bënte një jetë jashtë rretheve të tyre. Befas, një ditë, ai u kujtua se ishte drenicak dhe bëri edhe një vizitë tek të rënët e Prekazit, vendosi një tufë me lule dhe shkoi më tej. Kjo ishte koha kur ai tashmë ishte bërë ministër, njeri i pushtetshëm, dhe kishte filluar odiseja e Rrugës së Kombit. Nga Kosova ai kishte marrë fillesën, të njëjtë me paraardhësin e tij. Por kjo është një histori e njohur për shqiptarët. Ajo që nuk njihej sa duhet qëndronte në enigmën e fillesës së tij politike, enigmë që do shumë kohë e mund të zbardhet, pasi, si të gjitha të këtij lloji, ajo mbrohet nga një furi e një bordi të fuqishëm, që ka zanafillën në zyrat e Prishtinës dhe shtrihet deri në qendrën e Tiranës: BORDI SERB.

Lulëzim Basha dhe Tirana
Që nga janari i vitit 2005, Basha u bë i njohur në rrethet e afërta të PD-së, si njeriu që kishte ardhur aty përmes derës së hapur nga Argita Berisha. Do të jetë e njëjta linjë që do e bëjë atë drejtuesin kryesor, de jure, të kësaj force politike, në të cilën, ai ende nuk ka mundur të sjelle asgjë nga vetja, për shkakun e thjeshtë, sepse nuk ka asgjë të tillë. I fryrë nga madhështia, e cila i ra mbi kokë krejt papritmas, ai kujton se është çështje nderi të vazhdojë të ruajë tonin e tiranit, si paraardhësi i tij, duke u thirrur në emër të lirisë.Kopje e keqe e së keqes. Është i njohur fakti se Berisha është një njeri i dehur me të keqen. Ai, duke perifrazuar Shekspirin, nuk është i tillë se ka shkak, por është i keq, sepse është i keq. Berisha shikonte tek paraardhësit e tij atë që ëndërronte të bëhej vetë, por nuk guxonte: monarkun absolut/ edhe de jure. Basha mund ta ketë një ëndërr të tillë, por ajo do të jetë një ëndërr e shkurtër. Ai e di se vetëm marrëveshja e tij me Berishën dhe familjen e tij e bën të mundur të ketë këtë ëndërr të madhe. Ndaj i duhet të jetë kopje besnike e asaj që ka parë, e asaj përmes së cilës është rritur politikisht e, përmes së cilës mendon se do të vazhdojë të jetë në politikë.
Në katër vitet e fundit familja Berisha mbahej si zonjë e kombit. Për t’ia bërë qejfin asaj parlamentarëtpëdëistë nganjëherë bënin ndonjë vërejtje të përvuajtur, ndonjëherë murmuritnin, por kurrë nuk kundërshtonin. Edhe figura intelektuale me integritet të lartë, si Besnik Mustafaj, e gjetën veten më mirë e më ndershmërisht disi jashtë saj, se të zverdhuar politikisht e moralisht brenda saj. Basha nuk ishte e vazhdon të mos jetë i këtij stofi politik. Por i gjithë nënshtrimi total që ishte ndaj paraardhësit të tij do të zgjojë më vonë iluzione të dëmshme për vetë atë. Toni i fryrë, gjuha e njëjtë me Berishën, pozimi ndaj vogëlsive, imitimi i një zhargoni që mund të jetë i rrugës politike ose i politikës së rrugës, por gjithnjë nën tonin e zotit të tij, kjo e bën atë një kopje të keqe të së keqes që ka marrë përsipër të imitojë.

Nxënës i shkëlqyer i “Fakultetit Berisha”
Imazh

Të gjitha familjet politike në pushtet në 20 vitet e fundit, herë pas here, kanë mbledhur haraçet e tyre, kjo, familja Berisha, ishte e vetmja që i mblidhte çdo ditë. Basha e mësoi shpejt “ huqin” e familjes, por e mësoi rëndë, në Rrugën e Kombit, e cila pasi harxhoi mbi 1 miliard Euro, kur ishte menduar për 600 milionë, jo vetëm që nuk përfundoi, por u avulluan mbi 200 milionë, si për të dëshmuar sa të përkushtuar ndaj kombit isha këto “atdhetarë”, të dalë nga stani i fazlliçëve.
Lulëzim Basha , në fakt, nuk drejton sot një parti të reformuar. PD vazhdon të jetë një parti e deformuar. Berisha e kthej PD-në në një detashment ushtarak, zotërinjtë e politikës i shndërroi në vasalë; zonjat e politikës i ktheu në robinja e më tej, në burrësimin e tyre, tashmë është një kohë kur shthurja quhet besnikëri, ndërsa serioziteti kryengritje. Basha ishte pjesë e kësaj shthurje, dhe madje, pjesë e rëndësishme e saj. Ai u shndërrua shumë shpejt nga statura e njeriut që mund të pasqyronte besueshëm kthesën ndaj perëndimit, në një jeniçer, që pas betejës merr trofeun e tij.
Trofeu i parë i erdhi atij përmes Rrugës së Kombit. Ai, aty, mësoi të vërtetën se njerëzit që e kishin filluar politikën si idealistë ishin bërë tashmë mercenarë, dhe meqenëse kishte përvojën e duhur nga mercenarizmi në Kosovë, ai u bë shumë shpejt zëdhënësi i këtij mercenarizmi. Ndryshimi ishte se tashmë ishte një mercenarizëm i buzëqeshur. Basha buzëqesh njëlloj, edhe kur është nën hijen e një çadre me Gadafin, kolonelin e zi, në shkretëtirat e Libisë, edhe kur është në sallat moderne me Dora Bakojanis, zonjën e bukur të politikës së jashtme greke. ashtë buzëqeshur edhe kur bëhet pjesë e trafikut të armëve, edhe kur , pa asnjë lloj qederi shet truallin e vendit të tij, si ndodhi me Marrëveshjen e Detit. Por e gjithë kjo është tashmë e ditur. Tri herë, në tri ministri, ai la vragën e së keqes pas tij.

Bordi Serb, 2 Prilli, 21 Janari
Vragën më të madhe, e njëkohësisht të përgjakshme ai e la pas vetes me 21 janar. A ka lidhje mes 21 janarit dhe 2 prillit të vitit 1992? Cili ishte roli i bordit serb në Prishtinë dhe në Tiranë, me 2 prill dhe me 21 janar? Në se në gjakosjen e parë Basha nuk ishte i pranishëm, sa ishte e ndjeshme prania e tij në përgjakjen e dytë? Kjo nuk është analizuar asnjëherë më parë, ndoshta edhe nga një mangësi e padukshme: shumë nga analistët e sotëm nuk kanë qenë pjesë e ngjarjeve të 2 prillit 1992, nuk e dinë se si janë zhvilluar ato, dhe nga ana tjetër, nuk kanë pasur fatin jetësor të jenë pjesë e një lëvizje klandestine, që të bën të mundur të përjetosh ngjarje e dukuri, për të cilat as që ke menduar. Njëra prej tyre është në praninë e shërbimit të fshehtë serb, kurdoherë kur kanë ndodhur ngjarje të mëdha në Shqipëri. 2 prilli i vitit 1992 është një ngjarje ende e pazbardhur për shumëkënd. Edhe 21 janari është ende një ngjarje e tillë. Me 2 prill u vranë katër demonstrues, vrasësit ende nuk dihen, ose edhe nëse janë të ditur, ende nuk janë dënuar. Edhe me 21 janar ndodhi e njëjta gjë: u vranë 4 demonstrues, vrasësit ose fshehur pas petkut kryeministror, dhe ende nuk është dënuar askush. Ngjarjet e 2 prillit i filmoi vetëm TV i Malit të Zi, i vetmi TV i lejuar të filmonte dhe pamjet e asaj ngjarje nuk janë më të pranishme. Manipulim,i mbi të vërtetën është fshehur pas atyre filmimeve. Ngjarjet e 21 janarit, më mirë se kushdo tjetër ri-filmoi aparatura e vendosur në Kryeministri, pamjet janë zhdukur, askush nuk është përgjegjës për zhdukjen e tyre. Frymëzimi i ngjarjeve të 2 prillit ishte Sali Berisha, frymëzimi i vrasjeve të 21 janarit ishte Sali Berisha dhe deklaratat e një nate më parë të ministrit të Brendshëm, që quhej Lulëzim Basha. Menjëherë pas ngjarjeve të 2 prillit, kur ende nuk dihej numri i viktimave, Sali Berisha deklaroi se ishin vrarë nga sigurimi i shtetit. Më pas raporti parlamentar i mbajtur nga deputeti i PD-së, Emin Musliu, vërtetoi se vrasja kishte ndodhur nga një tjetër drejtim. Dhe nga afër. Me 21 janar, një mjek, i cili ende nuk ka mbajtur përgjegjësi për falsifikimin e së vërtetës, deklaroi se vrasjet kanë ndodhur nga afër. Kishte ndodhur ndryshe, filmimet tjera dëshmuan se vdekja kishte ardhur nga kryeministria, ku qëndronin pas xhameve të blinduar, kryeministri dhe ministri brendshëm, Lulëzim Basha. Në ngjarjet e 2 prillit asnjëri nga liderët kryesorë lokalë të PD-së nuk ishte në demonstratë, i vetmi që ishte aty, me probleme të shumta, pas debateve të ashpra me Pjetër Arbnorin, do të vritej. Në 21 janar ministrat e PD shpejtuan të deklarojnë për makina me lëndë plasëse, mjete me armë, e deri tek deliri i shefit të tyre për çadra e stilolapsa pistoletë. Pra përngjasimet e jashtme janë të shumta: përngjasimi i brendshëm është vetëm një, ai qëndron tek reagimi i bordit serb në Tiranë. Ngjarjet e 2 prillit kishin pikërisht këtë prapavijë, krijimin e një qendre rebelimi të përgjakshëm, dhe parulla e shkurtër e asaj dite, fatbardhësisht shumë e shkurtër, “Shkodra Republikë”, kishte në vetvete sajesën e një vorbulle politike, pas së cilës dalja do të ishte tejet e vështirë. Para ngjarjeve të 21 janarit, shërbimi informativ serb, përmes medieve të lidhura me të, do të paralajmëronte se shumë shpejt në Shqipëri do të kishte turbullira të përgjakshme, dhe, si parashikohej, një kthim në vitin 1997. Që andej erdhën edhe paralajmërimet se në ngjarjet që priteshin do të përdoroheshin armë të shumta, që nga shpërthyese deri tek të sofistikuarat, dhe pritej me ankth të gëzueshëm se kur do të mund të ndodhte një gjë e tillë. Vërtet urdhri, ende i padukshëm, për vrasjet e 2 prillit ishte një rastësi? Vërtet nuk ka një lidhje mes njërës ngjarje dhe tjetrës? Në të dy vrasjet është pas një strukturë e posaçme. Mjerisht, në ngjarjet e së dytës, do të jetë edhe profili i një njeriu që filloi një karrierë marramendshëm shpejt. E që do të bjerë, po ashtu, shumë shpejt. Gjithçka lidhet me fillesën. Jam i bindur se një ditë në historinë tonë do të shkruhet se :
Në Shqipëri është vënë re se fillesa e politikës nëpër bordet serbe i ka sjellë asaj vetëm fatkeqësi. Kështu ndodhi me Zogollin, kështu ndodhi me Hoxhën, kështu ndodhi me Berishën, kështu mund të ndodhë edhe me Bashën, nëse ndonjë ditë ai vjen në pushtet.
Fund

http://gazetadita.al/29-tetor-2013/

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari